Geboren koopman stond aan de wieg van vier bedrijvei Ondernemende familie roemt voorvader Frans Zegel Kz. TEXELSE COURANT Marten Zegel: 'Ondernemen is bewegen' Monique Zegel: 'Blij met wat ik doe' Kassen Zegel: 'Vrijheid in doen en laten' Boek gratis DINSDAG 8 OKTOBER 2002 'Ja, dat is typisch voor ónze kant van de familie, de Jacob Jan-kant: wij hebben niks bewaard, geen oude foto's, geen verhalen. Geluk kig dat de kant van opa Kassen dat wel allemaal heeft vastgelegd. Het is leuk spitten, je komt van alles tegen. Tjonge, wat ze al niet ver kochten en hoe ze dat allemaal aanpakten! Met de kettenkar de boer op, handel als een soort ca talogus in een zeil in de bak en zo bestellingen opnemen. Ik sta er versteld van.' 'Er doet nog een verhaal de ronde over de ouwe Frans, die van Rettung, een speciale waterafstotende stof met groot drijfvermogen, oliepakken voor de kottervissers wilde maken. Bij de demonstratie op de haven zou hij ook zelf te water zijn gesprongen om de kwaliteit van zijn pakken te laten zien. Of dat laatste helemaal waar is, weten we niet zeker. Maar we houden het erin. het is een mooi ver haal. Die ouwe Zegels waren wel mannetjesputters,bewondert Marten Zegel (41) van modezaak Marten Classics uit de Weverstraat. 'Het stond voor mij helemaal niet vast dat ik bij mijn vader in het bedrijf zou komen Hij heeft me nooit die kant op willen kneden en als ze mij vroegen wat ik zou gaan doen, dan wist ik dat met. Ik was nérgens mee bezig, maar ja, je moest wel wat. In de tweede klas van de MAVO moest je al een richting kiezen. Talen vond ik niks en economie leek me wel leuk en toen ik met Studulski, de decaan, naar een open dag van de Middelbare Detailhandelsschool in Alkmaar was geweest, heb ik daarvoor gekozen. Maar ik heb er niks geleerd wat ik zou kunnen gebruiken voor hier. De les stof was niet gericht op de specifieke branche van de leerlingen. Waar gin gen we naar toe op schoolexcursie? Naar de Hoogovens. Je leerde over betonbekisting en over ge-gra-tu- leerde hoogovenslakken. Een scrabblewoord, goed voor drie keer woordwaarde. De zakenbrieven die je moest schrijven gingen over het leve ren van een miljoen ton olie en ga zo maar door Ik heb er niks aan gehad. Na school ben ik zelfs nog een half jaar werkloos geweest. Ik snap er de ballen met van, dat sloeg toch nér gens op? Werkloos! En van met wer ken word je met vrolijk. Mijn moeder was me meer dan zat Als zij aan het werk ging, lag ik nog een paar uur boven. Dat gaat niet, dan wordt het toch tijd dat je in beweging komt. Je bent jong, je moet aan de gang. Toen heeft mijn vader het laatste stapje voor me gezet en leerde ik broeken verkopen. Hijzelf deed verder alles, de boekhouding, de inkopen. Ik was meer met Texelpop bezig dan met welk merk spi/kerbroek zullen we eens binnenhalen. De klanten wisten meer van de stoffen dan ik. Dus ging ik naar de Detex, de Detailhandels- school Textiel, om materiaalkennis op te doen en m'n ondernemersdiploma te halen. Daar leerde ie stoffies voe len, uit elkaar halen en in de fik ste ken om te ruiken wat voor materiaal het was. Je kreeg de vraag voorge legd' je begint een winkel, wat ga je als eerste doen? Als scholier heb ik jaren op de zaterdagen en in de va kanties in de supermarkt bij Ton Gieles in De Koog gewerkt en ik heb er ook stage gelopen. Van hem heb ik belangrijke dingen geleerd. Hij zei eens tegen me: Marten, maak /ij nou eens een mooie wijnpresentatie. Ik ga naar het magazijn, kom terug met drie doosjes om wat te knutselen. Ton zag me oetelen, kwam naar me toe: aan de kant, ik zal je eens voordoen hoe dat moet. Hij pakt de hond - een pompwagen - en trekt een pallet wijn de winkel binnen, stort vijf dozen wijn in een rieten mand, en deze bovenop de pallet met een groot bord ervoor: AANBIEDING. Ki/k, zó doe je dat! zegt-ie. En zo doe ik het voortaan ook. Wil je aandacht? Groots aan pakken, zodat de mensen er met omheen kunnen.' 'Tweemaal per jaar kwamen er verte genwoordigers langs om te noteren wat je in een halfjaar dacht te verko pen en zo keutelde je verder. Maar ik wilde eigen inbreng, ik wilde die stof fige pakken met meer hier uitnodigen met hun bestellijsten. Ik wilde zélf naar het confectiecentrum in Amster dam. Texel verandert en dan moet je mee veranderen, anders verdwijn je. Niet blijven hangen in driedelige pak ken, die formule is uitgepoept. Vrije- tijdskledmg, zwembroeken, semi- sportkleding voor dames en heren. Schuim de confectiebeurzen af. In 1989 hebben mijn vader en ik de rol len omgedraaid en kreeg ik de lei ding Ik wilde het roer om, ook wat naam betreft De naam Zegel staat zó voor degelijk en onveranderlijk dat mensen gewoon niet binnen komen om te kijken wat je hebt. ze wéten het 'Zegel Modes en Zegel Lingerie staan voor goede kwaliteit en zijn niet achterlijk duur', vertelt Monique Zegel (36), dochter van wel. Zelfs als ze het met eigen ogen zien, zoals laatst. We hebben nu ook sportieve dameskleding en ik had een leuke jurk in de etalage. Zegt een dochter tegen haar moeder: leuke jurk. De moeder: dit is Zegel, die heb ben geen jurken. De dochter weer: ik zie toch een jurk! De moeder met nadruk: dit is Zégel! Nou, dan val je toch van je kruk af! Die naam werkt tegen je, nog steeds, ook al heb ik hem veranderd in Marten Classics. Die degelijkheid, Frans Pakkie, is er zó ingeramd! Met iets compleet nieuws beginnen is gemakkelijker dan iets veranderen. In 1995 hebben we het groots aangepakt. Het hele interieur omgegooid, de zaak ver groot en het assortiment veranderd. Gedachtig aan Ton Gieles. je doet het of je doet het niet. Maarzorg dan dat je alles in huis hebt.De aanpak had succes: 'We hebben veel concurren tie gehad en moeilijke tijden, maar juist daardoor bleven we alert en zijn we blijven bestaan. Ondernemen is bewegen en dat houdt de zin erin.' Jan Zegel en Aly van der Schans. Ze staat sinds 1986 in de winkel. Van onderaf begonnen zwaait zij nu de scepter over beide zaken, zij het dat zij in de winkel aan de Weverstraat de klanten zelf met raad en daad terzijde staat en de dagelijkse leiding van de lingerie zaak aan de Binnenburg in handen is van Lia Schaap. 'Zij is als zes tienjarige vanaf de Huishoud school bij ons begonnen. Wij vier den laatst dat ze al vijfentwintig jaar onze rechterhand is.' Voor Zegel was het van jongs af een uitgemaakte zaak dat zij in de winkel zou komen. 'Mijn ouders hebben mij nooit willen sturen. Ik denk dat mijn vader steeds het voorbeeld van oom Frans voor ogen heeft gehad. Die wilde altijd in de muziek, het is hem op het lijf geschreven, maar hij mocht met van mi|n opa. Hij moest een de gelijk vak leren. Ik denk dat het mede daardoor is dat wij vrij waren om te worden wat we wilden. Mijn broer (Jan Jacob, speelde in de band Nilsson, red.) mocht wel naar het conservatorium en heeft nu een baan in de muziek. Ikzelf stond op mijn vierde al in een Texels kostuumpje op de folklore, naast het stalletje van mijn ouders, washandjes te verkopen aan de toeristen. Ik vond dat enig, het heeft er altijd al in gezeten. Net als bij mijn ouders en bij mijn opa, Jacob Jan. Die kwam op zijn 75ste nog hel pen met de administratie. Onder de koffie zei hij dan: laat mij die bankoverschnjvingen maar inboeken. Dan doe ik tenminste wat en hoor ik er nog bij. Mijn ouders zijn nu aan het afbouwen, maar ze zijn er nog regel matig om me te helpen. Ze vinden die middagen best leuk. Die handels geest raken ze nooit meer kwijt. Over zaken blijven meepraten zit in ons Zegels allemaal wel een beetje.' 'Maar opa Van der Schans had het ook wel in zich. Toen ik nog klein was, maakte hij schaapjes voor ons van een blokje hout waar hij wol omheen wikkelde. Een paar speldenkoppen voor de ogen en het schaap was klaar. Nog voor het begrip vlooien markt was uitgevonden, zat ik al met mijn vriendinnetjes op straat te han delen. Ook de inventarisatie aan het eind van het jaar vond ik een feest. We verkochten toen nog stoffen en de daarbij behorende knoopjes. Mocht ik fijn alle knoopjes tellen in de kerstvakantie. Heerlijk vond ik dat.' 'Eind jaren zeventig zou er in de Weverstraat een supermarkt worden gebouwd, maar om de een of andere reden ging dat met door. En de firma Zegel, die al een tijd kriebels had om een mooie dameszaak te beginnen, zag hier een kans. De bank raadde het ons af. Dat behoudende Texelse hè. doe maar gewoon, het gaat nu toch goed, waarom zou je twee za ken willen hebben. Nou waren de zeventiger jaren moeilijke jaren en je wist niet welke kant het op zou gaan met de economie, maar we hebben doorgezet en het is een groot succes geworden.' 'Ik ben in '86 in de zaak gekomen, nadat ik de Middelbare Detail Han delsschool in Alkmaar bezocht had. Niet afgemaakt. In het tweede jaar liep ik stage bij V&D in Den Helder en ik vond dat zó leuk, met mensen werken, dat ik besloot de rest in de praktijk te leren. Als tussenstation ben ik nog een tijdje bij Peek Cloppenburg geweest. Het is niet verkeerd om eens bij anderen te kij ken. Ik vind het werken met mensen het allerleukste. Ik sta zes dagen in de winkel en het verveelt nooit. Iedere dag is anders en iedere klant is an ders. De winkel is ook een sociale ontmoetingsplaats. Je bent een ver trouwd gezicht en het komt regelma tig voor dat mensen hun verhaal aan je kwijt willen. Dat is ook een aspect van de winkel. In de lingerieafdeling speelt dat nog sterker. Daar is meer intimiteit, meer kwetsbaarheid. Een paar dagen in de lingeriezaak staan vraagt een hele omschakeling. Qua artikel natuurlijk, maar er komt ook een ander soort klant. Bij Zegel Mo des mikken wij op drie generaties. We zijn wel veranderd in assortiment. De mantelpakjes en bloemetjesjurken, de zogenaamde rusthuisjurken, zijn echt uit. Voor de jongeren hebbi ook wijde broeken met smerig pen bijvoorbeeld. Voor de mid groep mikken we op sportief-n actueel en zo leuk mogelijk. Ik naar de gulden middenweg en dat een uitdaging. Wensen vani ten worden ook wel doorgegevei fabrikanten. Bij de grotere weit met altijd. Alles gaat bij hen ovi veel schijven. Maar bij een kif fabrikant, zoals Marianne Pai Zwolle, die zelf de stoffen inkoo ook de kleding zelf maakt, krijgi eens iets voor elkaar. Ik denk da ritsen achter een knoopsluiting ze uit dat het op Texel altijd wa de mensen hier veel fietsen.' 'Spectaculaire veranderingen in zoals bij Marten Classics, hebbi met doorgevoerd. Alles is hie geleidelijker gegaan. Ik heb mijn dromen, maar nog niet detj daar diep over na te denken, moet ook nog wat tijd voor jezel houden. Je werkt zoals je ben onze modeshows vind ik de ge; heid die de mensen eraan be het belangrijkste. Ik houd va gemoedelijke, van degelijk en en doe maar gewoon. En niet afi achterlijk duur. ledereen moei terecht kunnen. Het echte 2 gevoel, ja.' Kassen Zegel (33) van de 'hout- en ijzerwarentak', beheert een 'stukje huishoudkant voor de samenle ving'. Geboren en getogen boven de winkel in de Parkstraat, kreeg hij het winkelleven met de paple pel ingegoten. Het stond van kinds af aan voor hem vast dat hij in de voetsporen van zijn vader zou tre den. Maar toch, toen het beslis sende moment daar was om na zijn schooltijd op de MEAO in Den Helder die plannen ook daadwer kelijk vorm te gaan geven, was na een jaartje meelopen in de zaak de militaire diensttijd een mooie pauze om alles even goed op een rijtje te zetten. Zegel: 'Er zat tenslotte heel wat aan die beslissing vast. De winkel was best goed en mooi, we hadden in het jaar dat ik er werkte alles gemoder niseerd, opgeknapt, geverfd en een nieuwe frisse uitstraling ge? Maar een zaak heeft groei notf is in die tijd best heftig over g ken. Het gekke was nog dat mi der en moeder mij meerdere I hebben aangeraden om de niet over te nemen. Je moet ze gen in de week en het is geefr tot 5-baan met 24 vakantiedagi jaar, zeiden ze. Toch heb ik tj mijn diensttijd, ik lag in Den i mijn vakdiploma's huishoudelif tikelen gehaald. Daarvoor moes avonds naarZoetemeer, dus mooi dichtbij. We hadden ons open gezet: wat is er in onze M gaande, wat zou een interes partij zijn om mee samen te w?' Voor de toekomst moest er iets anderen. Als zelfstandig ondeó was je zelf direct met je inkopt zig, maar alles was zo versplinW moest je orders overal plaatser wat van dit, daar wat van dat S moest je onverantwoorde W doen om aan het orderbedragü men, omdat anders vrachtkost rekening werden gebracht. Als kosten zou doorberekenen Hij ging 'de boer op' en al op 29 juli 1912 verhandelde hij manufacturen in Den Burg. Een week lang hield hij van 's morgens negen uur tot 's avonds negen uur uitverkoop vanuit een woonhuis in de Julianastraat. Daar- Oudeschilder vissers het wier gratis konden drogen, op voorwaarde dat ze alleen aan hem leverden, had Ze gel min of meer het monopolie op de handel. Gemeten naar de huidige maatstaven werd hij er mil|onair mee, meldt kleindochter Wil Schellinger- Zegel in het boekje. Volgens hemzelf had hij dat ook écht kunnen worden als het wier als gevolg van de afslui ting van de Zuiderzee met uit de Wad denzee was verdwenen. Behalve als een geboren koopman stond Zegel ook bekend als een so ciaal mens, begaan met Texel en de Texelaars. Grote verdiensten had hij voor TESO. Samen met de legenda rische dokter Wagemaker behoorde hij tot de oprichters van de veer dienst. Daarna had hij bijna veertig jaar zitting in het bestuur. Bij zijn over lijden in 1952 schreef oud-president- commissaris W.H. Lap in de Texelse Courant: 'In vergaderingen was zijn oordeel, gegrondvest op een zakelijk inzicht, gesteund door zijn kennis, opgedaan in zijn omgang met alle lagen der Texelse bevolking, nog ver sterkt door zijn grote liefde voor TESO. van zeer grote waarde. Alle bestuurders, die met de heer Zegel hebben samengewerkt, heb ben hem ongetwijfeld leren kennen als een goed vriend, wiens stempel van waarheid drukte op iedere aan raking, die ze met hem mochten heb ben.' Frans Zegels zonen, Kassen en Jacob Jan waren uit hetzelfde hout gesneden, zij het dat ze wat minder 'breed' georiënteerd waren dan hun vader. Kassen zag de handel in 'tex tiel en lappen' niet zo zitten en con centreerde zich op hout en ijzer. Met de verkoop van allerlei land- en tuinbouwartikelen kreeg hij een prima naam bij de boeren. Jacob Jan had juist vooral belangstelling voor de andere tak van het ouderlijk bedrijf en nam de winkel in de De Ruyterstraat over (het pand waar in later jaren café 't Steigertje zou worden gevestigd). Het waren belangrijke beslissingen met verstrekkende gevolgen, want de kinderen traden in de sporen van hun vaders. Frans en Jan Zegel legden zich net als vader Jacob Jan toe op de handel in textiel en kleding, terwijl Wil Zegel (samen met echtgenoot Frans Schellinger) en Dick Zegel (sa men met echtgenote Annelies van Egmond) verder gingen in de hout- en ijzerwaren en huishoudelijke artike len. De leden van de jongste genera tie zijn op hun beurt min of meer hun ouders opgevolgd. Marten (zoon van Frans) is eigenaar van de kledingzaak Marten Classics. Monique (dochter Op 11 oktober 1902, twee dagen na zijn huwelijk, opende Frans Zegel Kz. in de De Ruyterstraat in Oudeschild een winkel in manufacturen. Veel ambities leek hij niet te heb ben, getuige de naam die hij aan zijn zaakje gaf, 'De Kleine Winst'. Maar schijn bedriegt, want Zegel ontpopte zich tot een slim en succesvol ondernemer, die niet alleen onder broeken en korsetten verkocht, maar ook hout- en ijzerwa ren. Door de handel in zeegras werd hij een vermogend man. Zegel werd opgevolgd door twee zoons, die zelf ook graag zaken deden en die op hun beurt eveneens onder nemend nageslacht kregen. Anno 2002, precies een eeuw later, doet de familie Zegel nog steeds van zich spreken. Zegel Modes, Marten Classics, Zegel Lingerie, Frans Ze gel Bouw en Blokker/Zegel Retailing BV zijn eigendom van in totaal vier achterkleinkinderen van de grondlegger. 'Een mannetjesputter'. Zo wordt Frans Zegel ook nu nog in de familie genoemd. 'Een koopman in hart en nieren. Alles wat zijn ogen zagen ver anderde in handel, op welke manier, waar en wanneer maar ook', schrijft kleindochter Wil Schellinger-Zegel vol bewondering in het voorwoord van het boekje dat Simon Dros ter gelegenheid van het honderdjang be staan over de bedrijven Zegel heeft geschreven. Ook uit de handels correspondentie uit het familiearchief die Dros heeft geraadpleegd, blijkt dat Zegel senior een man was met visie, die geen mogelijkheid onbenut liet om handel te drijven. Hij was een goed rekenaar en bovendien uitste kend in staat een potentiële klant te doen geloven dat hij wel heel erg bofte dat Zegel zaken met hem wilde doen. Hij was ook ijverig. Niet snel was een moeite hem te veel om een klant te winnen. Zo is in het boekje een brief opgenomen aan een 'heer C. Huisman' uit Den Haag met de volgende tekst: 'Van uw zwager ver nemen wij dat u op Texel komt wo nen. Mocht u in meubelen, bedden, kachels, manufacturen, linoleum of huishoudelijke artikelen iets nodig hebben, verzoeken wij u zeer beleefd om de gunst. Linoleum leggen en gordijnen hangen wij zonder prijsver hoging. Als u het ons even laat we ten halen wij u even met de auto van den Burg.' Een sterk punt was ook dat hij zich, in tegenstelling tot veel collega's, niet gebonden voelde aan zijn eigen dorp. naast was Zegel iemand die stevig kon onderhandelen en soms harde beslissingen nam. Toen hij ontdekte dat een handelsreiziger zijn waar niet alleen aan hem maar ook aan een dorpsgenoot had verkocht, schreef hij diens baas per kerende post: 'Wij kochten gisteren van uw vertegen woordiger eenige artikelen. Vanmor gen zagen wij hem ook uitpakken bij een ander hier op het dorp. Dat is uw goed recht, doch bij ondervinding weten wij hoe lastig het is op een kleine plaats hetzelfde goed te verko pen. U gelieve daarom alleen de be stelde Cammisol wol in 15 Soft te zenden en al het andere te annuleren. Mocht het reeds afgezonden zijn, zullen wij het retourneren.' Veel geld verdiende Zegel met de handel in zeegras, een product dat werd gebruikt om matrassen te vul len, maar ook geschikt was voor het opvullen van plafonds en het maken van geluiddempende vloeren. Door een stuk dijk te pachten waarop de Frans Schellinger richtte zich met zijn timmerbedrijf vooral op de boeren op Texel. Deze historische foto is gemaakt tijdens de lammerenmarkt op de Groeneplaats. (Foto arc/vet tanvhe Zegel) van Jan) heeft twee winkels: Zegel Modes en Zegel Lingerie. Kassen (zoon van Dick) staat aan het hoofd van Blokker/Zegel Retailing BV. Siep (zoon van Wil) is met zijn bouwbedrijf enigszins een andere weg ingesla gen, zij het dat er duidelijke overeen komsten zijn met zijn vader, die tim merman was en handelde in hekken, voerbakken, bollenkisten en andere benodigdheden van boeren. Bijzon dere is dat zijn bedrijf nog steeds naar de grondlegger heet. In het boekje legt Schellinger uit waarom. 'In 1995 is Bouwbedrijf Frans Zegel een BV geworden, waarvan ik sinds 1999 de enige eigenaar ben. Er wordt veel gevraagd waarom het bedrijf Frans Zegel heet en hoe het nou eigenlijk precies in elkaar zit. Als het anders had moeten gaan heten (bijv. Siep Schellinger Bouw) dan had dit in 1995 gemoeten, maar het is echter i ter sprake gekomen. Frans Zet een mooi bedrijf met 100 jaar schiedenis waar we best trot zijn.' Het boek 'De Kleine Winst, 1 jaar fa. Frans Zegel Kz.' i Simon Dros heeft geschrever gratis verkrijgbaar. Geïntei seerden dienen daartoe de I uit te knippen die in de advert tie elders in deze krant staat deze in te leveren bij één van zaken van de familie Ze? Marten Classics, Zegel Mod Zegel Lingerie of Blokker/Zt Retailing BV in Den Burg of gel Bouw in Oudeschild. Frans Zegel Kz. en Willemina Hillenius trouwden op 9 oktober 1902. (Foto archiet larré De huidige generatie, achterkleinkinderen van grondlegger Frans Zegel Kz. Van links naar rechts: Siep en Jacqueline Schellinger, Kas sen Zegel, Monique Zegel en Lonneke en Marten Zegel. <Fo,° Joep Rommets)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 6