\fschrikking tegen honden duizenden genoten van toornder Landbouwdag §23^) Wedstrijd Akenburg Concert met klavecimbel en orgel TEXHL.SE COURANT Bi] de vrijdag in manage Akenburg gehouden dressuurwedstrijd werden weer veel winstpunten gereden. Bij de L2-pony's was Mariska Witte met Cleopatra oppermachtig. Zij be haalde twee winstpunten en twee eerste prijzen. Bij de Z1-paarden werd goed gereden door Marleen Bakker. Zij behaalde met haar paard Nobility Z twee winstpunten en twee eerste prijzen. Annemarie van der Linde behaalde met Pride Silvano maar liefst drie winstpunten bij de L2-paarden. Uitslag: Ring 1M1 en M2 paarden 1Irene Plaatsman met Faran 148 M1 pony's CDE. 1 Kim van der Vliet met Nikita 151. L1 paarden, 1. Dennis Kuiper met Lars 156 L1 pony's DE 1. Marjo lein van Hilten met Kadans 158+, winstpunt voor Frida Tuitman 158. Z1 paarden: 1 Marleen Bakker met Nobility Z 192; tweede proef 1 Marleen Bakker met Nobility Z 187. Z1 en Z2 pony's. 1. Lonneke Kikkert met Halvar 176 tweede proef 1 Marjolijn Smidt met Jamorkus 193. Ring 2. M1 en M2 paarden; 1Marloes van der Vis met Newton 158 M1 pony's CDE: 1 Kim van der Vliet met Nikita 161, winstpunt voor Souwtje Witte 159. B paarden 1. Joke Dros met Kapucmo 155. B pony's DE: 1 Kris Arken bout met Chester 164; winstpunt voor Silve Schoorl 156; winstpunt voor Brigitte Landaal 158. L2 paarden; 1 Annelies van Wijk met Martano 169; 2 Annemarie van der Linde met Pride Silvano 164; winstpunt voor Evelien Duin 162. L1 paarden. 1Birgit Sassenburg met Kris- jan 155 Richard Vos en Joost Veerman ge ven dinsdag een concert in de doopsgezinde kerk van Den Burg. Beide musici spelen orgel en kla vecimbel. Op het programma staan werken van onder anderen Mozart, Dandrieu en Handel. Het concert is het zevende in de serie die wordt georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. Zoals gebruikelijk in de serie zijn de uitvoerenden ervaren musici Vos stu deerde orgel en kerkmuziek aan het Instituut voor Kerkmuziek in Utrecht, waar hij het diploma Docerend Mu sicus behaalde. Hij is cantor-organist in Huizen en Baarn en dirigent van het vocaal ensemble Cantare in Huizen. Veerman studeerde orgel en kerkmu ziek bij Jos van der Kooy aan het con servatorium in Alkmaar. Hij behaalde er het diploma Docerend Musicus. Aan het Utrechts conservatorium kreeg hij onderricht van Jan Welmers en Jan Raas en slaagde hij voor het diploma Uitvoerend Musicus Veer man heeft een praktijk als docent, is als muziekrecensent verbonden aan het Reformatorisch Dagblad en orga nist van de Goede Herderkerk in het Noordhollandse Huizen. Het concert in Den Burg begint dins dag om 20.15 uur. De toegang is gra tis. Na afloop wordt een collecte ge houden ter bestnjding van de kosten. (Advertentie) Horecaondernemer voor nieuw te openen dagzaak op prima locatie in Den Helder. Pand met terras op huurbasis. Inventaris en inrichting dient door ondernemer te worden geïnvesteerd. Brieven naar Postbus 111, 1780 AC Den Helder VRIJDAG 26 JULI 2002 itmaaien van een gazon bij een ngaan de Achtertune in Ooster- s men creatief te werk gegaan, door een woord ontstond. Het heeft te maken met het feit dat nogal wat Oosterenders hun hond de gele genheid geven om hun behoefte op juist dit weidje te doen, waardoor het maaien ervan een onfris karwei is Of het helpen zal? (Folo Harry de Graaf) Ring 3: L2 pony's DE: 1 Manska Witte met Cleopatra 161tweede proef: 1 Mariska Witte met Cleopatra 158 B pony's CDE. 1 Silve Schoorl met Luna 162; winstpunt voor Kris Arkenbout 157. B paarden. 1. Joke Dros met Kapucino 152. L2 paarden: 1 Annemarie van der Linde met Pride Silvano 1812. Evelien Duin met Gabrie 160+; winstpunt voor Nancy Wet steen 160; winstpunt voor Annelies van Wijk 160; L1 pony's DE 1 Marjolein van Hilten met Kadans 156 Naast dressuur en apporteren demonstreerde de hondensportvereniging ook het specta culaire pakwerk. Bakker had met te klagen over belangstelling bij het scheren van schapen. (oornder Landbouwdag 2002 kan worden toegevoegd aan lijstje van grote geslaagde evenementen. Mede dank zij de ile weersomstandigheden kwamen gisteren meer dan 4000 ilaars en toeristen kijken naar een afwisselende en goed rganiseerde show waarin een grote schare vrijwilligers een lisbaar aandeel had. Omdat als gevolg van de MKZ-maat- >len schapen, geiten en runderen niet van de partij moch- zijn, kreeg de dag deze keer een sterk hippisch accent. Getrainde honden Hondensportvereniging DOS gaf twee demonstraties, die lieten zien olgens het programmaboekje de Hoornder' die de dag om half uende, bleek oud-raadslid Dick er te zijn. Hij liet zich in de me bietenroolmachine van iwerkcombinatie Grisnigt Van Star het terrein oprijden om sa- met voorzitter Frans Bakker van ichting Hoornder Donderdag de te vlag te hijsen bij wijze van ingshandeling. Aanvankelijk it plan om Drijver met een door labobank betaalde tandem- ig per parachute op het feest- nneer te zetten, maar daar had chtgenote Nel een stokje voor Pleidooi jorzitter van de Vereniging voor isch Natuur- en Landschaps- De Lieuw greep de gelegen- aan om in zijn openingsspeech iris te breken voor erkenning s belangrijke bijrol die de boe- ibben gekregen: als beheerders niet meer alleen een agrarisch actiegebied (met op Texel een lomzet van 50 miljoen euro per naar steeds meer ook een land- p dat van belang is voor natuur creatie. Door het oprichten van ieuw in 1998 werd daarop inge- ld met als doel de agrariërs zelf (woordelijk te laten zijn voor ud en herstel van de Texelse r- en landschapswaarden. In nnatie met een duurzame en omisch gezonde land- en tuin- Het werd een succes, mede de ruimhartige financiële steun e provincie gaf. Sinds vorig jaar echter een landelijke subsidi ng, die volgens Drijver slecht bij de Texelse situatie. 'We wer- een keurslijf gedwongen, door veel boeren niet meer kon- needoen Terwijl ons uitgangs- altijd was geweest dat alle boe- net al hun land op heel Texel en moeten kunnen meedoen als twilen'. Drijver vertelde dat het moeite was gelukt vier deelge- m te vormen die voldeden aan de regels van het nieuwe systeem. Een struikelblok is de voorwaarde dat slechts 20% van het areaal uit bouw land mag bestaan, waardoor veel bouwland buiten de regeling bleef, hoewel juist daar de meeste weide vogels broeden. Zo werd slechts 1500 hectare voor weidevogel bescherming toegekend, terwijl het aanbod 4000 hectare was. Ruim een derde van de Texelse boeren kan met of zeer gedeeltelijk meedoen, wat slecht is voor draagvlak en vertrou wen. Overbrugging Drijver liet blijken dat zijn vereniging druk bezig is oplossingen te vinden, pleitte voor een overbruggings budget om boeren te helpen die nu buiten de boot vallen en voor een regeling die speciaal op de eilandelijke situatie is afgestemd, een 'Texelpakket'. Behoud van de kleinschaligheid van het Texelse landschap met zijn tuunwallen, kol ken, stolpen en boeten is een belang dat ook door anderen wordt ingezien en die komen met allerlei ideeën en plannen. Drijver waarschuwde tegen versnippering en vroeg om een ge coördineerde aanpak op basis van het gemeentelijke landschaps- beleidsplan. Hij wees erop dat in elk geval meer geld nodig is dan nu op basis van de huidige regels voor Texel beschikbaar is. Hij noemde verschil lende bronnen, waaronder de toeristenbelasting en het 'lot van Texel'. Een ander financieel idee was het sponsoren van de afvoerkosten van biologische melk van Texel. Pro bleem is namelijk dat Campma zulke melk alleen komt ophalen als er min stens anderhalf miljoen liter is. Een uitdaging voor Teso? Veel paarden Wat het hippische deel van de dag betreft, waren de fjordenpaarden goed vertegenwoordigd. De premie- stamboek- en veulenkeuring onder auspiciën van het Fjordenpaarden- stamboek had vrijwel uitsluitend be- Van alles wat Op het uitgestrekte terrein viel ook verder veel te beleven. Kleindier- sportvereniging Kotex showde kleine en grote konijnen, alsmede hoenders die aan keuring werden onderwor pen Hetzelfde was het geval bij Vogelvereniging Op Eigen Wieken, die kanaries, parkieten en tropische vogels presenteerde. Dat deze keer op de Landbouwdag geen schapen waren te zien, is met helemaal waar. Schapen van terrein- eigenaar Veeger mochten wél pre sent zijn en konden dus worden ge schoren door Hoornder Harry Bakker, die daarbij veel belangstelling trok. Bekijks was er ook voor de uit 1929 stammende Lanz dorsmachine die werd gedemonstreerd totdat halver wege de middag het graan op was. Het wachten is op nieuwe oogst. Ook de vertrouwde gemaalmotor van Waalenburg vormde een dynamisch element. Dat gold nog meer voor de kinderkermis met treintje, zweef molen en andere attracties, gerund door enkele exploitanten. Speciaal voor de kinderen was ook de moge lijkheid om voor 50 eurocent een ritje op een pony te maken. Aan de bontheid van de dag werd ook bijgedragen door de talloze infor matie- en commerciële stalletjes en de vele mogelijkheden om de inwen- Een staaltje van vertrouwen tussen mensen dier, gedemonstreerd door Ahs van Schagen. Het ene paard gaat liggen, het andere klimt er bovenop en Aris komt er zelf ook bijzitten. Vaardige handen bevrijden de na een sprong ongelukkig neergekomen Numan uit zijn tuig. dige mens te versterken. Nog niet kon worden gemeld of de Landbouwdag ook een financieel succes is geworden. De indruk be staat dat men in elk geval uit de kos ten is, mede dank zij de bescheiden entree die deze keer werd geheven. Een eventueel batig saldo is als re serve beschikbaar voor het geval er iets te dekken valt bij de andere Hoornder Donderdagen. blek Drijver (links) hijst het groen-zwart, geholpen door stichtingsvoorzitter Frans Bak ker. trekking op dieren die door Texelse eigenaars waren ingezonden.Het concours hippiqeugedeelte opende met een openbare les voor leden van ponyclub De Kleppertjes en De Waddenruiters onder leiding van Tessa van Daalen. Dezelfde amazone gaf veel later in de middag een fraaie dressuurdemonstratie met haar 17- jarige Davy, een paard dat eigenlijk al pensioengerechtigd is. maar zich nog steeds op grote hoogte bevindt. Na een nieuwelingennummer kwa men de paardenkrachten van de Oude Trekker- en Motorenvereniging aan bod. Een mooie show van oude en veel nieuwere trekkers die allemaal verschillende landbouwwerktuigen voorttrokken, maakte duidelijk wat er in kracht en techniek is veranderd in minder dan twee generaties. Fraai en romantisch was het hoe keurig honden zich gedragen als ze goed en consequent zijn getraind. Het pakwerknummer sprak uiteraard het meest tot de verbeelding. Veel indruk maakte Aris van Schagen uit Wieringerwerf met zijn dressuur- act. Twee paarden van uiteenlopend formaat lieten zich in elke gewenste positie zetten, wat volgens speaker Loek van Bronkhorst een schoolvoor beeld was van vertrouwen tussen mens en dier. En enkele keer ging er bij een hippisch nummer wat mis. Er liep een wiel van een vierspan, zodat deze wagen uit de strijd moest worden genomen. Enige schrik onder het publiek ontstond toen in de show van de stal Ranzijn een paard een grote sprong maakte en daarbij verward in zijn tuig tegen de grond ging. De mannen er omheen bezworen het De Oude Trekker- en Motorenvereniging had een belangrijk aandeel in het programma. probleem op beproefde wijze. Door bij het dier op de hals te gaan zitten, werd het aan de grond gehouden en kon het uit zijn tuig worden bevrijd. Boer worden terwijl je niets hebt? Het ban. niet uw hulp' giro 24 696 Zouter Zendings^rnoo/ Internet www.ug.nl dressuurnummer van vier Friese paarden, met fraai gekostumeerde berijders onder leiding van Sibo Plaatsman.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7