Cjrocn Twarts jexeh in het harL, ieelsnavelkoekoek gaat vóór rijsttafel Meldpunt ongewenst gedrag en intimidatie in het uitgaansleven Noodopvang nodig oor daklozen Texel' Contouren Westerweg met fietspad zichtbaar Qyoonfilain) Onder de pomp Gospel College belooft meer discipline bij uitgaven 'orgen SWT over woningnood Voortoets a Flevo Geen 'overname' standplaatshouders Taxibedrijf biedt klanten andere verzekering aan TEXELSE^COURANT TEXELSE ||COUpAi\T Infokrant DUINEN VAN TEXEL Beeld vanaf het Hoomderkerkje. De reconstructiewerkzaamheden aan de Westerweg zijn over een grote lengte in volle gang. VRIJDAG 11 OKTOBER 2002 .^schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 de Vuurtoren zagen ze een hop, gs de Zanddijk een bladkoning weer ergens anders een klap- Bter en een ijsgors. Geen alle- agse vogels die werden waarge- men tijdens de Vogelweek die Dutch Birding Association IA) deze week hield op het ei- d. Maar de harten gingen echt filer kloppen toen maandag- ind bij vakantiepark Tamarisk i geelsnavelkoekoek werd ge- naleerd. Zeker 150 vogelaars amen de volgende morgen op melding af, maar toen liet de jel zich niet meer zien. gelaars zijn er tuk op om bijzon- fladderaars voor de lens te heb- Texel staat bekend om z'n lelrijkheid en zeker in de trektijd ler allerlei soorten te zien. Zoals dus ook de geelsnavelkoekoek, i vogel die thuishoort in Amerika, nog met eerder in Nederland was irgenomen. Toen de huurder van nvakantiehuisje langs de Zanddijk maandagavond kort na zes uur ia over struikelde, was het eerste thij deed zijn huisgenoot onder de iche vandaan halen om te vragen hij het wel goed zag. Toen het al- naal bleek te kloppen werd het icht doorgegeven aan de DBA, waarna bij honderden aangesloten vogelaars de semafoons begonnen te piepen. Ook bij een groep voge laars uit Ridderkerk, die op dat mo ment bij de Chinees net een rijsttafel had besteld. De mannen aarzelden geen moment, rekenden af en ver trokken spoorslags naar de Zanddijk, waar zich op dat moment meerdere vogelaars verzamelden. Helaas voor hen zette de schemering in en viel er met veel meer te zien. Enkele voge laars meenden een vogel weg te zien vliegen, waarvan het silhouet aan een geelsnavelkoekoek deed denken. De hoop dat de vogel zich alsnog liet zien was dinsdagmorgen nog alom aanwezig. Langs de Zanddijk zag het zwart van de vogelaars met hun kij kers en stonden de bermen over vele honderden meters vol met auto's. Veel van de vogelaars waren in ver band met de Vogelweek toch al op Texel, maar anderen waren met een vroege boot naar het eiland geko men. 'Maar als we niet op het eiland waren geweest, waren we voor deze waarneming toch naar Texel geko men', vertelde vogelaar Loek Schol ten uit Hoogezand, die met een score enkele grote gele kwikstaarten, een ijsgors en een bladkoning in zijn no titieboekje met ontevreden is. De geelsnavelkoekoek had hij er graag bijgeschreven, maar die liet zich niet meer zien. Het vermoeden bestaat dat de vogel aan het eind van zijn Latijn is geweest en alsnog het loodje heeft gelegd. Toen na enkele uren de vogel letterlijk gevlogen bleek, zwermden de vogelaars uit over het eiland om elders hun geluk te beproe ven. Donderdag was het Big Dayeen wedstrijd waarbij teams zoveel mo gelijk vogels moeten zien te spotten. 'Het is tot dusver nog zuinigjes', con stateerde de Texelse deelnemer Andn Binsbergen, die gistermorgen nog niet veel verschillende vogels had gezien en de noordoostelijke wind als oorzaak vermoedde. Samen met Jan en Pieter Duin en Gerrit Visch stelde hij de kijker op in de luwte van strand paviljoen Westerslag, waar onder andere kleine zwanen, roodkeel- duikers, kleine jagers, een zwarte zeeëend. Jan van Genten, smienten en brandganzen werden gezien. De gospelformatie 'Freaks 4 Life' uit Almere treedt zondagavond op tij dens de jeugddienst van de baptistengemeente in Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg. De band, die uit vijf personen in de leef tijd van 19 tot 35 jaar bestaat, maakt christelijke muziek in een eigentijds jasje. De band speelt onder meer opwekkingsliederen, waarvan de tek sten met een beamer op de muur worden geprojecteerd. Arie van de Hagen uit Helder houdt een medita tie. Hij spreekt over het thema 'Schul dig en toch vrijgesproken'. De avond begint om 19.00 uur. De band begint zo'n tien minuten eerder met spelen. De baptistengemeente hoopt dat zowel jongeren als ouderen naar de dienst komen. De entree is gratis. De cafés mogen een uur langer open blijven. Moeten we nog een uur later naar de kroeg. Andri Binsbergen, Jan Duin, Gerrit Visch, Pieter Duin en overkantse vogelaars loeren in de luwte van strandpaviljoen Westerslag naar bijzondere vogels. ^°'0 Gerard Timmormar) Er komt een meldpunt voor onge wenst gedrag en intimidatie in het Texelse uitgaansleven. Die af spraak is gemaakt tijdens convenantoverleg tussen ge meente, politie en Horeca Neder land, afdeling Texel. Burgers die er hun beklag over wangedrag doen, kunnen er op rekenen dat hun melding vertrouwelijk wordt be handeld, benadrukt burgemeester Geldorp. Aanleiding tot het meldpunt is het toenemend geweld op het eiland Ongewenst gedrag heeft al geleid tot het opleggen van twee straat verboden in de Kantoorstraat, die mogelijk worden uitgebreid naar De Koog. Overlast in het voorjaar, die vooral in het weekend plaatsvindt, wordt volgens de burgemeester vooral door de Texelse jeugd veroor zaakt. Volgens de politie zijn de vechtpartijen gerelateerd aan de horeca, maar horecavoorzitter Jook Het college heeft afspraken gemaakt om te voorkomen dat opnieuw uitga ven worden gedaan die de begroting te boven gaan. Als iets wordt gekocht waar geen geld voor is, wordt niet langer besloten dat dit wel in de voorjaarsnota zal worden geregeld. Van de uitgave wordt voorlopig afge zien, waarna bij de behandeling van de voorjaarsnota de prioriteiten van de diverse wensen worden afgewo gen en de gekozen projecten door het nemen van financiële maatrege len worden gefinancierd. Op deze wijze wil men voorkomen dat op nieuw een gat in de begroting ont staat dat achteraf door het nemen van allerlei vaak onsympathieke maatregelen moet worden gedicht. Nauta bestrijdt dat. 'Het is vooral een maatschappelijk probleem.' Volgens burgemeester Geldorp heeft het ook te maken met het zogeheten voor drinken door de jeugd, met name in caravans. Dit is haar een doorn in het oog Ze wil dit tegengaan door de caravanjeugd erop te wijzen dat sterke drank in jeugdcaravans verbo den is en dat er alleen frisdrank, bier en breezers mogen worden gedron ken. Maar ze stelt ook dat het drink gedrag van de jeugd een verantwoor delijkheid van de ouders is. Ook wordt geconstateerd dat jeugdigen beneden de zestien in een horeca bedrijf een glas cola kopen en dit op straat mengen met alcohol, waardoor problemen ontstaan op de Groene- plaats. De zorg betreft met name de jeugd van de bruine vloot. Op Texel zijn daarover geen afspraken, maar op Vlieland wordt de schipper verant woordelijk gesteld voor het gedrag van de passagiers. Inmiddels zijn er afspraken gemaakt met de vertegen woordigers van de bruine vloot om hierover te praten. Inzake het al dan niet toelaten van jeugd beneden de zestien heeft de burgemeester de horeca gevraagd een 'herkenbaar deurbeleid' te voeren Met name jeugd uit groepsaccommodaties ver oorzaakt problemen. Samenwerking tussen horeca, politie en dorpswachten moet leiden tot een betere ordehandhaving tijdens de uitgaansuren. Burgemeester Geldorp concludeerde tijdens het overleg dat het 'stukje bij stukje' beter wordt. Zelfs de dorpscommissie van De Koog meldt dat het afgelopen sei zoen redelijk is verlopen. In Den Burg krijgen portiers van disco's in de Kantoorstraat als dorpswacht een bredere taak. Verder wil de burge meester om de tafel met de strand- exploitanten, omdat in en rond hun zaken steeds meer activiteiten plaatsvinden waarvan de geluidsproductie wel eens stnjdig zou kunnen zijn met bepaalde wetgeving. hting Wonen Texel (SWT) vindt er op Texel noodopvang moet nen voor mensen die geen wo- hebben. Volgens directeur van Andel neemt het aantal nsen dat langdurig slecht ge- ïvest is of telkens moet ver- sen steeds verder toe. 'We krij- vvekelijks mensen aan de balie wanhopig zijn. We krijgen de uk dat het probleem structu- begint te worden.' afgelopen jaar is het aantal lingzoekenden gestegen naar Dat zijn 90 wachtenden meer een jaar geleden. Volgens Van lel bevindt zich bij de mensen op wachtlijst een groep van enkele tallen mensen die dakloos kan den genoemd, omdat ze geen oenli|ke woonruimte hebben. 'Het geen zwervers, die kennen we op Texel, maar wel mensen die oorbeeld in schuurtjes of op zol- tjes wonen. Laatst hadden we 1e- id die in een soort kippenhok ver- if.' ige week berichtte deze krant over 40-jarige werknemer van de RST al een paar jaar in caravans en antiehuisjes bivakkeerde. Derge- situaties komen volgens Van lel niet meer zo nu en dan voor, 2f regelmatig. Onder de groep Jozen vallen zowel jongeren als reen van middelbare leeftijd. 'Al- isemoren zie je wat minder.' Veel isen verblijven ter overbrugging voor langere tijd in caravans of <en in bij familie of vrienden. Vol- Van Andel kan dat op termijn ns spanningen opleveren, ter als het lang duurt, waardoor isen op den duur minder goed ïi functioneren. Goede huisvès- is een basisbehoefte.' icrete plannen voor noodopvang er nog niet. Volgens Van Andel et er eerst over het onderwerp rden gesproken. 'Maar het zijn wel jachten die opkomen. Een wonmgcooperatie is wettelijk ver plicht om mensen goede huisvesting aan te bieden. Maar bij mensen die dakloos zijn, kunnen wij met alleen die verantwoordelijkheid op ons ne men.' Aan de gemeente ligt het vol gens hem met 'Zij doen ook hun best om nieuwe woningen te kunnen bou wen.' Noodopvang zou een soort voorpor taal naar een reguliere woning moe ten vormen. 'Het moet redelijke huis vesting zijn waar mensen voor langere tijd kunnen zitten, voordat ze doorstromen.' Van Andel wijst erop dat het met gezien moet worden als verkapte woningbouw. De ideeën zijn volgens hem ook niet te vergeleken met de plannen voor een nood- verblijfplaats waar horecapersoneel tijdelijk zou moeten worden onderge bracht. Opleving De komende tijd verwacht SWT wel een opleving in het aantal vrijko mende huurhuizen, doordat het nieuwe Sint Jan aan de Beatrixlaan en de zestien nieuwe huizen aan de Schoonoordsingel worden opgele verd. Bedoeling is dat beide projec ten over een maand worden be woond Volgens Van Andel is dat echter bij lange niet voldoende om de problemen weg te werken. De stijging van het aantal woningzoekenden is harder gegaan dat de WST had inge schat. 'We hadden verwacht dat we dit jaar onder de vijfhonderd zouden blijven.' De nieuwe mensen op de wachtlijst zijn verdeeld over alle leeftijdscategorieën. 'We zien bijvoor beeld mensen van tussen de dertig en de veertig jaar die van de koop sector naar een huurwoning willen gaan. Tegelijkertijd zijn er veel koop woningen die al lange tijd te koop staan, wat betekent dat de prijzen te hoog zijn. Het zit vast in de koop- markt, waardoor de doorstroming van huur- naar koopwoningen stokt.' Lees verder pagina 5 Uitvoerder Rob Vinke van de firma Daalder, hoofdaannemer bij de re constructie van de Westerweg tus sen de Fonteinsweg en Den Hoorn, moet dezer dagen voor en achter ogen hebben. Op meerdere plek ken vinden gelijktijdig werkzaam heden plaats die verband houden met de voltooiing van het laatste deel van het fietspad langs de Westerweg. De Westerweg bij Den Hoorn heeft wat weg van een slagveld. Hopen puin en zand, obstakels en heen en weer rijdend materieel. Op de ene plek verricht kraanmachinist en onderaannemer Werner Dros graaf- werkzaamheden, bij hoeve Emma rijdt een shovel grond af en aan en verderop hanteren medewerkers van Daalder de schop en gebeuren an dere dingen. Het ene moment staat Vinke nog de verslaggever te woord, het andere moment sprint hij weg om de kraanmachinist aanwijzingen te gevén. 'Want voor je het weet, gaat het ergens verkeerd.' Tussen het Lagewegje en de Kleiweg is het as falt helemaal verwijderd, om plaats te maken voor betonklmkers. De Westerweg schuift een meter of acht op richting de Kleiweg, wat ook geldt voor de tuinwal. Landbouwer Jaap Lap heeft hiervoor een strook grond afgestaan Aan de zuidelijke kant van de weg komen tussen het Hoornder- kerkje en het Lagewegje parkeer vakken langs de rijstrook. 'Die kun nen we met al die bezoekers goed gebruiken', stelt een tevreden Annie Vlaming, kosteres van het Hoornder kerkje. Aan de andere kant van de weg komt een zogeheten rabatstrook van een meter breed, een strook voor fietsers en waarop automobilisten eventueel kunnen uitwijken. Het om schreven deel van de Westerweg wordt uitgevoerd in betonklinkers. Het fietspad begint een stukje vóór de Fonteinsweg, op dezelfde hoogte waar een verkeersdrempel wordt aangelegd. Voor het fietspad tussen hoeve Emma en de Fonteinsweg wordt de zuidelijke helft van de oude Westerweg gebruikt. Het asfalt van het andere deel is verwijderd, om plaats te maken voor een berm. Daar naast wordt een nieuwe asfaltweg aangelegd. Ter hoogte van de boer derij Westerheem moet de boom singel ruimte maken voor het fietspad en ook bij hoeve 'Vrij en Blij' zijn en kele bomen gekapt Op 21 oktober wordt gestart met het storten van het asfalt voor de Westerweg en het be ton voor het fietspad. Per 1 novem ber moet de weg weer open kunnen, al zullen de tuinwallen en de berm dan nog met helemaal klaar zijn. Met een zogeheten voortoets gaat de gemeente voortaan bouw- en ver- gunnmgenaanvragen toetsen aan de Vogel- en Habitatrichtlijnen Het is de bedoeling dat de voortoets tegelijker tijd met andere procedures voor de afgifte van een vergunning wordt ver richt. De toets is een initiatief van het Overleg Orgaan Waddeneilanden (OOW) en het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Pagina 5 Martin Winkler is bezig met de restau ratie van het karakteristieke Flevo. De geschiedenis van het vervallen pand van zijn familie zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Het in 1927 door Rijkswaterstaat aan het Schilderend gebouwde huis staat op grond van wijlen zijn opa Sijbrand C. Eelman. Zijn moeder woonde er en hij verbleef er zelf ook. 'Flevo wordt weer een paleisje.' Pagina 7 Het college is benaderd door een ondernemer die een kampeerterrein wil stichten voor honderd sta caravans. Hij zou op deze wijze mo gelijkheden willen bieden voor de standplaatshouders die moeten ver dwijnen van Kustpark Euroase. Het college heeft het verzoek van de hand gewezen omdat het strijdig is met het bestemmingsplan Ziekenfondsverzekerden die bij Univé verzekerd zijn en die gebruik hebben gemaakt van zittend ziekenvervoer van de Taxicentrale Texel BV worden in een nieuws brief van dit bedrijf aangespoord een andere verzekeringsmaat schappij te nemen. Univé Verzeke ring heeft een contract afgesloten met Taxi 312000 uit Den Burg, waardoor de taxicentrale van de familie Grootjen het zittend zieken vervoer per 1 januari 2003 kwijt raakt. Volgens Taxicentrale Texel hebben tal van klanten een verzoek ingediend om ook na 1 januari van hun diensten gebruik te blijven maken. 'Dus heb ben wij geprobeerd een alternatief te zoeken, die wij gevonden hebben in Zorgverzekeraar Stad Rotterdam. Deze verzekeraar heeft toegezegd alle personen die over willen stappen naar een andere ZF-verzekering aan te willen nemen.' De nieuwsbrief die bij veel Texelaars in de bus rolde, ging vergezeld van een map met polis voorwaarden en een inschrijf formulier, tarievenoverzicht en een tandheelkundig keuringsrapport. Taxiondernemer Gerne Grootjen was gisteren met voor commentaar be reikbaar. Bart de Vries van Taxi 312000 wilde gisteren nog met rea geren op de actie van de Taxicentrale. Carla Schrama, wier moeder het pak ket ook had gekregen, leverde het pakket af bij de redactie. 'Het was zo volledig, ze had het al bijna getekend. Maar dat hebben we haar maar afge raden.' (Advertentie) CfTKt Jhrh la bal bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: moerbeek NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spmbaan 6.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1