bruna Afbraak monopolie >edreigt toekomst Teso Cjrocn ^warLr Jexels in het harL, Gewonden bij ongeval Hoornderweg Nieuws van de provincie Kanonschoten op gerestaureerde fort de Schans Semeente moet in Den Haag gaan praten Schans mikpunt van vandalen CDA tegen plan camping aan het Mienterglop Epidemie TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Scouting Texel Overlegorgaan Waddeneilanden TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs Kijk in deze krant! Noord-j^rtlland LTO-voorzitter Gerard Doornbos opnieuw naar Texel Parkeren voor gehandicapten blijft gratis Mediabedrijf start handel in vastgoed Opvang zeehonden Verpleeghuis DINSDAG 1 OKTOBER 2002 •rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0.85 0 ziet dat als een bedreiging van nvaliteit van het vervoer. Directeur Wortel: 'Het zal vooral de pnjs die doorslaggevend is en minder kwaliteit, continuïteit en de veilig- al was het maar omdat die hoe- ngheden minder goed meetbaar Op dit moment biedt Teso vooral zeer hoge kwaliteit en neemt de len die daaraan zijn verbonden, klief. In de nieuwe situatie zal het fg zijn zo goedkoop mogelijk te leren omdat je anders je conces- kwijtraakt. Dus alles zo sober gelijk, het aantal afvaarten beperkt den, enzovoort. Bij een bedrijf als NS is dat nog te billijken, omdat iagiers die de trein met goed ook van ander openbaar ver- of van de eigen auto gebruik maken. Maar de veerboot is praktisch iedereen de enige ikheid om het eiland te berei- i is geen keus. Een vermin- kwaliteit is daarom slecht voor |ëandeconomie. dus de eiland- nschap'. laanbesteden van het vervoer op er een verband bestaat met het raetigde kunstwerk van Jan Wol- s is niet bekend, maar feit is wel twee gemetselde putten op het estaureerde fort de Schans door idalen zijn vernield. Eigenaar tuurmonumenten ontdekte de ver ingen afgelopen week, kort voor open dag die zondag werd gehou- i. Het is niet precies bekend wan- rde vandalen actief zijn geweest, betreft twee gemetselde muur van circa dertig centimeter hoog. er een stacaravanterrein voor zoenwerkers moet komen, dan ide westkant van de Pontweg.' los reageert de CDA-fractie op voorstel van wethouder Nel Iman (Grondgebied) om een ter- 1 aan het Mienterglop als zoda- te bestemmen. 'Dat u zich in- int voor het bedrijfsleven en de dewerkers waarderen wij erg, ar de kwaliteit van het buiten- Wed mag er niet door worden schaad.' sdslid Jan Koolhof gaf bij de lendmaking van het plan voor een iping bij Nico Ruis door wethou- Eelman - een partijgenote - al aan tenkingen te hebben. In een bnef, ook is ondertekend door partijge en Marian Merkelbach en Gerard ■ïers, pleit de fractie voor een open cussie over de gewenste opvang, mag van de CDA'ers in geen ge- aan het Mienterglop komen. 'Nog to lang geleden is uitvoerig ge- oken over de inrichting van het oogde terrein. Er mocht toen niet leaflet worden gebouwd aan de strijde van het Mienterglop. Con- sie was dat de recreatieve ontwik ken moesten worden geconcen- "d aan de westkant van de otweg, een benadenng en argu- ritatie waar wij ons als CDA volle- in konden vinden.' Volgens de Osten-democraten zijn er meerdere "deigenaren aan in het beoogde Wed die ruimte kunnen bieden, h bestemmingsverandering is in 'gevallen noodzakelijk.' 'CDA is de eerste fractie die zich ode kritiek vanuit de buurt - open lagen het plan keert. een bepaalde lijn zal een Europese aangelegenheid zijn. Het is dus aller minst uitgesloten dat bij voorbeeld een Griekse reder als laagste in schrijft en de dienst Texel-Den Helder overneemt. Teso houdt dan op te bestaan, aangezien het onderhouden van die dienst haar enige doel en activiteit is. Toch ziet Wortel de nieuwe situatie met zozeer als bedreiging van zijn bootdienst. maar meer als een han dicap voor de bevolking waarvoor die bootdienst de halsslagader is. Hij vindt daarom dat niet alleen de boot diensten maar vooral de respectieve lijke gemeentebesturen van de eilan den in actie moeten komen. De drie waddenveerdiensten trekken in deze gezamenlijk op en hebben inmiddels signalen afgegeven richting gemeen tebesturen. 'Waar ik nu voor pleit is dat de gemeentebesturen op hun beurt naar Den Haag stappen om daar de politiek-bestuurlijke discus sie over dit vraagstuk aan te gaan'. Betalen voor haven Samenhangend hiermee is de opvat ting van de rijksoverheid dat de veer diensten in de toekomst moeten be talen voor het gebruik van de aanleginrichtingen die voor Rijkswa terstaat zijn aangelegd. Tot dusver komen bouw en exploitatie van de havens, kades en andere infrastruc tuur die nodig is om de veerboten te laten afmeren, lossen en laden voor rekening van het rijk. Teso betaalt krachtens het betreffende gebruiks- contract slechts het symbolische bedrag van 25 gulden per jaar. Als dat verandert, ontstaat voor de boot- ondememingen een kostenpost die in de vorm van een aanzienlijk duur der kaartje bij de passagiers in reke ning wordt gebracht Dat kan voor de eilandeconomie het begin zijn van een neergaande lijn. Wortel: 'De over heid moet inzien dat daarmee de gemeenschap wordt getroffen. Ook om een andere reden is het niet bil lijk. Je moet die havens zien als een schakel in de wegverbinding. De ex ploitatie van de wegen in Nederland wordt gedekt uit de algemene midde len en het is terecht dat dit ook voor de havens geldt'. Dure entree De mededelingen over deze toe- komstzorg hoorden tot de mineur klanken in de vrijdagavondavond De epidemie onder de zeehon den is over zijn hoogtepunt heen. Dat stelt onderzoeksinstituut Alterra. Volgens het bureau wor den er vooral veel dieren gevon den die al langere tijd dood zijn. Er zijn weinig zeehonden meer bij die pas zijn gestorven aan de ge volgen van de virusbesmetting. Dierenverzorger Henk Brugge van EcoMare gaat er eveneens vanuit dat de sterfte over zijn top is. 'Er worden ook veel minder dode dieren van het strand ge haald. Hooguit één of twee per dag.' Alterra denkt dat het sterf tecijfer mogelijk tussen de 45 en 55 procent komt te liggen in het Nederlandse deel van de Wad denzee. Concreet betekent dat volgens het bureau dat er 2900 tot 3500 robben overblijven. Bij de jaarlijkse vliegtuigtellingen in de zomer werden nog ongeveer 6400 zeehonden in het Wadden gebied geteld. Alterra verwacht dat het ongeveer vijf jaar duurt voordat de populatie weer op het peil van deze zomer is. (Advertentie) Drie mensen zijn gisteravond ge wond geraakt bij een ongeluk op de Hoornderweg. Twee auto's botsten in volle vaart op elkaar, nadat een 31-jarige man uit Oud- Beijerland de macht over het stuur had verloren. De man reed in een blauwe Volks wagen in de richting van Den Hoorn. Nadat hij de bocht nabij de kruising met Zuidhaffel te ruim had genomen, kwam hij op de verkeerde weghelft terecht. Een tegemoetkomend bestelbusje wist op tijd het fietspad op te schieten en een botsing te voor komen. De 31 -jange man was onder tussen aan het slingeren geraakt, waardoor hij met zijn wielen in de rechterberm kwam en vervolgens naar de linkerkant van de weg schoot. Een rode Volvo die achter het bestelbusje reed, klapte frontaal op de rechter flank van de Volkswagen. Die draaide door de klap om zijn as. De Volvo kwam tot stilstand tegen een tuinwal. Bij de 31-jarige man zat een 21-jang meisje uit De Waal in de wagen. De Volvo werd bestuurd door een 38-ja- rige man uit Den Burg. Ambulance personeel verleende ter plekke eerste hulp. Later werden de slachtoffers met twee ambulances naar het zie kenhuis gebracht. Het was gistera vond niet bekend hoe hun toestand was. Politieagenten wisten een be ginnend brandje in de auto's op tijd te blussen. Volgens eenwoord voerder zijn beide wagens total-loss. De politie heeft proces-verbaal opge maakt en stelt een nader onderzoek if na m W Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE www.bruna.nl - altijd actueel NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) TL-Jodt Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2002-2003 een korting van 50 op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een school- verklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding: K - LongereU A de Rooy Spinbun 6 1791 MC Den Burg - T«*l BIfStVftU telefoon 0222 362600 f» 0222 - 31*111 De Texelse Courant houdt de band in stand! West-Friesland krijgt kunstijsbaan Bezoekerscentrum voor Nationaal Park Texelse Duinen Natuuigebied Ilperveld weer schoon gehouden aandeelhoudersvergade ring van Teso. Een ander probleem Is dat Rijkswaterstaat wel de fuiken en havens wil aanpassen voor de nieuwe boot, maar niet bereid is te betalen voor de entree waarmee voetgangers midscheeps op salon hoogte aan boord kunnen gaan. In zijn openingspraatje sprak president commissaris Bob Bakker de hoop uit dat het rijk daartoe alsnog bereid zal zijn, wijzende op het algemene beleid om de toegankelijkheid voor invali den en minder validen te verbeteren. Genoemde passagiersentrees kos ten voor beide havens rond 20 mil joen. Als Teso dat zelf moet financie ren geeft dat flinke tanefsverhoglng. Voor de rest was het tevredenheid wat de klok sloeg, afgezien van 'klein leed' dat in de rondvraag aan de orde kwam. Lees verder pagina 5 Voorzitter Gerard Doornbos van Land- en Tuinbouworganisatie (LTO Nederland) brengt woensdag 23 oktober opnieuw een bezoek aan Texel. Doornbos is gast bij een bijeenkomst die in theater De Kiekendief van vakantiecentrum De Krïm wordt gehouden. De avond kan door iedereen worden bijgewoond. Volgens Arnold Langeveld van de WLTO afdeling Texel praat Doornbos tijdens zijn bezoek over de plaats van land- en tuinbouw in de Nederlandse samenleving, zijn periode als voorzit ter van de Wereldlandbouw- orgamsatie en blikt hij terug op het werkbezoek dat hij dinsdag 10 sep tember bracht op Texel. Langeveld: 'Hij zal onder meer vertellen hoe hij tegen Texel aankijkt.' Bezoekers kun nen tijdens de avond vragen stellen aan de LTO-voorzitter. De avond is georganiseerd door WLTO afdeling Texel en staat volgens Langeveld los van het bezoek van drie weken gele den. 'Dat was toen op verzoek van de WLTO in Haarlem. Dit bezoek hebben we een jaar geleden al vastgelegd.' De bijeenkomst begint om 20.00 uur. (Advertentie) Twee auto's raakten gisteravond total-loss bij een ongeval op de Hoornderweg. Er vielen drie slachtoffers. (Foto Jemen van Hanum (ziet ernaar uit dat Teso in de toekomst moet concurre- i met andere vervoersbedrijven voor het verkrijgen van i vergunning voor het onderhouden van de veerdienst Den Helder. Mede onder druk van de Europese regelge- g wil de overheid op termijn een eind maken aan de mo- joliepositie die de veerdiensten van de Waddeneilanden emen, zoals dat ook is gebeurd met de NS, bus- dernemingen en KPN. Het is niet de bedoeling verschil de vervoersbedrijven tegelijkertijd op dezelfde lijn te la- opereren, maar dat het vervoer via een openbare ibesteding wordt gegund aan één bedrijf dat met het istigste tarief komt. 'De Schans moet een bruisend cul tureel centrum worden.' Die wens sprak wethouder Nel Eelman zondag uit tijdens de open dag, die werd gehouden fer gelegenheid van de voltooiing van de restauratie. De ope- Houders van een parkeerkaart voor gehandicapten mogen gratis gebruik blijven maken van parkeer plaatsen waarvoor anderen moe ten betalen. Met dit besluit wijkt het college af van het voorstel van gemeentesecretaris Piet Zoon om ook gehandicapten voortaan te la ten betalen, op grond van het gelijkheidsbeginsel. Zijn redene ring was dat ook gehandicapten een inkomen hebben en dus kun nen betalen. Naast de parkeer kaart waarmee aan de handicap tegemoet wordt gekomen, hoeft er geen financiële faciliteit te zijn. ning werd bezegeld met een dave rend kanonsschot, afgevuurd door het Saluut Batterij Rijdende Artillerie uit Naarden. Het deel van de vesting dat gespaard is gebleven bij de afgraving in de dertiger jaren is geres- Elders in het land moeten houders van invalidenparkeerkaarten gewoon betalen voor het parkeren. Waarom het op Texel anders is en wie dat ooit heeft besloten, is niet duidelijk. Een mogelijke reden is dat mensen in een rolstoel met bij de automaten kunnen. Een aantal automaten is daar inder daad te hoog voor, maar slechts een klein percentage van gehandicapten- parkeertkaarthouders bestaat uit rolstoelers en de meesten zijn zeer wel in staat even uit hun stoel op te staan. Deze overwegingen hebben het col lege blijkbaar niet overtuigd. Het blijft dus zoals het is 'om praktische rede nen'. taureerd in de staat waarin het er in de tijd van Napoleon moet hebben uitgezien. Eigenaar Vereniging Natuurmonumenten is er in totaal tien jaar mee bezig geweest en spen deerde er circa 2,5 miljoen aan. Het Martin Trap, die een jaar geleden bij Makelaardij Jan Duin in dienst trad, gaat per 1 november aan de slag voor Texelse Media TM, het bedrijf van Maarten Koom. Onder de naam TM Vastgoed gaat hij bemiddelen in on der meer de aan- en verkoop van onroerend goed op het eiland. Dit nadat pogingen van Koom om een samenwerkingsverband aan te gaan met de Texelse makelaars op niets uitliepen. Per 1 november start het bedrijf een website www.wonen- optexel.nl, een portaal waarop Texelse objecten worden gepresen teerd. monument wordt opengesteld voor publiek, dat werd uitgenodigd er eve nementen in te houden. Meer over de open dag elders in deze krant. Directeur Jan Kuiper van EcoMare verwacht vanaf volgend jaar stren gere richtlijnen voor de opvang van zeehonden. Hij baseert dat op het rapport dat het zogeheten Zee- hondenplatform vrijdagmiddag offici eel overhandigde aan minister van Landbouw Cees Veerman. Pagina 5 Vrijdag is het precies vijfentwintig jaar geleden dat, Verpleeghuis Texel zijn deuren opende voor de eerste bewo ners. Hulpbehoevende Texelaars, die voorheen aangewezen waren op ver pleeghuis Den Koogh in Den Helder of op verzorging thuis mantelzorg konden voortaan op het eigen eiland worden opgevangen. Pagina 6 Wethouder Nel Eelman en regiodirecteur Jan Willem van Rijn van Alkemade van Natuurmonumenten ontsteken op Artillerie chans de lont van het kanon van het Saluut Batterij Rijdende (Foto Geran! Timmerman

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1