'Een krachttoer, maar we hebben het geflikt' Gratis vliegles voor museumbezoeker Wtèm TEXELSE™COURAN Kinderen met slechte motoriek worden bijgespijke 1-1-2 TEXELSE COURANT" Vroege Schapenfokdag traditiebreuk tegen wil en dank Hygiëne tijdens Schapenfokdag Fietstocht Waar gebeurd Reisgezelschap 'Wandeling' voor een deel met paard en wagen BEZORGERS Hommage aan Astor Piazzolla Volleybaltoernooi in Oosterend Smash'68 Geen krant gekregen? Bel uw bezorg Jaarvergaderi 10 voor Text VRIJDAG 16 AUGUSTUS 2002 Twee weken eerder dan gebruike lijk op de eerste maandag van sep tember wordt komende maandag op de Groeneplaats de Schapen fokdag gehouden. Een datum die alles te maken heeft met de zoge heten '30-dagen regeling', waar door de deelnemende fokkers hun rammen niet eerder dan na dertig dagen weer mogen vervoeren, pre cies op tijd voor het aanbreken van het dekseizoen. Als de rammen en ooien maandag op het marktplein staan, lijkt dat zo van zelfsprekend. Maar er is héél wat aan voorafgegaan. Allereerst moesten de schapenfokkers met het gemeente bestuur om de tafel om tot afspraken Bezoekers aan de Schapenfokdag moeten tijdens de Schapenfokdag ter voorkoming van MKZ hun schoeisel ontsmetten op speciale matten. Om het publiek hierover te geleiden is de Groeneplaats afge zet met dranghekken, met op be paalde punten doorgangen. De ontsmettmgsmatten zijn gedrenkt in een oplossing van water met ci troenzuur, die niet schadelijk is voor schoeisel. Gezien de toeris tische drukte op Texel, worden veel mensen verwacht. Hiervoor zijn geen speciale voorzieningen getroffen, parkeren gebeurt op de gebruikelijke plaatsen. Gelijktijdig wordt de gewone maandagse markt gehouden. Er komen kra men aan de Elemert, tegenover Reisburo Texel en in de Parkstraat. De opbouw begint zondagmiddag en wordt maandagmorgen om 4.00 uur voortgezet. Er wordt ruimte vriigehouden voor de bus van Question Plaza. Zondagnacht draait Radio 538, een avond waarop gewoonlijk honderden jon geren afkomen. te komen waarin iedereen zich kon vinden Want op maandag 19 augus tus is het toeristenseizoen nog volop gaande, wat betekent dat de stand houders op de markt goede zaken kunnen doen. Het college van b en w hoefde weliswaar met te worden overtuigd van het belang van de Schapenfokdag, op een verminkte fokveedag zat niemand te wachten. Alleen als alle fokkers zouden mee doen. ging het gemeentebestuur ak koord. Dus moesten de fokkers met elkaar om de tafel, om iedereen zo ver te knjgen dat ze meededen. Deel name zou met zonder gevolgen blij ven. Fokkers kunnen dertig dagen lang geen schapen vervoeren, wat nadelig kan zijn voor de handel. Voor een collega wiens schapen niet op het marktplein zouden verschijnen, zou het een koud kunstje zijn om kopers die toch al voor de fokveedag op Texel waren, op zijn erf uit te no digen en rammen of ooien te verko pen. ledereen of niemand 'Dat in geen geval', aldus Jan Zwagerman, voorzitter van de orga niserende vereniging Texels Schapenstamboek in Noord-Holland. 'ledereen of niemand, was ons uit gangspunt. En daar heeft iedereen zich bij neergelegd. De fokkers ko men allemaal, met uitzondering van een veehouder die problemen heeft met zwoegerziekte en niet het ver eiste certificaat kreeg. Dat is over macht.' Volgens Zwagerman doet de Schapenfokdag qua aantallen dit jaar nauwelijks onder voor die van twee jaar geleden Er kan voor de kopers wel een addertje onder het gras zit ten. In 2004 moeten alle schapen houders rammen gebruiken die vrij van scrapie zijn, de ziekte die verwant is aan BSE. In dat geval zijn ze van het genotype ARR/ARR (dubbel ARR). Zwagerman: 'Fokkers haken daar al aardig op in Ze kopen alleen rammen met dubbel ARR. Maar het probleem is dat de verwerking van bloedmonsters nogal traag gaat. Het duurt te lang. Daardoor zijn maandag nog met alle uitslagen bekend van der dieren die zijn ingeschreven voor de Texelse Schapenfokdag. Hoewel de kans klein is, kan het dus gebeuren dat een dier dat wordt verkocht met het voorgeschreven genotype heeft. Dan wil een koper dat scnaap abso luut met hebben.' Het genotype voor scrapie heeft overigens geen invloed op het resultaat van de keuring. De keurmeesters van het schapenstam boek letten alleen op uiterlijke ken merken. Extra zorg en kosten De Schapenfokdag mag dan worden gehouden, de organisatie en de schapenfokkers knjgen te maken met een waslijst aan voorschriften, waar van de 30-dagenregeling er maar eentje is. Er liggen ontsmettende matten, fokkers die hun dieren inzenden voor de tentoonstelling moeten deze vijf dagen vóór de ten toonstelling klinisch laten onderzoe ken. Er moeten vervoersbewijzen worden ingevuld, een verklaring van de veearts moeten bewijzen dat de dieren gezond zijn en bij het afvoeren van de dieren moeten vervoersverklarmgen worden gete kend, die drie jaar moeten worden bewaard. Uit de veewagens waar mee de schapen worden aangevoerd moet het stro worden verwijderd en ze moeten meteen worden schoon- gespoten, waardoor het lossen alle maal met zo vlot zal verlopen. Boven dien eist de gemeente dat de schapen vóór zeven uur 's morgens op de Groeneplaats staan, want daarna worden de stallen gebouwd en kunnen de tractoren met wagens er met meer langs. 'Al met al een hoop extra zorg en kosten. Het is te hopen dat de regels volgend jaar wat worden versoepeld. Nederland is bij voorbeeld het enige land waar de 30- dagenregelmg nog van kracht is. Ik heb goede hoop dat dat iets wordt versoepeld, zodat we volgend jaar De Schapenfokdag wordt dit jaar twee weken eerder dan gebruikelijk gehouden. (Foto archiet Texelse Courant) weer op de eerste maandag van sep tember kunnen gaan zitten.' Het twee weken vervroegen van de Schapenfokdag gaf nog een bijko mend probleem. Traditioneel komen de bezoekers van heinde en verre en knopen ze er een weekendje Texel aan vast. Ze zijn gewend om hun hotelkamers al in het jaar ervoor te boeken. Zwagerman: 'Al die boekin gen voor het eerste weekend van september moesten dus worden ge annuleerd. Maar in de tweede helft van augustus, met het seizoen nog in volle gang, valt het niet mee om een kamer te krijgen. Volop problemen dus met de huisvesting. Er is heel wat afgebeld en ik denk dat er hier en daar wel een mouw is aangepast. Mensen die tijdelijk bij Texelse fok kers zijn ondergebracht en zo. En er zullen ook overkantse fokkers zijn die in plaats van een heel weekend nu alleen op maandag naar Texel ko men.' 'Een ware krachttoer', omschrijft Carlo Veeger, voorzitter van de Texelse schapenhouderij, de organi satie van de fokdag. 'Maar het feit dat we het toch voor elkaar hebben ge kregen is een hele motivatie. We heb ben het toch geflikt, terwijl dat bij andere fokdagen aan de overkant niet is gelukt.' De Texelaar schat in dat veel overkantse fokkers bij ge brek aan een overnachtingsplaats alleen maandag op het eiland zullen zijn. Leden van de Texelse afdeling van de Plattelandsvrouwen/Vrouwen van Nu maken donderdag 29 augustus een fietstocht. Ze vertrekken om 9.00 uur vanaf de Elemert in Den Burg. Op gave is mogelijk via tel. 313073 of 313258. Tijdens mij eerste jaren op Texel trok ken we te velde met een VW-kever vanuit de noodslachtplaats/laborato- rium aan de Hallerweg. In de omge ving daarvan had ik een fanclub van twaalf- tot veertienjarigen, die graag in de kever plaatsnamen om zo tij dens mijn route een ritje over Texel te maken. Daaronder bevonden zich twee zonen en een dochter van Jaap van Heerwaarden, de slager. Mijn meest trouwe passagier was Aadje, die van mij ook zijn eerste rijlessen kreeg op het pad onder de duinen naar Flip Stark. Naast de noodslacht- plaats stond een schuur van Jan Bak ker 'De Zadelmaker' en die zat vol kippen. Daarbij waren ook enkele 'wegleggers', die nadat ze uit de schuur waren ontsnapt hun eieren in de omliggende bosjes legden. Aad wist dat natuurlijk en verzamelde er af een toe een aantal, die we dan in het lab in de nasterilisator kookten en met een zakje zout meenamen voor onderweg. We zochten dan een ge schikt plekje langs de dijk om een eitje te tikken. Heerlijk!!! Het eerste jaar, nog niet getrouwd, ging ik regel matig een weekend naar mijn ouders in Heemskerk. Die woonden onge veer tweehonderd meter van een spoorwegovergang waar elke tien minuten een trein passeerde. Aad ging eens, gezeten achterop mijn motor, een weekend met me mee. Iedere tien minuten riep mijn vader: 'Aad, er komt weer een trein', en dan rende hij weer naar de spoorweg overgang. Hij zag dan afwisselend passagierstreinen en dikke rookwol ken uitpuffende goederentreinen aan zijn neus voorbij denderen. Zoiets zag hij op Texel niet. Op de terugweg naar Texel hadden we op de Helderseweg een storm in de rug en we hadden er op de motor lekker de sokken in. Halverwege klopte Aad me op mijn rug en mompelde wat. Ik verstond hem niet goed vanwege mijn helm en de harde wind, maar vermoedde dat hij zei: 'Wat gaan we lekker hard hé.' Maar Aad bleef maar kloppen en bij nader inzien bleek hij in zijn blote hoofd achterop te zitten. Zijn alpino petje was al een heel eind terug af gewaaid. Die hebben we toen toch maar weer opgehaald. Jan van Tunen Dirk Smolka stapt in de motorzwever. Rechts René Hovestad. De 40-jarige Dirk Smolka uit Olten (Noord-Duitsland) kreeg dinsdag een half uur gratis vliegles in een motorzweefvliegtuig. Het was een aardigheidje van het vorige maand opgerichte lesbedrijf Reinair. De ei genaars René en Leonie Hovestad hadden bij de start op 15 juli be loofd dat vanaf dat moment elke 3000e persoon die zich als bezoe ker van het Luchtvaartmuseum zou aandienen, een gratis lesvlucht zou krijgen. Dinsdag was het zover. Voor Smolka, die met vrouw en twee kinderen van 10 en 12 jaar voor de vijfde keer zijn vakantie op Texel doorbrengt, was het een aangename verrassing, want hij is geïnteresseerd in luchtvaart en had altijd al eens in een motorzwever willen zitten. Het werd geen tegenvaller want de vlucht verliep perfect en mede dank zij het heldere weer was het uitzicht schit terend. Hovestad, sinds drie jaar as sistent havenmeester op het vlieg veld, kocht de motorzwever van de Zweefvliegclub Texel. Afgesproken is dat hij er uitsluitend proeflessen en minicursussen mee geeft. Wie een echte opleiding wil volgen wordt naar de club verwezen. Op deze manier is van concurrentie geen sprake. Van het aanbieden van de lesvlucht aan de Duitser werd dinsdag een plechtigheidje gemaakt, waarbij voor zitter Theo Witte van het Luchtvaart museum het woord voerde. Hij had veel lof voor het gebaar van Hovestad, dat volgens hem typisch past bij de goede samenwerking tus sen de verschillende gebruikers van het vliegveld, waaronder het mu seum. Het totale aantal bezoekers dat het museum dit seizoen heeft verwerkt, lag dinsdag rond de 9000. Vorig jaar om dezelfde tijd was men nog met zover, zodat voorzichtig kan worden geconcludeerd dat de be langstelling voor het museum toe neemt, al weet je natuurlijk nooit hoe de toeloop is in de rest van het jaar. Ook weersomstandigheden en vakantieregelingen spelen daarbij een rol. Zebra De bouw en inrichting van het mu seum gaat inmiddels door, zij het in rustig tempo, want het moet komen van vrijwilligers en daar kun je niet alles van verlangen. 'Het is net als de geboorte van een zebra, het gaat streepje voor streepje', aldus Witte In het nieuwe grote gebouw komt straks het complete luchtvaart museum, terwijl de collectie die be trekking heeft op de opstand van de Georgiërs, de luchtoorlog rond Texel (Foto Harry de Graat) en het dagelijks leven in oorlogstijd in de voormalige zweefvlieghangaar blijft. Beide afdelingen hebben daar door forse uitbreidingsmogelijkheden gekregen. Voor de inrichting van het museum laat het bestuur zich advi seren door professionals. Een afvaar diging brengt daartoe in september een bezoek aan het Militaire Luchtvaartmuseum van Soesterberg en het Aviodome op Schiphol. Voorde wandeling met gedeputeerde Hans Schipper en commissaris van de koningin Harry Borghouts op zon dag 25 augustus hebben zich vol doende deelnemers aangemeld, maar het loopt niet storm. Gebleken is dat de terughoudendheid te maken heeft met de lengte van de tocht. Er zijn genoeg mensen die het leuk vin den om al wandelend met de provinciebestuurders van gedachten te wisselen over openluchtrecreatie, maar de afstand van ruim tien kilome ter tussen Oudeschild en Waalenburg wordt met name door ouderen be zwaarlijk gevonden. Daarom is als nog besloten de deelnemers een flink deel van de route met paard en wa gen te laten afleggen. Welk deel dat is blijft geheim, evenals de precieze loop van het parcours, dat volgens de organisatoren voor een deel loopt door gewoonlijk met toegankelijk ge bied en waarin tenminste één 'verras sing' is opgenomen. Voor de wande- Cjrten ^warL-Jexels in bef harL Naam Peter van Heerwaarden John v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Madeion Hin Erik van Es Jacolien v.d. Meer Petra van Es John van Heerwaarden Ada Huisman A. van Tongelen Mevrouw Barhorst Joost Bakker Mw. W. van Benthum Sacha van der Velden Marian Krotje Danny Plaatsman Leo Witte Nanda Boerhorst Johnny Hin C. Broekman Jorieke Meijer Bart Klaassen D.M. Boon-Dijker Sandra Bremer Mw. S. Koopman-Grit J.P. Buijsman J. Hillen Kees Winter Eveline Veeger mw. T. Witte-de Vries Danny Goënga Tobias van der Zee Duco v.d. Kuijl Jorina Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg A1 Den Burg B Den Burg C. Den Burg D Den Burg E. Den Burg F. De Zes, Bg. HoutstrHoutwg., Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam. Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw.. Driehuizen Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland. Hoofdw Slufterw Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw., Hollandsew Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oost Spangerw., Marsw Kadijksw., Hallerweg, Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82 Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41. Bosrandw. v.a. 516 Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderw., Hemmerw., Emhnaln. 33, De Grie Slufterweg/Zanddijk Werk van de componist Astor Piazzolla (1921-1992) staat cen traal in het zomeravondconcert dat het Piazzo Ensemble dinsdag geeft in de hervormde kerk van De Cocksdorp. Het ensemble bestaat uit pianist Arnaud Rosdorff en Tim Fletcher, die bandoneon speelt. Arnaud Rosdorff (1968) volgde op jeugdige leeftijd pianoles bij Daniël van Zweden en Gerard Hengeveld, In 1987 - hij was inmiddels winnaar van diverse jeugdconcoursen - werd hij toegelaten tot het Sweelinck Conser vatorium in Amsterdam. Hij stu deerde onder meer moderne muziek bij Alexander Hrisamde, een Roem eense pianist annex componist. Te genwoordig is Rosdorff als docent verbonden aan een muziekschool in Uithoorn en als dirigent werkzaam bij accordeonvereniging Con Amore in Vinkeveen. Hij treedt geregeld op als solist en speelt in diverse ensembles, waaronder het Piazzo Ensemble. Vol gend jaar speelt hij als solist in Gershwins Rhapsody in Blue. Tim Fletcher (1973) bespeelt de bandoneon en de accordeon. Hij stu deerde aan het Rotterdams conser vatorium bij Miny Dekkers en is als dirigent werkzaam bij het Leeuwarder Accordeonensemble, RAC Benne- kom, Pado Sopzani te Weesp en het EMAV in Maarssen. Hij is docent aan Volleybalvereniging Smash'68 houdt zaterdag 24 augustus bij de muziek- nis aan de Oranjestraat een toernooi met barbecue, ledereen is welkom. Voor jongeren tot 12 jaar is een apart speelveldje ingericht. Het toernooi duurt van 16.00 tot 21.00 uur. Opgave kan tot 20 augustus via telefoonnum mer 318821 Volleybalvereniging Smash'68 hervat woensdag 21 augustus haar trainin gen. Deze worden zoals gebruikelijk in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend gegeven De eerste training is een gezamen lijke en begint om 20.00 uur. In het vervolg traint de jeugd iedere woens dag van 19.15 tot 20.15 uur, het tweede team van 20,15 tot 2115 uur en het eerste team van 21.15 tot 22.15 uur. ling kunnen nog enkele deelnemers worden ingeschreven. Gegadigden kunnen zich melden bij Monique de Boer of Anja van der Horst in het raadhuis, telefoon 362216. Den Burg A: Gollards/Samen Eén. Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Binnenburg P v Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat, Groeneplaats. Hogers van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat Keesomlaan 9-39: Molenstraat. Molend* Parkstraat. Schilderend 6 en 10, Stenenplaats. Vismarkt, Vogelenzang, Warmoessto straat. Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaanstraat Den Burg A1: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester, Schoorwal, Vaargeul Vloedlijn, Zeebries, Dumreep. Den Burg B: Achterom. Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven, Bmsbergenstraat straat, Drijverstraat. Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, W laan 37-... oneven 50-120 even, Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145-.. oneven en 60- even. W van Beierenstraat, Boo Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles, 48-76 Jonkerstraat. Koge oneven en 76-... even, Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1 -35 oneven 2-48 even. Julianastraat, Burdetstraat N Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr.. Lieuwstr., Hof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123-. oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waalt 48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143i 20-146 even, Slingerweg 21-27 de Gooische Muziekschool en de muziekschool in Waterland en speelt in het accordeonensemble D'acht en het Piazzo Ensemble. Sinds dit jaar musiceert hij op een zogenoemde gabla bandoneon, een chromatisch gelijktonig instrument, gemaakt door Harry Geuns. Het concert in de Cocksdorper kerk moet volgens Fletcher en Rosdorff worden beschouwd als een hom mage aan Piazzolla, componist van Adios Nonino, het stuk dat prinses Maxima tijdens de koninklijke bruiloft tot tranen toe roerde. Het optreden begint om 20.15 uur en is gratis toe gankelijk. Na afloop wordt gecollecteerd, als bijdrage in de kos ten. De organisatie is in handen van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. Leden van de vereniging Texel komen maandag 26 a in Hotel Den Burg bijeen vod vergadering. Bestuurslid nenberg is aftredend en nietl baar. Naar een opvolger won moment nog gezocht. De v ring begint om 20.00 uur. DAAR RED JE LEVENS MEE Vakleerkracht Henk Keyser gaat zich vijf uur per week bezig houden met het geven van bewegings- lessen aan kinderen met een min der goede motoriek. De bedoeling is hen in aparte lessen 'bij te spij keren', zodat ze bij de gymles en bij sport en spel beter kunnen meeko men met de andere leerlingen en daardoor hun zelfvertrouwen te rugkrijgen. Keijser heeft daartoe een opleiding motorische remedial teaching ge volgd en is met succes actief ge weest bij een driejarig experiment op basisschool De Fontein. Ingaand het nieuwe schooljaar komen ook de andere basisscholen van Texel aan bod. De bedoeling is de huidige vijf uur op den duur uit te breiden naar 18 tot 19 uur. Het geld dat ervoor nodig is, komt uit een speciale pot, zijnde het budget dat beschikbaar kwam op basis van de nota 'Texel breed in de sport'. Het college heeft bepaald dat het geld in elk geval de eerste twee jaar beschikbaar is. Op termijn moeten de kosten worden gedekt uit het gewone onderwijs budget. Veel scholen hebben enkele gen met motorische problem derscheid moet daarbij won maakt in een afwijk' ontwikkelingsachterstand grove motoriek, waarmee e basisbewegingen worden t Daarnaast kan er wat mis zij» fijne motoriek, zoals moe»1 met schrijven. In beide geval nen hier grote problemen u vloeien. Motorisch achtei? kinderen worden door hunt genoten vaak buitengeslote plaagd Het verlies aan zelf wen dat hieruit voortkomt Ie tot andere emotionele probt falen op heel andere terrein motorische remedial teaclw ziet in het vaststellen van dei de afwijkingen, onder arde het maken van video-opnrt het opzetten en uitvoeren behandelplan, in samenspn de ouders. De kinderen kriji bijspijkerlessen tijdens de sd en in kleine groepjes, soms: heel individueel. Het expen' de Fontein heeft geleerd dt zeer goede resultaten wort boekt.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6