.aatste hoop bij peurtocht naar vader Artistiek dubbeltalent jefascineerd door havens i II 'lannen voor hele expositie over Teso m II €510,- m Familieberichten Reisbureau Oomkes/ Bankstellen Wiersma Meubelen .TEXELSE J C0URANT' familieberichten 1:5 W II II II 11 II II 11 'fexelaartjes 71)ij hebben Ofiüaliend ueel iiieuun... NAAR DE ZON? Ik Duits legeronderdeel bevond zich eind 1943 en begin 1944 op Texel? De 57-jarige I Regeling uit het Friese Idskenhuizen hoopt dat er Texelaars zijn die het antwoord kun- geven op deze vraag of andere bijzonderheden weten over het bezettende bataljon in periode. Aan de hand hiervan hoopt ze in Duitse archieven te kunnen vinden uit welke sonen deze eenheid bestond. Het is haar in het bijzonder te doen om één man: Willi lermann. Want deze militair is haar vader, waarnaar ze al sinds 1985 op zoek is. VRIJDAG 16 AUGUSTUS 2002 s zo'n beetje haar laatste hoop er echter te komen waar hij bevindt. Sauermann moet nu il 89 jaar zijn, zodat de kans itis dat hij niet meer leeft. Als het geval blijkt zal dat voor een teleurstelling zijn, maar igoed verwacht ze rust te vin als ze weet hoe het leven van ian is verlopen sinds hij na de og naar zijn vaderland terug- ■de. Regelmg-Quast werd op 12 imber 1944 geboren in het nood- mhuis in Den Burg. Haar moeder Martha Gomes (1918) die als Ier van vier haar moeder verloor toen samen met haar broer brand terecht kwam in het wees- de Parkstraat terwijl een derde werd opgenomen door een ge- Haarlem. Broer Hillebrand werd een bekende figuur op Texel, n herinneren zich hem nog als lelaar in petroleum die met zijn dkar met voorraadtank de huizen sging. ze achttien werd verliet Martha veeshuis en ging 'dienen', onder >re bij notaris G. Mulder. Ook 1 ze een tijdje buiten Texel ge it. iptember 1943 maakte ze in Den I kennis met de 33-jarige Duitser Willi Sauermannn, wat het begin was van een vrij langdurige relatie. Dat contact bleef met zonder gevolgen, wat in die tijd op z'n minst vervelend moet zijn geweest, temeer daar Sauermann was getrouwd. Bij zijn vrouw in Duitsland had hij geen kin deren, zodat tegelijk vast stond dat de oorzaak daarvan niet bij hem lag Na de geboorte gingen Martha en haar baby inwonen bij Gerrit van der Vis in Weverstraat 87, totdat ze kort na de oorlog naar Den Helder vertrok ken. Volgens Willy Regeling heeft Sauermann de relatie die hij met het Texelse meisje had gehad, met voor zijn vrouw verborgen gehouden. Ook wist zij van het kind dat was geboren toen Sauermann alweer in Duitsland was zodat die het nooit heeft gezien. Na de bevrijding hebben Martha Gomes en de in Hannover wonende Sauermann nog enige tijd brief contact gehad. De Duitser bood daarbij aan Willy naar Duitsland te halen en te adopteren, wat kennelijk met instemming van zijn vrouw ge beurde. Martha Gomes voelde daar alleen voor als ook zijzelf zou mee komen. 'Allebei of niks', schijnt ze te hebben gezegd.Waarschijnlijk was dat voor de familie Sauermann met aanvaardbaar; het ging in elk geval niet door. Toen Willy zeven jaar was. trouwde haar moeder met Hillebrand Quast uit Burgerbrug en Willy kreeg zijn achter naam. Rond die tijd werd ook het contact met de familie Sauermann verbroken Willy was ongeveer 14 jaar toen ze van haar moeder te ho ren kreeg dat haar echte vader een man uit Duitsland was. Met dat ge geven was ze toen tevreden. Pas veel later wilde ze meer weten en zeven tien jaar geleden begon ze echt te zoeken Ze stuurde brieven naar mensen met de achternaam Sauermannn en be zocht Hannover, waar ze alle mede werking kreeg van de gemeente, ech ter zonder resultaat. Ze schreef naar een Duits tv-programma waarin ze melding maakte van haar zoektocht, had contact met kerkgenootschap pen en organisaties die zich bezig houden met het opsporen van (ouders van) oorlogskinderen en deed een beroep op de omvangrijke genealogische archieven van de Mormonen. Ze benaderde ook de KRO in de hoop te mogen optreden in het programma 'Spoorloos' maar de omroep had geen interesse. In de Texelse Courant zette ze een adver tentie om mensen te vinden die haar moeder hadden gekend in de hoop dat die ook wat over Sauermann kon den vertellen, maar ook dat leverde niet meer op dan een paar telefoon- les Jariko bij de inrichting ven zijn expositie, temidden van een deel van zijn werk. '•f irles Janko is een artistiek ibeltalent. Al als 6-jarig jonge- c. bracht hij zó vaardig perspec- aan in zijn tekeningen, dat ill tiverbaasde leerkrachten men- rrn van buiten de school haalden U het natuurtalent te bewonde- ge ,0p 13-jarige leeftijd speelde su met speels gemak moeilijke ig( lostukken van Brahms, Mozart su Grieg. Maar ondanks zijn be- ifdheid zagen zijn ouders een pbaan in de kunst niet zitten, M hij noodgedwongen psycho- ie ging studeren. Toen hij als jn( se volwassene alsnog besloot roeping te volgen en zich in- 1 reef aan de Rijksacademie voor eBeeldende Kunsten, zond hij in 'balorige bui werk in dat hij al 5P in eerder, op zijn dertiende en "tiende, had gemaakt. Het ek geen hoogmoed.'De school irtl «I het goed genoeg, ik werd >ec< 'genomen.' leh sb laatste tien jaar heeft Janko zich op ageheel toegelegd op de muziek, d componeert, verzorgt de muzikale b! leleiding van 'stomme' films en is sten 'geziene gast bij filmfestivals in •laf den als Rotterdam, Bologna, ft aalsburg en Biarritz. Een kleine iinf "onstratie van zijn kunnen toonde y Amsterdammer onlangs bij het A fanerfestival in Den Hoorn, waar M op de oude vleugel van het film- laiti seum speelde, terwijl zijn zoon d *0 Duinker films van onder ande- •rfl 'Méliès vertoonde. 'Het gaat me Hf d goed. Ik heb inmiddels zo'n ^(honderd concerten gegeven en islf toor tot de Europese top op dat 2® bed. Zo oordelen anderen hoor, '®9 ik niet. Maar ik word steeds "sow gevraagd. Zelfs in Frankrijk, ze nogal chauvinistisch zijn en ,fen handicap is om geen Frans- bi 'e zijn. Ik heb nu een stuk ge schreven voor een grote film. Dat wordt binnenkort in het Louvre uitge voerd door het Orchestre National de Paris, zeg maar het Franse Concertgebouworkest.' Zijn tentoonstelling in Tusse de Banke, die vandaag wordt geopend, is de eerste sinds lange tijd. 'Ik schil der en teken altijd wel, maar ik heb er gewoon te weinig tijd voor om het intensief te doen. Dat is wel eens jam mer, want eigenlijk houd ik met van film. Stilstaand beeld vind ik interes santer, beweging is een zwaktebod. Ik vind het knapper als je alles in één beeld kunt vertellen. Een voorkeur voor muziek of beeldende kunst heb ik met echt. Ik ben een schoolvoor beeld van een dubbele begaafdheid. Op deze manier kan ik er van leven en daar gaat het ook om. Ik ben nu eenmaal een gewone ondernemer. Wat mij betreft zit er muziek in een goed schilderij en brengt goede mu ziek beelden boven. Maar daar kun je best over discussiëren.' Perspectief De veelzijdigheid van Janko is ook te zien tijdens de tentoonstelling. Grote en kleurige olieverfschilderijen wor den afgewisseld door kleine tekenin gen waarbij hij alleen zwart potlood heeft gebruikt. Ook de onderwerpen variëren, maar terugkerend is het spel met licht en perspectief. 'Daar ben ik toevallig erg goed in, dat is nu een maal zo.' Aandachtstrekkers, zeker voor Texelse kijkers, zijn de zwartwit- tekenmgen die hij maakte van de veerhaven op 't Horntje. Het zijn krachtige beelden, met een opvallend lijnenspel. Hij maakte ze ter plekke, zonder ze thuis verder uit te werken. Desondanks zien ze er bedrieglijk gelijkend uit, al gaat het hem daar met om. 'Iets wat alleen maar precies lijkt, gesprekken met mensen die het leuk vonden om met de dochter van Martha Gomes te praten, maar niets wisten over een Duitse vriend. Toch zag het er bij het speuren in Duitsland even naar uit dat ze beet had en stond ze in Hannover voor een fami liegraf met de naam Sauermann. Helaas werd spoedig daarop duide lijk dat het ging om een andere fami lie met die naam. Misschien had haar moeder nog aanwijzingen of bijzon derheden over Sauermann en zijn familie kunnen geven, maar dat was met mogelijk want Martha overleed na een korte ziekte in 1985, juist toen Willy met haar speurtocht was be gonnen. De laatste hoop is nu dat Duitse mi litaire archieven gegevens over Sauermann zullen opleveren. Moge lijk komen zijn naam en andere gege vens voor op een lijst die hoort bij het onderdeel dat in 1943-1944 op Texel was gelegerd. Wie weet de naam van dat onderdeel? En wie heeft andere gegevens die bij de speurtocht kun nen helpen? Mogelijk zijn er Texelaars die Sauermann hebben gekend. Willy Regeling is bereikbaar op het adres De Greiden 26, 8523 NM Idsken huizen, telefoon 0513-431244. Willy Regeling-Quast met het portret van haar moeder Martha Gomes. (Folo Harry de Graaf) Yogalessen in De Aleph. Het yogaseizoen start v a. 27 augustus Info en op gave: Arien en Mirjam v. Erkelens, tel. 319449 foto Joop Hommets) vind ik niet interessant. Wat heb je dan? Het wordt pas leuk als het net iets anders is.' Hij maakt een draaiende beweging met zijn handen. 'Dat je er als kijker net even op een andere manier naar moet kijken.' Hoewel hij geregeld gebruik maakt van de boten van Teso, heeft Janko geen bijzondere band met de Texelse veerdienst. Maar havens - en zeker ook veerhavens - intrigeren hem. 'Een afscheid op 't Horntje maakt veel meer indruk dan op Schiphol. Je zwaait naar de mensen die vertrek ken of achterblijven, zij zwaaien naar jou, en daarna zie je ze langzamer kleiner worden. In de Griekse mytho logie staat het veer over de rivier Styx voor de grens tussen leven en dood. Het land dat dichterbij komt of juist weggaat, dat geeft ook mooie vor men. Het is ook leuk om te kijken naar de mensen die de boot op- en aflo pen. Je ziet hun gezichten niet, op een afstand zijn het alleen maar sil houetten.' Janko noemt de tekeningen van de veerhaven intro's of preludes 'Je kunt er zoveel méér mee als je er de tijd voor neemt. Ik heb plannen om later meer te maken van de Teso-ha- ven. Misschien wijd ik er volgend jaar wel een hele tentoonstelling aan Dan moet ik er nog flink wat werk bij ma ken. Maar dat moet kunnen, want veel van wat hier hangt is ook maar een paar weken oud.' Orgelimprovisatie De tentoonstelling van Janko in Tusse de Banke wordt vanmiddag om 17.00 uur geopend. Ter illustratie van zijn andere talent verzorgt hij eerder, vanaf 16.30 uur, een improvisatie op het orgel van de katholieke kerk in Den Burg. Zijn tekeningen en schilde rijen zijn tot vrijdag 6 september da gelijks (behalve zondag) van 12.00 tot 17.30 uur te zien. Voor uw belangstelling na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze moeder, groot- en overgrootmoeder GRIETJE VISSER-HENSTRA zeggen wij u hartelijk dank. Het medeleven, persoonlijk, schriftelijk of in de vorm van bloemen, was ons een troost en zal een dank bare herinnering blijven. C. Visser Kinderen en kleinkinderen Texel, augustus 2002 Dolblij zijn we met de geboorte van onze dochter Romy Elisa 13 augustus 2002. Stefan en Annemarieke Betting-Manse Rosa Spierlaan 118 1187 PE Amstelveen tel. 020-4560811 Cruises. De wintergids van Zeetours is binnen Het grootste cruise-aanbod in een gids. Het ligt voor u klaar bij Reisburo Texel Holland International De inschrijfavond voor Conversatie Engels (begin ners) van het ROC Kop van Noord-Holland, is dins dag 20 augustus van 19 00 tot 20 30 uur in het ROC- gebouw, Haffelderweg 40a, achter de OSG Te koop Suzuki Swift bj. '87. APK tot 02-08-03 €450,-Tel. 315605. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €4,50 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1.50 (SncL btw). FOTO-TEXEL AARTJE: plaatsing foto 12,00,- excl. tekst, alleen voor particulie ren die iets te koop aanbie den. Voor bedrijven: IM-TEXELAARTJE op aanvraag. Zomeropruiming Quilters Home. Alle stoffen 25% korting. Winterzon. De nieuwe winterzongidsen liggen voor u klaar. Kom langs bij Reisburo Texel Hol land International. Yogalessen in De Aleph. Het yogaseizoen start v.a. 27 augustus. Info en op gave: Arien en Mirjam v. Erkelens, tel. 319449. Alles wat je ons hebt gegeven leeft voort als een herinnering in ons leven. We missen je... Veel meer dan je ooit zal weten. Het afscheid van THIJMEN GROOTJEN heeft ons doen beseffen hoeveel hij voor ons, maar ook voor een ander, heeft betekend. Voor al uw warme belangstelling, in de vorm van bloe men, kaarten, telefoontjes en bezoek, tijdens de ziekte en uw medeleven na het overlijden van Thijmen, willen wij u hartelijk danken. Sjoukje Grootjen-Douwes Chéra Nadja Den Burg, augustus 2002 Een leegte zo groot, een stilte zo intens, vul je door steun te vinden in uw welgemeende be langstelling die wij mochten ondervinden tijdens de ziekte en na het overlijden van onze zoon THIJMEN Daarvoor allen hartelijk bedankt Wij danken in het bijzonder onze kinderen, Dr. Eis sen, Tolly en Janny die voor ons een grote steun waren. Henk Grootjen Tiny Grootjen-Dekker De inschrijfavond voor Conversatie Spaans (half- gevorderden) van het ROC Kop van Noord-Holland, is dinsdag 20 augustus van 19.00 tot 20.30 uur, in het ROC-gebouw, Haffelder weg 40a, achter de OSG. T.k: ijsblokjesmachine, 220 V. Ritex BV, tel 06- 53350622 Wasdroger? www. Ser vice Center Texel.nl Last minutes. De beste aanbiedingen vindt u bij ons. Spanje Portugal Gnekenland, Turkije voor de scherpste prijzen. Ook „verre" aanbiedingen naar o a. Mexico, Cariben, Thai land. Maleisië en Indone sië Natuurlijk Reisburo Texel Holland Internatio nal. Te koop: Renault 21, blauw, nieuwe banden, bj '90. APK tot 08-03. €1200.- Tel 315605 Te huur zomerhuis van sept. 2002 tot juni 2003 Hogere huurpr. Inl. 319678. De inschrijfavond voor Conversatie Spaans (beginners) van het ROC Kop van Noord-Holland is dinsdag 20 augustus, van 19 00 tot 20 30 uur in het ROC-gebouw, Haffelder weg 40a, achter de OSG. Veel van de oude ge bruiksvoorwerpen uit de collectie van Hans van der Klift zijn ware kunstwer ken. T.k. dubbelfrituur bak plaat 380V. softijs machine. Zelf pasteuri serend, 380V. Ritex B.V Tel 06-53350622. Welke computer/internet- hobbyist met veel kennis heeft interesse mij thuis goed wegwijs te maken en te begeleiden. Redelijke vergoeding en uren in over leg. Schoudieck 20, Den Burg Tel. 310582. Zomeropruiming Quilters Home. Alle stoffen 25% korting Winterzon. De nieuwe winterzongidsen liggen voor u klaar. Kom langs bij Reisburo Texel Hol land International. Hoe word je i.d brugklas meteen populair? Do something kinky with your hair' Qnipp Kapsalon Waalderstr 15, tel 312227, ook zonder af spraak! Stofzuiger'? www. Service Center Texel.nl Gratis warmte! Benut zon- ne-energie maximaal met de nieuwe ATAG Zonne- GasCombi II. Natuurlijk bij uw ATAG Select Dealer, CVI Texel BV Tel. 313703 Gratis af te nemen! Benut zonne-energie maximaal met de nieuwe ATAG Zon neGasCombi II Natuurlijk bij uw ATAG Select Dealer, CVI Texel BV. Tel. 313703 (IM-Texelaartje) BLINKI LIGHTS BODY STICKERS TEMPORARY TATTOO •DIVERSE PIERCINGS Kom gerust eens langs 1RZAAK boetiek Weverstraat 42 - Den Burg a 322293 Te koop Ford Escort Sta tioncar 1.3, '89. met trek haak en radio/cass. Start altijd; zeer betrouwbaar, gordels achterin, APK nog tot maart 2003. Slechts €300,-Tel 315746. Welder-Shop-Texel alles voor de recreatievaart biedt te koop aan: 1x kajuit motorboot 500x220; motor 20 pk Mercury (trailer in overleg); 1x kajuit boot 395x170 incl. trailer. Beide schepen in goede staat. Gratis af te nemen! Benut zonne-energie maximaal met de nieuwe ATAG Zon- neGasCombi II Natuurlijk bij uw ATAG Select Dealer, CVI Texel BV. Tel. 313703. Kunsthandel Hans van der Klift: van brocante tot mu seumstuk. T.k Mercedes 190. 1.8 i.z.g.s. kl. rood, sportvel- gen. sportstuur T.e.a.b. APK dec. 2002. Tel. 327423. De inschrijfavond voor de NT2 cursussen van het ROC Kop van Noord-Hol land. is dinsdag 20 augus tus van 19.00 tot 20.30 uur in het ROC-gebouw, Haffel derweg 40a, achter de OSG Gezocht: vaste woon ruimte voor 4 pers. Tel 327058 of 0653425220. Lange najaars- en voor jaarsvakanties of overwin- teringsreizen. Van 29 tot 102 dagen. Spanje, Portu gal en de Canansche Ei landen. Het grootste aan bod bij Reisburo Texel Holland International. Groot verdriet! Verloren: tegenover de Aldi in Den Burg: kleine bruine teddy beer. Reacties svp. bij politie of VVV. De inschrijfavond voor de cursus Eenvoudig En gels (2e jaar, instromen mogelijk) van het ROC Kop van Noord-Holland, is dinsdag 20 augustus, van 19.00 tot 20.30 uur, in het ROC-gebouw. Haffelder weg 40a, achter de OSG Te koop. Volvo 340 bj. 85. APK tot 08-03, €400,- Tel. 315605. Wie brengt onze Argapon- nis terug? Hij is van onze dochter, zij is op vakantie en wij zouden er op pas sen. help ons aub. omg Oudeschild 0655135802. Te huur in De Koog: éénpersoonswoonruimte. gemeubileerd en met ge bruik van douche en toilet. €275,- p.m Niet voor korte periode. Tel. 317473 T.k ca. 200 tegels 30x30 en straatstenen Holland seweg 6, tel. 316334. Vele verschillende nieuwe sieraden voor leuke pnj- zen, Audrey H&G. Burg wal 45, Den Burg De inschrijfavond voor de cursus Nederlands van het ROC Kop van Noord- Holland is dinsdag 20 au gustus van 19.00 tot 20.30 uur in het ROC-gebouw Haffelderweg 40a, achter de OSG Ritex BV. Nu ook weer nieuwe voorraad twee componenten epoxy vloer- coating, evt. in div. ralkleu ren Tel 0653350622. Te koop: gebruikte winkel wagen Motorisch met in orde. €250 - Bakkerij 't Gouwe Boltje, tel. 318207 Te koop gevraagd: duo kinder/wandelwagen Tel 318843 De inschrijfavond voor Rekenen en Nederlandse taal van het ROC Kop van Noord-Holland is dinsdag 20 augustus van 19.00 tot 20.30 uur in het ROC- gebouw. Haffelderweg 40a, achter de OSG. Zomeropruiming Quilters Home. Alle stoffen 25% korting. Winterzon. De nieuwe winterzongidsen liggen voor u klaar. Kom langs bij Reisburo Texel Hol land International. (IM-Texelaartje) THOMAS COOK WAALDERSTRAAT 25 t o Albert Heijn Q 311333 en 's avonds tussen 17.30 en 21 00 uur op afspraak (IM Texelaartje) al vanaf Uit voorraad leverbaar Wilhelminalaan 14 a 315099 Texeler dekbed staat ga rant voor kwaliteit, maar soms hebben wij een dek bed of onderdeken met een naaifoutje of vlekje. Doe uw voordeel met 30% korting. De Vang 35, Oudeschild, tel. (0222) 363000. Haardhout, gemengd: eik, iep, beuk, es, etc. Handels onderneming. Eelke Kloos terman, tel. 0517-579592. Gazelle huurfietsen te koop, ook met trommelrem en 3 versn zeer gunstig geprijsd Verhuurbedrijf Kikkert, Badweg 19, De Koog, telefoon 0222 - 317215. Je weet dat je goed zit met Bremer achter je! Assu rantiekantoor Bremer, Oosterend, tel. 0222- 318221. Doorlopende verkoop ge bruikte rijwielen. Verhuur bedrijf Bruining, Nikadel 60. De Koog, tel. (0222) 317333. Diverse maten kinderrijwielen. PBG, het adres voor EHBO en Bedrijfshulpverlenings- trainingen. Neem contact op met Jan Vonk, tel 314928. Liesbeth Roeper uitvaart verzorging. Tel.: 310952. Dag en nacht bereikbaar www aardeenhemel.nl Uit voorraad leverbaar: Honda 50cc scooters, SFX, Scoopy, Bali. X8RS en Shadow Honda 150cc motorscooters, FES (2- takt) en NES (4-takt). Met een Honda kom je verder. Duinker Motorservice, Oudeschild, tel. 313831. Kapsalon Salique: geo pend van di. t/m za. Tel. 316711. Houtbouw „It Paradyske" B.V., Noordbergum Frl. Voor sierlijke autogarages, tuinhuisjes. schuren, paardenboxen, loodsen, enz. Gemaakt uit 32 mm gg vuren geïmpregneerd rabat Alle maten mogelijk, rechtstreeks vanaf de fa briek. Info en folders 0511 - 474655. fax 0511-475711. Kledmgreparatie Schoen makerij Sleutelservice Van Osch, Weverstraat 88. Den Burg, tel. 313901. Tegelzetbedrijf Tematex voor al uw tegels, tegel werk en advies Peter Witte, 311242.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 3