los Bakker mag grond en Burg West houden OUMs/f lech ter geeft gemeente ongelijk i vmlTö College stelt subsidies voor investeringen vast WHT een 1 "M 1 UiiiaaiiiL - .TEXELSE COURANT' Surfers Wat ik zeggen wou... De beste stuurlui Den Hoorn lOOE-HOI0ULLIE DOF.H HET| [TOCH WEL VEILIG HEL ÏWflT DOE 3E I KNIPT HET PDITO ERflF!] Hl ZÜSTER HEEFT ER" i VAN L F0RMICRMAAR DIE BEVRLT 1TOCH OOK NIET.r~ Publieksbalie gemeentehuis klaar in 2003 lOHlKOKDE KRN HEN 0QK (RIS BRDMUT6 6EBRUKEN hB URN PhST fcETER -18MRRK ROT O ZEG 3K VERTEL HET RLLEMRRL RRnI 1 -DE BORRV HQORTf Lage lusten - hoge prioriteit? Zeiljacht in problemen Dode zeehonden blijven aanspoelen Omgaan met werkstress Waar blijven de wandelaars? 'Zonneboilers ongunstig voor begrotingstekort' jssen aarse VRIJDAG 26 JULI 2002 Bakker hoeft geen grond af te n aan de gemeente Texel voor realisering van een water ing. Dat heeft de Alkmaarse zieningenrechter donderdag paid. De gemeente had een geding tegen Bakker aange- men in de hoop alsnog de be kking over de grond in Den West te krijgen. de uitspraak van de rechtbank is opig een einde gekomen aan depend conflict tussen Bakker gemeente. De gemeente wilde et perceel van Bakker een mo- waterberging realiseren, een heten wadi. Uit onderzoek door irontmij was namelijk gebleken leze locatie het meest geschikt xx het oog is een wadi een ga- dat iets dieper ligt dan het maai- Het gras dient kort gehouden te en. één tot vijf dagen per jaar de wadi onder water te staan, na het water geleidelijk naar de m zakt. Bakker zelf had plannen de bouw van vijf woningen op de j. Eerder dit jaar had hij nog toe- gd mee te werken aan de ver ervan, als uit onderzoek mder- zou blijken dat juist zijn grond locatie voor de waterber- piwas. was op 8 april 2000 al een koopovereenkomst geslo- de gemeente en Bakker, Bakker kwam hier later op te- verklaarde dat de gemeente had gedaan' en dat hij toch met wilde meewerken verkoop. 'Alleen als ik de vijf elders mag bouwen, ga ik over.' Daar zag de ge- weinig heil in en scha de rechter in. 'Afspraak is af- dacht het college en ver- op een goede afloop. De voorzieningenrechter verzoek echter af en veroor- de gemeente tot het betalen kosten van het proces, in to- 900 euro. rantzen, de advocaat van was wegens vakantie met voor commentaar. Zijn mr. Wentink zei in eerste instantie verheugd te zijn over de uit spraak, maar kon verder nog weinig zeggen 'We weten alleen dat de ge meente Texel in het ongelijk is ge steld. De overwegingen van de recht bank kennen we nog niet. We zullen die eerst moeten bestuderen voordat we inhoudelijk kunnen reageren.' Gemeentesecretaris Piet Zoon heeft inmiddels wél kennis genomen van de overwegingen van de rechtbank. Volgens hem is de gemeente met echt in het ongelijk gesteld, maar heeft de rechter alleen vastgesteld dat de zaak niet heel dringend is en dat een kort geding dus met de geëi gende weg is om de beschikking over VERVOLG VAN PAGINA 1 stateert hun woordvoerder zelf, op een moment overigens dat hi] de kri tische ingezonden brief in de Texelse Courant van afgelopen dinsdag van Nico Dros nog niet heeft gelezen. Het sein 'verboden te zwemmen' wordt niet te vaak gegeven, vindt hij. 'De stroming is geregeld erg sterk. Je kunt dan met de blauwe vlag hijsen, het teken dat het alleen maar gevaar lijk zwemmen is.' De kritiek dat de vlag te gemakkelijk wordt gehesen, kan hi| zich wel enigszins voorstellen. 'Als het een paar dagen flink gewaaid heeft, heb ]e een mooie branding. En als de zon dan schijnt, is het natuur lijk erg verleidelijk om erin te duiken en je door de golven mee terug te laten voeren naar het strand Maar het is nu eenmaal erg gevaarlijk.' Nadat mijn broertje en ik het artikel van de heer Dros (zie Texelse Courant van dinsdag jl.) hadden gelezen, wa ren wij zeer geschokt. Dit komt om dat wij een dag eerder zijn gered door de strandwachters. Wij besloten maandag te gaan surfen omdat het wdertje De Naai en in de verte Den Hoorn, vanuit westelijke richting bekeken... VERVOLG VAN PAGINA 1 Lap-Liefting laat in een reactie t nog met van de handteke- ■nactie te hebben gehoord. 'Nie- heeft mij persoonlijk aange- len.' De actie weerhoudt haar er Ier geval niet van door te zetten, n me voorstellen dat niet leder- ilij is met een schuur achter z'n Maar ik heb die schuur nodig en imeente heeft na veel vijven en :n besloten dat dit de beste lieis. Andere plaatsen zijn al eer- 'gewezen. Wie ben ik dan om te en dat het anders moet? Ik had chuur twee jaar geleden al wil- Sebruiken, maar de gemeente heeft er vijf jaar voor nodig gehad om tot een besluit te komen. Dan wil ik nu wel eens gaan bouwen.' Martin Trap, naast Hoornder ook raadslid voor de WD, heeft inmiddels met collega-politici over de kwestie gesproken. Een kant-en-klare oplos sing is niet voorhanden, maar hij ziet toch wel mogelijkheden. 'Het beste zou zijn als de familie Lap een A-blok - een bestaand bedrijf - in het buiten gebied koopt. Daarmee ontzie je het dorp, terwijl zij huis en schuur bij el kaar houden. Dat moet mogelijk zijn, want er zijn steeds meer oudere boe ren die stoppen met hun bedrijf.' Op termijn heeft Trap zelfs de hoop dat het bedrijf van Lap en de bijbeho rende schuur van het Klif verdwijnen. 'Daar zou je met subsidie van de ge meente een paar huisjes kunnen bou wen.' frm met de computer gemaakte 'visualisatie' van de toekomst, met een blik op het- T foldertje. De schuur van Atra Lap-Liefting onttrekt Den Hoorn aan het zicht. Beide jjvorden door de groep 'verontruste Hoorndersgetoond wanneer ze dorpsgenoten f'rrn handtekening te zetten. De schuur op de foto heeft een goothoogte van drie jfaardie in werkelijkheid volgens de groep een hoogte krijgt van viereneenhalve (Fclo s Stud:o GrabothsJv) de grond in Den Burg West te krijgen. 'Dat laat de mogelijkheid open om een bodemprocedure te beginnen, waarin de hele zaak volledig en inte graal wordt onderzocht.' Nadeel daarvan is dat een rechtelijke uit spraak in dat geval zeker een jaar en misschien wel anderhalf jaar op zich zal laten wachten. De gemeente kan ook besluiten 'een andere planologi sche invulling' aan het gebied te ge ven, terwijl er volgens Zoon 'wellicht nog meer opties voorhanden zijn'. Het college van b en w buigt zich dinsdag over de zaak in het weke lijkse overleg. lekker waaide. Aangekomen bij paal 17 hebben we eerst advies gevraagd aan de strandwachters. Zij hebben ons uitgelegd over de pieren en de stroming. Vervolgens zijn wij het wa ter opgegaan. Op het water bleek dat de branding zeer heftig was en beslo ten we om voor de branding te gaan surfen. Op een gegeven moment viel mijn broertje Martijn in het water. Ik besloot langs hem te varen om te vra gen of alles in orde was. Op dat mo ment werden de golven ineens zeer heftig en viel ik ook in het water Ik zag gelijk dat mijn broertje in paniek raakte en heb een vriend aan de kant gewaarschuwd om de strandwacht, die een paar meter verderop iets aan het uitleggen was aan zwemmers, te halen. Toen begon het ook hoog wa ter te worden en zaten we ineens midden in de branding. Op een be paald moment verloor ik mijn surfspullen, omdat mijn schouder uit de kom schoot door een golf die over me heen brak. Ik ondervond hoe sterk de onderstroom was, omdat ik meerdere malen onderwater ben ge zogen Uiteindelijk ben ik weer bij mijn surfspullen gekomen en ben toen op mijn plank gaan liggen. Na nog een aantal keren zwaar te zijn gespoeld ben ik weer op het strand gekomen. Mijn broertje had het ech ter een stuk slechter getroffen, om dat hij door de onderstroom naar de pier werd gezogen. Hij is uiteindelijk door de strandwachters uit de zee gehaald. Hij was totaal vermoeid en had zeer veel last van kramp. De strandwachters hebben, nadat ze ons uit het water hadden gehaald, meteen de blauwe vlag verwisseld voor de rode. De reden daarvoor lijkt me duidelijk. Wij zijn allebei zeer geschrokken van deze ervaring en willen daarom alle surfers aanraden om met een zwem vest aan te gaan surfen, hoe beroerd het ook zit! Als de strandwachters er met waren geweest dan had Martijn het niet ge red. Strandwachters bedankt. Berend Martijn Sollman, Delft. De nieuwe centrale publieksbalie (CPB) op het gemeentehuis wordt op zijn vroegst pas in april 2003 in gebruik genomen. Door het afbla zen van de bouw van het bedrijfs verzamelgebouw en de moeizame onderhandelingen tussen de ge meente en het CWI (Centrum voor Werk en Inkomen) is de ingebruik name naar achteren verschoven. Tijdens de begrotingsraad meldde burgemeester Joke Geldorp al dat de publieksbalie pas in het komend voorjaar gerealiseerd kan zijn. De gemeente buigt zich momenteel over de inrichting van de CPB. Die moet op de begane grond van het gemeen tehuis komen. De balie vervangt de huidige loketten waar mensen nu naartoe moeten voor aanvragen en verzoeken. Voor de inrichting van de CPB wordt de begane grond veranderd in een open ruimte waar de drie balies (So ciale Zaken, Bouwen en Wonen en Welzijn/Burgerzaken) komen. Uit zendbureau Start, het CWI (voorheen het arbeidsbureau), UWV (opvolger van onder meer het GAK) en een reïntegratiebureau krijgen voor de komende vijf jaar ook een plek op de begane grond. Het CWI betaalt straks jaarlijks €34.662,- aan huur en servicekosten. Start betaalt jaarlijks €14.390 (inclusief BTW) aan huur. Het uitzendbureau gebruikt minder ruimte. De huur van UWV en het reïnte gratiebureau is afhankelijk van de tijd die de organisaties gebruik hebben gemaakt van de werkplek. 'Dat zijn zogeheten flexplekken', aldus een woordvoerder van de gemeente. La ter dit jaar starten de opleidingen voor de medewerkers die de balies gaan bemensen. 'Zij krijgen een op leiding klantvriendelijkheid en ook een vakinhoudelijke opleiding.' Naast de balies worden ook enkele spreek kamers ingericht, waar mensen even apart kunnen gaan zitten. jR *r Dinsdagavond kwam op de Wadden zee ter hoogte van Oudeschild het zeiljacht 'Solitair' in moeilijkheden. De opvarenden, een Duits echtpaar met vier kinderen, sloegen alarm nadat een deel van de tuigage overboord was geraakt en in de schroef was gedraaid. Het scheepje dreef met uit gevallen motor af in de richting van Dijkmanshuizen. De reddingboot 'Zalm' van de KNRM verleende assis tentie en vond het in de buurt verke rende betonnmgsvaartuig 'Nieuwe- diep' bereid het jacht naar Oude schild te slepen. Guido Betsema van duikbedrijf Neptunus haalde daar het touw uit de schroef, waarna de Soli tair het ruime sop weer kon kiezen. De foto van Bert Koning toont het jacht bij het binnenslepen door de 'Nieuwediep'. Rechts de 'Zalm'. Tweeëntwintig dode zeehonden zijn sinds 20 juni binnengebracht bij EcoMare. Twee dieren leefden nog, maar ze waren te verzwakt om in leven te blijven, zodat een dierenarts ze heeft laten inslapen. Van de 22 waren er twintig aange spoeld op Texel en twee elders in Noord-Holland. 'Het blijft extreem veel', zegt directeur Jan Kuiper van EcoMare 'Normaal zijn het er één of twee per maand.' De dieren zijn vermoedelijk gestorven aan het phocine distemper virus dat rondwaart in het Nederlandse deel van de Waddenzee. Gisteren steeg het aantal dieren waarbii het virus is vastgesteld van vijf naar dertig, aldus Kuiper. In totaal zijn sinds 16 juni ruim hon derd dode zeehonden aangespoeld langs de kust Op 16 |uni werd de eerste geïnfecteerde zeehond gevon den op de Vliehors. 'Uit het Duitse en Deense deel van de Waddenzee zijn nog steeds geen meldingen van het virus', vertelt Kuiper. 'Het virus heeft zich wel uitgebreid naar Noorwegen Daar zijn sinds begin juni een kleine tweeduizend dode zeehonden ge vonden. Er leven daar zo'n zes tienduizend robben, dus dat is meer dan tien procent.' De dode dieren die bij EcoMare worden verzameld, wor den opgeslagen in een diepvriezer van EcoMare die bij onderzoeks instituut Alterra is geplaatst. Voortbordurend op het succes van voorgaande cursussen, gaat op 2 oktober voor de vierde keer de cur sus 'Gezond in je werk' van GGZ Den Helder en Algemeen Maatschappe lijk Werk van start. De cursus is be doeld voor mensen die regelmatig last hebben van werkstress en willen voorkomen dat ze overspannen wor den, die door werkstress regelmatig verzuimen en hen die door werk stress al enige tijd in de ziektewet zit ten. Aanmelden kan tot 24 septem ber, deelname kost £20,-. Voor aan meldingen en inlichtingen: GGZ Den Helder, afdeling Preventie. R Schaap, tel. 0223-685000. Schietsportvereniging Texel krijgt een investeringssubsidie van maximaal €8509,- om de nieuwe schiettunnel aan de Emmalaan aan de veiligheidseisen te laten vol doen. Burgemeester en wethou ders hebben in totaal €21.422,- be schikbaar gesteld aan investe ringssubsidies aan zeven instellin gen en organisaties. De nieuwe schiettunnel van de schietsportvereniging bevindt zich in de afwerkfase. De vereniging heeft bij de gemeente een investenngs- subsidie aangevraagd voor de bekostiging van een zogeheten veiligheidsvloer (totaal €40.388.-). De vereniging wil daarmee voldoen aan veiligheidseisen die in de toekomst dwingend worden voorgeschreven. Het gaat om extra te maken kosten die bij de start van de bouw nog on voorzien waren. De gemeente subsi dieert over het algemeen een kwart van de Investering. Voor de schiet vereniging zou dat in eerste instantie €10.097,- zijn. Het wordt €8509,- .omdat dat de maximale hoogte is van de subsidie de gemeente uitkeert voor een investering. Texel'94 krijgt €3604.- als tegemoet koming voor de aanschaf van een lichtinstallatie. De voetbal vereniging heeft die nodig om in de winteravonden op het oude A-veld te kunnen trainenHet oude A-veld ver vangt het tweede trainingsveld, dat met beschikbaar is. Wordt het A-veld weer verlaten, dan plaatst Texel'94 de installatie elders op het complex of hij wordt weer verkocht. In het laatste geval vordert de gemeente de sub sidie verhoudingsgewijs weer terug. Voor dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend wordt €3537,- beschik baar gesteld voor werkzaamheden aan het voegwerk en het dak van het oude gedeelte van het dorpshuis. Ook moeten de toneelgordijnen wor den vervangen. Het jaarlijkse budget van €2269,- (vijfduizend gulden) mag de dorpscommissie in zijn geheel besteden aan het vervangen van de railing van de tribune in de gymzaal. De Welzijnsstichting knjgt €2909,- voor de aanleg van een brandmel- dingstallatie en een ontruimings- alarmmstallatie. Dat gebeurt naar aanleiding van een inspectie naar de brandveiligheid. Voor de aanschaf van twee microfoon en een drumstel krijgt de Welzijnsstichting €375,-. Voor het koor The Messengers is er €690.- om het huidige, versleten or gel te vervangen door een nieuw elektrisch orgel. De gymnastiek- afdeling van ZDH in Den Hoorn krijgt €298,- voor de bekostiging van een zogeheten flikflakken Voor dorpshuis De Wielewaal in De Waal betaalt de gemeente met 25. maar 15 procent (€1500,-) van een investering van 10.000,-. Het dorps huis wil de huidige keuken door een goed uitgeruste keuken vervangen en een grote eettafel met stoelen aan schaffen om onder meer kook cursussen te geven. De Wielewaal kreeg eerder al €7500.- van het Ko ningin Julianafonds. Met een investeringssubsidie van €2500,- (25 procent) zouden de kosten meteen volledig gedekt zijn en dat ging het college iets te ver. Ze wijst erop dat alleen een investeringssubsidie wordt toegekend als de betreffende organi satie zelf ook een investenng doet. Het college stelt meteen dat het aan vragen van subsidies bij anderen geen invloed mag hebben op ge meentelijke investeringssubsidies, omdat kortingen anders als straf kortingen uitgelegd zouden kunnen worden. De Texelaars staan nog niet te drin gen om op 25 augustus mee te doen met de 'Texelse' wandeling van de nieuwe gedeputeerde Hans Schipper en Commissaris van de Koningin Harry Borghouts. Men veronderstelt dat de wandeling, die afgesloten wordt met een picknick, alleen is bedoeld voor mensen die door hun beroep of bestuurs functie te maken hebben met openluchtrecreatie. De waarheid is dat juist de deelname van 'gewone' geïnteresseerde burgers op prijs wordt gesteld. De aanmeldingstermijn is verlengd tot en met vrijdag 2 augustus. Wan delaars kunnen zich op geven via te lefoon 362216 (raadhuis) en krijgen later bevestiging. Het programma begint om 10.00 uur in het Stoombootkoffiehuis op de haven van Oudeschild. Harry de Graaf houdt daar een inleidend praatje over Texel en de Texelaars dat vooral voor de overkantse deelnemers is be doeld. De wandeling start rond 11 00 uur. duurt ruim twee uur en eindigt op een mooie plek in Waalenburg. De bedoeling is dat onderweg met de gedeputeerde van gedachten wordt gewisseld over allerlei zaken die di rect of indirect met openlucht recreatie op Texel hebben te maken. Het gemeentebestuur wijst erop dat dit een goede kans is om wensen op dit punt onder de aandacht van de provinciale overheid te brengen. Ook tijdens de picknick op het eindpunt is volop gelegenheid voor discussie. De wandelaars worden na afloop per bus teruggebracht. De nieuwe woningen aan de Schoonoordsingel worden boven de dakramen voorzien van zonnecollectoren. Het artikel in de Texelse Courant van dinsdag 23 juli, waarin gesteld wordt dat de gemeente met de verkoop van zonneboilers een nieuwe manier heeft gevonden het begrotingstekort te dichten, berust volgens de ge meente op een misverstand. Een woordvoerder becijfert dat het begrotingstekort door deze actie al leen maar groter wordt. De eerste 75 kopers krijgen namelijk een extra subsidie van €160.-. waardoor de prijs van een totale installatie (geïn stalleerd en wel) uitkomt op €2598.-. De gemeente is op zoek naar nieuwe subsidieverstrekkers zodat de prijs gedurende de hele actie - die loopt tot 31 december - gelijk kan blijven. Mo menteel zijn op het eiland ongeveer 150 zonneboilers in gebruik, met deze actie wordt gehoopt dit aantal te ver dubbelen De Woningstichting geeft een voorbeeld door zonneboilers te plaatsen in de seniorenwoningen in Jan Dirksoord, de woningen in Den Hoorn en de nieuwe woningen aan de Schoonoordsingel. De gasbesparing met een zonne boiler bedraagt tussen de 100 en 400 kubieke meter gas, afhankelijk van het warmwatergebruik. Bij een prijs van €0.42 per kubieke meter, kan per jaar dus tot €160,- bedragen. Dins dag 10 september wordt in de hal van het gemeentehuis een tweede informatiemarkt gehouden.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5