tein Stam stopt met exploitatie café De Kuip in De 'en kwart vier uur eeuw lang niet voor 's nachts naar bed t ien schipbreuk op de Texelse Rede 7 'Jeugd komt niet meer paar weken naar Texel' TEXLLSE COURANT' Êinfa^rt freilassen: Uitzendbureau komt in raadhuis Wedstrijden in Akenburg i.'i inpf a I/I^n4 i am «I a r*i a i ii. •ntwintig jaar geleden werd hij de ene op de andere dag bar- per in café In den Grooten k van toenmalig eigenaar Jan men. Binnenkort neemt Rein m (50) uit De Koog afscheid van oreca. Over twee weken is hij, en met zijn partner Marielle iskens, exploitant-af van café (uip, waar hij de laatste tien werkte. VRIJDAG 16 AUGUSTUS 2002 vaste klant van de Slock was. Het was dus meteen groot feest hier.' Stam, afkomstig uit Amsterdam, woonde in die tijd al op Texel Eerst in een caravan bij vrienden op Dennenoord, later met vrienden in een woning aan de Bernhardlaan in Den Burg. Hij werkte in die tijd nog bij de Stichting 40-45. 'Zat ik op de bui tendienst. Moest ik één dag in de week naar kantoor en voor de rest zat Toekomst is geen aanleiding om te stoppen, verzekert hij. Tegen de komst van de horecagelegenheid is hij met, maar hij blijft er wel verbaasd over. 'In het bestemmingsplan van De Koog staat dat er geen grote projec ten in het dorp komen. De eerste biedt zich aan en de gemeente om armt het meteen Het wordt vier keer zo groot als het eerst was. Maar ze moeten eerst nog iemand zien te vin- it wat vermoeid in zijn stoel in de kamer De voorgaande nacht tij de Horizontoer was het half vijf nj zijn bed eens zag. Om tien uur orgen was hij er al weer uit. 'Weet at ik de afgelopen vijfentwintig byna nooit voor vier uur 's nachts ed heb gelegen. Dat is zo lekker ve met vakantie zijn. Gaan we lijk al om twaalf uur naar bed en velijks naar de kroeg.' itaat er even bij stil. Samen met Haverman van café Onder de ip hoort hij nog bij de actieve jedienden in De Koog. Haver- is straks de laatste die overblijft, ms het Sea en Streetfestival eind maand is de exploitatie van De voor het laatst in handen van en Kleuskens. 'Marielle staat [achter de bar. Zelf kom ik er met ns het festival, dan ben ik met de msatie bezig. Ik kom er later wel log een kopje koffie te drinken en is het over.' Overbuurman Rein- an der Veen (eigenaar SamSam) de goodwill en de exploitatie genomen van de VOF die Stam Jeuskens sinds anderhalf jaar ien. Het pand blijft eigendom van Kuip hij daarna gaat doen? Stam zegt nog niet te weten Trekt zijn uders op en herhaalt het ge- n nog met te weten. 'Dit is de ie keer dat ik een beslissing n waarvan ik de gevolgen met overzien. Maar we kunnen niet aan leven. Veel mensen denken »e al kunnen gaan rentenieren, dat is met zo. Zoveel hebben we overgehouden aan vijfentwintig oreca.' Of hij zijn werkzaamhe- ïs voorzitter van de stichting abelangen De Koog voortzet, is itiankelijk van de omstandighe- In principe ga ik door voor de ling, maar dat is afhankelijk van mstandigheden. Er moet nog het financiële plaatje worden ken. Maar in principe wil ik wel jaan. De burgemeester zei ook ze het jammer zou vinden als 5 bijeenkomsten met mij zou en gaan missen.' Koninginnedag ïeper bij In den Grooten Slock, ifsleider van de Beerekuil, ma- rvan het 'bere-imperium' van Langeveld en exploitant van De Het is in een notendop de loop van Stam in de horeca. Konin- dag 1977 was zijn eerste werk- in de Parkstraat. 'Die dag was Je autopedrace tussen Den Burg ludeschild geweest. Die werd innen door Frits Schrama, die ik bij mensen thuis die vervolgings slachtoffer waren geweest. De versla gen werkte ik 's avonds thuis uit op Texel. Op een gegeven moment be viel het werk niet meer en vroeg Jan Koomen me of ik bij hem wilde ko men werken. Van de ene op de an dere dag ben ik gewisseld. Het bete kende een halvering van mijn salaris, maar dat maakte me niet uitOp 14- jarige leeftijd kwam hij voor het eerst op het eiland tijdens een vakantie met zijn ouders in de toenmalige Turkse Tent. 'Ik weet nog dat ik tegen mijn ouders zei dat ik hier best zou willen werken. Mijn moeder zei toen dat het haar niks zou verbazen als ik hier ook terecht zou komen.' Begin 1978 kwam hij in contact met Frits Langeveld. 'Die kwam hier ge regeld aan de bar als ik er was. Die moet iets van me, dacht ik toen. Ik had mijn huisgenoten al gewaar schuwd dat zij niet gek zouden moe ten opkijken als de auto van Frits opeens voor de deur zou staan. Ik had gelijk. Hij wilde graag dat ik be drijfsleider van de Beerekuil zou wor den.' In maart volgde de overstap naar het inmiddels gesloten kelder café onder Talk of the Town. In januari 1980 volgde promotie. Stam werd manager van de horecagele genheden die onder het zogeheten 'bere-imperium' vielen (waaronder De Toekomst). Januari 1990 gingen de twee met ruzie uit elkaar. Veel wil Stam met meer kwijt over de kwes tie. 'Maar het was de bedoeling dat ik dat imperium zou overnemen. Die worst werd me tien jaar lang voorge houden, maar er gebeurde ondertus sen maar niets.' Niet lang na de scheiding zocht Cor Kuip hem op. Hij zocht nog een exploitant voor café De Kuip, waar Stam toen al jarenlang stamgast was. 'Het eerste wat Cor tegen me zei,, was dat ik wel in zijn zaak mocht komen werken, maar dat ik het niet van hem mocht overne men. Dat was prettig, want dan was daar meteen duidelijkheid over. Een half jaar later veranderde hij overi gens van gedachte en kon ik de zaak alsnog overnemen.' Duidelijke redenen om te stoppen, lijkt hij met te hebben. Ondanks alle inspanningen en dynamiek van De Koog ('Het is een race hier') vindt hij het werk nog steeds leuk. Het is mis schien één van de redenen om juist daarom te stoppen. 'Het geeft een beter gevoel om te stoppen als je het nog leuk vindt, dan wanneer het je tegen gaat staan. Bovendien kwam Van der Veen met een goed aanbod waar we wel over moesten naden ken.' De aantocht van de Nieuwe den die de exploitatie aandurft. En misschien gaat er straks wel niemand naar toe. De eerste paar jaar draai je bij zoiets meestal verlies.' De komst van het jongerenhotel in het complex juicht hij toe, omdat het voor vakantievierende jongeren toch al moeilijker wordt een plekje te vinden op het eiland. Twee discotheken en drie cafés. Zo herinnert hij zich het natte uitgaans leven van De Koog toen hij er in 1978 aan de slag ging. Le Berry, De Metro, De Wijsneus, Thumbleweeds. Sam Sam, het Praethuys en Talk of the Town waren allemaal zaken die later werden geopend. 'Dat was dertien tot veertienhonderd meter natte horeca erbij. En met De Nieuwe Toe komst wordt het nog eens verdub beld. Maar het kan nog steeds. Er is nog niemand failliet gegaan.' De Kuip was nog een swingcafé toen hij er begon. Inmiddels maken blues, rock en het stevigere werk de muzikale dienst uit. House is uit den boze. En de volumeknop gaat niet al te ver open, aldus Stam. 'Ik houd er niet van als mensen vier keer hangend over de bar moeten schreeuwen wat ze willen hebben. We hebben mensen die liever wat willen praten of wat willen weten als ze hier komen.' Cognac Sluitingstijden, dronkenschap, gerot zooi op straat. Het zijn allemaal on derwerpen waar hij als voorzitter van de stichting Horecabelangen zich al jaren over heeft gebogen. 'Toen ik nog bedrijfsleider was bij De Toe- Rem Stam en zijn partner Marielle Kleuskens dragen de exploitatie van café De Kuip binnenkort over aan Remier van der Veen. dan vorig jaar. Nou was dat ook wel een zeer goed jaar. Maar iemand die het dit jaar beter heeft gedaan dan vorig jaar, heeft het erg goed gedaan. Het was rustig. Dat kon je ook zien aan de noodcamping. Daar was het ook rustig. En dat is toch wel de graadmeter, want staat de nood- camping voldan staat ook Texel vol.' Hij wijt de terugloop aan het wegblij ven van jongeren tussen de twintig en de dertig jaar. 'Die gaat niet zo vaak in Nederland meer op vakantie. En ze gaan zeker niet meer een paar weken naar Texel zoals vroeger Ze komen eerder een weekendje of tijdens fes tivals. Dan zijn ze er allemaal. Dan zie je ook mensen van vroeger die reü nies houden Grote groepen vakan- komst, viel ik ook wel eens in in de slijterij. Had je jongens die een heup flesje cognac kochten. Die wisten dan niet dat ik 's avonds weer in De Toekomst zou staan. Zag je ze daar opeens vijf cola bestellen, terwijl je wist dat ze die heupflesjes bij zich hadden. En dan praat je over de ja ren tachtig. Het gebeurde toen ook al.' Hij haalt Sarasani aan waar hij als jongeling zelf regelmatig kwam. 'Daar gebeurde ook van alles. Ik heb er trouwens de maanlanding nog op tv gezien.' Zorgen maakt hij zich over de terug loop van het aantal jongeren. Voor de horeca is het geen goede zomer ge weest. 'Het is procentueel minder tievierders zijn er, in tegenstelling tot vroeger, ook nauwelijks meer.' Over dag kent de natte horeca weinig pro blemen. 'Dan heb je veel gezinnen en ouderen op je terrassen zitten Dan merk je de vergrijzing. Maar de natte horeca heeft het pas goed als ook de jeugd komt. Komt die met. dan heb je toch een probleem.' Hij maakt be zwaar tegen de kritiek dat drankjes duurder zijn geworden door de komst van de euro. 'In de horeca mag je maar één keer per jaar de prijzen ver hogen. Dat is tegelijkertijd met de in voering van de euro gebeurd. En je gaat een nieuw bedrag natuurlijk niet op bijvoorbeeld 72 eurocent stellen. Zie je het al voorjebij het afrekenen.' Ondanks de terugloop gaat het niet slecht. De horeca is ook niet meer zo afhankelijk van het hoogseizoen, doordat de toeristen gespreider ko men. 'Toen ik begon in de horeca haalde je tweederde van je jaar inkomsten uit het seizoen en een derde daarbuiten. Tegenwoordig is het eenderde in de zomer en twee derde daarbuiten. Maar ik heb het vroeger meegemaakt dat de jeugd hier zes, zeven weken volop was en daarna was het uitgestorven. Ston den ze op zaterdag nog met z'n allen in De Toekomst en op zondag waren ze allemaal bij de boot en was het hier leeg.' Vloot In de jaren tachtig droeg hij nog zijn steentje bij om de bruine vloot naar het eiland te halen. 'We kwamen er achter dat er 280 van die schepen rondvoeren op het IJsselmeer en de Waddenzee, maar dat die nauwelijks naar Texel kwamen 'Ze dachten dat hier niks te doen was, omdat ze nooit verder dan Oudeschild kwamen. We zijn toen de rederijen afgegaan en hebben ze verteld over de discotheek die in De Koog was. Robert van Bo ven had toen net een nieuwe bus en hij zou de jongeren wel halen en bren gen Op een gegeven moment lagen er 45 schepen van de bruine vloot in de haven. Dat werd ons toen niet door iedereen in dank afgenomen. Ze komen nog even aan de orde. De sluitingstijden van de horeca. Het liefst had hij ooit een experiment uit gevoerd met vrije sluitingstijden. 'In andere plaatsen in het land waar dat gedaan is, hebben ze goede resulta ten geboekt. Hier zijn in de jaren ze ventig de sluitingstijden ooit onbe perkt geweest. De politie schreef toen een laaiend enthousiast rapport dat meteen in de onderste la van een bureau werd geschoven Je zit hier nu eenmaal met grote tegengestelde belangen van drankverstrekkers en logiesverstrekkers. Zo'n zeven tot acht procent van de toeristen die jaar lijks komen, gaat uit. Dat betekent dat ruim negentig procent met uitgaat, maar gewoon wil slapen. Je zal dus ook nooit een meerderheid krijgen voor onbeperkte sluitingstijden.' Zijn persoonlijke voorkeur gaat uit naar 4.00 uur voor vrijdag- en zaterdag nacht en 3 .00 uur voor de rest van de dagen Dat zou dan het hele jaar moeten gelden 'Je ziet het nu al met de Xi-Masters en het Sea en Streetfestival. Dan mogen de cafés ook een uurtje langer openblijven en het scheelt meteen in de spreiding Er is een wetmatigheid dat mensen naar huis gaan als ze zin hebben Dan zijn ze tevreden en veroorzaken ze ook de minste overlast. Dat is anders wanneer ze tegen hun wil naar bui ten moeten. Dan zijn ze minder tevre den en dan heb je bovendien nog concentratie op straat ook. Logies verstrekkers brengen daar tegenin dat één man op straat net zoveel herrie kan maken als twintig man. Maar kijk eens naar Den Burg met Ouwe Sunderklaas, Dan mogen de cafés tot zes uur open zijn. Om half zes is er al bijna niemand meer en je hebt de minste overlast.' Op dit mo ment gelden sluitingstijden om 3 00 uur in de zomer en 4.00 uur in de win ter (1 november tot 1 april). Jongeren, drank en leeftijd blijft hij een moeilijk probleem vinden, 'Het is moeilijk, omdat je geen identificatie plicht hebt. Als iemand zegt dat hij zestien is, is hij of zij zestien. Dat kan ik dan moeilijk controleren. Maar we moeten verantwoordelijkheden met op elkaar afschuiven Wij moeten het niet naar de jongeren doen en de ouders met naar ons. Het is een ge deelde verantwoordelijkheid ervoor te zorgen.' Volgens de huidige regel geving mag jeugd onder de zestien geen alcohol drinken. Jongeren van zestien en zeventien mogen licht al coholische dranken en jongeren vanaf achttien mogen officieel sterke drank drinken. 'Maar ja, een baco (bacardi cola) valt onder de sterke drank en die mag ik met schenken aan een 17-jarige. Een breezer daar entegen is licht alcoholisch Maar zoveel verschil zit er niet tussen die twee. Het is allemaal vnj lastig.' Het scouten zoals het Jongerenwerk twee keer heeft gedaan in De Koog snapt hij met zo goed. 'Gaan ze roe pen dat er alcohol wordt geschonken aan mensen onder de zestien en el kaar controleren, terwijl ze een eigen verantwoordelijkheid hebben. Er zijn al veel kroegen die uit angst voor controles mensen onder de zestien met meer binnen laten.' De stichting Horecabelangen komt nog een keer ter sprake. Hij is er trots op. 'Dat hebben we goed voor elkaar. Alle natte horeca in De Koog zijn er bij aangesloten. We komen één keer per maand bij elkaar voor overleg Daar worden harde noten gekraakt, we sparen elkaar niet, maar we spre ken daarna wel met één mond. En de gemeente erkent ons ook als officiële gesprekspartner.' Hij zakt achterover in zijn stoel. Nog steeds met helemaal fit. 'Weet je', zegt hij, 'dat ik het liefst gewoon lekker rustig thuis zit.' Jeroen van Hattum el twee van een vervolgver- in drie delen over het lip 'Prins te Paard', opgete ld in 1948 door Ad Blok van Velden. itig, zonnig weer en warm voor dwas het die dag, de 18e de- ier 1660. De wind, die in de en nog fris van over de Noord- wam geblazen, was gaan lig- rr 3ezeilen hingen slap van dera's een maar door handig van ieder k' l|e wind gebruik te maken, kon rins te Paard' tussen de voor r liggende schepen manoeuvre- m een ligplaats te vinden. Ein- liet het schip ratelend de ankers H i. De tocht was volbracht. Als de gunstig bleef, morgen naar d erdam en dan een tijdje naar der. Zouden ze thuis al weten, 'ij binnengaats was? Och, wel ran wie zouden ze dat gehoord !l' en hebben? De loods was al le ran boord, die had Douwe niets 'k en vragen. Kijk, daar kwamen ze nootjes naar het schip. Zouden !,s van thuis weten? 'Hé daar', >l «leen roeier toe, 'ken jee Ane fon le 'e Koning uut de Wéél? 'Jajet', ie man terug, 'wot is deermee?' het goed met ze?' 'Nou best, l'i soms Douwe, die is gaan te 'Die ben ik, weet je nog wat thuus?' 'Je moeder het een nd of wot lede een buitje (baby, "ege'. Dat vond Douwe fijn. Vlug iiij weer aan het werk, blij met 'orste nieuws van huis na zo Tegen de middag begon de lucht te betrekken. Hoog in de lucht kroop een dikke nevel, naar de zon, die er tenslotte nog maar als een gele schijf doorheen scheen. Het was nog altijd bladstil. De zee was glad als olie. Van de vele voor anker liggende schepen klonk het geroep en gezang van de matro zen over het water. Van de dijk van Oudeschild maakte zich een vreemd vaartuigje los. Zo'n bootje had Douwe nog nooit gezien. Wat het pre cies was, kon hij zelfs, toen het dich terbij was gekomen, nog met bekij ken. Het vreemde geval naderde tamelijk vlug en passeerde vlak langs 'de Prins te Paard'. Er zat een dikke man met bleke pafferige wangen in. Nieuwsgierig, wat dat wel te bedui den had, leunde Douwe over de ver schansing. 'Wat is dat voor ding, weer je in zit? Heb je dot geval soms zelf maakt? De man lachte smakeliik. 'Dit is een trog, me beste jonge, weer ik al jare deeg in maakt hèèw.' Douwe snapte d'r niets van en zei dat ook. Hij was er op bedacht voor de gek gehouden te worden, maar de dik kerd peddelde zo gemoedelijk in zijn namaakbootje. dat hij niet kon nala ten te vragen 'Weerom ga je d'r mee vare?' 'Een weddenskap! Ik ben bak ker an de Burg. (1624: Barend Bak ker uit Den Burg, red.) Ik heb wed, dot ik in me deegtrog na Wieringen vare sow en ik ben bezig te wlnne! D'r is nag gien druppel wa ter na binne komme. Saluut hoor, haha, ik wist niet dot vare zó makkelijk wos.' En ja hoor, daar ging hij. Een beetje onwennig zat de bakker wel in zijn ongewoon vaartuig en het was zichtbaar met eenvoudig het evenwicht te bewaren. Gelukkig was het water spiegelglad en hij had de stroom mee, zodat hij al gauw een flink stuk op weg was. Na een uurtje keek Douwe nog eens naar hem uit. Van de wedder was nog maar een stipje te zien. Die haalde Wieringen wel. 'Rare lui heb je toch', zei Douwe tegen de bootsman, die om het ge val hartelijk had moeten lachen. In zijn hart was Douwe maar wat trots, dat het een Texelaar was, die dat aan durfde! Het weer ging nu merkbaar verande ren. De zon, waar een tijdlang een grote kring omheen had gestaan, was nu helemaal verdwenen. (Texels ge zegde: Een kring om de maan zal wel vergaan, maar een kring om de zon; daar huilen moeders en kinderen om). De lucht werd loodgrijs. Op de Haaksgronden tekenden de witte koppen van de branding zich-scherp af tegen het donkere water. De Noordzee kwam meer in bewe ging De meeuwen vlogen krijsend naar de duinen terug. Opeens een harde windvlaag. Met een was het water in beroering. Op alle op de rede liggende schepen werden de maatregelen, die nodig waren om slecht weer het hoofd te bieden, getroffen. Het was een grote vloot, die daar voor anker lag. Wel 155 schepen van allerlei grootte, vorm en tuigage. Zo wel koopvaarders als oorlogs bodems. In die tijd nam het belang van de Texelse rede steeds toe. In het pas ontstane dorp Oudeschild voor zagen alle uitvarende schepen zich van drinkwater uit de Wezenputten bij hoeve Brakenstein Het water uit deze putten had de naam dat het maandenlang goed van kwaliteit bleef Er was een bloeiende nering in alle mogelijke scheeps- benodigdheden. De slikloodsen, die de schepen naar Amsterdam, Hoorn of Enkhuizen brachten, woonden er. De haven was er nog niet, dat zou nog ruim 100 jaar duren, voordat die in gebruik genomen werd, zodat men aan de dijk moest landen. De wind vlagen namen hand over hand toe. De schepen lagen te njden achter hun ankers. Het werd snel donker, spoe dig was geen hand meer voor ogen te zien. Douwe was moe Direct toen zijn wacht om was. ging naar zijn kooi. Hij rolde zich lekker in zijn de kens en hoorde met welbehagen de golven tegen de scheepswand klet teren. De wind gierde door het want. De strak gespannen touwen zongen hun eentonig lied. 'Laat maar waaien', mompelde hij met een geeuw, 'zo'n vaart zal het niet lopen.' Een paar minuten later bewees zijn regelmatige ademhaling, dat hij al in slaap was gevallen Helaas, het zou wél zo'n vaart lopen. De wind kreeg een orkaankracht. Daar sloeg een Indièvaarder los van ankers, botste tegen een ander schip, sloeg lek en verdween voor de wind in het duis ter. Al gauw begaven ook van een ander schip de ankertouwen het en raakte ook op drift. Hoe het in de volslagen duisternis allemaal precies in zijn werk is ge gaan, is nimmer bekend geworden. Maar in die stormnacht van de 18e december bleven van de 155 sche pen er tenslotte maar 38 voor anker liggen, de anderen raakten los of kap ten bijtijds hun kabels. Met zoveel schepen dicht bij elkaar, konden bot singen niet uitblijven, waardoor vele zonken en anderen slechts met de grootste moeite drijvende gehouden konden worden. Een groot deel strandde. Wordt vervolgd. Ook met het Uitzendbureau Start heeft de gemeente overeenstemming bereikt over vestiging in het binnen kort te realiseren bedrijfsverzamel gebouw in het raadhuis naast de Centrale Publieksbalie. Al eerder ge beurde dat met het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). Start zal minimaal vijf jaar lang twee werk plekken huren. De gemeente spreekt van een 'unieke samenwerking tus sen publieke en private partijen' en wil daarom van de ondertekening van het huurcontract een plechtigheid maken. Dat gebeurt dinsdag 20 au gustus om 12.15 uur op de burgemeesterskamer in het raadhuis. In manege Akenburg worden zondag onderlinge- en federatiewedstrijden gehouden. Er wordt gestreden op de onderdelen dressuur en springen Het evenement begint om 9.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Publiek is wel kom. de toegang is gratis.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7