Zware storm zorgt voor /eel schade en ongemak (jrocn '2wartsjexel s in het harL. Nieuws van de provincie 'Kosten van noodcamping niet alleen voor gemeente' iRaad: niet tornen |aan budget voor torpscommissies e Brandweer 27 keer op pad om hulp te verlenen Kijk in deze krant! SUPER DE BOER TEXELSE^COURANT Natte horeca... Overleg over toekomstige exploitatie Nog geen dekking voor subsidie NP Bestrijding van iepziekte staat ter discussie Werkgroep Anti Discriminatie houdt subsidie Fanfarefestival Parkeerkaart Wampex Controles op verlichting niet eerder beleefde de brand- rlieden op Texel zo'n hectische Nadat om 10.30 uur de eerste Iding binnenkwam over een afge leide tak op de Lijnbaan regende t telefoontjes naar de Alkmaarse larmcentrale, waarna de rust pas n 22.00 uur weerkeerde. Eerst werd ig in ploegen gewerkt, naar vanaf rca 12.30 uur waren alle 44 vrijwilli gs van de brandweer' continu in uw. Toen de storm aan de hele sderlandse kust aanwakkerde en i alarmcentrale in Alkmaar de mel- ngen niet meer kon verwerken, erd afgesproken dat de brandweer- ities op Texel zelf werden gecoör- neerd. De ploegen werden aange- uurd door officier van dienst Theo nip, die dit met alle op het eiland eschikbare communicatiemiddelen ide nodige vindingrijkheid goed ten hoer bracht. Meldingen over ihade kwamen binnen via de alarm- |entrale (tel. 112), gemeentewerken n andere kanalen. Een enkele keer letrof het een afgewaaide tak die al jas opgeruimd, maar in verreweg de |eeste gevallen was er terecht hulp igeroepen. De brandweer ging ge- itijdig met zeven auto's op pad. Inder andere met de ladderwagen. it ziet ernaar uit dat de dorps- mmissies hun jaarlijks vrij te be den budget van 5000,- 12.269,-) behouden. De meerder- iid van de gemeenteraad zette nderdagavond tijdens de raads- immissie Middelen een streep or het bezuinigingsvoorstel van at college. ide structuurvisie hebben we vast- elegd dat de ddrpscommissies een roter beslissingsbevoegdheid krij- en. De inkt van dit plan is nog maar et droog en nu bezuinigen we de nje speelruimte al weer weg. Dat is iet te verkopen', pleitte Peter Bak er (GroenLinks) voor behoud van de tjdrage, waaraan de gemeente jaar- is €16.518,- kwijt is. Ook Frans sman (D66) wilde niet van opzetting weten. 'De dorps- immissies vertegenwoordigen ogal wat.' Inspreker Hans de Win- tevens voorzitter van de dorps- ommissie van De Waal, pleitte ook oor het behoud. 'De gemeente peilt leeds vaker de mening van de lorpscommissies. Dat heeft alleen 'i als er een goed en regelmatig ontact bestaat tussen het dorps- iestuur en de bewoners. Als je wat besteden hebt, dan vergroot dat de iinding.' pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11724 DINSDAG 29 OKTOBER 2002 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,85 Schermer molens vangen geld en wind et V.ee 0 Toekomst Kreileroord verzekerd om* Noord-Holland Noord in 2030 van d^o\\aod CfrM IgrL jmli ia Int kart- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Die bewees onder deze extreme omstandigheden goede diensten. 'Het is een heel handig stuk gereed schap. Ik had dit werk niet zonder kunnen doen. Dan hadden we men sen in gevaar moeten brengen', ver klaarde brandweercommandant Dick Jongeneel na afloop. Caravan Er kwamen veel meldingen binnen over omgewaaide bomen en afge waaide takken. Aan de Burgwal woei de kruin uit een boom en kwam te recht op enkele geparkeerde auto's. De brandweer ruimde de takken op, waarna brandweerlieden geen zicht bare schade konden ontdekken. Een dikke populier bij de ingang van de ijsbaan aan de Emmalaan, die riskant heen en weer schudde, werd uit voor zorg gekapt. Op het moment dat brandweerlieden daarmee bezig wa ren, bewoog de grond onder hun voeten, waarna de populier alsnog tegen de grond ging. Aan de Bos- randweg bij De Koog dreigde ook een boom te bezwijken. Ook deze werd omgehaald. Een andere brandweer ploeg verleende assistentie aan een vakantieganger, die ondanks de stormwaarschuwingen met zijn cara van op pad was gegaan. Ter hoogte van de Roef bij de boot was de cara van omgewaaid, waardoor grote schade ontstond. Ook een andere caravan kantelde en liep zware schade op. Ladderwagen De ladderwagen kwam in actie bij een huis in de Lieuwstraat, waar een rij vorstpannen op de nok van de De gemeente gaat met de Recron, de overkoepelende organisatie van recreatieondernemers, praten over de toekomstige exploitatie van de noodcamping. De bedrijfstak hecht grote waarde aan het voort bestaan van deze toeristisch voor ziening en wil nadenken over een eventuele bijdrage. Het college wil af van het exploitatie tekort van €25.000,- per jaar. Maar sluiting van de noodcamping gaat de gemeenteraad te ver, zo bleek donderdagavond tijdens de raads commissie Middelen, waarin de om buigingen werden besproken. Zeker nadat Gerard Bakker, woordvoerder van de recreatieondernemers, de waarde van de noodcamping onder de aandacht had gebracht. 'Een uit stekende voorziening, die een goede opvang biedt en is gebaseerd op een unieke samenwerking tussen ver- Ie zware westerstorm met uitschieters naar kracht 11 en lindsnelheden oplopend tot 130 kilometer per uur heeft 1 ondag op Texel voor veel ongemak en vernielingen ge- orgd. De brandweer moest in totaal 27 keer uitrukken. Het etrof meldingen over omgevallen bomen, afgewaaide da- en, omgewaaide caravans en andere schadegevallen. In - erband met de hoge waterstand moest Teso de veerdienst nderbreken, gingen de sluizen dicht en stelde Rijkswater- taat beperkte dijkbewaking in. Er zijn geen meldingen over itsel bekend. woning los was komen te zitten en voor een gevaarlijke situatie zorgde. De ladderwagen reed door naar de bioscoop, waar de storm voor grote schade had gezorgd (zie elders in deze krant). Na deze hulpverlening kon de hoogwerker doorrijden naar de Molenstraat, waar zinken platen van de pastorie los waren gewaaid en eveneens voor een gevaarlijke situa tie zorgden. Bij de Pontweg, ter hoogte van de Gasthuisstraat, kreeg de wind vat op een schuurtje op het nieuwe volks tuincomplex, Het vloog over de tuin- wal op het fietspad. Een paar minu ten later woei van een ander gebouwtje op dit terrein het dak, dat in de greppel terechtkwam. Brand weerlieden zorgden ervoor dat de brokstukken geen verdere schade konden veroorzaken. Langs de Nieuwlanderweg werd het dak van een transformatorhuisje van energie bedrijf NUON geblazen. Brandweer lieden legden het dak in een sloot, zodat de wind er geen vat meer op kon krijgen. Losse stenen werden van het gebouwtje gehaald. Verder werd melding gemaakt van veel los gewaaide dakpannen en andere schadegevallen, zoals losgewaaide golfplaten, ramen, verpakkings materialen, verkeersborden en -zui len. Op en rond bouwplaatsen kreeg de wind vat op veel plastic bouwma teriaal. Vanuit De Koog kwam ook een melding over een gesneuvelde glazen deur aan de Dorpsstraat. Zwemparadijs Om 15.15 uur kregen de tweehon derd bezoekers van Calluna het ver zoek het zwembad te verlaten. Een stuk damwandprofiel was omge waaid en er was lucht onder de dak bedekking gekomen, waardoor deze op en neer golfde. 'We konden de situatie op dat moment met goed in schatten en hebben het zekere voor het onzekere genomen', aldus mede werker Henk Zillig. De ontruiming verliep volgens hem vlekkeloos. Gis teren inspecteerden technici het dak van het overdekte bad en op basis van hun advies zal eventueel actie worden ondernomen. Omdat de con structie volgens Zillig niet te lijden heeft gehad, was het zwembad gis teren weer normaal open. Als gevolg van de westerstorm steeg het zeewater tot grote hoogte. Rond 23.00 uur zondagavond bereikte het water bij Oudeschild het hoogste punt van 2.37 boven NAP (ter verge lijking: op 1 februari 1953 stond het water 3.15 meter boven NAP). Een en ander bleef voor het strand niet zon der gevolgen. Een aanzienlijke hoe veelheid zand dat door suppleties de afgelopen jaren is aangebracht, ver dween in zee. Met name tussen paal 21 en 22 en ten zuiden van paal 9 was de schade fors. Volgens Rijkswater staat (RWS) zijn er plaatsen waar het zeewater het strand tot over een breedte van een meter of tien heeft aangevreten. Afgezien van een en kele plaatsen bij paal 8 zijn de duinen met beschadigd. Voor zover bekend Lees verder pagina 5 Door een omgewaaide boom in het park werden vier aan de Burgwal geparkeerde auto's bedolven. Geen der wagens liep schade op... Voor de €15.000,- die de gemeente bijdraagt aan het bezoekerscentrum van het Nationaal park heeft het col lege geen dekking gevonden. De in druk bestond dat het geld wordt ge put uit het fonds toeristische infrastructuur, maar in verband met de ombuigingsoperatie is dat niet mogelijk, zo laat het college van b en w weten. Van de Texelse café-exploitanten is bekend dat zij hun zaken graag open houden, vooral bij nacht en onti/. Van zowel nacht als ontij was zondagavond duidelijk sprake op het haventerrein van Oudeschild, dat als gevolg van storm en een waterstand van 2,37 meter boven NAP onder water stond. Evengoed was het daar gevestigde café De Kom buis geopend. Om het bedrijf te bereiken moesten de bezoekers door water van meer dan zestig centimeter diepte waden over een afstand van tientallen meters. Dat was te diep voor gewone laarzen, zodat ze van lieslaarzen of een waadbroek gebruik moes ten maken. Wie niet over deze attributen beschikte moest zich gedeeltelijk ontkleden. Blijkbaar heeft De Kombuis een grote aan trekkingskracht, want ondanks de waterbarrière was het er gezellig druk Het café zelf bleef droog dank zij een waterkering die voor de deur was aangebracht en een pomp in de vloer die ervoor zorgde dat het lekwater werd ver wijderd. De foto werd gemaakt door een wadende kroegloper die door de reeds gearriveerde gasten wordt verwelkomd. (Foto Harry Oa Graaf) schillende instanties.' Hij voorspelde dat bij sluiting veel wildkampeerders hun toevlucht tot het buitengebied zullen nemen. 'We moeten niet terug naar de jaren zestig, waarin elke cam! ping wel een terreintje had waar kam peerders terechtkonden als de ge wone camping vol was. Dat geeft chaotische situaties.' Volgens Bakker moet het mogelijk zijn om de nood camping in stand te houden zonder dat de gemeente er geld bij hoeft te leggen. Maar hij hamerde er wel op dat de exploitatie door een onafhan kelijke instituut, bij voorkeur de ge meente, wordt gerund. 'Als die het exploiteert spelen er geen persoon lijke belangen mee. Een particulier ondernemer heeft er namelijk baat bij dat zijn noodcamping een goede bezetting kent. Doorverwijzen van gasten naar andere campings gaat ten koste van zijn inkomsten. Bij het huidige beheer door de gemeente is dat niet aan de orde. Alle exploitan ten van reguliere campings streven er nu naar dat hun eigen terreinen vol zitten en de noodcamping steeds zo snel mogelijk weer leeg is. Dat geeft de zekerheid dat er een actieve door stroming is, zodat de noodcamping altijd een optimale capaciteit be schikbaar heeft.' Om opbrengsten van de noodcamping te verhogen kunnen de tarieven volgens Bakker best wat omhoog. Verder acht hij het nodig de exploitatie eens goed tegen het lichtte houden. 'Want volgens mij zijn er ook wel eens jaren geweest dat Lees verder pagina 5 Stoppen of drastisch beperken van de bestrijding van iepziekte is één van de voorstellen die werden ge daan om het tekort op de begroting kleiner te maken. Volgens Groen Links is daar €40.000,- mee te be sparen, volgens de PvdA kunnen de uitgaven wel met €155.000,- worden beperkt. 'We zijn niet langer overtuigd van de noodzaak om veel geld te steken in de bestrijding van iepziekte. Het is dweilen met de kraan open', oor deelde Arthur Oosterbaan (GL) over de toenemende kostenpost. Hij pleitte ervoor alleen zo'n 300 iepen die vodrkomen op de gemeentelijke monumentenlijst preventief te blijven enten. 'En verder kappen als er een reëel gevaar voor de omgeving be staat.' Eric Hercules (PvdA) wil een stap verder gaan en helemaal stop pen met de bestrijding. 'Je kunt het oprukken van de ziekte vertragen, maar het komt onvermijdelijk.' Gerard Weijers (CDA) vroeg zich af of Ooster baan en Hercules wel beseffen wat de gevolgen zijn van zo'n drastische ommezwaai. Wethouder Corrie Heijne (Middelen) wees de bespanng met zonder meer van de hand. 'Maar kunnen we het bestaande iepen- beleid zomaar terugdraaien? Je praat wel over het werk van mensen.' De wethouder zal zich in de materie ver diepen. De subsidie aan de Werkgroep Anti Discriminatie blijft bestaan. Dat ad vies bracht de raadscommissie Mid delen uit. Ze verbond er wel een voor waarde aan' nieuwe leden. De zittende mensen hebben namelijk te kennen gegeven op te willen stap pen. Ene Hercules (PvdA) toonde zich faliekant tegenstander van het weg- bezumigen van de werkgroep. 'Het is belangrijk dat de gemeente een signaalfunctie afgeeft dat zo'n werk groep tegen discriminatie er moet zijn.' Peter Bakker (GroenLinks) kantte zich ook tegen opheffing: 'Het doel, bestrijding van discriminatie, is nog steeds met bereikt.' Na het aan horen riep burgemeester Geldorp Texelaars op zich aan te melden als lid van de werkgroep. De drie Texelse fanfareorkesten tre den zaterdag in de Burgemeester De Koninghal op in het jaarlijkse Fanfare festival. De optredens beginnen om 20.00 uur. Gratis toegang. Pagina 2 Texelaars kunnen zo goed als zeker vanaf 1 januari een parkeervignet aanschaffen, waarmee ze op be paalde plaatsen hun auto mogen neerzetten. Die mededeling deed wethouder Corrie Heijne. Pagina 5 Regen, onweer en een stormachtige wind, de weergoden waren de Wampex dit jaar maar matig gezind. Omdat de organisatie er opnieuw in geslaagd was tal van moeilijke op drachten te verzinnen, kregen de deel nemers het zwaar voor de kiezen. Pagina 7 De politie kondigt aan de komende weken enkele controles te houden, waarbij ze vooral let op een deugde lijke verlichting van de fietsen van de schoolgaand jeugd. Dit gebeurt mede op verzoek van de gemeente, de scholen en de organisatie 3VO. De politie roept kinderen en hun verzor gers op de verlichting goed na te kij ken en zonodig in orde te maken. Nu de dagen steeds korter worden en het vaak regent is het van extra be lang dat deelnemers aan het verkeer zich goed laten zien. Dat geldt uiter aard ook voor bromfietsen en auto's. De politie zal niet aarzelen bekeurin gen uit te delen. (Advertentie) (Advertentie) van de twee caravans die zondag door de storm op hun kant werden gezet en zwaar n beschadigd toen ze de veerhaven opreden.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1