/ermaak op de dijk, spanning op de crossbaan Kokkeldoe je shirtje maar uit, de zon blijft schijnen' TEXELSE J" coURANT Humor Inktvis Ïurper jeugd DINSDAG 6 AUGUSTUS 2002 VERVOLG VAN PAGINA 5 Mant je, steeds droger en harder wordende circuit hoog opliepen. Dit bleek ook uit de rondetijden van de Formule 1 - coureurs zoals Martijn de Veij, die in minder dan twintig seconden rond gingen. Dat lukte niet iedereen. De hoge snelheden, in combinatie met de wat gladde ondergrond, leidde ertoe dat menig rijder met zijn bolide eindigde in de sioot rond het par- Op het snelle parcours belandde menig bolide in het sloot, dit tot groot vermaak van het publiek. MAB-voorzitter Jan Nico van der Ploeg helpt coureur Sander Witte uit zijn voertuig. Hans Arnout (1), Ronald Uitgeest (2) en Jeroe klasse. den het geluk dat na de eerste rode vlagsituatie er weer opnieuw mocht worden gestart. Maar alleen door die wagens die vóór het opstellen waren opgelapt. Het leidde tot een schouw spel dat maar zelden is vertoond. Onder de ogen van het publiek vol trok zich een bandenwissel in een tempo waar professionals een puntje aan kunnen zuigen. Met ongekende snelheid renden bevriende mecani ciens met krik, sleutels en autoband over de baan om.in pijlsnel tempo een kapotte band bij wagen van Egbert van der Werf te verwisselen Met succes, want ook hij sloot zich aan in de rij. Na de tweede start verdween het gaspedaal tot op de bodem, met als resultaat buitelingen en materiaal- pech. Nadat de rookwolken bij een tweede onderbrekingen waren opge broken bleek dat Kees Pol srDe Vei) en Klaas-PieterZuidewind een lekke band hadden. Toen laatstgenoemde zijn wagen de pits in stuurde, hield ook De Veij het voor gezien. Na deze slachting bleven er, inclusief Pol, vier auto's op de baan. die van Sandor Mantje, Jeroen Takes en Edwin de Smidt. Zo kon het gebeuren dat dit van der Sar (3) vieren hun triomf in de rodeo- drietal dat zich bij voorgaande cros ses met onder de winnaars wist te scharen, zich nu bij voorbaat verze kerd wist van een pnjs. De opruk kende Mantje duldde de voor hem rijdende Takes niet en via een duwtje zette hij zijn opponent op achter stand. In het verdere verloop van de race stond Mantje zijn eerste plaats niet meer af De verrichtingen op de crossbaan waren in de omtrek goed te horen. De gemeente voerde geluidsmetingen uit in de omgeving, die nu niet door harde wind werden gefrustreerd. De uitslag van de test was gisteren nog niet bekend, maar lijkt niet verontrus tend. Wel stelde de afdeling Milieu vast dat de speakers over het geluid van de cross wagens heenschetteren. 'Het zal wel te maken hebben met de afstelling en de richting van de luid sprekers', aldus een zegsman van de gemeente. Dat de geluidsopstelling nog enige aanpassing behoeft lijkt wel zeker gezien het gegeven dat het publiek op de dijk in het heetst van de strijd grote moeite heeft om de commentator te verstaan en de mon teurs in de pits er al helemaal niets van kunnen horen. Tekst en foto's Gerard Timmerman Deze week was ik in circus Bongo. Mijn tweede circusbezoek ooit, dus ik keek mijn ogen uit. en was vooral onder de indruk van de acrobatiek. Maar van een nuffig meisje van een jaar of acht, begreep ik dat het alle maal niet zoveel voorstelde. Om dit te onderstrepen maakte ze na iedere act van Circus Bongo een vergelijking met 'Het Russisch Staatscircus'. Zo waren volgens haar de jongleurs met spannend omdat ze 'met minder din gen tegelijk gooiden', de trapeze-act was minder hoog en daarom 'onge vaarlijk', en halverwege de voorstel ling liet ze fijntjes weten dat ze nog steeds geen leeuw of olifant had ge zien. Dit was overigens niet mijn kind en daar was ik dankbaar voor. Ik zou nu tegen u kunnen uitroepen zoals ik toen na afloop deed: 'Alle machtig, wat mankeert die kinderen van tegenwoordig?! Afgestompte bomvaste mormels zijn het! Maar dat doe ik niet. Want het is nou eenmaal zo. Kinderen zijn tegenwoordig ge woon veel meer gewend. Of ver wend, maakt niet uit Maar het is vol komen logisch dat als je een kind al vroeg in 'swerelds hoogste achtbaan plant, ze vervolgens de glijbaan saai vindt Verzadiging heet dat. Zonde, maar toch logisch. Maar wat ik pas echt zonde vind, en waar ik geen remedie tegen weet, is dat kinderen hun eerste humor ver liezen. Die aangeboren, fantastisch eenvoudige humor. Want waar wij volwassenen dubbele bodems en sarcasme nodig hebben, is de meest simpele grap voldoende om kind te laten schateren. Op de Jozelfschool herinner ik me in laagste klas zoiets als 'meeneem-dag', waarop je voor de klas iets mocht demonstreren. Ik was van plan mijn konijn mee te ne men, en was daarom 's ochtends be zig het beest in een doos te duwen. 'Wat wil je met dat konijn doen dan?" vroeg mijn vader toen. 'Laten zien', antwoordde ik, waarop hij bromde 'Wat valt er nou te zien aan een ko- ni|n?' Tja, dat was een goeie. Hoewel het een mooi konijn was. viel er mis schien wel iets aan de show toe te voegen Ik plukte daarom een hoed van de kapstok, en stopte die bij ko nijn in de doos. Mijn plan was in eer ste instantie het konijn het hoofddek sel te laten dragen, maar toen ik dit op de schoolgang uitprobeerde, bleek het complete beest onder de hoed te verdwijnen. Een goocheltruc werd daarom vanzelfsprekend plan B. Ik propte dus op de gang het konijn in de hoed, legde er een boek bo venop om de oren aan het zicht te onttrekken en liep voorzichtig de klas in. Toen het mijn beurt was nam ik de hoed. wapperde met mijn hand erbo ven, zei 'abracadabra' en trok vervol gens het konijn aan zijn nekvel de hoed uit. Briljant Mijn klasgenoootjes vielen schaterend van hun stoelen, want ze hadden het niet zien aanko men. Behalve Meester Luyckx. Hij glimlachte wel om het plezier van zijn klas, maar geen spoor van verassing kon ik van zijn gezicht aflezen. Ik be greep er niks van. Nu wel. Want precies zo, zat ik afge lopen week naar clowns Floppie en Droppie van Circus Bongo te kijken. Het meisje dat net nog zo nuffig en verzadigd was, lag nu naast me on der haar stoel van het lachen. Ik was nu de verzadigde. Tenmidden van al de schaterende kinderen voelde ik me Meester Luyckx. Want uiteraard wist hij onmiddellijk, toen ik met de afgedekte hoed voorzichtig de klas binnenkwam dat er een beest in zou zitten. Net zoals ik nu de grappen van Floppie en Droppie van verre zag aankomen. Ik kon er met echt om la chen. Net als meester Luyckx kon ik nu alleen glimlachen om het plezier van de kinderen. Logisch, maar toch zonde! (Kent u de ware identiteit van Inktvis, mail dan naar Inktvistexel- ©yahoo.com, en win een taart.) ich met wéér een verregende autocross?' Bedrukte gezich- i toen zondag kort na twaalf uur in Eierland het onweer brak en het hemelwater met bakken uit de lucht begon te len. Zo'n duizend vroeg gekomen toeschouwers zochten der aan de dijk beschutting voor de bui die het crossterrein Irie kwartier in een modderpoel veranderde. Maar toen het imaal was opgeklaard, wist de zon van geen ophouden er. Het eindresultaat was een enerverende cross, met je snelheden, veel schade, een hersenschudding en ver- sende winnaars. i de organisatie van de tweede cross om 11 00 uur een telefoon- reeg van 'buurman' Ed de Bruijn er een dikke bui zat aan te komen, (de mannen van de MAB-club de d in de schoenen. Want twee jgende crosses is wel zo'n beetje laatste dat de club m het jaar dat neuwe baan in Eierland in gebruik J genomen kan gebruiken. De hattmgen lopen uiteen, maar uit ui waarvoor de Eierlandse weer- i waarschuwde, moet toch zo'n en millimeter zijn gevallen. Het soppen geblazen op de kleiige maar vooral in het renners- rtier. dat volkomen blank stond e rest van de dag met meer droog I, Om over het vettige circuit r niet te spreken. Maar nadat himsten Nico Roeper, Jan Plaats en Marcel Bakker de blubber de baan hadden geschraapt, kon bijna anderhalf uur vertraging om «oor half twee de eerste manche start Op dat moment beklom- nog vele bezoekers die de bui jen afgewacht de dijk, van waar i de loop van de middag zo'n 0 bezoekers de verrichtingen van ossers gadesloegen. 'Ongeveer jemiddelde aantal', stelde Danny lerlaken van de MAB-club tevre- irast. Het publiek zag een cross de eerste manches op de spek- de klei wat traag op gang kwam, r waarbij de snelheden op het bij de organisatie geen enkel risico nam. Als er ook maar even sprake was van een onveilige of onoverzich telijke situatie, vlogen de rode vlag gen omhoog en werd de cross stilge legd, totdat de betreffende bestuurder uit zijn auto was gekro pen. Op zulke momenten was het in en op de jurytoren alle hens aan dek. Want zodra de gele vlag (sein veilig) kon worden gehesen en het deel nemersveld zich weer in beweging mocht zetten, mocht geen van de wagens voor- of nadeel van zo'n si tuatie hebben De jury werd op haar beurt weer gecontroleerd door een zeer kritisch publiek, dat niet schroomde om eventuele ongenoe gens over de rangschikking van de coureurs luidruchtig te laten blijken. Zoals bleek tijdens de eerste manche van de Formule 1waarbij renners al snel na de start over elkaar heen nieuwtjes worden uitgewisseld. Velen namen ook een kijkje in de pits, waar overwinningen werden gevierd, te leurstellingen werden verbeten en stukgereden materiaal weer rijklaar werd gemaakt. 'Nou, hoe ziet het er uit?', informeerde Trap bij coureur Marfijn Hegeman, die zijn motor in specteerde nadat hij met veel vaart in de sloot was beland. 'Helemaal krom, dit wordt mets meer', antwoordde Hegeman, die zijn beurse bovenli chaam bij de EHBO liet behandelen. Letsel was er ook voor coureur Tommy Westerhout, die na een crash met nekklachten van het terrein werd afgevoerd en waarvoor de hulp van een ambulance werd ingeroepen Uiteindelijk viel de schade mee en bleek het om een gekwetste spier te gaan. Ernstiger liet het zich aan zien met Jan Jacob de Jong. Deze cou reur, die de vorige cross met een ka- plaats. De finale werd opnieuw stilge legd toen drie andere auto's zich in de sloot boorden. Albert Schagen ein digde op z'n kop. 'Hij klimt er via het dak uit, néé door de bodem', ver hoogde speaker Trap de sfeer. Uitein delijk reden vier wagens de finale uit, waarbij Rob Slik als winnaar uit de bus kwam, René Hoep eindigde als tweede en Rick Grisnigt als derde. Een finale die het vooroordeel dat de vier cilinder vrije klasse saai is, defi nitief naar het rijk der fabelen heeft verwezen, constateerde Van der Ploeg tijdens de prijsuitreiking. Rodeo Al even spannend ging het er aan toe in de standaard- of rodeoklasse. Hier bij ging de strijd tussen Hans Arnout en Jan Zijm, twee coureurs die aan elkaar gewaagd zijn. Door zijn beke ken rijstijl is het meestal Zijm die met de eer strijkt. Ditmaal voerde Arnout lange tijd de kop aan, maar zag Zijm in de bocht uiteindelijk toch voorbij komen. De strijd was niet gestreden, want vlak voor de finish gaf de ach tervolgende Arnout de koploper een zetje, waardoor die op achterstand werd gezet. Tweede werd Ronald Uitgeest en derde Jeroen van der Sar. Het moet Uitgeest voldoening heb ben gegeven zó hoog te eindigen op het circuit waarop hij met zijn eigen kraan dagenlang heeft staan spitten. Klapstuk van de finales moest de eindstrijd van de Formule 1 worden, een gevecht waarin veel brokken zouden worden gemaakt. Favoriet was hier Marti|n de Veij, maar hem zat het deze keer niet mee Als snel na de start belandde hij in de sloot. Hij en andere gestrande coureurs had- De gekantelde auto van de rijdende fotograaf Edo Kooiman krijgt een duwtje potte versnellingsbak uitviel, leek zondag hoge ogen te gaan gooien. Hij schreef in de vier cilinder vrije klasse meerdere manches op zijn naam en werd bij aanvang van de fi nale als favoriet afgeschilderd, al had hij wel de handicap van een ge scheurde spier in zijn arm. Hersenschudding Of het nu de zenuwen waren die hem parten speelde of dat het materiaal het liet afweten, in de beslissende race kwam hij al snel stil te staan. Terwijl hij nog in zijn wagen zat kreeg deze enkele tikken te verduren. Zo dra wedstrijdleider Jan Nico van der Ploeg zag dat De Jong om hulp vroeg, legde hij de cross stil. Even leek het er op dat de brandweer er aan te pas zou moeten komen om het dak van de bolide te knippen. Dat zou, gezien de versteviging, nog een hele klus zou zijn geweest. Maar net nadat de brandweer was opgepiept, wist de coureur de wagen op eigen kracht te verlaten om per ambulance onder luid applaus van de baan te worden afgevoerd. In het Gemini Zie kenhuis werd een hersenschudding geconstateerd. Na de herstart voch ten Rob Slik, Ben Rentenaar en René Hoep een duel uit om de eerste Banken waren verboden, maar deze stellage op de dijk glipte kennelijk door de controle van de MAB. (1), René Hoep (2) en Rick Grisnigt (3), winnaars m de 4-cilinder vrije klasse, ma- ererondje. Het rennerskwartier was door de hevige regenbui is een modderpoel veranderd. Cocksdorp wil alleen doorgaan met de jeugd van twaalf tot en met vijftien. De jongeren die met meer welkom zijn, zijn volgens Hooyschuur op een leeftijd gekomen dat ze ook naar het Eierlandsche Huis, een dancing of een café kunnen gaan. Koster vertelt dat de groep zich nu 's avonds ech ter ophoudt voor het Eierlandsche Huis 'We staan daar een beetje tot dat de disco begint of we blijven wat hangen. Naar de Rog gaan we niet, omdat dat voor ons te duur is.' Volgens Simon Stark, vader van één van de betreffende jongeren, zou er in Eierlandsche Huis zelf veel meer moeten gebeuren voor de jeugd die nu op straat staat. 'Die jongeren kun nen daar nu hun ei met kwijt. Er wordt daar veel te weinig georganiseerd, waardoor ze zich gaan vervelen en nu op straat gaan rondhangen. Het is daar een beetje doodgebloed, waar door de jeugd er met meer lekker te recht kan. Die gaan daar met heen voor een bingo. Ze hebben een plek- kie voor zichzelf nodig. En als er een tje uit de band springt, dan wordt dat thuis wel gecorrigeerd. Dat is snel genoeg bekend.' Het jeugdhonk wordt naar verwach'ing volgende week weer geopend. waren geduikeld Toen Martin Trap, die samen met Marco van Sambeek het evenement aan elkaar praatte, een toeschouwer om commentaar vroeg, kon het hele publiek kennis nemen van dit ongenoegen. Maar de meeste reacties die Trap op de dijk oppikte, waren luchtig van aard Zo als die van Willem Anton Schagen, alias Kokkel. Hij vertelde via zijn mo bieltje met Ed de Bruijn de weersverwachting te hebben doorge nomen. 'Ed zegt tegen mij: "Kokkel, doe jij gerust je shirtje maar uit De zon blijft de hele middag schijnen." Rondje De binnenste rijen op de dijk werden bezet door liefhebbers die zich met klapstoelen en koelboxen hadden geïnstalleerd. Niet zelden hele fami lies, die de verrichtingen van hun bloedverwant in de arena nauwlet tend in het oog hielden. Vanaf de dijk genoten ze in het zonnetje van een uitstekend zicht op het circuit, waar bij ze de overvliegende prut voor lief namen. Andere zochten bescherming achter een paraplu of hezen bij elke modderbui een plastic zeil. Nieuw fenomeen is 'het rondje' dat menig een over de dijk maakt, waarbij met vrienden en bekenden de laatste cours of een buiteling maakte. Dit tot afgrijzen van toeschouwers die op de hand waren van de betreffende cou reur en tot vreugde van kijkers die een andere favoriet hadden. jgdhonk werd ongeveer een leden in gebruik genomen. Op eptember2001 werd het officieel lend. Het honk is gevestigd op laats waar voor de renovatie de erspeelzaal was. ens jongerenwerkster Carla ama is het knap dat het nog zo goed gegaan is tussen de 'e en jongere jeugd. Het is vol- ihaar wel jammer voor degenen iet voortouw hebben genomen met meer mogen komen. 'In lerend speelt een soortgelijk iets kelder in het dorpshuis. Daar 1de oudere jongeren ook blijven, ■door de jongere kinderen oom hebben om te komen. Daar ei voorstel gedaan om aparte tóen voor de jongeren en de ken te beleggen. Ik kan me voor- ei dat de |ongeren in De ksdorp zo'n voorstel ook zouden len inbrenqen bij het bestuur van honk.' Jeugd bestuur van het jeugdhonk in De winnaar van de Formule 1, prijzen in ontvangst. Kokkel Niet zelden verkeerde de gestrande coureur in een benarde situatie, waar-

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5