Cjrom Tjwartsjexeh 'in het harL, orgen Recron over nogelijk verdwijnen van noodcamping Internationaal gezelschap op Texelse werkvloer Terugkeer kunstwerk Wolkers nog onzeker 'Geheime schuilplaats' blijkt kinderwerk katers mogen gebouwtje an Skatepark opknappen Dia's Veldwisch a Elisabethhoeve Raadscommissies Zoon zesde op groslijst voor Statenverkiezing Nieuwe directeur Daalder/ IJskaschool TEXELSE^COURANT Wonen+Slapen! US wacht op resultaat politieonderzoek Qnder de pomp Einde in zicht van Werkgroep Anti-Discriminatie .GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11721 VRIJDAG 18 OKTOBER 2002 Losse nummers 0,85 Vooraf kan hij nog steeds spanning voelen. Ziet hij voor zich dat er 's avonds misschien maar vijf of tien mensen in de kerk van De Koog zit ten. Zodra Freek Veldwisch (83) van huis vertrekt, valt de spanning van hem a' En in de kerk valt het dan ook altijd weer mee. 'De vorige keer dat ik een dia-avond verzorgde, waren er 53 mensen.' Pagina 2 Wat Maarten Hoogenbosch lange tijd vergeefs probeerde, lijkt nu te gaan lukken. Hij mag zijn stolpboerderij Elisabethhoeve (Westerweg 24) slo pen en twintig meter verderop her bouwen in de oorspronkelijke stijl. Pagina 5 De bezuinigingsvoorstellen van het college en de nieuwe tarieven voor bouwleges zijn donderdag onder werp van bespreking in de raads commissie Middelen. Woensdag ver gadert de commissie Welzijn, dinsdag de commissie Grondgebied. Alle vergaderingen worden gehouden in het raadhuis en beginnen om 19.30 uur. De vergadenng Werkwijze Raad. die maandag wordt gehouden, begint om 20.00 uur. Texelaar Piet Zoon is door de WD als nummer zes gezet op de groslijst voor de komende verkiezing van Pro vinciale Staten. De vorige keer was hij zevende. De lijst is definitief als hij conform het voorstel wordt vastge steld op een samenkomst van de provinciecentrale van de WD op 27 november in Uitgeest. De kandida tenlijst telt 54 namen Te verwachten is dus dat Zoon opnieuw wordt ge kozen, wat betekent dat hij een vierde penode beleeft als lid van Pro vinciale Staten. Jan L.P.H. Meendering uit Nijme gen is door het college benoemd als locatiedirecteur van de Jacob Daalderschool in Oosterend en de Redmer IJska-school in De Waal. De benoeming gaat 1 januari in. De vacature bestaat al geruime tijd. Per 1 augustus jongstleden was ie mand benoemd, maar die trok zich terug zodat een nieuwe wer vingsactie moest worden gehouden. Diverse sollicitanten meldden zich Met zes van hen werden gesprekken gevoerd door de sollicitatie commissie, die bestond uit de wet houder van onderwijs, de netwerk directeur en twee leerkrachten van de twee scholen. Daarbij kreeg Meende ring de voorkeur. De Redmer IJska school is tegenwoordig in gebruik als school voor kinderen van asiel zoekers en heeft in verband daarmee als tweede naam De Wereld' gekre gen. (Advertentie) ifrra 7mirL jixrli ia btf ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Recron, de overkoepelende or- nisatie van campinghouders, akt zich zorgen over het moge- verdwijnen van de noodcam- g. Volgens secretaris Jaap van Berg staat de Recron er niet jelwillend tegenover om mee te alen aan deze voorziening. jens Van den Berg, mede-eige- irvan Dennenoord', kunnen er rare aties ontstaan als de nood- iping verdwijnt. Burgemeester en .houders hebben voorgesteld af volgend jaar de jaarlijkse ge- jntelijke bijdrage stop te zetten. den Berg: 'Dan is er geen irloopmogelijkheid meer en gaan isen meer dwarrelen over het ei- Het wildkamperen wordt ook in land geholpen, vooral als het een ji seizoen Is.' noodcamping is bedoeld voor itiegangers die met van tevoren ierveerd hebben en daardoor plekje kunnen vinden. Bij de Icamping wordt gezocht naar iiven met vrije plaatsen. Lukt dat dan kunnen toeristen er tijdelijk machten. 'Als mensen op het ei- zijn, kun je ze niet zomaar weer de overkant sturen.'Hij sluit niet dat dat gaat gebeuren als de Icamping dicht gaat. 'Dan gaan ien elders in Noord-Holland lens directeur Veronica Bos van is er in het seizoen veelvul- contact tussen de WV en de amping. 'Mensen komen bij magen of er nog wat vrij is. Wij dan vaak met de noodcamping it ze daar een goed overzicht ten van wat er nog beschikbaar tndersom belt de noodcamping regelmatig met ons.' Volgens is de noodcamping een goede mening en belangrijk voor het toerisme. 'We kunnen de mensen toch met zomaar terugsturen.' Recron, de WV en de gemeente zijn alledrie betrokken bij de nood camping. De gemeente stelt jaarlijks €25.000,- beschikbaar voor de ex ploitatie Nico Erwich is beheerder. Hij zorgt er onder meer voor dat toe risten alsnog elders terecht kunnen. Volgens een woordvoerder van de gemeente kent de noodcamping jaar lijks tussen de 1100 en 1300 over nachtingen. In 2001 waren 1205 over nachtingen, afgelopen jaar waren het er 863. 'Daarbij moet worden opge merkt dat het over heel Texel in de regel wat minder is geweest.' Ook voerde de RST een wat coulanter beleid voor jongeren die niet hadden gereserveerd Er werden 675 keer mensen doorverwezen naar een camping, In 2001 waren dat er nog 756. Voorzitter Harry Wuis van de Texelse Vereniging voor Logiesverstrekkers (TVL) wees er eerder al op dat het ver dwijnen van de noodcamping kan leiden tot een toename van het wild kamperen. Volgens hem bestaat het risico dat het slapen in de auto toe neemt en dat er meer campers op duiken in de natuur, wat tot meer ver vuiling zou kunnen leiden. Volgens Van den Berg zijn het afgelopen sei zoen diverse campers uit Italië uit het buitengebied naar de noodcamping gestuurd. Dat gebeurde meestal bui ten de openingstijden van reguliere campings. Mensen van alle leeftijden maken volgens Van den Berg gebruik van de camping. 'Het gaat van campers, tot jongeren en echtparen. Soms ook gezinnen die er van op de hoogte waren dat ze van tevoren moesten reserveren.' Volgens hem heeft de camping zijn waarde bewe zen. Gezicht op de werkvloer van Synergie Bulbs, het bedrijf van Piet Hoogenbosch aan de Laagwaalder- weg. In rijen naast elkaar schubben meer dan zeventig medewerkers leliebollen, een van de arbeidsinten sieve vermeerderingsmethoden waarin het bedrijf zich heeft gespe cialiseerd. Het personeel is van in ternationale afkomst. Veel Polen, maar ook Spanjaarden, Italianen, een Zweedse, een Fin en andere nationa liteiten. Het bedrijf van Hoogenbosch manifesteert zich ook steeds meer als uitzendbureau, dat Texelse horeca- en andere bedrijven van ar beidskrachten voorziet. Verderop in deze krant een reportage over dit bedrijf. (Foto Goraro Timmerman) skaters mogen het gebouwtje het Skatepark aan de Elemert mappen. Burgemeester en wet- ders hebben toestemming ver lui. De gemeente is eigenaar het gebouwtje, dat hard aan aratie toe is. 1 krijgen de skaters niet van de leente. De werkzaamheden moe- ze betalen met de 1875,- die de ziinstichting in augustus kreeg het Oranjefonds. Ze moeten het k ook zelf uitvoeren. Jongeren- kster Carla Schrama heeft m voor zaterdag 26 oktober een napdag georganiseerd. Ouders skaters verwijderen die dag het dak. zodat een dakdekker uw asfaltpapier op het gebouwtje leggen. Schrama: 'Een paar ers hebben zich al aangemeld, gaan om 10.00 uur aan de slag, Jdjes en koffie staan die dag klaar, ouders zijn welkom om mee te en.' De skaters zelf steken vol- s haar ook de handen uit de mou- fens de opknapdag worden verder (tnciteitkabels aangelegd om het ilepark van verlichting te voorzien, ovember mag het park, bij wijze proef, op de vrijdagavonden tot W uur worden verlicht met een wlamp. Het college heeft daar- iftoestemming gegeven. Het Jon gerenwerk had om permanente ver lichting gevraagd, maar b en w hielden op dat punt de boot af. De skaters krijgen het zelf in de hand om te laten zien dat de verlichting niet leidt tot overlast In de avonduren. Ondervindt de buurt wel hinder, dan is het vanaf december 's avonds weer donker op het Skatepark. Lees verder pagina 5 Er komt voorlopig geen duidelijk heid over de vraag of het vernielde kunstwerk 'Tot hiertoe en niet ver der' van Jan Wolkers terugkeert op de dijk bij Ceres. Eigenaar Uit- waterende Sluizen (US) is in af wachting van de uitslag van het politieonderzoek. Dat kan nog wel een half jaar op zich laten wachten. Maar een woordvoerder van US spreekt berichten tegen dat het beeld definitief niet terugkeert. De voorbarige berichtgeving is vol gens voorlichter Rick Horn van US het gevolg van een televisie-interview met de dijkgraaf, waarin bepaalde uitspraken voor meerdere uitleg vat baar zouden zijn geweest Maar uit de wijze waarop de voorlichter zich uitdrukt, is wel op te maken dat US niet staat te popelen om het kunst werk te vervangen. Als het beeld al terugkeert, dan pas als het politie onderzoek is afgerond.' US wil niet het risico lopen dat dezelfde vandaal ook het nieuwe beeld (kosten naar verluidt €50.000,-) kort en klein slaat. Er komt wel een plaquette, waarop wordt verwezen naar het kunstwerk. Volgens een politiewoordvoerder is er nog wel het een en ander te onder- De 11 -jarige Tim Kiaassen uit De Cocksdorp dacht de vondst van zijn leven te hebben gedaan toen hiy in de buurt van het Sommeltjespad in de Dennen een ondergronds verblijf ont dekte Toen hij het pad verliet en dwars dooreen perceel bos liep, zag hij een klein vierkant gat in de grond. Er bleek een flinke ruimte onder te zitten. Toen Tim zijn vader erbij riep, stak die zijn digitale camera door het gat en maakte foto 's van het interieur. Daarop was iets te zien dat op nood rantsoenen leek. Het dak van de ruimte was gestut met dennen stammen. Kiaassen senior tipte de krant. Misschien was het een ge heime schuilplaats waar onderdui kers of Georgiérs in de oorlog gebruik van hadden gemaakt! Toen samen met de redacteur ter plekke een on derzoek werd ingesteld, bleek al gauw dat de ondergrondse ruimte niet ouder kan zijn dan enkele jaren. Een veelzeggende aanwijzing waren de plastic zakken met zand waarmee de wanden waren gestut en die wa ren voorzien van het bekende logo van Echte Bakker Timmer. Ook de roestvaste spaanplaatschroeven in de planken van het plafond zijn van recente datum, wat ook geldt voor het plastic kleed en andere spullen die in de ruimte lagen. De conclusie moest zijn dat kinderen het hol heb ben gegraven. Het was overigens een knap stukje werk, dat veel tijd moet hebben gekost. Als verblijfplaats is het thans met ongevaarlijk. De stut ten onder het plafond zijn verrot, waardoor instorten dreigt. zoeken, maar zijn er geen concrete resultaten geboekt. Behalve het politieonderzoek wacht US ook af of er van Texelse zijde initiatieven wor den genomen om het kunstwerk te rug te laten keren. Horn: 'We volgen de ontwikkelingen met belangstel ling.' Het was Theo Timmer van Het Open Boek die kort na de vernieling con tact opnam met het waterschap. 'Veel Texelaars vinden het heel gê nant wat er is gebeurd, ze voelen zich geschoffeerdHet is gewoon een rot gevoel dat zo'n Idioot ons dat beeld heeft afgenomen. De intimidatie die van zo'n daad uitgaat, willen we met accepteren. Veel Texelaars en gasten willen het beeld graag terug. Maar een concreet initiatief, nee. We zijn allemaal in afwachting van het politie onderzoek Als US het niet meer te rug wil plaatsen, dan moeten we als Texelaars misschien maar de koppen bij elkaar steken. Wellicht kan het benodigde geld via een aandelen- uitgifte bijeen worden gebracht. Als het vanuit de gemeenschap komt, is het misschien wat anders dan wan neer het eigendom is van zo'n insti tuut, want zo wordt toch nog wel eens tegen US aangekeken. Mis schien dat een beeld dat is betaald door de Texelaars, en dan bedoel ik niet de gemeente, wél met rust wordt gelaten.' De gedachte dat zo'n beeld op een beter controleerbare plaats zou moeten staan, vindt Timmer maar mets. 'Het kunstwerk hoort op de dijk. Stoer aan het water.' Jan Wolkers zelf was wegens een ziekenhuisopname - volgens echtge note Karma niet van ernstige aard - deze week niet voor commentaar bereikbaar. Kunstwerk Thijsse De vernieling is voor de Stichting Thijssejaar geen aanleiding af te zien van plaatsing van een kunstwerk van Jan Wolkers in de vijver aan de Elemert. Het benodigde geld is nage noeg bij elkaar en het bestuur heeft Wolkers in juni van dit jaar de defini tieve opdracht gegeven. Met de plaatsing is, afgezien van de kosten van de fundering die de gemeente betaalt. €68.500,- gemoeid Be stuurslid Hans Roeper: 'Het is natuur lijk verschrikkelijk wat daar op de dijk is gebeurd, maar afblazen is met bij ons opgekomen. We denken dat het risisco dat het beeld wordt vernield dankzij het water rondom het kunst werk en het feit dat het midden in Den Burg staat wel meevalt. Bovendien wordt de onderkant van het kunst werk van roestvrij staal, wat het een stuk minder kwetsbaar maakt.' Roe per verwacht dat het beeld in mei 2003, tijdens Meimaand Natuur- maand, kan worden onthuld. Het kunstwerk, waarvoor het plan ont stond tijdens het Thijssejaar in 1996, moet het gedachtegoed van Thijsse uitbeelden. Vraag op website van de Texelse Courant (www.texelsecourant.nl) is: moet het kunstwerk van Jan Wolkers terug op de dijk of met? Kunstwerken van Wolkers, daar moet je vanaf blijven. Daar kan met genoeg op I gehamerd worden. Tim Kiaassen met een stukje van een plastic zak met het Echte Bakker Timmer-logo. De bezuinigingen leiden mogelijk tot een einde van de Werkgroep Anti-Discriminatie. Burgemeester en wethouders hebben voorge steld de jaarlijkse bijdrage in drie jaar tijd volledig af te bouwen. De drie vrijwilligers, Joke Vlaming, Theo Habraken en Mark Fonds, hebben de gemeente laten weten dat zij eind dit jaar het bijltje erbij neergooien. De werkgroep, opgericht in de jaren zeventig, leidt al jaren een slapend bestaan Er is nog wel een telefoon nummer voor mensen die een klacht hebben Volgens Vlaming komt dat nog steeds zo nu en dan voor. 'Dat zijn incidentele gevallen.' De werk groep krijgt jaarlijks €1086,- subsidie van de gemeente. In haar brief zegt de werkgroep dat zij zonder budget met kan functioneren Volgens Vla ming wordt de subsidie gebruikt om mensen van advies te kunnen voor zien. 'We hebben het anti-dis- (Foto H*rryGnuo criiTiinatiebureau in Alkmaar achter de hand, waar we hulp en advies vra gen als iemand een klacht heeft. Maar aan dat advies hangt wel een prijskaartje.' In haar brief wijst de werkgroep erop dat zij geen subsidie nodig heeft voor koffie en thee, om dat de leden die al jarenlang uit eigen zak betalen. De werkgroep stelt dat het van 'wei nig niveau getuigt dat door de bezuinigingsdrift allerlei organisaties steeds weer voor hun eigen be staansrecht moeten vechten, terwijl ze zonder enig vergoeding voor de gemeenschap werkzaam zijn' Ze vindt het voornemen van het college een volslagen miskenning van het werk dat jarenlang vrijwillig werd ver richt. In het verleden speelde de werkgroep een actieve rol door les pakketten voor scholen samen te stellen en andere activiteiten te ont plooien. De groep werd in de jaren tachtig op initiatief van de gemeente opgericht. De huidige leden houden er volgens Vlaming ook als er toch wel subsidie beschikbaar blijft mee op 'Dan moet er besproken worden of er geen andere mensen zijn die het gaan overnemen.'

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1