ioornders in het geweer tegen bollenschuur Lap Landbouwdag met hippisch accent Cjrocn 'wartjjexeh in het hart-, Telefoon huisartsen naar huisartsenpost Surfer met moeite gered uit branding TEXELSE M COURANT Poldertje De Naai ongeschikte locatie' Schotse en Ierse folk op folkloremarkt pis t/w lmQlLlUa 2002 Dok bekeuringen J>or ondernemers fjop Terschelling )ertig mille voor [uiswerkplusklas Verandering buiten kantooruren Dronken mannen geven overlast 'Strandfeest begint rustig' Bakker in gelijk a Landbouwdag TEXELSE^COURANT GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11697 VRIJDAG 26 JULI 2002 T E X E LS E^COU RANT «schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0.85 m en andere inwoners van Den irn zijn in het geweer gekomen n de plannen van Afra Lap ing om een bollenschuur te en aan de Witteweg. De itie, middenin het poldertje De il, is ongeschikt, menen ze. Om verontrusting duidelijk te ma- worden momenteel huis-aan- handtekeningen opgehaald, trespons is overweldigend. zijn er niet op uit om de familie dwars te zitten, maar deze plek Dlledig ongeschikt. Schaalvergro- hoort niet in of vlakbij een dorp Den Hoorn. Er zijn vast en zeker ere locaties die daarvoor meer in merking komen.', vertelt Martin Hij vormt samen met buren s Kok, Walter Grabowski, Maar- 't Hart en Hans Bremer - allen loners van de Witteweg en het Klif n 'groep van verontruste Hoorn- i'. Hun bedoeling is de Texelse tuurders te waarschuwen dat ze verdere aantasting van het aan- ichtvan hun dorp niet pikken. 'De Ischappelijke vervuiling wordt rm als dit doorgaat. De schuur il praktisch middenin De Naai en It het poldertje daardoor eigenlijk lidden. Er zijn straks plekken landaan je Den Hoorn met eens meer kunt zien liggen. En dan die nokhoogte van viereneenhalve meter, het wordt een kolossaal ding', aldus Kees Kok. Dat het plan voor de schuur op ver zet zou stuiten, is geen grote verras sing. Het verzoek om tegenover het ZDH-veld een bloembollenbedrijf te stichten, houdt de gemeente al en kele jaren bezig. Dat heeft niet alleen te maken met de verstoring die een omvangrijke loods in een klein pol dertje als De Naai teweeg brengt. Opmerkelijk is ook dat het verzoek is ingediend door Afra Lap-Liefting, die heeft kunnen aantonen dat ze een eigen bedrijf heeft, in plaats van een eigendom dat ze deelt met haar echt genoot, bloembollenteler en scha penhouder Arie Lap. Dat ze zelfstan dig ondernemer is, is noodzakelijk, omdat de gemeente heeft bepaald dat ieder bedrijf slechts één bouw blok wordt toegekend De veronder stelling dat het echtpaar het bedrijf alleen op papier heeft opgesplitst, om op die manier een tweede bouwblok te kunnen verkrijgen, is volgens Lap- Liefting met juist, zo liet ze vorige maand al weten. 'Ik ben in 1997 ge woon voor mezelf begonnen, nadat ik al eerder een tweejarige opleiding voor de bollenteelt had gevolgd.' De groep van 'verontruste Hoorn- ders' vindt het argument dubieus. 'Ik ben een beetje bekend in de bollen- wereld, maar ik heb nooit eerder be grepen dat er sprake is van twee be drijven', zegt Martin Trap, die tot voor kort in het dagelijks leven actief was als bloembollenhandelaar. 'Als je hier mee akkoord gaat, dan loop je de kans dat straks elke agrariër zijn be drijf opsplitst. Dan is het eind zoek.' Het ongenoegen over de plannen leeft breed in Den Hoorn, volgens Kees Kok. 'Ik kan niet teveel zeggen over die handtekeningenactie. Hoe veel het er zijn, weten we nog niet. Een hoop mensen zijn op vakantie en nog niet iedereen die rond gaat, is al klaar. Maar er zijn er maar weinig die hun handtekening niet zetten. Het merendeel van de Hoornders is te gen, dat weet ik wel zeker.' Ergernis wekt het voigens Kok ook dat het verzoek afkomstig is van de familie Lap, die in het begin van de jaren tachtig voor opschudding zorgde door de bouw van e?n grote schuur aan het Klif. 'Een hoop Hoornders hikken daar nóg tegenaan. En veel vaste gasten van Loodsmansduin zijn er ook met blij mee. Eerst die schuur en nu weer deze, wanneer houdt het op?' Lees verder pagina 5 'V.,. -ft Door het noodgedwongen wegblij ven van schapen, geiten en runderen lag het accent bij de gisteren gehou den Hoornder Landbouwdag sterk op de paardensport. De foto toont het quadrillerijden met walsmuziek door leden van menvereniging 'Tus sen Wad en Duin'. De vier aan spanningen gaven een oogstrelende show van mens en dier, niet in de laatste plaats door de verzorgde folk loristische kostumering, die zo sterk de aandacht trok dat de minder pas sende spijkerbroek van de centraal opgestelde leider slechts een knies oor opviel. Hoewel de weerberichten voor donderdag 80% kans op regen hadden vermeld, werd het jaarlijkse evenement gezegend door overwe gend zon en slechts enkele spatten. Er waren dan ook meer dan 4000 be zoekers die voor zichzelf en hun au to's volop ruimte vonden op het door Jan Veeger onder gunstige condities beschikbaar gestelde terrein aan de Kleiweg. Dick Dnjver vemchtte als voorzitter van de Vereniging voor Agransch Natuur- en Landschaps beheer de openingshandeling en hield een pleidooi voor meer geld voor behoud en herstel van natuur en landschap op héél agransch Texel. Meer over de Hoornder Landbouw dag elders in dit nummer. IW alleen Texelse ondernemers ir ook hun collega's op Ter ing nemen de wet niet altijd rlijk. Twee weken nadat ze lel hadden bezocht, hielden I itroleurs van de Keuringsdienst I Waren afgelopen weekend een I loonveegactie' op Terschelling. I m zestig procent van de 80 be- I hte ondernemers bleek de I nk- en Horecawet te overtre- I hen kregen 4 een proces-verbaal >5een schriftelijke waarschuwing, in dit geval varieerden de over igen van het schenken van ;e drank aan jongeren onder de jaar tot de verkoop van sterke ik in een supermarkt en het heb- van een onvolledige vergunning. ivallend', is volgens de keurings- ist 'dat het merendeel van de iholverstrekkers wel naar een le- Tiatie vroeg.' Enkele weken gele- was dat op Terschelling nog niet geval, aldus de controleurs. Op el werden 109 bedrijven bezocht kregen 12 ondernemers een pro- i-verbaal en 58 een waarschu- ig. lemeester en wethouders ge- €31.881aan de huiswerkplus- van OSG De Hogeberg in Den g. Het geld is bestemd voor het lend schooljaar. Het merendeel het geld (€22.806,-) komt uit het geheten GOA-budget. Texelaars die buiten kantooruren een huisarts bellen, worden vanaf september te woord gestaan door de Centrale Huisartsenpost in Den Helder. De huisartsenpost, waarbij de Texelse huisartsen zich hebben aangesloten, neemt het beant woorden van de telefoon over om de dienstdoende huisarts op het eiland te ontlasten. Mensen die nu 's avonds of 's nachts de dienstdoende huisarts bellen, krij gen hem of haar zelf aan de lijn. In de nieuwe situatie wordt die taak over genomen door assistenten die de centrale huisartsenpost bemensen. Zij sturen op hun beurt de dienst doende huisarts op het eiland aan. 'De huisarts kan zich daardoor beter op de patiënt richten en wordt daar bij minder gestoord door de telefoon', aldus huisarts Rik van Hattem. 'De assistenten zijn goed opgeleide men sen.' Door het hele land worden centrale huisartsenposten ingericht om dok- Met een flinke hoeveelheid alcohol in het bloed zorgden een 20-jange man uit Harlingen en zijn 28-jarige vriend uit Leeuwarden voor de nodige over last. Zij liepen op een kampeerterrein in De Koog dwars door de struiken en schopten tegen een geparkeerde auto. Beide mannen werden aange houden door een beveiligings beambte van het kampeerterrein, die hen overdroeg aan de politie. Ze ble ken afkomstig van een schip dat lag afgemeerd in de haven van Oude- schild. Nadat ze een bekeuring had den gekregen wegens openbare dronkenschap werden ze terugge bracht naar het schip De aankondiging van het 'Strand- dansfeest', dat zaterdag 3 augustus bij Westerslag wordt gehouden, heeft tot enkele verontruste reacties geleid. Vaste gasten van het strandpaviljoen zijn bang dat ze met harde dansmu ziek van hun stoel worden geblazen en dat rustig genieten van hun avond maal er niet bij zal zijn, zo kwam de organisatie ter ore. Die vrees is onge grond. 'We beginnen rustig, met vro lijke muziek die de sfeer bij het diner juist verhoogt. Pas in de loop van de avond wordt het allemaal wat hefti ger.' ters te ontlasten, zodat zij zich volle dig op de patiënten kunnen richten. Daarmee moet onder meer het op lopend tekort aan huisartsen worden opgevangen. De Texelse huisartsen lieten eerder weten dat op het eiland nog geen tekort aan huisartsen is. Door de telefonische bereikbaarheid naar Den Helder te verplaatsen, lopen ze wel in de lijn met het landelijk be leid om de medische hulpverlening tijdens avond-, nacht- en weekend diensten te blijven garanderen en beter te honoreren. De Texelse huisartsen dragen ook hun administratie over aan de cen trale huisartsenpost. Van Hattem: 'Er komen rechtstreekse verbindingen tussen de computers, waardoor we straks allemaal op één systeem zit ten. In de huisartsenpost kunnen daardoor gegevens van een patiënt worden opgevraagd, zodat de huis arts daarmee snel aan de slag kan.' Het nieuwe nummer dat mensen vanaf september moeten bellen, is nog niet vastgesteld. Overdag veran dert er niks, aldus Van Hattem. Men sen kunnen dan gewoon de praktijk zelf bellen. Toeristen blijven het nummer van de Medische Post in De Koog bellen Als die niet geopend is, worden ze over dag doorverwezen naar een van de huisartsen, 's Avonds en 's nachts worden ze doorverbonden met de huisartsenpost. De dokters wijzen erop dat zij zelf de patiënten blijven zien en dat zij ook de regie over de telefonische afhandelingen houden. Voordat de verandering ingaat, verspreiden de huisartsen een folder met uitgebreide informatie. De badmeesters van het Utrechts Studentencorps hebben maandag middag bij paal 17 met veel moeite een surfer uit de branding gered. De man had op de kop van één van de pieren kramp in zijn benen ge kregen en kon door de hoge golven en de sterke stroming niet zelf standig terugkeren naar het strand. Zijn broer, bij wie een schouder uit de kom was geraakt, kon zichzelf wel in veiligheid bren gen. De reddingoperatie had nogal wat voeten in de aarde. Beide uit Delft af komstige surfers bevonden zich op circa vijftig meter van het strand. De afstand was dermate groot, dat het voor de hand lag om gebruik te ma ken van de reddingvlet. De hoge gol ven vormden echter een probleem. 'Er zaten brekers tussen van wel vier meter. Te gevaarlijk om uit te varen', vertelt één van de redders. Hij had zelf even daarvoor bij een oefen redding bij paal 9 gemerkt dat de stroming plotseling 'ongelooflijk hard' was geworden, reden om het zwem men te verbieden, de rode vlag te hijsen en ook de posten op de andere bewaakte strandgedeelten te waar schuwen. Hij besloot tot een be zoekje aan de collega-redders en bleek bij paal 17 net op tijd om assis tentie te verlenen bij de reddingactie Daarbij gingen twee bewakers met een boei aan een lijn de branding in, terwijl op het strand twee collega's de lijn vasthielden. 'Normaal is één per soon in het water voldoende, maar we konden geen risico nemen. Als je de drenkeling op de boei probeert te leggen, moet je één hand loslaten van de lijn en dat was in deze omstandig heden te riskant. Het kostte uiteinde lijk toch nog veel moeite om die jon gen uit de golven te halen. Hij was volledig uitgeput.' De surfplank spoelde korte tijd later aan op het strand. De badmeesters van het Utrechts Studentencorps hijsen deze zomer opmerkelijk vaak de rode vlag, con- Lees verder pagina 5 Jos Bakker hoeft geen grond af te staan aan de gemeente Texel voor de realisering van een water-berging. Dat heeft de Alkmaarse voorzie- ningenrechter donderdag bepaald. De gemeente had een kort geding tegen Bakker aangespannen in de hoop alsnog de beschikking over de grond in Den Burg West te krijgen. Pagina 5 De Hoornder Landbouwdag 2002 kan worden toegevoegd aan het lijstje van grote geslaagde evene menten. Mede dank zij de ideale weersomstandigheden kwamen gis teren meer dan 4000 Texelaars en toensten kijken naar een afwisse lende en goed georganiseerde show waann een grote schare vrijwilligers een onmisbaar aandeel had. Pagina 7 (Advertentie) Qrut ZmarL.Jnrti I* bd iwL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) The auld triangle. The leaving of Liverpool, Whiskey in the jar en an dere Ierse en Schotse klassiekers klonken woensdag op de wekelijkse folkloremarkt, voor de gelegenheid omgedoopt tot 'Dag van de Muziek'. Muzikanten van Texel en de overkant brachten muziek van uiteenlopende genres ten gehore. Panfluitmuziek uit Peru, Hollandse smartlappen van Frans en Lies Pieterse, popmuziek uit laren zestig en zeventig van Jaap Dros, Nils Lely en Rikus Kloosterhuis, populaire klassieke muziek van een duo uit Den Haag, voor iedereen was er wat wils. Zelfs Peter Kaan was te rug op zijn oude plek, nadat hij vol gens eigen zeggen van de gemeente toestemming had gekregen zijn or gelmuziek weer op de Groeneplaats te laten klinken. De Ierse en Schotse klanken waren afkomstig van Mannanan, vernoemd naar de Ierse God van de zee, maar toch vooral bekend als 'de NlOZ-band'. Met au thentieke instrumenten en een een voudige presentatie zorgde het kwar tet ervoor dat menig voorbijganger op z'n minst even de pas inhield, ter wijl af en toe ook een paar duiten in de uitnodigend klaargelegde hoes van de bodhran (trommel) werden gegooid. De muzikanten (van links naar rechts Bouwe Kuipers, Wim de Bruin en Hans Witte en staand Rick Nichols) toonden zich aardig inge speeld. Dat was geen verrassing, want vorige week vormde Mannanan nog het voorprogramma van De Vlie gende Hollander, het theaterstuk dat dagelijks werd opgevoerd op de VOC-replica Duyfken. Ondanks het weinig flitsende imago, wil de volks muziek kennelijk maar niet verloren Q33fl(Foto Joop Ronvnets) r- Advertenties voor de vakantiekrant van 9 augustus kunnen worden ingeleverd t/m maandag 29 juli 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1