2 oud Papi Veel kwaliteit op vijftiende bluesfestival Meester Mak keert terug op Koger School Ledenvergaderii Rabobank Texe TEXELSE^COURANI Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs .TEXELSE COURANT' {f3 Kerkdiensten Medische zorg Wat ik zeggen wou... Havelaar-koffie (4) Qjtslaagd Wat zeggen wou... TEX ELSE'fcxJ RANT Radio Texel 1Q6.1 Sjaals breien voor Roemenië Vogelweek DBA Onverschillig (2) \\/at ik zeggen wou... Kustpark Texel (2) Texels Belang naar De Waal Informatiemiddag over Parkinson OVERIGE HULPVERLENING Brand/Ambulance: Bij brar voor spoedeisend ambulancev bellen: 1-1-2. Of bel de Meld Noordholland-noord: 072- 564 Politie: Keesomlaan 4a. Den Het bureau is dagelijks open van tot 17.00 u. Telefoon 0900-8 spoedeisende gevallen: 1-1-2 Gevonden munitie: Bel de p> tel. 0900-8844 Dierenartsenpraktijk: Keeson 11. Den Burg. tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor bi) problemen met alcohol, dru< andere verslavingen: bel tijdens tooruren 319413 (De Nieuwe Sl Toeristenpastoraat: Bram Gui tel. 318581. 327970. Stichting Welzijn Ouderen Ti Warme maaltijdvoorzie alarmering, klusjesdienst, huisho lijke dienst, versteldienst. Spret van 9.00 tot 10 00 u. en van 14,0 16.00 u., De Buureton. Molenstra Den Burg Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen schepen en zwemmers in nood 316270. Chemicaliën op het strand: B- brandweer, 072- 5644444. Apotheek: Weverstraat 95, Burg; tel. 312112. Maandag t/m dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 10 13 00 en 15.00-17.00 u.; zon 11.00-12 00 en 16.00-17.00 u, die tijden alleen voor spoedeise gevallen. Huiselijk geweld: Crisisopv huiselijk geweld, tel. 08-719017; Jongeren Informatie Punt:i vragen en advies over wonen, n ken, studie, recht, relaties, seks teit, verslavingen en vrije Openingstijden dinsdag en wo- dag van 15.00 tot 17 00 uur; d'Oi Ulo, Wilhelminalaan 1Den Burg 315582. Bureau Jeugdzorg: voor hulp jongeren bij problemen en opvoedingsondersteuning ouders. Spreekuur elke donderda d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan 1, Burg. Vooraanmelding, informab advies: 0900 2223330, elke dag: sen 10.30 tot 12.30 uur. Iedere zaterdag haalt Scouting oud papier op in Den Burg wordt verzocht dit vóór 10.00 m de straat te zetten, in niet te bundels of een kartonnen doos plastic zak). Gelieve er op toel dat het papier niet gedurende tijd in de regen staat. De papie komt in de volgende straf. Gasthuisstraat van Beatrixisi Hogerstraat, Gravenstraat bedrijven), Warmoesstraat, S derend tot rotonde, Julianast Keesomlaan. In Oudeschild wordt dinsdag' tober vanaf 15.00 uur door 'DeB vis' oud papier opgehaald. I wordt verzocht het tijdig gebus Leden van de Coöperatieve Pi bank Texel U.A. komen dmsc! oktober in hotel Opduin in De* bijeen voor de 97ste algemene lei vergadering. Op de agenda S onder meer de jaarrekening Z een voorstel tot winstbestemmins Raboton en diverse verkiezn Bestuursleden A.M. van der He Witte en C. Boks zijn aftredend,» worden door het bestuur kandi gesteld voor een periode vam eens twee jaar. M. Eelman-Ki treedt af als lid van de raad vam zicht, maar is eveneens beschifi voor een nieuwe periode. Na pauze vertelt Cees den Ouden i zijn bedrijf, hotel Opduin, en veu hij een rondleiding. De bijeenkr begint om 20 00 uur. (Advertentie) Cjrtc 7airLrJïxth W bjn. Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2002-2003 een korting van 50 op hef abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een school- verklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen Informatie en aanmelding Langeveld de *«7 f"\ Spinbaan 6 1791 MC Oen Burg- W unehitu Hc(oon 0222 F„ 0222 I""1 De Texelse Courant houd' de band in stand! VRIJDAG 27 SEPTEMBER 2002 Het vijftiende Texel Blues, dat wordt gehouden van 11 tot en met 13 oktober, belooft een muziek feest van niveau te worden. 'Als je ziet waarmee we zijn begonnen, dan is de kwaliteit inmiddels ver- vijftienvoudigd', menen organisa toren Jan Koomen en Jeroen Dros met gevoel voor overdrijving. Pu bliekstrekkers zijn Julian Sas, Nine Below Zero, de Amerikaanse vete raan Boo Boo Davis en Barrel house, met oud-Texelaar Bob Dros in de gelederen. Er is veel veranderd sinds het eerste bluesfestival Terwijl de organisatoren toen bij wijze van spreken blij moch ten zijn dat ze voor elk café in Den Burg een optreden konden regelen, kon nu een keuze worden gemaakt uit zo'n 75 artiesten en bands. Het merendeel meldde zichzelf aan via de website. Zeventien ervan maken uit eindelijk hun opwachting op de po dia in Den Burg. 'Als je zoveel aan bod hebt, kun je rustig uitzoeken welke band het meest geschikt is voor welke zaal. Een café als De Twaalf Balcken wist vorig jaar al wie ze dit jaar wilden, maar de meeste zaaleigenaren laten zich door ons adviseren En voor Question Plaza geldt bijvoorbeeld dat er op vrijdag Julian Sas, één van de toonaangevende Nederlandse bluesmuzikanten. een wat stevigere band mag staan en dat op zaterdag een breed publiek het leuk moet vinden.' Het festival telt enkele interessante 'acts'. In De Zwaan speelt zowel vrij dag als zaterdag Nine Below Zerow, de begeleidingsband van wijlen Rory Galagher. De Ierse muzikanten zijn volgens Koomen en Dros 'echt top'. Net als hun vroegere bandleider spe len ze stevige blues, afgewisseld met rock 'n' roll. Question Plaza is drie avonden open, telkens met een an dere groep. Op vrijdagavond speelt Julian Sas, één van de toonaange vende bluesmuzikanten in Nederland en een goede bekende van het festi val. Sas en zijn band zullen harde en swingende bluesrock ten gehore brengen. Ook Barrelhouse, de hoofd act op zaterdag, speelde al eerder op Texel Blues. De groep bracht een paar weken geleden een nieuwe CD uit. Walking in time, die ook door de grotere dagbladen tamelijk enthou siast is ontvangen. Het Haarlems Dagblad spreekt over 'Neerlands oudste en meest gedegen blues band'. de recensent van NRC Handelsblad schrijft: 'Hoe langzamer de nummers, hoe beter ze klinken.' Het festival wordt zondag in Question Plaza afgesloten met een optreden van de Amerikaan James 'Boo Boo' Davis. Deze zingende drummer werd in 1943 geboren in Mississippi en trad in zijn jeugd enkele malen op met de legendarische B.B. King, die toen overigens nog niet zo bekend was. Davis speelt op Texel op een gedeel telijk Nederlandse begeleidingsband. Hun muziek wordt door de organisa tie omschreven als 'swingend en rete commercieel, voor een groot pu bliek'. Variatie Naast de kwaliteit is ook de variatie groot. Zo bestaat het repertoire van de groep Check Out The Zydeco (op vrijdag en zaterdag in het grand-café van De Lindeboom) uit texmex - een aan de blues verwante muziek stroming uit het grensgebied tussen Amerika en Mexico - en cajun en zydeco. muziek die is ontstaan door het samensmelten van country, blues en de muziek van Franse immigran ten. Jive For Your Live (zaterdag in Het Schoutenhuys) speelt country- blues en The Generators (op zaterdag het voorprogramma van Barrelhouse) deltablues, geïnspireerd op het geluid De zingende drummer Boo Boo Davis sluit op zondagavond Texel Blues af. van Robert Johnson). In de Twaalf Balcken is zaterdag 'funblues' van de theatrale Bluesmasters te horen De liefhebbers van een solist op een piano komen aan hun trekken bij Piano Pete, die ook al vaker optrad op Texel en vooral boogie woogie speelt. Piano Pete zit op beide dagen in De Smulpot, dat met de komst van een nieuwe generatie Huizmga ook weer aan het bluesfestival meedoet. Wie ondanks het uiteenlopende aan tal stromingen toch mets van zijn gading kan vinden maar op zaterdag wél in Den Burg op stap wil, kan ook nog naar discotheek de J'elleboog, waar de coverband Lemon speelt. Overigens blijkt de variatie van Texel Blues ook uit de landen van herkomst van de bands: Nederland, België; Duitsland, Ierland en de Verenigde Staten. Meer informatie over de groe pen en de locaties waar ze spelen is te vinden op de website www.texel blues.nl. Volgende week wordt de speciale festivalkrant verspreid Kaartverkoop De verkoop van passe-partouts is inmiddels van start gegaan. Een passe-partout voor het hele weekend inclusief een door tekenaar Antoon Goes ontworpen T-shirt is tot en met donderdag 10 oktober voor €25.- verkrijgbaar bij alle deelnemende za len in Den Burg. Een passe-partout zonder shirt kost €15.-. Wie alleen een passe-partout voor éen dag wil, betaalt €10,-. Zondag 29 september 2002 Vredeszondag HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 10.00 u. ds. F. van Hel den. dienst in RK-kerk, mmv Tex. Chr Mannenkoor De Waal: geen dienst. De Koog: geen dienst Den Hoorn: 10.00 u. pastor E Moltzer, mmv herenkoor. SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 10.00 u. ds P.A. den Braanker, mmv The Gospeltram, 19.00 u. dhr. M.D. Kuiper. Oudeschild: geen dienst. De Cocksdorp: geen dienst. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. RK-kerk, ds. F van Helden, mmv Tex. Chr. Man nenkoor; 10.00 u. NH-kerk Den Hoorn, pastor E. Moltzer, mmv herenkoor; 10.00 u. SOW-kerk Oosterend, ds. P a. den Braanker, mmv The Gospeltrain GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oos terend 10 00 u. ds. T.M van Dijk; 16.00 u. leesdienst GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg- tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: geen dienst. BAPTISTENGEMEENTE:a Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. The Gospeltrain, uitz. via De Lichtboei; zon. 10.00 u. oec.vredesdienst. ds F van Helden, Tex. Chr. Mannen koor. Oosterend: zon. 10 00 u. oec. vredesdienst in SOW-kerk. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u. rozenkransgebed Den Hoorn: zon. 10.00 u Oec. vredesdienst in NH-kerk. Gollards: zat. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg Open bare lezing, 10 30 u; Wacht torenstudie, 11.20 u. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestda gen en van maandag tot en met vrij dag van 17.00 tot 08 00 uur Cen trale Huisartsen Post, tel. 321143. Toeristen kunnen het hele jaar bel len naar 327270. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086, 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: T M Niehoff en L.W Aten, De Ruyterstraat 86, Oudeschild Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp; Schoonoord singel 44, Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44. Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoe ding en verzorging van jonge kinde ren. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. Bnrxeo an lezen Bollen tcranr»wn)cGjk!K>d »«a de irdacuc Geacht college van de gemeente Texel, Zojuist las ik in de Texelse Courant dat u heeft besloten voortaan uw koffie te betrekken uit automaten van Douwe Egberts. Dat is natuurlijk uw goed recht, maar het moet wel op basis van juiste argumenten besloten worden. In het artikel in de Texelse Courant wordt gesuggereerd dat je om politieke redenen met meer voor Max Havelaar-koffie hoeft te kiezen, daar Douwe Egberts zich nu ook be wust is van haar maatschappelijke verantwoordelijkheid. Niets is echter minder waar! Niet voor niets is ook de ontwikkelingsorganisatie Novib vo rige week een campagne begonnen Douwe Egberts eindelijk eens te be wegen om zich iets van het lot van miljoenen arme koffieboeren aan te trekken Maar ze weigeren nog steeds een fatsoenlijke prijs aan de boeren te betalen. Het is jammer dat u zich ook door mooie verkoop praatjes en folders om de tuin laat leiden. Ik ben trouwens benieuwd of de koffietest wel helemaal objectief is verlopen. Als duidelijk was uit welke automaten de koffie kwam, was ook duidelijk welke de automaat van Douwe Egberts was Wij hebben als Stichting Max Havelaar geer] enkel commercieel belang u te overtuigen om koffie met het Max Havelaar-keurmerk te schenken. Ons belang is er slechts in gelegen de situatie van zoveel moge lijk arme koffieboeren iets te verbe teren. Een deel van het armoede probleem in ontwikkelingslanden kan opgelost worden als we ons committeren aan eerlijke handels- regels. Het gaat niet zomaar om het steunen van arme koffieboeren; zo langzamerhand ben je medeverant woordelijk voor de ellendige situatie van heel veel koffieboeren als je be wust kiest voor koffie zonder het Max Havelaar-keurmerk. Rita Oppenhuizen, pers en publiciteit Stichting Max Havelaar Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op Al onze advert entisc ontraden en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertentiewozen van de Stichting ROTA gevestigd te Amsterdam zoals gedeponeerd t»i de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar €29,80 Per jaar 59,60 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21.00 u Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u Wegdromen met een boek 17 00 u Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag: De Hamster. Over het vuil- overslagstation bij Oudeschild 18.00 u. Muziek met Marco 19 00u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10 00u. Kerkdienst vanuit hervormde kerk Oosterend Vredesdienst. 11.00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12 00u Natuurwijzer 13.00 u. Goud van Noud (Nederland stalig) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18 00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10 00u. Baptistengemeente Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20 00 u Radio Noordholland 21 00 u. Reggae on the move (muziek) 23 00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18 00u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17 00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19 00 uur verzoekplaten) 19 45 u Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u Radio Noordholland Donderdag: 18 00 u Country time (muziek) 19 00u Cabaret café (Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws) Vandaag: Schoutenhuys Met dwaalgast Harry de Graaf, veel muziek, feuilleton Mosselweg 14 en gesprekken over de mogelijke komst van een coffeeshop Uit zending van de avond van vrijdag 27 sep tember aansluitend. Radio Noordholland Peter van Sikkeleras uit Den Hoorn is aan het Noorderhooft College in Den Helder geslaagd voor het di ploma hairstylist 1Hi] is werkzaam bij Cooky's Kapsalon in De Koog. De hulporganisatie Texel Helpt is op zoek naar mensen die het leuk vinden om siaals en andere kledingstukken te breien voor kinderen in Roemenië. De wol wordt geleverd en thuis bezorgd door Texel Helpt. Voor meer informatie kan contact worden opge nomen met Marianne Smith, tel. 329020, en Ria van Strien, tel. 318679 De jaarlijkse vogelweek van de Dutch Birding Association (DBA) op Texel wordt dit jaar gehouden tussen 5 en 10 oktober. Gedurende deze periode wordt het eiland bezocht door een groot aantal vogelaars, op zoek naar bijzondere vogelsoorten en 'dwaal gasten', vogels die niet in Nederland thuishoren, maar tijdens de trek ver dwaald zijn. 's Avonds worden lezin gen gehouden in De Kiekendief op De Krim. Donderdag 10 oktober is 'Big day', tijdens welke teams van vogelaars moeten proberen zoveel mogelijk soorten te 'spotten'. Dat aantal kan oplopen tot 130 per team. Alle teams bij elkaar kunnen meer dan 150 soorten scoren De teams worden gesponsord door bedrijven, die een bedrag schenken voor elke waargenomen soort. De totale op brengst wordt door de Vogel werkgroep Texel gebruikt voor de bouw van een observatiehut ergens op het eiland. De vogelaars gaan elke dag op pad. Wordt een bijzondere soort waarge nomen, dan wordt die genoteerd op een schoolbord bij het Vuurtoren- restaurant De vogelaars waarschu wen elkaar met semafoons en mo biele telefoons Informatie over bijzondere soorten is ook te verkrij gen via de DBA-vogellijn (tel. 0900- 203128) en website www.dutch birding.nl. De DBA geeft gedragsre gels uit waaraan de vogelaars geacht worden zich te houden. De organisa tie wil echter met als politie-agent optreden en gaat ervan uit dat elke vogelaar een eigen verantwoordelijk heid heeft Zit een vogelsoort op een moeili|k te bereiken plek. dan probe ren vogelaars ter plaatse, of soms via het bestuur van de DBA, toegang te krijgen De DBA hoopt op welwillende medewerking van de Texelse bevol king. De lezingen in De Krim beginnen om 20.30 uur, de toegang is gratis. Naar aanleiding van de brief van C. Terpstra uit Den Burg met als titel 'Onverschillig' in de Texelse Courant van 13 september, het volgende: Vorig jaar heb ik een brief met onge veer dezelfde strekking aan de ge meente Texel gericht. Ook mij was het opgevallen dat bij veel banken in het buitengebied zwerfvuil lag, naar mijn simpele mening wegens het ont breken van een afvalbak. Ik heb de gemeente voorgesteld om uit de toeristenbelasting afvalbakken aan te schaffen en tijdens het seizoen me dewerkers van De Bolder een of twee keer per week een rondje te laten maken om de bakken te legen. Tot mijn verwondering werd ik gebeld door Piet Plug, directeur van Gemeentewerken, die mij meedeelde dat dit feitelijk een probleem is van Staatsbosbeheer, maar dat deze er weinig voor voelt dit op te lossen. Hij stelde voor mijn brief door te sturen en de reactie van SBB af te wachten. Blijkens deze reactie legt £BB onder het motto 'Laat met als'dank...' de verantwoording voor het zwerfvuil bij de gebruikers. Het daarbij gebruikte argument is dat er door het wegha len van de afvalbakken minder zwerf vuil in de natuur komt. Wellicht dat in deze afweging ook is meegenomen dat goedwillende passanten zich dan wel over het zwerfvuil ontfermen. Volgens de heer Plug heeft hij meer malen zonder succes met Staatsbos beheer over dit onderwerp gespro ken. Wellicht dat aandacht voor dit probleem SBB op andere gedachten kan brengen. B. Verschoof, Utrecht. Als ik ruimte had, liet ik de teleurge stelde familie Mook uit Utrecht in mijn achtertuin kamperen (zie Tex. Crt. dinsdag 24 september). Bestuur en fractieleden van Texels Belang brengen maandag een be zoek aan De Waal. Inwoners van dat dorp die iets op hun hart hebben en daarover van gedachte willen wisse len met de politici, zijn om 19.30 uur welkom in dorpshuis De Wielewaal. Wie liever niet in bijzijn van zijn dorps genoten het woord doet, kan even tueel een afspraak maken voor een persoonlijk onderhoud met fractie voorzitter Piet Standaart, tel. 314761 In samenwerking met het Gemini Zie kenhuis houdt de Parkinson Patiën ten Vereniging dinsdag 22 oktober van 14.00 tot 16.30 uur een informatiemiddag in de Blauwe Zaal van het Gemini. De neurologen Kok en Admiraal spreken over de ziekte van Parkinson en de behandeling met medicijnen. Voor aanmeldingen en inlichtingen: Patiënten Service Bu reau, tel. 0223-696550. Teun Eelman, Oosterend Meester Mak, die van 1897 tot 1936 les gaf op de basisschool in De Koog, keert terug naar de school. Niet in levende lijve, maar als portret aan de wand. Het schil derij van de in 1962 overleden on derwijzer is gemaakt door Ad Blok van der Velden. Het is eigendom van Ed Vermeulen uit Baam. Woensdag 9 oktober, wanneer het boek 'Schoolgaan in De Koog' van Cees Hoogerheide in dorps huis De Hof wordt gepresenteerd, overhandigt hij het portret aan het bestuur van de Lubertischool. De uit Middelburg afkomstige Joost Mak is 39 jaar verbonden geweest aan de school. Tegen een jaarsala ris van 550,- ging hij er aan de slag. Het was in een tijd dat de badplaats nog een gehucht was een kerk, een school en tien huizen. Toen hij in zijn nieuwe standplaats arriveerde, schijnt hij dan ook te hebben gezegd' 'Waar ligt De Koog nu? Aan de an dere kant van de duinen?' Toen hij in 1936 afscheid nam was het dorp onder invloed van het toerisme al flink gegroeid. Er stonden (afgezien van de kerk en de school) ruim 70 woon huizen, hotels, pensions, zomer woningen en andere gebouwen. 'Dikdoenerij is hem vreemd', schreef de Texelse Courant in 1936 over de vertrekkende onderwijzer. 'Hij kent zijn volkje als weinig anderen en voelt zich hier volkomen thuis.' Dat zijn belangstelling niet alleen in het onder wijs lag, bleek uit andere activiteiten. Hij was volgens de krant één van de oprichters van 'Verenigde Koog', de eerste vereniging 'ter bevordering van vreemdelingenverkeer'. Ook was hij secretaris van de afdeling Texel van de Vereniging tot Bevordering van Bijenteelt in Nederland. Verder was hij oprichter van de afdeling Texel van het Witte Kruis en de Wijk verpleging. Dat zijn portret in Baarn terecht kwam, heeft te maken met de (flinterdunne) familieband met Vermeulen. 'De stiefdochter van meester Mak, was getrouwd met Bill Visser van het Witte Huis, van wie ik weer een neef ben. Als kind kwam ik vaak naar Texel en kende Meester Mak wel. Hij haalde allerlei streken met me uit. Zo vertelde hij me eens waar de oude begraafplaats van De Koog lag. Alleen hij wist het en Ik mocht het aan niemand door vertellen. Ik ben er met de schop op afgegaan en zag al snel het kruis. Later besefte ik dat hij me voor de gek had gehouden. Zijn portret hoort thuis op Texel.' Ed Vermeulen uit Baarn met het portret van meester Mak dat hij binnenkort aan de Lubertischool overdraagt.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2