lakker Pater sluit let Gouden Boltje amSam mag fcafé én disco blijven Cjroen ^warL-Jexels in het harL, - - - -- - Roemloos einde voor vlaggenschepen Teso Trekvogels krijgen opgeknapte uitrustplaats naast Robbenjager oductie naar Avenhorn Gemeente kiest automaten met Douwe Egberts-koffie Werkzaamheden natuurproject begonnen - iad van State stelt gemeente in gelijk Onder de pomp «ra - - .t r. - -T. v «5^23^» Politie neemt verwaarloosd paard in beslag Caravan Alice Blom Landingsbaan Brombakfiets met inhoud gestolen T E X E LS E t^COU RANT ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11709 VRIJDAG 6 SEPTEMBER 2002 schijnt dinsdag en vrijdag Ier dan een jaar nadat bakke- iter uit Avenhorn Het Gouden e had overgenomen, wordt edrijf in Oudeschild alweer af- jten. Voor het personeel it ander werk gezocht. Dat eigenaar Kees Pater gisteren stigd. Onderzocht wordt nog it zinvol is een vestiging op in stand te houden waar half- katen voor de horeca worden takken. jesluit van Pater hangt samen je noodzaak om in Oudeschild testeren in de apparatuur, die een groot deel verouderd is. 'We en er flink geld in moeten steken, .welzeker. De vraag is of |e daar lende rendement uit kunt halen it het beter is de productie te .entreren in Avenhorn. Want je er dan natuurlijk wel in slagen Je productiekosten omlaag te m. Na lang nadenken hebben esloten de hele productie naar horn over te brengen.' aterdag 5 oktober worden de te broden gebakken in Oude- Er bestaan nog de nodige vra- iver wat er daarna gebeurt met jen eslr het bedrijf. Wellicht dat klanten in de horeca vanaf het eiland bediend blij ven worden. Dat zou kunnen met een vestiging waar brood en koek wordt afgebakken, nadat de voorbereidin gen zijn getroffen in Avenhorn. Wat er met de medewerkers gaat gebeuren, staat evenmin vast. Op dit moment zijn volgens Pater tussen de vijftien en achttien mensen aan de bakkerij verbonden. 'Van een deel loopt het contract af. Voor die andere acht a tien mensen moeten we een oplos sing zien te vinden. We zullen ze over plaatsing naar één van de vestigingen in Avenhorn of Blokker aanbieden. Maar misschien is het ook mogelijk dat ze bij een andere bakkerij op Texel aan de slag gaan. We krijgen ook meer chauffeurwerk. Het is mo gelijk dat we op die manier wat kun nen oplossen.' Jillert Blom, die samen met zijn broer Erik tot vorig jaar eigenaar was van Het Gouden Boltje en na de verkoop bedrijfsleider werd in Oudeschild, verhuist volgens Pater naar Avenhorn. Over het lot van de andere personeelsleden wordt waarschijnlijk volgende week meer bekend. café SamSam aan de Dorpsstraat in De Koog mag ook gewoon café en discotheek worden geëxploiteerd. Het oek van Frits Langeveld en Henk Jan Klok om daar een aan te maken, is door b en w terecht geweigerd. Dat ft de Raad van State woensdag uitgesproken, waarbij ilijk de andersluidende uitspraak van de Alkmaarse itbank is vernietigd. lestie speelt sinds het voor van 1999, toen Langeveld en (alsmede enkele andere 'natte' horeca-exploitanten, lich echter later terugtrokken) :ollege verzochten op te tre- tegen het café- en disco- likvan SamSam. Ze beriepen op het bestemmingsplan dat horeca op deze plek verbiedt, at plan is namelijk vastgelegd de natte horeca wordt gecon- reerd in het noordelijke deel de Dorpsstraat en de droge ca (restaurants e.d.) in het zui- ke deel. Dat bestemmingsplan d vastgesteld in 1995 en (Sam werd daarvóór reeds als en disco gerund. Krachtens ivergangsrecht dat voor zulke Dies geldt, kan het gebruik swijzigd worden voortgezet, college besloot dan ook om tegen SamSam op te treden. Vertrouwelijk voor 1995 inderdaad sprake was discogebruik hadden b en w af- id uit bedrijfsgegevens die door "aar (en aanvankelijk tevens ex- ant) Reimer van der Veen he fbaar waren gesteld. Langeveld tok vertrouwden dat blijkbaar niet vulden die bedrijfsgegevens ter Wist jij al dat Jaap Groen een kveede camping aanlegt Zeker. Die is toch speciaal voor "egels, zodat ze kunnen toe reéren? Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg -V - - - - gSJfT- s- - - i_" - -•*.v inzage hebben. Het college weigerde dat, omdat deze gegevens concurrentiegevoelig en daarom ver trouwelijk zijn. Dat leidde tot een aparte rechtszaak met als uitspraak dat de gegevens inderdaad vertrou welijk zijn en dus niet aan anderen hoeven te worden gegeven. Langeveld en Klok spanden daarop via hun raadsman Mr. Maurice Frantzen de eigenlijke zaak aan door bij de bestuursrechter in beroep te gaan tegen de weigering van het col lege om een eind te maken aan het café- en discogebruik van SamSam. Toen de rechter bij de beoordeling van de zaak gebruik wilde maken van de eerder aan het college verstrekte vertrouwelijke bedrijfsgegevens, Lees verder pagina 5 De politie heeft zaterdag een ver waarloosd paard bij de verzorger weggehaald. Het betreft een 25 jaar oude Friese ruin, die drie jaar geleden door de eigenaar bij de persoon in kwestie was onderge bracht, met de bedoeling het dier er een goede oude dag te geven. De politie constateerde diverse ge breken aan het paard. De achter benen waren niet goed beslagen, waardoor de hoeven maar liefst vijf tien centimeter waren uitgegroeid. Gevolg was een overbelasting van spieren en pezen, die het paard kreu pel maakten. Bovendien zaten delen van de huid onder de maden Het paard is teruggegaan naar de oor spronkelijke eigenaar, die het dier nooit had verkocht en er ook juridisch dus nog recht op had. De verzorger verklaarde naar beste weten te hebben gehandeld en het dier onder meer een kuur tegen ma den te hebben gegeven. Omdat hij er zelf geen verstand van had, had hij de hoeven door een ander laten beslaan. Hij vertelde bovendien dat het paard drie jaar geleden al de nodige gebre ken vertoonde. De politie stelt een onderzoek in. Het lot van de Marsdiep en de Texelstroom is bezegeld. Beide veer boten, die van 1963 (respectievelijk 1966) tot 1991 tussen Texel en Den Helder voeren, liggen op het strand van Aliaga in Turkije om te worden gesloopt. Op bovenstaande foto, die vorige week werd gemaakt, is al een begin gemaakt met de ontmanteling van de Marsdiep. Daarmee is een einde gekomen aan een geruchten stroom, die al op gang kwam toen de Mgarr (de voormalige Marsdiep) en de Cittadella (Texelstroom) nog volop werden ingezet bij de verbinding tus sen Gozo en Malta. Een paar jaar geleden deed plotseling het verhaal de ronde dat één van de schepen zou zijn afgezonken, als oefenobject voor de rond Malta uiterst populaire duik sport. Bij navraag bleek dit een an der schip te betreffen. Het gerucht stak echter opnieuw de kop op na dat rederij Gozo Channel Company vorig jaar bekendmaakte dat beide schepen zouden worden vervangen door hypermoderne veerboten. Dirk Kuiter, matroos van Teso en kenner van de historie van de veerdienst, probeerde eind juni meer duidelijk heid over het lot van de oude vlaggenschepen te krijgen. Hij plaatste een oproep in deze krant en kreeg verschillende reacties. De meest opvallende was Jan en Nettie Lap uit Den Hoorn Zij hadden tijdens een vakantie in maart de oversteek van Gozo naar Malta met de voorma lige Texelstroom gemaakt. Het schip zou binnenkort worden afgedankt, zo vertelde bemanning hen. Dat was in middels gebeurd met de oude Mars diep, die zou zijn afgezonken ten behoeve van de duiksport. Wat er met de Texelstroom zou gebeuren, kon de bemanning met vertellen. La ter kreeg Kuiter echter bericht van oud-Texelaar Pieter Inpijn, die uit meerdere bronnen had vernomen dat de schepen voor de sloop waren ver kocht aan Turkije. De meeste scheepssloperijen in dat land bevin den zich bij de stad Aliaga, die onge veer vijftig kilometer van Izmir ligt, meldde Inpijn, die een verwoed ver zamelaar is van gegevens over veer boten. Nadat hij bekenden in Turkije had aangeschreven, ontving Inpijn af gelopen dinsdag foto's die zijn ver moeden bevestigden dat ook beide oud-Tesoschepen hun einde vinden bij Aliaga. In welk stadium de sloop zich bevindt, werd hem niet helemaal duidelijk. De voormalige Texelstroom zou op 5 juni op het Turkse strand zijn gezet. Wanneer de Marsdiep er was gearriveerd, weet Inpijn niet, maar blijkens de vorige week gemaakte foto's, is met de sloop van dat schip inmiddels begonnen. Overigens zijn de sloperijen in Turkije niet onomstre den, omdat de slopers (en de autori teiten) geen enkele boodschap lijken te hebben aan milieu en gezondheid. Geregeld verschijnen rapporten over asbest, zware metalen, PCB's, dioxine en andere gevaarlijke stoffen die bij de sloop vrijkomen en zo weer in zee verdwijnen Onlangs werden zeventien Greenpeace-activisten op gepakt omdat ze in het kader van de actie 'Stop Toxic Shipbreaking' een Zwitsers sloopschip op het strand van Aliaga bezet hielden. foto coCectte Prefer Inpt/nl Losse nummers 0.85 Jongeren van Oudeschild hebben na lang zoeken een nieuwe plek gevon den voor hun caravan. Van Wim Boom mogen ze er een plaatsen ach ter een schuur van hem aan de Vang 13. De gemeente is akkoord en heeft de voorwaarden opgesteld waaraan de jongeren moeten voldoen. De nieuwe ontmoetingsplaats is nog niet ingericht. Pagina 5 Nog maar een half jaar geleden was Alice Blom niet welkom bij de Neder landse selectie. Ze was 'maar' 1.78 meter en dat is volgens de internatio nale volleybalmaatstaven aan de kleine kant. Dinsdag had de 22-jarige oud-Texelse een groot aandeel in de 3-0 overwinning op Canada, waar door Oranje zich plaatste voor de tweede ronde van de wereldkampi oenschappen. Pagina 7 Met een zogeheten 'rolling finisher" uit de wegenbouw werd deze week op het opslagterrein naast Rab Bouwcenter in Oudeschild begonnen met de aanleg van een nieuwe beton nen buitenvloer. De werkwijze is bij zonder voor Texel. Pagina 7 Een brombakfiets die aan de Thijsselaan in Den Burg stond is donderdagochtend gestolen. Ook het frame van een andere brom bakfiets dat in de brombakfiets lag werd meegenomen. Een ooggetuige meldde bij de politie dat de dader het spul rond 8.00 uur met een kraan in een vrachtwagen heeft geladen. De getuige kwam niet in actie toen hij dat zag. omdat hij niet het vermoeden had dat de mlader clandestien bezig was. aldus de po litie. Nadat de eigenaar merkte dat zijn voertuig was verdwenen, belde hij eerst met diverse instanties om te vragen of zij hem hadden wegge haald. Dat bleek echter niet het ge val te zijn. De waarde van de gesto len brombakfiets bedraagt ongeveer €1250.-. Het gestolen frame was nog niet voorzien van een motorblok. Bulldozers zijn sinds maandag bezig met grondverzet in de Eierlandsche Duinen. Ze graven twee plassen voor het nieuwe natuurgebied naast camping De Robbenjager. (Foto jww van Hattum) Bulldozers graven sinds maandag hun weg door het bijna noordelijk ste punt van het eiland. Jaap Groen van camping De Robbenjager is begonnen met het natuur ontwikkelingsproject in het duin landschap naast de camping. De herinrichting moet het gebied, dat onderdeel is van het nationaal park, aantrekkelijker maken als fourageergebied voor vogels. Twee waterplassen met zoet water en moerassig gebied moeten er ont staan in het ongeveer vier hectare grote gebied ten oosten van de cam ping. De grootste plas meet straks zo'n zestig bij honderd meter, de an dere wordt ongeveer zestig bij twin tig. Langs de plassen komen schuin afgelopende oevers en tussen beide waterplassen blijft een stuk|e hoger liggend land. De bodem van beide plassen wordt op het diepste gedeelte uitgegraven tot ongeveer anderhalve meter bene den NAP. Groen: 'Dat is ook de- grondwaterstand, waardoor je daar dan altijd water hebt staan.' De ho gere delen komen op ongeveer een halve meter beneden NAP te liggen. Het natuurontwikkelingsproject moet het gebied aantrekkelijker maken voor vogels en amfibieën. De laatste jaren groeide er steeds meer gras en riet en was het grondwaterpeil aan het zakken. 'Je hoorde al weinig kik kers meer', zegt Groen. 'Ook was het er in de winter vaak te nat en in de zomer te droog, waardoor het ook voor vogels niet ideaal meer was.' Groen pacht het gebied van Rijkswa terstaat. De campinghouder gebruikt het land al jaren om overlast van water uit de duinen op de camping binnen de perken te houden. Met een zelf aangelegd stelsel van water gangen wordt duinwater naar het gebied naast de camping afgevoerd 'Als ik dat niet deed, dan zou tot mei vijftig procent van de camping onder water staan.' Met hetzelfde irrigatie- stelsel wordt straks het water uit de duinen via De Robbenjager naar het nieuwe natuurgebied geleid. Met de kleine windmolen op het terrein wordt de doorstroming op gang gehouden. 'Het kan ook machinaal, maar het liefst doe ik het met de wind watermolen. Dat maakt minder la waai Vanuit het natuurgebied kan het water verder afvloeien naar zee. Afvalwater van de camping gaat met naar het natuurgebied. Alle caravans en gebouwen op de Robbenjager zijn sinds een paar jaar aangesloten op een riolering. Lees verder pagina 5 Het college heeft besloten in het raadhuis en het gebouw van de buitendienst koffieautomaten van Douwe Egberts te plaatsen. Daar door wordt voorkomen dat extra mensen moeten worden aange worven voor het handmatig rond brengen van koffie, zodat de inzet van de automaten per saldo geen meerkosten veroorzaakt. Het probleem is dat de huishoudelijke dienst het steeds drukker krijgt met het rondbrengen van koffie, vooral door het toegenomen aantal werk- lunches en vergaderingen dat in het raadhuis wordt gehouden. De laatste tijd moesten steeds mensen bijsprin gen die eigenlijk andere taken heb ben, zoals schoonmaken. Daardoor kwam het schoonmaken in de ver drukking. Door het plaatsen van de automaten wordt per jaar 300 uren werk bespaard. Ambtenaren en bezoekers halen straks hun koffie uit de apparaten. In vergaderingen wordt de koffie nog gewoon geserveerd. Dit op zichzelf eenvoudige vraagstuk heeft een gevoelig kantje, omdat moest worden bepaald welke soort koffie in de automaten zal worden gedaan. Al ruim vijftien jaar betrekt de gemeente Max Havelaar-koffie die wordt ingekocht bij de Wereldwinkel Texel. Het besluit werd destijds geno men om op deze wijze arme koffie boeren in de Derde Wereld te steu nen. Max Havelaar garandeert dat de boeren een redelijke prijs krijgen voor hun product. Nu komt echter Douwe Egberts-koffie in de automaten. Het college heeft dat beslgten naar aan leiding van de bevindingen die een speciale 'Werkgroep Koffie' heeft ge daan met zes proefopstellingen in het raadhuis. Bij de smaaktests wees 75% van de proevers Douwe Egberts als de beste aan. Daarvan afwijken door om 'politieke' redenen toch voor Max Havelaar te kiezen zou volgens de ambtelijke advisering niet meer in deze tijd passen Mogelijk heeft ook een rol gespeeld dat koffiebranders als Douwe Egberts zich tegenwoor dig bewust zijn van hun maatschap pelijke verplichtingen in de landen waar zij hun koffie vandaan halen. Het bedrijf heeft de gemeente informatie gegeven over haar wijze van inkopen. Dat gebeurt volgens strikte eisen, ook op sociaal en ethisch gebied, zonder de vnje marktwerking los te laten. Ook Douwe Egberts koopt aanzien lijke hoeveelheden koffie rechtstreeks in bij coöperaties van kleine boeren. Het bednjf is verder betrokken bij tal van ontwikkelingsprojecten, mede gericht op verbetering van leef omstandigheden van duizenden koffieboeren. Sommigen in het raadhuis hebben hun twijfels over de vergelijkende smaaktest Volgens hen zou die ten gunste van Max Havelaar zijn uitge vallen als andere soorten koffie van dat keurmerk zouden zijn gebruikt. (Advertentie) (fm ^R>K Tnrt i m hd karl. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: DE IURFRACE OM TEXEL TEXEL RAKE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1