a Elf molens in de Schermer gaan geld vangen Noord- olland de provincie Noord-Holland informeert 'waterbeheer pf PvdA en water #PvdA 066 en water SP en water "Hoff in Holland" Verkiezingen in aantocht: doe meer ook met de prijsvraag Doe mee: beschrijf het toekomstige Noord-Holland Noord! Kreileroord, een dorp krabbelt op Subsidie voor milieuvriendelijke landbouw MEER PROVINCIE NIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL IS VCOR ONS EEN BELANGRIJK püNT De vervuiler betaalt De PvdA wil het waterbeheer in Noord-Holland de komende jaren duidelijk veranderen. Allereerst moet er veel meer water opgevangen worden in het gebied waar het valt. Dat schone water kan dan in drogere periodes daar gebruikt worden. Dan hoeft er geen vervuild water van buiten te komen. Ten tweede moet water mede bepalen waar we gaan bouwen .Wij willen niet dat mensen achteraf met overstromingsproblemen worden geconfronteerd. Dus vooraf via een goede watertoets plannen voor woningbouw of bedrijfsterreinen toetsen. Toetsen betekent ook dat functies veranderd moeten kunnen worden. Hier geldt voor de PvdA ook 'de vervuiler betaalt', Het is de ontwikkelaar die ervoor zorgt dat het water kan worden vastge houden. Lukt dat niet m het betreffende plan, dan dient opvangcapaciteit tegen betaling elders te worden geregeld Verder komt er extra aandacht voor het tegengaan van de watervervuiling, door het terugdringen van lozingen uit diffuse bronnen. Ook willen we het grondwatergebruik verminderen. Wilt u reageren: Ed Wagemaker, tel( 0229) 21 73 85, of: 06-24 30 56 66, e-mail: Edcwa@xs4all.nl 'Oorlog' om water Twaalf jaar geleden voorspelde een vermaarde professor uit Israel op een wereldcongres over zonne-energie dat er een wereldoorlog zou uitbreken vanwege de immense schaarste aan goed drinkwater. Tenzij men er in zou slagen zout zeewater om te zetten in zoet drinkwater. In ons Noord-Holland dreigt er 'oorlog' om water tussen degenen die zweren bij steeds meer capaciteit om water weg te pompen en anderen die kiezen voor berging in polders die daarmee dus onder water gezet worden. Aan dat water is in de zomermaanden grote behoefte. Die 'oorlog' moeten we voorkomen door zorgvuldig te onderzoeken waar water te bergen is en daar naast de capaciteit van het uitmalen te vergroten waar het beslist niet anders kan. Dat is makkelijker opgeschreven dan waargemaakt en vereist grote deskundigheid. Die deskundigheid gaat verder dan al op voorhand roepen dat levende berging uit den boze is. Wilt u reageren: Gerard Le Belle, tel. (072) 509 19 67, e-mail: postbas@lebelle.demon.nl Opheffen die handel Nederland waterland. Dan zullen ze het in dat land wel voor goed elkaar hebben met het water. Dat lijkt zo als je niet verder kijkt dan de dijk hoog is.Het water aan de goede kant van de dijk wordt besberd door waterschappen. Zij komen eens per jaar met de pet langs om geld op te halen. In Alkmaar Zuid betalen de inwoners een ander bedrag dan hun stadsgenoten in Alkmaar-Noord. In Amsterdam ook. Niemand kan dat uitleggen. Wij hebben er een oplossing voor. Waterschappen zijn geen democrabsche organen en toch mogen zij belasting heffen en niet zo weinig ook. Zij houden namaakverkiezingen: wie veel bezit, mag veel stemmen uitbrengen. De provincie kan haar werk doen en nog beter ook. Bij de provincie worden echte verkiezingen gehouden: iedereen één stem. Met het waterbeheer doet de provincie iets nuttigs. Bovendien verdwijnt er een lading water schapsbestuurders die zichzelf onlangs nog op een geweldige salarisverhoging en een riant pensioen heeft getrakteerd Dus: opheffen die handel. Wilt u reageren: Mienk Graatsma, mgraatsma@sp.nl Op zoek naar 'de provincie' met Erik van der Hoff in Tot en met 3 maart iedere maandag 19.50 uur een nieuwe aflevering. Dus kijken! bij AT 5 en TV-Noord-Holland. herhaling op dinsdag, zaterdag en zondag Telefoonnummer Groenlinks vermeld in pagina september moet zijn (035) 685 13 86. Binnenkort gaat Noord-Holland naar de stembus. Voor een rueuwe bezetting van de provinciale staten. Lastig kiezen? Lees dan de komende maanden deze Provinciale Pagina. In de rechterkolom komen alle belangrijke politieke thema's aan bod. Beurtelings geven de verkiesbare partijen hun mening. Het thema van deze maand is water. In het kader van onze gebruikelijke prijsvraag vroegen wij vorige maand welke partijen zitting hebben in de staten. Het juiste antwoord is: WD, PvdA, CDA, Groen- Links, D'66, AOV/Ouderen-Unie55+, ChristenUnie/SGP, Fraktie Kruijmer, SP, Noord- Holland Anders/De Groenen en Fractie Bron. Tien gelukkigen krijgen een uitnodiging voor een bezoek aan het provinciehuis. De vraag van nu luidt: "Wanneer precies gaat Noord-Holland naar de stembus voor een nieuwe bezetting van de provinciale staten?" Onder de inzenders van het goede antwoord worden tien uitnodigingen voor twee personen verloot voor het bijwonen van het debat tussen de provinciale lijsttrekkers op maandagavond 10 maart in een Haarlems café. Uw antwoord kunt u weer sturen naar: redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem; fax (023) 514 41 55, e-mail veenrj@noord-holland.nl Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie; Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem Eindredactie. Rienk van der Veen, tel (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail: veenrj@noord-holland.nl Toekomstbeeld van Noord-Holland weerspiegelt in de glazen bol. Foto: Ruud Karstens, provincie Noord-Holland "Denkend aan Noord-Holland Noord in 2030 zie ik...Natuur of stedelijk gebied? Bedrijven of recreatie? Autowegen of wandelbossen? Varen of vliegen?" Waar moet het heen met dit mooie stukje Nederland? Laten we alles maar op z'n beloop of ondernemen we actie? Het provinciebestuur kiest voor het laatste. U ook, hopen wij. Onlangs is het project Ontwikkelingsbeeld Noord-Holland Noord van start gegaan. Omdat het de provincie ernst is met een goede ruimtelijke ordening. Maar goed ordenen vraagt een vooruitziende blik. Veranderende behoeften, een veranderende verhouding tussen stad en platteland en veranderende inzichten, het zijn ontwikkelingen die eisen stellen aan ons allemaal. De provincie neemt het voortouw, maar rekent erop dat de regio niet zal achter blijven. Want het is liw stem, de stem van burgers en organisaties, die koersbepalend is. Denk mee over de toekomst. Schrijf ons. Hoe zou u willen dat Noord-Holland Noord er in 2030 uitziet? Om u op weg te helpen hebben wij de eerste zin alvast bedacht: Denkend aan Noord-Holland Noord in 2030 zie ik.... Alle inzendingen krijgen een plaats op de tentoonstelling waarmee het project in februari 2003 wordt afgerond. De meest originele inzendingen worden opgenomen in het eindrapport. Bovendien worden onder alle inzenders vijf exemplaren verloot van het boek Pret! over de invloed van vrijetijdsbesteding op het landschap van Tracy Metz. Stuur uw tekst van maximaal 1000 woorden voor 18 november naar: Provincie Noord-Holland, t.a.v. Martine Hartog, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem. Hartogmc@noord-holland.nl (tel. 023-514 34 25)M Kreileroord. Zes straten. Ongeveer zeshonderd inwoners. Een gemeenschap met twee schooltjes, een voor openbaar en een voor christelijk onderwijs. Al geruime tijd geen winkels, geen arts, geen bank, geen voorzieningen meer. Het is behelpen, hier in de polder. Toch lijkt nu het tij te keren. De gemeente Wieringermeer is in actie gekomen. En de provincie Noord-Holland is bereid een aanzienlijke duit in het zakje te doen. Zij heeft, uit het Fonds Stedelijke Vernieuwing, een subsidie van maximaal één miljoen euro in het vooruitzicht gesteld. Eindelijk.zullen de Kreileroorders verzuchten. Want zoveel is zeker, het was een zootje. Op de topvijftig van Nederlandse probleemgebieden stond Kreileroord op de twintigste plek. Nog boven erkende probleemwijken als het Rotterdamse Feijenoord of de Amsterdamse Indische Buurt. Wat er nu allemaal gaat gebeuren? Allereerst gaan het oude dorpshuis en de krakkemikkige schooltjes tegen de vlakte. Er komt een nieuw, multifunctioneel centrum, compleet met leslokalen en geschikt voor allerhande voorzieningen en verenigings activiteiten. In het eenzijdige woningbestand zal de nodige variatie worden aangebracht. Trokken ouderen de laatste jaren steeds vaker weg vanwege het gebrek aan voorzieningen, in de toekomst moeten jongeren én ouderen zich hier thuis kunnen voelen. En ten slotte wacht er een pakket aan maatregelen ter verbetering van de samenhang, tussen de mensen onderling, maar bijvoorbeeld ook tussen de schooltjes. Kreileroord komt er bovenop. Binnenkort beginnen de werkzaamheden. Voor meer informatie: Margreet van Norde, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 35 13, e-mail: nordem@noord-holland.nl oktober 2002 28' editie p p q y Van allerlei kanten rijst de vraag naar biologische en duurzame landbouw. Consumenten verlangen biologische producten. Agrariërs zien een gat in de markt. En voor de overheid geldt met name het belang van het milieu. Alle reden dus tot samenwerking. Het is niet eenvoudig en zeker met zonder risico, om van een traditionele op een alternatieve bedrijfsvoering over te stappen. Maar Hollandse boeren zijn vindingrijk. En gelukkig is er de provinciale overheid, die bereid is om veelbelovende initiatieven te ondersteunen. Zij heeft er een bedrag van 700.000,-- voor uitgetrokken. Twee belangrijke doelstellingen zijn: minder bemesting en bestrijdingsmiddelen, en betere afzetmogelijkheden voor biologische en streekeigene producten. Achttien projecten zijn uitverkoren. Een hiervan betreft de ontwikkeling van een lichtgewicht, GPS-gestuurd voertuigje voor het automatisch wieden van onkruid, het JOZ AutoMaatje. Naar het zich laat aanzien, betekent deze slimme uitvinding een reductie van zowel de chemische als de handmatige onkruidbestrijding. Anders gezegd: het AutoMaatje bevordert zowel de duurzame als de biologische landbouw. De provincie heeft er dan ook 67.000,- voor vrijgemaakt. Een ander project moet de biologische bolbloementeelt bevorderen in met name West-Friesland, het Noordelijk Zandgebied en Wieringermeer. Uitgangspunt is, dat afspraken tussen de verschillende schakels in de keten, zoals kwekers, broeiers en groothandel, de afzet van het product aanzienlijk kunnen vereenvoudigen. Ook is het de bedoeling gezamenlijk kennis te verwerven over ziekten en plagen en de voorwaarden voor een gezonde teelt. Dit project krijgt een subsidie van 52.063,--. Voor meer informatie: Doortje van der Linde, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 38 76, e-mail: linded@noord-holland.nl Nu de zeventiende-eeuwse droogmakerij De Beemster al weer zo'n jaar of twee op de lijst van het werelderfgoed prijkt, wordt het tijd dat De Schermer aandacht krijgt. Van de oorspronkelijke 52 windmolens die deze polder hebben drooggelegd, resteren er nog slechts elf. Maar voor deze elf ziet de toekomst er gunstig uit. Na de renovatie is de toekomst van de Schermer molens weer voor jaren verzekerd Foto: Ella Tilgenkamp Restauratieprojecten bestrijken zelden een veelheid aan bouwwerken, laat staan een heel gebied. De Schermer vormt een gelukkige uitzondering. Althans, als alles loopt zoals de financiers, de Stichting Schermer Molens, de provincie Noord-Holland, de Rijksdienst voor Monumentenzorg en de VSB-bank, dat willen. Naast een grondige restauratie van de molens zelf omvatten hun ambitieuze plannen ook het herstel van bijvoorbeeld vier voor- sloten en een molenkolk, kortom, de hele oorspronkelijke waterhuishoudkundige situatie. Toch is het niet de bedoeling de klok terug te zetten de windmolens gaan de elektrische gemalen niet vervangen. Wel kunnen zij in geval van ernstige wateroverlast als nood- bemaling dienstdoen. Vanzelfsprekend is met dit alles veel geld gemoeid, in totaal zo'n tweeëneenhalf miljoen euro. Maar gelukkig zijn alle betrokkenen het erover eens dat dit unieke, zeventiende-eeuwse waterhuishoudkundige systeem, met molens en sloten en al, dit systeem dat tot ver buiten de vaderlandse grenzen een voorbeeldfunctie heeft vervuld, voor het nageslacht behouden moet blijven. Molens mogen dan wel wind vangen, de Schermermolens staan op het punt de voor hun voortbestaan zo nodige subsidie te vangen. Voor meer informatie: Gerard Dammers, Stichting Monumentenwacht Noord-Holland, tel. (075) 647 45 94, e-mail: monumentenwacht.noordholland@planetnl

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 8