\a 6 Elektronische sleutel leidt tot klantenbinding Havenmeester opgetogen over vernieuwd werkterrein EEN BETER MILII BEGINT BIJ JEZE Snackverkoper Wiertz klaar voor autocro .TEXEl SE COURANT Wat il te zeggen wou...| Schudden en tollen op kermis De «•«W. t m ar Texel landelijk grootste gemeente met vrouwencollege Wat ik zeggen wou. Gedogen Texelse kalender voor Zonnehuizen Kunstuiting Fusie Commissie keurt plannen voor hulppost Voetbaltoernooi Atletiekbaan op het strand Wat ik zeggen wou.. Maarten Vlaming Weer dwangsom Wat ik zeggen wo Windmolens MarKant-meubels Eilandcompet VRIJDAG 19 JULI 2002 'Wat ik vorig jaar aan geklaag kreeg, krijg ik nu aan complimen ten. Het is het dus allemaal waard geweest', zegt havenmeester Nik Smit. De vernieuwde Wadden haven Texel staat aan de voora vond van het seizoen, want deze week is de bouwvak begonnen. Het nieuwe havengebouw en de belangrijkste voorzieningen zijn in gebruik genomen. 'Vanaf nu kun nen we nadenken over de inrich ting van het gebouw en de omge ving.' Iedere gast in de passantenhaven heeft de mogelijkheid om een en quête over de kwaliteit van de haven in te vullen. Deze week zijn de resul taten van juni bekend geworden Vooral de kwaliteit van de sanitaire voorzieningen en het feit dat ieder schip een aparte box heeft, worden door de watersporters hoog gewaar- over. Ik heb een gast gesproken die thuis per direct zijn groene stroom wilde opzeggen. De opmerkingen over het liggeld verbazen me enigs zins. In vergelijking met andere ha vens zitten we er met eens zo ver naast. De prijs-kwaliteitverhouding is bij ons echt goed.' Rond de Waddenhaven kan volgens Smit het een en ander veranderen. 'Naast de fietsenstalling willen we een vaste speelgelegenheid voor de kinderen. Dan is er voor die groep wat meer te doen dan alleen het recreatieteam. Helemaal achter in de haven is wel een soort trapveldje, maar dat loopt schuin af naar het water. Ik zou het liefst zien dat dat door een shovel wordt recht- gemaakt.' Het havenkantoor is momenteel de plaats van hevige bedrijvigheid. Schilders en loodgieters wisselen el kaar de hele dag af. In de ruime hal 24 uur per dag met de PIN-pas wor den betaald. Een nieuw fenomeen is de SEP-key Elektra, water en douches werken allemaal op deze elektronische sleutel. 'Om de SEP- key te krijgen, betalen de mensen borg en het bedrag dat ze erop zet ten. De sleutel blijft drijven en ons logo staat erop. ledereen kan zo'n ding meenemen en bij een tweede bezoek weer gebruiken Op deze manier doen we eigenlijk aan klanten binding.' Op de begane grond bevindt zich ook een ruimte die momenteel als vergaderruimte en leeszaal is inge richt. maar die mogelijk een winkel wordt. 'Een kleine gelegenheid voor de eerste levensbehoeften, zeg maar. In het naastgelegen havenkantoor worden watersporters aan de balie te woord gestaan door de assistent havenmeester. In de kamer achter die balie kan Nik Smit in alle rust zijn werk doen. iets wat ook wel eens anders is geweest. 'Nu word ik niet meer voortdurend gestoord, omdat we r 5» s air W - ijs :T^TrrtïfïWffTÏtrffWf-~ 1 Vooraanzicht van het kantoor van Waddenhaven Texel. deerd. Opvallend is dat bijna zeven tig procent het prijsniveau als hoog ervaart Minpunt voor de haven is voor het grootste deel de nabijheid van windmolens. Ook het ontbreken van een (rijdende) winkel is een kritiekpunt. Smit: 'De rijdende winkel rijdt alweer enige tijd, dus dat pro bleem is opgelost Verder zijn de zeilers in principe vóór windenergie. Maar daar denken ze na een nachtje slapen onder de molens wel anders is naast een internetcomputer een expositie over de bouw van het kan toor en de aanleg van de haven inge richt. Binnen afzienbare tijd komen daar twee grote houten kruizen met informatie Eén daarvan biedt de zelfde informatie als de huidige expo sitie. Het andere wordt een informatiewijzer over Texel In de hal zijn ook verschillende auto maten met een nieuw afreken- systeem geplaatst Zo kan het liggeld (Foto Micrtol Dokter) meer personeel hebben Ook zijn er geen gasten die binnenkomen terwijl ik bijvoorbeeld een telefoongesprek voer of geld tel. Toen ik vorig jaar in een soort container zat. zag ik boten soms niet eens binnenvaren. Nu zit ik in een prachtig kantoor en kan ik de hele haven overzien. Je merkt ge woon wanneer het druk wordt. Ik kan de schepen uit de richtingen Den Oever, Vlieland en Den Helder van ver zien komen.' Texel is de enige gemeente in Ne derland met drie vrouwelijke wet houders en een vrouwelijke burge meester die gezamenlijk het voltallig college vormen. Dat kan worden opgemaakt uit een inven tarisatie die NRC Handelsblad heeft gemaakt na de lokale verkie zingen. De gemeenten Amerongen (7222 in woners), Haarlemmerliede en Spaarnwoude (5551 inwoners) en Rozendaal (1528 inwoners) kennen eveneens vrouwelijke colleges, maar die tellen één wethouder minder. In Rozendaal is ook de gemeentesecre taris een vrouw. NRC Handelsblad noemt de ge meente Uithoorn (26.000 inwoners) als grootste gemeente met een bur gemeester en wethouders van vrou wen. Een bezoekje aan de website van die gemeente leert dat één van de wethouders toch een man is. Uit het onderzoek van de krant blijkt dat het aantal vrouwelijke wethou ders na de gemeenteraads verkiezingen licht is teruggelopen (- 10), ondanks de toename (+89) van het aantal wethoudersposten. Onge veer een kwart van de raadsleden is een vrouw. Als mogelijke oorzaak van het 'ontvrouwelijken' van het lokaal bestuur wordt de opkomst van de generatie vrouwen met een baan en een gezin genoemd. Beste Daan Welboren, Als buurman volg ik via de Texelse Courant je geschil met de gemeente over het handjeklap-gedoogbeleid. Soms kun je ambtelijke kreten een voudig weerleggen, door eens uit je raam driehonderd meter naar het zuiden te kijken. Daar zie je een twee tal onvergunde bouwwerken waarte gen door de gemeente met werd op getreden Te weten: een in 1990 zonder toestemming van de eigenaar van sloopmaterialen gebouwde loods van 67 vierkante meter (voor heen 75 m en een drietal paarden- boxen met hooibergmg van 31 m (voorheen 50 m en stacaravan. En wat nou willekeur, als het college zelf bepaalt welke illegale bouwwer ken wel of niet op de lijst van de handhavingsambtenaar komen te staan. Veel sterkte en een vriendelijke groet, H. Bakker, Zeewijk. De zes zogeheten Zonnehuizen in Nederland brengen een kalender op de markt met aquarels van Corrie Timmer uit Oosterend. Zeven kleur rijke schilderijen met bloemen en bekende achtergronden als de Peperstraat, de vuurtoren, de Molen van Oost en de Peperstraat zijn op genomen in de kalender voor 2003. In de Zonnehuizen worden mensen opgevangen die langdurig ziek zijn, lichamelijke handicaps hebben of kampen met geheugenproblemen. Op het eiland is de kalender verkrijg baar bij Nauta Boek. het Open Boek en de VW. De kosten bedragen €6,50. Het is ongetwijfeld niet het kunst werk dat Jan Wolkers in ge dachte heeft. Niettemin prijkte woensdag al 'een kunstuiting' op de pas aangelegde sokkel in de eendenvijver aan de Elemert. Met een oud wit T-shirt en een oranje pion op wat uitstekende draden lijken onbekenden alvast een voorschotje te hebben genomen op het toekomstig kunstwerk. (Foto W (Pip) Barrursf) In de Texelse Courant van 12 juli stond onder de kop 'Texelaars vaker de dupe van fusie' een artikel over de cliëntenraad van het Verpleeghuis. Het was een duidelijk stuk. waarin visie en bekommernis hand in hand gaan. Ook heel duidelijk was de reac tie van de gemeenteraad: 'het ouderenbeleid heeft voor de ge meente geen prioriteit' (mevrouw Hin). Besturen is vooruitzien, ledereen bej grijpt dat de kersverse wethouder nog wel het een en ander moeten le ren. Bijvoorbeeld om eerst te denken en dan te spreken. Een gemeentebe stuur staat voor de gemeenschap, daar is zij voor gekozen. Als dan blijkt dat de hulpbehoevende ouderen, want zij zijn de bewoners van de verzorgingstehuizen, geen prioriteit hebben, dan ga je toch wel even na denken. Als wij als gemeenschap de zwakken (die bovendien voor onze welvaart hebben gezorgd) geen hel pende hand meer reiken, waar blijven we dan9 Een beleidsplan is prachtig, maar besturen vraagt mijns inziens flexibiliteit en inspelen op acute ge beurtenissen. Heel duidelijk werd aangegeven dat schaalvergroting niet meer van deze tijd is. Als dan belanghebbenden (de managers achter hun bureaus) toch doorgaan met hun heilloos handelen, is daar een gemeentebestuur om hen een halt toe te roepen en niet werke loos toe te zien. Ik hoop van harte dat de behoeftige ouderen alsnog prioriteit krijgen in uw denken en handelen, anders vrees ik voor ons eiland zeer zware tijden. Greetje Coster, Den Burg. Tussen 24 juli en 15 augustus maakt een speciale commissie een keus uit de ontwerpen die door architecten zijn gemaakt voor de gecombineerde hulppost die zal verrijzen op de plek waar nu nog jeugdberg de Eyercoogh staat. Het college heeft vier architecten gevraagd een schetsontwerp in te dienen, waaronder één van Texel (Jan Visser). Op 24 juli zullen die hun plan nen presenteren. De commissie zal er in het bijzonder op letten of de ont werpen voldoende functionerings- mogelijkheden bieden voor de di verse gebruikers, zoals brandweer, politie en ambulancedienst, en daar naast een oordeel geven over de ar chitectonische kwaliteit en de prijs/ kwaliteitsverhouding. De commissie staat onder voorzitterschap van de burgemeester. Daarnaast hebben zit ting: M. Koning (secretaris van de welstandscommissie, tevens archi tect), Huitinga namens de politie, M. Smit namens de gemeentelijke afde ling bouw- en grondzaken, P.C. Plug (projectleider), D. Jongeneel (brand weer) en J. Bais (thuiszorgbeheer Kop van Noord-Holland) De commissie zal 15 augustus aan het college adviseren met welke ar chitect in zee moet worden gegaan. Onder auspiciën van de feest commissie van Oosterend wordt woensdag 24 juli op het terrein bij de muzieknis aan de Oranjestraat een voetbaltoernooitje gehouden. De teams bestaan uit vier personen. De wedstrijden beginnen om 19.00 uur; inschrijven kan vanaf 18.30 uür. Deel name is gratis. Laag water en hard zand zorgden voor bijna een atletiekbaan op het strand, woensdag bij de tweede strandloop bij De Krim. Minpuntje was de straffe noordenwind, die supertijden in de weg stond. De wed strijd over 8 kilometer werd een span nende strijd, die in 30 23 minuten werd gewonnen door Robert Bakker uit De Koog, op slechts drie secon den gevolgd door Henk Olijve uit Haren. Eierlander Remco Nagtegaal was nog stram van de triatlon, maar veroverde in 30.43 toch de derde plaats. De loop over 4 kilometer leverde de winst op voor Jaap Witte, lid van AV Texel. Hij liet een tijd van 14.25 note ren. Jan Stuursma uit Kiel Windeweer liep in 14.39 naar de tweede plaats. Laurien Bakker uit Den Burg werd in 19.14 de snelste vrouw op deze af stand. Rianne Breedijk uit Koog aan de Zaan was de snelste bij de jongste jeugd. Zij liep de 1200 meter in 5.13. De eerste jongen, Tim Ortmann uit het Duitse Herborn. kwam drie seconden later over de finish De volledige uit slagen staan op de website van de organisatie, www avtexel.net. De vol gende loop die AV Texel organiseert is de strandduincross bij paal 21 na bij De Koog, die zondag om 19 30 uur van start gaat De rollercoaster is één van de opvallende attracties op de kermis in De Koog. De blikken op de gezichten spre ken soms boekdelen. Mensen die juist macho om zich heen blijven kijken alsof het tochtje in de rollercoaster ze niks doet, anderen die juist wat benepen kijken of vooral geconcentreerd voor zich uit proberen te kijken op wat ko men gaat. De blik na afloop van de rit is regel matig wel dezelfde. Die straalt vooral de 'dat hebben we ook weer gehad'- gedachte uit. De blikken zijn waar te nemen bij de rollercoaster die voor het eerst op de kermis aan de Nikadel in De Koog staat. Het is geen acht baan die plotseling met hoge snel heid in de diepte stort, maar eentje waarvan de wagentjes continu roncf- draaien op het onderstel. Geschikt dus om ook bij lagere snelheden de maag aan het draaien te krijgen. An dere attracties waar de fysieke ge steldheid getest kan worden, Deka Dance en de Spin (ook voor de maag), de botsauto's spookhuis (goed voor de zen Op de kermis zijn verder automaten, scooters voor km een boksbal, een schietten! oliebollenkraam en een snoep vinden. Het evenement duurt tr dag 21 juli. Onlangs ontving ik van een bevriende relatie uit Noord-Holland de Texelse Couranten van april en mei 2002. Als oud-Texelaar heb ik die uiteraard van voor tot achter gespeld en stuitte toen. naast meerdere interessante artikelen, in de krant van 3 mei op het verhaal van Jaap Schoorl over het sneuvelen van Piet Kikkert op 13 mei 1940 op de Grebbeberg. Wellicht kan onderstaande toelichting enige op heldering verschaffen over de Texelse militair Maarten Vlaming, die in mei 1940 in Den Helder door oorlogs handelingen het leven liet. Op de avond van 14 mei 1940, enige uren na het ingaan van de capitulatie en ondanks het feit dat overal witte vlaggen waren gehesen, bombar deerden de Duitsers toch nog de stel ling van Den Helder - achteraf zoge naamd bij vergissing. Eén bom trof het inwendige van het fort Oost batterij achter de Kanaalweg, waar bij meerdere slachtoffers vielen onder de in het fort gevluchte burgers, maar ook onder de aanwezig militairen. Een van hen was Texelaar Maarten Vlaming, van de familie Vlaming op het Kogereind. Omdat ik daar toen woonde, kende ik hem wel. Of hij beroeps- of dienstplichtig militair was, is mij niet bekend. In het in 1946 verschenen boek 'De burgers van Den Helder' van Anthony van Kampen, dat handelt over de stand in de oorlogsjaren, zijn alle slachtoffers vermeld van de 117 luchtaanvallen die Den Helder heeft moeten doorstaan. Op bladzijde 9 staat bij de lijst van 28 doden op 14 mei 1940 ook die van M.P. Vlaming. Zijn naam komt ook voor op het mo nument (rechtsboven, laatste kolom) bij de ingang van de algemene be graafplaats aan de Kogerstraat. Wim Kalkman, Den Helder. Burgemeester en wethouders blijven met een zekere regelmaat optreden tegen het strijdig gebruik van (agra rische) gebouwen door het opleggen van een dwangsom Dinsdag werd besloten op deze wijze een eind te maken aan de verkoopactiviteiten in een pand met een agrarische be stemming. Meneer Stam, u doet met uwt over geluidsoverlast van winti aan pure stemmingmakerij. Wi lens zijn wat geluid betreft gel aan strenge geluidsnormen, die overschreden, dan zijn jui stappen mogelijk en wordt d molen uiteindelijk stilgezet, blieft, laat uw broodje aap v voortaan achterwege in de' Courant. Nieuwe windmo Oudeschild, daar kan het alle* flink van opknappen. Rob! namens windene 'De F De bewering van Fred Poede en Rime de Kruif van het Texels Centrum voor Automatisering (TCA) dat zij de enigen op Texel zijn die MarKant- meubels verkopen (zie Texelse Cou rant van 5 juli jl.), is onjuist. Ben Zege- ren van kantoorvakhandel Langeveld en de Rooy laat weten dat de meu bels ook bij zijn bedrijf verkrijgbaar zijn. De eilandcompetitie volleybal september van start. Zoals va zijn er aparte klasses voor' dames en gemengde teams die vorig jaar hebben deelgert worden automatisch weer inge Nieuwe teams kunnen zich op via tel. 310565. Ook naam gingen, voorkeuren, vakantied andere bijzonderheden kunnen telefoonnummer worden doe ven. Voor de grap stond Willem Wiertz ooit met een veredelde bakfiets op de Hoornder Donderdag om vis te ver kopen. Tot zijn eigen verbazing sloeg het initiatief echter aan, waarna hij besloot een poging te wagen zijn brood te verdienen met de vishandel. Hij had - en heeft - succes. Vooral in deze periode van het jaar, waarin hij de ene na de andere zomermarkt en braderie afrijdt om zijn waren aan de man te brengen. Op zijn vaste stek, nabij Albert Heijn, bezoekt een vaste schare klanten vrijdag en zaterdag zijn kraam om een zoute haring of gebakken kabeljauw te kopen. Om zijn assortiment uit te breiden met hamburgers, beenham, saté en andere vleesproducten, die allemaal op de barbecue worden bereid, nam de op 't Horntje woonachtige Wiertz er twee jaar geleden een extra wagen bij. Bij de autocross neemt hij zondag een derde kraam in gebruik. 'Ik sta nu voor het derde jaar bij de cross. Ik huurde steeds een wagen, maar elke keer weer ontdekte ik dat ik niet ge noeg capaciteit heb. Bij een cross wordt echt heel veel patat gegeten.' De nieuwe aanwinst bouwde hij in eigen beheer, in de schuur van Dirk en Hennie Lap van boerderij 't Einde van de Wereld en geholpen door zoon Ivo en vrienden Rien en Dennis van de Wilde. Het viertal heeft hard aewerkt. 'Vier weken geleden was er nog niks.' De wagen heel enorme frituuroven, geschikte kilo patat tegelijk in te kunner ken. 'En hij is multifunctioneel er ook vis en oliebollen in r Misschien ga ik 'm nog wel et) huren.' Het bedrijfje van Wiertz is en b! eenmanszaak Maar in specii vallen trommelt hij familie, vis en andere vrijwilligers op. Zoai dag, wanneer hij behalve 4 wagens én zijn koelvriescel os partytent met stoelen bij heli circuit neerzet. 'Daar kunnend schouwers frisdrank en ijs kops we zijn er helemaal klaar voor (FoioM' i'V - v.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6