utefkoop Jeugdtandverzorging stuurt aan op doorstart Cjrotn ^warLr Jexels 'm het harL> HEMA bruna De Traanroeier al een eeuw beeldbepalend Oud-Texelaar ruim twee weken vermist Weizijnsstichting pieit voor behoud dorpshuis Negentigjarige dansend door het leven SUPER DE BOER TEXELSE^COURANT \lel Eelman protesteert tegen bezuiniging college Man schiet met gasdrukpistool Handtekeningen voor latere Sint Vrouw gewond bij aanrijding Mannenkoren Verlies Texel'94 DINSDAG 22 OKTOBER 2002 rvanging rzorging ten van idartsstoel I/rut Tjan Jfirf] a btt hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Mt 0£ groen en DOEN WINKEL www bruna.nl altijd actueel fSSTALLATtEBEDKIJF DE GRAAF NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 tijd orr. ze geruststellen, waardoor een behandeling meer tijd in beslag kan nemen. Maar in de praktijk wer ken we op afspraak. Als de behande ling van een kind te lang duurt, dan zouden anderen langer moeten wachten. Dat kan dus niet. Als tijdens de controle blijkt dat een kind een gaatje heeft, zal ik dat niet direct gaan behandelen, maar spreek ik af dat hij of zij op een later tijdstip terugkomt Dat is natuurlijk lastig, ook voor de ouders, want dan moet zo'n kind dus twee keer naar de praktijk komen. Zeker voor kinderen uit buitendorpen moet veel heen en weer worden ge reden. Bovendien moet zo'n kind voor langere tijd uit de les worden gehaald, wat ook met bevorderlijk is. Door de huidige collectieve aanpak is het schoolverzuim voor de leerlingen minimaal en de onrust in de klassen beperkt. Het is in te plannen en over zichtelijk. Texel heeft dus eigenlijk al jarenlang een goed georganiseerde jeugdtandverzorging waarmee de gemeente op zorgvuldige wijze de belangen van haar jeugdige inwoners dient. Alle tandartsen op Texel zijn ervan overtuigd dat zonder een der gelijke organisatie de tandheel kundige zorg van de Texelse jeugd in de huidige omvang met mogelijk is.' Leegstandsvergoeding Om dit te voorkomen hebben de tandartsen de stichting het aanbod gedaan deels af te zien van de zoge heten leegstandsvergoeding, een compensatie voor de tijd dat hun praktijk niet wordt gebruikt, waardoor Lees verder pagina 5 Een groot deel van de activiteiten die in' d'Ouwe Ulo plaatsvinden, zijn vergelijkbaar met die in andere dorpshuizen. Ook het bestuur, dat verantwoordelijk is voor de exploi tatie, bestaat uit vrijwilligers. Dat er voor de dagelijkse activiteiten be roepskrachten aanwezig zijn, wijkt niet af van andere dorpshuizen. Aldus enkele van de vele argumen ten waarmee de Weizijnsstichting zich uitspreekt tegen de voorgeno men opheffing van de dorpshuis functie in Den Burg. Woensdag avond brengt de raadscommissie Welzijn advies uit. 'leder dorp behoort een dorpshuis te hebben', schrijft Bart Heijnen namens het bestuur van de Weizijnsstichting. Schrijnend vindt hij het argument dat de dorpshuisfunctie in Den Burg met veel voorstelt. Hij geeft aan dat veel van de oorspronkelijke dorpsruimte is ingezet om tegemoet te komen aan het ruimtegebrek van de Muziek- en Dansschool. 'We hebben indertijd voor deze coulante opstelling geko zen, omdat we ervan uitgingen dat deze verhuur tijdelijk zou zijn', doelt hij op plannen voor een multifunctio neel gebouw voor welzijnsin- stellingen 'We waren zelfs doende met plannen om in de vrijkomende ruimte een podiumvoorziening te rea liseren. Dit omdat duidelijk wordt dat de Lindeboom deze functie met kan waarmaken.' 'Wel erg zot', noemt Heijnen het dat ruimtes op de zolder, waaraan de muziekschool geen be hoefte heeft, met meer voor dorpshuisactiviteiten verhuurd zou den mogen worden. Heijnen ver wacht niet dat de ruimteproblemen waarmee de muziekschool kampt zijn op te lossen in d'Ouwe Ulo zelf, om dat het gebouw met geschikt is voor bepaalde activiteiten. Heijnen vraagt zich af hoe de derving van inkomsten als gevolg van lagere opbrengsten uit het buffet en huur voor de Weizijnsstichting moeten worden opgevangen. 'Gaat de mu ziekschool dit met een hogere huur betalen? Gezien de onderhouds- situatie van het gebouw en nu ons de middelen voor verantwoord beheer dreigen te ontvallen, vragen wij ons af of wij het gebouw niet zouden moeten afstoten Als het dorpshuis verdwijnt, betekent dit volgens Heijnen ook dat de formatie van de beheerders moet worden terugge bracht, wat tot flinke schadeloosstel lingen zal leiden, kosten die de ge meente moet betalen. Heijnen heeft geen goed woord over voor de opmerking van het college dat de Weizijnsstichting 'de hakken in In 1942 verkeerde hij in erbarmelijke staat en wilde eigenaar Dros de bo venbouw slopen. Maar NSB-burge- meester Rijk de Vries vond dat met zo'n goed idee en liet hem op de monumentlijst plaatsen. Sindsdien volgden diverse restauraties, kwam het zand zet' en hierdoor dreigt de subsidie te verminderen. 'Het lijkt ons niet meer dan logisch dat wij opko men voor onze statutaire doelstelling, waarbij tevens de werkgelegenheid van het personeel een zwaarwegend belang is. Het is triest te moeten con stateren dat het college hiervoor blijk baar geen respect heeft.' Volgens Heijnen is de Weizijnsstichting wel degelijk tot overleg bereid, maar houdt juist de gemeente de boot af. Inzake het opschorten van het over leg met de Stichting Welzijn Ouderen Texel merkt Heijnen op dat hiertoe na enkele 'vruchtbare gesprekken' ge zamenlijk is besloten. De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag in de Dorpsstraat in De Koog een 41 -jarige man uit Duits land aangehouden. Een getuige had een schot gehoord en de man vervol gens zien weglopen. Hij waar schuwde de politie, die de verdachte aanhield en fouilleerde. In zijn kleren werd een gasdrukpistool gevonden. De Duitser werd overgebracht naar het politiebureau. Na verhoord te zijn, werd hij later in de nacht weer vrijge laten. Het wapen werd in beslag ge nomen. Vanaf vandaag liggen in alle Texelse scholen, peuterspeelzalen, dorpshui zen en verenigingsgebouwen hand- tekeningelijsten voor iedereen die met wil dat Sinterklaas aankomt in de week van Sint Maarten. De lijsten worden in de week van 5 december weer opgehaald. Wie geïnteresseerd is in een lijst, kan deze aanvragen bij Anneke van Mil, tel. 312511. Een 57-jarige inwoonster van De Cocksdorp is zaterdag na een aan rijding met verwondingen aan het hoofd overgebracht naar het zieken huis in Den Helder. De vrouw reed op haar snorfiets over het fietspad langs de Pontweg toen ze werd ingehaald door een bromfiets. Omdat de berm ter plekke nogal begroeid was, week ze uit naar links. Hierdoor raakten beide voertuigen elkaar en kwam de vrouw ernstig ten val. geschiedenis elders in deze krant. Deze historische foto dateert uit de beginjaren, toen de Skilsloot nog door het dorp stroomde. 'Zat de kerk altijd maar zo vol', zei den bezoekers van het concert van het Texels Christelijk Mannenkoor, het Alkmaars Christelijk Mannenkoor en het Nieuwendieper Visserskoor zaterdag in de gerestaureerde her vormde kerk van Den Burg. Pagina 2 Texel'94 had zondag met grote cijfers van derdeklasser FC Den Helder moeten winnen om verder te mogen in de bekerwedstrijd. Maar al snel keek de ploeg van trainer Gerrie Plaatsman tegen een achterstand aan, die in het verdere verioop van de wedstrijd niet meer werd goedge maakt. Pagina 4 (Advertentie) n werkgroep gaat zich buigen er de toekomst van de Texelse hooltandverzorging. Dat is nodig 1 int de Stichting Jeugdtand- rzorging Texel (JVT) verkeert in n benarde financiële positie, die door de voorgenomen bezuini- ïg van het college niet beter op eigt te worden. Hierdoor was de jgdtandverzorging in de huidige rm gedoemd te verdwijnen. De u lijkt enigszins uit de lucht door n financieel aanbod van de tand- tsen. In een open brief aan de ad pleiten zij voor het behoud n de jeugdtandverzorging. Don- irdag beslist de gemeenteraad er het al of niet intrekken van bsidie. sinds jaar en dag worden de ge len van de jeugd van de basis holen gecontroleerd en zo nodig rzorgd in de bus van de school- idverzorglng dental car). 'Doordat it in schoolverband plaatsvindt, is :f tandartsbezoek in de huidige st atie laagdrempelig', schrijven de idartsen De wijze van organiseren aakt dat de tandartsen minder tijd dig hebben om kinderen te behan- ■len dan wanneer ze dat in hun ei- h praktijk zouden doen. kosten van de JTV worden tot sver betaald door de gemeente - jaarlijks €6.580.- subsidieert - het mfonds en de particuliere zorg- ikeraars. enteel kampt de stichting met exploitatietekort van' circa )0,-. Het exploitatietekort was het bestuur, dat geen middelen vinden om dit gat te dichten, ankelijk reden om tot opheffing fe stichting over te gaan. Want het tekort deed zich het feit dat de dental car dringend aan toe is. Verder heeft het het voorstel gedaan de sub- aan de jeugdtandverzorging in Lastig verdwijnen van de schooltand- zou betekenen dat de ge- van de jeugd niet langer meer bus worden verzorgd, maar in verschillende praktijken in Den Dat zou volgens de tandartsen goede ontwikkeling zijn. Tand- sKars van Karsen: 'Een kind in de idartsstoel kun je niet vergelijken !t een volwassene. Het gedrag is het vergt bijvoorbeeld meer Oi/rior M/nrWon ic oon ct/ i/r /oi itor a/c mpf r/p wpkphik^p volksdans- want de neaentiaiariae hoort tot de Ouder worden is een stuk leuker als ie lichamelijk en sociaal actief blijft. Mevrouw Boukje Smith-Petreius uit Den Hoorn weet daarvan mee te praten. Ze is niet alleen een be kende verschijning op de soos, maar doet ook met overgave aan koersbal, is actief lid van de Hoorn eer gymgroep voor ouderen en 9aat ook minstens eens per week volksdansen. Gisteren vierde Boukje Smith haar negentigste ver- pardag. Dat viel toevallig samen met de wekelijkse volksdans- bijeenkomst in De Buureton De Stichting Welzijn Ouderen Texel greep de gelegenheid aan om de jarige in de bloemetjes te zetten. Een van de boeketten werd over handigd door Betsie Verhoeven (rechts), die alaren leiding geeft aan de groep. Voor de jange hoefde het niet zo nodig. Ze was totaal verrast. 'Als ik dat had geweten, was ik thuisgebleven'. Dat zou dan hoge uitzondering zijn geweest, want de negentigjange hoort tot de trouwste deelnemers, die altijd meerijot met dorpsgenoten Joke de Graaf en Tiny Kok. Vorig jaar kwam ze éên keer met opdagen wegens ziekte. Ook bij optredens voor publiek en het jaarlijkse reisje naar de overkant is ze alti/d van de partij. Boukje Smith komt oorspron kelijk uit Rotterdam Elf jaar geleden emigreerde ze naar het eiland, om in de buurt van haar dochter (Renske van IJsseldijk) te zijn. (Foto Harry de Graat) er een andere eigenaar en veran derde ook de functie. In 1996 stond- ie al zó lang stil dat menigeen zich afvroeg of het mechaniek ooit nog wel zou werken. Een groep dorpsbe woners trok zich zijn lot aan en kwam in het geweer, waarna een nieuwe restauratie volgde en de oorspronke lijke functie werd hersteld. Anno 2002 is molen De Traanroeier al honderd jaar de trotse beeldbepaler van het dorp Oudeschild. Dat werd zaterdag gevierd met een open dag en de ope ning van een expositie. Meer over de De 31 -jarige Silvio Roest, zoon van Ben en Afke Roest uit Den Burg, wordt sinds vrijdag 4 oktober ver mist. Die morgen verliet hij zijn woning in België en verdween spoorloos. Mogelijkerwijs houdt hij zich op Texel op, want dinsdag 15 oktober is een verwarde man die enigszins aan zijn signalement vol deed gezien aan de balie van vakantiepark De Krim. De familie Roest roept lezers die meer over zijn verblijfplaats kunnen vertellen op contact met hen op te nemen (tel. 06-20967215) of met Hans Hardeman van de politie op Texel, tel. 0900-8844. Silvio Roest, ook wel Sil genoemd, woont in Veerie bij Hasselt in België, het land waar hij al een jaar of tien verblijft. Hij is getrouwd met de Belgische Sabme Wason en vader van zijn zestien maanden oude doch tertje Michelle. 'Zoals wij Silvio ken nen is hij een heel stabiele jongen, een harde werker met een hele ple zierige uitstraling en een echte vader voor zijn kind. Zijn verdwijning over viel ons als een donderslag bij hel dere hemel. Zulke dingen overkomen alleen anderen, denk je dan', vertelt Afke Roest. Vrijdagmorgen verliet haar zoon met zijn zwarte Nissan Jeep zijn woon boerderij en reed naar zijn dieren speciaalzaak, gevestigd onder de rook van Antwerpen. Toen hij zonder verder bericht 's avonds met terug keerde, wat hij nog nooit eerder had gedaan, en uit navraag bleek dat hij met bij een ongeluk betrokken was. heeft zijn echtgenote hem zaterdag ochtend als vermist opgegeven. Toen bleek ook dat hij zijn zak telefoon, bankpas, polshorloge en andere zaken die hij normaal gespro ken wel meenam, thuis had laten lig gen. Een financiële reden voor zijn vertrek is er volgens de familie met, zowel zakelijk als privé. Beide echte lieden hadden wel een drukke baan en een tamelijk hectisch leven, wat mogelijk tot stress heeft geleid. Don derdag 10 oktober ontving Sabme Roest een envelop van haar man. met daarin de autosleutels en een per soonlijk afscheidsbriefje. De envelop was verstuurd vanuit Eindhoven, waar hij op een parkeerplaats bij het Silvio Roest op een foto die in september is genomen. station zijn auto had achtergelaten Vermoedelijk heeft hij de trein geno men en is wellicht op Texel terecht gekomen. Vorige week kreeg Ben Roest van de politie een telefoontje dat een man die sterk op zijn zoon leek aan het loket van De Krim was gesignaleerd. 'Het was een verwarde man met een piercing in zijn wenk brauw en een ringetje in zijn oor. De dames aan het loket hebben de foto gezien en zeiden dat hij wat langer haar had. Dat zou kunnen, want de foto is van september. Ze dachten wel dat het Silvio was. Hij had gezegd dat hij vroeger op De Krim heeft ge werkt, wat inderdaad zo is. En hij vroeg of er een caravan was waarin hij kon slapen De dames aan de ba lie wisten toen nog niet dat Silvio ver mist was en konden hem met helpen. Eén van hen heeft hem de donderdag erop op de Texelse boot gezien. Hij was op weg naar Den Helder.' Sinds dien ontbreekt elk spoor Vorige week heeft Ben Roest zijn zoon opgegeven voor het pro gramma 'Vermist', van de TROS. 'Hij komt niet op televisie, maar staat wel op de website. Ze zijn daar behoor lijk actief mee. In België kunnen we niets doen. vandaar dat we nu beslo ten hebben hier in de publiciteit te treden. We hopen dat er iemand belt die iets meer over Silvio weet en dat aan ons doorgeeft.' De vermiste heeft een lengte van 1.85 meter, weegt 75 kilogram, heeft blond haar en praat met Belgische tongval.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1