Boksende kluizenaars Dp het Texelse strand :xplosieve groei heremietkreeftjes 1-1-2 admeesters komen in actie oor onwel geworden zeiler F amilieberichten 1 EXELSE j COURANT De Zalm weg voor groot onderhoud Snelle Roelands troeft Lohse af Kgricdiensten Medische zorg TC VCI CC O VRIJDAG 2 AUGUSTUS 2002 it|ebaders die hun ogen de kost geven kunnen deze zomer bijzonder beleven. In het ondiepe water langs het hele glse strand komt de kleine heremietkreeft in ongekend grote tallen voor. Er zijn zelfs plekken waar je er een paar hon- j per vierkante meter kunt vinden. Biologen hebben nog n sluitende verklaring voor deze explosie. terne heremietkreeft (Diogenes pugilator) getekend doorJohan Reydon. Ware grootte centimeter. Afgebeeld m het slakkenhuisje van de Glanzende tepelhoorn. Diogenes en Griekse weesgeer en kluizenaar (heremiet) die naakt in een ton woonde lleine heremietkreeft die luistert de wetenschappelijk naam enes pugilator, hoort hier eigen- et thuis. althans niet voor lange Tet diertje komt echter algemeen langs de kusten van Afrika en Middellandse zeegebied en de van Biskaje met als uiterste dgrens het Kanaal Incidenteel en ze in onze zeeen terecht. Zo Jen ze hier gesignaleerd in 1936, renen toen en werden in 1950 euw waargenomen. In 1992 de kleine heremietkreeft weer taar bleek in 1997 te zijn verdwe- «aarschijnlijk als gevolg van de ge winter 1996-1997. Telkens ser waren ging het om zeer ■aantallen waarnaar echt ge- moet worden. Nu zijn het er enen. een ongekende explosie. Verschillen de gewone, veel grotere mietkreeft die in de Noordzee neen voorkomt, heeft de kleine miet een week achterlijf dat hij bermt door het in een verlaten lp te stoppen. Bij de grote here zijn dat wulken of andere grote hoornslakken, de kleine die met gro ter wordt dan enkele centimeters heeft genoeg aan een alikruik. Som mige badgasten denken dat de nu waargenomen kreeftjes jonge exem plaren zijn van de gewone heremiet, maar dat is dus een misvatting. Het verschil is duidelijk. De kleine here miet is niet rood maar wit tot licht blauw en heeft een grote linkerschaar naast een veel kleinere rechter. Bij de gewone heremiet is het andersom. Ook het gedrag is anders. Een ge wone heremiet kruipt letterlijk in zijn schulp als hij wordt opgepakt en komt pas weer half naar buiten als de kust veilig is. De kleine komt direct naar buiten, zwaait met zijn poten en scharen en maakt zelfs een agres sieve indruk. Het pugilator in zijn wetenschappelijk naam betekent dan ook bokser. Paring ondergronds In ondiepe zwinnetjes kun je dezer dagen de boksertjes massaal zien rondscharrelen. Vaak zijn mannetje en vrouwtje aan elkaar geklampt, waarbij het mannetje met zijn kleine schaar de rand van de schelp van het vrouwtje vasthoudt. NIOZ-bioloog Dr. Piet de Wolf legt uit dat dit onderdeel is van het paringsritueel. Het paren, buik aan buik, is alleen mogelijk tij dens en direct na het vervellen Als de dieren daarvoor hun schelp verlaten zijn ze een makkelijk prooi voor an dere dieren, zodat ze daarvoor in het zand duiken. Goed is te zien dat veel vrouwtjes een bundeltje eieren aan hun poten vasthouden als ze worden opgepakt en geheel of gedeeltelijk uit hun schelp komen. Uit de eieren ko men larven die voorlopig vrij in het water zweven en deel uitmaken van het dierlijk plankton. Kleine heremiet kreeften worden niet ouder dan an derhalfjaar. Dr De Wolf veronderstelt dat de kreeftjes die nu op het strand zijn te zien, als larven hierheen zijn getransporteerd vanuit het Kanaal, zoals dat bij vorige invasies ook is gebeurd. Raadsel Voor de enorme aantallen heeft hij geen verklaring. De temperatuur van het zeewater kan er mets mee te maken hebben want die was in vorige zomers even hoog Ook over een lan gere termijn gezien is er met de tem peratuur van de Noordzee niets bij zonders aan de hand. Uit de dage lijkse metingen die sinds 1860 worden gedaan blijkt dat het jaar gemiddelde na dat jaar een graad zakte, vervolgens kwam er weer een graad bij. Op dit moment is de Noordzee precies zo warm als in 1860. Voor zover er sprake is van opwarming van de atmosfeer als ge volg van de toename van C02 is dat in elk geval niet af te leiden uit de tem peratuur van het Noordzeewater De kleine heremietkreeft is in elk ge val gevoelig voor kou. Het is dus waarschijnlijk dat hij bij het naderen van de winter weer verdwijnt. Er zijn overigens meer dieren uit zuidelijke zeeën die af en toe 'proberen' of ze het in onze streken kunnen uithouden en daar dus tijdelijk worden gezien Een voorbeeld is het breedpootkrabje dat momenteel vrij algemeen voor komt, maar tegen de winter weer zal verdwijnen. Ook de velella (een soort kwal van 5-10 centimeter die in het water drijft en van een 'zeil' is voor zien) is afkomstig van de andere kant van het Kanaal De Meerval vervangt de komende week reddingboot De Zalm die voor groot onderhoud naar IJmuiden is. Reddingsboot De Zalm is dinsdag naar IJmuiden gebracht voor groot onderhoud. De Meerval is de ko mende vier weken de vervanger van de vaste boot van het KNRM- station in De Koog. In IJmuiden wordt De Zalm voorzien van nieuwe elektrische bedrading, ze krijgt een nieuw kompas en er komt een nieuwe Yamaha Endura motor achter te hangen De vervangende Meerval lijkt sterk op De Zalm, maar is net een ander type. De Meerval is een zogeheten Float 500 en De Zalm is een Avon-type. Het vervangende schip is 5,1 meter lang, 2 meter breed en ze heeft een diepgang van dertig centimeter. De snelheid is ongeveer 25 knopen (46 kilometer per uur) en er hangt een 60 pk buitenboord mo tor achter (eenzelfde als op De Zalm). Er kan tachtig liter benzine meegeno men worden. Het schip biedt plaats aan drie redders en vijf geredden. Ook het onderstel van De Zalm is naar de overkant voor een opknap beurt. Het team van De Koog kon dinsdag avond meteen uitvaren met de ver vangende reddingsboot, toen het noodweer losbarste. Volgens Jan Agter vaart De Meerval iets anders dan De Zalm. 'Het is even wennen De Zalm heeft een mooie v-vorm. Deze is wat platter aan de onderkant, waardoor hij wat harder op het water kan klappen.' (Foto Jeroen van Rottum) Beide teams van de KNRM varen nu met een vervangende boot. Het sta tion in De Cocksdorp beschikte al enige tijd over de'Jacoba Elisabeth, omdat de Beursplein 5 eveneens weg is voor groot onderhoud. Deelnemers aan de Krimstrand- loop die woensdagavond werd ge houden troffen prima loopweer. Alleen op het strand moesten ze zoeken naar geschikt zand om over te lopen. Bij de acht kilometer werd fel gestre den om de overwinning. Na vier kilo meter liep Lutz Lohse iets vóór Ruud Roelands. De laatste kreeg van zijn vader nog een flesje water aange reikt. Wellicht hielp dat, want Roelands eindigde als eerste in een snelle tijd van 27.54 min. Lohse liet 28.42 noteren Jan Zijm liet weer eens zien dat hij een goede loper is. Hij finishte als derde en eerste veteraan in 31.47. De vier kilometer werd een prooi voor Jaap Witte, die drie tellen onder de 15 minuten bleef. De 14-ja- rige Maurice Mülder uit Bonn werd tweede in 16.49. Thomas Richter vestigt zijn naam in de Texelse hardloopwereld. Hij eindigde als derde in 17.4 sec. Snelste vrouw werd Rose Goslinga. Volop in training voor de marathon van New York liet zij de wijzers op 20.1 min staan. Voor de jeugd over 1200 meter was het een zware strijd. Op het eind moest er nog even strandopwaarts een hel ling genomen worden. Justin Een hoorn uit Enschede deed dit het beste en eindigde in 5.14, één tel voor Sten Stem uit Drachten DAAR RED JE LEVENS MEE Zondag 4 augustus 2002 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. P A. den Braanker. Den Hoorn: 9.20 u. ds. J. Vlasblom, voorzang SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u dhr E de Fouw uit Rotterdam; 19.00 u. dhr E de Fouw uit Rotterdam. De Cocksdorp: 11.00 u dhr M D. Kuiper; 19.30 u zangdient mmv kopergroep Excelsior, orgel dhr. Rijnders. Oudeschild: 11.00 u. ds. F van Helden. INTERKERKELIJK: 9.30 u. Interkerkelijke dienst in NH- kerk De Koog; voorganger ds. F. bnu opletten en alert zijn. Dat it devies voor de badmeesters is de bewaakte stranddelen. erochtend was het voor de eeesters van paal 15 even i Een cursist van zeilschool terslag werd onwel aan boord een catamaran. zijn ze Meteen nadat de instruc- van zeilschool Westerslag om heeft gevraagd, wisselen de neesters van paal 15 de dage- ochtendkoffie bij strandtent- ir Jurr Schuiringa in voor hulp de zeiler. Op hol gaan ze naar de die de instructeur kort daarvoor et strand heeft gelegd. Het is 'oefening, er ligt een slachtoffer. Heester Sjors de Ruyter trekt een 't|e naar badmeesterspost Mower om een brancard te ha- Badmeester Djurre van Bruchem hem na een ambulance te schuwen. Schuiringa verleent te hulp. De man, die bij bewust- ■s. klaagt over tintelingen en hij het benauwd. tater dragen de badmeesters de op de brancard naar de kiosk "over Westerslag. Met slaapzak- wordt hij warm gehouden, terwijl oiringa met hem blijft praten en in de gaten houdt Als de regen fet, wordt de man in de kiosk sgd waar het gearriveerde Mancepersoneel zijn ademhaling hartslag onderzoekt. Vermoed fldat hij last heeft gekregen van ^ventilatie Van de zeilschool is ^dels iemand op pad om droge ren voor hem te halen. Het fc,Jlancepersoneel besluit de man !fte brengen naar de Medische ■'•nDe Koog Met behulp van de festers wordt hij naar de zie- '"agen vervoerd. De man komt 1 'nmiddels al weer wat kwieker :fdan zo'n twintig minuten daar- ir °P het strand Als hij weg is, Jknde slaapzakken en brancard weer opgeruimd. De Ruyter Van Bruchem gaan nog even te- r,aarde strandtent, de andere drie ^esters zoeken de wachtpost Het voorval voltrekt zich kort nadat Van Bruchem. tweedejaars student, wat theoretische tekst en uitleg heeft gegeven. Altijd alert zijn en er altijd rekening mee houden dat er zomaar iets kan gebeuren, is het devies. Van Bruchem is één van de twintig Utrechtse studenten die sinds 23 juni als badmeester op het eiland vertoe ven. Ze bewaken de stranden bij paal 9,12,15 en 17 De overige bewaakte stranddelen zijn voor de Texels Reddingbrigade Van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds zitten de badmeesters op hun post. Bij paal 15 houdt een per soon vanaf de Westertower continu de zee in de gaten, twee anderen zijn aanwezig op het strand om toezicht te houden en in te grijpen als het no dig is. Een reddingvlet en twee klos sen (reddingboei met tweehonderd meter koord op een katrol) staan tot hun beschikking. Het team bij paal 17 heeft ook nog een tweede, zelf aan geschaft, reddingboot ter beschik king. De eerste drie weken, voor het begin van het seizoen, hebben ze vooral veel geoefend op de praktijk, vertelt Van Bruchem. Regelmatig ging hij of een andere badmeester te water om zich door een ander te laten redden. Vooraankondigingen werden met gedaan. De bewakers op hun post moesten er volgens hem rekening mee houden dat er elk moment ie mand in het water om hulp zou kun nen gaan zwaaien. 'Alleen bij een oefening met de boot hebben we het van tevoren laten weten, omdat dat allemaal nieuw was.' Ook tijdens het seizoen wordt dagelijks nog geoe fend. De badmeesters trainen zich zelf in het 'lezen van de golven' om inschattingen van het water te ma ken. Andere ervaringen met reddingen hebben de badmeesters van paal 15 inmiddels ook opgedaan 'Zondag waren er drie kinderen op een body board die niet meer bij de pier kon den wegkomen', vertelt Van Bruchem. Over de pier gingen de badmeesters naar de kinderen om ze met een lijnreddmg uit het water te halen De badmeesters van paal 17 haalden vorige week twee surfers uit het water die in de problemen waren geraakt Voorafgaand op het seizoen worden ze getest op fysieke en men tale weerbaarheid, ze krijgen EHBO- lessen en ze krijgen trainingen in het zwembad van een oud-badmeester. Tijdens het verblijf op Texel brengen de tweedejaars kennis over op de eerstejaars die voor het eerst mee gaan. De badmeesters blijven tot begin september. van Helden uit Oosterend; orgel Hans de Goede. Marius Trap (zang). DEUTSCHE EV. GOTTES- DIENST: 11.00 u. NH-kerk De Koog. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 ds. F.J. Daane uit Gent. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in gebouw NH-kerk Oosterend: 11.15 en 16.30 u. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 17.15 u. ds. P Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u dhr. A. Jesse. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10 00 u. ev N. Groot (New Tribes Mission) uit Leerbroek. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. hemekoor. uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. dameskoor. Oosterend: zon. 9.30 u. De Cocksdorp: vnj. 19.30 u. rozenkransgebed. Gollards: zat. 16.00 u. DEUTSCHE H. MESSE: De Koog: zon. 11.00 u.; woe 19.30 u.; vrij. 19.30 u. De Cocksdorp: zat. 19.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.. De opstan ding - Een overwinning op de dood; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Leer en onderwijs de christelijke moraal. Artsen: Medische Post: Nikadel 17. De Koog, tel. 327270 Speciaal voor toeristen; consult na telefonische afspraak Toeristen op het noorde lijk deel van Texel kunnen zich op afspraak melden bij de praktijk van R. van den Bent en F. Haasdijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, tel. 316234. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het onge vallennummer vermeld 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: T.M. Nie- hoff en L.W. Aten, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht be reikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoord singel 44, Den Burg. tel. 321461. Spreekuur elke werkdag van 9.00- 10.00 u. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg. tel. 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9 30 u. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 314887 Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar), Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen 1-1-2 Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon 0900- 8844 In spoedeisende gevallen: 1- 1-2 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Toeristenpastoraat Bram Guiljam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijd voorziening, alarmering, klusjesdienst, huishou delijke dienst, versteldienst. Spreek uur van 9.00 tot 10.00 u en van 14.00 tot 16.00 u-, De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-18.30 u., zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. Huiselijk geweld: Crisisopvang huiselijk geweld, tel. 08-71901775. Jongeren Informatie Punt voor vragen en advies over wonen, wer ken, studie, recht, relaties, seksua liteit, verslavingen en vrije tijd. Openingstijden dinsdag en woens dag van 15.00 tot 17.00 uur; d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan 1, Den Burg, tel. 315582. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoedingsondersteuning aan ouders. Spreekuur elke donderdag in d'Ouwe Ulo. Wilhelminalaan 1, Den Burg Voor aanmelding, infor matie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Badmeesters Djurre van Bruchem, Sjors de hulpverlening aan een catamaranzeiler die gebracht. Ruyter, Dick Naezer, Sebe Gerritsen en Paul van der Werf hielpen gisterochtend mee bij de onwel geworden was bij paal 15. Met de ambulance werd de man naar de Medische Post (Foto Jeroen van Rottum) Je hebt je strijd gestreden, het leven was soms zwaar. Maar jouw liefde houdt ons allen bij elkaar. Bedroefd geven wij u kennis van het overlijden van mijn lieve, zorgzame man, onze vader, opa en over grootvader Willem Hendrik Bakker Texel. 28-8-1918 t Texel. 1-8-2002 Johanna Bakker-van Heerwaarden Ineke Dia en Gerard Esther en Kees, Luci, Jelle Marjo Piet en Emy Sabrina Jacob en Elzbiëta Sebastiaan, Anastazja Alice en Henk Burgerhoutstraat 12 1791 ED Den Burg Vader is thuis Maandag 5 augustus wordt de Heilige Mis van Re quiem gehouden om 10.30 uur in de H. Johannes de Doperkerk, Molenstraat 36 te Den Burg Aan sluitend vindt de begrafenis plaats in het familie graf op de R.K. begraafplaats aan de Keesomlaan Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in „De Witte Burcht", Molenstaat 19. Hij heeft zijn strijd gestreden. Zijn loop is voleindigd W.H. Bakker Canada: D.J. Bakker Texel: S Bakker-van der Hoek Nichten en neven Hopman 1-8-2002 Voor Uw belangstelling en het medeleven betoond na het heengaan van onze lieve MARCELIS DEEGE betuigen wij U onze welgemeende dank. Tieneke Gerda Deege-Brommersma kinderen en kleinkinderen De Koog - Texel, augustus 2002 Wij zijn getrouwd 27 juli in Maastricht Mariska Witte S Jeroen Eysten Aelberts Bergstraat 38 2023 CP Haarlem

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 3