latuurmonumenten zegt lisserman de wacht aan Cjrocn TjwarLr Jexeh m het \rik Menkveld: één lijn trekken randweer spoelt inkende sloot door wmm iiiKia KNRM haalt passagiers van gestrande Vriendschap College wil windmolens Oudeschild niet vervangen Texel blijft in trek bij kampeerders Storm en wolkbreuk treffen Westerslag Drugsdealers gearresteerd Nieuw gemaal m Folklore jubileert TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Wonen+Slapen! lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11702 DINSDAG 13 AUGUSTUS 2002 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 irman Ton Leyen mag van jrmonumenten geen vis meer en in het deel van De Schor- at eigendom is van de vereni- Leyen vist er al dertig jaar op irs, maar kreeg in juni te ho- jat hij naar ander viswater uitkijken. Protest leverde tot er niets op. monumenten kocht De Schor- n 1987 van het toenmalige rschap Texel. Het betreft een d van 1300 hectare aan de ant van Texel, waar de verem- ook nog zo'n 5.000 hectare ndijks land van het rijk beheert 300 hectare is toen gekocht met •doeling dat het een reservaat rorden, waarin de natuur haar zou kunnen gaan en vogels rust edsel kunnen vinden', legt Erik weid, beheerder van Natuur- imenten uit. Toch mochten oesterrapers en andere Iers van het gebied er nog jaren- hun gang gaan. Maar met de van Menkveld naar Texel is •coulante houding van Natuur- imenten een einde gekomen, deerder trok onlangs ten strijde kokkelvissers, die volgens de igmg binnen het gebied van de ren hebben gevist. Oesterraper Lourens Westbroek kreeg te verstaan dat hij binnen de borden geen activi teiten meer mag ontplooien. En nu heeft de beheerder ook visserman Leijen de wacht aangezegd. 'We wil len geen commerciële activiteiten meer op de Schorren', legt Menkveld uit. 'Het gaat hier om een kwetsbaar rust- en broedgebied. Het is echt met zo dat Leyen ineens zonder visgebied zit. Hij mag in nagenoeg de hele wes telijke Waddenzee vissen, al snap ik best dat hij graag onder de kant ac tief is, mede omdat het zo lekker dichtbij is en op het wantij ligt.' Leyen: 'Ik mag inderdaad tot de elektriciteitskabel naar Terschelling vissen. Maar hier op de Schorren ben ik het best bekend. Het is prima vis water en doordat ik er al zo lang vis, ken ik elk stekkie. Bovendien is het een lekker luw plekje, waar ik ook als het slecht weer is kan vissen.' Leyen heeft als enige ook fuiken staan in de Mokbaai. 'Maar achter in de baai vang ik niets meer. Wat daar aan de hand is?' Leyen viste op de Schorren met een zogeheten zegen, een drij vend net, dat onderaan met lood is verzwaard en dat rond een school harders wordt uitgezet, waarna hij de vis met een schepnet aan boord haalt. 'Wat voor overlast veroorzaak ik nou? Ik vis in mijn eentje, met een ►randweer kwam vrijdag en ren in actie om een eind te aan de stank van een rgang tussen het parkeerter- Nikadel en de recreatie- jven aan de Kamperfoelie- Nadat dit deel van De Koog lijk in een kwade reuk was ko- staan, waren bij de ge- ite klachten van toeristen bin- ekomen. :ehulp van de onlangs aange- e dompelpomp, waarmee ne hoeveelheden bluswater heel Texel kunnen worden ge porteerd, werd vanuit de water van het naburige Beachpark ge ide de hele middag water in de mde sloot gespoten, waardoor mg ontstond en tevens zuurstof toegevoegd. De daarbij ge- letwee waterkanonnen (met elk apaciteit van twee kubieke me- 'f minuut) werden zodanig afge- dat een 'broes' ontstond, het van een zeer plaatselijke wolk- Overloop ïivuiling die de stank veroor- e, ontstond begin vorige week het in werking komen van de iverloop aan de Nikadel. Zo'n Mp is een noodvoorziening voor ie regenval als het riool overvol Het teveel aan water wordt dan geloosd op het oppervlaktewater. Daar zit echter ook het afvalwater bij dat zich al in het riool bevond, zodat het oppervlaktewater wordt vervuild. Dat is op zichzelf ongewenst, maar komt zo weinig voor dat het tot dus ver verantwoord werd geacht.Volgens de inmiddels vastge stelde plannen voor verbetering van de waterhuishouding op Texel zal het aantal riooloverlopen worden terug gebracht en de resterende zullen minder vaak in werking komen. Dat is mogelijk door de capaciteit van het riool te vergroten en door afscheiding van hemelwater, zodat dit niet meer in het riool kan komen. Doorgaans zijn de gevolgen niet zo ernstig als een overstort heeft ge werkt, omdat de 'injectie' vuil water snel wordt verdund en wordt afge broken als het zuurstofgehalte van het water toereikend is. De afgelopen week waren de omstandigheden slecht: stilstaand water met een re latief hoge temperatuur. Omdat er ook geen wind was, was de stank plaatselijk zeer penetrant. Gisterochtend werd vastgesteld dat de operatie van de brandweer het ge wenste effect heeft gehad. De water gang was grotendeels weer schoon. Het gedeelte verderop naar het oos ten was echter nog niet fris, zodat de waterkanonnen hier gistermiddag opnieuw werden ingezet. kleine boot met een buitenboordmo- tortje. Je hoort me amper, vogels gaan echt niet op de wieken. Maar afgelopen najaar stonden er ineens bordjes verboden toegang in zee. Ik begreep er niets van, want op geen enkele zeekaart staat het gebied als zodanig aangeven. Maar inmiddels is me duidelijk dat mijn visgebied al ja ren eigendom is van Natuurmonu menten en nu mag ik er dus niet meer komen. Ik heb er nog met oud-wet houder Schilling over gesproken en hij zou een goed woord|e voor me doen. Maar dat heeft kennelijk niet gewerkt.' Eén lijn Menkveld: 'Wat Leyen doet is inder daad niet de meest verstorende ac tiviteit en een redelijk natuurvriende lijke manier van vissen, waarvan het schadelijke effect met is te vergelijken met bijvoorbeeld de kokkelvisserij. Maar of het nu gaat om mensen die oesters, kokkels of harders vissen, al lemaal exploiteren ze de Schorren. We kunnen met tegen de één zeggen dat het wel mag en de ander niet. Daarom hebben we één lijn getrok ken: allemaal stoppen.' Volgens Leyen gaat dat niet helemaal op. 'Ik moet stoppen op de Schorren, maar Flip Duinker mag er wel op pie ren blijven vissen.' Menkveld: 'Duinker vist met een officiële onthef fing. Toen we het gebied overnamen, konden we niet onder het contract van de pierenvisser uit. Hij mag er tot zijn 65ste blijven vissen, dat is een verworven recht. De activiteiten van Leyen hebben we al die jaren ge doogd. Daar is bij de overname van het gebied mets over afgesproken.' Leyen: 'Als het voor de vogels nu zó belangrijk is dat er in dat gebied rust heerst, waarom laat Natuur monumenten er dan wel steeds grote groepen mensen toe? Al die wande laars bij elkaar zorgen voor veel meer verstoring dan ik in mijn eentje.' Lees verder pagina 8 De Jacoba Elisabeth pendelde gistermiddag op en neer tussen Texel en Vlieland om passagiers van de gestrande De Vriendschap te halen. Drie reddingboten van de KNRM hebben gistermiddag 73 opvaren den van De Vriendschap moeten halen. De boot van Sil Boon was bij Vlieland aan de grond gelopen op een zandbank. Nadat alle passa giers terug waren gebracht naar Texel, nam de Jacoba Elisabeth uit De Cocksdorp nogeenpaaruurde taak van veerboot waar. Er moes ten meer dan honderd mensen tus sen Texel en Vlieland worden ver voerd. De Vriendschap liep rond half vier aan de grond tijdens een Robbentocht. Dat gebeurde vlak onder de Vliehors. Het schip bevond zich in een zwin nabij de zogeheten Robbenbank, zodat de passagiers zeehonden kon den kijken. Nadat schipper Dirk Kleijn de boot iets te krap door een bocht had gestuurd, liep het schip aan de grond. 'Het is springtij, dus dan zijn er veel stromingen', verklaarde Boon achteraf- 'Als je dan iets te krap stuurt, loop je het risico dat je tegen een bank wordt opgeduwd En dan valt er ook helemaal niks meer te beginnen.' Besloten werd de opvarenden van boord te halen, omdat het afgaand water was. De Vnendschap zou daar- Campings zijn weliswaar niet meer overvol, de bezetting laat volgens de exploitanten niet te wensen over. 'We hadden verwacht dat we in deze week naar 85 procent zou den gaan, maar op dit moment zit ten we daar nog best boven', meldt André van der Vliet van vakantie park De Krim. De gunstige bezet ting is mede te danken aan het grote aantal Italianen op het eiland. 'Op de kampeerterreinen zijn hier en daar nog wat plaatsen vrij, maar het houdt niet over', vertelt Hetty Westerink, hoofd afdeling dienstver lening van de VW. 'Het is nog heel druk op het eiland. Vrijdag kwamen er veel mensen op de bonnefooi naar het eiland. We kregen hier heel wat gezinnen aan de balie, maar we heb ben ze allemaal kunnen onderbren gen. Dat was een week eerder niet gelukt, want toen verwezen de kam peerterreinen veel mensen door naar de noodcamping.' Volgens Westerink komen er nog steeds veel mensen naar het eiland. 'De drukte zet zich de hele week wel door. Het eiland zit voor 99 procent vol.' Het zal maar weinigen ontgaan zijn dat er veel Italianen op het eiland verblijven. Vaak zijn ze met de camper, maar velen ook met de ca ravan. Westerink: 'Iemand heeft de stoute schoenen aangetrokken en een Italiaan aangeklampt met de vraag waarom ze met zo velen op Texel zijn. Er blijkt in het magazine Plein Air een artikel van wel acht pa gina's over Texel te hebben gestaan. Schijnbaar heeft dat effect gehad.' Maar volgens Van der Vliet van De Krim is dat een oud verhaal 'Zo'n verhaal is acht jaar geleden al gepu bliceerd. Het ging over een rondrit met de camper, langs het IJsselmeer, waarbij je uiteindelijk op Texel te rechtkwam en dat vertelde dat je bij De Krim prima kan slapen. Inmiddels zwermen ze steeds meer over het eiland uit.' 'De gemiddelde kampeer der laat het besluit al dan met te gaan kamperen sterk van het weerbericht afhangen. En natuurlijk of er plaats is. De berichten zijn kennelijk gunstig, want er is veel animo. Het hele kampeerseizoen is trouwens beter dan verwacht.' De politieke partijen bespreken volgende week twee bouw- aanvragen van Nuon en Wind molenpark Oudeschild BV (Dick Graaf van de Texelse Wol onderneming) voor drie nieuwe windmolens. Die moeten de vier bestaande exemplaren bij de Passantenhaven en twee vergunde windmolens van Graaf vervangen. Burgemeester en wethouders ad viseren de gemeenteraad niet ak koord te gaan met de bouw- aanvragen. Nuon wil de vier bestaande windmo lens vervangen door nieuwe turbines (type E-66) met een ashoogte van 66 meter. De rotorbladen hebben een diameter van zeventig meter, waar door de molens in totaal zo'n hon derd meter hoog worden. De wind molens hebben een vermogen van 1800 kiloWatt. Ze zijn gepland bij de Asfaltmolen en op de noordpunt van de Passantenhaven Daar staan ze volgens de gemeente op meer dan vierhonderd meter van woningen De nieuwe windmolen van Dick Graaf moet op minimaal 280 meter van be staande bebouwing komen. De turbine is gepland op het terrein van "an de brandweer richten hun waterkanonnen op de stinkende watergang bij de Nikadel. Een korte, maar heftige storm, in combinatie met overvloedige regen val zorgde op paal 15 vrijdagmiddag voor veel overlast. Kort na vier uur kreeg de zuidkant van het terras van de familie Schuiringa het zwaar te verduren. Wanden werden ontzet, glas werd uit de sponningen gebla zen, vuilnisbakken en ander materi aal gingen aan de haal en fietsen die tegen het terrasscherm stonden wer den door de wind omver geworpen. 'We zagen de enorme donkere lucht vanuit zee aankomen en hebben snel alle gasten naar binnen geroepen', vertelt Jacomien Schuiringa. Dat was goed ook, want van het terras bleef weinig meer heel. 'Na afloop lagen de mosselen die we kort daarvoor had den geserveerd over de hele vloer verspreid en hebben we acht kisten met glas opgezocht.' Dankzij de inzet van velen, de hulp van de schilder en de handigheid van Jur Schuiringa. kon de schade snel worden hersteld. Automobilisten op het parkeerterrein keken vreemd op toen ze hun auto's bij terugkomst tot boven de assen in het water zagen staan. Er was in korte tijd zó veel water gevallen, dat het laag gelegen terrein was onder gestroomd. Eige naars kregen van de familie Schuiringa pannen mee om het wa ter uit hun auto te hozen TWO, vlakbij de toegangsweg. Deze molen 'vervangt' twee molens waar voor Graaf de vergunning in huis heeft, maar die hij nog niet had laten bouwen In beide gevallen is de bouw strijdig met het bestemmingsplan, waardoor de gemeente een artikel 19-proce- dure op de Wet Ruimtelijke Ordening moet voeren om vrijstelling te kunnen verlenen. Burgemeester en wethou ders raden de partijen af die proce dure te starten Zij wijzen erop dat de gemeenteraad nog geen beleid voor het plaatsen van windmolens heeft vastgesteld. Tijdens de commissie Ruimte. Wonen en Economie van november vorig jaar kwam een eer ste versie van het windmolenbeleid ter sprake. Omdat de partijen het stuk afwezen, ging de gemeente er niet mee verder, waardoor er ook geen toetsingskader werd ontwikkeld. Vol gens het college zijn er daarom geen redenen om de artikel 19 procedure te starten. In hun eigen collegeprogramma staan burgemeester en wethouders overigens niet helemaal afwijzend tegenover windmolens. Daar staat vermeld dat het college terughou dend om wil gaan met plaatsing van windmolens, omdat er nauwelijks Lees verder pagina 7 Een 18-jarige man uit Maasland en een 22-jarige man uit Maassluis lie pen zaterdag rond middernacht te gen de lamp toen ze in de Dorps straat in De Koog 'snoepjes' aan de man brachten Een dorpswachter vertrouwde het zaakje niet en hield beide dealers aan. waarna ze werden overgedragen aan de politie. De man nen bleken in bezit te zijn van 78 pil len, waarschijnlijk XTC. De recherche zal de drugs nader onderzoeken. De mannen kunnen een dagvaarding te gemoet zien. door nog uren blijven liggen op de bank. De Jacoba Elisabeth (De Cocksdorp), de Meerval (De Koog) en de Leng (Vlieland) werden te hulp geroepen om de passagiers terug naar Texel te brengen. In eerste in stantie kon de Jacoba Elisabeth nog langszij de Vriendschap komen. La ter ging dat niet meer en moesten de Meerval en de Leng assisteren om de passagiers naar de Jacoba Elisabeth over te zetten. Rond de Vnendschap bleef slechts een laagje water van zo'n dertig centimeter over. De meeste geredden amveerden met vrolijke gezichten bij de steiger. 'We zaten vast', zegt Tettie van Os uit Mijdrecht als ze uit de reddingsboot is gestapt. 'We moesten eerst met Lees verder pagina 7 Waterschap Hollands Kroon laat vol gend jaar onderzoek uitvoeren naar de waterhuishouding van de polders Eierland en de Eendracht. Daarbij wordt onder meer de haalbaarheid van de bouw van een nieuw gemaal bij De Cocksdorp bekeken. Ook wordt nagegaan of het gemaal een stukje in zuidelijker richting kan wor den verplaatst. Wat meer naar het zuiden komt het volgens het water schap beter tot zijn recht voor de waterafvoer. Pagina 8 Woensdag viert de Stichting Folklore Texel haar 40-jarig jubileum met de Dag van de Oude Dansen. Pagina 9 (Advertentie) CfTni ^jort Jnrh w hé kart* Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wél geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1