Dekbedden Texelana <n> Zeldzame vleermuis duikt op in Maartenhuis Zeehonden krijgen maaltje van 250.000ste Agenda oud Papi( CU teso Herfstwandeltocht voor goed doel Cursussen ROC Qeslaagd Oogproblemen bij diabetes Brandweer collecteert Vrijwilligers Thuiszorg TEXELSE'HcOURANT Kemphanen Najaarsprogramma De Witte Engel Bingo Voetreflexologie Herfstmarkt Blik vanger Banaan staat nu in bloei TEXELSE 2 COURANT Zondag 13 oktober houdt wandel- sportvereniging Het Gouden Boltje de jaarlijkse herfstwandeltocht. In verband met het 400-jarig jubileum van de VOC en van Oudeschild zijn routes uitgezet in Oudeschild en omgeving. Traditiegetrouw is aan de tocht een goed doel verbonden dat door het bestuur met een be drag zal worden gesteund. De keus viel deze keer op het project 'Stuur een papoea naar school' van de Stichting Nieuw-Guinea in De Koog. Start- en fimshplaats is Het Vooron der op de haven van Oudeschild. Starten is mogelijk tussen 13.00 en 14,00 uur. De wandelaars kunnen kie zen uit routes van 5,10 en 15 kilome ter. Het inschrijfgeld is €2,50, zowel voor leden als met-leden Het is niet mogelijk om tegen administratie kosten mee te doen en inschrijven is alleen mogelijk bij de start, dus met tevoren. Wandelaars die met de bus naar het startpunt willen, kunnen ge bruik maken van Connexxion-bus 230 die van 't Horntje vertrekt na aan komst van de boot van 11.35 uur uit Den Helder. Of van bus 230 die om 11.34 en 12 34 uur vertrekt vanaf de Elemert in Den Burg. Wie nog meer wil weten kan bellen met de vereniging (tel 313740) of de website www.hetgoudenboltje nl raadplegen. Ere wie ere toekomt. Want EcoMare mag de laatste jaren ingrijpend zijn verbouwd tot een hypermodern en informatief en dynamisch museum, de zeehonden die er al vijftig jaar worden opgevangen blijven echte publiekstrekkers. Het maaltje vis dat ze kregen uit handen van Alice Lo pers en vriend Harold Kok uit Mep- pel was dan ook dik verdiend. Het tweetal passeerde als 250.000ste de kassa van EcoMare, reden voor het centrum voor wadden en Noordzee om ze in het zonnetje te zetten. Zelf heeft EcoMare ook wat te vieren, want het bezoekersaantal loopt vier procent vóór op 2001, toen aan het eind van het jaar de 300.000 werd gepasseerd Het tweetal uit Emmen nam naderhand een kijkje in de ten toonstelling 'Focus op de Phoca'. die helemaal gewijd is aan de zeehond en de manier waarop er de afgelopen halve eeuw mee om is gegaan. (Foto Genra Timmerman In het kader van de Wereld Diabetes Dag houdt de Diabetesvereniging Den Helder donderdag 14 november van 20.00 tot 22 00 uur een voorlichtingsavond in de Blauwe Zaal van het Gemim Ziekenhuis in Den Helder. Op deze avond spreekt dr. M.S.A. Suttorp-Schulten van het VU- ziekenhuis in Amsterdam over 'De toekomst voor (uw) ogen, over oog- complicaties en diabetes). Daarbij zal worden ingegaan op het ontstaan, de opsponng en de behandeling van deze complicaties. Tevens zijn be stuursleden van de vereniging en de Diabetes Informatie Posten aanwezig voor het beantwoorden van vragen. Aanmelden voor deze bijeenkomst kan via het Patiënten Service Bureau, tel. 0223-696346. Brandweerlieden, leden van de jeugdbrandweer en andere vrijwilli gers gaan deze week de deur langs om geld in te zamelen voor de Natio nale Brandwondenstichting. Van avond (dinsdag) wordt gecollecteerd in Den Burg, woensdagavond in de buitendorpen en donderdagavond in buurtschappen. Thuiszorg Kop van Noord-Holland heeft op Texel een groep vrijwilligers die hulp en begeleiding bieden waar voor patiënten niet terecht kunnen bij andere instanties. De vrijwilligers bie den onder meer hulp aan mensen die graag willen wandelen maar zich al leen niet zeker voelen, en rolstoel gebruikers die graag eens naar bui ten willen. Maar ze doen ook samen met patiënten boodschappen en gaan mee naar het ziekenhuis als er geen familielid of kennis voorhanden is. Ook zijn er vrijwilligers die voorle zen of spelletjes doen. De groep kan altijd uitbreiding gebruiken. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Atty Westerlaken, tel. 322643, of Marian Ran, tel. 312981 Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr nl Op al onze ocJvertenhoc ontraden en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing do Regelen voor bet Advertentiewozcn van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bq de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemptaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar €29,80 Per jaar 59,60 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Op uitnodiging van de Vogel werkgroep geeft Teunis Piersma vrij dag 11 oktober vanaf 20.00 uur een lezing in d'Ouwe Ulo over 'Doortrek kende en overwinterende kemp hanen'. Hij stelt daarbij de vraag: 'Kan Texel weer heroverd worden als broedgebied?' De lezing is niet alleen bedoeld voor leden van de werk groep, ook andere belangstellenden zijn welkom. Gedurende de maanden oktober en november worden bij De Witte Engel aan de Binnenburg vijftien creatieve cursussen en demonstraties gege ven. Alle cursussen duren twee uur en kosten rond €6,-. Een volledig overzicht van het aanbod is te vinden in de najaarsbrochure van De Witte Engel, die verkrijgbaar is in de winkel aan de Binnenburg, of via internet: www.witteengel.nl. De cursussen gaan alleen door bij voldoende be langstelling. vooraf aanmelden is dus noodzakelijk. Bij het ROC is na de herfstvakantie nog plaats bij de (avond)cursussen website bouwen, lassen en commu nicatieve vaardigheden. De cursus website bouwen wordt gegeven in Schagen, duurt zes avonden en be gint op 29 oktober. Deelname kost €480,-. Bij de cursus lassen kan wor den gekozen uit de introductiecursus, booglassen met beklede electrode, MIG/MAG-lassen of TIG-lassen. De cursus wordt gedurende tien avon den gegeven in Den Helder en kan worden afgesloten met een examen. De kosten bedragen €819,- voor de introductiecursus tot €2269,- voor MIG/MAG-lassen De leergang com municatieve vaardigheden bestaat uit negen onderdelen, waarvoor ook apart is in te schrijven. Er wordt on der meer gewerkt met rollenspelen, praktijkopdrachten en directe coaching. Deelname aan de hele cur sus, die achttien avonden duurt, kost €604,-. Voor aanmeldingen en infor matie: ROC Kop van Noord-Holland, tel. 0223-611200. Marcel Duinker uit Oudeschild is afgestudeerd aan de HTS Voertuig techniek te Arnhem. Sinds januari van dit jaar is hij als technisch coördina tor in dienst van het Team Van Zon- Honda. Dit Belgische motorraceteam is actief in de WK Supersport 600, In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt zaterdag een bingo gehouden. De organisatie belooft mooie prijzen. Het spel begint om 19.30 uur. De School voor Voetreflexologie is op zoek naar tien proefpersonen voor een voetreflexbehandeling op zater dag 12 oktober van 15.45 tot 17.15 uur in het Maartenhuis bij De Koog. Bij voetreflexologie wordt ervan uit gegaan dat lichamelijke klachten kunnen verminderen of verdwijnen door het masseren van bepaalde zo nes van de voetzool. Voor inlichtingen en aanmeldingen: Manda Bergsma, tel. 319708. Texel is zo goed als zeker een vleermuizensoorf rijker. In het trap penhuis van het Maartenhuis bij De Koog trof medewerkster Himani van der Plaats dit weekend een jong exemplaar van een grootoor- vleermuis aan. Ze meldde de vondst bij Pierre Bonnet van EcoMare, die zich over het diertje ontfermde. Uniek is de vondst van de grootoor- vleermuis Iplecotus auritus) niet, want in 1957 werd er al eens melding van gemaakt. Maar bijzonder wel, want deze vleermuizensoorf is ten noorden van Castricum een zeldzame ver schijning. Bonnet: 'In heel Noord- Holland komen er zo'n 250 tot 500 voor, dus met echt veel.' Toch ver- De dit weekend aangetroffen grootoorvleermuis. baast het Bonnet niet dat deze soort nu ook Texel heeft gevonden 'Ik had het wel een beetje verwacht, of in ie der geval gehoopt. Het heeft te ma ken met de natuurontwikkeling op Texel. Er zijn de laatste laren duin- rellen en kreken gegraven. Hierdoor is een rijker insectenleven ontstaan en dat trekt vleermuizen. Bij de Tureluur in de Dennen zie je tegen woordig veel meer vleermuizen. Bo vendien: doordat het bos na het kap pen veelzijdiger is geworden, groeien er meer loofbomen. In tegenstelling tot naaldbomen hebben die holtes die geschikt zijn als overnachting plaats voor vleermuizen.' Voor zover bekend kwamen tot dusver alleen de laatvlieger en de dwergvleermuis voor op Texel en werd het eiland aan gedaan door de ruige dwerg- vleermuis, een soort dat doortrekt. 'Het kan best zijn dat de grootoor vleermuis al langer op het eiland aan wezig is, maar dat we het niet eerder hebben gemerkt. Anders dan bijvoor beeld de laatvlieger, waarvan de ultrahoge geluiden met een batdetector van redelijke afstand zijn op te vangen, is dat met de grootoor vleermuis met het geval. Het beestje geeft hele zachte signalen. Je kunt ze alleen horen als ze binnen een af stand van een meter zijn. En dat komt nauwelijks voor.' Gezien de ontwikkeling van de natuur zou Bonnet er met vreemd van opkij ken als ook de watervleermuis, de roze of andere vleermuissoorten nog eens op Texel opduiken. De grootoor vleermuis wordt ongeveer 4,5 tot 5,5 centimeter, kan 22 jaar worden en vliegt zoals een vlinder dat doet. Bon net vermoedt dat het gevonden exemplaar, een mannetje, een overwinteringsplaats heeft gevon den. 'Maar geen goede, want in dat trappenhuis is het 22 graden Celsius, veel te warm voor vleermuizen die een ruimte van tussen de twee en acht graden nodig hebben.' Gistera vond heeft hij de vleermuis bij het Maartenhuis losgelaten. Het verhaal over de jonge vleermuis waarover Bonnet zich de afgelopen zomer ontfermde, kreeg nog een on verwacht staartje. 'Een Duitser las het verhaal en vond het zó leuk, dat hij mij één vleermuizenkast schonk en me er nog twee in het vooruitzicht stelde. Met vleermuizenkasten zijn elders in het land goede resultaten behaald, dus ik ben er erg blij mee.' Dinsdag 8 oktober: In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de raadsvergadering. Deze wordt rechtstreeks uitgezon den via Radio Texel (106.1 FM). Om 20.00 uur komt in Tusse de Banke de afdeling stambomen van de Historische Vereniging bijeen Om 20.00 uur begint in hotel Opduin in De Koog de jaarverga dering van de coöperatieve Rabobank. In Cinema Texel draaien Minority Report (aanvang 20.00 uur) en Signs (20.30 uur) Woensdag 9 oktober: In het kader van de kinderboeken week verzorgt de Openbare Bibli otheek in Oen Burg van 14.00 tot 17.00 uur een instuifmiddag. Het thema is 'Ay, ay kapitein: boeken over boten'. Het eerste exemplaar van het boek Schoolgaan in De Koog, geschre ven door Cees Hoogerheide, wordt om 14.30 uur gepresenteerd in dorpshuis De Hof In het raadhuis wordt een informatieavond gehouden over de Vogel- en Habitatrichtlijn. Aan vang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Ulo Stitch (aanvang 15.00 uur), Austin Powers 3 (15.30 uur), Minority Report (20.00 uur) en Signs (20.30 uur). Donderdag 10 oktober: In theater De Kampanje in Den Helder begint om 20.15 uur een voorstelling van De Koopman van Venetië. Na afloop vaart een extra boot terug. Het restaurant van hotel Greenside in De Koog staat vanavond in het teken van Feast for Peace. Een deel van de omzet en de fooien gaan naar de stichting War Child, die zich inzet voor kinderen in oorlogslanden. In Cinema Texel draaien Ja Zuster, Nee Zuster (aanvang 19.00 uur), Volle Maan (19.15 en 21.45 uur) en Minority Report (21.30 uur). Vrijdag 11 oktober: In basisschool De Fontein in Den Burg wordt van 16.00 tot 17.30 uur een receptie gehouden ter gele genheid van het afscheid van on derwijzer Wim Tinholt. Om 19.30 uur beginnen in dorps huis De Hof in De Koog de wed- Op de Groeneplaats en de Vismarkt in Den Burg wordt zaterdag voor het eerst een herfstmarkt gehouden. Er komen 22 kramen, waar onder meer groendecoratie, pompoenen en handgeschilderde stenen worden verkocht. De kramen worden bemenst door zowel ondernemers als hobbyisten. De herfstmarkt begint om 10.00 en duurt tot 17.00 uur. Het wordt een vergaande samen werking tussen de productie van de dekbeddenfabriek Hebrotex VOF en de fabriek van de Texelse Wol On derneming, zo hebben wij begre pen. Hoera en leve de dekbedden en leve de Texelse dekbedden, want ze worden met grote gretigheid mee genomen naar d'overkant. Alsof ze daar geen goeie dekbedden zouden kunnen maken. En dat is natuurlijk ook zo. Ook bij ons in huis slapen we alle maal onder Texelse dekbedden. We beweren eensgezind dat die het allerlekkerst zijn, zoals ook de Texelse schapenvachten, het Texels lamsvlees en nog een groot aantal van de speciale Texelproducten. 'Je maakt helemaal geen reclame', sniert mijn broer altijd, en natuurlijk volgt dan de vraag hoeveel procent aandeel ik heb in de verkoop. 'Veel', zeg ik zonder blikken en blozen. Want laten we wel zijn, ik speek met alleen van Texelana, maar ook van Texels spul, van een Texels gevoel en vooral van Texeliaans. En dat laatste is iets heel speciaals, het is een soort gedrag wat je alleen te genkomt op de waddendijk in alle vroegte, wanneer de vogels nog volkomen bezit hebben van dat ge bied. Het is in de naschemering, zo'n tijdstip voor het ontwaken van alles wat beter kan blijven slapen. Veel mensen zijn er nooit. Eigenlijk ontmoet je hen zelden. Maar wan neer ze er zijn, dan zijn dat die spe- ciale Texeliaanse mensen. Ze heb ben een aantal geweldige en ook zeldzame eigenschappen. Ze spre ken niet. ze zeuren dus ook niet. Ze zijn in zeer verantwoorde kleren en kleuren gekleed en ze hebben iets in hun blik dat verraadt dat ze niet helemaal meer op aarde zijn, maar eigenlijk half op het wad, half in de zee en half in de lucht wonen. Deze driedeling is af te lezen aan hun be wegingen, hun enorme bedreven heid om dodelijk stil te zitten of te staan, soms een paar stappen heen te gaan en weer een paar stappen terug te wagen, een soort mateloze stappen in de eeuwigheid. Ze getui gen van een voorproef over alles wat komt, deze mensen. Het is met gelogen, zoiets zie je alleen op Texel, het is dan ook een volkomen Texeliaanse staat van zijn. Het is de manier waarop ze dit alles doen die mij mateloos ontroert. Deze Texelianen zijn altijd voordat de zon is opgekomen weer verdwe nen. Want zon verdragen ze niet. Het zijn waarschijnlijk de oer- bewoners van het eiland, zelden waarneembaar, net zoiets als enge len, maar uiteindelijk weet bijna ie dereen wie ik er mee bedoel en heeft ook bijna iedereen wel eens zo'n engel gezien. 'Je bedoelt toch niet die dames van middelbare leef tijd die opeens sacrale dansen gaan uitvoeren en zich zo happy en zo vrij voelen', zei mijn broer spottend toen ik hem iets over de Texelianen pro beerde uit te leggen. Hij begreep het niet, werd mij al heel snel duidelijk Hij gelooft het ook niet dat sommige mensen écht een engel hebben ge zien. Mijn vader leerde mij al vroeg: je ziet wat je wilt zien Die zin heeft mij altijd houvast ge geven. Maar nu zag ik iets wat ik ei genlijk niet had willen zien. Het was eergisteren aan de dijk, op een tijd stip waarop de eerste glimpen licht beginnen te verschijnen. Er lag een echte Texeliaan gehuld in een Texelana dekbed aan het wad. Hij keek met, hij was niet, hij sliep ge woon. En dat kan met. Het werd er opeens zo doodgewoon, zo alle daags van en hij snurkte ook nog. Zoals ze zeggen dat je gaat doen onder die dekbedden, een ver hoogde graad van snurken, zo diep weg geslapen voelt het. Verdwaasd liep ik verder, zoiets wil je toch niet aan de waddijk zien, het geeft zo'n onverkwikkelijk Amsterdams gevoel waar altijd wel iemand op de stoep of in een of ander portiek ligt te sla pen. Tot ik begreep dat het een reclamestunt was voor de dekbed den Dat veranderde alles. Ik liep gewoon door, ik ben zelden geraakt door reclamestunts. Ik was blij dat ik op dat moment geen echte Texeliaan zag staan of zitten. Ook kijken is een selectieve aangelegen heid. Dit wil ik gewoon niet gezien hebben. Dana Rover Harry Bakker uit Den Hoorn heeft spectaculair nieuws te melden vanuit zijn botanische tuin achter 'Martha's Hoeve' aan de Diek. De bananen- struik die hij acht jaar geleden plantte en die vorig jaar de krant al haalde wegens zijn enorme omvang, staat nu in bloei en draagt vrucht. Of zoiets ooit eerder is gebeurd in de open lucht in Nederland is moeilijk na te gaan, maar het is in elk geval heel bi/zonder. Harry Bakker schrijft het succes toe aan het microklimaat dat in zijn op het zuiden gelegen tuin heerst. De zonnewarmte wordt hier gevangen en deels opgenomen door massa's stenen die de energie 's nacht weer uitstralen. De dichte jungle van honderden soorten plan ten, heesters en bomen zorgt daarbij voor windstilte, waardoor een broeie rige atmosfeer ontstaat. In de winter loopt de nu zes meter hoge bananen boom geen groeiachterstand op, omdat Bakker hem telkens vorstvrij inpakt. Bovendien staat de struik in een met paardencompost vmchtbaar gemaakte bodem, die afgedekt wordt met broeiende plantenresten die bij snoeiwerk elders in de tuin Donderdagavond haalt Sco Texel oud papier op in Den l Men wordt verzocht dit vóór uur aan de straat te zetten, in r grote bundels of een kartonnen (geen plastic zak). Gelieve ero te zien dat het papier niet gedir lange tijd in de regen staat. De p wagen komt in de volgende sti 4. Waalderstraat, Mareis' Burgerhoutstraat, Jan Reysl Wilhelminalaan. strijden om het Texels kampio schap bridge. De finale wordtn gen gespeeld. In dorpshuis d'Ouwe Ulo in Burg geeft Theunis Piersma lezing met als titel 'Doortrekke en overwinterende kemphai kan Texel weer heroverd wo« als broedgebied?' Aanvang 2( uur. In de hervormde kerk van Burg begint om 20.15 uur een c cert van het ensen Quintessens. Gespeeld wordt der meer Musikalischen Exeq, van Schütz. Kaarten kosten in voorverkoop bij de Welzij stichting en Nauta Boek €6,- voor aanvang aan de zaal €8,- Tot en met zondag wordt in I Burg het Bluesfestival gehouo met live-muziek in alle cafés inl Burg. In Cinema Texel draaien Ja Zus Nee Zuster (aanvang 19.00 u Volle Maan (19.15 en 21.45 uur, Minority Report (21.30 uur). Teso zet geregeld twee boten ir verzorgt dan ieder half uur een vaart, zowel vanuit Den Heidei vanaf Texel. Dat gebeurt vriji van 9.35 tot 20.05, zaterdag maandag van 9.35 tot 16.05 uu zondag van 14.35 tot 20.051 Desondanks moeten automob ten vrijdag op Texel tussen 10 en 12.00 uur en in Den Helder! sen 13.00 en 16.00 uur reker houden met een wachttijd vam half uur. Op maandag 14 okto zijn de afvaarten van 10.05 vanuit Den Helder en 13.35 vanaf Texel uitsluitend beste voor het vervoer van gevaarl stoffen. Met ingang van deze w is de winterdienstregeling in van kracht. Dat betekent dal zon- en feestdagen de eerste vaart vanaf Texel om 8.05 uur is vanuit Den Helder om 8.35 i Nadere informatie kan wordem kregen via tel. 0222-369600 o mail info@teso.nl. De veerdii heeft ook een eigen web www.teso.nl. Hoogwater te Oudesc Di. 8 10.50 en 23.36 Wo. 9 11.35 en 23.55 Do. 10 12.04 en Vr. 11 0.20 en 12.50 Za. 12 0.35 en 13.20 Zo. 13 1.26 en 13.50 Ma. 14 2.04 en 14.30 Di. 15 3.07 en 15.40 Aan het strand is het ongeveer een uu der hoogwater. De zon komt 8 oktobe om 07 51 uur en gaat onder om 19.00 8 oktober springtij: 13 oktober eerstele tier: 15 oktober doodtij. De bloem en de eerste vier kar met vruchtjes zitten op ruim ter, hoogte zodat je een trap hebt om ze te zien. Of de banat zullen uitgroeien tot consumptiegrootte is twijfels maar Bakker is vol hoop en in het werk stellen om de omstandigheden voor de strn gunstig mogelijk te houden, ft toont de bloem met rechts dei kammen met vruchtjes. Om van de grootte te geven is Van één eurO moenoInMnrofiM

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2