NUON zet twee windmolens stil weiko Cjrotn '^warLr Jexels 'in het harL, akker: 'Kort geding is weggegooid geld' OP TEXigLSE HCOpRAJMT Afname klachten jachthaven Brand beschadigt vakantiehuisje De Koog atstelling Den Burg-west duurt voort Clandestiene pijl zet redders op verkeerde been Zieke zeehond aangespoeld Dronken bestuurder betrapt op Pontweg Ballonnendag op Euroase Vastgelopen... Zoon in beeld voor burgemeesterschap gemeente Dirksland Alcohol campagne m Berend Cornells Mensen en hond uit mui gered TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER tiM b t/m qiiihi' £002 •GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11698 TEXELSE DINSDAG 30 JULI 2002 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg gemeente heeft niet kunnen ntonen dat de levering van de jnd van Jos Bakker aan de Pont- ig noodzakelijk is voor het ont- kkelen van Den Burg-west. Bo ndien bestaan er voor de rkochte grond geen concrete luwpjplannen. Aldus motiveert ihter J.C. van Dijk enkele be- igrijke argumenten waarom de meente in het kort geding met kker in het ongelijk is gesteld. rel mag dan het beleid hanteren grond die met in eigendom is van gemeente niet voor woningbouw kdt bestemd, de rechter bekijkt het ders. Volgens Van Dijk is voor het or het verder in procedure brengen n het bestemmingsplan met nodig de gemeente juridisch eigenaar de grond is. De gemeente kan de stemmingswijziging dus doorzet- i, en daarom is er volgens de recht- nk geen sprake van het door het lege geclaimde spoedeisend be- uitspraak betekent dat Bakker de oud die hij op 8 april 2000 heeft rkocht aan de gemeente voorals- gmet hoeft te leveren. Dat was nu it hetgeen de gemeente in kort ding eiste van Bakker. Doordat hij sthield aan eisen omtrent goot- en khoogte van door hem te bouwen oenen andere voorwaarden, is de takkeling van woningbouw in Den west met twee jaar vertraagd, het college. Volgens Bakker is een verkeerde weergave van de i. Hij verwijst naar de uitspraak site rechtbank, die zegt dat de inte geen concrete bouwplan- iheeft. Volgens de rechter zijn ook argumenten van Bakker in nerdere rechtsgang niet 'bij voor- fee baat kansloos'. Van Dijk verwijst naar het concept bestemmingsplan Den Burg, waarin wordt gesproken over seniorenwoningen aan de Gasthuis straat. Uit dat plan kan volgens de rechter met worden afgeleid dat per celen van Bakker voor opslag van water zouden worden gebruikt, waar door hij minder ruimte overhoudt voor zijn woningen. Bakker heeft baat bij duidelijkheid over de planologi sche invulling, stelt de rechtbank. Bij een eventuele volgende rechtsgang zou kunnen blijken of en in hoeverre een en ander tijdens de onderhande lingen duidelijk is geweest en als voorwaarde voor levering kan worden beschouwd.' Bakker stelt overigens dat als het college ervoor kiest zo'n bodemprocedure te starten, de ge meente in de rechtszaal geen schijn van kans heeft. 'Dan gaan ze weer nat.' Kletskoek De uitspraak van de rechter betekent niet dat de kwestie over de grond is opgelost. De gemeente beschikt nog altijd niet over de gewenste grond, waardoor de ontwikkeling van Den Burg-west vooralsnog geen stap dichterbij is. Bakker op zijn beurt mag de huizen die hij op de grond die hij zelf behoudt nog steeds met bouwen. En dan zijn er nog de financiële bij komstigheden. Het kort geding heeft zowel Bakker als de gemeente veel geld gekost. Op last van de rechter v 'M draait de gemeente op voor de proceskosten (€896,34), maar die zijn nog altijd een schijntje van de vergoe ding van de juristen die beiden in de arm hebben genomen. 'Weggegooid geld, van particulieren én van de ge meenschap', vindt Bakker, die niet van plan is het erbij te laten zitten. Hij verwijt het gemeentebestuur de raad een verkeerde voorstelling van zaken te hebben gegeven. 'De gemeente stelt dat deze het geschil alleen van wege het niet-spoedeisend karakter heeft verloren, maar dat is kletskoek. Dat heeft de rechter nu wel duidelijk gemaakt. Hij heeft de gemeente ook op veel andere punten in het ongelijk gesteld.' Bakker laat zich in felle be woordingen uit. 'De gemeente heeft op dictatoriale manier geprobeerd me tot levering te dwingen. Toen raadslid Piet Standaard vooraf gaande aan deze rechtsgang infor meerde of de kwestie niet in de minne was te schikken, kreeg hij van het college het antwoord dat de ge meente wilde weten waar ze juridisch gezien staan. Nou, daar zijn ze nu wel achter.' Aanbod Volgens Bakker is nu de gemeente aan zet. De oplossing heeft hij zelf al Lees verder pagina 5 n illegaal afgeschoten rode «rpijl heeft zaterdagavond red- igsboten De Zalm uit De Koog, Dorus Rijkers uit Den Helder en Geul uit Callantsoog nodeloos actie gebracht. boten voeren uit, nadat de rode urpijl bij het Kustwachtcentrum in in Helder was gemeld. De vuurpijl as waargenomen in de richting van illantsoog naar het gebied Groote Beten nabij Den Helder. Later bleek 1de vuurpijl afkomstig was van een est. 'De schipper van Callantsoog nog langs geweest bij dat feest en ar werd toegegeven dat de pijl Bndestien was afgeschoten', laat m woordvoerder van het Kust- ïchtcentrum weten. De Dorus Rij- <s en de Geul maakten voor de rkerheid nog een aantal zoekslagen liet water. De Zalm kon halver- ege de tocht omkeren. Het Kust- achtcentrum is niet gelukkig met S voorval. jdagmiddag tegen vijf uur meld- «i badgasten bij de bewakings- istvan paal 28 dat een kilometer idelijker een kennelijk zieke zee- Tidwas aangespoeld. In afwach- 3 van de ophaalploeg van Eco- re zorgden de strandbewakers oor dat het publiek bij het dier rd weggehouden. EcoMare werd vastgesteld dat de fiond inderdaad leed aan de be dde virusziekte en er zo slecht aan was dat hij moest worden afge lakt. Het afgelopen weekend wer- idoor EcoMare nog vier zeehon- 1 geborgen. Totaal zijn het er nu Daarvan werden er 27 op Texel 9evonden, de overige op het vas- "d. De meeste zeehonden spoel- ■ndood aan. Voor zover dat niet het wal was, moesten ze tot dusver al- tnaa' worden afgemaakt. De afge- (*n maand zijn in Nederland 126 !(ie en zieke zeehonden geborgen, a' overeenstemt met de prognose "ty het uitbreken van het virus in Klachten van pleziervaarders over hinder van draaiende wieken zijn aanzienlijk verminderd nu NUON sinds kort 's avonds en in het weekend twee van de vier wind molens bij de passantenjacht haven stil zet. Het energiebedrijf heeft de maatregel getroffen als gebaar van goede wil naar de Stichting Passantenhaven en de gemeente. Wethouder Nel Eelman heeft zich persoonlijk sterk heeft gemaakt bij NUON om tot deze maatregel te komen. Watersporthaven Waddenhaven Texel ondervond ernstige hinder van de windmolens. Het resulteerde in talrijke klachten, zowel schriftelijk als mondeling geuit. In de lopende en quête over de tevredenheid van de gasten komen de windmolens er steeds als meest negatieve element uit. De Stichting spande zich al ge ruime tijd in om naleving van de milieuvergunning te eisen. Daarin staat een regeling dat de molens 1 en 2 bij hinder moeten worden uitge schakeld tussen 19.00's avonds en 7.00 'smoren. Inmiddels is een zoge naamde AMvB (Algemene maatregel van Bestuur) van kracht geworden. Tussen NUON en de Stichting Passantenhaven bestaat verschil van mening over de toepassing daarvan. De Stichting vindt dat de oude voor waarden van kracht blijven, maar NUON acht zich daaraan met meer gebonden. De Stichting was voorne mens hierover procedures te gaan voerenmaar zover hoeft het dus niet te komen. Door bemiddeling van wethouder Eelman is een oplossing gevonden die tot 16 september geldt Oplossing Het bestuur van de Stichting Passantenhaven Oudeschild is tevre den. Voorzitter Jook Nauta. 'We vin den dat wethouder Eelman prima werk heeft verricht, haar inspanning waarderen wij zeer. Naar onze inschatting zouden we in de proce dure wel ons gelijk halen maar dan zou de zomer al weer helemaal of grotendeels om zijn. We zijn ook blij dat NUON de stap heeft gedaan want dat komt de overlegsfeer ten goede. We hadden sterk de indruk dat NUON onze belangen niet serieus nam en dat betekende dat we ons alleen nog maar konden verzetten. Ook tegen de komst van de even tuele vervangende grote molens Het aantal klachten nam direct na het stilzetten behoorlijk af. De twee die nu 's avond uitgezet worden waren dan ook de meest hinderlijke. Nauta: 'We Kortsluiting in het ventilator- motortje van een douche heeft zondagavond brand veroorzaakt in een vakantiehuisje in het Beach Park Texel in De Koog. De dakrand en het dakbeschot van de woning raakten beschadigd. De brandweer rukte uit met drie tank autospuiten, een materieelwagen en de wagen van de officier van dienst, omdat er een uitslaande brand was gemeld. Vlammen sloegen korte tijd uit het huisje. Uiteindelijk hoefde de brandweer de brand alleen te contro leren en na te blussen. 'De toeristen en de politie hadden zelf al een blus- poging ondernomen', vertelt bevel voerder Martijn van Hengel. In het huisje verbleven zes mensen die on gedeerd bleven. De vrouw des huizes was wel hevig geschrokken. Per soonlijke spullen bleven eveneens behouden. Volgens Paul van der Meij, één van de zes vakantiegangers, kwamen van diverse kanten buren meehelpen bij het blussen. 'Er was een Duitser die met een brandblusser kwam, er heb ben mensen emmers water tegen het dak gegooid en iemand begon ook met een tuinslang te blussen. Ik ben zelf nog naar boven gegaan om deu ren dicht te doen, zodat er minder zuurstof bij de brand kon komen.' De douche bevond zich op de eerste verdieping. Over de omvang van de schade viel na de brand nog weinig te zeggen. De vakantiegangers kregen een ander huisje toegewezen. Van der Meij vond het jammer dat de meeste buren na afloop weer snel verdwenen waren. 'Ik heb daardoor niet iedereen kun nen bedanken.' omgeving is gemaakt. Verwij- tn<) naar de omvang van de totale Watie ziet men in EcoMare geen 6n 'ot paniek of bijzondere onge leid. »m mm Brand veroorzaakte zondagavond schade aan een vakantiehuisje op Beachpark Texel aan 't Stappeland in De Koog. ,foio j*ro*n Hanumi De politie heeft in de nacht van zon dag op maandag een 19-jarige auto mobilist betrapt die dronken achter het stuur zat. Dat gebeurde om 3.10 uur op de Pontweg. De man had meer dan tweeënhalf keer de toege stane hoeveelheid alcohol genuttigd. De politie nam zijn rijbewijs in beslag en gaf de man een proces-verbaal. In de nacht van donderdag op vrijdag werd eveneens een 19-jarige man geverbaliseerd voor het rijden onder invloed. Deze was met zijn auto in de sloot naast de Lageweg in Den Hoorn beland. Uit een ademanalyse bleek dat hij meer dan tweeënhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. De politie nam ook zijn rijbewijs in beslag. denken dat we nu binnen de klankbordgroep 2° fase haven ontwikkeling constructief naar een oplossing voor de windmolens kun nen werken. Hoe die oplossing er uit zal zien is wat ons betreft nog een vraag. Uitgangspunt bljjft dat onze gasten er geen overlast van mogen ervaren, want wij worden met de schade geconfronteerd. De toeris tische en recreatieve kwaliteit van de haven is in het geding. Eigenlijk zou het zo moeten worden dat de wind molen per saldo een toegevoegde waarde voor het havengebied gaan vormen. Maar daarvan zijn we nog allerminst van overtuigd.' Bouwaanvraag Nuon heeft onlangs een bouw aanvraag gedaan voor drie molens in en nabij het havengebied van Oude schild met een hoogte van ca 100 meter en een maximaal vermogen van ca 1,8 megawatt. Deze moeten mede dienen ter vervanging van de vier molens rond de jachthaven en de twee molens waarvoor Dick Graaf reeds vergunning heeft. De vier mo lens rond de haven zouden dan ver dwijnen als op de noordpunt van het havengebied één van deze molens gesitueerd wordt. Deze zou dan wel licht voorzien worden van een uitkijk- gondel op ca 65 meter hoogte. Zo'n uitkijkpost vormt ongetwijfeld een bijzondere toeristische attractie. De gemeente is sterk voorstander van dit plan en ziet dit het liefst gekoppeld aan een bezoekerscentrum voor duurzame energie. De Stichting Passantenhaven is er momenteel nog onvoldoende van overtuigd dat met het plaatsen van deze molen de over last voor de gasten tot een aanvaard baar niveau wordt teruggebracht. Mede door het onlangs gehouden werkbezoek aan noord Duitsland is de stichting er wel van overtuigd dat de overlast ten opzichte van de hui dige 4 molens beduidend omlaag gaat. Nauta 'In ieder geval heeft de stap van NUON er aan bijgedragen dat het overleg weer op gang kan komen en hopelijk binnen leidt tot een oplossing waar alle betrokken partijen vrede mee kunnen hebben.' Camping Euroase bij De Koog is één van de recreatiebedrijven die donder dag meedoet aan de Nationale Ballonnendag. Om exact 19.00 uur worden ballonnen opgelaten ten bate van de actie War Child, die zich inzet voor jeugdige slachtoffers van oorlo gen. De ballonnen worden verkocht voor één euro per stuk. Zondag zochtiedereenverkoe ling op het strand. Met het gevolg dat ook de grootste parkeerter reinen helemaal volraakten. Bij paal 9 zetten de strandbezoekers hun auto daarom aan beide zij den van de weg, waardoor de overblijvende rijbaan zo smal werd dat aan- en afrijdende wa gens elkaar niet meer konden passeren De foto toont het Hoornderslag waar komende en gaande auto's enige tijd muurvast tegenover elkaar kwamen te Staan. /Folo Hxry 9a G'„', Gemeentesecretaris Piet Zoon is in beeld voor het burgemeester schap van de gemeente Dirksland op Goeree-Overflakkee. De kans dat hij het wordt is overigens klein. Zoon staat tweede op de aanbeve ling die de gemeenteraad van het Zuid-Hollandse Dirksland begin deze maand vaststelde. Nummer één op die voordracht is S. Stoop uit Hendrik-ldo-Ambacht. Stoop (40) is onder andere Statenlid voor de SGP in Zuid-Holland Zoon (52) is Statenlid voor de WD in Noord-Holland Dirksland is een christelijke gemeente waar de con fessionele partijen (SGP, CDA en Christenunie) gezamenlijk over zeven van de dertien raadzetels beschik ken. De gemeente telt iets meer dan achtduizend inwoners. Voor Zoon is de voordracht inmiddels een geslo ten boek. 'Ik richt me nu verder op de verkiezingen voor Provinciale Staten. Burgemeestersaanbevelingen wor den sinds dit jaar openbaar gemaakt, voordat ze naar het ministerie van Binnenlandse Zaken worden ge stuurd. Dat is het gevolg van nieuwe regels bij burgemeesters benoemingen. Eerder werden geen namen van kandidaten bekendge maakt vóórdat een benoeming rond was. De minister neemt uiteindelijk de beslissing Hij volgt in de regel het advies van de gemeenteraad. Losse nummers 0,85 Voorlichters van de Alcoholzomer- campagne 2002 maakten dit week einde hun eerste ronden over het ei land om voorlichting te geven over alcohol. Met vragen en gesprekjes proberen ze bij andere jongeren de kennis over de gevolgen van alcohol gebruik te vergroten. Pagina 4 Zaterdag ging voor de 34-jarige Cor Daalder uit Oosterend een lang gekoesterde wens in vervulling. Na zeventien jaar als visser op ander mans schepen te hebben gevaren, kreeg hij een gloednieuwe eigen kot ter die hij samen met zijn vader Be rend (Ben) exploiteert. Zondagavond vertrok hij met de TX 45 'Berend Cornelis' voor het eerst naar de vis gronden. Pagina 5 Strandbewakers van de Texelse Reddingsbrigade hebben vrijdag middag bij paal 28 drie mensen in veiligheid gebracht. Ook een hond die bij het drietal hoorde werd ge red. Het ging om een vrouw en twee kin deren uit Vianen die bij zakkend wa ter 300 meter ten zuiden van het strandslag in een mui terecht waren gekomen en door de stroom zee waarts werden getrokken. Rond 13.50 uur zag bewaker René Knegt dat het groepje vergeefs poogde om tegen de stroom terug te zwemmen naar het strand. Onder leiding van postcommandant Sander Zumbnnk ging direct daarop de reddingsactie van start. Alma Bessenbinders en Judith Kruys gingen er met de rub berboot op af. Andere bewakers trof fen voorbereidingen voor een lijn- redding waarbij Eric van Luyk als zogeheten vrije zwemmer met reddingsvest het water in ging. Zo'n 150 meter lijn werd in zee gebracht, zodat twee haspels nodig waren. Omdat de rubberboot het eerst ter plekke was (150 meter van het strand) werden vrouw, kinderen en hond daarmee opgepikt en aan land gebracht. Ze waren geschrokken maar verkeerden in goede conditie en hadden verder geen hulp nodig. (Advertentie) (jna t Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE DE GROEN EN DOEN WINKEL DE GROEN Er NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Advertenties voor de vakantiekrant van 16 augustus kunnen worden ingeleverd t/m maandag 5 augustus 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1