i>;> Sterfte onder zeehonden logelijk lager dan verwacht 'Zomeroffensief' tegen kokkelvisserij gestrand JT EcoMare verzamelt dode zeehonden in vriescontainer Onsmakelijke geur hangt rond witte plastic zakken <iek in Waddenzee over paar weken verwacht |sn jk wil 2 retour te xeU^vueirho j Grauwe Gans Excursie de Hors ■TEXELSE COURANT' B0EK3E VOOR DE VRIEMD5CHRP OF GELÜK OOK VOOR DE "30COBR ELIS9BETH, D6 MEEPVRlDE LENG, l0F<*R LIEVER HET DE F?LU NOD-NOül DE ZRKEN Z'JN] FLINK UIT GE&REIOU jWRT DRCHT"ÏFTwE HEBBEN Bii DE TESO RL EEN BOD UIT GEBRRCHTf jOP DE MRR5DIEP Nieuwe wegen? Bezwaar Waddenvereniging ongegrond Taxi 312000 krijgt ziekenvervoer van ziekenfonds Univé Posthuys krijgt dépendance in Bergen Prijsverhogingen vi&fi&y. Wu/p en Bibi Boerkamp halen de dode zeehonden van boord van bewakingsschip Phoca. VERVOLG VAN PAGINA 1 'monumenten, heeft hierover sken gemaakt. Erik van der van Staatsbosbeheer: 'Als er 'aatbare schade aan landbouw- sen wordt veroorzaakt, dan »ij natuurlijk niet dwarsliggen.' eld wordt op maatregelen om te prikken. 'Maar dat doen we op plekken waar dat kan. Want m gans broedt in een kolonie ars, gaan wij de boel daar met (en. Maar er zijn ook plekken het wel kan. Overigens is het 'aar de vraag of het stuk maken eren het gewenste effect heeft, longen uit eieren die wél uitko- hebben door hun kleinere aan tal waarschijnlijk een grotere kans om te overleven.' Volgens de WBE-voorzitter is de ten dens dat sinds de inwerkingtreding van de nieuwe Flora- en Faunawet ook andere vogelsoorten in aantal toenemen. Voorbeelden zijn kraaien, eksters en kauwtjes. 'Kauwtjes pik ken zaadjes of het groen uit jonge plantjes. En ze beschadigen het plas tic op voerkuilen of op van die geper ste balen in het land. En laatst klaag den ook bewoners van een dorp erover. Ook kauwtjes zijn een be schermde vogelsoort. Waar er in het verleden afschot plaatsvond, is dat nu met meer het geval. De boer moet kunnen aantonen dat er per hectare minimaal €125,- schade is geleden. Dat kunnen ze zo één-twee-drie niet. In het verleden hebben we de stand altijd kort gehouden, en daar worden we nu voor gestraft.' jaren sluimerend aanwezig was in de Waddenzee is uitgesloten. 'Uit onder zoek is gebleken dat de Waddenzee de afgelopen jaren vrij is geweest van het virus. Maar in de buurt van Anholt is het wat minder goed in de gaten gehouden.' Reijnders benadrukt dat bij de ver wachtingen altijd slagen om de arm moeten worden gehouden. 'Je weet nooit wat er nog kan gebeuren. Maar we hopen dat het uiteindelijk een laag percentage wordt.' Vogelwerkgroep Texel houdt zondag een wandelexcursie over de Flors. Deze staat onder leiding van Giel Witte. Er wordt om 10.00 uur vertrok ken vanaf de parkeerplaats aan de stuifdijk. Ook met-leden mogen mee lopen. VRIJDAG 16 AUGUSTUS 2002 erfte onder zeehonden door ihocine distemper virus valt ■lijk lager uit dan in eerste in- vermoed. Wetenschappers en de verwachting terugge it naar vijfentwintig tot vijftig >nt. Eerder werd aangenomen :o'n vijftig tot zestig procent je robben in de Waddenzee iterven door de 'zeehonden- ■uwe aanname is gebaseerd op lerftecijfer rond het Deense ei- tnholt en in het Kattegat, waar de zeehondenziekte uitbrak, je toegenomen immuniteit na idemie van 1988 speelt een rol. asis van dat laatste hebben ichappers het verwachte sterf- ;r bijgesteld van maximaal zes- ar vijftig. De verwachting van aal vijfentwintig procent is ge- <d op de sterfte bij Anholt en iattegat. 'De epidemie is daar dels over zijn hoogtepunt heen'. zeehondenexpert Peter jers van onderzoeksinstituut a. 'Het sterftecijfer ligt er ver- lelijk tussen de 20 en 25 pro- Dat is lager dan eerder werd jnomen.' amende weken zet de sterfte ivermmderd voort. Reijnders icht dat de sterftepiek in het rlands deel van Waddenzee deze maand, begin volgende d wordt bereikt. Sinds 16 juni, waarop het virus in Nederland vastgesteld, zijn ruim driehon- dode zeehonden gevonden. In lederlandse deel van de Wad- •e leven naar schatting min- zesduizend zeehonden. jnvi Volgens Reijnders is het mogelijk dat het huidige virus minder agressief is dan het vorige, waardoor het aantal slachtoffers meevalt. Het phocine distemper virus dat in 1988 huishield, doodde zestig procent van alle zee honden in de Waddenzee. 'Er is niet veel verschil tussen dit virus en dat virus, maar het kan net iets uitmaken.' Virologisch onderzoek moet uitwijzen of dat het geval is Volgens Reijnders zou de zeehond deze keer ook beter bestand kunnen zijn tegen het virus dan in 1988. 'Toen was er nog een verminderde weerstand door de pcb's in het water. Als de dieren nu een betere conditie hebben, kunnen ze ook beter met het virus omgaan.' Het aantal pcb's in de zee is nu veel lager dan in 1988. Veel zeehonden zijn drager van het virus, dat ze onder meer door hoes ten aan elkaar overdragen. Na be smetting is er een incubatietijd van tien tot veertien dagen. Een zeehond waarbij de ziekte zich openbaart, sterft over het algemeen vrij snel en vaak aan een longontsteking. Marge Reijnders verwacht dat tussen de 3500 en 5000 robben overblijven in de Waddenzee. 'Het is nog een ruime marge, omdat we met zeker weten of het lagere sterftecijfer bij Anholt ook hier zal optreden. Voor de individuele zeehond is het een ramp, maar in zijn totaliteit blijven er absoluut veel meer over dan in 1988.' Toen werden na de ramp zo'n 450 zeehonden geteld. Op basis van berekeningen, betekende dat dat ruirn zevenhonderd robben in het Nederlands deel van de Wadden zee het virus hadden overleefd. In een paar jaar tijd steeg de populatie daarna overigens weer tot boven de duizend, omdat het geboortecijfer onder de overgebleven dieren toe nam van twaalf naar twintig procent en omdat de overlevingskansen van de robben ook groter werden. In totaal zijn bij Nederland, Duitsland, Denemarken, Noorwegen en Zweden inmiddels zo'n 3500 zeehonden over leden aan het virus. Op de grens van Belgie en Frankrijk heerst het even eens. Deze week werd het virus in Engeland voor het eerst waargeno men bij het estuarium Wash. Reijnders. 'Dat is een klem gebied dat een beetje te vergelijken is met de Waddenzee De uitbraak in Engeland verloopt volgens verwachte patro nen. Reijnders wijst erop dat het vi rus zich in 1988 verspreidde tot in de Ierse zee. Dierenarts Bergman van het Zweeds Museum of Natural History in Stock holm is begonnen met het verzame len van nertsen in de buurt van Anholt. Op dat eiland zijn een paar nertsenfarmen. Bergman wil bekijken of de dieren mogelijk de veroorzaker zijn van de ziekte. In 1988 begon de ziekte ook bij het Deense eiland. Vol gens Reijnders is het in theorie zeker mogelijk dat nertsen veroorzaker kunnen zijn geweest. 'Maar dan ishet wel de vraag hoe het virus in een zeehondenvirus is veranderd. Kenne lijk moet er dan een mutatie zijn op getreden.' Reijnders sluit ook niet dat een grijze zeehond of een zadelrob het virus naar de wateren rond Anholt heeft gebracht. Beide diersoorten kunnen het virus bij zich dragen, zon der er zelf ziek van te worden. De aanname dat het virus de afgelopen TJA De Waddenvereniging heeft niet hard kunnen maken dat de kokkelvisserij de oorzaak is van de sterfte van eidereenden. Dat oor deel sprak de Raad van State gis teren uit. De Waddenvereniging had in juni bezwaar ingediend te gen de vergunning die het ministe rie van LNV had verleend aan de kokkelvissers. Nu die is afgewe zen, kan het kokkelseizoen van start 'Een jaarlijks terugkerend ritueel', zo typeert de kokkelvisserij de bezwaren die de Waddenvemging jaarlijks in dient tegen de verleende vergunnin gen. 'Uiteindelijk komt het ieder jaar tot een rechtszaak waarin de Raad van State de vissers in het gelijk stelt', aldus Jaap Holstem, secretaris van de Productenorganisatie Kokkelvis- serij. Volgens de Waddenvereniging is de hoeveelheid voedsel die voor de vogels wordt gereserveerd niet toe reikend. Daarnaast zouden de vissers schade toebrengen aan de bodem van de Waddenzee 'Messen ploegen de zeeboden tot een diepte van vijf centimeter om, om de loskomende kokkels vervolgens met grof geweld naar boven te zui gen', schrijft de Waddenvereniging in een brochure aan de leden. 'Ze ver storen daar alle leven en vernietigen het zelfs. Als wij nu niets doen zal het wad binnenkort weer het toneel zijn van massale vogelsterfte In de bro chure wordt een oproep aan de leden gedaan geld over te maken, om de mechanische kokkelvisserij een halt toe te roepen. Holstein kende de bro chure dinsdag nog met, maar haalt de schouders op. 'Het jaarlijkse zomer offensief van de Waddenvereniging is kennelijk weer begonnen. Het is niet te geloven dat elk jaar weer dezelfde procedure in gang wordt gezet.' De rechter concludeerde echter dat 'op basis van de tot nu toe beschik bare onderzoeken geen eenduidige conclusies zijn getrokken met betrek king tot de oorzaak van de grote sterfte van de eenden in de afgelopen drie winters'. Inzake de bodem beroering bracht de Wadden vereniging onder andere het rapport van Teunis Piersma over effecten van de kokkelvisserij op de Waddenzee in stelling. Maar ook dit gaf volgens de rechter geen aanleiding tot een ander oordeel. Het wordt 'meegenomen' in de evaluatie van de schelpdieren- visserij in 2003, waarop de rechter niet vooruit wilde lopen. Door de uit spraak mag er dus op kokkels wor den gevist. Deze week zal dat nog met gebeuren, omdat de kokkels nog met hun maximale omvang hebben bereikt. Holstein: 'De groei en de kwaliteit worden van dag tot dag be keken. Ze groeien nu nog naar ons toe. Zodra het optimale moment is aangebroken, vaart de vloot uit.' Taxi 312000 uit Den Burg krijgt hoogstwaarschijnlijk vanaf vol gend jaar het zittend ziekenvervoer van Univé Verzekeringen op Texel in handen. Univé heeft het vervoer, dat nu nog is ondergebracht bij Taxi Grootjen, voorlopig gegund aan Taxi 312000. Voor het taxibedrijf betekent het nieuwe ziekenvervoer een uitbreiding van het wagenpark met drie of vier nieuwe taxi's, zegt mede-eigenaar Bart de Vries. Het personeel moet vermoedelijk met vijf of zes man uit breiden. Zittend ziekenvervoer is met nieuw voor het bedrijf. Het verzorgde dat al voor particulier verzekerden en mensen bij andere ziekenfondsen. 'Maar het ziekenfonds van Univé is de grootste op Texel en dat is mooi om erbij te hebben', aldus De Vries. Zittend ziekenvervoer is er voor men sen die niet zelfstandig met (open baar) vervoer naar een dokter of zie kenhuis kunnen gaan. Op basis van een medische indicatie komen ze in aanmerking voor het vervoer. Hoe veel mensen Taxi 312000 extra gaat vervoeren, is niet bekend. Het bedrijf gaat volgens De Vries in eerste in stantie een driejarig contract aan met Univé. De definitieve gunning heeft plaats in september. Volgens De Vries is dat echter nog een formaliteit. Galerie Posthuys Texel in De Koog heeft met ingang van vandaag een dépendance in Bergen. Het is Gallery Forest op het adres Van Blaaderenweg 10 a. Dit nieuwe pand biedt onderdak aan het be drijf Forest Bergen van Louis Witte, dat is gespecialiseerd in hard- en software voor beleggers. Van de benedenverdieping van bijna 300 m2 is een galerie gemaakt. Het feit dat Witte een kennis is van René Geurtsen van Galerie Posthuys leidde tot samenwerking met de afspraak dat Geurtsen ervoor zal zorgen dat in Gallery Forest voortdurend kunst wordt aangeboden Werken die aan vankelijk worden getoond in het Posthuys, gaan vervolgens naar Ber gen. Enige relatie tussen kunst en de op Een kampeerder die op een Texelse camping wat spulletjes in de winter- opslag deed, betaalde vorig jaar ƒ170,-. Dit jaar kreeg hij een rekening van circa €225,- gepresenteerd, bijna ƒ500,-. Een Duitse vakantieganger die voor een patatje speciaal €6,30 (ƒ13,86,-) moest betalen. Iemand betaalde voor een bepaald type bun galow in een Texelse vakantiepark vong |aar voor dne weken ƒ3.517,20. Voor dezelfde bungalow, in dezelfde penode, met hetzelfde servicepakket, moest hij dit jaar €1921,22 4233,81) neertellen, een verschil van €325 716,60), bijna 20 procent. 'Zo zijn er met de Texel-gids meer vergelijkin gen te maken waarbij de prijzen met een belachelijk percentage zijn ver hoogd. Helaas is daarom een veelvul dig bezoek aan Texel onmogelijk ge worden. Texel, denk aan uw zaak', schrijft de betreffende huurder. Het zijn enkele reacties die de redactie kreeg toegestuurd naar aanleiding van een oproepje in de Texelse Cou rant. Om tot een vollediger beeld te komen, kunnen we meer voorbeel den gebruiken. Ze kunnen worden gestuurd naar: Texelse Courant, postbus 11, 1790 AA Den Burg, e- mail redactie@texelsecourant.nl, fax 323000 of telefoon 362620. beleggers gerichte bedrijfsmatige activiteit van Witte lijkt er niet te zijn, maar is er volgens de initiatiefnemers wel degelijk. Daarom wordt de slogan gehanteerd 'Beleggen is een kunst' De galerie wordt vanavond geopend door George Möller, een prominente figuur in de beurswereld. De expose rende kunstenaars zijn de komende weken Maya Wildevuur (schildenjen), Birgit Paanakker (schilderijen), Erik Bauknecht (schilderijen) en Henny Zwart (bronzen). Actuele informatie over wat beide galeries hebben te bieden vindt men op www.- posthuystexel.nl en www.gallery.- forestbergen.com. Gallery Forest is open van maandag tot en met zater dag van 10.00 tot 18 00 uur. "(rel graan. De donkere vlekken achter in het veld zijn volgens de landbouwer veroorzaakt door vretende grauwe ganzen. (Foto Gerard Timmerman) 'TX65, 14-8, Phoca'. Met een watervaste stift zet stagiaire Bibi Boerkamp van EcoMare de tekst op de witte plastic verhuiszak. In de zak het kadaver van een dode zeehond. Het dier krijgt zijn eigen code, voordat hij in de vries container verdwijnt die de zeehondenopvang op het terrein achter Alterra sinds vier weken gebruikt om dode robben te bewa ren. Zes stuks brengt de Phoca woensdagavond aan wal in het NlOZ-haventje. Door de sterfte treft het bewakingsschip van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij regelmatig dode zeehonden aan. De zes stuks, eerder die dag gevonden op de Ra zende Bol, zijn hoogstwaarschijnlijk gestorven aan de gevolgen van de zeehondenziekte. 'Zet je nog even op de zak dat ze niet vers meer zijn', vraagt medewerker Kees Kuip van EcoMare aan Boer kamp als de kadavers op de steiger liggen. Een vissige, onsmakelijke lucht hangt rond de witte 'body- bags'. De aanblik is evenmin prettig. Bloedsporen op het witte plastic en her en der prijken zwarte gaten op de plaatsen waar eerst de ogen zaten. Kuip: 'Dat is het eerste dat de meeu wen eruit pikken als ze zo'n beest zien liggen.' Voordat ze ze nummeren en afvoe ren, pakken Kuip en Boerkamp de dieren goed in. Om de handen heb ben ze rubberen handschoenen. Het phocine distemper virus is met be smettelijk voor mensen, maar de die ren kunnen wel andere ziekten, zoals tuberculose, overdragen. De uitste kende flappen van het plastic worden om de kadavers gerold en met een rol plakband vastgezet. Twee keer gaat er een extra zak om de rob om hem goed afgedekt te krijgen. Met een zwaai legt Kuip ze daarna achter in de bestelbus van EcoMare. 'Ik neem toch liever levende zeehonden mee', laat hij weten. Koud Uit de vriescontainer op het terrein van Alterra komt een koude lucht. Ook hier een bedompte, niet frisse geur. De zakken met zeehonden lichamen liggen opgestapeld tegen De dode dieren worden in een vriescontainer achter onderzoeksinstituut Alterra bewaard. Het is de bedoeling dat de kadavers later worden gebruikt voor wetenschappelijk onder zoek. de achterwand. Een voor een dragen Kuip en Boerkamp de zes nieuwe naar binnen. Zo'n zestig stuks liggen er inmiddels opgeslagen, vertelt Henk Brugge van EcoMare. Allemaal gevonden op Texel of om andere delen van Noord-Holland. Brugge: 'In totaal zijn er nu op Texel 69 zeehon den gevonden en elders in Noord- Holland tien. Maar ze liggen niet al lemaal in de container, er zijn er al een paar naar de destructor gebrachtDe robben worden bewaard voor weten schappelijk onderzoek. Het is de be- (Foto 's Jeroen ven Hertum) doeling dat medewerkers van Alterra, het NIOZ en eventueel de Erasmus Universiteit in Rotterdam onderzoek gaan uitvoeren op de kadavers. De vriescontainer was al aanwezig op het terrein. Huur en elektriciteit van de container worden voor EcoMare be taald door het ministerie van Land bouw. De nabijheid van de dode zee honden had woensdag ovengens geen effect op de eetlust van een paar onderzoekers. Die zaten een eindje verderop lekker in het zonne tje te barbecuen.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5