Zalmsnip ook voor niet-ingezetenen Cjroen '/wartsJexels het harL, filets mantje kollege schroeft deel bezuinigingen terug Man wil via proces woonruimte afdwingen Onderhoudman Schans werkt als echte bergbeklimmer Motorrijder verongelukt bij Noord-Scharwoude Handhaven Stolpboerderijen Verdachte verzet zich bij arrestatie TEXELSE^COURANT Schoenen leevaller uit Gemeentefonds )ollege weigert subsidie voor koorconcert pwangsommen tegen illegale louwactiviteiten Onder de pomp Veroorzakers slaan op de vlucht Woningzoekende is wachten beu iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11717 fEXELSE VRIJDAG 4 OKTOBER 2002 COURANT Losse nummers 0,85 Texels Belang signaleert dat handha ven alleen zin heeft als de bevolking daar ook achter staat. De partij vindt dat er een brede maatschappelijke discussie moet komen over de vraag in welke situaties er wel en niet moet worden opgetreden. Op basis daar van zou de raad een programma moeten maken, dat geldt als leidraad voor de burgemeester. Pagina 5 m Super SparaMet Fietsenhandelaar Melle Zegel uit Den Burg heeft een kroon gezet op zijn geknutsel aan SpartaMets. In het Utrechtse Austerlitz noteerde hij 55 kilometer per uur met een eigenhan dig opgevoerde SpartaMet. Pagina 6 Op vier plaatsen tegelijk wordt ge bouwd of fiks verbouwd aan stolp boerderijen. Pagina 7 Een 20-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft zich vo rige week donderdag hevig verzet bij zijn arrestatie. Dat maakte de politie deze week bekend. Hij sloeg en schopte één van de twee agenten die hem aanhielden, die daardoor een tand door zijn lip kreeg en een pijn lijke nek opliep. De man werd aangehouden nadat hij de avond ervoor zijn ex-vriendin, een jong meisje uit De Cocksdorp, tele fonisch met de dood had bedreigd. Het meisje deed hiervan de volgende dag aangifte bij de politie. Rond 13.00 uur werd de man - afkomstig uit Amsterdam, maar zonder vast adres - gesignaleerd bij een bushalte in Den Burg. Ondanks hevig verzet slaagden de gewaarschuwde agenten er even later in hem te arresteren. De man werd ingesloten in het bureau in Den Burg, waar hij discriminerende taal uitsloeg en de muren van de ophoud- kamer bekraste. Hij werd vervolgens overgebracht naar het bureau in Den Helder. De dag erop werd hij voor geleid bij de officier van justitie in Alkmaar, waarna hij door de rechter commissaris in bewaring is gesteld. De toegetakelde agent deed aangifte van verzet tegen en mishandeling van een ambtenaar in functie. (Advertentie) L/rtn ^rt- Jixrti it tuf hart- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'' Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) ■rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg gemeester en wethouders heb- een aantal bezuinigingsvoor- len teruggenomen. Het Ge- mtefonds heeft onverwacht a geld beschikbaar gesteld r gemeenten. Het IMV-project de Muziek- en Dansschool buiten schot en ook bezuini- jen op het onderwijs zijn deels de baan. ;l kan volgens de zogeheten sep- ber-circulaire van het rijk vanaf end jaar rekenen op een structu- financiële toename van J.374,- die vrij te besteden is. 2002 krijgt de gemeente ook eens een extra eenmalige bij- ge van €695 855,-. Volgens ge- intesecretaris Piet Zoon komt de ivaller als een verrassing. 'Alle alen wezen op neergang, waar- ■we er vanuit gingen dat we extra Jen moeten bezuinigen toen we legroting opstelden.' Toenmalig ster Klaas de Vries van Binnen- se Zaken liet in de mei-circulaire weten dat de uitkeringen uit het leentefonds alleen trendmatig Jen stijgen. nen wethouder Corry Heijne (Fi- jemeente stelt geen geld be- kbaar voor de uitvoering die de King VOCI (projectkoor voor teke muziek in de Kop van d-Holland) op 10 november op (wil geven. De eenvoudige re is dat er te weinig geld zit in de dergelijke evenementen be nde pot. bedoeling is het requiem van ié uit te voeren. Daarmee is totaal >00,- gemoeid. De Welzijns- hting verwacht dat er een tekort zi|n van €3.500,- en had de ge- inte daarom verzocht dit bedrag chikbaar te stellen. De gemeen te adviescommissie voor kunst- cultuurbeleid reageerde instem- id en vond dat het college de bij- je moest verstrekken. De ambte- in van de sector Welzijn irschuwden echter dat uit het Js voor Kunst en Cultuur al veel ir geld is gehaald dan het afge- iken maximum van €11.500,-. te bedragen gingen naar de Ka- ian, Broadway en Cabanes. ram zit in de pot nog maar 1.091,- terwijl is afgesproken dat tndergrens €22.500,- is. gemeentebestuur treedt door het tggen van een dwangsom op te- twee personen die hebben ge wei zonder vergunning. Iemand een berging had neergezet moet eop een bepaalde datum hebben loopt Voor elke dag dat hij in reke blijft, moet hij €50,- betalen, bedrag dat kan oplopen tot maxi- il €10.000,-. Het andere geval 'eft illegale bouwsels in een tuin, net zijn te legaliseren. Hier is een ingsom van €75,- opgelegd voor i dag dat er met is gesloopt, tot maximum van €15.000,-. De TX 25 heeft in een Neder- td zeer zeldzame houting qe- ngen. Zou die dan nu echt uitgestor- n zijn? sparing van €91.819,- en een blij vende besparing van €87.500.- vanaf 2005 moeten opleveren. Directeur Maaike Deckers van de muziek school reageerde gisteravond ver heugd op de nieuwe plannen, 'Ik ben heel blij dat ze de bezuiniging op het IMV-project hebben stopgezet. Daar zijn zo veel Texelaars bij betrokken.' Gehandhaafd Alle andere bezuinigingsvoorstellen blijven gehandhaafd. Wel wordt er Lees verder pagina 5 nancien) maakte de meevaller gister avond bekend. De gemeente was tot nu toe uitgegaan van een structureel tekort van €750.000,-. In totaal werd rekening gehouden met een gat van €1.000.000,-, maar het college be handelt het resterend tekort van €250.000,- apart. Burgemeester en wethouders willen dat dekken door de bouwleges kostendekkend te maken. Vorige maand werden zo'n zestig bezuinigingsvoorstellen gepre senteerd om het gat van €750.000,- weg te werken. De meevaller leidt er met toe dat bur gemeester en wethouders veel voor gestelde maatregelen schrappen. Negen van de zestig zijn van de lijst gehaald. De instrumentale en muzi kale vorming op de basisscholen wordt ontzien, de logopedie op scho len wordt niet afgebouwd, investe ringssubsidies en incidentele subsi dies worden niet voor één jaar stopgezet, de jaarlijkse storting in het fonds Kunst en Cultuur wordt niet voor één jaar opgeschort en voorstel lingen op school kunnen gewoon blij ven doorgaan. Ook een voorgestelde verlaging van €25 000 op het budget voor mensen die een paar jaar onder het minimumbestaan leven wordt in getrokken. Bezuinigingen op De Bol der (twee jaar lang geen prijscorrectie voor het bijhouden van de plantsoe nen en geen bijdrage voor andere personeelskosten) worden eveneens ingetrokken. Volgens Zoon heeft het college die maatregelen ingetrokken, omdat anders een grote groep men sen zou worden gedupeerd Volgens wethouder Corry Heijne (Financien) hebben de bezwaren die betrokken organisaties hebben ingediend een rol gespeeld bij de afwegingen die moesten worden gemaakt. De Mu ziek en Dansschool en de basisscho len hadden brieven gestuurd aan het college om hun bezwaren kenbaar te maken. De betreffende voorstellen hadden bij elkaar een eenmalige be- Hangend aan een touw maalt Piet Graaf de steile wallen van de gerestaureerde Schans. (Foto m Ttmroonrwo De steile wallen van de Schans moe ten ooit bedoeld zijn om het de vijand te beletten het fort te beklimmen. Nu ze met de restauratie weer in oude luister zijn hersteld, blijken ze een las tige bijkomstigheid te hebben: onderhoudsman Piet Graaf moet als een echte bergbeklimmer te werk gaan om de begroeiing kort te hou den. 'Ze zijn zó steil, ik kan er met geen mogelijkheid normaal op blijven staan, laat staan er met een maai- machine over rijden.' Maar Graaf zou Graaf niet zijn als hij geen oplossing bedacht. Hangend aan een touw zwaait hij al dagen zijn bosmaaier heen en weer om zo de ruige hellin gen te kortwieken. Een langdurige klus, want de hoge taluds strekken zich overeen grote lengte uit. Boven dien moet hij daarna met de hark aan de slag. 'Want je kunt de ruigte niet zo maar laten liggen, dat wordt een rommeltje.' Het bijeengeharkte maaisel voert hij via een smal pad aan de buitenzijde van de wal per kruiwa gen af naar een verzamelpunt. Graaf schat in dat hij wel een paar weken nodig heeft om de vestingwallen te kortwieken, afgezien van het reguliere maaiwerk van de binnenplaats, dat wel met de machine kan gebeuren. 'Arbeidsintensief, maar geen verve lend werk hoor. Het is hier een prach tige omgeving.' Niet alleen Texelaars maar ook ge bruikers van tweede woningen en anderen die niet in het bevolkings register zijn ingeschreven, hebben recht op de jaarlijkse Zalmsnip. Aldus heeft de Hoge Raad uitge sproken. Het Texelse college heeft besloten de snip te blijven koppe len aan het reinigingsrecht. Dus elk huishouden dat reinigingsrecht betaalt, profiteert ervan. Dat houdt tevens in dat gebruikers van recreatiewoningen en Texelaars die hun huisvuil via een particulier bedrijf laten afvoeren, ernaast grij pen. De zalmsnip is het bedrag van 100,- (€45,38) dat sinds 1997 jaarlijks via de gemeenten aan de burgers wordt toegekend bij wijze van lasten verlichting. Over de manier van uitbe talen is veel te doen geweest. Op advies van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heeft Texel destijds besloten om de snip uit te betalen via de gecombineerde aan slag, gekoppeld aan het betalen van reinigingsrechten en de verplichting om in het bevolkingsregister inge schreven te staan. Dat laatste moet nu dus worden ge schrapt. Dat betekent dat gebruikers van recreatiewoningen de snip dub bel krijgen, op Texel en 'thuis', maar dat is geen probleem omdat nergens in de wet staat dat een huishouden recht heeft op slechts één snip. Lees verder pagina 5 De 32-jarige Peter de Haas uit Den Burg is woensdag bij Noord- Scharwoude verongelukt. Na een aanrijding met een auto vloog de motor waarop hij zat in brand, waarna hij in de vlammen om kwam. De inzittenden van de auto sloegen op de vlucht. Donderdag konden na een tip twee mannen worden aangehouden in Epe. Ver der onderzoek moet uitwijzen of zij ook daadwerkelijk de inzittenden van de auto zijn. Het ongeval ontstond rond 18.00 uur op de kruising van de N245 (ook wel S3, die loopt tussen Alkmaar en Schagen) met de provinciale weg S4 (tussen Koedijk en Noord-Schar woude). De Haas reed, komend uit de richting van Alkmaar, rechtdoor over de N245 in de richting van Schagen. Een witte personenauto kwam hem tegemoet en sloeg op de kruising linksaf om de provinciale weg in de richting van Noord-Scharwoude op te rijden. De motorrijder remde hevig, maar kon een aanrijding met voorko men Hij raakte de auto in de rechter flank en viel van zijn motor, voor de auto. De motor had benzine verloren en vloog in brand. Omstanders pro beerden het vuur nog te blussen, maar het was te heet. De brandweer slaagde er later pas in de vlammen te doven. De twee inzittenden van de auto vluchtten door de weilanden ieder een kant op. De één rende richting Schagen, de ander naar Koedijk. De politie zette daarop een groot scheepse zoekactie op touw. Daarbij werd gebruik gemaakt van honden en een helikopter. De mannen bleken echter spoorloos. Het kenteken van de auto, een witte Ford Sierra, bleek ven/allen wegens uitvoer naar het buitenland. Om de zaak toch te kunnen oplos sen, verspreidde de politie een signa lement en werd het publiek via de media om informatie gevraagd. Via het telefoonnummer 0900-8844 kwa men diverse bruikbare tips binnen. Eén persoon tipte dat de mannen wellicht in Epe zouden verblijven. In die plaats werden donderdag om streeks 13.15 uur inderdaad twee mannen aangehouden, van 18 en 20 jaar oud. De oudste man was de laat ste kentekenhouder voordat de Ford Sierra naar het buitenland verdween. De politie houdt nog een slag om de arm bij de vraag of de aangehouden mannen ook inderdaad de inzitten den waren op het moment van het ongeval. De verdachten worden van daag voorgeleid bij de officier van justitie in Alkmaar. Dieter Kustrzewa overweegt juridi sche stappen tegen de Woning stichting, de gemeente en de pro vincie. Hij probeert al jaren een woning te bemachtigen, maar tot dusver vergeefs. 'Nu pik ik het niet meer', zegt de 40-jarige medewer ker van de RST, die momenteel in een stacaravan op Loodsmans duin woont. 'Waar moet ik heen als de camping op 27 oktober sluit. Moet ik dan ook in een auto sla pen?' Kustrzewa verblijft sinds 1989 op het eiland. Na enkele losse baantjes, werkt hij sinds 1993 als onderhoud- sassistent bij de RST. Sinds hij een paar geleden is gescheiden, zwerft hij van het ene naar het andere verblijf. 'Ik heb overal gezeten, 's Zomers in deze caravan en 's winters in vakantiehuisjes. Maar daar kan ik dit jaar niet meer terecht. Ik heb een hele reeks vakantieparken gebeld, maar overal nul op het rekest gekregen. De eigenaars willen er zelf met de kerst in of er is een andere reden dat er geen plek is voor me. Wellicht dat de bezetting door de seizoensverbre ding in najaar en winter omhoog gaat. Ik heb drie kinderen en die mogen alleen bij mij logeren als ik een be hoorlijke slaapkamer voor ze heb. Dus met een kamer alleen red ik het niet.' Kustrzewa zegt een onderhoud te hebben gehad met directeur Jan van Andel van de Woningstichting. 'Ik sta er al twee jaar ingeschreven, maar hij kon me nog steeds niets bieden. Op hoeveel advertenties ik ook reageer, steeds mets. Ik ben bij de makelaar geweest, maar de huizen zijn te duur. Zo'n hoge hypotheek kan ik niet be talen. Ik ben zelfs bereid om in Den Helder te gaan wonen, maar van de Woningstichting aldaar kreeg ik te horen dat de wachttijd een jaar of twee is. Ook dat schiet dus niets op. Ook mijn vrienden en kennissen heb ik gevraagd of ze iets weten, maar zonder resultaat. Ik heb werkelijk al les geprobeerd. Een bezoek aan de gemeente leverde ook mets op. Ik wilde een gesprek met de wethouder, maar ze had het te druk. Er werd me wel verteld dat als ik geen vast woon adres had, ze me als zwerver zouden aanmerken.' Navraag bij bureau Burgerzaken leert dat het iets anders iigt. 'Dat zal met gebeuren zolang ie mand een postadres heeft, waar in stanties zoals de belasting, sociale dienst en andere instanties de post heen kunnen sturen.' Om alsnog aan een woning te ko men, wil Kustrzewa een advocaat in de ami nemen, om te laten onderzoe ken of hij de instanties die verant woordelijk zijn voor huisvesting kan aanpakken. 'Ze schuiven elkaar alle maal de zwarte piet toe, maar daar schiet ik - en al die anderen die een woning zoeken - mets mee op. Ik onderneem deze actie met voor me zelf, maar ook voor lotgenoten. Hij is bereikbaar via telefoonnummer 06- 12944650. Dieter Kustrzewa: 'Verantwoordelijken voor huisvesting geven elkaar de zwarte piet, maar daar krijg ik geen woning mee. (Foto Gerard Timmerman) Geef ons DINSDAG de zak! Dinsdag a s. halen wij vanaf 14.00 uur huis-aan-huis kleding en schoenen op ten bate van het Tesselhuus en andere goede doelen. We doen een beroep op alle Texelaars om de actie ook deze keer tot een succes te maken. Begin tijdig met het uitzoeken van nog bruikbare kleren en schoenen en zet ze vóór 14.00 uur goed zichtbaar aan de straat, graag in aparte, goed dichtgebonden zakken. Alvast bedankt! Rotaryclub Texel.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1