welkoop HEMA Cjrotn ThwartsJexelshet harL, Expositieruimte Tusse de Banke op de tocht WW-uitkering in winter van de baan Geredde Trijntje toch ten dode opgeschreven BLUESkrant B E VI )osterender gewond bij ongeval Westerweg Banaan in bloei m Een eeuw Zegel Tweelingen Insluipers in strandpaviljoen TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER mezwaren Historische Vereniging Brandje tijdig ontdekt Horeca en gemeente teleurgesteld Oosterender beledigt agenten 'Geen camping op Mienterglop' Gereformeerde predikant per telefoon bedreigd GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11718 DINSDAG 8 OKTOBER 2002 Losse nummers 0,85 Harry Bakker uit Den Hoorn heeft spectaculair nieuws te melden van uit zijn botanische tuin achter 'Martha's Hoeve' aan de Diek. De bananenstruik die hij acht jaar gele den plantte staat nu in bloei en draagt vrucht. Pagina 2 Op 11 oktober 1902, twee dagen na zijn huwelijk, opende Frans Zegel Kz. in de De Ruyterstraat in Oudeschild een winkel in manufacturen. Anno 2002, precies een eeuw later, doet de familie Zegel nog steeds van zich spreken. Zegel Modes, Marten Classics, Zegel Lingerie, Frans Zegel Bouw en Blokker/Zegel Retailing BV zijn eigendom van in totaal vier achterkleinkinderen van de grondleg ger. Pagina 6 'Neem mee een tweeling, levend en menselijk', lazen de deelnemers op de website van de Weekend Amphi- bische Expeditie. Ze moesten zich melden bij de speciale Wampexbus die over Texel reed. Pagina 8 Het strandpaviljoen aan het Jan Ayeslag werd zaterdag in de vroege ochtend bezocht door inbrekers. De eigenaar werd rond 5.45 uur wakker van vreemde geluiden en zag twee hem onbekende personen, die daarop op de vlucht sloegen. Het gaat om een man van tussen de 20 en 30 jaar oud en een jongen van 14 a 16 jaar. De man had stekeltjeshaar en was grof gebouwd. Hij droeg een bollig, effen gekleurd jack. De jongen droeg een hoedje, vermoedelijk wit van kleur. Ze waren in het pand ge komen door via een raam naar bin nen te klimmen. Er wórdt een onbe kend bedrag aan klein geld gemist. (Advertentie) GEMEENTE TEXEL Condoléance Z.K.H. Prins Claus l.v.m. het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Pnns Claus heeft de gemeente Texel een condoléance-register geopend. Een ieder kan hiervoor terecht in de hal van het gemeentehuis, op kantoordagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-16.30 uur. Deze week ook 's avonds op dinsdag en vrij dag van 19.00 tot 21.00 uur. U kunt het register tekenen tot en met de dag van de uitvaartdienst en bijzetting. (Advertentie) Ifrrca Jrnf i ké kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DE GHO€N EN DOEN WINKa de groen b ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE f) NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. V JEUGDMODE erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg tevens in daden wordt omgezet.' De vereniging vermoedt dat de gevolgen van het afstoten van de gemeente lijke expositieruimte onvoldoende zijn uitgewerkt. 'Het kan betekenen dat de Historische Vereniging op 31 de cember 2006 op straat komt te staan. De vereniging kan zich niet voorstel len dat het college een dergelijke maatregel tot speerpunt van beleid zou willen verheffen,In het bezuinigingsvoorstel wordt overigens vermeld dat het afbouwen van het budget voor de Historisch Vereniging praktisch gezien onmogelijk is, om dat die subsidie gelijk is aan de huur die aan de Rabobank moet worden betaald. gemeente wil zich op termijn te- jtrekken uit de gemeentelijke jositieruimte Tusse de Banke. t valt op te maken uit het zuinigingsvoorstel om de subsi- aan de Historische Vereniging te bouwen. De vereniging, ge- Uiker en hoofdhuurder van het nd, dreigt daardoor in 2006 haar isvesting kwijt te raken. Historische Vereniging en de ge- ente maken beiden gebruik van se de Banke. De vereniging heeft leneden haar archieven opgesla- i, boven biedt de gemeente kun- naars de gelegenheid werken te joseren. De vereniging en de ge- ente huren Tusse de Banke geza- vtlijk van de Rabobank, die de ei- naar is. De vereniging betaalt jeveer dertig procent van de huur, gemeente de rest. De Historische 'eniging is de hoofdhuurder, de leente onderhuurder. igemeester en wethouders stellen Jvoor de bijdrage aan de Histori- e Vereniging in drie jaar tijd volle- Jaf te bouwen. Dat moet vanaf 15 een blijvende besparing van f.342,- opleveren. Dat bedrag is splitst in twee delen. Het klein- sekenden gooiden zaterdaga- t tegen elt uur een ruit in van ierras van het strandpaviljoen trandhut in De Koog. Ze kon- bardoor op het terras komen ltstaken daar een vuurkorf. le- I in het naburige hotel zag de jnmen en waarschuwde de idweer. via het alarmsysteem van de Idingmaatschappij werd alarm flagen, zodat paviljoeneigenaar s Bakker (die lid is van de wipper- ig) er met enkele collega's snel bij sen de vlammen kon doven. De ndweer hoefde mets te doen. lor het snelle ingrijpen is mogelijk figrote brand voorkomen. Rond en fren het vuurtje bevond zich veel ndbaar materiaal en er stond een Ike bries. De politie heeft geen idee het vuur heeft ontstoken, gelijk bestaat verband met een ter geval van brandstichting, de Igende avond bij strandpaviljoen Jl15. Tussen 22.00 en 23.00 uur J ingebroken in de naast het pa- en staande wooncontainer. De pers forceerden een raam, haalden i uit een archiefkast en staken in Islaapkamer een matras in brand. 1 bewoners waren nog juist op tijd fhet vuur te doven, maar de slaap- pierwas toen al grotendeels uitge lid. ste deel, €1652,-, is het jaarlijkse budget voor de exploitatie van de expositieruimte, de rest (€13.690,-) is het budget voor de Historische Ver eniging. Wethouder Annie Hm (Cul tuur) bevestigt dat de gemeente het voornemen heeft zich terug te trek ken uit de expositieruimte. Het col lege is het onderwerp nog wel nader aan het bekijken. Volgens Hin volgt ook nog een gesprek met de Histori sche Vereniging. Daarbij komt onder meer het huur contract met de Rabobank aan de orde. De Historische Vereniging her innert het college en de politieke par tijen er in een brief aan dat dat con tract op 1 januari 1998 werd gesloten. Het gold voor vijf jaar met een optie van nog eens vijf jaar Die optie is volgens de Historische Vereniging inmiddels geldig geworden, omdat geen van de betrokken partijen voor 31 december 2001 per aangete kende brief het contract heeft opge zegd. 'Dat is niet gebeurd, waardoor het bestaande contract automatisch is verlengd tot 31 december 2006. De Historische Vereniging houdt primair aan deze bestaande overeenkomst vast: de gemeente Texel dient haar verplichtingen in deze na te komen, zoals bij behoorlijk bestuur past.' Wethouder Nel Eelman bood de His torische Vereniging in 1997 aan haar intrek te nemen in Tusse de Banke. De vereniging was sinds 1995 op zoek naar een eigen onderkomen om haar archieven verantwoord op te kunnen slaan. Met haar voorstel sloeg de gemeente destijds twee vlie gen in één klap. De Historische Ver eniging was onder dak en de ge meente kon een nieuwe expositie ruimte inrichten. Die was tot dan toe in de kelder van het raadhuis geves tigd. Ze spraken af dat de gemeente grofweg 70 procent van de huur kosten zou betalen, de Historische Vereniging 30 procent. De gemeente werd onderhuurder namens de ad viescommissie Kunst en Cultuur (be heerder van de expositieruimte). De commissie kon zelf geen huurder worden, omdat ze geen zelfstandig rechtspersoon is. De gemeente stelde zich ook garant voor de volle dige betaling van de huurpenningen. Volgens de Historische Vereniging roept de voorgenomen bezuiniging vragen op over de waardering die het college uitte over de werkzaamheden van de vereniging. 'Tientallen vrijwil ligers zorgen ervoor dat de cultuur historische schatten van dit eiland zoveel als mogelijk is worden verza meld en zo goed mogelijk worden beheerd. Bij verschillende gelegen heden is door collegeleden het be lang van dit rijke verleden met al zijn facetten onderstreept. Het verbaast de vereniging dan ook hogelijk dat wat met de mond wordt beleden met n 29-jarige man uit Oosterend is Jtermiddag gewond geraakt bij een toeluk op de Westerweg. De man, an Den Burg richting Den Hoorn raakte ter hoogte van de krui- g met de Laanweg de macht over I stuur kwijt. Nadat hij met zijn lerwielen in de berm was geko men, probeerde hij te corrigeren, waarna hij aan de andere kant van de weg tegen een tuinwal nabij de Elisabeth Hoeve botste. Gehavend kwam de wagen tot stilstand op het fietspad. De ambulance en de brand weer rukten elk uit met twee wagens. Ambulancepersoneel verleende eer ste hulp terwijl de man in de wagen zat. De brandweer knipte met hydraulisch gereedschap het dak van de wagen open, zodat de man er met een wervelplank uitgehaald kon wor den. De Oosterender is afgevoerd naar het ziekenhuis. Over de aard van zijn verwondingen is niets bekend. Het UWV, het uitvoeringsorgaan werknemersverzekeringen, wil de nieuwe WW-regels voor seizoen gebonden arbeid niet versoepelen voor Texel. Dat hebben de afdeling Texel van Horeca Nederland en de gemeente te horen gekregen. Vooral voor beginnende seizoen arbeiders betekent dat dat het heel moeilijk wordt om in de winter maanden nog een WW-uitkering te krijgen. De Texelse afdeling van Horeca Ne derland en de gemeente hebben ge- mime tijd actie ondernomen tegen de plannen van het UWV (opvolger van het Landelijk Instituut Sociale Verze keringen, LISV). Het UWV wil seizoenarbeiders alleen nog in aan merking laten komen voor een tijde lijke uitkering als een bedrijf op klima tologische gronden daadwerkelijk tijdelijk wordt gesloten. Seizoen gebonden arbeid in een bedrijf dat het hele jaar door geopend kan zijn, wordt door het UWV niet meer als seizoenmatige arbeid beschouwd, waardoor die werknemers ook geen aanspraak meer kunnen maken op een WW-uitkering. Volgens Horeca Nederland en de gemeente gaat het De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag in de Dorpsstraat in De Koog een 26-jarige Oosterender aangehouden. Agenten probeerden een ruzie te sussen toen de man zich ermee bemoeide en hen uitschold en beledigde. Ook nadat de agenten de man hadden gesommeerd daarmee te stoppen, bleef hij doorgaan. Hierop werd hij aangehouden en naar het politiebureau gebracht. In de loop van de zondag werd hij verhoord en weer in vrijheid gesteld. instituut daarmee voorbij aan de Texelse situatie waar veel seizoen gebonden werk wordt verricht in de horeca, de dag- en verblijfsrecreatie en de daarbij behorende detailhan del. Het UWV heeft de gemeente en Horeca Nederland laten weten toch geen aanknopingspunten te zien om rekening te houden met de specifieke omstandigheden van de Texelse toenstensector. De instantie wees erop dat alleen de minister bevoegd is om veranderingen aan te brengen in de regeling. 'Dat hadden ze bij het eerste gesprek ook wel kunnen be denken', zegt een teleurgestelde Jook Nauta, voorzitter van Horeca Nederland afdeling Texel. 'Wij had den verwacht dat het instituut de minister (van Sociale Zaken, red.) er juist toe zou bewegen de regeling aan te passen.' Seizoenarbeiders krijgen deze winter al het deksel op de neus als ze een WW-uitkering aanvragen. Vooral jonge seizoenarbeiders maken er weinig kans meer op. Seizoen- personeel dat een arbeidsverleden heeft opgebouwd in hun sector, kan nog wel in aanmerking komen. Nauta: 'Iemand die bijvoorbeeld twin tig jaar in het seizoenwerk heeft ge zeten, kan in de winter nog wel een paar jaar WW knjgen. Maar het is voor iedereen heel individueel De regels liggen nogal ingewikkeld. Mensen kunnen zich daarvoor het beste laten informeren bij het CWI.' Volgens Nauta is de teleurstelling extra groot, omdat horeca en ge meente in maart nog met de directie Noord Holland van het UWV hadden vastgesteld dat er sprake was van een gezamenlijk probleem en dat ze gezamenlijk naar een oplossing zou den zoeken. De horeca stelde op verzoek van het UWV een nota op. waarin de omstandigheden op Texel werden beschreven. Ook werden in de nota argumenten aangedragen voor versoepeling van de regels. Vol gens Nauta werd die nota destijds goed ontvangen. Een bnef van toenmalig staatssecre- tans Hoogervorst van sociale zaken bracht in augustus vohg jaar nog wat hoop. De staatssecretans schreef dat Lees verder pagina 5 Het Mienterglop is niet de juiste locatie voor een camping voor seizoenpersoneel. Dat vindt 63 pro cent van de bezoekers van de website van de Texelse Courant die afgelopen week reageerden op de stelling. Slechts 37 procent betuigde steun aan het voorstel van de ge meente om een camping op het ter rein van Nico Ruis in te richten. Dominee T. van Dijk van de gere formeerde gemeente in Oosterend wordt herhaaldelijk telefonisch lastiggevallen. In september vorig jaar ging het om een duidelijk ge val van bedreiging, waarvan de predikant aangifte deed bij de po litie. Die is er tot dusver niet in ge slaagd de dader(s) te achterhalen. Na dat eerste geval is de predikant bij avond en nacht herhaaldelijk telefo nisch lastig gevallen. 'Een keer wel 28 keer achter elkaar. In totaal ben ik het afgelopen jaar minstens honderd keer gebeld. Vaak zegt de beller niets en wordt de verbinding direct weer verbroken, maar er wordt ook wel eens wat geroepen, zoals: wanneer donder je op?' Van Dijk heeft wel een idee in welke kringen hij de daders moet zoeken, maar wil daarover niets zeggen, om dat hij geen hard bewijs heeft. Naar aanleiding van de aanhoudende overlast heeft de familie de politie gevraagd wat meer kracht te zetten achter het onderzoek naar de bedrei ging van vorig jaar. De koe zoals ze door Bakker werd gevonden. Waarschijnlijk als gevolg van het bekkenfractuur was het dier niet in staat zelf uit de sloot te komen. Trijntje in de takels van de kraan van de bluswagen. (Fotos Hvr, De brandweermannen Richard Bousma en Brendan de Graaf halen een singel onder het dier door De brandweer moest er zondag avond aan te pas komen om de 10- jarige melkkoe Trijntje 2 van Marius Bakker uit Den Burg op het droge te krijgen. Het dier was die middag op het land bij hoeve De Noordooster aan de Kogerweg tussen twaalf en drie uur in de sloot gevallen, waar schijnlijk als gevolg van stierse capriolen. Bakker miste het beest bij het melken en vond het toen hij op zoek ging. Trijntje zat half onder wa ter. met de poten diep in de modder. Een poging van de eigenaar om haar er met de tractor uit te trekken, mis lukte zodat hij de brandweer te hulp riep. Twee brandweerlieden gingen met waadbroeken de sloot in en wis ten een singel onder de romp door te trekken. Met de kraan van de blus wagen kon toen worden getrokken. De eerste poging om het beest op die manier op de wal te trekken mislukte. Het ging beter nadat een kabel was vastgemaakt aan de voorpoten. Tnjntje leek het langdurige bad in de koude sloot en de stress die de reddingsoperatie moet hebben bete kend, goed te hebben doorstaan, maar wilde aanvankelijk met opstaan. Dierenarts David Tijssen probeerde daar verandering in te brengen door het dier via een infuus calcium toe te dienen en een antibioticum, omdat de koe bij het verblijf in de sloot mogelijk vuile modder had binnenge kregen. Maar toen Trijntje uiteindelijk weer op de been was, was het leed nog niet geleden. Bij de val in de sloot had ze een bekkenfractuur opgelo pen. Omdat dit niet is te genezen, heeft Bakker gisteren besloten het dier naar de slachtplaats te brengen. weer en ambulancepersoneel kwamen gisteren In actie om een gewonde man uit Oosterend te helpen.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1