Nieuwe locatie caravan voor jeugd Oudeschild 5 IV5CO Jongeren welkom bij schuur Wim Boom Gebiedscommissie Texel geïnstalleerd ZEG BEER ZULLEN Wi) DE REKENING- L VflM DE PROCESKOSTEN SfOT^RM DOEN?, DPT IS GOED kLÖKj voiüEttDE keer beter .TEXELSE COURANT' >00i00«00#00»00# •oo< _J aai Éüüi Thijsselaan of Thijssenlaan? Robbenjager Zoals het klokje in De Koog tikt, tikt het...? Texels Belang op bres voor Leyen Zendmast Oudeschild komt op terrein waterschap IJsdijk Gemeente vervangt straten ma kera uto Bejaarde dame rijdt man aan WST houdt debat over wenselijkheid legale coffeeshop Gedeputeerde Ada Wildekamp verricht installatie SamSam Sï-UK VRIJDAG 6 SEPTEMBER 2002 jongeren van Oudeschild hebben na lang zoeken een nieuwe plek gevonden voor hun caravan. Van Wim Boom mogen ze er een plaat sen achter een schuur van hem aan de Vang 13. De gemeente is akkoord en heeft de voorwaarden opgesteld waaraan de jongeren moeten voldoen. De nieuwe ont moetingsplaats is nog niet inge richt. De jongeren zijn nog op zoek naar een geschikte caravan. De jongeren kregen in april te horen dat ze in juni hun vorige caravan aan de IJsdijk moesten verlaten, omdat de silo's van Rab die kant uit zouden verhuizen. Er volgde een zoektocht door het dorp naar een nieuwe locatie. Ze kregen daarbij hulp van dorpscommissievoorzitter Koos Zegers, nadat ze de hulp van de dorpscommissie hadden ingeroepen. Ook jongerenwerkster Carla Schrama hielp de jongeren Eind mei leek een oplossing voorhan den. De jongeren zouden een cara van kunnen plaatsen achter een schuur van Frans Zegel, vlakbij de nolen van Dirk Schagen. Het plan <etste echter af op de bezwaren van een buurman De jongeren zouden over zijn land naar de nieuwe locatie moeten lopen en dat zag hij met zit ten. Zegers liet toen weten er een hard hoofd in te hebben dat het nog goed zou komen. Totdat Wim Boom zich meldde bij de dorpscommissie Zegers. 'Hij zei er geen bezwaar te gen te hebben als de jongeren bij hem zouden komen.' De caravan kan op zijn land staan en de jongeren kunnen er ook via zijn land naar toe. 'De jongeren moeten toch een plek- kie hebben', zegt Boom. 'Dan moet je ook maar even sociaal denken.' Met de jongeren is afgesproken dat ze in eerste instantie voor een jaar op de nieuwe locatie mogen staan. Houdt iedereen zich aan de afspra ken, dan volgt verlenging. Zegers: 'We bekijken het telkens per jaar. We weten nu wat voor club jongeren er is, maar over een paar jaar zitten er natuurlijk weer anderen.' De ge meente heeft toegezegd verlichting aan te brengen langs een stuk nog donkere weg naar de nieuwe locatie De jongeren is verzocht een che misch toilet bij de caravan te plaat sen. Andere voorwaarden zijn onder meer dat er geen overlast wordt ver oorzaakt en dat het onderkomen aan de brandveiligheidseisen voldoet. De caravan staat in de buurt van de noodslachtplaats van buurman Aad van Heerwaarden. Volgens Zegers is hij ook akkoord met de komst van de jongeren. 'Maar hij wilde wel de ga rantie dat zij geen bezwaren gaan maken tegen de noodslachtplaats. Daar kan soms in het weekend een kadaver buiten liggen, omdat er op zaterdag en zondag niet wordt ge slacht. Zo'n kadaver wordt overigens wel goed afgedekt De jongeren zijn blij dat het alsnog gelukt is een nieuwe plek te vinden, zegt Sam Zilliger, éen van hen. Ze zijn momenteel nog zoekende naar een nieuwe caravan. 'We hebben nu de keuze uit drie caravans, maar éen daarvan is te groot en van een ander is het dak met in orde.' De caravan die aan de IJsdijk stond, konden de jon geren niet meenemen. Die is ter plaatse gesloopt. De caravanjeugd in Oudeschild bestaat uit een groep van zo'n zestien personen in de leeftijd van ongeveer 16 tot 23 jaar HET IS GEEN FEESf HLS "O'J NIET BENT GEWEEST! tfuPoo* (Jótf VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 v-' x r- - L Naast een Thijsselaan, een Thijsse- school en straks een Thijssemo- wment bezit Den Burg sinds kort ook n Thijssenlaan. Dat zou je althans lenken bij het zien van het straat- flmbordje op bijgaande foto, geno- len vanuit de Binsbergenstraat. Opmerkelijk is echter dat achter het bordie een huis staat waarop nog een oud en verweerd bordje zit dat aan geeft dat het hier toch echt om de Thijsselaan gaat en dat de makers er dus per ongeluk een n tussen hebben gezet fFoio joop Rommc 1st Om te voorkomen dat het water in het 'ieuwe natuurgebied overlast ople vert voor de camping laat Groen met de weggegraven grond een nieuwe dijk aanleggen langs het natuurge bied Die vervangt de afscheiding die Br eerder al lag. De dijk wordt onge veer vierhonderd meter lang en loopt wat slingerend door het landschap. Ms hij klaar is, wordt de camping volledig omsloten door dijken. 'Dan ;shet waarschijnlijk het kleinste pol- dertje van Nederland', grapt Groen. Om te voorkomen dat wateroverlast tan ontstaan op de weg naar de camping, laat hij ook nog enkele stu ken aanleggen. Vliehors Groen hoopt dat het toekomstig na tuurgebied een grotere aantrekkings kracht heeft op trekvogels. 'Die vlie gen over het algemeen langs de banden. Als ze hier komen hebben ze net een stuk Vliehors achter de ^9- waar weinig te drinken voor ze 151 Om de dieren ook voldoende •oedsel te bieden, blijft een stel duin- doornstruiken in het gebied staan. En we hebben wat bomen rond het terrein staan Die zitten vol met spin- "enGroen hoopt dat het gebied ook •e'dt tot de komst van onder meer talingen (eenden) en steltlopers 'Mis schien komen er wel lepelaars hier naar toe.' Oude zaden van vroeger die in de grond zitten, krijgen een kans om in het nieuwe natuurgebied tot bloei te komen, wanneer het bo venste laagje van de grond verwij derd is. Volgens Groen kunnen er net als vroeger mogelijk weer orchideeen gaan bloeien. Het is de bedoeling dat op de dijk verschillende soorten natuurgras gaan groeien. Het is niet de bedoeling dat mensen door het nieuwe natuurgebied gaan lopen. Er worden twee plekken inge richt waar mensen naar de vogels kunnen kijken Het nationaal park (Duinen van Texel) en de Vogel werkgroep laten volgend jaar een vogelkijkhut bouwen nabij de weg naar de camping en de Robbenjager laat nabij de dijk met wilgenhout een vogelkijkscherm bouwen, zodat campinggasten ook daar de vogels kunnen bekijken. Als het water in de winter dicht vriest, zou het volgens Groen gebruikt kunnen worden om te schaatsen. Aannemer van de werkzaamheden is Nico Roeper Willem Bakker leverde de twee bulldozers Daarmee wordt sinds maandag de grond verzet. Een week eerder werd het land al met een klepelmaaier voorbereid op de werk zaamheden. Het grondwerk duurt nog ongeveer twee weken. Met een kraan worden het terrein en de dijk Raad van State. Die kwam tot een uitspraak die op het volgende neer komt: doordat Langeveld en Klok weigerden toe te staan dat de Alkmaarse rechter de vertrouwelijke bedrijfsgegevens zou bekijken, heb ben zij het onmogelijk gemaakt te onderzoeken of de weigering om te gen het eetcafé op te treden, gerecht vaardigd was. De gevolgen daarvan had de rechtbank voor hun rekening moeten laten, door het onder die om standigheden aannemelijk te vinden dat b en w op basis van hen ter be schikking gestelde gegevens terecht hebben geweigerd het café- en discogebruik van SamSam te stop pen. De Raad van State acht in deze ook van belang dat Langeveld en Klok hebben berust in de rechterlijke uitspraak dat zij de vertrouwelijke bedrijfsgegevens met mogen inzien en ook op andere wijze de gerechtvaardigdheid van de beper king van de kennisname van die stuk ken niet hebben bestreden Hiermee is de kous af, want tegen uitspraken van de Raad van State is geen beroep mogelijk. Paul van Dijk, sinds drie seizoenen pachter van SamSam, is verheugd. Toch zegt hij nooit te hebben getwijfeld aan de voor hem goede afloop van het ge schil. 'Het was veel meer het gevoel van onvrede omdat collega's in De Koog elkaar op deze wijze dwars zitten. Maar dat heb ik nu helemaal van me afgezet. We gaan verheugd verder' De gemeente moet Natuur monumenten erop wijzen dat het visverbod voor Ton Leyen in strijd is met gemaakte afspraken. Dat is de strekking van een motie die Texels Belang dinsdag indient bij de gemeenteraadsvergadering. Leyen, die al zo'n dertig jaar in zijn eentje met een sleepnetje op harders vist, mag van Natuurmonumenten met meer actief zijn op De Schorren. De vereniging, eigenaar van het na tuurgebied, wil verstoring van broe dende en fouragerende vogels door De problemen rond de in Oude schild op te richten C2000-zend- mast van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken lijken uit de wereld. De mast kan worden ge plaatst op ruime afstand van de aanvankelijk beoogde locatie, na melijk op het terrein van het water schap aan de IJsdijk. Tegen het toelaten van de mast op de oude plek op het bedrijventerrein waren 16 zienswijzen (bezwaarschrif ten) ingediend. Ze kwamen van om wonenden die bang zijn voor ra diostraling als ook telecommuni catiebedrijven antennes in de mast aanbrengen. Ze deden het voorstel de mast te zetten op het kleidepot aan de IJsdijk, dat eigendom van Rijkswaterstaat is. Die suggestie kon echter met worden gevolgd, omdat de mast om technische redenen op minstens 150 meter van de windmo lens geplaatst moet worden, terwijl de afstand tussen kleidepot en mo lens kleiner is. Bovendien bleek dat niet vast staat dat Rijkswaterstaat de mast hier wil toelaten. Het door de aanvrager van de mast zelf als alter natieve locatie voorgestelde klei depot op een andere plek aan de IJs dijk gaf wat dat betreft geen problemen. De mast komt op 250 meter van de dichtstbijzijnde molen, ook de wellicht te bouwen molens van Dick Graaf blijven voldoende op afstand en het Waterschap Holland Kroon gaat akkoord. Inmiddels heeft de regering bepaald dat voor C2000-masten geen ver gunning meer nodig is gezien het landsbelang dat ermee is gediend. De planologische procedure hoeft daarna netjes afgewerkt De kosten bedragen zo'n €18.000,-. Daarvan wordt 95 procent betaald door het nationaal park. De overige vijf procent zijn voor rekening van Groen. 'Ik laat bijvoorbeeld de stuwen aanleggen en ik zorg straks ook voor het beheer en onderhoud.' Bijzonder aan het project is dat Groen zelf de kartrekker is Hij is al diverse jaren bezig met de voorbereidingen. Met behulp van Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer, de Vogelwerk groep en de gemeente zette hij de plannen concreet op papier. Het pro ject kan betaald worden door het nationaal park omdat de Robben jager net als campings Loodsmans duin en Kogerstrand onderdeel is van de Duinen van Texel. Enit Scholtens, coördinator van het nationaal park, is er enthousiast over dat Groen als particulier met het initiatief bezig is. 'Ik vind dat een mooi voorbeeld.' De campinghouder verwacht dat men sen in de herfst al naar vogels in het gebied kunnen kijken. daarom niet te worden afgemaakt. Wel zullen omwonenden worden geïnformeerd en knjgen ze gelegen heid om te reageren. Een soortgelijke mast bij De Cocksdorp kan wat betreft het col lege wél op de geplande plek op 350 meter van de vuurtoren worden neer gezet. Alleen door de Werkgroep Landschapszorg Texel was er be zwaar tegen gemaakt met de aan merking dat de 50 meter hoge mast niet was getoetst aan de Vogel- en Habitatrichtlijn. Bovendien vond men dat de mast net zo goed op de vuur toren geplaatst kon worden. Het col lege bracht hier tegenin dat de toren een rijksmonument is, wat het onge wenst maakt er een dergelijk object op te zetten. Ook zijn er technische problemen: de radarantenne op de toren zit in de weg. Intussen is de mast getoetst aan de Vogel- en Habitatrichtlijn, met positief gevolg: de mast en de antennes van telecommunicatiebedrijven die er ook in worden aangebracht, zullen geen belangrijke gevolgen voor het gebied hebben. De artikel 19-procedure zal wel gewoon worden afgewerkt, wat betekent dat Gedeputeerde Staten om een verklaring van geen bezwaar wordt gevraagd. Het college heeft besloten €47.647,- uit te trekken voor de aanschaf van een nieuwe stratenmakerauto met mimkraan. De inmiddels afgeschre ven oude wagen dateert van 1994 en zal bij inschrijving worden verkocht. Het nieuwe voertuig (een kleine vrachtwagen met open bak die dage lijks voor allerlei wegwerk wordt inge zet) is wat zwaarder uitgevoerd dan de oude, zodat aan de voorkant ook een sneeuwploeg kan worden beves tigd. In combinatie met de zoutstrooier, die enkele jaren geleden werd aangeschaft, kan dan op fiets paden, woonerven en kleine straten in één bewerking sneeuw worden geruimd en zout gestrooid. Een inwoner van Den Burg is dinsdagavond rond 22.00 uur op de hoek Kogerstraat-Beatrixlaan aange reden door een plaatsgenote, die op die dag 81 jaar was geworden. De vrouw had de man, die stilstond met zijn fiets, met gezien. Dat gebeurde wellicht doordat op die plaats een lantaarnpaal stuk was, waardoor het zicht er te wensen overliet. De man kwam ten val en liep onbekende ver wondingen op. menselijke activiteiten zoveel moge lijk voorkomen. Texels Belang wijst er in haar motie op dat in de verkoopakte aan Natuur monumenten staat dat de vereniging 'het verkochte aanvaardt in de staat waarin het zich bevindt, met alle lus ten en lasten, rechten en verplichtin gen en heersende en lijdende erf dienstbaarheden daaraan verbonden.' Leyen viste al op De Schorren toen het gebied naar Natuurmonumenten ging. Texels Be lang wijst ook op het 'kleinschalig historisch medegebruik' waar oud- TB-raadslid Dick Drijver zich jaren lang sterk voor heeft gemaakt. Het kleinschalig historisch medegebruik werd erkend bij de laatste Waddenzeeconferentie die vorig jaar in het Deense Esbjerg werd gehou den. Texels Belang vindt dat de vis serij van Leyen onder het mede gebruik valt. 'Het is wenselijk dat rechten en gebruik door de lokale bevolking van de Waddenzee als van oudsher geëerbiedigd worden en in stand blijven.' De Welzijnsstichting (WST) houdt dinsdagavond 24 september een debat over de vraag of er een le gale coffeeshop op het eiland moet komen. Jongeren kunnen tijdens het forum meepraten over het on derwerp en hun mening geven. Het debat is een vervolg op de dis cussie die jongeren en lijsttrekkers van de politieke partijen in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen met elkaar hadden. Die discussie had plaats tijdens de Avond van de Stel- lingname in Question Plaza. Een groep jongeren pleitte toen voor de komst van een coffeeshop op Texel. Van de lijsttrekkers konden op dat moment twee zich vinden in die ge dachte, de andere vier waren tegen. De WST zoekt voor het forum, dat in Hotel Den Burg wordt gehouden, jon geren die voor of tegen zijn. Volgens directeur Bart Heijnen moet de dis cussie gaan gver de vraag óf vesti ging van een coffeeshop wenselijk is 'Het moet met gaan over de vraag c je wel of niet moet blowen.' Hans van Osch van de Brijder Stichting is aan wezig om mee te praten over het onderwerp. De WST probeert ook een medewerker van een organisatie van coffeeshop aanwezig te laten zijn. Jongeren die mee willen doen aan het forum, kunnen contact opne men met het jeugdwerk van de Welzijnsstichting (tel. 314445 of 315582). Op de website www texelsecourant nl kunnen men sen zich uitlaten over de vraag of er een coffeeshop moet komen op het eiland. Bel grotu 0800 bloedbank y Texel kent sinds maandag een zo geheten bestuurlijke Gebieds commissie die zich bezig gaat hou den met projecten van het Masterplan Water, de stichting Duurzaam Texel en het zogeheten Convenant Texel (het overleg tus sen diverse bij natuur, landbouw en toerisme betrokken organisaties). Gedeputeerde Ada Wildekamp van de provincie Noord-Holland instal leerde de commissie tijdens een bijeenkomst op het gemeentehuis. Taken van de commissie zijn het in de gaten houden van het verloop van de projecten en het aanvragen van sub sidies bij de overheid In de bestuur lijke Gebiedscommissie zijn de ge meente. de provincie, waterschap Hollands Kroon en hoogheemraad schap Uitwaterende Sluizen verte genwoordigd. Burgemeester Joke Geldorp is onafhankelijk voorzitter van de commissie. Gedeputeerde Wildekamp, wethouder Nel Eelman (gemeente), dijkgraaf Simon Stelten pool (Hollands Kroon) en hoogheem raad Peter Majolée (Uitwaterende Sluizen) zijn de andere leden van de commissie De commissie moet gaan opereren in een complex werkveld met diverse subsidie-aanvragers en diverse subsidieverstrekkers Doel van de commissie is onder meer dat subsi- die-aanvragers voor indiening eerst goed met elkaar overleggen, zodat ze met langs elkaar heen werken. Dat gebeurt voortaan in drie deel- commissie die onder de bestuurlijke commissie vallen. Dat zijn de deel- commissies Water (betrokkenen Masterplan Water), Duurzame Ont wikkelingen (betrokkenen Duurzaam Texel) en Natuur, Landbouw en Re creatie (betrokkenen Convenant Texel). 'In de deelcommissies wordt een aanvraag ambtelijk voorbereid', vertelt Marja van Keulen van de pro vincie 'Daarna gaat het naar de be stuurlijke commissie voor een be stuurlijk akkoord en vervolgens gaat het via de provincie naar de Dienst Landelijk Gebied waar het wordt be oordeeld.' De Dienst Landelijke Ge bied is een orgaan van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis- serij dat tegelijkertijd ook voor de pro vincies werkt. Basis onder al het overleg vormt het zogeheten gebiedsprogramma Texel dat Gedeputeerde Staten zo'n twee maanden geleden goedkeurden. Daarin zijn de plannen en projecten van het Masterplan Water, Duurzaam Texel en natuur, landbouw en recrea tie verwerkt. Opname van projecten in dat programma is een belangrijke voorwaarde om bij de overheid aan spraak te kunnen maken op de subsidieregeling gebiedsgericht be leid (SGB-gelden) Texel kan via die regeling jaarlijks zo'n €700 000,- van het rijk krijgen voor projecten. Gede puteerde Staten raamden bij de vast stelling van het gebiedsprogramma dat tot 2005 ongeveer €7,2 miljoen nodig is voor uitvoering van alle voor genomen projecten. Behalve het rijk dragen ook de provincie, het water schap en het hoogheemraadschap een deel van de kosten. De bestuurlijke Gebiedscommissie komt naar verwachting vier keer per jaar bijeen voor overleg. Texel is het tweede gebied in Noord-Holland waar een dergelijke commissie in het leven geroepen is Eerder gebeurde dat voor Noord-Holland Midden. De nieuwe bestuurlijke Gebiedscommissie. Van links naar rechts. Nel Eelman, Peter Majolée, Ada Wildekamp, Simon Steltenpool en Joke Geldorp. (foto Jeroan van Hatlumi noest hij aan Mr. Frantzen vragen of dat mocht, zonder dat hij en of zijn Iwee cliënten daar zelf kennis van nochten nemen. Frantzen weigerde, jodat de rechter de bedrijfsgegevens buiten beschouwing moest laten. De bestuursrechter trok daarop de con clusie dat het college niet had kun- len aantonen dat SamSam al voor 1995 als disco was gebruikt en stelde Langeveld en Klok in het gelijk. Verontwaardigd iet college, verontwaardigd over deze uitspraak, ging in beroep bij de

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5