- -- ...ïYjiw-w*-««f bergbeklimmers oefenen op Hogeberg .TEXELSE J couRANT 'Megabotsing' bij modelracers Voetbalprogramma fat ik 'jeggen wou. De Karseboom \tyat ik zeggen wou... Vechtpartij Wil Homan wint nachtwedstrijd Klaverjassen in Buureton Connemara's scoren goed Lestijden GVT Maandbeker golf Windsurftraining Programma zaalvoetbal Zwemvierdaagse Robbert Boersen beste in tijdritten Bommenwerper 'Werfeigenaar te goeder trouw' Strandbewakers DINSDAG 3 SEPTEMBER 2002 gbeklimmers die trainen op Texel, lijkt een beetje een flauwe grap. h waren leden van de 'Klimploeg «helling' afgelopen weekeind op eiland om zich voor te bereiden hun expeditie naar het lesgebergte. In januari hopen ze uid-Amerika de 6962 meter hoge mcaguate beklimmen. 'Specifiek len kun je natuurlijk met op Texel, ar je kunt hier wel aan je algehele iditie werken. Een goede conditie Ie beste remedie tegen de ge- ;sde hoogteziekte. En bovendien et goed om als team af en toe bij aar te zijn. De jongens op Ter schelling trainen drie tot vier per week samen, ik moet het hier normaal al leen doen', vertelt Piet Huisman, één van de leden van de klimploeg. Als telg van een oud-Texels geslacht woont hij nog maar kort op Texel. Het grootste deel van zijn leven bracht hij door op Terschelling, het eiland waar naar zijn vader ooit verhuisde. Ti|dens het trainingskamp van afgelopen weekeinde werd vooral veel gewan deld. De Terschellingers werkten aan hun conditie door zaterdag vanaf Harlingen te komen fietsen en zon dag de terugreis op dezelfde wijze te maken. Letterlijk en figuurlijk hoogte punt was het 'tokkelen', waarbij de bergbeklimmers zich met een kabel baantje vanaf de 'hoog' gelegen Hogeberg naar het lager gelegen Doolhof lieten afzakken. Komende maand zoekt de klimploeg het ho gerop in de Ardennen. In november staat een exercitie in Chammonnix op het programma, de regio in Frankrijk waar ook Europa's hoogste berg, de Mont Blanc, ligt. De tocht naar de Aconcagua, waar het op de top zo'n veertig graden vriest en een harde wind staat, duurt van 12 januari tot 9 februari. (Foto Joop Rommoti) krant lezende over het afscheid Frans en Lies van de Karseboom »van de ene verbazing in de an- e. Dat mensen in de krant een a van het uitgaan in Den Burg tieren te schetsen, die er al jaren meer is, daar kan ik nog mee le- Dat een verslaggever van de idse Courant zo gemakkelijk en der enige controle over of het Mijk zo is. een stuk schrijft vind iter in strijd met de in Nederland lesoensnormen gebaseerde ac- fiele journalistiek. Dat in het vervolgens ook nog leugens den verteld en medewerkers van liideboom zich rechtstreeks voe- aangesproken, dwingt mij tot het vijven van deze ingezonden brief, werkelijkheid is dat Frans Pieterse is 1995, toen de familie Stiekema poging deed om de Lindeboom een sluitende begroting als ecabedrijf en centrumfunctie voor il Texel te behouden, zich zel- als een collega heeft opgesteld, de Karseboom een probleem ilt met de geluidsisolatie is Frans aan te rekenen, want het is zijn id met. Toen Cintha en André het efvan de Lindeboom in 1995 pro- »den op te starten, hebben zij re- atig verzocht om met het be ide Café chantant of in de zomer de dagelijkse badmeesters op terras, rekening te houden met de ilen in de Lindeboom. Daar is he- weinig mee gedaan. Erger nog, Café chantant werd daarna tot na de toegestane tijd de deur gezet. Toen er zelfs luidsprekers het terras verschenen, die voor grotere attentiewaarde moesten gen, wist ik dat de collegialiteit chts van één kant moest komen, i'd bij vermeende overlast van zijn ras en door klachten van de gas- leen keer naar de politie gebeld, ging de voordeur van de rseboom dicht voordat de politie am. Op zich is dat puur Texels en vind het af en toe ook wel verma- ijk. En het is nu, jaren later, eigen- ook niet meer relevant. De ons- nl-onsmentaliteit kan in deze tijd jenlijk allang met meer. Kortom, elk toek van de Lindeboom had een srechtse werking, dus op een ge nen moment liet je een poging tot erleg met Frans wel achterwege, it men in de Lindeboom dan maar klachten de volgende morgen de msen minder liet betalen was het 'ge alternatief, maar ook dat kun je fis weer niet aanrekenen, omdat daarvoor twee jaar naast een dood 'houw zijn exploitatie heeft kunnen eren. Bovendien valt overlast ge- wn onder het ondernemersrisico je een hotel in een uitgaans- itrum begint. Want sommige din- igaan gewoon met samen. Ik ben bijvoorbeeld persoonlijk mede- huldig aan dat de Question Plaza bral de laatste jaren verschrikkelijk si mensen trekt, want ik bepaalde ^stal het zomerprogramma. De "sequentie is dat er met het hui- ge sluitingstijdenbeleid om drie uur paar honderd man op de 'oeneplaats staat. Dat geeft ook «last. De Karseboom is dan ech- r'al uren dicht. Maar Frans durft wel h® portiers aan te spreken over het dat zij verantwoordelijk zijn voor i" aan alle kanten openstaand ter- !s. dat hij zelf met wenst op te rui men. Wachtend op vervoer gaan mensen er dan gewoon op zitten. Voor de lieve vrede en uit collegialiteit houden de portiers van de Question zijn terras in de gaten en zetten regel matig stoelen terug. Maar eigenlijk zou hij zijn terras 's avonds, zoals ie dere horecaondernemer doet, op moeten ruimen. Dat zou beter zijn dan regelmatig negatieve verhalen in de krant te laten zetten die ook toen al niet werden gecontroleerd. Verha len over badmeesters doen het in de Texelse Courant misschien wel leuk, maar de realiteit ligt al vijftien jaar anders. Het gaat bij de badmeesters slechts om twintig personen, die hun werk al ruim vijftig jaar op Texel uit stekend doen. Sinds 1985 hebben deze mensen tot 1.00 uur gratis toe gang bij eerst de oude Question en nu ook bij de Question Plaza. Dat houdt in dat vanaf 1.00 uur, als ze bij Frans de nodige alcohol hebben ge nuttigd, wij op ze konden letten. Een echt probleem is dat zelden geweest. Het zijn dan wel studenten, maar juist daardoor gebonden aan een vrij strakke leiding. En het bleek dat je daar heel goede afspraken mee kon maken. Als Frans dus praat alsof hij de enige horecaondernemer was die zich met de sociale verzorging of begeleiding van de badmeesters be moeide, is dat een discussie van voor 1985. Wilde verhalen over spuiten op zijn terras zijn al helemaal belachelijk. Als hij een spuit heeft gevonden, moet dat wel van een suikerpatiënt zijn, want spuiters doen dat zeker niet in het openbaar, maar proberen zoiets in het openbaar toilet. Zij hebben namelijk veel licht nodig om hun ade ren te vinden. Als Frans dicht is, is er op zijn terras voor dergelijke praktij ken in ieder geval te weinig licht. Op toiletten zijn er middelen om dat te voorkomen. En over het gebruik van de toiletten gesproken, wordt het helemaal belachelijk. Als de Question Plaza open is, blijkt het gewoon als openbaar toilet te functioneren. Bij Frans moeten ze de trap op, dus de toiletten van de Question Plaza zijn veel gemakkelijker, als ze op het ter ras zitten. Maar dat geldt niet alleen voor bezoekers van de Karseboom. Ik heb wel eens het idee dat wij het openbaar toilet zijn van de gehele Kantoorstraat en de Vismarkt, in plaats van het Waaggebouwtje. Waar het mij in dit ingezonden stuk eigenlijk om gaat, is dat ik na 33 jaar ervaring in de horeca gerust een keer stellen mag dat anekdotes en verha len uit het verleden voor de lezers van de Texelse Courant heel erg leuk kun nen zijn, maar geef als reden om te stoppen niet de schuld aan anderen. Dat is een van de redenen waarom ik Toon Hermans de beste cabaretier van de eeuw vind, omdat hij onvoor stelbaar veel mensen heeft vermaakt, zonder het over de rug van anderen te doen. Dat de verslaggever Frans daarvoor niet heeft behoed, vind ik jammer, omdat de dingen die over de Lindeboom of Question Plaza gaan, gewoon niet Waar zijn. Als je trou wens de kranten leest over overlast van jongeren in De Koog en je be denkt dan, dat er door het ontmoedigingsbeleid op Texel in de vakantiemaanden misschien 10% van de jongeren in vergelijking niet tien jaar terug overgebleven is, denk ik wel eens: zou er met iets met ons Texels tolerantievermogen aan de hand zijn? Natuurlijk is er niets mis met het tweewekelijks overleg van onze burgemeester. Ook is er niets mis met het beleid van zelfs begelei- wiymtelijLbcid vu dc rcxUctic Leden van Model Racing Texel hebben elkaar ook op de zesde competitieavond op de karting- baan aan de Akenbuurt niets ca deau gedaan. Pas na de nodige tumultueuze ontwikkelingen kwa men de winnaars uit de strijd naar voren. Vlak na de start van de tien deelne mers in de elektroklasse was het pu bliek getuige van een 'megabotsing', rapporteert correspondent André van Strien. Bijna het hele deelnemersveld klapte in de tweede bocht op elkaar. Ruben Verkaart, die te laat aan de start was verschenen, profiteerde optimaal door direct de leiding te nemen. William Witte zette de achter volging in en dat leverde een leuke strijd op. Beide coureurs bleven hun rondetijden verbeteren. Verkaart reed uiteindelijk het snelste rondje in zijn klasse van de avond. Ondertussen reed Ard Commandeur zo hard als hij kon om de kopgroep bij te houden Na de vijf minuten die een manche lang is, bleek Verkaart de snelste. Verkaart moest 7,915 seconden toe geven. De derde plaats was voor Commandeur. In de tweede manche zetten Verkaart en Witte hun strijd onverminderd door. Daarin was Ver kaart wederom de sterkste. De derde plaats was dit keer voor Daan Grisnigt. Ard Commandeur moest met materiaalpech opgeven. In de einduitslag van deze avond eindigde Yvar Pool achter Verkaart en Witte als derde. Ook in de brandstofklasse was er veel strijd. Patrick Bakker deed het ding midden in de nacht van camping De Krim en camping Kogerstand. Maar alle jongeren die op Texel hun vakantie vieren over één kam sche ren, gaat mij gewoon te ver. Tot twee keer toe heb ik de bus in the middle of nowhere stil gezet omdat tussen al de bekende voetballiederen een van de jongeren het in mijn ogen niet acceptabele 'Harnas en Joden aan het gas' begon te zingen. Vervol gens heb ik door de microfoon ieder een duidelijk gemaakt dat ik dat niet accepteer en dat, als ik het nog eens zou horen, iedereen de rest van de reis kon lopen. En wie schetst mijn verbazing? Bijna de hele bus applaudiseerde, ik kreeg het er koud van. Misschien zeg je dan wat de meesten van ons niet durven zeggen. Het ondersteunend applaus kwam zelfs toen ik de bus stil heb gezet omdat iemand een sigaret opstak, wat in mijn discobus is verboden. Dus op die manier praten over hoe slecht de jeugd is, is eigenlijk net zo belachelijk. Laten we zeker als Texelaars maar eerst eens naar ons zelf kijken. Ed Stiekema, Den Burg. Een 23-jarige man uit Mijdrecht is zaterdag rond 2.30 uur bij een vecht partij in de Koger Dorpsstraat ge wond geraakt. De man liep met een vriend een café uit toen die vriend problemen kreeg met andere bezoe kers. Toen het slachtoffer tussen beide wilde komen, werd hij van ach teren op het hoofd geslagen. Dit gebeurde vermoedelijk met een fles. Het slachtoffer liep hoofdletsel op. uitstekend, maar kwam een paar tiende seconde per rondje te kort op Mare Schuijl, die zich de overwinning toeeigende door beide manches te winnen. In de eerste manche leverde ook Dennis Bakker het nodige weer werk. Hij had echter veel pech bij het passeren van achterblijvers. Bakker reed weliswaar de snelste ronde, maar moest in de tweede manche al na een minuut opgeven, waardoor hij met in de top drie eindigde. De derde plaats ging tenslotte naar Carlos Huysman. In de stockcarklasse wérd het een onderonsje tussen Gerrit, Wouter en André van Strien. In de eerste manche moest André al na twee mi nuten opgeven. Het tandriempje dat voor de overbrenging van de kracht van de motor naar de achteras zorgt, was versleten. Wouter won met drie rondjes voorsprong op Gerrit. In de tweede manche kwam André te laat aan de start, omdat hij te veel tijd nodig had om het tandriempje te ver vangen. Hoewel hij later wel het snel ste rondje op de klok zette, kon hij geen potten meer breken en won Wouter opnieuw voor Gerrit. Zaterdag wordt het open kampioen schap verreden. Het startsein wordt om 18.30 uui gegeven. De prijs uitreiking staat rond 21.00 uur ge pland. Toeschouwers zijn welkom, de toegang is gratis. Zaterdag 28 sep tember is de laatste competitieavond van het seizoen. Meer informatie, wedstrijduitslagen en racereports staan op de website www.modelracingtexel.nl. Met lichtgevende ballen speelden zaterdag 31 enthousiaste golfers een nachtwedstrijd op de Texelse golf baan. Op de kleine baan werden achttien holes gespeeld, warbij zak lantaarns de holes verlichtten en de afslagplaatsen met stormlampen werden verlicht. Voor het overige was de baan aardedonker, waardoor het moeilijk was de juiste stok te vinden. Bij de deelnemers met een handicap tot 36 wist zowel Wil Homan als Hans van Maldegem 36 punten te behalen. Omdat Homan de laatste negen ho les het best had gescoord, kreeg hij de wisselbeker mee naar huis. Titel verdediger Van Maldegem moest genoegen nemen met een tweede prijs. Cees Zwaan werd derde met 35 punten. Bij golfers met een handicap boven de 36 was Kevin van Zuilekom de beste met 33 punten. Tweede werd Petra Keijser (32), derde Casper van Zuilekom (31). In de eerste ronde was de neary voor Cees Zwaan, in de tweede ronde voor Hans de Beer. Catharma van der Visch en Marijke de Beer kregen een aanmoedigingspnjs. Bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel gaat donderdag het nieuwe seizoen van de klaverjassers van start. De drives beginnen iedere week om 13.30 uur. Elke laatste don derdag van de maand zijn er prijzen te verdienen. Aan het eind van het seizoen wordt de winnaar bekendge maakt. De groep kaarters wordt per seizoen groter, een toename die vol gens de deelnemers vooral te dan ken is aan de gezellige sfeer. Deel name kost €0,50 per keer. De Texelse Connemara-paarden hebben het zondag goed gedaan op de keuring in Heteren. Zo veroverde de familie Jimmink met Beauty Boy een derde plaats en een eerste pre mie in de rubriek hengstveulens. F. Oosterhof en J. van de Wetering be haalden met Fabiënne Eastway een derde plaats en een eerste premie in de rubriek merrieveulens en met Ruby May of the Sunnymountains een eerste prijs en een eerste premie in de rubriek 7- tot en met 9-jarige merries. De merrie Phantom van de familie Jimmink behaalde een vierde plaats in de rubnek stermerries. Daar naast kreeg Phantom het keur- predikaat. Met ingang van woensdag 4 septem ber zijn de lestijden van de jazz- groepen van GVT gewijzigd. De meis jes van groep 5 dansen van 17.30 tot 18.30 uur, de meisjes van groep 7 van 18.30 tot 19.30 uur. Om zoveel mo gelijk kinderen te kunnen laten dan sen wordt groep 6 verdeeld over groep 5 en groep 7 De leerlingen ontvangen vóór woensdag bericht op welk uur zij worden verwacht. De les sen worden gegeven in de aanbouw van de sporthal in Den Burg. Voor meer informatie Betsie Verhoeven, telefoon 317767, dinsdagavond na 20.00 uur. Dinsdag 3 september Wedstrijden om de districtsbeker Texel'94 B1 -Den Helder B1 18.30 Texel'94 C1-HCSC C1 18J30 WGW C2-Texel'94 C2 19.00 Woensdag 4 september Wedstrijden om de districtsbeker Texel'94-Den Helder 18.30 Texel'94 D1-HCSC D1 18.30 Texel'94 D2-Den Helder D2 18.30 Zaterdag 7 september Zaandijk A1 -Texel'94 A1 14.30 Texel'94 A2-Castricum A2 13.30 De Koog B1 -VIOS W B1 13.45 Texel'94 C1 -HCSC C1 13.30 Vesdo C1 -Texel'94 C3 11.30 Wiron C1-Oosterend C1 14.00 Texel'94 D1-JVC D2 11.45 Texel'94 D2-Oudesluls D1 11.45 Succes D1 -Texel'94 D3 12.30 Callantsoog D1-De Koog D1 12.00 Kaagvogels-Oosterend D1 11.00 Oosterend D2-N. Niedorp D2 11.45 Limmen M4-Oosterend M1 11.00 G-voetbal Texel'94 G1-Zwaluwen'30 G1 13.30 Texelse pupillencompetitie Texel'94 E4-SVO E1 9.30 Arsenal-Barcelona 9.30 De Koog F1-Juventus 9.30 SVO F1 -Liverpool 9.30 SVC F1 -Real Madrid 9.30 Texel'94 E1 -Texel'94 E2 10.30 Texel'94 D6-ZDH D1 10.30 Texel'94 D5-Texel'94 E3 10.30 ZDH E1-De Koog E1 10.30 Texel'94 E5-SVC E1 10.30 Zondag 8 september Flammgo's-Texel'94 14.30 ZDH-WSW 14.00 De Koog-Knollendam 14.00 Zuidermeer-Oosterend 14.00 Oosterend 2-Sint Boys 4 12.00 Texel'94 2-Kolping Boys 3 12.00 Texel'94 3-Zeevogels 3 12.00 Texel'94 4-Petten 2 12.00 Texel'94 DA1-Apollo'68 DA1 12.00 Met 69 slagen netto wist Rik van Hattem zondag de maandbeker van de Texelse golfclub te winnen bij de golfers met een handicap van 0 tot 26,4. Er werd strokeplay gespeeld, waarbij over achttien holes alle sla gen moesten worden geteld. Met de score van 69 punten wist Van Hattem zijn handicap te verbeteren. Tweede werd Cees Boks (73), derde Reymer de Graaft (74). Golfers met een han dicap van 26,5 tot 45 telden stablefordpunten. Eerste werd hier Cockey Kohnhorst (44), tweede Markus Gersthage (44) en derde Wim Koorn (38). Longest drives werden geslagen door Els Postma en Rob Gootsenberg. De neary's waren voor Margreet de Graaft en Piet W. Schuijl. Texelaar en internationaal topsurfer Adriaan van Rijsselberghe verzorgt zondag een training bij Windsurfclub Texel. Planken en eventueel ook pak ken zijn beschikbaar. Deelname kost €7,50. Gegadigden dienen zich om 11.00 uur te melden in het club gebouw bij het strandje bij Dijkmans huizen. Woensdag 4 september 18.45 De Krim 5-Klif 4 Van Putten 19.35 Klif dames-Zeemacht 2 20.25 De Krim'3-Nioz Hoogendijk 21.15 Rab 1-De Koog 1 Franchimon De Krim heeft zaaldienst. Donderdag 5 september 18.00 Koog C1-Krim C1 Van Putten 18.45 De Krim 6-De Koog 2 Kuipers 19.35 Texel 6-SVO 6 Kuipers 20.25 J'boog 3-Krim 4 Hoogendi|k 21.15 Klif 3-Texel 4 Hoogendijk Texel'94 heeft zaaldienst. Vrijdag 6 september 17.30 SVO D1 -Koog D1 Van Putten 18.15 SVO 4-Texel 3 Franchimon 19.05 Texel 5-SVO 5 Hoogendijk 19.55 Texel 2-Klif 1 Molanus 20.45 Mantje 2-SVO 1 Sangers 21.35 Casino-SVO 2 Kuipers 22.25 J'boog 2-De Krim 2 Van Beek Jelleboog heeft zaaldienst In zwembad Molenkoog gaat maan dag 16 september voor de 29ste keer de Zwemvierdaagse van start. Op 16, 17, 19 en 20 september kunnen de deelnemers tussen 18.00 en 20.00 uur hun baantjes zwemmen. Inhalen kan op woensdagmiddag 18 septem ber tussen 12.00 en 18.00 uur. De jeugd tot en met 12 jaar zwemt tien baantjes, volwassenen minimaal twintig. Elke avond staat de speciale eettent op het terras, waar voor een gering bedrag een maaltijd kan wor den genoten. Aanmelden kan bij de kassa van het zwembad. Zondag 22 september sluit het zwembad het seizoen af met het hondenzwemmen. Gehinderd door een krachtige zuidwesten wind won Robbert Boersen vrijdag de negende tijdrit in de competitie van Wielervereniging Texel. Hij kwam na 32 kilometer in 49.04 minuten over de streep en was daarmee bijna tweeëneenhalve minuut lang zamer dan twee weken geleden. De wedstrijd gold als de laatste test voor de 'grote tijdrit' over 40 kilometer, die zaterdag wordt verreden. Doorzijn overwinning kwam Boersen op een totaal van 160 punten en is hij met alleen de wedstrijd van komende zaterdag nog voor de boeg onbereik baar geworden voor de nummer twee op de ranglijst, Gauke van Ungen, die 130 punten verzamelde. Van Lingen was ook vrijdag tweede. Hij finishte in 49.32, ruim voor Jan Zijm, die in 51.39 derde werd. Bij de dames was Natascha van der Vis de sterkste in 53.12. Zij werd op de hielen gezeten door Gerie Vlas, die 53.27 nodig had voor 32 kilometer. Marijke Stark veroverde in 1.02.38 de derde prijs. Junior Marcus Bakker reed 24 kilometer en had daar 41.25 voor nodig. Ilse Pastoor (34.55) en Ferry van der Vis (35.37) waagden zich aan een afstand van 16 kilome ter. Toen ik het artikel over de B 17-bom- menwerper las (Tex. Crt. van 30 au gustus), dacht ik bij mezelf: ik heb dat toestel zien overkomen. Ik woonde toentertijd in het boerderijgedeelte van de boerderij van 'Kuup' in De Koog, waar nu discotheek De Metro is. Ik was toen zes jaar, maar ik kan het mij nog prima voor de geest ha len. Ik stond met mijn vader en broer op het erf toen het vliegtuig naderde. Ik weet ook bijna zeker dat Duitse soldaten er met geweren op schoten. Het was inderdaad de rechter- binnenmotor die stil stond. Maar vol gens mij draaide een andere motor zeer langzaam. Hij kwam laag over de boerderij en moest klimmen om over de duinen te komen, want hij had dus maar twee werkende motoren. Ik heb trouwens wel eens gehoord dat er bommenwerpers waren die op één motor wisten thuis te komen. Maar nu komt het ongelofelijke van mijn ver haal, waar ik zelfs wel eens aan twij fel. Bij de stilstaande motor zat een bemanningslid op de vleugel! Zou dat de gewonde Darter geweest kunnen zijn, die dus niet in de Waddenzee terecht is gekomen, maar in de Noordzee? Het toestel kwam zo laag over dat ik het durf te zweren, on danks dat ik nog maar een kleine jon gen was Maar ik kan mij nog meer dingen uit die tijd herinneren, dus het geheugen is nog prima. Dat er een motor in brand stond, betwijfel ik echter. Cees Bonne, Den Burg. Makma Yachting had volstrekt niet de bedoeling potentiële kopers van verkeerde informatie te voorzien door te melden dat een te koop aangeboden reddingsloep op Texel gebruikt was. 'Een klant van ons wilde het scheepje kwijt en wij hebben aangeboden het op onze website te koop te zetten. Hij was zelf in de overtuiging dat de sloep van Texel afkomstig was en dat hebben wij er bij vermeld. Pas la ter kregen we te horen dat het waarschijnlijk om een reddingboot van Ameland ging.' Dat zegt H.J. Jongman, directeur van de Leidse werf. De Texelse Courant vroeg afgelopen week om ophelde ring, omdat op de site werd gemeld dat het schip in 1960 is gebouwd en destijds met paarden te water werd gelaten. In die tijd was dat op Texel al lang niet meer het geval. Omdat de eigenaar van Makma zelf met van de technische details op de hoogte was, verwees hij de verslaggever door naar de jachthaven waar de redding sloep tijdelijk ligt. Een woordvoerder daar reageerde nogal kortaf en meldde onder meer: 'U bent van de Texelse Courant, zegt u? Dan zijn wij snel uitgepraat. Die sloep komt van Ameland.' Jongman is met blij met die reactie. 'Dat is niet de stijl van onze werf Als u mij terug had gebeld, was ik zelf op zoek gegaan naar meer informatie. We hebben een goede naam en klanten in heel Nederland. Ook op Texel.' VERVOLG VAN PAGINA 1 waterbrigades aldaar. Het is vrijwilli gerswerk. De bewakers krijgen dus geen salaris De gemeente zorgt voor logies en één maaltijd per dag. Voor de rest moeten de bewakers zelf zor gen en het kost hen dus geld. De aantrekkelijkheid van het werk schuilt in de onderlinge gezelligheid, de con tacten met het publiek en het stap pen 's avonds Net als bij ander vrij willigerswerk neemt de animo af. Nog maar enkele jaren geleden meldden zich voor het bewakingswerk op Texel meer mensen dan er nodig waren. Tegenwoordig is het bestuur blij als men het minimum aantal bij elkaar heeft. Veel jongelui geven de voorkeur aan een goedbetaalde vakantiebaan. Een probleem is vooral de laatste week van de bewakings periode, als de belangrijkste vakan ties achter de rug zijn. Dit jaar moes ten in die week de posten van paal 19 en 21 worden gesloten wgens gebrek aan mensen. Door extra wervings activiteit, onder andere met behulp van een attractieve website, wil men trachten meer jong bloed binnen te halen. Hoge branding Eén van de opdrachten bij de exa mens van zondag was het uitvoeren van een lijnredding. Dat is de meest toegepaste reddingsactie, waarmee ook het afgelopen seizoen meer dan eens zwemmers in veiligheid zijn ge bracht Daarnaast moest de ketting- greep worden gedemonstreerd en moest in een zwin naar een 'drenke ling' worden gezocht. Ook het oppik ken van een ver afgedreven drenke ling met een boot is een belangrijke actie. Het aan boord halen met toe passing van zogeheten bevrijdings grepen dient snel en correct te wor den uitgevoerd. De kandidaten moesten verder tonen dat ze goed kunnen zwemmen (ook onder water) en dat ze een slachtoffer op de juiste wijze kunnen vervoeren en nazorg geven. Enkele onderdelen hadden dit jaar een nogal spectaculair karakter omdat er een hoge branding stond. Op een gegeven moment kapseisde daardoor de boot waarmee een dren keling in 'veiligheid' werd gebracht, zodat het slachtoffer opnieuw moest worden gered Bij het theoretisch gedeelte moest onder meer kennis worden aangetoond op het gebied van getij, wind en water en de orga nisatie van de strandwacht. Aan het slot van de examendag kregen acht kandidaten het B-certificaat: de ove rigen gingen met het A-papier naar huis. ÏZr "S Eén van de examenopdrachten: het systematisch naar een drenkeling zoeken m ondiep water. (Foto Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5