pgedoken bel begeerd oor meerdere musea Cjrom Twartsjexels in het hart. Bestrijders iepziekte hebben het razend druk eugd onder 16 krijgt nog eeds alcohol in de kroeg' HOLLANDS FESTIVAL Sportshop Texel TEXELSE M COURANT I <Ve&e l aarnemingen scouts in De Koog Snel besluit vestiging Aldi in De Koog Auto raakte met wiel in de berm Oosterend Kerkenbladen Ammoniak Overwinnen van leesproblemen ZATERDAG 10 AUGUSTUS TEXELSE^COURANT 93 aiiQ11 2002 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 2002 rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ld onder de zestien kan nog ds alcoholische dranken krij- in horecagelegenheden. Dat dateerden zes jongeren die lopen zaterdag als scout in De j aanwezig waren. Ze stelden rast dat in een enkel geval aan eren onder de zestien sterke k werd verstrekt. ;outs deelden hun bevindingen idagmiddag mee tijdens het wekeli|ks zomeroverleg over De Het was de tweede keer dat de Is onder begeleiding van het irenwerk poolshoogte namen in oog. De scouts merkten dat di- horecabedrijven jongeren on- 6 zestien binnenlieten. Dat is op «et verboden, het schenken van .ol aan hen wel. Pas vanaf hun mde mogen jongeren lichte al- lische dranken krijgen. Zijn ze ien jaar of ouder dan mag een wagelegenheid ook sterke drank iken. ;outs meldden dat de controle eftijd soms aan de deur ge le, maar dat die met veel voor- Ze merkten ook op dat op Iveel alcohol werd gedronken. ;outs letten, verdeeld in groep- an twee. op horeca, openbare dorpswacht, politie en de taxi- liaats. Een aantal jongeren zei het overleg ook met tevreden over de dorpswachten. Zij von- itdie geen juiste houding had- lonvoldoende optraden tegen edingen en misdragingen. In rustige straten werden veel sssers waargenomen en som- joepen jongens werden als bid en intimiderend ervaren, aivervoer verliep volgens de redelijk goed. Ook op de taxi- ilaats was de situatie volgens red. Ze vonden het er nog wel iker. Rustig meroverleg werd bijgewoond lewoners van de Ruijslaan, ver- woordigers van de horeca, de commissie, omliggende logies- ekkers, een taxibedrijf, de isstichting, politiek, politie en meente. Zij stelden opnieuw at het niet uitzonderlijk druk is Koger uitgaansleven. Doorde- later op de avond en 's nachts is er minder publiek dan vorig jaar. Vooral de leeftijdsgroep tussen 20 en 30 jaar ontbreekt volgens hen. De cijfers van overlast en criminaliteit gaan volgens de politie echter niet in een éénzelfde lijn naar beneden ten opzichte van vorig jaar. Het aantal aangiftes van vernielingen en vanda lisme is flink gestegen, het aantal aangiftes van geweld vertoont een lichte stijging en het aantal meldingen van geluidsoverlast is nagenoeg ge lijk aan vorig jaar. Volgens de politie is de situatie echter beheersbaar en zijn ernstige incidenten nog uitgeble ven. Afgelopen vrijdag- en zaterdag avond besteedde zij veel aandacht aan de Brink en de Ruijslaan om pre ventief aanwezig te zijn en waarschu wend op te treden. Een groot deel van de bewoners van de beide straten zei tijdens het over leg nog geen vermindering van over last te kunnen waarnemen. Volgens hen is de groep jongeren weliswaar kleiner, maar veroorzaakt ze meer overlast als lawaai, vernielingen en bedreigingen. Een deel van de bewo ners uit omliggende straten vond dat de situatie wel was verbeterd. De taxistandplaats gaat volgens de deel nemers van het zomeroverleg voor uit. Er staan nauwelijks meer grote groepen mensen, toezicht door poli tie en dorpswacht geeft verbetering en het busvervoer nabij de stand plaats functioneert volgens hen goed. De vaste deelnemers van het overleg hebben, net als de scouts, de indruk dat het alcoholgebruik op straat be gint toe te nemen. Er wordt relatief veel glas op straat gevonden, dat af komstig is van glazen uit cafés en meegenomen flesjes. De deelnemers van het zomeroverleg vonden dat de politie en de dorpswachten daar meer tegen moeten optreden. De gemeente beloofde op korte ter mijn verbeteringen aan te brengen bij het urinoir op de taxistandplaats. Dat werd als niet duidelijk herkenbaar en te donker gekenschetst. De ge meente zegde ook toe een extra uri noir achter De Metro op de Nikadel te plaatsen. Een van de zieke iepen die gisteren bij Bram de Ridder van het erf werden gehaald. De bestrijders van de zieke iepen hebben het druk met de bomen. (Foto Jeroen van Hattum) Zonder pardon verdwijnt één van de iepen van het terrein van Bram de Ridder van hoeve Oud Duinoord langs de Postweg. Met behulp van de kraan van Pietje Kager haalden medewerkers van gemeentewer ken gisteren negen zieke iepen van het erf. De bestrijders van de iepziekte heb ben het druk. De ziekte, die continu heerst op het eiland, is op veel plaat sen aanwezig. 'In juni hadden we ein delijk de buit van vorig jaar afge werkt', vertelt lepenverwijderaar Nic Blom met de kettingzaag in de hand. De boom die zojuist door de lucht zweefde, heeft hij inmiddels in stuk ken gezaagd. Het meeste wordt ver malen in de shredder. Alleen de stam resteert in het stukken op het land. 'Er zijn drie ploegen actief', vertelt Blom. 'Tatenhove en Nico Roeper zijn ook bezig met de iep.' Sinds vorig jaar is het verwijderen van de zieke iepen in handen van de gemeente. Die hoopt daarmee te voorkomen dat de éen wel en de ander met zijn ie pen laten staan als ze ziek zijn. Via de wortels en via een kevertje kunnen de bomen elkaar besmetten. De ziekte is te herkennen aan een bruine verkleuring van de stam. Zieke bo men die op een moeilijke plaats staan worden met een kraan verwijderd. Nadat ze zijn afgezaagd boven de wortels, worden ze in hun geheel weg getakeld De wortels worden later alsnog verwijderd. 'Er zijn er destijds bij de ruilverkave ling zo'n anderhalf miljoen geplant', zegt Blom. 'Daarna zijn bij de wortels nog nieuwe iepen gaan groeien. On danks al het snoeien hebben we er zeker nog wel meer dan die anderhalf miljoen van destijds staan.' De iepen werden geplant op Texel omdat ze goed tegen de zeewind en de zoute lucht waren bestand. 'Bij de mei doorn zag je hetzelfde. Daar waren er ook zoveel van geplant.' Volgens Blom plaatsen de meeste particulie ren na het verwijderen van de zieke iepen andere soorten bomen terug. Boeren willen ook nog wel eens ge zonde iepen terugplaatsen De Rid der kon gisteren nog niet zeggen wat er in de plaats van de negen iepen komt. Hij moest zich daarop nog oriënteren. Om de ziekte tegen te gaan worden iepen op het eiland ingejecteerd. Blom wijst erop dat dat echter geen honderd procent garantie biedt. 'Bij het Schilderen zijn er nu toch ook een aantal iepen die eruit moeten.' De monumentale iepen langs de Molen laan hoopt hij nooit weg te hoeven halen. 'Dan zou het hele aangezicht van De Cocksdorp weg zijn. En mochten we er een zieke boom tref fen, dan zouden we misschien maar gelijk een sleuf moeten graven tussen de bomen om verdere besmetting te voorkomen. Een volgende boom wordt door Kager op het weiland naast de shredder geparkeerd. Blom start de zaag. 'We werken vaak en graag met hem. Hij is lekker rustig met die bo men.' ir Banki van het Maritiem en 'smuseum in Oudeschild wil I die onderwaterarcheologen t et Nederlands Instituut voor ips- en Onderwater- ilogie (NISA) dinsdag heb- ledoken graag in haar col- opnemen. Maar er zijn op de kust. Ook het natio- liaard- of klokkenmuseum interesse getoond. De be- bel dateert uit 1658. De en klok met een gewicht van üogram lag in het wrak van schip dat in 1641 of kort ia is gebouwd, zoals is geble- iljaarringonderzoek van het pshout. de geschiedenis en zijn buitenge woon belangrijk geweest voor de beiaardhistorie. Zij waren de eersten die in staat waren een zuiver klinkend klokkenspel te maken. Hemony maakte onder meer klokken voor carillons in de Munttoren van Amster dam, de Martinitoren in Groningen en de Dom van Utrecht. Bij elkaar heb ben de gebroeders 51 klokkenspelen gegoten voor belangrijke binnen- en buitenlandse opdrachtgevers. Na hen duurde het tot de negentiende eeuw eer klokkengieters hun presta tie konden evenaren.' In 1658, het jaar waarin de bel is ge goten, maakte Hemony twee com plete carillons voor Amsterdam. Eén voor de Oude Kerk, bestaande uit 35 klokken met een totaalgewicht van 32.800 Amsterdamse ponden, en Lees verder pagina 5 Een medewerker van het duikteam van het NISA met de 132 kilogram zware bel. IFoto Bert Komngl Het college neemt naar verwachting over drie weken een besluit over een verzoek van Aldi om een vestiging aan de Nikadel in De Koog te openen. Een verzoek van die strekking aan de gemeente kwam half februari al in het nieuws, maar onder meer door de wisseling van het college bleef het lig gen. Vermoedelijk zullen b en w in stemmen met het verzoek, omdat in het bestemmingsplan voor de be oogde locatie (achter Super de Boer) een vrijstelling voor detailhandel is opgenomen. Mits de aanvrager aan nemelijk kan maken dat vestiging niet tot leegstand in de Dorpsstraat leidt. Een woordvoerder van Aldi liet in fe- bruan weten dat vestiging ook afhan kelijk zou zijn van de uitkomst van een haalbaarheidsonderzoek. Wat de uitkomst daarvan is, is nog onduide lijk. 'Er zijn geen ontwikkelingen', hield een woordvoerster van de ta- De automobilist die maandagavond in Zuid-Eierland met zijn auto frontaal in aanrijding kwam met een tegenlig ger blijkt na het passeren van de slin ger met zi|n wiel in de rechterberm te zijn gekomen. Daarna volgde een stuurcorrectie naar links, waarbij hij op de verkeerde weghelft belandde. Volgens een woordvoerder van de politie werd de chauffeur, een 18-ja- rige Cocksdorper, mogelijk afgeleid door zijn drie mede-inzittenden. 'Ze hadden veel lol in de auto.' De chauf feur werd volgens de politie met rug en beenletsel naar het Gemini Zie kenhuis overgebracht. Een 13-jarige mede-inzittende raakte gewond aan arm, rug en hoofd. De 72-jarige te genligger is met onbekend letsel op genomen. melijk gesloten Aldi-orgamsatie zich deze week op de vlakte. Mocht Aldi geen interesse hebben, dan zijn er volgens projectontwikkelaar Ed Momberg wel andere discountbe- drijven in de markt. In De Koog circu leert onder andere de naam van Lidl, een keten van bedrijven met onder andere vestigingen in Anna Paulowna, Julianadorp en Wieringer- werf. Sportvereniging Oosterend herstart volgende week de trainingen voor de senioren (Oosterend 1 en 2) op haar sportcomplex. Ze worden gegeven op dinsdag- en vrijdagavond van 19.00 tot 20.30 uur. Losse nummers 0,85 Een klem jaar heeft een aantal kerk genootschappen op het eiland toe gewerkt naar een opmerkelijke fusie. De kerkenbladen 'Hervormd en Doopsgezind Texel' en 'het Kontakt- blad van de gereformeerde kerken van Texel' houden na respectievelijk 33 en 31 jaar op te bestaan. Ze vor men samen een nieuw blad dat be gin september bij zo'n zeventien honderd huishoudens voor het eerst in de brievenbus valt. Pagina 6 Veel mensen laten in De Koog de taxi standplaats links liggen en proberen elders in het dorp een taxi te bemach tigen. De chauffeurs zijn daar met zo blij mee. Pagina 7 Het overwinnen van leesproblemen staat centraal bij een cursus die ko mende maand bij RiaTrap in Ooster end wordt gegeven. Er wordt gewerkt met edukinese, waarbij spiertests worden gedaan om de oorzaak van de problemen op de sporen en effec tief te behandelen. Bij leesproblemen is vaak sprake van faalangst, waar door ook problemen kunnen ont staan bij andere activiteiten, zoals wandelen, autorijden, tennissen of pianospelen. De cursus in vijf dag delen wordt gehouden op 6. 7 en 8 september. Voor aanmelding en in lichtingen, RiaTrap. tel. 318219- (Advertentie) van 11.00 - 04.00 uur op de Groeneplaats en alle zalen in Den Burg (Advertentie) (ftrl ^mtrL Jnrli ah* hjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: De Bewaarplaats Meubelmakerij Tromp NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) Advertenties voor de vakantiekrant van 23 augustus kunnen worden ingeleverd t/m maandag 12 augustus 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1