Wolkers wem 'Aanslag' op kunstwerk Jan Harry de Graaf ereburger van Texel Cjrocn 'wartsJexeh 'in het hart. DOP LR TEXELSE^COURANT T E X E LSE X )l1 RW I achthavens vijf eilanden illen meer samenwerken Alphacursus texelse'^courant SUPER DE BOER TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs 1/ S Ondernemers, haak in en scoor op de volgende redactionele onderwerpen: Texel op het internet baby- en jeugd- mode, natuur, schoonheid/lichaams verzorging en sport. vrijdag 27 september a.s. iedereen leest auta maakt rondje langs besturen US: herstel is nog onzeker Kinderpostzegels Collecte - Collecte lonnees krijgen oek over Harry 3ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11714 DINSDAG 24 SEPTEMBER 2002 fEXELSE S'COLI RANT Het kunstwerk vóór de vernieling. In het vernieuwde jeugdhonk achter de doopsgezinde kerk begint don derdag 26 september om 19 30 uur een nieuwe alphacursus voor ieder een die meer wil weten van het chris telijk geloof. De serie bestaat uit tien bijeenkomsten. Er wordt een inleiding gehouden, waarna er de mogelijkheid is vragen te stellen Voor inlichtingen en aanmeldingen: Het Olijfblad. Weverstraat 60, tel. 319535, 313355 of 320114. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DE Gl DE GROEN EN DOEN WINKEL ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Losse nummers 0,85 Jeugdbrandweer Meer dan honderd leden van jeugd- brandweerkorpsen hebben zaterdag een realistische oefening tot een goed eind gebracht. Plaats van han deling was het terrein van de voorma lige elektriciteitscentrale in Oude- schild, waar tegenwoordig de firma Tatenhove is gevestigd en tijdelijk de buitendienst van Gemeentewerken. Zie pagina 4. m Vlindertuin Kinderen van de Vrije School, bewo ners van en werknemers bij camphill- gemeenschap het Maartenhuis aan de Ruijslaan hebben vrijdagmiddag de nieuwe vlindertuin op de 'paar- denwei' achter woonhuis Avalon ge opend. Zie pagina 5. Dekbeddenfabriek De productie van dekbeddenfabriek Hebrotex VOF in het voormalige groothandelscentrum in Oudeschild wordt met ingang van 1 januari 2003 overgeplaatst naar de fabriek van de Texelse Wol Onderneming. Beide be drijven melden een 'vergaande sa menwerking' te zijn aangegaan. De vrijkomende productieruimte in het voormalige groothandelscentrum wordt gebruikt als logistiek centrum voor de activiteiten van TWO en Hebrotex. Zie pagina 6. (Advertentie) (jna "Zjmitrjinii im bt Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2002-2003 een korting van 50 op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een school- verklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding: I Longcretd S de Rooy Spinbaan 6 1791 MC D*n Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fm 0222 - 314111 De Texelse Courant houdt de band in stand! (Advertentie) Inleveren advertenties tot en met Informatie bij de advertentie-afdeling van de Texelse Courant, Spinbaan 6, Den Burg a 362600, fax 314111 Cjrocn jwarL-Jéxil s in hel harL. rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 'jachthavens op de wadden nen willen meer met elkaar i samenwerken. Die bereid- trof Jook Nauta, voorzitter van stichting Passantenhaven eschild, aan bij een rondje s de vier andere eilanden, la sprak tijdens die tocht met uurders van de plaatselijke antenhavens en watersport- nigingen. assantenhavens hebben zo nu an contact met elkaar, maar dat wrt niet op structurele basis, ens Nauta hebben de besturen itentie uitgesproken om meer imenlijk op te gaan trekken 'Op elanden is er wel onvrede over nanier waarop gemeente en antenhaven met elkaar omgaan, tal treden bestuurlijke en prakti- knelpunten op in de relatie met - ameente. Dat leidt vooral bij ver- iwoordigers van de watersport- ngingen nogal eens tot frustra- ens Nauta wordt er hard over icht om binnen afzienbare tijd Waddenhavenconferentie te !en waar bestuurders van antenhavens en watersport- igmgen de hoofden bij elkaar Daar kunnen ze volgens aan de hand van analyses over jirli|ke en financiële posities van iens verder praten over samen- |rg 'We kunnen onder meer of we een gezamenlijk beleid ontwikkelen voor de Kenhavens. We kunnen ook «aar we elkaar kunnen onder bij de ontwikkeling van de We kunnen gezamenlijk kij- ïar milieuproblemen waar we taan lopen, onder meer door de Waddenzee, de capaciteits- fematiek van de havens, we kun de watersport in het wadden- td beter promoten en we kunnen rbeeld een gezamenlijke ite opzetten.' Volgens Nauta is et de bedoeling dat gesprekken samenwerking leiden tot één jur voor de passantenhavens ,e) ie eilanden. Samenwerking bin- ederatief verband sluit hij met uit. ut! en sommige jachthavens be- overigens al een vorm van sa menwerking. Leden van de watersportverenigingen op Texel. Vlieland en Terschelling mogen sinds deze zomer twee dagen gratis bij el kaar liggen. Ameland heeft zich vol gens Nauta recent ook aangesloten bij deze regeling. 'Schiermonnikoog kan er met aan meedoen, omdat de haven daar eigendom is van de ge meente.' Profilering Een verdere vorm van samenwerking kan volgens Nauta voor de Texelse passantenhaven leiden tot een betere profilering in het waddengebied 'Net als bij de VW kunnen we bij elkaar gidsen gaan uitgeven.' De passantenhavens hoeven volgens hem geen onderlinge concurrentie met elkaar aan te gaan, omdat elk eiland zijn eigen toegevoegde waarde heeft voor de wadden. An dersom verwacht hij de nodige erva ringen van Texel over te kunnen dra gen aan andere besturen. Een tijdje geleden kwam een delegatie van de jachthaven op Vlieland naar Texel voor nadere tekst en uitleg over uit breiding. Nauta: 'Texel is op het mo ment het meest geprivatiseerd, Schiermonnikoog het minst.' In eigen huis hoopt de Passanten haven binnenkort een oplossing te horen voor een geschil met Domei nen over de grond waarop het nieuwe gebouw van de Passantenhaven staat. Domeinen, eigenaar van de grond, vraagt een erfpacht van €4500,- per jaar. De stichting Passantenhaven vindt dat om en na bij €900,- een redelijk bedrag zou zijn. Een commissie van drie specialisten in onroerend goed (alle drie van de overkant) moet uitspraak doen. Vol gens Nauta hebben zowel Domeinen als de Passantenhaven toegezegd de uitkomst als bindend te beschouwen. Als de uitkomst er is, kunne volgens hem ook tussen de gemeente en de Passantenhaven afspraken worden gemaakt over de huurprijzen als de gemeente eigenaar is van de haven. Het eigendom daarvan ligt nu nog bij Rijkswaterstaat. Het is nog niet duidelijk of het ver nielde kunstwerk van Jan Wolkers op de Waddendijk bij Ceres wordt hersteld. Volgende week neemt het bestuur van Uitwaterende Sluizen, de eigenaar van het beeld, hierover een besluit. Het kunstwerk 'Tot hiertoe en niet verder' werd vrijdagmorgen volledig vernield aangetroffen. De schade moet in de voorgaande nacht op hardhan dige wijze zijn toegebracht. 'Onwerkelijk en weerzinwekkend', zei Jan Wolker, die direct na het bekend worden van de vernieling pools hoogte nam. Wat hij aantrof, overtrof zijn bangste vermoedens. Brokstuk ken van het groene glas waarvan het metershoge beeld was gemaakt la gen over vele vierkante meters ver spreid en zelfs de gedenkplaat van de granieten sokkel vertoonde scheu ren. 'Een aanslag', omschreef Carina Wolkers. Haar man toonde zich aan geslagen. 'Ik kreeg foto's en kiekjes van mensen die hier met hun gezin hebben gezeten. Die stuurden dat mij op. Het had ook een sterke sociale functie. Het beeld doorbreekt ner gens de horizon, want je kijkt door het glas heen De schittering in het licht wisselde met de stand van de zon. Ik kreeg brieven van mensen die met de boot naar Oudeschild voeren. Voor hen was het een soort baken. Ze ge noten ervan. Zelf reden we er ook vaak even heen. Gewoon om te kij ken hoe de horizon er doorheen sneed.' Wolkers vat de vernieling met op als een persoonlijke wraakneming, of een daad tegen Uitwaterende Slui zen. 'Het blijft moeilijk om dat te zeg gen. Maar het moet volgens mij ie mand van het eiland zijn geweest.De schade moet gezien de aard van de schade met een voorhamer of een zware moker zijn aangebracht. Uit de kracht van de hamerslagen valt af te leiden dat de dader behoorlijk uit de kluiten gewassen moet zijn. De tech nische recherche van de politie kwam vrijdagmorgen naar het eiland om een onderzoek in te stellen. Ook werd navraag gedaan bij buurtbewoners. Wolkers' beeld 'Tot hier en met ver der', dat op 21 december 1998 ter gelegenheid van de dijkversterking werd neergezet, symboliseert de strijd tegen het water Het bestaat uit drie glasplaten, die het land. de dijk en het water (golf) uitbeelden Het valt voor de tweede keer aan vernielingen ten prooi. In maart van dit jaar was de golf afgebroken. Volgens de politie was sprake van vandalisme, maar anderen meenden dat de schade was veroorzaakt door de wind. Van enige twijfel over de oorzaak is ditmaal geen sprake. Eigenaar Uitwaterende Sluizen toont zich bij monde van woordvoerder Steef Klein 'geschokt en teleurgesteld'. Volgens hem is het kunstwerk niet verzekerd. Over de hoogte van het schadebedrag liet hij zich met uit. Schattingen lopen uiteen van 25.000 tot 75.000 euro Jan Wolkers neemt met een politieagente de schade aan het kunstwerk op de dijk bij Ceres in ogenschouw. (Foto Gerard Timmerman) ner van de Texelse geschiedenis tij dens de Tweede Oorlog leverde hij een bi|drage aan tal van projecten die hiermee verband houden, zoals het informatiepaneel op de Geallieerde oorlogsbegraafplaats en het organi seren van en meewerken aan ont vangsten en herdenkingsdiensten. Verder wees ze op de talloze keren dat Harry werd gevraagd een voor woord in Texelse uitgaven te schrij ven. Hij wendde ook zijn invloed aan bij de oprichting van de Kompas- school, voor kinderen met leer problemen. Ook opperde hij ooit het idee om jongeren die zijn getroffen door spierdystrofie via de Rotaryclub op Texel een vakantie aan te bieden Het leidde tot de oprichting van het Tesselhuus. Verder mengde hij zich in maatschappelijke discussies op Texel, zoals over windenergie, het raadhuis en de toekomst van het ei land. De column die burgemeester Gel dorp vrijdag voorlas, staat elders in deze krant. Met het plaatsen van zijn handteke ning onder de bestelling gaf burge meester Cohen van Amsterdam van morgen het officiële startsein voor de landelijke Kinderpostzegelactie 2002. Ook op Texel gaan de komende da gen kinderen langs de deur met bestelformulieren. De postzegels worden op 5 november uitgegeven, op 6 november worden ze door de kinderen bezorgd. Het thema van de actie is dit jaar 'Kind en kleur', de opbrengst komt ten goede aan kwetsbare kinderen in binnen- en buitenland. De zegels voor dit jaar zijn ontworpen door Jan Bons. De collecte van het Prinses Beatrix Fonds - het nationaal fonds ter be strijding van spierziekten als de ziekte van Parkinson, de ziekte van Huntington, multiple sclerose en spasticiteit - heeft dit jaar op Texel €3781,14 opgebracht. 3 "f oliede van het Koningin Wilhel- ilonds die onlangs werd gehou- m heeft op Texel €8833,27 opge- «i hl. Vorig jaar was de opbrengst «dend meer (€9796,63), wat 'l, al veroorzaakt werd door het feit «i lit jaar met voor alle wijken vrij- jers konden worden gevonden, rganisatie is dan ook nu al bezig iet werven van collectanten voor olgend jaar. Ie Texelse Courant vindt u van- i 9 het boek 'Notulist van de sa- op ïleving' in de bus. Het eerbe ek i aan Harry de Graaf is een chenk van uitgever Langeveld s Rooy aan de abonnees van krant ter gelegenheid van zijn iarig dienstverband. In het 3u K dat in een oplage van 8.000 mplaren is gedrukt, geven lig mensen uit de samenleving f' irover Harry heeft geschreven e 1 mening over het verschijnsel ty de Graaf. Daarnaast zijn fo- opgenomen die een beeld sn van veertig jaar Texelse ge- iedenis, foto's waarop Harry s» staat en een verhaal dat hij reef ter gelegenheid van het iderdjarig bestaan van de 3,i else Courant in 1987. Omdat koor L&R ondoenlijk Is het !k op te sturen naar post mees, ligt er voor hen een gra- sxemplaar klaar in de uitgeve- Spinbaan 6 in Den Burg. Ook ■we abonnees van de Texelse d Jrant krijgen het boek cadeau, let t dat wil, kan een gift overma- 1 naar het Papoeafonds van 'yde Graaf. Hoe dat moet staat sen inlegvel in het boek. Wie 1 tweede exemplaar wenst of 'fleen abonnee is, kan tegen aling van €10,- een boek afha- 'n de uitgeverij aan de Spin- - h. In de schapenboet van zijn boerde rij aan de Pelikaanweg heeft bur gemeester Joke Geldorp vrijdag het ereburgerschap van Texel toe gekend aan Harry de Graaf. Een bijzondere gebeurtenis, omdat het slechts één keer eerder gebeurde. Dat was in 1964 aan J.A. van der Vlis, schrijver van het boek "t Lant van Texsel', over de geschiedenis van Texel. Burgemeester Geldorp omschreef het ereburgerschap voor Harry als 'een oeuvreprijs'. 'Een bijzonder oeuvre dat veel verder strekt dan 40 jaar bij de Texelse Courant. Het gaat ook om de aanwending van Harry's bijzondere talenten voor de samen leving, zowel op Texel als daarbuiten', aldus de burgemeester in een column die ze voorlas tijdens de receptie ter gelegenheid van het 40-jarig dienst verband op het erf van de familie De Graaf. Ze roemde De Graafs brede maatschappelijke interesse. 'Door zijn manier van spreken en schrijven is hij een persoon waar men graag naar luistert. Hierdoor is hij een vaak genode gast in het Texelse vereni gingsleven. In zijn columns toont hij zich een waar entertainer als hij zijn kritische, ludieke en humoristische beschouwingen over Texel en de Texelaars voor het voetlicht brengt. Zijn gebundelde verzameling co lumns De besten gaan eerst Is een bestseller en behoort nu al tot de klassieke Texelse literatuur.' Geldorp omschreef Harry als een journalist en oud-hoofdredacteur die het plaatselijke 'sufferdje' veranderde in 'een instituut waarmee je idealen kunt helpen verwezenlijken'. 'Nog steeds wordt bij de School voor Jour nalistiek in Ede de Texelse Courant beschouwd als hét voorbeeld voor een regionale periodiek. Via dit me dium heeft hij vele mensen aan het denken gezet over onderwerpen die van belang zijn voor Texel. Op deze wijze heeft hij de afgelopen 40 jaar invloed gehad op de ontwikkeling van Texel tot wat het nu is. Zo gebruikte hij zijn invloed als verslaggever van Ouwe Sunderklaas om van het oor spronkelijke maskeradefeest een maatschappijkritisch evenement te maken.' Ze omschreef Harry als een school voorbeeld van een Texelaar die de kennis en mogelijkheden die in een functie zijn opgedaan maatschappe lijk ten nutte heeft gemaakt. Als voor beeld noemde ze zijn inzet voor de Papoea's in Nieuw-Guinea Als ken- Burgemeester Joke Geldorp en Harry de Graaf bewonderen de legpenning die verbonden is aan het ereburgerschap van Texel.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1