MET DE VLAM ROND DE PUP JT R'J IK OVER HET TEXELS LAND kMET HET OOG OP DE JtoAmi FX DIENST REGELING iPS KOM IK TOCH NOG EEN K KEER IN DE KRANT J Natuurmonumenten erug achter de grens Uitbreiding parkeerterrein bij Oosterend vervroegd Winnaars begrotingspuzzel Ieslaagde kavelruil in Het Noorden heaterspektakel Begroting Forfaitair innen toeristenbelasting terug op agenda Nieuwe verlichting voor helihaven? .TEXELSE COURANT Zomernieuws? ekenmg van de actie. De pen wordt gehanteerd door één van de gebroeders Boersen. Links het echtpaar Vlaming van Vee- and notaris Van der Koogh ,f„,0 a„ VERVOLG VAN PAGINA 1 «lands kolonialisme in Azië die lp volgde. De Houtmans vloot ond uit vijf schepen, waaronder luyfken. De toeschouwer krijgt lardig, zij het met al te gedetail- beeld van de gebeurtenissen «weg, die niet altijd even span- waren. Tijdens grote delen van nge reis probeerde de beman de verveling te verdrijven door ek te maken en te zingen. Bij de Goede Hoop werd de reis «broken om vers voedsel en «in te slaan, terwijl ook een ont- ling plaatsvond met de entotten tweede verhaal betreft de Ie le van schipper Willem van der ®n, die God en de Hollandse ileiten trotseert door op londag uit te varen Een dap- maar vermetele daad, die hem «komt te staan, want vlak nadat it ruime sop heeft gekozen, ver zijn schip met man en muis. De 'per leeft voort, 'dankzij' duivel ito, die hem heeft vervloekt, 'door Van der Decken als 'De lende Hollander' is gedoemd tot w/igheid te blijven varen. In de inde wind jaagt zijn zwarte schip bloedrode zeilen over de ocea- Wanneer Van der Decken zijn laat vallen en om genade ikt, schenkt de duivel hem de mogelijkheid de vloek op te heffen. Eén dag in de zeven jaar mag de schipper aan land gaan om te zoeken naar de vrouw die hem tot in de eeu wigheid trouw zal zijn. Angstig De 'vervlechting' van beide verhalen bestaat eruit dat De Houtman midden op de oceaan De Vliegende Hollan der tegenkomt. Het is een angstige ontmoeting, die op treffende wijze door de theatergroep van Gietelink wordt verbeeld Dreigende muziek, fraaie kleding en maskers en een kunstig gebruik van het licht zorgen voor prachtige effecten. Dat de uit werking op het publiek zo treffend is, heeft natuurlijk ook alles te maken met het realistische decor waarin wordt gespeeld. De toeschouwers zitten op een tribune, terwijl de ac teurs afwisselend op de Duyfken en de kade hun werk doen De voorstel ling begint pas om tien uur 's avonds, een tijdstip waarop de Duyfken op heldere d^gen als een mysterieus donker vaartuig tegen de rode lucht afsteekt. Het klotsen van het water in de haven en de zoute zeelucht doen de rest. Auteur en regisseur (en sinds deze week dus ook weer acteur) Ab Giete link komt de eer toe een prachtig 'muziektheaterspektakel' te hebben gemaakt, met verrassende vondsten en een prettig ironisch commentaar op de gebeurtenissen. Onverwacht is dat met, want Gietelink heeft een omvangrijk oeuvre opgebouwd. Hij maakt sinds 1985 'actueel politiek en eigenzinnig historisch theater' Onder het thema 'Hollandse Reizen' maakt hij tegenwoordig voorstellingen waar mee hij 's zomers op tournee gaat 'Deshima' (in 2000) en 'Holland-Ame- rika Lijn' (2001waren de laatste. Met 'De Heeren Zeventien', dat ook over de VOC ging, trad Gietelink in 1999 op in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Toekomstplannen, zo kondigt hij in het programmaboekje aan, zijn bewerkingen van de 'Gijsbreght van Aemstel' en de 'Faust', een stuk over Fokker en de geboorte van de Nederlandse lucht vaart en een politiek drama met de titel 'Sharon, Jezus en Arafat'. De Vliegende Hollander is vanavond (vrijdag) en morgen nog te zien op de haven van Oudeschild. Daarna trekt het gezelschap door naar Hoorn, Enkhuizen, IJmuiden, Vlissingen, Rotterdam, Hellevoetsluis en Delfs- haven. Het spektakel begint steeds om 22.00 uur en duurt circa vijf kwar tier. Vanaf 21.00 uur is er een voor programma met muziek en koffie en de mogelijkheid om de Duyfken te bezichtigen. De entree tot de (over dekte) tribune bedraagt €10,-. Kaart jes voor de voorstelling in Oudeschild zijn verkrijgbaar bij de WV, het Maritiem en Juttersmuseum en het loket van de Duyfken op de haven in Oudeschild Meer informatie staat op de website www.theaternomade.nl. Tekst en foto's Joop Rommets grondprijs van 5,-tot 6,- per vier kante meter gehanteerd. Goed onderhandeld Een prominente rol bij de ruil werd gespeeld door Freerk A. Attema van het in agrarische transacties gespe cialiseerde makelaarskantoor AgriPon in Joure. Hij nam het initia tief en wist in driekwart jaar de vijf eigenaars tot overeenstemming te brengen. Dat hij de mensen en hun situaties goed kende omdat hij regel matig op Texel komt (ook in zijn vo rige functie bij EuroPon vee-export) bleek een gunstige omstandigheid Door het kleine aantal partijen en de connecties die deze reeds hadden, was het geen al te moeizame opera tie. In tegenstelling tot vorige vrijwil lige kavelruilen op Texel werden deze keer geen bijzondere activiteiten ont plooid door de Stichting Agrarisch Texel (SAT), die is -gelieerd aan de VERVOLG VAN PAGINA 1 *en en de kade ervoor vormden het toneel van 'De Vliegende Hollander'. De toeschouwers bekeken het spel vanaf dels de stukken ontvangen voor de aanbesteding die op 29 augustus plaats heeft. Geldorp waarschuwde voor het risico van schadeclaims als het project op de lange baan zou komen. Computers Een suggestie van het CDA om te bezuinigen op het vervangen van computers in het gemeentehuis, kreeg wel steun uit de raad. WD en Texels Belang konden zich daarin vin den. De gemeente wil in 2003 voor €275.000.- 110 nieuwe computers (2500 euro per computer) aanschaf fen. De pc's moeten de computers die in 1999 werden aangeschaft ver vangen. Op het investeringsplan voor 2006 prijkt overigens opnieuw een bedrag van €275.000,- om dan de nu nog te schaffen computers weer te kunnen vervangen. De WD zei te willen bezuinigen op de aanleg van een parkeerterrein aan het Boeienlandje (€99.000,-) in 2004, de herinrichting van het parkeerterrein bij Kaczor (€137.500,-) in 2004 en de herinrichting van de Boodtlaan (€137.500,-) in 2006. Het geld van het parkeerterrein bij Kaczor zou aan besteed moeten worden aan aanpas singen bij het sportpark Een verhoging van de onroerend zaakbelasting (ozb) om het tekort te dekken, was voor de collegepartijen Texels Belang, CDA en WD geen optie. Willem Vlas (Texels Belang) zei terughoudend te zijn bij verhoging van de plaatselijke belastingen. Texels Belang gaf de voorkeur aan bezuinigingen Voor Gerard Weijers (CDA) was verhoging van de ozb onbespreekbaar. Alleen een trend matige verhoging (3,5 procent) kon bij hem door de beugel. Hetzelfde gold voor de WD. De oppositiepartijen GroenLinks en PvdA konden zich wel vinden in een ozb-verhoging. Frans Visman (D66) voelde er veel voor om de €216.000,- die jaarlijks uit de al gemene middelen aan het reinigingsrecht wordt besteed af te bouwen. Hij kreeg steun van GroenLinks. Kennisgeving Het CDA wilde de begroting uiteinde lijk alleen voor kennisgeving aanne men. De partij wil eerst een sluitende begroting zonder gat. voordat ze fi nanciële beslissingen wil nemen. De partij verschilde van mening met het college over de definitie van een slui tende begroting. Het college presen- provinciale STIchting ter Verbetering van de Agrarische Structuur in Noord-Holland (STIVAS) en door de Stichting Kavelruil Texel in de perso nen van Kees Vlaming en Flip Breman. Alle genoemde instanties waren van de gang van zaken op de hoogte en zaten op éen lijn Ze wa ren dan ook allemaal vertegenwoor digd toen woensdagmiddag in hotel De Lindeboom in feestelijke sfeer de handtekeningen werden gezet onder de acte van kavelruil ten overstaan van notaris G. van der Koogh van Actus Notarissen Het forfaitair innen van de toeristenbelasting keert terug op de politieke agenda. De politieke partijen in de gemeenteraad stem den gisteravond tijdens de begrotingsraad in met een motie van Texels Belang om weer eens te praten over de invoering van het forfaitair systeem. Logiesverstrek- kers betalen daarbij een vast be drag per jaar per bed,ongeacht het aantal overnachtingen. Een plan van burgemeester en wet houders om een nieuw controle systeem voor de toeristenbelasting te ontwikkelen, vormt dit keer de aan leiding voor Texels Belang het onder werp opnieuw onder de aandacht te brengen. Met het nieuwe controle systeem wil het college ervoor zorgen dat logiesverstrekkers het aantal overnachtingen vollediger doorge ven. Volgens Texels Belang is het ontwikkelen van een dergelijk sys teem een dure aangelegenheid. 'Ook kunnen er nooit meer gegevens in worden ondergebracht dan er voor handen zijn.' Wethouder Corry Heijne gaf aan dat voor het forfaitair innen wel eerst een goed bedrag moet zijn vastgesteld. Ze liet weten dat op ter mijn controle volgt bij een aantal grote bedrijven om te zien 'of er nog ruis aanwezig is bij de opgave'. De resultaten van die controle zouden volgens haar ook gebruikt kunnen worden bij het vaststellen van een bedrag voor de forfaitaire inning De WD gaf op voorhand aan tegen het forfaitair systeem te zijn. Maria van der Spek zei na de zomer wel met betrokken partijen uit de toeristen sector over mogelijke verhoging van de toeristenbelasting te willen praten. Bij die gesprekken moet ook de be steding van een hogere opbrengst teerde de begroting als sluitend, omdat het gat is opgenomen in de boekhouding. Heijne riep de partijen op in augustus met betere voorstel len dan gisteren te komen 'U moet bezuinigen. U kunt het niet alleen meer aan het college overlaten.' Ze sprak de partijen daarmee aan op de verantwoordelijkheid die zij hebben gekregen in het duale stelsel Weijers deed een herhaald verzoek aan Heijne om de uitgaven van de gemeente nog eens duidelijk te split sen. 'Dan weten wij waarop we kun nen bezuinigen Hij verzocht de wet houder de financiering van de OSG buiten de bezuinigingsronde te hou den. Op het gemeentehuis zelf wordt inmiddels ook gezocht naar punten waarop gekort kan worden. Het is de bedoeling dat de raad begin novem ber een begroting vaststelt waarin het gat wordt gedekt. Op 15 november moet de gemeente een sluitende begroting inleveren bij de provincie. De landingsplaats voor helikopters op het vliegveld Texel moet van nieuwe nachtverlichting worden voorzien. De bestaande installatie is verouderd en er zijn geen reserveonderdelen meer voor te krijgen.Vervanging kost 8045 euro. De directie van het vliegveld heeft de gemeente om een tegemoetko ming gevraagd aangezien het om besproken worden. Arthur Ooster- baan (GroenLinks) kon zich wel vin den in een verhoging, maar niet voor alles. 'Voor de bouw van het gemeen tehuis of de welzijnsinstellmgen hoef je de toeristenbelasting met te verho gen, maar voor de herhuisvesting van de hulpverleningsdiensten kan het wel, want daar maken toeristen ook gebruik van.' PvdA en D66 toonden zich eveneens voorstander van het verhogen van de toeristenbelasting Texel hanteert een tarief van €0,66 per nacht. Het landelijk gemiddelde ligt op €0,69 per overnachting. een veiligheidsvoorziening van al gemeen belang gaat. Het college overweegt een bijdrage van 50% in de kosten, dus 4.022.50 euro, onder voorwaarde dat dit be drag onttrokken kan worden aan het budget voor de brandweer. Als dat niet kan, gaat het met door, gezien de financieel zorgwekkende positie van de gemeente. De mogelijkheid om bij nacht helikopterlandingen op het vliegveld uit te voeren wordt met vaak benut, maar de voorziening heeft bij calamiteiten meer dan eens zijn nut bewezen. Onlangs maakte het bergingsbedrijf Smit-Tak van de plek gebruik om mensen en materieel te vervoeren naar een brandend schip. Andere helihavens hadden ook ge bruikt kunnen worden, maar die lig gen minder gunstig, wat een tijdwinst van 20 minuten uitmaakt.Verder wordt er rekening mee gehouden dat in de toekomst de helikopters van het traumateam en de milieupolitie 's avonds van de Texelse helihaven gebruik gaan maken als de regelge ving voor vluchten na zonsondergang is aangepast. Het parkeerterrein aan de Nesweg/ Achtertune in Oosterend kan vol gend jaar al worden uitgebreid. Op verzoek van WD, Texels Belang, PvdA, GroenLinks en D66 verscho ven burgemeester en wethouders de uitbreiding gisteravond van 2004 naar 2003. De werkzaamhe den kosten €25.000,-. WD en Texels Belang willen dat geld beschikbaar stellen met een restant dat overblijft op de aanleg van het noodopstelterrein bij TESO (€75.000,-) min het geld dat de ge meente in het vooruitzicht had ge steld voor de accommodatie voor SV Oosterend (€67 500.) Het bedrag van €7500,- dat voortkomt uit die rekensom wordt aangevuld met €17.500,- uit de algemene reserve van het grondbedrijf Mede met het oog op dorpsfeest Oosterend Pre sent willen de partijen het parkeerter rein eerder vergroot hebben. Ook wordt het dorp ermee ontlast. CDA en GroenLinks stemden tegen. Een motie van Frans Visman (D66) om vóór het begin van de festivitei ten de toren van Oosterend opge knapt te hebben, kreeg unanieme steun. Burgemeester en wethouders beloofden hun best te doen, zodat de toren er op tijd weer netjes uitziet. Bij de vaststelling van het zogeheten egalisatiefonds (1999) waaruit een deel van de kosten worden betaald, was al bepaald dat de toren in Oosterend in 2003 aan de beurt zou zijn. Met zijn motie wil Visman ervoor zorgen dat de werkzaamheden voor het begin van Oosterend Present zijn afgerond Linda Smit uit Oudeschild heeft de begrotingspuzzel 2003 gewonnen die de gemeente had opgenomen in het boekje met de begroting voor 2003. Dat was huis aan huis verspreid. Smit krijgt een etentje voor twee personen met een bestuurder of ambtenaar naar keuze. A. Keizer uit Den Burg won de twee prijs, een reischeque van €100,-. Aris van der Slikke uit Den Burg won een bolderwagen, de derde pri|s. Wethouder Corry Heijne (financiën) reikte de prijzen uit in de hal van het raadhuis Het antwoord op de vraag was 'dua lisme llrJ» Irtve.) .w l.iKi.nl agrarisch terrein van 8,3 hectare dat drie jaar geleden iolder Het Noorden werd aangekocht door de Vereniging juurmonumenten, heeft een andere eigenaar en een vone agrarische pachter gekregen. De overdracht is on deel van een kavelruil die woensdag definitief tot stand am en waarbij vijf grondeigenaars waren betrokken, Ier wie twee kerkgenootschappen. Natuurmonumenten destijds de d kocht, gaf dat op Texel nogal commotie omdat het perceel >n de grenzen lag van de gebie- die krachtens het bekende criant zijn aangewezen om ïtueel een natuurbestemming te jÉjen en dus door natuurbescher- asorgamsaties kunnen worden >cht. Hoewel Natuur- Hjmenten het convenant met had Hrtekend en zich er dus met aan Inden hoefde te voelen, gaf de Kactie toch voedsel aan de ver- Hing dat natuurbeschermings- msaties op harde wijze bezig 'zoveel mogelijk' agrarische in handen te krijgen, wat niet in het belang wordt geacht van de agrarische kwaliteit van Texel in het algemeen. Het gebeurde op een on gelukkig moment, want de verhou dingen tussen 'natuur' en andere belangen waren juist sterk verbeterd en de strijdbijl leek definitief begra ven. De kou is nu uit de lucht. Natuur monumenten heeft het land in het kader van een ruil overgedragen aan de diaconie van de hervormde ge meente Zwaag-Risdam en krijgt er twee binnen de convenantgrenzen liggende stukken voor terug die ei gendom waren van respectievelijk de firma S. Vlaming en de doopsgezinde gemeenten Twisk en Abbekerk. De twee percelen zijn samen 16 hectare en Natuurmonumenten moet dus toe betalen. Efficiënter De firma S. Vlaming leverde bij de ruil 20 hectare in en kreeg er een stuk van 23,5 hectare voor terug, dat veel gunstiger bij de bedijfsgebouwen is gelegen De diaconie van de her vormde gemeente Zwaag-Risdam bracht 7 hectare in en kreeg 12 hec tare terug en de doopsgezinde ge meenten Twisk en Abbekerk leverden twee stukken van totaal 9,5 hectare in en kregen er één beter gelegen stuk aan de Schorrenweg voor terug. De firma Gebroeders Boersen bracht alleen grond in zonder terrein terug te krijgen, maar dat kwam goed uit want dit aardbeienbedrijf heeft geen grote oppervlakte meer nodig. Bij de ver rekening van de diverse oppervlakte en waardeverschillen bij deze 'Kavelruil De Schorren' werd een VRIJDAG 19 JULI 2002

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5