dressuurkampioen Ouwe rotten met flinke dosis 'blauw bloed' Lonneke Kikkert G^k nipoer Wisseling van de wacht bij Albert Heijn Boosterrijders maken tochtje op Text Drie amazones naar NK Tante en een wonderkind Beschut op adem komen bij Paal .TEXELSE j COURANT' Vogelbeschermin Ronde van Zuidema in De Cocksdorp DINSDAG 6 AUGUSTUS 2002 •(Fofo Jew van HjHl N E I) E R L A N I) Lonneke Kikkert is met haar paard Halvar tijdens de provinciale kam pioenschappen in Hippolytushoef zaterdag kampioen geworden in de Z1- dressuur. Hierdoor mag ze op 14 september deelnemen aan de Nederlandse Kampioenschap pen te Ermelo. Om de titel te vero veren moest elke deelnemer twee proeven afleggen. Kikkert be haalde in de eerste proef een eer ste prijs, maar viel in de tweede proef net buiten de prijzen. Dit maakte het eindresultaat span nend, maar bij optelling van beide proeven kwam ze toch als beste uit de bus. Kikkert was niet de enige Texelse deelnemer. Tessa Hopman werd met haar C-pony Romeo reserve kampioen in het L-springen. In deze klasse mag echter alleen de kam pioen door naar Ermelo. In de L2- dressuur hebben Kim van der Vliet met haar pony Nikita en Annemarie van der Linde met haar paard Pride Silvano Texel een startbewijs vero verd voor het nationaal kampioen schap te Ermelo. Zowel Van der Vliet als Van der Linde reden twee goede proeven, wat Van der Vliet een tweede en een derde prijs opleverde en Van der Linde een vierde. In de eindstand stond van der Vliet tweede en van der Linde zesde. Marjolein Smidt was met haar pony Jamorkus districtkampioen in de Z2- dressuur, maar ondervond op de pro vinciale kampioenschappen grote te genstand. Smidt werd eerste in de eerste proef, maar in de tweede proef viel ze buiten de prijzen. Ellen Blom was met haar pony Okona district kampioen in het B-springen, maar moest om deel te nemen aan de pro vinciale kampioenschappen promo veren naar het L-springen. Na het eerste parcours stond zij tweede, maar na het zwaar selecterende tweede parcours zakte ze richting de middenmoot. Desondanks hebben beide goed gepresteerd. Uitslagen: L2 dressuur pony's: 2° en 3e prijs Kim van der Vliet met Nikita. 166 en 160 punten L2 dressuur paarden 4" pnjs Annemane van der Linde met Pride Silvano Texel, 175 p.. Winstpunt voor Annemarie van der Linde met Pride Silvano Texel. 159 pn Z1 dressuur pony's. 1' prijs Lonneke Kikkert met Halvar.178 pn. Z2 dressuur pony's: 1 - prijs Marjolein Smidt met Jamorkus. 193.5 pn L-spnngen pony's: 2* prijs Ellen Blom met Okona. 4 strafpn. Winstpunt voor Kim van der Vliet met Nikita, 4 strafpn. Eric Beekes (tante Wies) en Sylvia Albert (nicht Sylvia) speelden zondagavond 'Tante het Wonderkind' op De Knm. Het was één van de voorstellingen van De Karavaan. Van links naar rechts: Kim van der Vliet, Annemarie van der Linde en Lonneke Kikkert, de drie amazones die naar de Nederlandse Kampioenschappen mogen. (Foto Kees K,kxert) Computeren wil Sylvia. Mailtjes sturen naar haar vriendje Freekie. En ze wil graag een hondje hebben om mee te spelen. Haar alom aan wezig tante Wies denkt daar an ders over. Sylvia moet een wonder kind worden, zodat zij een beroemde tante kan zijn van een nichtje dat de ene prijs na de an dere wint. Computer is maar niks, mailtjes bestaan niet eens volgens haar en voor een hond is ze aller gisch. De voorstelling Tante en het Wonder kind' is één van de ruim twintig voor stelling die rondreizend gezelschap De Karavaan vrijdag, zaterdag en zondag verzorgden op De Krim bij De Cocksdorp. Op het grasveld naast theater De Kiekendief is tante Wies (een rol van acteur Eric Beekes) dui delijk aanwezig. Ze duldt geen tegen spraak, houdt niet van andere menin gen en straalt een ware 'ruim baan. ik kom eraan-mentaliteit' uit. Als ze is gevallen, moeten een paar kinderen haar snel weer op de been helpen, want een liggende tante Wies kan natuurlijk niet 'Jullie krijgen een be loning van me', zegt ze daarna tegen een paar dan hoopvol kijkende kin deren. 'Jullie krijgen allemaal een dikke zoen van tante Wies.' En ogen blikkelijk stuiven de kinderen terug naar hun zitplaatsen. Nicht Sylvia (Sylvia Alberts) probeert de kinderen duidelijk te maken dat ze helemaal geen wonderkind wil zijn. Maar ze moet wel, omdat ze bn tante Wies moet blijven, omdat haar ouders een verre reis aan het maken zijn. De kansen van Sylvia keren zich als ze ontdekt dat ze haar tante kan hypnotiseren (en stil krijgen) met het scherm van haar laptop. Heeft ze even rustig de tijd om met het publiek over haar problemen met die tante te praten. Daardoor haalt Sylvia op een gegeven moment de aap uit de mouw. Tante Wies heeft vroeger zelf nooit prijzen gewonnen en die schade moet nog steeds worden in gehaald. Als majorette was tante in haar jeugd ooit dichtbij een priis, maar daar bleef het bij. Met behulp van haar nichtje weet tante uiteinde lijk alsnog zelf een prijs te winnen als majorette. En Sylvia krijgt haar lang- gewenste hondje. De voorstelling valt in de smaak bij de kinderen en mee kijkende ouders. Als Sylvia de kinde ren gebaart hun handen voor de oren te houden, doen ook diverse ouders dat. Over een voorstelling over een cam ping liepen de meningen zondag avond uiteen, omdat er gedeeltes inzaten die niet leuk bevonden wer den voor kinderen. Ti|dens die voor stelling kreeg campingpubliek met elkaar ruzie, waarna één van de campinggasten door een gehakt molen werd gedraaid De worstjes die daaruit voortkwamen, gingen meteen op de barbecue. Ook was er een scene, waarbij het leek alsof één van de spelers werd opgehangen Ten overstaan van het publiek bun gelde hij een tijd aan een touwtje. Twee ouwe rotten in het vak. Albert van Meulen werkt al bijna 33 jaar bij Albert Heijn, waarvan 25 als filiaalchef en Jan Burgman heeft er al 38 jaar opzitten bij Nederlands grootste kruidenier, waarvan 31 jaar als bedrijfsleider. Een over daad dus aan 'blauw bloed' in de aderen, zoals ze het bij AH zeggen. Van Meulen keert na vijf jaar leiding te hebben gegeven in Den Burg voldaan terug naar Amsterdam, Burgman is de komende man. Hij gaat leiding geven aan de vernieu wing van de winkel, waarvan de verkoopvloeroppervlakte vóór de zomer van 2003 bijna moet zijn ver dubbeld. De Texelse vestiging is een bijzonder eend in de grote AH-vijver. De type ring hollen of stilstaan gaat te ver, maar de omzet van de Texelse AH- vestiging kent flinke golfbewegingen. Van Meulen In het hoogseizoen ko men hier drie tot vier keer zoveel klan ten. dan stijgt onze omzet met meer dan het dubbele. Vakantiegangers doen anders inkopen dan onze vaste klanten. Een toerist neemt geen kat of hond mee. Dierenvoer verkopen we verhoudingsgewijs niet aan va kantiegangers, net als wasmiddelen. Want lang niet iedere gast beschikt over een wasmachine. Maar wel veel frisdrank, chips, ijs, vlees en brood. Verse producten zijn in de zomer met aan te slepen.We hebben er in de loop der jaren veel ervaring in gekre gen. Als we vandaag op de radio horen dat het mooi weer wordt, dan passen we het assortiment daar di rect op aan Dan willen mensen barbecuen. Alert reageren is de kracht van AH. Vandaag bestellen, morgen in huis. Als het weer om slaan, moeten wij ook snel omslaan. Daarin hebben we ervaring gekre gen.' Albert Heijners 'Dubbele omzet betekent ook dat we dubbel zoveel mensen nodig hebben. Het vinden van seizoenkrachten is voor ons moeilijk, net als voor de horeca, de bloembollen en andere sectoren. Daarom halen we Albert Heijners uit héél Nederland, uit Hengelo, Enschede, Wijk bij Duur stede. Ze werken normaal daar bij AH en in het seizoen op Texel. Ze zijn ingewerkt en helpen als het moet op de meest onmogelijke tijdstippen. We brengen ze onder in caravans op het landje van Dirk Roeper van Aken- buurt. Ze vinden het er geweldig. Ze komen hier heel bewust naar toe. Om te werken, maar ook om van het ei land genieten.' In de ruim vijf jaar dat Van Meulen de scepter zwaait op Texel is er in en rond AH het nodige veranderd. 'Toen ik begon werd er gezegd: binnen twee jaar ben je verbouwd. Dat heeft door omstandigheden wat langer geduurd. Ik zat hier nog maar kort toen AH Sonnevanck kocht. Dat gaf nogal wat commotie. Er werd ge dacht dat wij dat zouden afbreken, maar dat is nooit onze intentie ge weest. Het ging ons puur om de grond eromheen, zodat we het par keerterrein konden uitbreiden. De storm is nu aardig geluwd en de kri tiek verstomd. Volgens mij ziet het er prachtig uit. Andere verandering is de aankoop van de stolp aan de Waal- Een groep van ongeveer twintig boosterrijders maakte zondag een tochtje over het eiland. De groep, die op één persoon na, van de overkant kwam, reed van 't Horntje langs de dijk naar Oudeschild. Na de maaltijd ging de tocht verder via het Skillepaadje. de Georgiëweg en de Pontweg. 'De groep kwam om negen uur aan met de boot en ze vertrokken weer om drie uur', vertelt Ria Lupse uit De Koog. de enige Texelse deelneemster. 'Het was voor mij een erg leuke en gezellige dag. Ook dank zij de vele vrijwilligers. Het zal voor mij zeker niet de laatste keer zijn dat ik mee doe Maar het zou leuk zijn als er meer Texelaars meegaan. Boos terrijders zijn er op Texel tegen» dig best veel en hoe meer zielen meer vreugd.' De tocht was geo mseerd door de Regiobooste Den Helder. Vorig jaar zette die ook al een route uit op het eilan (Foto Bert Kc Zaterdagavond werd de Ronde van Zuidema verreden m De Cocksdorp. De vertrekkende AH-chef Albert van Meulen (links), naast de nieuwe man, Jan Burgman. (Foto GenuxJ Timmerman) derstraat. 'Die is gesloopt en ver nieuwd en wordt gehuurd door de Wigwam. En nu is het huis hiernaast van de familie Schrama tegen de grond gegaan. Het wordt verplaatst, zodat er naast het bedrijf ruimte komt voor een oprit voor de bevoorrading. Hierachter zit nog een stukje grond van de Aldi waarover we nog moeten onderhandelen. In het huidige kan toor linksachter in de winkel komt straks de ingang naar het magazijn, dat achter de winkel komt. Het hui dige magazijn wordt bij de winkel getrokken. Die wordt veel breder en bijna twee keer zo groot dan nu. Deze hele ombouw moet ergens voor de zomer 2003 zijn afgerond In Van Meulens tijd onderging AH de Pitsstop, de andere indeling van de winkel, waarvoor de zaak een dag dichtging. 'Die is positief ontvangen, al moet ik toegeven dat sommige klanten nog steeds niet alles weten te vinden. Echt lastige klanten zijn hier eigenlijk niet. De Texelaars zijn rustig van aard en vakantiegangers doen gemiddeld genomen ontspannen boodschappen. "Is het ene merk chips er met? Dan nemen we maar het andere.De winkel hier is ook een sociale ontmoetingsplaats. Er wordt hier wat afgekeuveld. Klanten uit De Koog, Oudeschild en overal vandaan komen elkaar hiertegen. Daar heb ik wel even aan moeten wennen. Dan zag ik het ene moment een klant staan en een half uur later stond hij er nog. Gewoon te praten. Er staat hier een koffieautomaat. Als je ziet hoeveel koffie er doorheen gaat, on gelofelijk. Eerst maar even een bak kie doen, denken ze dan.' De vraag is of Texelaars erg op de centen zijn. 'Daar merk ik mets van. Wel kwaliteitsbewust.' Injectie Sinds anderhalf jaar is Van Meulen voorzitter van de Ondernemers vereniging Den Burg (OVD). 'Die club kon wel een injectie gebruiken. Ik begrijp het wel. Het zijn allemaal zelf standige ondernemers, allemaal druk en mensen die vanuit hun eigen op tiek werken. Ze hebben ieder voor zich vanuit hun uitgangspunt wel gelijk, maar probeer dan maar eens neuzen in één richting te krijgen. Ik heb het geprobeerd en hier en daar gebeurt er ook wat. Maar er in Den Burg zou veel meer samen kunnen worden gedaan. Er wordt nog teveel in straten gedacht. Mijn advies: luis ter naar elkaar en kijk verder dan de eigen horizon. In een groter geheel zijn veel meer activiteiten mogelijk. De intocht van Sinterklaas gaat goed, maar met kerst en 's zomers is veel meer mogelijk. Ik had bij het organi seren de handicap dat ik aan de over kant woonde en met de laatste boot terug moest. Ik wilde me wel op Texel vestigen, maar mijn gezin met op- Texel kan treinkrant Spits niet verwij ten dat het geen aandacht aan het eiland besteedt. In de editie van dins dag 30 juli worden zowel strand paviljoen Paal 9 als jutter Maarten Boon uitgebreid beschreven Paal 9 in de rubriek 'Strandtent van de week'. 'Wie het belangrijk vindt om in een hippe omgeving in een design- stoel van de zeelucht te genieten, heeft in Paal 9 niet veel te zoeken. Maar na en lange wandeling of fiets tocht is het een uitstekende plek om weer op adem te komen', schrijft Nicolette Stoel. Dezelfde verslag geefster maakte ook een ritje met de Juttersexpres van Maarten Boon. De Durper verhaalde onder meer over aangespoelde sigaretten. 'De douane en de politie waren er snel bij, maar er was ook een container drie kilome ter verder op het wad terechtgeko men en die was niet zo makkelijk te bereiken. Midden in de nacht ben ik er met mijn broers heengegaan en hebben we heel wat vuilniszakken met sigaretten meegenomen, die hebben we onder meer in Duitsland weer verkocht.' Menig Cocksdorper scheurde za terdagavond op de fiets door het dorp. Inzet van de snelheid: het winnen van de traditionele Ronde van Zuidema. In elf categoriën na men 87 renners het tegen elkaar op. De overwinning bij de heren met ver snelling ging naar Dirk Zuidam. De winst bij de heren zonder versnelling was voor Remco Pieper. De mannen reden drie grote ronden door het dorp. Bij de dames met versnelling won Marloes van Beek. Annet Binneveld nam de overwinning bij de dames zonder versnelling mee naar huis. Zij reden twee grote ronden door het dorp. Het spits van de ronde werd aan het begin van de avond afgebeten door de meisjes tot en met zeven jaar. Lieke de Groot pakte de overw De strijd tussen de jongens tot zeven jaar besliste Wesley Mas voordeel. Zij reden twee kleini jes door De Cocksdorp. Lotte Winkel won de wedstrijd! meisjes van acht tot en met jaar met versnelling. De dan dezelfde leeftijdscategorie a versnelling werden aangevoerd Fenna Boon. De jongens (ma snelling) van acht tot en metl kenden Frank Barst als wn Remco Boon liet in dezelfde let groep (maar dan zonder versn alle andere deelnemers zijn ai wiel zien. De jeugd reed allems kleine rondjes. De Ronde van Zuidema kendi weer een trapautoklasse. Na strijd van twee kleine rondjes di Stefan Hooyschuur zijn trapaif eerste over de finish. Peter Wa en Sterre Hooyschuur wonnt originaliteitsprijs. groeiende kinderen wilde.er niet van weten. Dan houdt het op.' Bedrijventerrein De vraag is: had een bedrijf als AH, dat zoveel klanten trekt, waardoor het verkeer op de Wilhelmmalaan vast liep, met al lang op het bedrijven terrein moeten zitten? Van Meulen: 'We zitten nu op een tamelijk unieke locatie. Op een bedrijventerrein zou den we heel solitair zitten. Dat was niet onze keuze. Dan zou je ook de kracht uit de Waalderstraat hebben gehaald. AH blijft een publiekstrekker. We hebben hier in de nabije omge ving gekeken en dat bood mogelijk heden. Het vergde de nodicfe kosten en onderhandelingen maar het is het zeker waard Van Meulen kijkt wat weemoedig. 'Elke keer als ik bij een filiaal vertrek - ik heb er inmiddels al heel wat door lopen - dan roep ik: "Goh, jammer, ik heb een leuke tijd gehad." Maar AH Texel slaat alles. Ik vind het hier nog steeds grandioos. Zoveel 'blauw bloed' in deze winkel. Mensen die be trokken zijn bij AH. Dat ben ik nog nooit tegengekomen. De inzet en betrokkenheid van het personeel, ook met elkaar, is enorm. Het is hun winkel. We werken hier met 85 men sen. maar ze staan altijd voor elkaar klaar. De sociale contacten zijn ge weldig. Dat is me het meest bijgeble ven.' Zóveel enthousiasme over Texel, en toch terug naar Amsterdam? 'Het bloed kruipt waar het met gaan kan. Het trekt. Ik ben 51 jaar en zie daar weer een nieuwe uitdaging. Een jaar geleden heb ik aangegeven dat ik terug wilde. Welke zaak ik ga leiden, weet ik nog met. Het wordt in ieder geval een bedrijf dat bij me past. Niet de eerste de beste winkel die zonder chef zit, zo werkt dat niet bij AH. In een winkel met een beheersprobleem zetten ze geen commerciële man neer. En andersom ook met.' Aan welke eisen moet de opvolger voldoen? Van Meulen: 'Op Texel heb je iemand nodig die tussen de men sen staat. Naar je klanten, en andere winkeliers. In een strak pak rondlopen en niet de taal van de mensen spre ken, dat werkt hier met. Ons kent ons. En je moet bereid zijn om op Texel te gaan wonen. Ik woonde hier niet. Ik wilde wel, maar mijn gezin wilde in Heiloo blijven. Ik heb dat - wat betreft mijn werk - altijd als handicap erva ren. De nieuwe man moest ook een goed organisator zijn.' Aan dat talent lijkt het Jan Burgman met te ontbreken. 'Als ik naar Texel ga, moet daar een goede reden voor zijn. Welnu die was er, in meerdere opzichten. Ze hebben hier iemand nodig die de inrichting en de organi satie van de nieuwe winkel gaat be geleiden Dat soort klussen heb ik in het verleden acht keer gedaan, dus dat ligt me wel. Het is de bedoeling dat de huidige verkoopoppervlakte van AH van 980 vierkante meter wordt uitgebreid naar 1600 meter. Het assortiment dat nu 12.000 tot 13.000 artikelen omvat, zal groeien naar zo'n 18.000, wat betekent dat de AH Texel zich qua oppervlakte en assortiment kan meten met winkels m middelgrote steden, zoals Schagen, de winkel die ik heb geleid.' Burgman is geen onbekende naam op Texel. 'Mijn grootvader en vader - beiden Klaas Burgman - komen hier vandaan. Mijn opa woonde ine huisje aan de noordkant va: Koog. Vroeger was het een schs kooi, die later is verbouwd totw huis. Het staat er nog.' Burgma heeft een deel van zijn jeugd op doorgebracht. 'Zelf heb ik als ja nog gewerkt bij Albert Heijn Bmnenburg. Ik vond het een led varing. Vroeger stond er een oor me in, en later zijn zoon, Pieterse, die weer mijn neef w heb dus wel wat met Texel. 8< dien vind ik het een hartstikke eiland. De cultuur, een beetji dorpse, dat spreekt me wel aa Kijken naar de vogels in onze natuur wordt nog leuker met het boekje 'Vogels Kijken' Vol tekeningen en wetenswaardig heden Bel 030-6937777 dan krijgt u het gratis thuisgestuurd wwwvogelbescherming''

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 4