ten leven in de Texelse dienst van Courant Harry de Graaf 40 jaar redacteur TEXELSE g C0URANT ubileumreceptie DINSDAG 17 SEPTEMBER 2002 '9 elang moet je nog?' De eerstvolgende die hem dat vraagt, ik vertrok met de Dageraad uit Oude- ,U! jt een slag voor z'n harses. 'Dat vragen ze elkaar in de schild en kwam terug - met diezelfde 38 rierbajes. Je kunt mij beter vragen hoelang ik nog mag.' DaQeraad - °p Horntje. in Nieuw- ry de Graaf kan zich een leven zonder de journalistiek maar Guinea ben lk eenentwintig gewor- >k welijks voorstellen. Hij kwam in 1962 als 21-jarige bij de else Courant, als assistent van Arie Breet, de toenmalige acteur. Toen deze vier maanden later een baan aan de over- t kreeg, werd De Graaf van de ene op de andere dag tot fdredacteur gebombardeerd, een functie die hij tot 1990 leedde. De eerste jaren maakte hij de krant helemaal alleen, r werd hij bijgestaan door een lange rij assistenten, hulp- ïefcelfstandige redacteuren. Ook na zijn terugtreden als eer man bleef De Graaf 'zijn' krant trouw, zich met milde zelf- it emeritus-hoofdredacteur noemend. Vrijdag wordt zijn rtigjarig jubileum gevierd met een receptie in het Haven- :aurant. ■pallen jaren lang zorgde De Graaf een gestage stroom kopij. Vóór omst van de computer kostte de erking daarvan veel meer tijd tegenwoordig, zodat de artikelen «I mogelijk gespreid moest wor- aangeleverd. 'De opdracht was etters aan de gang te houden.' loen deze over overwerk begon- te klagen en in de drukkerij een lale revolutie' uitbrak, realiseerde iraaf zich hoe onrechtvaardig de ■tie was. 'Ik was altijd aan het Soms werd het alweer licht als tar was. Omdat ik het dan onzin lom nog naar bed te gaan, ging aar gewoon door. Ik klaag niet, ik vond het prachtig, maar het denkelijk dat mijn werkgever dat tond. Hij had me tegen mezelf in iierming moeten nemen.' nadat De Graaf trouwde en een stichtte, veranderde er aanvan- maar weinig in zijn werksitua- tchteraf denkt hij in dat opzicht ets gemist te hebben. 'Ik kende Imisgenoten alleen slapend. Als egging dan sliepen ze nóg en als uskwam sliepen ze al. Ik ben joed huisvader geweest, ik gaf iioorrang aan die kutkrant, zo thuis zeiden. Als verzachtende mdigheid kan ik aanvoeren dat el beter wist, mijn eigen vader een kleine zelfstandige en werkte altijd.' Het was dan ook het thuis- d Idat er op aandrong bij de direc- m assistentie te vragen. 'Ik had nog wel door willen gaan.' reel moeite het kost twee keer ïii «eek een krant te doen verschij- beseffen maar weinigen. 'De die dat met zich meebrengt, is m. Tot op de dag van vandaag ik bang dat we de volgende krant rol krijgen. Dat is natuurlijk on- want het lukt altijd. Maar over blijft onvermijdelijk, ook in de ld ige situatie, nu we met vier re euren zijn. Met de avonden en 2( (enden erbij zit je gauw op vijfen- 3 uur per week. In tegenstelling ndere kranten krijgen wij niks van bureaus, we moeten steeds zelf oek. Bovendien verwachten de sdat we uitvoerig en correct zijn. lukt heel aardig. Het kan natuur- Itijd beter, maar de Texelse Cou- isgoed, echt waar. Een vergelij- met andere lokale kranten valt uit in het voordeel van de Ilse Courant. We zijn door vakge- n uit het land al een aantal ma- onderscheiden en de Texelaar gtzich dan af waarom. Hij vindt n, rantje gewoon. Er staat weer niks |oor ie dan. Maar als de krant niet laat bezorgd wordt, hangen ze jelijk aan de telefoon. Ik ben niet boos, maar daar kan ik me echt ad over maken.' de Texelaar een uitgesproken 'hg over 'zijn' krant heeft, ont- e Harry de Graaf al heel snel. nlang waren de raadsverslagen b krant gedetailleerder dan de len van de gemeente. Tijdens de adering werd door de raadsleden ilf zat hij er niet zo op te wach- Harry de Graaf is toch vooral "nan échter het nieuws; zelf t nieuws zijn bevalt hem min- 'goed. De directie en redac- van de Texelse Courant von- n echter dat de jubilaris na "tig jaar wel eens mag onder in hoezeer hij wordt gewaar- ird. Vandaar dat vrijdag 20 ptember van 17.30 tot 20.00 'een receptie wordt gehouden liet Havenrestaurant, Pontweg 'P 't Horntje. ledereen die hem lar de hand wil schudden, is "kom. In plaats van cadeaus "vangt de jubilaris graag een Prage voor een persoonlijke nschaf zelfs naar het verslag in de krant ver wezen. 'Het raadsverslag besloeg minstens één pagina, waarin de hele vergadering puntsgewijs werd ge volgd Van de opening, waarin de voorzitter de aanwezigen welkom heette, tot niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergade ring De krant was een schakel in de gemeentelijke communicatieketen.' De Graaf zette die traditie voort, met dat verschil dat hij het verslag begon met de in zijn ogen belangrijkste agendapunten. Dit werd hem door niet alle lezers in dank afgenomen. Hij imiteerde daarmee de landelijke dag bladen. 'Ik respecteerde uiteraard wel de lage meuwsdrempel, op Texel zijn ook kleine dingen belangrijk.' De Graaf wilde naast de bestaande landbouwrubriek en marktberichten ook een visserijrubriek met de besommingen, wat bij andere kran ten niet ongebruikelijk was. Hiervoor kreeg hij echter geen medewerking van de Texelse vissers. 'Over hun in komen willen ze met praten. Of ze het gestolen hebben...' Hij maakte ook meer werk van de rechtbank verslagen. Waren deze tot dan toe kort en nogal 'vaag', De Graaf aar zelde met om de rechtszaak bij te wonen en daar uitgebreid verslag van te doen. Hij wilde de krant 'pittiger' maken, omdat hij deze 'te onbenul lig' vond. 'Voor ik er kwam werken, las ik 'm nooit. Maar dat is misschien wel jeugd eigen. Ik denk dat de leer lingen van de OSG de krant ook met lezen.' Hij voerde de vernieuwing van de krant niet al te rigoureus door. 'Ik was al blij als ik 'm elke keer weer vol kreeg.' Zijn gebrek aan ervaring speelde hem duidelijk parten. 'Ik vond raadsverslagen rotwerk, omdat ik het met begreep. Ik kwam een keer terug van een raadsvergadering en liep vast op een betoog van West dorp over de tertiaire wegen. Ik had geen idee waar hij het over had, maar omdat hij er zo'n lang verhaal over hield, moest het wel belangrijk zijn. Ik stond op het punt in snikken uit te barsten, toen Jan van Wijk, de direc teur, zei dat ik mijn licht maar eens moest opsteken bij Beemsterboer, de gemeentesecretaris. Dat was een goed idee. Beemsterboer had er dui delijk plezier in me te helpen. Hij legde uit dat Westdorp het altijd over de tertiaire wegen had en dat ik me er maar met te druk over moest ma ken. Hij zei dat de andere raadsleden het ook vaak niet begrepen.' De problemen die De Graaf in het begin ondervond, waren niet alleen een gevolg van zijn tekort aan erva ring, maar kwamen ook voort uit een chronisch gebrek aan zelfvertrouwen. Als scholier was hem gedurig voor gehouden dat hij niks kon. Het enige waar hij goed in was, was fotografe ren. In zijn ULO-tijd had hij een eigen praktijk als portretfotograaf en hij dacht later fotograaf te worden. Of cineast, want filmen deed hij ook. Na zijn eindexamen werd hij aangeno men in de fotohandel van Jan van Wijk, in wiens opdracht hij ook wel eens een foto voor de Texelse Cou rant maakte. 'En hoe gaat dat, daar schrijf je dan ook een verhaaltje bij.' Het eerste verhaal dat De Graaf pu bliceerde, ging over de firma Kruk uit Beverwijk, die de opdracht had de bunkers in de duinen te slopen. 'Firma Kruk maakt korte metten met de bunkers, zo heette het. Omdat ik toevallig verstand van springstof had, kon ik goed met die mannen praten. Daardoor werd het ook een goed ar tikel, ik kreeg zelfs de complimenten van de aannemer. Dat gaf mij een enorme kick. Ik, met mijn minder waardigheidscomplex, begon te be seffen dat ik wel degelijk iets kon.' Voordat zijn talenten tot volle ont plooiing konden komen, moest De Graaf in militaire dienst. Deze ver vulde hij in Nieuw-Gumea, dat op dat moment nog bij Nederland hoorde. 'Ik ben precies een jaar weg geweest. den. En in meer dan éen opzicht vol wassen.' Vanuit Nieuw-Guinea beschreef De Graaf zijn belevenissen voor de Texelse Courant. De eerste bijdrage belandde direct op de voorpagina. De verhalen vielen in zulke goede aarde, dat lezers er bij Van Wijk op aandrongen dat De Graaf bij de krant zou komen. En inderdaad werd hij direct na zijn terugkeer aangesteld als assistent van Arie Breet, de toenma lige redacteur, niet vermoedend dat hij er minder dan vier maanden later alleen voor zou staan. Als hoofdredacteur kreeg hij van zijn werkgever alle vrijheid. 'Als de krant maar vol kwam.' Veel begeleiding kreeg hij niet. 'Je krijgt wel tips, zei Van Wijk, en anders ga je maar op risme nam toe, er kwam meer aan bod van sporten, de landbouw begon zich te manifesteren en er kwam steeds meer nieuws uit het gemeen tehuis. De Graaf raakte overspannen en kreeg van de ene dag op de an dere geen letter meer op papier 'Ik ben er weken uit geweest. Hoelang precies weet ik niet eens. Het feit dat ik me van die periode mets meer her inner, geeft te denken.' Omdat er geen geld was voor een fulltime kracht, werd iemand aangenomen voor allerlei administratieve klusjes, die daarnaast ook de redactie moest ontlasten. Er diende zich een lange rij van assistenten en zelfstandige re dacteuren aan. Eén van de eersten was Jeannette Korff, later eigenaar van café De Twaalf Balcken. Het samenwerken viel De Graaf met mee. Hij vond inwerken en begelei den meer moeite kosten dan alles zelf doen. 'Ik stelde ook wel heel hoge lijk begon weer te geven. 'Ik schreef dan bijvoorbeeld dat iemand het met de vorige spreker eens was en ci teerde hem dus niet zelf. Door de vaste volgorde kwamen dus vaak dezelfde mensen aan het woord. Op een gegeven moment deed West dorp van de PvdA zijn beklag. Waarom hij nooit in de krant kwam en wel altijd Van Schoonhoven van de KVP. Hij kon wel zien dat ik uit een katholiek middenstandsgezin kwam. Ik moest goed beseffen dat ik voor heel Texel schreef.' De kritiek uitte zich ook op andere wijzen. 'Er waren groepen mensen die alleen elkaar spraken en nooit in contact kwamen met leden van een andere groep. NlOZ-biologen en RSG-leraren spra ken nooit met boeren of vissers. Bin nen de linkse kring werd de Texelse Courant als een verlengstuk gezien van het grootkapitaal Wij bestonden immers van de advertenties en dus zouden wij ons oor wel lenen aan de ondernemers. Het linkse geluid zou niet worden gehoord. Ik vond dat zo gemeen, want ik deed juist erg mijn best om links wél aan het woord te laten Dat bleek ook wel, want ik hoorde exact het tegenovergestelde van de andere kant. Wat een ondank bare honden. Ik voelde me miskend.' Desondanks kan De Graaf zich de kritiek wel voorstellen. 'Ik kan me enorme vervlakking opgetreden. Er is geen linkse beweging meer op Texel, geen rechtse ook trouwens. Daardoor wordt dit werk minder gevoelig De Graaf voelde zich zo zeer met het eiland verbonden, dat hij nooit car rière heeft gemaakt bij een grote krant, een mogelijkheid die zich twee maal heeft voorgedaan. 'Ik verdiende in die tijd tachtig gulden schoon in de week, wat zelfs midden jaren zestig schandalig weinig was. Ik was net getrouwd en hoewel ik erg aan Texel verknocht was, sloot ik de optie om elders journalist te worden met uit. Er wonen tenslotte miljoenen mensen aan de overkant die daar heel geluk kig zijn Dus toen De Telegraaf mij uitnodigde voor een gesprek, ben ik wel wezen kijken. Ze boden me drie keer zoveel salaris en hadden al een huis voor me. Maar al op de heenweg bedacht ik me dat ik niet in Amster dam-Noord zou kunnen wonen.' De aanbieding van het Noord Hollands Dagblad was verleidelijker. Hij werd benaderd door de hoofdredacteur zelf, die zelfs bereid was voor een gesprek naar het eiland te komen toen De Graaf liet weten geen tijd te hebben om naar Hoorn te gaan. Er werd besloten tot een compromis, de twee ontmoetten elkaar in Den Hel der. 'Het salaris stond me wel aan en In veertig Jaar leverde Harry de Grant een belangrijke bijdrage aan zo'n 4000 edities van de Texelse Courant. Achter hem op de foto een klein deel van de ingebonden Jaargangen uit 'yiirtnorinrla 'zijn' periode. pad.' Ondanks een moeilijk begin, bleken op de redactie van de krant alle talenten van De Graaf op hun plek te vallen. 'Ik ontdekte de lol van het schrijven. Bovendien ben ik vrij avontuurlijk en kan ik met op een kan toor zitten. Voor mij stond nog steeds vast dat ik voor heel weinig dingen eisen. Ik vroeg Alex Verburg bijvoor beeld een keer naar een avond van de Plattelandsvrouwen te gaan. Hij maakte daar bezwaar tegen en zei dat hij de avond wilde gebruiken om een brief aan zijn vrienden te schrij ven. Ik vond dat echt belachelijk, snapte er niks van. Ben je nou hele- goed in mensen inleven, waardoor ze de indruk konden krijgen dat ik het met ze eens was. Als ik dan ook aan dacht besteedde aan de tegenstan der, voelden ze zich verraden. In dit werk spreek je de hele dag met vriend en vijand. En je krijgt van alle bei argumenten. Als journalist zie je geschikt was. Ideaal, hier kon ik me redden met het weinige dat ik kon.' Er kwam naar verhouding veel nieuws 'van de straat', terwijl ook sta pels (sport)verslagen moesten wor den bewerkt. 'Dat deed ik eerst, dan lag dat er maar vast. Daarna ging ik de straat op, mensen vragen of ze nog nieuws hadden. Ik ging bijvoor beeld naar Eef Breeuwer van de Oranjeboom om te vragen hoe het met de plannen voor het hotel bij Ceres stond. Als hij wat te vertellen had, dan maakte ik er een bericht van. Tot een echt gesprek kwam het nooit, daar had ik geen tijd voor. Ik had altijd tekort tijd. De mensen ken den me alleen rennend.' Evengoed vond hij nog tijd om een opleiding te volgen aan het Instituut voor Perswetenschap. Twee jaar lang reisde hij elke zaterdag naar Amster dam, waar hij les kreeg in vakken als economie, politicologie en pers- ethiek. Praktisch onderricht kreeg hij van de toen heel bekende Henri Knap. 'De weekends waren nog rus tig, er werd veel minder georgani seerd. En foto's maken was echt nog een bijzonderheid. Toch was het een zware periode. Ik had eigenlijk geen tijd voor het maken van scripties of collegeverslagen.' Rond 1970 werd het steeds drukker op het eiland, Texel werd opgestuwd in de vaart der volkeren. De veer haven werd verplaatst naar 't Horntje, er kwamen grotere boten, het toe- maal van depot geruktAchteraf was het volstrekt redelijk wat die jongen zei. Hij had al twee keer 's avonds doorgewerkt Alex heeft later naam gemaakt als dé interviewer van Libelle en is door het Nederlands Uitgeversverbond genomineerd als journalist van het jaar.' In die tijd kreeg de Texelse Courant steeds meer een eigen gezicht. Hoofdredacteur De Graaf vond dat de krant 'in evenwicht' moest zijn en 'stak zijn nek uit' door bijvoorbeeld ook de werkgroep Landschapszorg aan het woord te laten. 'Die club werd beschouwd als een subversieve bende. Maar ik vond dat ze voor een groot deel gelijk hadden, al durfde ik het niet zo hard te zeggen als zij, Ik had de tact die zij niet hadden. Al vroeg zag ik in dat de grootste waarde van Texel in de natuur zit. Buitenstaanders, zoals de biologen van het NIOZ, zagen dat allang, de Texelaars niet. Dat doen ze trouwens nóg niet voldoende, ik hamer er nog steeds op Dat is het gekke, Texel is zó mooi dat je er niks voor hoeft te doen om toeristen te trekken. Wie zo stom is als het achtereind van een koe, maar vriendelijk is en een paar woorden Duits spreekt, kan op Texel grote zaken doen.' Jarenlang werd De Graaf door links Texel te rechts en door rechts Texel te links gevonden Dat begon al vroeg, in de tijd dat hij de raads vergaderingen steeds minder letter- van alle medailles de keerzijde en ontwikkel je een gevoel voor betrekkelijkheid. Ik heb altijd gezien dat er nooit één waarheid is. Uitein delijk heeft iedereen een beetje ge lijk.' De kritiek lijkt een beetje ver stomd. 'In de maatschappij is een (Foto W (PipBarnard/ ik zou best in Hoorn willen wonen. Ik heb er uiteindelijk van afgezien, maar heb het aanbod wel gebruikt om bij Jan van Wijk salarisverhoging af te dwingen.' Op dat moment brak het besef door dat hij het eiland nooit zou verlaten 'Omdat ik van mijn salaris mijn gezin met kon onderhouden - voor mezelf heb ik met zoveel nodig verdiende ik bij met toeristische verhuur. Mijn buitengewone interesse voor ruimte lijke ordening was dus niet alleen ide alisme. Zakelijke overwegingen speelden ook zeker een rol. Texel moest aantrekkelijk blijven. Ik interes seerde me vooral voor de grote lijnen: kwaliteitsverbetering en de grenzen van de groei. Ik was er erg van onder de indruk hoe Texel voorop liep in de quotering van het aantal toeristen.' Na bijna dertig jaar kwam de tijd om een stapje terug te doen. 'Ik begon te merken dat ik minder productief werd. Eerst dacht ik dat dat tijdelijk was, maar het bleek een blijvend pro bleem. Anderen zagen eerder dan ik dat ik burned-out was. Dat uitte zich vooral in het onvermogen om twee dingen tegelijk te doen. Het is nooit meer helemaal overgegaan. Ik kan geen letter op papier krijgen als ik bedenk dat ik na de persconferentie van b en w nog ergens anders heen moet. Ik kan het me van afzetten door naar het strand te gaan. Als je daar een uurtje tegen de wind inloopt, waait je hoofd letterlijk schoon. Ik doe het elke dag wel een keer, want ver der barst ik nog van de energie. Vooral 's nachts is dat een bijzondere ervaring. Dan loop je door de duinen naar het strand en dan over het strand en langs een ander slag terug. Als je weer in je bed kruipt, is het net of je hebt gedroomd.' Inmiddels had De Graaf een team collega's om zich heen opgebouwd met wie hij goed kon samenwerken en die niet na een paar aanvaringen weer vertrokken. 'Je denkt eerst: het ligt aan mij Maar met Hans Ooster hof ging het goed en daarna bleven de redacteuren steeds langer.' In 1990 werd Frans Hopman hoofdre dacteur. 'Die overgang is me achteraf meegevallen. Ik was bang mijn vrij heid kwijt te raken, maar Frans had goed in de gaten dat hij me moest laten doen wat ik het liefst deed en waar ik het beste in was. Aan de sta tus, die het hoofdredacteurschap toch heeft, hechtte ik niet. En de ver antwoordelijkheid kon ik makkelijk loslaten. Ik zie wel eens dingen die ik anders zou doen, ook bij Gerard Tim merman, de huidige hoofdredacteur. Maar ik heb nooit de neiging gehad in te grijpen ledereen heeft zijn eigen stijl.' Tegenwoordig werkt De Graaf nog een paar dagen per week bij de krant. Een belangrijk deel van zijn 'vrije' tijd besteedt hij aan zijn tweede levens werk, de Stichting Nieuw-Guinea. 'Ik wil iets veroorzaken, ergens bij be trokken zijn En het geeft een kick om met een eigen systeem en beperkte middelen, met behulp van goedwil lende mensen, zo veel Papoea's de mogelijkheid te bieden een opleiding te volgen Ik heb het nooit kunnen laten me met dingen te bemoeien. Dat is mogelijk als je de mensen en de situatie kent. Zo heb ik met mijn vrouw aan de wieg gestaan van de Kompasschool en heb ik bemoeienis gehad met het Tesselhuus. Daarbij moet je er wel voor waken in je arti kelen geen pleitbezorger te worden. Je moet objectief blijven.' Door zijn andere activiteiten besteedt De Graaf steeds minder tijd aan de Texelse Courant. Toch ziet hij nog dingen die voor verbetering vatbaar zijn. 'Ik lees de krant eigenlijk te wei nig. Maar soms zie ik verhalen die beter zouden zijn geworden als ik ze met mijn achtergrondkennis van te voren had gelezen. Deze redactie heeft alles in huis om een perfecte krant te maken. Er zou alleen wat scherper onderscheid gemaakt kun nen worden tussen wat nieuws is en wat niet. Het gebeurt nog te vaak dat bepaalde mensen, die erg met zich zelf ingenomen zijn, de kans krijgen in de krant te komen. Verstrekkers van nieuws willen graag in de publi citeit komen, maar uiteindelijk be hoort de redactie te bepalen wat be langrijk is. Wij moeten ons voort durend afvragen, hoe bijzonder is dit? En oppassen voor onbenulligheid. Ten tijde van het eerste bestem mingsplan buitengebied werd er zo veel over dakhellingen en goot- hoogten gesproken en ook geschreven, dat op zeker moment niemand het meer las. Dat gevaar ligt nu op de loer met de zieke zeehon den Daar moeten we pas weer over schrijven als alle zeehonden dood zijn. Of als de epidemie over is. Her haling is geen nieuws.' W. (Pip) Barnard en Joop Rommets In de begintijd was één van de grootste zorgen de zetters aan het werk te houden. Hier is Harry de Graaf in gesprek met machlnezetter Jaap Vlaming, bediener van de Linotype regelzetter. (Foto arcnxt ro.cse Courant)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 9