jouw Nieuwe Toekomst ia bouwvak weer hervat COJjEANT Cjroen '^warL-Jéxels het harL, otseling noodweer orgt voor overlast 'ijs Blom: 'Financiën weer op orde' Parachutisten in zee na sprong boven Vlieland Mooi weer lokt fietsers dagje naar Texel TEXELSE^COURANT Heremietkreeft Ammoniak 'Rozenburg' op gemeentelijke monumentenlijst pok met pinpas jpt verkeerd af Blusvoertuig wordt aangepast Luchtvaartpolitie stelt onderzoek in Hoornders op top Mont Blanc MAB weert bank bij autocross schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0.85 (jna ZmuLjrrth m k* Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'' Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Advertenties voor de vakantiekrant van 16 augustus kunnen worden ingeleverd t/m maandag 5 augustus 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. JeRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11699 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 2002 (Advertentie) (Advertentie) Pootjebaders die hun ogen de kost geven kunnen deze zomer iets bij zonder beleven. In het ondiepe wa ter langs het hele Texelse strand komt de kleine heremietkreeft in ongekend grote aantallen voor. Er zijn zelfs plek ken waar je er een paar honderd per vierkante meter kunt vinden. Biolo gen hebben nog geen sluitende ver klaring voor deze explosie. Pagina 3 De problemen die veel Texelse vee houders hadden als gevolg van de ammoniakwetgeving zijn uit de we reld. De in mei van kracht geworden nieuwe Wet Ammoniak en Veehoude rij biedt zoveel ruimere mogelijkhe den, dat van belemmeringen in de bedrijfsvoering vrijwel geen sprake meer is. 'Een lange penode waann de ammoniakregelgeving veel werk en frustratie bij alle betrokkenen teweeg heeft gebracht kan met een zucht van opluchting worden afgesloten', aldus het ambtelijk advies waarin wordt ge concludeerd dat het gemeentelijke ammoniakreductieplan kan vervallen. Pagina 5 De boerdenj 'Rozenburg' (Aken- buurt 21) wordt waarschijnlijk aan gewezen als beschermd gemeen telijk monument. De huidige eigenaar Wim ten Have heeft daarom zelf gevraagd. De rietgedekte stolp dateert uit 1856, is nog vrij gaaf en ligt mooi in het landschap. Gemeentelijk adviseur Lex Anema meldt dat het gebouw oorspronkelijk was voorzien van een houten halsgevel aan de linkerzijkant boven de houten goot. Rond 1900 werd er aan de westkant een bijge bouw met zadeldak aan toegevoegd. De halsgevel werd vervangen door een recht voorschot, wat te betreu ren is. Ook de later tot stand geko men rommelige westgevel is een minpunt, maar voor de rest is veel van het gebouw nog in originele staat, zodat de architectonische en cultuur historische waarde buiten kijf is. De aanwijzing tot monument is aan de orde als de gemeentelijke monumen tencommissie zich heeft uitgespro ken. De luchtvaartpolitie heeft een strafrechterlijk onderzoek inge steld naar het incident waarbij der tien parachutisten dinsdagavond ten noorden van Vlieland in zee belanden. Ze waren eerder die avond opgestegen vanaf Texel. De luchtvaartpolitie, onderdeel van het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD), verdenkt het Paracentrum ervan artikel 5 van de luchtvaartwet te hebben overtre den. In totaal negentien mensen maakten dinsdag een sprong boven Vlieland. Het waren voornamelijk tandem sprongen van instructeurs en toeris ten die op het Friese eiland verblijven. Zes tandems en één solospringer werden in de lucht verrast door de wind en kwamen in zee terecht. De anderen wisten wel op Vlieland te lan den. De luchtvaartpolitie wil weten in hoe verre er dinsdagavond gevaar kan zijn ontstaan voor de parachutisten. Volgens artikel 5 van de luchtvaart wet, een algemeen gevarenartikel, mag er tijdens een sprong geen ge vaar of hinder ontstaan. Volgens woordvoerder van de KLPD wordt onder meer een onderzoek ingesteld naar de weersomstandigheden en de manier waarop het Paracentrum met de voorspellingen is omgegaan. Op het moment dat er gesprongen werd, hing er onweer boven de Wadden zee. Volgens Simon Woerlee, directeur van het Paracentrum, werden de pa rachutisten pas na de sprong uit het dële problemen rond van de van de Nieuwe Toekomst in jog zijn volgens opdrachtge- ijs Blom opgelost. Nadat de jank in Eemnes eerder dit jaar ildkraan had dichtgedraaid, at er inmiddels weer finan- dekking voor het ambitieuze :t. Dat zegt architect Jan Vis- We hebben het financiële e nu helemaal rond. Zodra de vak achter de rug is gaan aan- rs en andere betrokkenen op volle kracht aan het werk.' bevestigt de lezing van Visser. jari kopte de Texelse Courant Nieuwe disco moet klaar zijn je zomer'. Er werd toen nog arend gewerkt aan de disco- het grandcafé en twee restau- onderdeel van het spraakma- i uitgaans-, winkel- en fscomplex in de Dorpsstraat, loen bleek dat een veronge- directeur van de Rabobank in es kredieten had verstrekt zon- nderpand, sloeg de argwaan ben het bouwtempo voor de rak drastisch omlaag ging en srk een periode zelfs helemaal stilte liggen, waren de geruch- ïtvan de lucht. Berichten over zekere situatie bereikten ook lege van b en w, wat leidde tot zorgd telefoontje van de voor taken verantwoordelijke wet- 8-jarige Amsterdammer die ag in De Koog geld pro- Ie op te nemen met ander pinpas, is tegen de lamp ge- jenaar van de pas, een 21 -ja- «loner uit Kockengen, had zijn nonnee laten liggen op een em gebruikte speelautomaat in irecazaak aan de Dorpsstraat, nsterdammer zag kans de por ree ongemerkt mee te nemen, ibetaalpas probeerde hij geld lemen, maar na drie keer gok- erd de pas door de betalings- laat ingenomen. Het slachtoffer vrienden wisten na enig door- d speurwerk de dader te ach- in, waarna de politie werd ge- chuwd. Het kwam de dief op oces verbaal te staan. houder Nel Eelman naar architect Vis ser. Die stelde haar gerust. 'Er zijn eerder dit jaar inderdaad problemen geweest De bank draaide de geld kraan bij iedereen dicht, dus ook van Blom. De situatie leidde tot wantrou wen onder de aannemer en onder aannemers, leveranciers en noem maar op. Toen betalingen langer uit bleven dat de afspraak was, begon nen ze de kriebels te krijgen. Ze ke ken elkaar aan en vroegen gaat dit allemaal we goed? Ze wilden nog wel leveren of werken, maar bijvoorbeeld alleen als de helft van de kosten voor uit werden betaald. Deze onzekere situatie vertraagde de bouw. Maar we hebben het allemaal overleefd.' Be sprekingen tussen aannemer en op drachtgever hebben inmiddels geleid tot afspraken over een voortvarend (voorlopig) bouwschema, met onder meer als doel om de discotheek vóór Pasen 2003 operationeel te hebben Aannemer Volgens Visser is de vertraging ach teraf gezien niet verkeerd uitgepakt. 'Het was vooraf weliswaar de bedoe ling dat de disco in mei open zou gaan, maar al snel werd duidelijk dat we dat tijdstip niet zouden halen. Als het al was gelukt, dan zou de disco in juni zijn geopend. Dat zou waar schijnlijk met zo'n gelukkig tijdstip zijn geweest. Normaal is dat dit soort zaken in het begin te maken krijgt met allerlei kinderziektes en daarvoor is de drukke aanloop naar het seizoen een erg ongelukkige periode Met die wetenschap besloten we. laten we ons niet over de kop haasten en de bouw in een wat rustiger tempo Een van de gemeentelijke brandweerwagens is 15 jaar oud en zou daarom voor vervanging in aanmerking komen. Het college heeft echter besloten na te laten gaan of renovatie mogelijk is. Dat scheelt enorm in de kosten. Een nieuw blusvoertuig kost ongeveer 222.500 euro; met renovatie is niet meer gemoeid dan 60.000 euro en de wagen kan dan nog zeker zeven jaar mee. Het gaat om het blusvoertuig TS 627, een Mercedes. Hoewel de wagen is afgeschreven verkeert hij nog in re- voortzetten. Andere reden voor een wat kalmer bouwtempo in de periode naar de bouwvak, is dat de aannemer hier van maandag tot en met donder dag aanvankelijk permanent twaalf man op het project had. Vrijdag was er dan bijvoorbeeld wel een onder aannemer aanwezig, terwijl de uit voerder er weer niet was. Dat werkte niet. Daarom is de groep van twaalf in tweeën gesplitst, zodat er wel de hele week mensen waren. Bijkom stigheid was dat de bouwvakkers in de zomer door de toeristische drukte moeilijk waren onder te brengen. Voor de bouwvak hebben we geïn ventariseerd wat er nog moest ge beuren. Gebouwen moesten water dicht worden gemaakt. Er zijn dakpannen gelegd en de koepel is klaar. Ook moest er nog een staal constructie worden gebouwd, wat ook is gebeurd. Dat had ook in een ander deel kunnen gebeuren. Maar doordat café Le Berry op het beton in het hoogseizoen graag een terras wilde vestigen, hebben we dat in overleg met de opdrachtgever uitge steld tot na de bouwvak.' Het voorlopige bouwschema ziet er als volgt uit; de discotheek, het café en de dienstwoning (secties A en B nabij drogisterij Mets), worden eind november 2002 bouwkundig opgele verd, waarna de inrichting volgt. Daarna is blok C. de entree van het hotel en het bovenliggende deel, aan de beurt. Dit moet aan het eind van 2002 bouwkundig gereed zijn. Blok D en E, richting Badweg, worden - re kening houdend met een eventuele winter - worden in de loop van maart 2003 bouwkundig opgeleverd. delijke staat. Hij voldoet echter met meer aan de huidige eisen, zoals het beschikbaar hebben van hydraulisch redgereedschap en ander specialis tisch materiaal. De wagen zal nu worden gecontro leerd door de leverancier in Den Hel der. Aan de hand van de resultaten zal definitief worden bepaald wat er met de wagen zal gebeuren. Het is niet uitgesloten dat de aanpassing wordt uitgevoerd door een Texels bedrijf. Dat kan besparend zijn, zekei als het werk in de winter wordt uitge voerd. Dat de wagen gedurende dit werk niet inzetbaar is, is geen pro bleem omdat het blusvoertuig van het vliegveld zonodig kan bijspnngen. vliegtuig overvallen door slecht weer. 'De wind veranderde van richting, waardoor ze afdreven richting zee Tijdens het springen waren de weers omstandigheden volgens hem in orde. 'Boven Texel was het slecht tussen half acht en acht uur, maar boven Vlieland was het goed. Het regende daar ook met toen we spron gen.' Woerlee, zelf één van de zes parachutisten die op strand wisten te landen, zegt dat de dertien verrast zijn door een staartje van het onweer Paniek bleef uit hen toen ze in het water vielen. 'Op het land was de schrik groter dan in het water.' De dertien bleven drijven doordat zij zwemvesten bij zich hadden. Voor de instructeurs van de tandems was het eenvoudig om zich van hun passa giers te scheiden. 'De parachute kon den ze al meteen afkoppelen na het raken van het water. Met een klik- beweging konden ze daarna ook de verbinding tussen hen en de ander losmaken. In de lucht lukt dat niet, maar als er geen trekkracht op de verbinding zit, gaat dat wel.' Woerlee schat dat de groep ongeveer vijf minuten in het water heeft gele gen. De KNRM-reddingsboten Graaf van Bylandt (Vlieland) en Ane Visser (Terschelling), een politieboot en een betonningsvaartuig van Terschelling schoten te hulp om de parachutisten uit het water te halen. Ook alle para chutes werden verzameld. Op het land werd de groep ojogevangen en van droge kleren voorzien. Omdat de zee onstuimig was, brachten de in structeurs de nacht door in het caveleneschietkamp op de Viehors. Sil Boon bracht ze de volgende dag terug naar het eiland. Volgens Woerlee was het de eerste keer dat het mis ging bij de sprongen boven Vlieland. Het Paracentrum verzorgt sinds begin jaren negentig in het sei zoen wekelijks sprongen boven dat eiland. Volgens de directeur is er geen aanleiding om daar na het inci dent iets aan te veranderen. Het on derzoek van de politie is volgens de standaardprocedures. Het mooie weer lokte begin deze week veel fietsers en wandelaars een dagje naar Texel. Dat was onder meer te merken op dinsdagmiddag, toen de fietsers om zes uur bij 't Horntje in een lange rij stonden te wachten om weer aan boord te gaan van de Schulpengat. Bij sommige overtoch ten was het zo druk met tweewielers, dat de fietsgang vol raakte. De extra fietsen werden op die momenten in de zijgangen van het benedendek gezet Hoeveel personen er tijdens de warme dagen zijn overgezet, was gis teren door een computerstonng nog niet bekend bij Teso. (Foto Jeroen vwn Haltum) Ben Bakker en Els de Jager uit Den Hoorn hebben gisteren de top van de Mont Blanc bereikt. De berg is met ruim 4800 meter de hoogste top van West-Europa. De Texelaars maakten deel uit van een groep van vier gidsen en acht andere bergbeklimmers, waarvan uitein delijk slechts één gids en de twee Hoornders de top bereikten. Bakker en De Jager maken wel vaker tochten door de bergen. Maar zo hoog als nu, kwamen ze nog nooit. Het tweetal was de beklimming afge lopen woensdag begonnen, vanaf een punt op 2300 meter hoog Die- Het plaatsen van banken bij de autocross wordt verleden tijd. De MAB weert komende zondag ban ken die worden meegesleept naar het crossterrein. 'We hebben de ervaring dat mensen hun bank na de eerste cross nog wel meenemen, maar na de tweede keer laten ze hem staan. Dat willen we nu de kop indrukken', zegt MAB-voorzit- ter Jan Nico van der Ploeg. De mo tor- auto- en bromfietsclub stelt op het nieuwe terrein aan de Hoofdweg ook meteen paal en perk aan het opzetten van (party)tenten en zelf gemaakte tribunes. 'Anders wordt het van kwaad tot erger', aldus Van der Ploeg. Tuinstoelen en klap stoeltjes zijn wel gewoon toegestaan. De autocross van het seizoen start zondag om 12.00 uur. Bolides uit de Formule 1, de vier-cylinder vrije klasse en de standaardklasse nemen het voor de tweede keer tegen elkaar op op het nieuwe crossterrein. Het evenement duurt tot ongeveer 17.00 uur. De entree bedraagt €9, -, kinde ren betalen €5,- zelfde dag bereikten ze een Alpenhut op 3800 meter, waar de nacht werd doorgebracht. De volgende dag wend de beklimming om 3 uur 's morgens voortgezet. Doordat het weer slech ter werd waagden zich slechts drie van de twaalf leden van de groep aan dit laatste deel. Op de top was het ijskoud en er woei een vreselijke wind, lieten ze Cees de Jager, de vader van Els, per mobiele telefoon weten. Maar de tocht verliep volgens hen goed. Na de beklimming werd de terugreis aanvaard en omstreeks drie uur 's middags keerden ze terug op het startniveau op 2300 meter hoogte 'Ze hebben de reis goed doorstaan en waren zeer tevreden over hun prestatie', aldus een apetrotse professor De Jager. avond even uitrukken voor een om gevallen boom die deels op het fiets pad langs de Molenlaan in De Cocksdorp lag. Een kettingzaag deed wonderen De schade leek over het algemeen mee te vallen. Verzekeringskantoor Bremer in Oosterend en de VEM kregen geen enkele melding. Reddingsboten de Jacoba Elisabeth uit De Cocksdorp en De Meerval uit De Koog voeren dinsdagavond bei den uit om assistentie op het water Lees verder pagina 5 «jerstrand ging de storm met 'tot twintig tenten aan de haal. ken van kampeerders die hun Bal niet op orde hadden. RST- eer Harry Mathijssen: 'Bij een als deze waait er altijd wel wat let zijn vooral jonge kampeer de deze omstandigheden niet >d zijn. Onder andere kampeer veen oude bungalowtent, die *>9 op zolder lag. Het geld voor i haringen geven ze liever uit tohol, dus scheerlijnen boden houvastDe getroffen kam ara werden 's nachts opgevan- 'he Kaapsnol. Woensdag werd :e<i in hoeverre het materiaal 'as te herstellen en of dat er ^end materiaal aanwezig was. 'Pde stranden werd menigeen a'len door het slechte weer. ^ager van strandpaviljoen Paal «t melding van drie stuk je strandhuisjes en vernielde 'stoelen. Een luifel over het ter- n ternauwernood van de storm ^9ered. 'We gingen er met een "acht tot tien aan hangen. Er aen bult wind. De windmeter in !V|l|oen liep ineens op van nul De brandweer van De Cocksdorp moest dinsdagavond laat een boom verwijderen die op het fietspad langs de Molenlaan was gevallen. (Foto Jofoon ven Helium) ilotselinge noodweer van igavond heeft op meerdere en overlast veroorzaakt. Op encamping Kogerstrand n tenten omgeblazen en «ge strandtenten werden iterd. De reddingsboten van icksdorp en De Koog voeren e schepen die nog op het waren bij te staan. tot kracht acht en de temperatuur daalde met tien graden.' Ongemak was er ook voor de braderie in de Dorpsstraat in De Koog. Die beleefde een doorweekt en voortijdig einde, nadat in een half uur tijd 42 millime ter water was gevallen. De brandweer in De Cocksdorp moest laat op de

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1