feso moest buigen oor windkracht elf 5 Parkeerkaart vanaf 1 januari te koop Brandweer hield het droog in Cinema 1 li mmmwm m mmm ■TEXELSE COURANT Zware storm Noodcamping Voetbalprogramma Voetbaluitslagen mm Prijs voor TWO Bazaar NH kerk Big Band Programma zaalvoetbal Open podium DINSDAG 29 OKTOBER 2002 so heeft zondagmiddag om 00 uur de veerdienst stilgelegd, pitein Dirk Kooiman vond varen langer verantwoord bij een nd die af en toe kracht elf over- breed en uit het zuidwesten iam, waardoor het binnenvaren de haven door de 'Schulpen- een hachelijke operatie begon worden. ;h werd reeds om 15.15 uur op- uw een overtocht gemaakt, omdat wind iets was geruimd (naar het isten gedraaid), waardoor de om- mdigheden gunstiger waren. Er ■rden nog enkele onregelmatige rsteken gemaakt, telkens afhan- ijkvan de situatie van dat moment, na halfzeven was Texel urenlang isoleerd, wat niet te maken had itde wind (want die was al iets ge- ■d), maar met de waterstand van 0 meter plus NAP, waardoor vei- afmeren in de fuikhaven onmoge- werd. Het pfobleem is dat de on- deze omstandigheid zeer steile gg niet goed meer aansluit op het lip en er dan af kan vallen, wat in verleden wel eens is gebeurd. Zelden 1 staken van de veerdienst wegens are storm is een zeer zeldzame jeurtenis. Veel mensem dachten idag zelfs dat het de eerste keer s, maar dat was een misverstand, afgelopen 25 jaar is het drie keer der gebeurd. De veerboten van io zijn zodanig ontworpen dat ze windkracht twaalf nog veilig kun- varen. Het probleem is het nenvaren van de havens. Bij een rmwind die dwars op het schip at, wordt het moeilijk om de daar- ir benodigde manoeuvres uit te iren en toch nauwkeurig de as van haven te volgen. danks het barre weer lukte het utein Martien Bakelaar om tot 00 uur schijnbaar moeiteloos vol 's de dienstregeling te varen. Toen opvolgende collega Kooiman n in het stormgeweld zag binnen- en concludeerde die dat de gren- van wat nog verantwoord is, ren bereikt en besloot het mmid- r geladen schip voorlopig vast te iden. Dat die middag toch enkele (tochten zouden worden ge- •kt, stond toen nog niet vast, zo- VERVOLG VAN PAGINA 1 Je afslag van dit weekend geen en om versneld tot een nieuwe dsuppletie over te gaan. RWS de beperkte dijkbewaking in. dewerkers controleerden het Bol- Eierland, Oudeschild en de fhaven van 't Horntje. Het is bij 'Seen standaardprocedure dat er af circa 1.80 meter boven NAP rbewaking wordt ingesteld. Mede- kers van Uitwaterende Sluizen dat de dijken langs de Wadden- beheert. gingen niet op pad. Op nd van het calamiteitenbestrij- gsplan wordt bij een verwachte lerstand van 2.60 meer plus NAP bewaking ingesteld. Zekerheids- re zijn enkele kwetsbare plekken, te de museumdijk bij de Zandkes de oude (buiten)dijk van de Oude- lilder haven, geïnspecteerd. Van iade is volgens US geen sprake, spoelde wel rommel aan. Deze am op het fietspad terecht, maar inmiddels opgeruimd. Toen dagavond om 20.00 uur het wa- peil de grens van 1.90 boven NAP rrschreed, werden bij Waterschap ilands Kroon alle gemalen geslo- r.Toen het water om 2.00 uur was takt tot beneden 1.50 boven NAP igen ze weer open. VERVOLG VAN PAGINA 1 dat in de berichtgeving voor NOS teletekst en de ANWB Verkeersdienst aanvankelijk zonder meer werd ge meld dat de veerdienst was gestaakt. Later werd dat bijgesteld en werd gesproken van 'onregelmatig'. De ambulancedienst kreeg echter te horen dat er waarschijnlijk toch wel enkele overtochten zouden worden gemaakt. Isolement 's Avonds toen er niet afgemeerd kon worden wegens te hoog water, was de situatie veel duidelijker en stond als gauw vast dat de verbinding meer dan vier uur verbroken zou zijn. Pas om kwart voor twaalf kon de 'Schulpengat' weer uitvaren, met aan boord de passagiers die het nodige geduld hadden opgebracht. In ver band met de weersomstandigheden was het vervoersaanbod veel lager dan normaal. De boten de 's middag van Texel vertrokken waren voor met meer dan 50 tot 70 procent bezet. De boten vanaf Den Helder waren nog leger. De 'Molengat', die volgens de planning naast de 'Schulpengat' zou varen om de weekenddrukte te ver werken, kon aan de kade blijven lig gen. Toen duidelijk was dat het er helemaal niet meer van zou komen, vertrokken kapitein Boon en zijn be manning naar huis. Wel werd het schip met een extra tros vastgelegd om de enorme winddruk te weer staan. Informatie Teso heeft zich veel moeite getroost om de gestrande en wachtende pas sagiers te informeren over de situa tie. Ook werden talloze telefoontjes verwerkt, waarvoor het kantoor tot laat in de avond bezet bleef. Op de haventerreinen werden de wach tende automobilisten en andere pas sagiers op de hoogte gehouden met de lichtkrant. Mondelinge informatie via de luidsprekers was in het storm geweld onverstaanbaar, zodat verkeersleiders, auto-opstellers en andere mensen de auto's afgingen om al dan met gevraagd toelichting te geven. Op 't Horntje zochten veel wachtenden hun heil in het haven restaurant van Stolk. In Den Helder gebeurde dat in Lands End en de snackbar van Rebotex. Ook daar werd gezorgd voor informatie die te- JU Slingerend in stuivend zeewater loopt de Schulpengat de haven van 't Horntje binnen. Kort daarop werd besloten de dienst te staken. IFoto Hen Koumarl lefonisch werd doorgegeven De in formatie die via Teletekst naar de buitenwereld werd gebracht, was in eerste instantie niet helemaal goed. Omdat de tv-antenne van het Teso- kantoor was omgewaaid, werd dat niet direct geconstateerd. Later volgde alsnog correctie. Internet speelde geen rol bij de informatie over de bootuitval. Het is de bedoe ling de Teso-site zodanig aan te pas sen dat het op eenvoudige wijze mogelijk is om ook daarmee actuele en telkens wisselende berichtgeving te verzorgen. Het hoofd van Teso's operationele dienst Jan Bloem zegt erg tevreden te zijn over de wijze waarop zijn men sen zich hebben ingezet om onder de gegeven omstandigheden alles zo goed mogelijk te laten verlopen. 'Ze hebben zich erg uitgesloofd en ik heb niemand horen mopperen'. Zaterdag 2 november Texel'94 A1-Den Helder A1 13.30 BOL A1 -Texel'94 A2 12.45 De Koog B1 -Koedijk B4 14.00 Spirit'30C1-Texel'94 C1 14.30 Texel'94 C2-WGW C2 11.45 N. Niedorp C2-Texel'94 C3 13.30 SRC C1 -Oosterend C1 12.30 Texel'94 D1-BKC D2 11.45 Geel Zwart D1 -Texel'94 D2 10.00 HCSC D2-Texel'94 D3 10.00 Texel'94 D5-Schagen D4 11.45 De Koog D1 -Oudesluis D1 12.00 Schagen D2-Oosterend D1 12.30 Vesdo D1 -Oosterend D2 11.30 Berkhout M2-Oosterend M1 11.00 Voor de brandweer kwam om 22.00 uur een einde aan een van de meest hectische dagen uit de geschiedenis. 'De mensen hebben hard gewerkt, er is geen moment gekeken naar het rangenstelsel, iedereen heeft zich functioneel ingezet', constateerde brandweercommandant Dick Jongeneel gisteren. Hij had nog een pluim in petto. 'Er is geen moment geklaagd over gebrek aan eten of drinken, terwijl ik niet weet of ze on derweg iets hebben gehad.' Mocht er op de reserves zijn geteerd, dan zijn de tekorten 's avonds weer aange vuld. Toen kreeg Hans Dijker van Pizza Mondo tot zijn ongeloof een order binnen om 30 grote pizza's te bakken. G-voetbal Texel'94-WSV30 13.30 Texelse pupillencompetitie ZDHE1-SVOE2 9.30 Barcelona-Liverpool 9.30 Arsenal-SVO F1 9.30 Real Madrid-Juventus 9.30 SVO F2-De Koog F1 9.30 ZDH D1 -Texel'94 D5 10.30 Texel'94 E2-SVC D1 10.30 Texel'94 E1-De Koog E1 10.30 Texel'94 E5-Texel'94 D6 10.30 SVO E1 -Texel'94 E4 10.30 Zondag 3 november VIOS W.-Texel'94 14.30 De Koog-Zuidermeer 14.00 Vesdo-ZDH 14.00 Andijk 2-Texel'94 2 11.00 Texel'94 3-Schagen 4 12.00 Texel'94 4-Succes 4 12.00 Oosterend 2-GeelZwart'30 5 12 00 Texel'94 DA1 -ADO'20 DA2 12.00 Recreatievoetbal Geen programma Zaterdag 26 oktober Reiger Boys A1 -Texel'94 A1 2-0 Texel'94 A2-DEK A1 0-2 Texel'94 B1-Jong Holland B1 2-0 Schagen B2-De Koog B1 1-6 Texel'94 C1-Westfriezen C1 0-5 Koedijk C3-Texel'94 C2 afgelast Texel'94 C3-BKC C2 2-3 Oosterend C1-Callantsoog C1 8-1 Texel'94 D2-Oudesluis D1 6-2 Texel'94 D4-Callantsoog D1 1-4 Oosterend M1-ASV M2 afgelast Texelse pupillencompetitie SVC F1-Barcelona 0-11 SVO F1-SVO F2 7-2 De Koog F1 -Real Madrid 4-0 De Koog E1-Texel'94 E2 6-4 SVCE1-ZDHE1 1-5 SVO E2-SVO E1 3-3 Zondag 27 oktober Berdos DA1 -Texel'94 DA1 10-0 Alle andere wedstrijden werden afge last Het afgerukte dak van het trafohuisje (achtergrond) wordt in de sloot gegooid, zodat het niet de weg kan opwaaien. (Foto's Harry a< Texelaars kunnen zo goed als ze ker vanaf 1 janpari een parkeer- vignet aanschaffen, waarmee ze op bepaalde plaatsen hun auto mogen neerzetten. Die mededeling deed wethouder Corrie Heijne (Middelen) donderdag aan de raad. Het college verwacht dat het in voeren van betaald parkeren op het terrein bij de Bocksberg aan de Wilhelminalaan €20.000,- zal ople veren. De parkeerkaart stond bekend als een stokpaardje van Texels Belang, maar nu ziet ook GroenLinks het vig net zitten, zo blijkt uit een parkeervisie die GL heeft gepresenteerd. Wat be treft GL wordt de kaart geldig voor alle straten binnen de ring Bernhard- laan-Beatrixlaan-Emmalaan, met uit zondering van de straten in het cen trum. Want de partij van fractie voorzitter Arthur Oosterbaan vindt dat de Parkstraat, Groeneplaats en Burgwal als extra duur gebied mogen worden aangemerkt. In de andere straten kan met de parkeerkaart één of twee uur worden geparkeerd. GL wil voor de kaart een bedrag in reke ning brengen dat wél interessant is voor Texelaars die regelmatig in Den Burg parkeren, maar voor mensen die af en toe komen met. Overigens moe ten zij wel in aanmerking komen voor de kaart. Als aanschafprijs noemt GL €50,-, maar het zou ook meer mogen zijn. Bewoners van straten waarvoor betaald parkeren gaat gelden, zijn niet geholpen met zo'n parkeerkaart. Houders kunnen hun auto immers maar enkele uren kwijt. Bewoners moeten volgens GL daarom in aan merking komen voor een ontheffing. Bewoners van de Weverstraat zou den hun voertuig met zo'n ontheffing op de 'Bocksberg' kunnen parkeren, wat ook moet gaan gelden voor be woners van buitendorpen die werken in Den Burg. Achterliggende ge dachte van GL is de parkeerdruk op de straten in en rond het centrum te verlichten. Wethouder Heijne had de visie van GL goed bestudeerd en vond dat er 'interessante' punten in stonden. Wat betreft Frans Visman (D66) kun nen de parkeertarieven in Den Burg nog wel een stukje omhoog, zodat de gemeente wat meer geld om handen krijgt. 'Bovendien: de auto's staan immers op een schitterend terrein', glunderde hij. Eric Hercules (PvdA) vond wel dat mensen die in Den Burg werken hun auto voor een betaalbare prijs moeten kunnen parkeren. De overige fracties wachten liever een discussie over het parkeerbeleid in Den Burg af. De Texelse Wol Onderneming ontving vorige week uit handen van hoofdre dacteur Marjanne Riemens de Gaaf Goed Leveranciers Award van Gaaf Goed, een tijdschrift voor de detail handel. leder jaar kunnen lezers van het tijdschrift cijfers toekennen aan de genomineerden, waarmee zij oor delen over bijvoorbeeld leversnel heid, bestelgemak klachtenafhan deling en verkoopondersteuning. De leveranciers met de hoogste score in de productgroep bed- en badmode waren dit jaar de Texelse Wol Onder neming. Singleton Bedding, Aquanova, Ten Cate Houstex en Vandyck. In de hervormde kerk van Den Burg wordt vnjdag 8 november een bazaar gehouden. Naast andere activiteiten wordt een rommelmarkt gehouden met de meest uiteenlopende artike len. De deuren gaan om 10.00 uur open. Vanaf 20.00 uur wordt in De Schakel naast de kerk bingo gehou den. Woensdag 60 oktober 18.00 De Krim E2-De Koog E1 Krim 18.45 Texel C2'-Texel C1 Van Putten 19.35 Klif dames-MTW 1 Klif 20.25 Texel 5-De Krim 5 Texel 21 15 Klif 4-Jelleboog 3 Klif Texel'94 heeft zaaldienst. Donderdag 31 oktober 18.00 De Krim D3-SVOD1 De Krim 18.45 ZDH 2-SVO 6 ZDH 19.35 De Krim 4-Texel 6 De Krim 20.25 NIOZ-De Krim 3 Franchimon 21.15 De Koog 1-Texel 4 Kuipers RAB heeft zaaldienst. Vrijdag 1 november 17.30 SVO D1-Klif D1 SVO 18.15 De Krim 6-SVO 5 De Krim 19.05 Mantje 2-Texel 1 Hoogendijk 19.55 De Krim 2-Klif 1 Kuipers 20.45 Mantje 1-De Krim 1 Van Beek 21.35 SVO 3-RAB 1 Sangers 22.25 Texel 3-SVO 4 Molanus Oosterend heeft zaaldienst. Als iedere eerste zondag van de maand speelt Big Band Texel ook zondag 3 november in strand paviljoen Paal 28. In tegenstelling tot wat op de posters staat vermeld, begint dit optreden al om 15.00 uur. De toegang is gratis, voor eters is reserveren gewenst. In restaurant Cathannahoeve aan de Rozendijk wordt zaterdag 9 novem ber vanaf 20.00 uur een opren podium gehouden, ledereen die redelijk tot goed muziek maakt, is van harte welkom. Er is een vleugel aanwezig. Bij voldoende belangstelling wordt het open podium tot 4 januari elke zaterdag herhaald. Voor inlichtingen en aanmeldingen: Joost Hoogen- bosch, tel. 312156. Sinds zondagavond krijgt Frits Nieuwenhuizen van Cinema Texel een warm gevoel van binnen bij het horen van het woord 'brandweer'. Dat is het directe effect van de hulp die hij van de vuurbestrijders kreeg nadat zijn bioscoop om halfvier zondagmiddag enorme storm schade opliep. De hele dak bedekking werd eraf geblazen, waardoor het regenwater naar bin nenstroomde en grote schade dreigde toe te brengen aan meubi lair, apparatuur en inrichting. De brandweer wist dat te voorkomen door alles - waaronder de stoelen van beide zalen - met landbouw plastic af te dekken, een actie die uren in beslag nam. Het noodlot sloeg toe op het moment dat in de ene zaal Peter Pan werd vertoond en in de andere Ja Zuster, Nee Zuster. Ongeveer een kwartier voor het eind klonk vanuit de kap van het gebouw gerommel, wat erop wees dat er onder Invloed van het stormgeweld iets kapot ging. Even later klonk nog veel meer lawaai. Het rubberoid van het platte dak was los gescheurd en door de wind wegge blazen. De enorme vellen - totaal 250 vierkante meter - kwamen voor een deel in de tuin van de buren terecht. De rest vloog tegen de top van de monumentale trapgevel van het oude gedeelte van de bioscoop, het voor malige logement De Vergulde Kikkert, en tegen de schoorsteen. Zowel de geveltop als de schoorsteen brak af en stortte neer op de stoep van het gebouw. In hun val vernielden ze dak pannen en vensters. Ontruimd Geschrokken toeschouwers liepen uit de zalen weg om te kijken wat er aan de hand was. Ze keerden niet meer terug, want Nieuwenhuizen had inmiddels gezien dat water in de projectiecabine binnen gutste. Hij staakte de voorstelling en liet beide zalen ontruimen. Omdat het ernaar uitzag dat nog meer matenaal naar beneden zou storten, werd het plein voor de bio scoop voor publiek gesloten door het spannen van linten. De brandweer ging met behulp van de ladderwagen het dak op, verwijderde loszittende delen en zette andere delen, die dreigden weg te waaien, vast. Bij Cebeco werden daarop rollen zwart landbouwplastic gehaald, waarmee alles wat in het inteneur waterschade zou kunnen oplopen werd afgedekt. Dezelfde avond stond Slep Schellinger van Frans Zegel Bouw op de stoep om het definitieve herstel van de schade te regelen. Reeds de volgende dag, dus gisteren, waren de mannen van IBS-Oele-Schoo bezig met het dichtplakken van het dak. Zegel zorgt voor het herstel van de rest. Vrijdagavond worden in beide zalen waarschijnlijk weer films ver toond volgens het aangekondigde programma. De mensen die zondag moesten vluchten, zijn daarbij in het bijzonder welkom. Ze hoeven geen kaartje te kopen. - i Enkele houten schuurtjes van de volkstuinen aan de Pontweg bij Den Burg werden een speelbal van de elementen. Een en het dak van een ander kwamen in de wegberm terecht. Ingrijpen was nodig om te voorkomen dat ze zouden rijbaan. compleet schuurtje doorrollen naar de (Foto's Harry de Graaf) Twee brandweermannen laten zich met de ladderwagen naar het gehavende dak van de bioscoop tillen. (Foto Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5