tormachtige wind stelt Wampexers op de proef Spraakmakende editie rooi voor ervaren groep - Wisselbeker onvindbaar Uitslagen TEXELSE y7 couRANT Wampexers maken zich op om in achtpersoonsrubberboten de oversteek over de Mokbaai te maken. De 'operatie' zou door slechts een klein deel van de deelnemers tot een goed einde worden gebracht. 19 échte Wampexopdracht: breng een wc-rol droog over met een vlot.. onweer en een stormachtige wind, de weergoden wa de Wampex dit jaar maar matig gezind. Omdat de organi- er opnieuw in geslaagd was tal van moeilijke opdrachten «rzinnen, kregen de deelnemers het zwaar voor de kiezen, best tegen alle ontberingen bestand waren Niels Leijen, Jan 1, Jan Dirk Vermeulen en Pieter Jan Kooger, die zaterdag- Idag na de vier blokken 477 punten hadden verzameld. Dat ■en er zeven meer dan titelverdedigers Koos Tjepkema, [erJan Geus, Piet Kooiman en Kees Schuijl, die ditmaal op tweede plaats eindigden. Voor zover bekend volbracht ie- een de tocht. editie van de Weekend ibische Expeditie - beter bekend tempex - heeft zijn verhaal. Vo- aar ging dat over de groep die na interne ruzie en een fikse achter- id samenspande met de concur- 1e en alsnog met de overwinning de haal ging. Nu was de harde 1 gespreksonderwerp nummer Al direct bij de start, vrijdag- id om zeven uur in de kantine van il'94, kregen de deelnemers te en met deze extra handicap. Er d een harde wind, die vooral het en tot een lastige opgave kte. Omdat het grootste deel van blok zich in Den Burg afspeelde, de eerste aanslag op de condi- an de Wampexers echter de min- van het hele evenement, ir daarna werd de beproeving al- zwaarder. Na een koffiepauze e schuur van Dick Kikkert in de imer ging het richting Den Hoorn, nu eenmaal een kleinere be- iwde kom heeft dan Den Burg, irdoor veel onderdelen in de Je) omgeving plaatsvonden. De Inemers moesten flink op de pe- zeker wanneer ze de pech den dat opdrachten ver uit elkaar in. Zo waren er die van de schuur Kikkert naar camping Loods- isdum moesten, daarna naar een it aan de Westerweg tussen de teinsweg en de Bakkenweg en 'olgens naar een waterpartij nabij irderij De Kroontjes, terwijl hen na tussenstop in Den Hoorn ook een tocht wachtte naar de in- van De Bodekamer aan het imderslag. De wind trok in dit blok aan, zeker tijdens de felle buien zich geregeld voordeden. Een tijd dreigde onweer roet in het eten gooien. De organisatie liet de ze aan de deelnemers zelf, maar rand staakte ook daadwerkelijk strijd, al waren er die onderweg met die gedachte speelden, intjes volgden de bliksemflitsen lar in hoog tempo op, maar ten te dreef de bui over en bleef al- de wind. Mokbaai een korte nachtrust in de sport- van de Joost Dourleinkazerne ik de wind nog harder te blazen, dilemma voor de organisatie, die amenwerking met de mariniers bepaald dat de Wampexers in itpersoonsrubberboten de Mok- imoesten oversteken. Na overleg kapitein Peter de Vreng, die de ing van de 'operatie' in handen werd besloten door te zetten, kapitein had ons verzekerd dat er iemand overboord mocht in, ze zo'n persoon uit het water 'den hebben voordat-ie ook maar slag had gezwommen', motiveert anisatielid André van der Vliet het bit. Het risico leek inderdaad niet - groot Alle deelnemers werden dien van een reddingvest, terwijl iniers in zes snelle motorboten ie deelnemers heen cirkelden pleziertochtje werd het echter Zodra ze in het water lagen, den de rubberbootjes een spéél- van de golven. De inzittenden Iden de opdracht koers te zetten Hing de veerhaven, om op het 'grenzende strandje aan land te Tl' Maar hoewel ze uit alle macht det roeien sloegen, lukte het nau- '|ks om de goede richting te be- (Foto Harry cte Graaf) ten worden gedaan in Oosterend zelf. Pas na de laatste koffiestop op boer derij De Fan van de familie Hin aan de Nesweg nam de wind wat af. Maar windstil werd het allerminst, terwijl ook in en rond Oudeschild weer heel wat kilometers moesten worden ge fietst, op een moment dat de ver moeidheid danig begon toe te slaan. Eenmaal in manege Akenburg - het eindpunt -, die rond half vijf werd bereikt, zonk iedereen ogenblikkelijk neer op één van de bankjes, terwijl hun familieleden een versnapering haalden. Tactisch vermogen Ondanks alle ontberingen waren de meeste Wampexers goed te spreken palen. Een probleem extra vormde de landing. De golven stonden loodrecht op de kant, terwijl het strandje onder water stond. Geen enkele deelnemer slaagde er daardoor in zonder nat pak voet aan wal te zetten. Ondertus sen had de leiding besloten de ande ren met meer te laten starten. Een deel van de Wampexers werd per landingboot overgezet - wat door de hoge golven evenmin een onverdeeld genoegen was -, voor de rest reed een bus. Ondertussen begon bij de dappere varensgezellen uit de rub berboten door te dringen dat ze iets bijzonders hadden meegemaakt. 'Op de lichtkrant van de Teso konden we zien hoe hard het woei. Het schom melde steeds tussen kracht zeven en acht. Maar er zaten ook uitschieters naar negen bij en één keer woei het zelfs tien', vertelde naderhand Bram Brouwer, die een groep vormde sa men met Bert Huisman, Peter Wet steen en Annemiek van Beek. Vervolgens werd iedereen per bus naar de Krassekeet nabij de molen van Het Noorden gebracht, voor een blok dat zich in en rond Oosterend afspeelde. Opnieuw werd heel wat gevraagd van de fietskwaliteiten van de deelnemers. Gelukkig voor hen moesten toch nog heel wat opdrach- pad, het Shjplein en in de Zijlstraat leidden naar de Aldi. Veel respect kregen de Wampexers voor de werk nemers van sociale werkplaats De Bolder, want het maken van vier schepnetten - één door ieder lid van de groep - leek een stuk makkelijker dan het was. Het blok rond Den Hoorn was nogal specialistisch, omdat veel kennis nodig was van de lokale geschiede nis. Zo werd gevraagd waar het wa ter van het Fonteintje in 1290 in de Kerke Ee stroomde en waar het zand pad liep waarover de Hoornder boe ren honderd jaar geleden hun scha pen naar het dorp verweidden. Maar ook moest worden gevaren over een water bij De Kroontjes, waar tot 1910 een watermolen stond. Geïnspireerd door een haiku van Piet Schneider werden de deelnemers uitgedaagd een gedicht te schrijven met een 'smoes' waarom ze zo laat waren en met een geo-driehoek moest worden gemeten hoe ver de kerktoren uit het lood staat. Ten behoeve van een zelf bedachte actie moesten tenminste dertig handtekeningen worden opge haald. De meeste punten kende de jury toe aan de groep die voorstelde het nogal 'officiële' stemgeluid dat uit de omroepinstallatie op de Texelse boot klinkt te vervangen door het onmiskenbaar Texelse van Ellie Kortenhoeven. Rioolzuivering In Oosterend werd onder meer een bezoek gebracht aan de riool- zuiveringsinstallatie, kanogevaren bij de Zwinweg en moesten diverse soorten koffie worden herkend in een koffieshop. Eén van de hoogtepunten was het bijwonen van een les van een ouderwets strenge onderwijzer (Maarten Mulder), die zijn leerlingen (onder wie Marcel Wernand) vertelde dat men door onaneren verweking van de ruggenmerg oploopt. De ge- over de tweeëntwintigste editie, die net als in voorgaande jaren naast fy sieke kwaliteit ook veel kennis van Texel, zicht op de cryptische om schrijvingen en tactisch vermogen vroeg. Veel waardering bestond voor het gezelschap dat zich Kwapsma noemt en waarvan de vaste kern al sinds de allereerste keer de organi satie vormt. De opdrachten liepen zeer uiteen. Zo moest in de Oudheid kamer in de geest van de achttiende- eeuwse Aagje Luytsen met ganzen veer een liefdesbrief worden geschreven Daarbij het ging het er niet alleen om zoveel mogelijk haar stijl te imiteren, maar ook het krullend handschrift uit die tijd. Kunstzinnig van een heel andere aard was de opdracht om een zelf gemaakt kunst werk te plaatsen op de sokkel in de vijver van de Elemert, 'de bron van de Noordhaffelder Ee'. Een koude op gave, want het ongeveer tien graden warme water is er ongeveer 1,60 meter diep, zodat de deelnemers uit de kleren moesten. In De Lindeboom moesten biertjes worden getapt, bij zwembad Molenkoog werd jeu de boules gespeeld, op de Vaargeul jureerde Erna Tromp herfststukjes en een combinatie van letters op het Piet Wittepad, het Cees en Toos Maas- ln de schietsporthal schoten de Wampexers met scherp. (Foto Harry do Graaf) (Foto Hany de Graaf) plande 'Strijd om de man en vrouw', vroeger een populair gezelschaps spel in Den Hoorn, moest worden afgelast wegens de bij de Mokbaai opgelopen vertraging. Buiten het programma viel de zee hond, die op het wad bij de Krasse keet werd gevonden. Het verzwakte beestje had geluk, want één van de leden van de groep die het zag was zeehondenverzorger Salko de Wolf Het dier werd afgevoerd naar EcoMare, waar dierenarts Loek van Vliet constateerde dat het met vijftien kilo aan de lichte kant was, maar dat de gezondheid redelijk was. Wampex. zoals het vrouwtje inmid dels is gedoopt, wordt als alles goed gaat komend voorjaar weer losgela ten. De uiteenlopende laatste loodjes in Oudeschild bestonden onder meer uit het herkennen van kamerplanten, het fabriceren bij de asfaltmolen van een draaiend mechaniek dat zoveel mogelijk herrie maakte, het stapelen van bierkratjes en het oversteken van een sloot bij de boerderij van Ineke Hin aan de Ottersaat. Een attractie op zich vormde de rust pauze op de Mok. Die was hartelijk - dertien min of meer vrijwillig aanwe zige mariniers zorgden voor de gast vrijheid -, maar zeer militair. Zo wer den de burgers na een uiterst korte nachtrust op met mis te verstane wijze bevolen op te staan uit hun slaapzak en hun spullen naar de vrachtwagens te brengen. De beve len werden enigszins besmuikt aan gehoord. Een Wampexer beschikt van nature immers over een behoor lijke hoeveelheid discipline, omdat hij anders de zware tocht niet kan vol brengen, maar is tegelijkertijd nogal eigengereid en zeker niet gewend om zomaar te doen wat een ander zegt. Winnaars De strijd om de eerste plaats was spannend. Hoge ogen gooide al snel de groep van Pieter Jan Kooger, Niels Leijen, Jan Dirk Vermeulen en Jan Zijm. Het eerste blok, waarin ze als zevende eindigden, verliep niet hele maal naar wens. Maar daarna ging het crescendo. Het tweede blok werd afgesloten met een eerste plaats en Op het terrein in Oudeschild dat de gemeente kort geleden nog bestemde als kampeerterrein voor seizoenwerkers, moesten lege bier kratjes worden gestapeld. (Foto Bert Korang) De wisselbeker van de Wampex is weg. Dat constateerden de winnaars van het kleinood, die na de door Albert Hoven van de Sportraad verrichte prijsuitreiking nog geruime tijd nazaten in ma nege Akenburg, de fmishplaats van het evenement. Toen ze rond 23.00 uur besloten op te stap pen, bleek de beker niet meer op het tafeltje te staan waar ze hem hadden neergezet. 'Heel verve lend. Ik hoop dat degene die hem heeft 'm weer terugbezorgt', ver telt Niels Leijen, één van de leden van de winnende groep De be ker is de originele, die bij de eer ste Wampex in 1980 voor het eerst werd uitgereikt. De namen van de winnaars werden erin ge graveerd en dat is sindsdien ie der jaar gebeurd. Eerst in de be ker zelf, later - vanwege de toenemende lengte van de lijst - in meerdere voetjes, die aan de onderzijde zijn bevestigd. De winnaars, toen nog mét wisselbeker. Van links naar rechts: Pieter Jan Kooger, Jan Dirk Vermeulen, Jan Zijm en Niels Leijen. (Foto urm ar Graat) het derde met een tweede. Met een kleine achterstand was op dat mo ment alles nog mogelijk. 'Nog steeds waren we niet bloedfanatiek. Zo zit ten we niet in elkaar Maar als je kans maakt op de overwinning, dan ga je vanzelf een tandje harder', kijkt Lei jen terug. In het laatste blok zat alles mee. 'Toen we de laatste opdracht kregen, dacht ik zelfs: hé, nu at Natuurlijk waren we wel moe, maar in andere jaren ging het in het laatste blok juist mis. Van de groepen uit de kop waren we nu de enige die geen noodbrief hoefden open te maken. En de rode draad (het herkennen van foto's van verkoopstalletjes aan de weg, red.) lukte ook eens een keer.' De groep is een stabiele factor in de Wampex, zij het dat ook Bert de Rid der wel eens meedoet en Kooger en Vermeulen vorig jaar wegens een uitje met hun werk werden vervangen door Erik Kalverboer en Leijens broer Norbert. 'Maar er is een vaste kern die steeds meedoet. Dit was mijn zesde Wampex, voor Pieter Jan was het de tiende keer Het gaat meestal vrij aardig. We zijn al een keer derde geweest en een keer zevende. Als je begint, wil je zo hoog mogelijk eindi gen. Maar niet ten koste van alles. We hebben nooit ruzie. Op z'n hoogst corrigeren we eens iemand die wél fanatiek wordt. Het moet wel leuk blijven.' Joop Rommets Geoefende horecawerkers onder de Wampexers hadden weinig moeite met het tappen en uitserveren van biertjes In hotel De Lindeboom. Foto urm ar Orrrn v 1 PieterJan Kooger, Niels Leyen, JanDirk Vermeulen, Jan Zijm, 477; 2 Koos Tjepkema, Piet Kooiman, PeterJan Geus. Kees Schuyl, 470; 3 AbJan Witte, Ton Domhof. Wim-Piet Eelman, Dirk Eelman, 463; 4. Joost Albers, Menno Goenga, Otto Goenga, Rien Brouwer, 447; 5 Marco Witte. Richard Koopman, Wilfred Vendel. Riewert Pol, 429; 5. Anouska Buijsman, Maroes Albers, Immetje Duin, Bonne Kleinwoolthuis. 429; 7. Cobie Bremer, Dirk Westerlaken, Kees Bremer, Jannie Wierda. 426; 8 Bert Huisman, Bram Brouwer Peter Wet steen. Annemiek van Beek. 423; 9. Nico Kikkert, Klaas Kikkert, Kees Vermüe, GerritJan Betsema, 422; 10 Carla van Wijngaarden. Martin Laan, Giel Witte, Rob Witbaard, 420; 11 Afra Stoop, Margo Noom, Angeline Tjepkema, Anja Amsing, 419; 12 Wally van Beek, Cees van Beek, Jan van Beek. Toon van Beek. 416, 13 Frans Hopman, Antoine Kersten, Walter Oskam. Jacco Dros. 410; 14 Diana Kooiman, Floor Zijm, Petra Witte, Frans Meijer, 408. 15, Erna Kuip. Marijke Stark, Colinda Brouwer. Ingrid Uitgeest, 407; 16 Ed Witte, Dirk Witte, Marjan Hogerheijde, Marjan Nicolai, 396; 17. René Jager. Folmer Jager. Steven van Vliet, Ron Broersma, 392; 18 John Zoetelief, Hans Kikkert, Erwin van der Unde, Joop Rommets, 391; 19 Sandra Rouwenhorst, Coby Daalder, Marja Goslinga, Rma Daalder. 384 20. Nico Zoetelief. Remco Nagtegaal. Harry Witte. Jan Dankers, 382; 21 Bert Dennenberg, Daan van Sijp, Joost Gouw, Sandra Pluylaar, 367,22. Erik Kalverboer, Perry Bakker. Peter Wiersma. Norbert Leyen. 365; 22 Gernt Koorn. Piet Graaf. Ivor van Onzen. Karin Guldemond. 365; 22. Kees Dros, Kees Bakker, Willem Houwing, Ton van Dooyeweerd. 365; 25 Frans Scherpenisse, Lard Piasmans, Vera Persoon. Jacolien van Kooten. 338; 26. Marjon Hooger- heide, Dirk Drijver. Clark de Boer. Peter van Rees, 334,27 Enk Venneker. Koert Vermeulen, Salco de Wolf. Hillian Koning, 308; 28. Marleen Bakker. Martin Daalder, Gertxand Zoetelief, Eva van der Linde. 300; 29. Jasper Buis, Rob van der Spek. Peter Jan Kossen. Marco Kossen, 285; 30 Pieter de Ridder. Jurriaan Visser. Jeroen Vooys, Dirk Bouthoorn, 280; 31 Fedor van Elk, Jeffrey Witte. Gaime Vlaiming. Dennis Mosk, 227, 32 Martijn Kuiper, Leander Blom. Bart Bakker, Jeroen Groot, 222; 33. Lesley Krop. Jeffrey Krop. Ingmar de Boer, Wilbert Loef. 195. 'De IJzeren Tucht' was de naam van de 'school' waar onderwijzer Maarten Mulder leerling Marcel Wemand met harde hand discipline bij bra Ch t. fToro Harry d» Graaf) DINSDAG 29 OKTOBER 2002

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7