asisscholen tonen zorg /er bezuinigingsplannen exelaars dienen klacht in bij Europees Hof Gewonden en veel schade bij aanrijding ZEGEL Cj roen Twartsjexeh het harL, pzamenlijk brief naar schoolbestuur Pieter Drijver voor derde keer beste Strender visroker tie me poging om Armeens gezin te redden Loos alarm na parachutesprong Wie heeft plek voor draaiorgel? De Koog vernederd m Jubileum Harry ÜB TEXELSE'^COURANT SUPER DE BOER Actie steun aan de familie Kalaidjan blCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11712 DINSDAG 17 SEPTEMBER 2002 hijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 cholen zijn ongerust over de Igingen die burgemeester thouders hebben voorge le scholen dreigen op meer- lanieren te worden geraakt, inbare basisscholen hebben enlijk een brief gestuurd aan loolbestuur (burgemeester thouders) om hun zorgen ir te maken. olen tonen zich bezorgd over tuinigingsvoorstellen. Burge- ir en wethouders willen de voor het IMV-pro|ect 'en. de subsidie voor het iwemmen verminderen, de om een logopedist naar te laten komen afbouwen en age voor schoolvoorstellingen t laatste voorstel wil het col- .rlijks €6400,- besparen. Op die moet volgend jaar €2800,- bezuinigd. Dat bedrag loopt €9500.- in 2004 en €16.100.- Op het schoolzwemmen wil- irgemeester en wethouders €20.000,- bezuinigen. Het tten van de subsidie voor het 0|ect moet vanaf 2005 leiden jaarlijkse besparing van 0,-. In het bezuimgings- mma wordt ook nog een jaar- lezuiniging van €12.900,- op skosten van het onderwijzend sel' genoemd. In totaal komt paring op zaken die aan het «P gerelateerd zijn daarmee !<Ö0,- Cf 172.770) vanaf 2005. den wijzen de bezuiniging op .ziekonderwijs (IMV-project) van de hand. Volgens idirecteur Tme Visser van de basisscholen valt over het igen op de zwemlessen wel te 'Het is nu zo dat sommige n een halve middag kwijt zijn sn half uurtje zwemmen. Daar- ladden we inhoudelijk willen met het schoolbestuur en dat we ook al aangegeven. Het achter al meegenomen in de igingsvoorstellen.' Burgemeester en wethouders heb ben voorgesteld de subsidie voor zwemlessen te staken als een kind over voldoende basisvaardigheid beschikt. Nu krijgen kinderen van groep 3 tot en met groep 8 eén keer per week zwemles als openlucht zwembad Molenkoog geopend is. Door zwemlessen te subsidiëren tot dat kinderen basisvaardigheden on der de knie hebben, denkt het college €20.000 te kunnen bezuinigen. Een totale beëindiging van de zwem- activlteiten zou een besparing van €41.815,- opleveren Volgens Visser moeten de zwemlessen in ieder ge val blijven en moeten de kinderen een bepaalde zwemvaardigheld kunnen verwerven. Ze vraagt zich wel af hoe het daarna zou moeten als de subsi die voor kinderen die kunnen zwem men stopt. 'De bus moet toch rijden om kinderen te halen en te brengen.' Visser vraagt zich ook af wat de mo gelijke veranderingen betekenen voor de gymlessen. 'Scholen hebben des tijds een uur gymles ingeleverd om een uur te kunnen zwemmen. Ik vraag me af of scholen dat extra uur gym dan weer terugkrijgen.' Directeur Theo Habraken van de Lubertischool in De Koog zegt na drukkelijk te hopen dat de zwemles sen gecontinueerd blijven in de zo mer. De Lubertischool en de Kompasschool kennen als enige ba sisscholen ook schoolzwemmen in de winter. De Lubertischool heeft daarvoor op eigen initiatief ruimte in gehuurd bij Calluna. Habraken: 'Het is voor ons ook een voordeel dat dat dichtbij is, zodat we op de fiets kun nen. Maar het zou jammer zijn als het in de zomer zou wegvallen.' Logopedie Het bezoek van de logopodist aan de scholen is bedoeld om bij kleuters vroegtijdig eventuele taalachter standen op te sporen. De leraren kun nen ook opmerken dat een kind qua taal uit de pas dreigt te lopen, maar ze zijn er over het algemeen met voor opgeleid om dat zelf deskundig vast te stellen. Valt de controle door een logopodist weg, dan komt het vol gens Visser voor rekening van ouders zelf om met hun kind naar een logopedist te stappen. Bezuinigingen op school voorstellingen hebben gevolgen op de samenwerking die de scholen hebben met een stichting voor kunst zinnige vorming in Den Helder. 'We hebben in De Cocksdorp nu bijvoor beeld een tentoonstelling op school over de boekdrukkunst', zegt direc teur Kor Posthumus van basisschool Durperhonk. 'Dat zou minder snel gebeuren als we dat helemaal zelf moeten organiseren.' De tentoonstel ling hangt samen met een project over boekdrukken waar alle groepen aan meedoen. Snijden in het budget leidt tot keuzes. 'Dan zou je zo'n pro ject bijvoorbeeld een jaartje moeten overslaan of met alle groepen zouden mee kunnen doen.' Volgens Post humus wordt met de voorstellen geen recht gedaan aan het gemeen telijk streven om hart te hebben voor het onderwijs. 'Er werd daarbij altijd gekeken naar de eilandpositie, maar dat komt nu op de tocht.' De openbare basisscholen hebben voor donderdag een extra vergade ring belegd voor de gezamenlijke medezeggenschapsraden, zodat die zich ook kunnen beraden op de be zuinigingen. Het schoolbestuur (bur gemeester en wethouders) is even eens uitgenodigd. Voor b en w is nu overigens een si tuatie ontstaan, waarbij zij twee pet ten op heeft. Aan de ene kant moet het college opkomen voor de belan gen van de hele gemeente en aan de andere kant moet het als schoolbe stuur opkomen voor de belangen van de openbare scholen. Middels de gezamenlijke brief wordt het college nu gevraagd bij zichzelf in protest te gaan. Een paar jaar geleden lagen nog plannen op tafel om een apart bestuur voor de openbare scholen te vormen, zodat het college geen last zou krijgen van de dubbelrol die het bij de scholen vervult. Pieter Drijver keurt de door hem gerookte poon. (Foto Gerarö Timmerman) Volop gerookte poon en 'slippies' (ondermaatse tong) zaterdag in Oosterend, waar rond de her vormde kerk visrookwedstrijden werden gehouden. Het evenement trok elf deelnemende teams, die elk met hun eigen vat en bereidingswijze van de partij wa ren. Voor de derde keer in succes sie streek Pieter Drijver van de TX 32 met de eer. De opbrengst van de verkochte vis komt ten goede aan de aanschaf van een bronzen beursbeeldje. Visroken is een bijzondere bezigheid. Zeker een visrookwedstrijd, want dan verschijnen de vaklieden elk met hun eigen rookvat, wat een gevarieerd beeld biedt. De één met een oude oliedrum, met onderin een luik waar door de brandstof naar binnen gaat en met bovenop een jutezak om de luchttoevoer te regelen. Anderen kwamen met een dubbelwandig vat en weer anderen hadden er van hout een soort huisje bovenop gebouwd. De samenstelling van de brandstof vormt wel het belangnjkste 'geheim van de smid' Gebruikt worden eiken- krullen, zaagsel, turfstrooisel of an dere ingrediènten. De één gebruikt wat meer van het één. de ander van het ander om de vis het gewenste aroma te geven. 'Voor deze poon gebruiken we essen- en vurenhout, want dat geeft een wat zachtere smaak aan de vis en wat eiken er bij, dat wat scherpte geeft', licht roker Ron Buijsman, die samen met Robert Schulze meedoet, een tipje op van de sluier. Vooral het beheersen van het vuur is een ware kunst. 'We doen er wat mot bij om de temperatuur te regelen. Liefst houden we de tempe ratuur een beetje rond de zestig gra den, maar doordat het deurtje net is open geweest, is de thermometer even gedaald. Maar nu begint hij te gloeien en loopt de thermometer al weer op.' Het meest vertrouwt hij nog op zijn gevoel, door zijn handen op het vat te leggen. Want als dat niet meer kan, dan wordt het te heet. Buijsman: 'Een poontje is erg gevoe lig voor open knappen, dus het moet met te hard gaan Bij een slippie heb je dat niet zomaar.' Maar bij onder maatse tong mag het roken weer met te lang duren, anders droogte de vis teveel uit. Ook hebben de rokers re kening te houden met de tempera tuur van de omgeving, wat weer van invloed is op de hitte in het vat. 'Vo rig jaar stond er veel wind en toen koelde het vat sneller af. Nu het stil is, merken we daar wat minder van.' Wie een dubbelwandig vat heeft, heeft minder invloed van de omgevingstemperatuur. Maar er is ook een nadeel. Buijsman: 'Die vaten zijn aan de buitenkant hooguit veer tig graden, dus moeten de rokers volledig op hun thermometer vertrou wen.' Niet alleen temperatuur en brandstof zijn van invloed op de smaak, ook het voorbereiden van de vis speelt een rol 'Het voorpekelen bijvoorbeeld. Hoe lang doe je dat, hoeveel water en hoeveel zout. Het nadeel vind ik dat we een jury van wel een man of acht hebben De één vindt het te zout, de ander te flauw.' Een nadeel dat voor milie Kalaidjan terugsturen Georgië, waar een oorlog len de Armeense minderheid onderdrukt, is een onmen- e daad. Als de Nederlandse eid dat niet wil erkennen, dan het Europees Hof zich daar eens over uitspreken. Dat ien groep Texelaars, die zich it van de in Den Burg wo- i vluchtelingen heeft aange- en en een 'sympathie-actie' I eiland wil ontketenen. 'het motto 'Leven zonder angst Ie Kalaidjans' roepen Texelaars >b Bakker, Willem Vos, Wil de Partus, Fridt Blanken en Joop iets senior hun eilandgenoten beweging te komen voor het 'esproken Armeense gezin. In pen brief, die vandaag met de ■eCourant wordt verspreid, vra- 3 om handtekeningen en finan- steun, bedoeld om de proces- n te betalen. 'Vrienden van de e kleermaker Gümüz hebben paar jaar geleden zó veel athiebetuigingen verzameld, i bijna mocht blijven. Onze ad it, mr. Arie van Driel, gelooft dat inet zoveel los weten te maken, ia"s heel groot is dat de ttians wél een vestigings- "ining krijgen', vertelt Rommets, 'a actie samen met Blanken lineert. iets en de zijnen hebben reden •ertrouwen te hebben in de '8 raadsman uit Alkmaar, die aóaliseerd is in vreemdelingen- len een goede reputatie geniet. °PTexel is Van Driel geen onbe- e Voor Jaap Hoogenbosch van 31 bedacht hij de bedrijfsvorm ft Hogelijk maakt dat de bloem bollenkweker arbeidskrachten uit Polen inschakelt. Rommets: 'Wij zijn bij Van Driel terechtgekomen na het negatieve besluit dat de Kalaidjans in mei ontvingen. Die uitspraak bete kende eigenlijk dat ze zijn uit geprocedeerd. Maar omdat het om een zaak van leven en dood gaat - letterlijk -, weigeren we ons erbij neer te leggen. We mogen ons gelukkig prijzen met Van Driel. Hij is vorige maand een hele dag op Texel ge weest om zich te laten informeren over de zaak en kwam direct met nieuwe plannen op de proppen. Dat geeft hoop.' Ondernemer De aanpak van de nieuwe advocaat is tweeledig. Hij wil dat Joeri en Erchan Kalaidjan een aanvraag doen om zich als zelfstandig ondernemer op het eiland te vestigen De 49-ja- rige Joeri is bouwkundig ingenieur. Voordat hij in 1992 het oorlogsgeweld in de Georgische provincie Abchazië ontvluchtte, gaf hij leiding aan grote projecten in Siberië, waar vaak onder barre omstandigheden moest wor den gewerkt. Sinds hij in 1998 op Texel belandde, verleende hij hand en spandiensten bij verbouwingen en trad hij op als architect. Met die werk zaamheden verwacht Kalaidjan ook als geregistreerd ondernemer zijn brood te kunnen verdienen. Zijn 46- jarige echtgenote was in Georgië wiskundelerares, een vak dat ze ge zien de schaarste op de Nederlandse arbeidsmarkt zonder meer weer zou kunnen uitoefenen, ware het niet dat het asielzoekers verboden is in loon dienst te treden. 'Maar ze zou als particulier wel mogen werken. Ze moet dus repetitor worden en een eigen huiswerkklas beginnen Aan dit deel van het plan van Van Driel kleven de nodige praktische bezwaren. Het grootste is dat de Kalaidjans hun aanvraag moeten in dienen bij de Nederlandse ambas sade in het land waar ze vandaan Lees verder pagina 5 Omdat er een parachutist neergestort zou zijn, is vrijdagmiddag een traumahelikopter uitgevlogen. Het bleek al snel loos alarm. Een para chutist had zijn in de knoop geraakte parachute tijdens zijn sprong afge worpen en was op zijn reserve parachute geland. De vallende 'losse' parachute werd in eerste instantie voor een parachutist aangezien. Peter Kaan zoekt stallingruimte voor zijn draaiorgel. Sinds een jaar of twee stond het gratis en voor niets in de garage van de ambulancedienst, maar wegens ruimtegebrek is dat vanaf 1 januari niet meer mogelijk. Binnen de KNRM, waarvoor hij al 22 jaar geld inzamelt, wordt uitgezien naar een nieuwe plek, maar tot dus ver zonder resultaat. 'En buiten zet ten doe ik het met, want ik ben erg gehecht aan het draaiorgel', vertelt Peter Mensen die een plekje in hun garage of een andere ruimte willen afstaan, kunnen contact met hem opnemen. Het orgel neemt ongeveer drie vierkante meter in beslag. Peter is bereikbaar via telefoonnummer 06- 22119929. Drie gewonden twee totaal ver nielde auto's waren het resultaat van een aanrijding, die zich vrijdag de dertiende om 16.50 uur voor deed op het kruispunt Pontweg- Gerritslanderdijk. Een 77-jarige man uit Den Burg gaf met zijn 45 km-brommobiel geen voorrang toen hij vanaf de Gerritslanderdijk de Pontweg opreed. De 54-jarige automobiliste Gré van der Veen uit De Koog, die uit de richting van haar woonplaats kwam, stuurde nog wel iets bij, maar kon een aan rijding niet vermijden. Bij de botsing liep ze een zware her senschudding op, alsmede kwetsu ren aan nek en arm. Er doen zich ook storingen voor van neurologische aard, waarvan nog niet vast staat of ze van voorbijgaande aard zijn. De bejaarde bestuurder van de andere auto had onder meer een stuit beenfractuur. Zijn eveneens 77-jarige echtgenote, die naast hem zat, brak een sleutelbeen. Bij het ongeluk kwam zo ongeveer alles in actie wat Texel aan hulpver leners en materialen heeft. Nadat de nog in de wagen zittende slachtoffers eerste hulp hadden gekregen, verwij derde de brandweer van beide auto's het dak, waarna de gewonden in de ambulances werden gedragen. Fami lieleden onder de omstanders toon den zich onder de indruk van de goede gang van zaken bij de hulpver lening. Reinier van der Veen: 'leder een deed heel kalm precies wat hij moest doen. De samenwerking was perfect, alsof het dagelijkse routine was'. iedereen geldt, ook voor Pieter Drijver, winnaar van twee eerdere edities, die niets aan het toeval over laat om opnieuw met de eer te gaan strijken. Dit jaar rookt hij samen met Sijbrand van der Vis. Drijver wijst op het belang van de versheid van de vis. 'Je moet ze de hele reis goed in het ijs houden.' Gevraagd naar de soort brandstof, aarzelt hij even. 'Ei- Lees verder pagina 5 'Ik voetbal al een jaar of twaalf in he. eerste van Oosterend, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt', ver zuchtte Sil van Dijk, voetballer en trai ner bij SVO. Zijn ploeg walste tijdens de eerste eilandderby van dit seizoen in de zevende klasse compleet over gastploeg De Koog heen. Het elftal van de nieuwe trainer Bep Vonk bakte er in Oosterend niets van en werd met een nederlaag van 13-1 naar huis gestuurd. Pagina 7 'Hoelang moet je nog?' De eerstvol gende die hem dat vraagt, krijgt een slag voorz'n harses. Harry de Graaf kan zich een leven zonder de journa listiek maar nauwelijks voorstellen. Hij kwam in 1962 als 21-jarige bij de Texelse Courant. Vrijdag wordt zijn veertigjarig jubileum gevierd met een receptie in het Havenrestaurant. Pagina 9 (Advertentie) Terwijl do gewonde vrouw en de eerste hulpverlener even zijn afgedekt met beschermfolie, verwijderen mensen van de brandweer de bovenbouw van de auto. Ook de andere verongelukte wagen werd op deze manier in een cabriolet veranderd, zodat de gewonden er makkelijk konden worden uitgehaald om naar de ambulance te worden overgebracht. f°to Harry a* Groan Cjnea "Zgertsjixrh la ha hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE o des NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1