Cjrocn \^warL-]exels m het harL, fficier stelt geen prijs |p openhartigheid van luderende bollenteler :ietsers mogelijk van etspad naar Randweg ;Geld provincie voor !ezoekerscentrum NP Huisartsenpost Frans en Lies Inktvis ontmaskerd Winterregeling sluiting horeca TEXELSE'^COURANT .\v>. Buurt heeft vrede met puinbreker Vijf projecten kandidaat voor GDU-geld ggestie werkgroep Nationaal Park Schade aan motor van Schulpengat pomp Demente moeder als kunstwerk Reddingboot toch niet van Texel Wampex Duin bouwt gemeentewerken ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11707 fEXELSE VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2002 COURANT schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 Deze week draaiden ze nog proef, vanaf vanmiddag zijn de Texelse huisartsen officieel aangesloten bij de Centrale Huisartsenpost in Den Hel der. Mensen die voortaan buiten kan toortijden de dokter bellen, worden in eerste instantie geholpen door een doktersassistente in Den Helder. Het nummer 321143 is het nieuwe tele foonnummer dat Texelaars voortaan moeten bellen als zij doordeweeks tussen 17.00 en 8.00 uur en in de weekenden en feestdagen de dokter nodig hebben. Pagina 2 Café De Karseboom is in vele opzich ten markant, alleen al door de opmer kelijke stamgasten die er de revue passeerden. Maar het meest bijzon der zijn Frans en Lies zelf. Een joviale kastelein en een gastvrouw en diva tegelijk. Twee monumenten, al de cennia het gezicht van dit 'multifunc tionele' café aan de Vismarkt. Ze stoppen er op 1 november mee. Pagina 7 De Inktvis, de geheimzinnige stukjes schrijver is ontmaskerd. Pagina 5 Als het aan het college ligt, moeten de horecabedrijven in de winter periode (1 november-1 april) op doordeweekse dagen uiterlijk om 2.00 uur sluiten, op welk tijdstip het bednjf totaal ontruimd moet zijn. Van vrijdag op zaterdag en van zaterdag op zondag is het sluitingstijdstip 4.00 uur. maar al vanaf 2.00 uur mogen geen nieuwe bezoekers worden toe gelaten. uiterlijk 3.30 uur moeten de lichten aan en de muziek uit en om 4.00 uur moet het bedrijf geheel zijn ontruimd. Met deze regeling wijkt het college af van het ambtelijk advies om de winterregeling die de afgelopen twee jaar heeft gegolden zonder meer in te trekken zodat de sluitingstijd voor het hele jaar weer '2-2,5-3' wordt De plaatselijke bedrijfsorganisaties moe ten zich nog uitspreken over het voor stel en het publiek kan zich ook nog laten horen. Zienswijzen kunnen tot uiterlijk 14 september worden inge diend. Op 19 december is de rege ling gespreksonderwerp in de verga dering van de raadscommissie Middelen, waarna de gemeenteraad op 8 oktober een definitief besluit neemt in de vorm van een wijziging van de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV). Op 11 april 2000 stemde de gemeen teraad in met ruimere sluitingstijden in de winter voor alle dagen van de week. Deze regeling was geen groot succes. Er was de afgelopen winter een toename van geweldsdelicten en andere misdragingen, zowel in als buiten de bedrijven. Dat betekende extra werk voor de politie in een pe riode dat men toch al met weinig mensen zit. Het college denkt hieraan met de nu voorgestelde minder ruime openstellingtijden voldoende tege moet te komen (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie pagina 4 (Advertentie) (jnn ^merL-Jhrl i 1» bn njrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Centrale Huisartsenpost Kop van Noord-Holland NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 jBjeBIhRB puteerde Staten van Noord- nd is bereid 715.000 euro bij tgen in de realisatie van het kerscentrum voor nationaal de Duinen van Texel. De 'i t van het centrum lijkt daar- financieel bijna rond te zijn. je realisatie van het bezoekers- jm bij EcoMare is een eenma- drag van €1.430.000,- nodig, e provinciale toezegging in het itzicht, moet volgens coördina- itScholtens van NP Duinen van nog €85.000,- worden gedekt, irerige €630.000,- was al be saar gesteld door EcoMare en inisterie van Landbouw, Natuur- II en Visserij (LNV). EcoMare |t €180.000,- bij. LNV 000.- rechtstreeks en OOO,- via een zogeheten pot Jzeebeleid. Scholtens heeft er uwen in dat de ontbrekende 00,- ook nog wordt gevonden, ng van het resterende gat is een laarde voor GS om €715.000,- likbaar te stellen. Provinciale u moet officieel nog zijn toe- ning verlenen voor het voorstel IS. De in april opgerichte stich ting Bezoekerscentrum Nationaal Park houdt zich bezig met het aan trekken van geld voor het bezoekers centrum. Dat moet in de voormalige Droomzaal van EcoMare worden gerealiseerd. Dat is vóór de kassa's, zodat ieder een het bezoekerscentrum vrijelijk kan binnenlopen voor informatie over het nationaal park. Dat werd in mei officieel ingesteld. Voor de jaarlijkse exploitatie is nu naar verwachting zo'n €325.000,- nodig. Staatsbos beheer is daarvoor in overleg met LNV. Het nationaal park op Texel neemt een bijzondere positie in ten opzichte van andere nationale parken, waar door het meer moeite kost de finan ciën rond te krijgen. Normaal is het gebruikelijk dat de eigenaar van de meeste grond in het gebied voor een bezoekerscentrum zorgt. Op Texel is dat Staatsbosbeheer. Het Overlegor gaan Nationaal vond het echter be ter om van die regel af te wijken en het nieuwe centrum bij het al be staande EcoMare onder te brengen. Daardoor moeten bij het ministerie de subsidiestromen anders worden ge regeld. Gisteren waren op het terrein aan der Heemskerckstraat de werkzaamheden in volle gang. Rechts de puinbreker. (Foto Ben Konng) Omdat omwonenden er geen be zwaar tegen hebben, gaat het col lege ermee akkoord dat voor het nhartigheid waarmee een llenteler vorige week in de irse rechtbank vertelde hoe i* natte herfst van 1998 met geld asielzoekers betaalde s te schubben, viel bij offï- m justitie C. Zweers niet in i aarde. 'Dat u zich er niet schaamt', snauwde de officier loe. 'Nee hoor, de omstandig- n waren toen eenmaal zo. Ik iets te verbergen', vertelde de aar. as in 1998 een drijfnatte herfst, tor de lelieoogst uiterst moei- verliep. 'We zaten dat jaar tot oren in de problemen en had- irote moeite om aan onze om komen. En zo ineens kregen we 'eel vraag om lelies te schub- !eer arbeidsintensief werk. dat we al een tijdje voor derden deden. De meeste lelietelers hadden in 1998 volop oogstproblemen en kwamen vele handen tekort. Het leek wel alsof we onder een trechter stonden, zo veel schubwerk we ineens kregen. Als ondernemer ga je dan aan de slag. Dankzij dat schubwerk hebben we dat seizoen toch een goed jaar gehad. Alleen mochten asielzoekers van de overheid toen nog niet wer ken. Een tewerkstellingsvergunning had ik dertien weken van tevoren moeten aanvragen, terwijl het werk zich onverwachts aandiende. Dat gaat dus niet. Toen ik ineens zoveel opdrachten kreeg, zat ik met een pro bleem. Die asielzoekers verveelden zich rot en wilden graag aan de slag. Toen heb ik met zwart geld uitbe taald. Dat zou nooit zijn uitgekomen als er geen boekhouding van was bijgehouden. Maar dat gebeurde wel en die is toen boven water gekomen.' Het bedrag dat op die manier aan loonbelasting- en premie werd ont doken, beliep circa 214.000 euro. Het bednjf van kreeg in 2000, toen asiel zoekers inmiddels wél drie maanden mochten werken, een naheffing, maar de betreffende BV was toen al ter ziele. Aan een persoonlijke straf lijkt de bollenteler niet te ontkomen.' De officier van justitie eiste 240 uur onbetaalde arbeid en een half jaar voorwaardelijke celstraf. De bollenteler deed zijn relaas don derdag in de Alkmaarse rechtszaal in geuren en kleuren. Waar de officier de Texelaar verwijtend toesprak, kon de rechter de openhartigheid wel waar deren en moest er zelfs om lachen. De uitspraak is op 5 september. De teler zelf is de klap van de drijf natte herfst van 2000, toen de oogst van de bollen rampzalig verliep, niet te boven gekomen. Inmiddels staat hij bij de bank voor ruim twee miljoen euro in het krijt. De bank heeft de kraan al geruime tijd dichtgedraaid en hoopt met de verkoop van bedrijf spanden en woonhuis nog wat geld terug te zien. verwerken van puin op het perceel Heemskerckstraat 50 in Oude- schild een mobiele puinbreker wordt ingezet. De procedure die daar eigenlijk voor nodig is, hoeft niet te worden afgewacht. Onlangs ontstonden problemen toen bleek dat men bezig was te slopen zonder vergunning en dat het de be doeling was het puin te vermalen met een puinbreker waar ook geen ver gunning voor was. Het werk. werd stilgelegd en eigenaar J.J Rab diende alsnog een verzoek om een vergunning in. De sloopvergunning kon direct worden gegeven, maar de toestemming voor de puinbreker zou eerst een week ter inzage moeten worden gelegd, zoals ook is gebeurd bij sloopwerk in de Vogelmient en aan de Bosrandweg Voor Rab betekende De derde fase van de herinrichting van het Schilderend, aanleg van de rotonde Bernhardlaan-Waalder- straat, herinrichting van de Dorps straat in De Koog, verbreding van het fietspad langs de Ruigendijk en de aanleg van de rotonde Sommeltjesweg-Laagwaalderweg bij De Waal. Dat zijn (in volgorde van urgentie) de vijf projecten die het college voor 2003 heeft voor gedragen bij de provincie om in aanmerking te komen voor steun in het kader van de zogeheten Ge bundelde Doel Uitkering (GDU). Het is niet waarschijnlijk dat het ge vraagde GDU-geld voor alle ge noemde projecten beschikbaar wordt gesteld, maar het college hoopt er wel de meest urgente gedeeltelijk Huk fietspad langs de Rand- in De Dennen wordt mogelijk iloten. Een werkgroep van ikken organisaties in natio- |park Duinen van Texel heeft oorstel op tafel gelegd om irs eventueel op de Randweg laten rijden in plaats van op itspad. lat om het fietspad vanaf de lelanderweg tot aan het icueveld. Het stuk is ongeveer kilometer lang. De afstoting als optie genoemd in een ssiestuk over verkeer en (baarheid in het Nationaal Park. snnen is daar een onderdeel tet Overlegorgaan Duinen van «ergaderde afgelopen dinsdag deideeen. Het stuk is nog volop iwikkeiing. Als het klaar is, legt 'sbosbeheer (eigenaar van de meeste grond in het nationaal park) het voor aan de bevolking voordat er definitieve besluiten worden geno men. Staatsbosbeheer wil de Randweg en de Natte Vlakweg al jarenlang het liefst afsluiten voor alle gemotori seerd verkeer, maar daar bestaan veel bezwaren tegen op het eiland. 'In de werkgroep is nu bekeken welke tussenwegen er mogelijk zijn tussen afsluiten of openhouden', zegt Erik van der Spek van Staatsbosbeheer. In het discussiestuk (verkeers- en bereikbaarheidsplan) wordt voorge steld om een dertigkilometerzone in te voeren voor alle wegen in het na tionaal park. Volgens Staatsbos beheer moet het dan ook mogelijk worden om fietsers en automobilis ten in het bos van dezelfde weg ge bruik te laten maken. Van der Spek: 'Net als in de dorpen waar een dertig kilometerzone geldt. Daar maken auto's en fietsers ook gebruik van dezelfde weg. Bovendien liggen de snelheden dan dichter bij elkaar, waardoor de noodzaak van scheiding ook minder wordt.' Op de Randweg geldt nu een maximumsnelheid van vijftig kilometer. Door het fietspad af te stoten, kan volgens Staatsbosbeheer ook geld worden vrijgemaakt voor het opknap pen van de Randweg. Van der Spek: 'Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij geeft ons geen geld voor het opknappen van rijwegen. Maar we krijgen wel geld voor het opknappen van fietspaden.' De meningen over het voorstel waren verdeeld tijdens de vergadering van het overlegorgaan. In het discussiestuk over verkeer en bereikbaarheid in het nationaal park wordt ook gesproken over het ophogen van natte paden in het bos en er wordt gekeken naar de plekken waar de speelvoorzieningen kunnen liggen. Enkele andere discussie punten zijn de aanleg van een nieuw ruiterpad van de Ruigendijk naar vakantiecentrum De Krim, een nieuw fietspad van de Oorsprongweg door de Hanenplas naar het Krimbos en het verbreden van bestaande fietspa den. Staatsbosbeheer verwacht het definitieve discussiestuk in mei voor te kunnen leggen aan de bevolking. Op de site www.texelsecourant.nl kunnen mensen hun mening geven over het voorstel om het fietspad eventueel af te stoten. mee te kunnen financieren. Geld uit deze pot komt soms onverwacht beschikbaar als elders in de provin cie bepaalde plannen met doorgaan of met 'panklaar' zijn. Een GDU-uit- kering kan maximaal 50% van de totale kosten zijn en wordt alleen ge geven aan projecten die iets te ma ken hebben met verkeersveiligheid. Ook voor de langere termijn heeft het gemeentebestuur projecten voor GDU-steun aangemeld. Voor 2004 staan op het programma: aanleg fietspad Grensweg, aanleg rotonde Pontweg-Rozendijk, herinrichting Postweg bij Zuid-Eierland, recon structie Postweg-Molenlaan en in richting van 60 km-gebieden. Voor 2005: aanleg fietspad Konings- weg-Oosterweg, reconstructie Post weg bij het vliegveld, en herinrichting van de Waalderstraat. Voor 2006: aanleg fietspad Californiëweg. her inrichting Boodtlaan en aanpassing van de entree bebouwde kom Bol werk. Voor 2007: aanleg fietspad naar Paal 17 en aanleg rotonde Pontweg- Gerritslanderdijkje. Een dieselmotor aan boord van Teso's vlaggenschip Schulpengat heeft vorige week zware schade op gelopen. Als gevolg van een kapotte drijfstang ontstond een scheur in het motorblok. De motor wordt gebruikt voor de dieselelektrische aandrijving van het schip. Het incident had geen gevolgen voor de voortstuwing of de werking van het schip. De Schulpen gat beschikt over zes diesel- elektrische motoren, terwijl het vol doende heeft aan vier motoren. Experts hebben de schade deze week in ogenschouw genomen Of die wordt verholpen tijdens de regu liere dokbeurt in januari of op een ander tijdstip staat nog met vast. ie verkeerd Het fietspad tangs de Randweg wordt mogelijk afgestoten. (Foto Gerard Timmerman) Kunstenaar Wouter Jansen levert een wel heel bijzondere bijdrage aan het project Cabanes. De Am sterdammer exposeert zijn eigen dementerende moeder als kunst werk. Hij haalt haar op uit het verzorgingshuis in Zwolle en legt de reis naar het strand bij paal 12, waar de tentoonstelling wordt gehouden, vast op video en foto. Net als de andere 'kunstwerken' zit de moeder van Jansen in één van de zeventien strandhuisjes. Voordat de dementie intrad, wa ren zee en strand de lievelings plek van de vrouw. Met de expo sitie wil de kunstenaar de positieve gevoelens van zee bij haar terugroepen. Cabanes wordt vandaag geopend en duurt drie dagen, tot en met zondag. Publiek is dagelijks tussen 12.00 en 17.00 uur welkom. Kijken kost niks. 'De mooiste, de stoerste en de meest originele reddingsloep is nu te koop. Deze voormalige Texel- reddmgsloep werd met paarden te water gelaten. Deze boot is zowel motonsch als technisch volledig gerestaureerd.' Het is een opvallende tekst, waar mee de werf Makma Yachting in Leiden op haar website (www.makma.nl) onder het kopje 'occasions' adverteert met een 12,25 x 3,40 meter lange 'Texel- reddingsloep'. Het onlangs voor €55.000,- opgeknapte scheepje zou €85 000,- moeten opbrengen. Argwaan wekt echter de vermel ding dat het is gebouwd in 1960 In die tijd werden de reddingboten op Texel allang niet meer met paar den te water gelaten. Toch maar eens een telefoontje aan wagen, dus. De medewerker van de werf lijkt te schrikken wanneer hem details worden gevraagd over de geschiedenis van de sloep 'U bent van de Texelse Courant, zegt u? Dan zijn wij snel uitgepraat. Die sloep komt van Ameland.' Op de vraag waarom er dan toch 'Texel' staat, geeft hij geen duidelijk ant woord. 'Er belde net ook al iemand van een museum.' Op een derde vraag geeft hij geen antwoord: 'Goedemiddag Een poging om even later nogmaals de aanbie ding te bekijken, strandt op de mededeling: 'The page cannot be displayed'. Andrê van der Vliet laat namens de organiserende Kwapsma weten dat de Wampex van dit jaar wordt gehou den op vrijdag 25 en zaterdag 26 oktober. De selectie en inschrijving voor de expeditie vinden plaats op zondag 6 oktober, maar hoe dat in zijn werk gaat, blijft nog even geheim Het gemeentebestuur is gelukkig met de afloop, vooral omdat het inschrijvingsbedrag lager is dan het beschikbare krediet, de eigen raming en die van het bouwadviesbureau ABZ uit De Goorn, dat om een 'second opinion' was gevraagd. De nieuwbouw van gemeente werken aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg zal worden uitgevoerd door Duin Bouwbedrijf. Duin was met €1.949.000, - (excl. BTW) de laagste van de vijf aannemers die waren uitgenodigd om voor het werk in te schrijven. De andere inschrijvers waren Draisma uit Makkum (die slechts €6000,- hoger was), VBK uit Hoorn, TEBO uit Den Burg en Visser uit Oudeschild. dat zeer ongewenste vertraging, waarop het college besloot de on middellijke inzet van de puinbreker te gedogen als zou worden bewezen dat de buurt er geen problemen mee heeft. Uit een lijst met handtekenin gen die Rab begin deze week in het raadhuis bezorgde, bleek dat geen der omwonenden bezwaar had.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1