boeken Vibeke Roeper beleven tweede druk ieisverslagen vertellen chte leven in VOC-tijd PRO zendt tv-serie uit over Sommeltjes lieuw trottoir langs Elemert VAN DE COMPAGNIE .TEXELSE g COURANT' Trainingen Texel'94 Brandweer content na keuringen bij horecabedrijven Wat ik zeggen wou. Robert Bakker wint laatste loop Tevredenheid over deelname vaccinatie Versterking voor brandweer Hondenpoep Openingstijden bieb verruimd Dirk Koster wint zomeravond golf Meisje gewond na val van kar Witte zwaluw VRIJDAG 16 AUGUSTUS 2002 t gaat goed met de boeken van Vibeke Roeper. Van tarte peper, scheurbuik, het kinderboek dat afgelopen nter uitkwam, ligt inmiddels de tweede druk in de win- ,ln dienst van de compagnie, de verzamelbundel die in il verscheen, is uitverkocht en wordt eveneens herdrukt, n opmerkelijk succes, vindt ook de oud-Texelse zelf, oral omdat de landelijke kranten tot nog toe maar wei interesse hebben getoond in met name het tweede k. ■meeste media hebben nu zó veel Wacht besteed aan de VOC, dat =nsoort verzadiging optreedt. Nu ■reven wat anders, wordt er ge- ht', constateert Roeper. Dat geldt enigszins voor de Texelse Cou- die In dienst van de compagnie ■en noemde in een interview met per van eerder dit jaar, toen het knog moest verschijnen. Vooral Texel, waar de vierhonderdste lardag van de VOC uitgebreid dt herdacht, is de kans nu een- il groot dat de lezer wordt voerd met dit onderwerp. i is de terughoudendheid ten ■zien van Roepers tweede boek lerecht. Want juist daar waar rtdurend ophef wordt gemaakt alles wat ook maar enigszins de VOC te maken heeft, is het d onderscheid te maken tussen ressante en minder interessante sn. En dat In dienst van de com- nie belangwekkend is, dat lijdt n twijfel. Het boek bestaat uit «en, reisverslagen en memoires Kin de dienaren van de VOC zélf liet woord komen. Roeper en co- air Roelof van Gelder selecteer- honderd 'getuigenissen', die ze een korte uitleg voorzagen en laaiden' in modern Nederlands, alleen van prominenten als pper Bontekoe en gouverneur- raai Jan Pieterzoon Coen, maar »an verder onbekend gebleven sepsiongens, kooplieden, «gijnen, predikanten, soldaten Jerken, die allemaal hun 'eigen' baamheden en gebeurtenissen thnjven. Ronselen sgmenten zijn thematisch inge- Zo bestaat hoofdstuk één vol- jii fragmenten die de voorbode van elke reis: het ronselen, de raar Texel, het aanmonsteren en endeloze wachten op de Rede Texel op gunstige omstandighe- om uit te varen. In hoofdstuk wordt de reis naar Kaap de (de Hoop beschreven, in hoofd- drie de Kaap zelf, in hoofdstuk Ie reis van de Kaap naar Batavia in hoofdstuk vijf het leven in ma. Aan de orde komen verder ter meer de Indonesische archi pel, de handel in andere delen van Azië en uiteraard ook de thuisreis Het is verleidelijk uitgebreid te cite ren, want het boek geeft niet alleen een (zo goed als) volledig beeld van wat er allemaal gebeurde, maar is - mede door het fragmentarische ka rakter - ook gewoon lekker smeuïg Wie er eenmaal in begint te lezen, houdt niet snel weer op. Dat het le ven aan boord verre van romantisch was, wordt wel erg duidelijk. Schip per Pieter Jansz Veltmuys beschreef in 1667 het voorkomen van een mui terij en het straffen van de muiters. 'De krijgsraad heeft besloten de mis dadigers goed te bewaken, en omdat ze met ver van de Kaap waren, hen in handen van de gouverneur aldaar over te dragen. Zo is het ook ge beurd, maar twee van hen zijn in de tussentijd overleden. Ze wilden niet meer eten en hebben zichzelf laten verhongeren De anderen zijn aan de Kaap gekomen en aan de gouverneur uitgeleverd. Die liet meteen de heren van de justitie vergaderen en daar werden hun bekentenissen opnieuw voorgelezen en moesten ze opnieuw alles bekennen. Vijf van de eerste aanstichters werden tot de galg ver oordeeld, negen werden streng ge geseld en vijf levenslang naar Robbeneiland verbannen. Het is nog het vernielden waard dat degene die de muiters als hoofdman uitver koren hadden, bij het hangen door de strop viel en een rib brak. Hij hoopte toen genade te krijgen, maar dat ging met door. Maar omdat hij met meer langs de ladder omhoog kon komen, is hij met een katrol opgehesen en zo aan de galg vastgemaakt.' Scheurbuik Huiveringwekkend zijn de verhalen over honger en de gevolgen ervan. De Alkmaarse chirurgijn Nicolaus de Graaff schreef in 1640 dat de scheur buik zó hard aankwam, dat bemanningsleden krankzinnig wer den van de pijn en sommigen zelfs overboord sprongen of zichzelf op een andere manier van het leven be roofden, om maar voor verder lijden gespaard te worden. 'Bij velen vielen de tanden uit de mond door de scheurbuik, en hun tandvlees was dik, zwart en verrot. We moesten het elke dag bijsnijden en spoelen. We zagen ook veel slechte, kankerachtige zweren, Omdat we al lang geen vers voedsel hadden gehad vingen sommigen elke nacht met strikken en vallen alle ratten die ze konden krijgen. De kop, staart en poten werden afgesneden en de in gewanden verwijderd, waarna de rat ten werden gevild. Zo werden 's nachts in het want gehangen en daarna met water, wijn, rijst, suiker en specerijen gekookt en in de pan ge bakken, en als versterking aan de zie ken uitgedeeld Het smaakte erg goed.' Wie al moeite heeft met dergelijke beschrijvingen, zal de ogen helemaal met droog kunnen houden met de verhalen van Lourens Thijsz en Daniel Silleman, respectievelijk derde tim merman en watermaker op de Gou den Buys. Dit schip vertrok in mei 1693 uit Enkhuizen en kreeg al snel te maken met scheurbuik Toen in oktober eindelijk de Zuid-Afrikaanse kust in zicht kwam, was van de 190 opvarenden die bij vertrek aan boord waren, nog maar 'een handvol' in le ven. De Gouden Buys strandde in Sint Helena, waarna zeven mannen over land probeerden de dichtstbij zijnde VOC-post te bereiken. Twee overleden al snel en twee anderen, een boekhouder en een timmerman, waren zo verzwakt dat ze niet met de andere drie mee konden komen. Na dat de boekhouder was overleden, moest Lourens Thijsz het alleen zien te redden. De timmerman had geluk, want na een angstig avontuur in het oerwoud - 'ik at niets dan gras en drek van wilde beesten' - werd hij gevonden en gered door een in heems volk, de Hottentotten. Daniël Silleman werd uiteindelijk ge red door een Engels schip, maar zijn lijdensweg was zo mogelijk nóg zwaarder. Hij en twee andere opva renden zwierven een andere kant uit, dronken hun eigen urine om in leven te blijven, maar verloren ten slotte één van hen. 'We lieten het dode lichaam achter, maar toen zei de comman deur tegen mij: "Jan Christiaansz is nu dood en wij lijden grote honger. Laat ons teruggaan en een stuk vlees van hem afsnijden, en het braden en opeten. God zal ons dat niet kwalijk nemen." Ik schrok van dat voorstel en zei nee. Maar na veel discussie zei hij, gekweld door de honger: "Dan zal ik er voor mijzelf een stuk uit snijden", en omdat mijn honger niet minder was dan de zijne, zei ik tegen hem: "Als u het snijdt en braadt, dan zal ik u ervan helpen eten." Ik haalde hout en maakte vuur, en hij ging naar het lijk en sneed een stuk uit de bil, zo groot als een hand. Maar toen het gebraden was konden we er bijna met van eten want het was droog en taai. We aten er twee happen van en staken de rest in onze zak. We wilden proberen of we het de volgende dag beter eetbaar konden maken. We leg den ons hier, ongeveer twintig pas sen van het dode lichaam, krachte loos en moedeloos te slapen De volgende dag bleven we er zittenWe hadden nog tabak en rookten een pijp Rond de middag overviel de slaap ons weer Hoerhuizen Het mag nauwelijks verbazing wek ken dat opvarenden die heelhuids en met het nodige spaargeld op zak te rugkeerden, moeite hadden om het 'gewone' leven op te pakken. Een anonieme verteller (het fragment is afkomstig uit het boekje 't Amsterdamsch Hoerdombeschreef in 1681 een tafereel in een van de talloze 'hoerhuizen', waar de drank rijkelijk vloeide, uit volle borst werd gezongen en ruzies werden uitge vochten. "'Wat zijn dat voor gezel len?", vroeg ik aan mijn gids, toen we elkaar weer konden verstaan "Dat zijn bootsgezellen", zei hij, "die met de laatste boot uit Oost-lndiè geko men zijn en die tegen het voorjaar weer zullen vertrekken omdat hun geld dan wel op zal zijn. U kunt wel raden dat de vrouwen hoeren zijn, maar u zou nooit vermoeden dat twee van hen mannen hebben die als arme soldaten in Oost-lndië zitten, terwijl zij zich als beesten door ieder een laten gebruiken. Maar de pleuris zal wel uitbreken", zei hij, "want die dikke, die daar bij die vent met dat blonde krulhaar zit, heeft al een kind gekregen terwijl haar man weg was en is nu zwanger van een tweede. Dat is een forse straf voor haar onkuis heid, want gewoonlijk ziet men op veel betreden wegen zelden gras groeien." "Dat is allemaal goed en wel", zei ik, "maar nu eens wat an ders: zouden die schatten dat hele vaatje leegdrinken voordat ze hier vertrekken?" "Jazeker", antwoordde hij, "want wat een Oost-lndisch- vaarder met zijn dronken gat besluit, dat zal gebeuren, al zou het paard en wagen kosten. Er is geen gekker volk in de wereld dan deze arakdrinkers, en er is geen volk dat minder om geld geeft, terwijl vaststaat dat men ner gens zo hard voor zijn geld moet werken als de soldaten en matrozen in Indië doen. Het is ruim vier weken geleden dat deze kwanten aan wal kwamen, en van die vijfhonderd gul den die zij elk op het Oost-Indisch Huis ontvingen, zal men er nu bij geen van vieren meer dan veertig dukaten vinden, zo flink hebben ze gedronken en zo zijn ze kaalgeplukt door de hoeren.'" Verveling Maar naast muiterii, scheurbuik en uitspattingen aan de wal, leert de schrijver ook veel over de 'gewone' zeden en gebruiken aan boord en in Oost-lndië. Dat het met alleen in de hoogste kringen heel gebruikelijk was om een slaaf te hebben, bijvoorbeeld. Dat de Hollanders zich heel veel moeite en zelfs vernederingen ge troosten om over de hele wereld han del te kunnen drijven. Maar ook dat de verveling zo ver van huis altijd op de loer lag. In het tweede gedeelte verhaalt soldaat David Tappe over de spelletjes die werden gespeeld om de tijd te verdrijven Daarbij spaarden de manschappen elkaar met Achter werken werden bont en blauw, ge blindeerde 'dieven' smeerden zich zelf en anderen in met mensenstront en edele delen van het menselijk lichaam werden zwart gemaakt met teer. Anderen maakten muziek, terwijl adelborst Frederik Andersen Bolling in 1670 als bijbelgetrouw theoloog in felle discussies de 'waan denkbeelden' van de opperstuurman bestreed dat de aarde om de zon heen draait. Roeper en co-auteur Van Gelder (de laatste is historicus en re dacteur bij NRC Handelsbladzijn er kortom op voorbeeldige wijze in ge slaagd in driehonderd bladzijden te laten zien hoe het er écht aan toeging ten tijde van de VOC. Wie het werke lijke leven van de Oost-lndiëvaarders een beetje wil leren begrijpen, zou In dienst van de compagnie moeten le zen. Texelse huisartsen Helaas voor de Texelse lezer bevat het boek geen ooggetuigeverslagen over het leven in Oudeschild of de rest van het eiland. Uiteraard wordt Texel geregeld genoemd, maar ver der gaat het meestal niet. Een uitzon dering vormt het verhaal van Martin Wintergerst, één van de laatste in het boek, dat een met al te fraai beeld schetst van twee voorlopers van de Texelse huisartsen. Wintergerst, een bakkersknecht uit Zuid-Duitsland, diende vier jaar als konstabelsmaat (een onderofficier) voor de VOC, voordat hij in 1704 met een mooi ka pitaal op zak besloot af te monsteren. Op de Rede van Texel gekomen werd bij het laten vallen van de ankers een been getroffen door een tros en ver pletterd. 'Ik dacht eerst dat het wel meeviel. Ik liet de chirurgijn naar de voet kijken. Hij twijfelde of die er he lemaal af was, en spalkte en verbond het in de hoop dat de voet weer zou vastgroeien. Maar drie dagen nadat we van boord waren gegaan moest ik in bed blijven en al mijn zaken aan anderen overlaten. Het eerste wat ik moest doen, was zoeken naar een goed logement. Dat vond ik ook, want Oost-Indische zeelui waren overal welkom omdat ze goed beta len konden Ik kwam in een goede buurt waar ik voor logement en goed eten met bier erbij wekelijks vijf Hol landse guldens moest geven. Alles wat ik extra dronk moest ik apart betalen.' Voor een rijksdaalder per week huurde Wintergerst een chirurgijn in Die leek aanvankelijk goed werk te verrichten, totdat de voet pikzwart werd en het advies kwam de voet te laten afzetten. 'Hoe het mij te moede was, is makkelijk te begrijpen. Ik leed grote pijnen en er stonden mij nog grotere te wachten. Ik kon niets an ders doen dan mijn chirurgijn afdan ken en op advies van een goede vriend de stadarts vragen mij als pa tiënt aan te nemen. Toen die de wond bekeek zei hij dat degene die mij tot nu toe had verpleegd een schurk was die me van mijn geld had beroofd. Als ik wilde blijven leven dan zou hij al les wat die chirurgijn genezen had weer weg moeten snijden, tot op het scheenbeen. Hij wilde mij elke dag tweemaal verbinden, waarvoor ik hem telkens drie duiten moest beta len. Maar ik had geen keus, ik leed dag en nacht ontzaglijke pijn. Als ik eraan denk gruw ik er nog van. Hij legde scherpe messen klaar waar mee hij het pas genezen vlees tot op het bot begon weg te snijden. Ik kermde en steunde en dacht steeds dat ik dit geen minuut langer volhield. Eindelijk was hij bij het bot. Hij maakte het schoon, nam de splinters weg en legde er een genezende pleister overheen.' De behandeling duurde bijna een heel jaar, een tijd waarin het zuur verdiende kapitaal van Wintergerst bijna helemaal opging. 'Ik moest elke week purgeren en hem daarvoor, naast het geld voor het verbinden, nog dertig duiten betalen, 's Morgens moest ik hem altijd brandewijn of chocola geven, en 's middags een roemer goede wijn, om hem te vriend te houden. Ik kon met vermijden dat de dokter zowel het vlees van mijn been als het geld uit mijn buidel weg vrat.' Door geldgebrek besloot Wintergerst uiteindelijk maar weer te gaan varen. 'Mijn geneesheer wilde mij geen toe stemming geven tot de voet helemaal genezen was, maar dat duurde toen, Godzijdank, met lang meer. Wie was er vrolijker dan ik. dat ik bevrijd was uit dit ziekengevang. Ik ging op zoek naar werk en vond een goede betrek king in dienst van de Oost-Indische Compagnie. In september 1705 ging ik aan boord van het schip Bloys dat met honderdzestig man en zesen twintig stukken geschut op 2 oktober uit Vlissingen vertrok.' In dienst van de compagnieleven bij de VOC in honderd getuigenissen (1602-1799) van Vibeke Roeper en Roelof van Gelder is een uitgave van Athenaeum - Polak Van Gennep, Amsterdam. Het boek (ISBN 90 253 4681 2) telt 304 bladzijden en is voor €19,95 verkrijgbaar bij de (Texelse) boekwinkels. Joop Rommets VPRO brengt vanaf zondag 17 ■ember een serie op de buis er Sommeltjes. De tv-film is ge lakt door regisseur Harry kien, echtgenote van oud- ralse en schrijfster Imme Dros. opdracht van de VPRO maakte een film, geïnspireerd op de idmannetjes die volgens de erlevering woonden in de mmeltjesberg bij De Waal. elen en Dros zijn vertrouwd met mmeltjes. Twintig jaar geleden Sliceerde Dros er in jeugdbladen al kaaltjes over, die waren voorzien illustraties van Geelen. 'Het zijn Hasiefiguurtjes waarmee je alle Hen op kunt. Imme schreef de kaaltjes, ik maakte de illustratie. is altijd mijn droom geweest om en televisieserie over te maken', vertelt de in Hilversum woonachtige filmmaker. In de Sommeltjesfilm heeft hij overigens geen verband met Texel gelegd. In de film leiden de kleine Sommeltjes, die zo hoog zijn als een madeliefje, aanvankelijk een tamelijk onbekommerd bestaan. Ze leven ver van de bewoonde wereld in het Hoge Gras. Bergsommeltjes wonen in een berg, Veldsommeltjes op het Verre Veld. Het ene soort kan vliegen, het andere niet, de één draagt een kap, de ander een puntmuts. De twee soorten liggen constant met elkaar overhoop. Als op een dag een vrouw tje van de ene stam verliefd wordt op een mannetje van de andere, begin nen deze 'Romeo en Julia' aan een gevaarlijke reis door de 'boze buiten wereld'. Om hen te redden moeten de twee ruziënde dorpen vrede slui ten. leer op de Elemert in Den Burg tsf deze week rekening houden <1 werkzaamheden langs de weg. 'nemersbedrijf De Vries en Van de il legde een nieuw trottoir aan Ijsde kant van het park. De stoep Pt van de eendenvijver tot aan het Wietje naar het park bij de Waan De aanleg is onderdeel <le herinrichting van de vijver en 'park. Volgens een woordvoerder ke gemeente worden de werk zaamheden waarschijnlijk over twee weken afgerond. 'Dan kunnen men sen weer over de paden lopenIn het park is een nieuwe brug aangelegd, zodat mensen dok via de ijsbaan een ommetje kunnen maken. Straten makers Henk Grootenmaat (links) en Lars Schrier bereikten met de nieuwe stoep woensdagochtend de hoek Elemert/Emmalaan. (Foto Jeroen van Hattum) De Sommeltjes worden gespeeld door kleine mensen (dwergen), de achtergronden zijn getekend door Geelen, die enkele jaren aan de serie heeft gewerkt. Het acteren was voor de spelers niet alti|d even makkelijk. 'De opnamen moesten regelmatig worden onderbroken, want bij elke nieuwe scène moest er een nieuw aquarel worden opgevangen. Boven dien liepen de acteurs in een lege studio en moest ik ze steeds vertel len welke kant ze op moesten kijken.' De 13-delige serie wordt op zondag morgen uitgezonden tijdens Villa Achterwerk, aanvang 9.50 uur. Nu de scholen op het eiland weer begonnen zijn, hervat voetbal vereniging Texel'94 ook de trainingen voor de jeugd. Het schema ziet er. per dag, als volgt uit: Maandag, 16.45 uur: D3, trainer Hans Kuipers; 17.30 uur: F-pupillen. Menno Koorn, Biem Trap en Gerard Arkenbout; 18.00 uur: C2, Jan den IJzerman. 18.00 uur: G-team, Henk de Ruyter. 18.30 uur: dames, Ruud Nooy; 19.00 uur: C1, Klaas van den Berg; 19.15 uur: A1- Jan den IJzer man. Dinsdag, 17.00 uur: E2 en E4, Jeroen Vlaming, Bart-Jan Grisnigt en Klaas van den Berg. 18.00 uur: E1, Martijn van den Berg en Jan den IJzerman. 18.30 uur: D4, Adam Ricketts; 19.00 uur: A2, Nicol Schermer; 19.00 uur: B1, Gooitzen Kedde en Willem Kui per. Woensdag, 18.00 uur: C2, Jan den IJzerman; 18.30 uur: D5 en D6, Bert Witte; 19.00 uur: C1, Klaas van den Berg; 19.15 uur: A1, Jan den IJzer man. Donderdag, 16.30 uur: F-mini (nieuwe leden van 5 jaar oud), Bart Udding en Wim Koorn; 17.30 uur: D2, Gerard Boogaard; 19.00 uur: B1, Gooitzen Kedde en Willem Kuiper. Wanneer C3, D1E3 en E5 trainen, is nog niet bekend. De betreffende spe lers krijgen hierover nader bericht. De keeperstraining gaat pas later van start, de looptraining voor A1B1 en C1 begint in oktober. Ondanks enkele gebreken houden horecagelegenheden op Texel zich goed aan de voorschriften en doen ze voldoende op het gebied van brandveiligheid. Dat constateert de brandweer, die tijdens twee drukbezochte uitgaansavonden controles uitvoerde. Zaterdag 9 augustus gebeurde dat tijdens het Hollands Festival in Den Burg, maandag 12 augustus tijdens de Horizon Tour in De Koog. Zaterdag 9 augustus werden tussen 23.00 en 02.00 uur in totaal acht horecagelegenheden in Den Burg gecontroleerd. Medewerkers van de brandweer bezochten één restaurant en zeven natte horecabedrijven. Maandag 12 augustus inspecteerde de brandweer elf horecabedrijven in De Koog. Deze controles vonden plaats tussen 21.30 en 1.00 uur. Dit maal ging het om negen cafés en dis cotheken en twee eetgelegenheden. De controleurs werden in alle bedrij ven in goede sfeer ontvangen en rondgeleid, valt te lezen in een pers bericht waarin de brandweer zich dik tevreden toont. Toch werden ook tekortkomingen gesignaleerd. De controleurs stuitten op vluchtdeuren die niet in de vlucht richting draaiden, brandwerende deuren die niet zelfsluitend waren uit gevoerd, nooduitgangen zonder (werkende) buitenlamp, onvoldoende nood- of transparantverlichting, de fecte transparantverlichting en één geval van open vuur op openbaar terrein. De gebreken zijn besproken met de bedrijfsleider of exploitant, die heeft moeten beloven deze op korte termijn te herstellen. Robert Bakker heeft woensdag bij paal 28 de laatste De Krimstrandloop gewonnen. Hij liep in de loop over 8 kilometer al snel weg van zijn belagers en geholpen door de ideale omstandigheden - een hard strand en weinig wind - finishte hij in een persoonlijk re cord van 28.23 minuten. De 53-ja- rige veteraan Niek Bremen uit Sittard eindigde in 29.55 als tweede. Jan Zijm veroverde in 30.49 de derde prijs. De loop over 4 kilometer werd beslist door een eindsprint tussen Texelaar Jaap Witte en Niels Ros uit Lekker- kerk. Witte won in 13.45. Zijn achter volger liet een tijd van 13.52 noteren. Maurice Mülder uit Bonn werd knap derdein 14.11Zijn zusje Valerie was in 17.19 het snelste meisje. Bij de jongste jeugd, die 1 kilometer liep, was de Duitse Annabel Diawuch de beste in 4.46. Ze was zeven se conden sneller dan de winnaar bij de jongens, Dean Salwagter uit Dordrecht. De laatste wedstrijd van dit zomerseizoen van Atletiek vereniging Texel gaat zondag om 19.30 uur van start bij paal 21 Het eerste deel van de vaccinatie campagne tegen hersenvliesontste king is volgens het uitvoerende bu reau SMH/GHOR Noord-Holland Noord uitstekend verlopen. Van de doelgroep (de leeftijdscategorieën 15-18 jaar en 14 maanden tot en met 3 jaar) werd in Noord-Holland 90% ingeënt; op Texel was dat 93,2%. Het college heeft opnieuw een lid van de brandweer kunnen benoemen. Het is Cornelis ('Cock') Eschweiler (47) uit Den Burg. Hij heeft hier sinds 2,5 jaar een schildersbedrijf. Voor die tijd woonde hij in Zaandam, waar hij 28 jaar lang deel uitmaakte van de brandweer. Intussen hebben zich nog twee ge gadigden aangemeld Als die ge schikt blijken en worden aangeno men, telt het korps vijftig personen, wat precies de gewenste sterkte is. Deze week las ik in De Telegraaf'In de Belgische kustplaats Oostende is de boete voor hondenpoep op straat verdubbeld tot 250 euro. Bovendien moet aan de politie nog 125 euro administratiekosten worden betaald.' Waarschijnlijk ook in België, maar hier is het - om het maar zo te noemen - 'op heterdaad betrappen' in de prak tijk hoogst onwaarschijnlijk. Maar er zijn wel preventief werkende moge lijkheden denkbaar. De aanleiding dat ik mij met dit 'poepartikel' tot u wend, is dat ik vandaag midden op het trot toir van de Badweg een flinke hoop zag liggen. Dus daar waar vele bad gasten, groot en klein, al dan niet op blote voeten, zich naar het strand be geven. Over het gedrag van de hondeneigenaar zullen we het maar met hebben; daarover raken we niet uitgepraat. Maar terugkomend op een preventieve maatregel zou ik wil len voorstellen dat, zoals elders, op het trottoir van de Badweg bijvoor beeld om de 50 meter een tegel wordt gelegd met het bekende op schrift: 'Hondenpoep niet op de stoep J. van Eijk, De Koog. De Openbare Bibliotheek Texel ver ruimt met ingang van 1 september de openingstijden. Op dinsdag, woens dag, donderdag en vrijdag gaat de bibliotheek in Den Burg al om 14.00 uur open. wat een uitbreiding ople vert van twee uur per week. Door een interne reorganisatie - verandering van roosters en taken - kan deze ver ruiming tot stand komen zonder per sonele uitbreiding. De bibliotheek hoopt het publiek op deze manier (nog) beter van dienst te zijn De nieuwe openingstijden zijn: maandag 10.30-12.30 uur, dinsdag 14.00- 20.30 uur. woensdag 14.00-17 00 uur, donderdag 14.00-17.00 uur, vrij dag 14.00-20.30 uur en zaterdag 10 30-12.30 uur. Zo'n 120 golfers deden in de afgelo pen negen weken mee aan de zomeravondcompetitie op de Texelse golfbaan. Van diegenen die minstens vijf keer meededen, werden de pun ten opgeteld. Woensdag was de laat ste avond om nog een goede score neer te zetten In de totaalscore bleek Dirk Koster met 104 punten de beste. Hij won met zijn prestatie een beeld van een golfer als wisseltrofee. Markus Gersthagen volgde op slechts één punt en werd daarmee tweede. Jan van Wijk greep met 100 punten de derde pnjs. Ook bij de dames was de strijd span nend. De twee koplopers behaalden op de laatste avond hetzelfde aantal punten. Uiteindelijk bleken de 95 punten van Elly Boorsma net even meer waard dan die van Erna Dam. Janneke Kampstra werd met 90 pun ten derde Een 16-jarig meisje uit Heinekenzand is dinsdagmiddag gewond geraakt aan een pols toen zij van een kiepkar viel. Het slachtoffer was een schuur aan de Zanddijk aan het schilderen en gebruikte de achter een tractor gekoppelde kar als opstap. Toen haar vriend de tractor verplaatste, schoot de blokkering van de kar los en viel het meisje van een hoogte van drie meter op de grond. Eén zwaluw betekent nog geen zo mer. Maar of dat voor een witte zwa luw ook geldt? Boven het noordelijk deel van het eiland is al verschillende malen een volledig witte zwaluw ge signaleerd. Geen uniek verschijnsel, maar wel memorabel, omdat slechts één op de 100.000 zwaluwen een al bino is Het dier is waargenomen in de Slufter, maar ook aan de oostkant van Texel.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 9