Niet voldoende sterren voor Villapark De Ruyterplaats School draait zelf op voor kosten bouwplan Stichting Agrarisch Texel heeft ilternatief voor schuur Liefting JT Ltz-tto nu riibbtru ZOUDEN DE TC Bezuinigingen Sportvissen Waterschap pleegt natuurbouw in oud deel Texel Pompstation J CHRT5RÜ DB LR M/GW+iE Antoon op vakantie Kerstpakket .TEXELSE Jverleg op komst tussen gemeente, SAT en WLTO COURANT Villa's in Vakantiepark De Ruijterplaats. Stichting Agarisch Texel (SAT) ft een alternatief plan bedacht Ir de bouw van de nieuwe uur van Afra Lap-Liefting in Den )rn. Volgens voorzitter Cees ning zou dat er mogelijk toe nen leiden dat het omstreden ouw niet in polder De Naai ft te komen. itichting wil haar alternatieve idee maand op tafel leggen tijdens leg met de gemeente en de '0 Tijdens dat overleg wordt on- meer gesproken over de plannen Liefting. Vlaming wil inhoudelijk met ingaan op het alternatieve omdat de SAT haar gedachten moet voorleggen aan de ge- mte en andere betrokkenen, lens Vlaming heeft de stichting ieuw gekeken naar de kwestie, je naar aanleiding van de com- ie die ontstond, nadat de plannen Liefting bekend waren gemaakt, komen nu met een alternatief dat volgens ons haalbaar moet aldus Vlaming. De stichting zegt rbij ook het huidige bedrijf van Lap, de echtgenoot van Liefting, okken te hebben, jemeester en wethouders zeiden mi in principe bereid te zijn mee werken aan een verzoek van ting om aan de Witteweg tegen- het voetbalveld van ZDH een w bloembollenbedrijf te stichten, college deed dat met tegenzin ting kon het college echter aan- >n dat het bollenbedrijf dat zij n« nenteel runt aan het Klif aan de w ;na voldoet om in aanmerking te len voor $en agarisch B-blok. Op blok wil Liefting een schuur bou- met een goothoogte van 4,5 er. Inwoners van Den Hoorn rea- rden geschokt op de plannen, actie tegen de plannen leverde handtekeningen op in het dorp. voornemen is ook omstreden, Idat het bedrijf van Liefting is ge- igd op hetzelfde adres van haar Arie Lap. Veel mensen hebben (vermoeden dat zij aan een xle bouwblok proberen te komen rhet bedrijf te splitsen. Volgens beleid van de gemeente mag per bedrijf maar één bouwblok worden toegekend. Volgens Liefting is er geen sprake van een splitsing, maar is zij in 1997 voor zichzelf met een eigen bedrijf begonnen, nadat ze een opleiding voor bollenteelt had ge volgd. Advies De SAT adviseerde het college een paar maanden geleden bij de vraag of er wel of geen medewerking ver leend zou moeten worden aan een verzoek van Liefting Volgens de stichting zou de huidige beoogde locatie in De Naai de minst slechte oplossing zijn. Volgens het college wees het advies van de SAT uit dat Liefting aan alle criteria voldeed om in aanmerking te kunnen komen voor een bouwblok. Kees Kok, bewoner van de Witteweg en één van de ini tiatiefnemers van de handteke ningenactie, zei later bij de over handiging van de handtekeningen dat het college het advies van de SAT verkeerd had geïnterpreteerd. Tijdens het aankomend overleg met de SAT en de WLTO wil wethouder Nel Eelman nog eens praten over de visie van de SAT, aldus een woord voerder van de gemeente. De WLTO is erbij omdat het overleg met alleen over de schuur van Liefting gaat. Volgens voorzitter Jaap Hin van de WLTO wordt er ook meer algemeen gesproken over de invoering van agrarische bouwblokken en verbreding van de landbouw. 'Het is de bedoeling dat we met elkaar in discussie gaan over de vraag hoe we om moeten gaan met open ruimte.' Vlaming wijst er nadrukkelijk op dat het met de Stichting Agrarisch Texel is die beslissingen neemt over de schuur, maar het college. Liefting heeft eind oktober een bouw vergunning aangevraagd bij de ge meente voor de bollenschuur. Vol gens een woordvoerder van de gemeente duurt het nog een tijd, voordat het duidelijk is of toestem ming kan worden verleend Daarvoor moet eerst een planologische proce dure worden opgestart. Voor realisa tie van de plannen op de beoogde locatie is een bmnenplanse wijziging VERVOLG VAN PAGINA 1 ■rmijn 7,5 keer duurder is dan wel rilden, omdat zonder bestrijding itisch elke iep doodgaat, maar opgeruimd wordt als het hout tl is en dat is bewerkelijker dan hout opruimen. OZB college laat blijken dat de dek- die nodig is voor de gewijzigde isidiering van schoolzwemmen, ixploitatie van Tusse de Banke. de isidie voor De Lindeboom en de gdtandverzorging kunnen worden lekt in het kader van de meer- nbegroting. De verhoging van de oerend zaakbelasting (OZB) kan beperkt blijven tot trendmatig, 3,5 procent. Zou de gemeente- d het college niet volgen wat be de nu voorgestelde bezuinigin gen of als zij nieuwe uitgaven zou willen doen, dan zou de OZB (of de toeristenbelasting) verder omho'ög moeten. Elke stijging van de uitgaven of daling van de bezuinigingen met €15 000,- veroorzaakt 1 procent extra stijging van de OZB. Als zou worden besloten deze lasten met de toeristenbelasting te dekken, dan zou deze voor elke €30.000.- extra uitga ven of minder bezuiniging met één eurocent per nacht moeten worden opgetrokken. Investeren móet De bezuinigingen die momenteel in de raad ter discussie staan, wekken ten onrechte de indruk dat de ge meente op zwart zaad zit. Feit is dat er wel degelijk behoorlijke reserves zijn, maar dat het beleid erop gericht is deze in stand te houden of te ver sterken. Ze zijn nodig voor investerin gen, in het bijzonder voor uitgaven waarvan een stimulerend effect wordt verwacht voor de lokale economie. van het bestemmingsplan nodig (ar tikel 11 van de Wet Ruimtelijke Orde ring) De Naai heeft een agrarische bestemming. Ook moet een bmnenplanse vrijstelling (artikel 15 Wet Ruimtelijke Ordening) worden verleend, omdat de goothoogten hoger worden dan 3,5 meter (het maximum volgens het huidige be stemmingsplan). De provincie heeft het laatste woord. Ook moeten de bouwplannen worden getoetst aan de Vogel- en Habitatrichtlijnen Vol gens de woordvoerder wordt met het opstarten van de procedure gewacht tot na het overleg tussen de ge meente, de SAT en de WLTO. De Texelse sportvissers presteerden deze week goed bij het Nederlands kampioenschap kustvissen in Zee land. Nadat de wedstrijd een uur was uitgesteld in verband met de harde wind, werd van 10.00 tot 14.00 uur gevist. De volledige uitslag is nog niet bekend, maar in een deelnemersveld van 150 vissers eindigden alle Texelse deelnemers bij de eerste 75 deelnemers. Als korps eindigde het Texelse team met 47 punten op een vierde plaats. Johan Hopman en Nico Tessel vissen op 23 en op 30 novem ber een serie van zes wedstrijden om een plaats in de ploeg voor het we reldkampioenschap. Daarvoor ko men alleen de beste vijf vissers in aanmerking, tien anderen doen mee aan de interlandwedstrijden. Het waterschap krijgt vergunning voor het verbreden en verleggen van een sloot ten westen van de Pontweg achter de kartingbaan bij Akenbuurt. Daarbij zullen natuur vriendelijke oevers worden ge maakt met een zeer flauw talud, waardoor gevarieerde planten groei wordt bevorderd en de bergingsmogelijkheid voor zoet water wordt vergroot. 'past in het Masterplan Water, maèr een probleem was dat het be treffende gebied een archeologische vindplaats van hoge waarde is. Er zijn hier bewonmgssporen gevonden uit de Midden en Late Ijzertijd en de Romeinse tijd. De provincie had daarom geadviseerd geen aanleg- vergunning te geven voor het graaf werk. Mocht de gemeente de vergun ning toch willen geven, dan zou de voorwaarde moeten gelden dat het werk wordt begeleid door archeolo gen. Wat het college betreft zal het laatste gebeuren De kosten daarvan (ca EUR2.500,-) komen voor rekening van de aanvrager, dus het Water schap Hollands Kroon. Het college vindt het een mooie gelegenheid om meer te weten te komen over de ar cheologische geschiedenis van dit gebied dat tot het oudste deel van Texel behoort. VERVOLG VAN PAGINA 1 -Jnpen Een andere mogelijkheid is medewerkers van Uitwaterende zen dergelijke storingsdiensten in draaien. Volgens De Vries is dat Her een optie waarover nog wordt lacht. Volgens hem zorgt PWN er ader geval voor dat storingen ook januari 24 uur per dag verholpen men worden. 'We knippen het adje niet door' Volgens Van rsum hebben mensen van Uit terende Sluizen al een kijkje geno- n. 'De jonge machinisten zagen wel als een uitdaging om ook hier ide slag te gaan.' Het pompsta- t beschikt over vier pompen, lestal draait er één, op drukke da- zijn soms drie pompen tegelijk in {png. Drijver i deel van de andere werkzaam- len die de PWN-medewerkers op het eiland verrichten, wordt door de waterleidingmaatschappij uitbesteed aan Drijver Bouw aan het Schilde rend. Het gaat onder meer om (kleine) reparaties aan waterleidingen, het leggen van leidingen en het contro leren van de brandkranen. Voor Drijver betekent het een uitbreiding van het takenpakket. 'We verrichten al dertig jaar werkzaamheden voor de waterleidingmaatschappij', aldus Jaap Drijver. 'We werden al ingescha keld bij grote storingen en straks worden we wat sneller ingeschakeld.' Voor storingen in de waterleiding moeten mensen na 1 januari gewoon het storingsnummer van het PWN blijven bellen. PWN geeft vervolgens opdracht aan Drijver Bouw om de storing te verhelpen. Volgens Drijver is het niet de bedoeling dat mensen rechtstreeks naar zijn bedrijf gaan bellen. De materialenopslag bij het pompstation verhuist op termijn mo gelijk ook naar Drijver Bouw. PWN bekijkt bij meerdere pompstations of de opslag ook kan worden uit besteed. Volgens Drijver kunnen materialen als koppelstukken en lei dingen bij de al bestaande opslag worden toegevoegd. De extra werk zaamheden leiden volgens Drijver niet tot extra werkgelegenheid. De aanleg van nieuwe waterleiding wordt volgens Van Leersum vaak al gecom bineerd met de aanleg van kabels en leidingen voor andere doeleinden. De veranderingen bij het pompsta tion komen volgens PWN-woord- voerder De Vries voort uit een al lan ger lopende reorganisatie binnen het bedrijf. Uit een onderzoek dat enkele jaren geleden werd gehouden, bleek dat het PWN het goed deed. maar dat de prijs van het water hoog was. Met de reorganisatie wil het PWN volgens De Vries de prijs omlaag brengen. 'Het afgelopen jaar was het al met zes cent gedaald en volgend jaar daalt het ook met zes cent.' De vijf medewerkers kregen negen we ken geleden te horen dat het station onbemand zou worden. Ze gingen allemaal akkoord met de 55-plus- regeling die hen werd aangeboden. Ze worden met ontslagen, maar krij gen tachtig procent van het laatst verdiende loon. TOT VOLGENDE. WEEK Pompstation van het PWN aan de Westerweg. Vanaf 1 januari wordt het niet meer bemand. De aansturing van het water wordt dan Pit Andljk geregeld. (foto Jeroen van Hatlum) Toen de controleur van de ANWB de nieuwe vakantiehuizen van de familie Keijservan De Ruyterplaats aan de rand van Den Burg inspec teerde, viel hij van de ene verba zing in de andere. Zo'n overdaad aan luxe was hij nog niet eerder in een recreatiepark tegengekomen. 'Zóveel sterren heb ik niet', sta melde hij. 'Slechts' vijf sterren dus voor de negen vakantiehuizen van Villapark De Ruyterplaats dus, Texels jongste vakantiepark. Er heerst een drukte van belang als de verslaggever vrijdagmorgen om een uur of elf een kijkje neemt in het vakantiepark aan de rand van Den Burg. Het is wisseldag. Nadat de gasten om een uur of tien zijn vertrok ken, neemt de schoonmaakploeg bezit van de fonkelnieuwe huisjes. Het werk moet grondig gebeuren, maar ook in korte tijd. Want 's mid dags staan de nieuwe gasten alweer voor de deur. 'De huisjes zijn goed bezet. Ondanks dat we nog maar net open zijn, krijgen we veel gasten. Veel boekingen via de WV, maar we pluk ken ook al de vruchten van de mond- tot-mondreclame', vertelt Keijser tij dens een rondleiding over het park. Wie in het veen zit, kijkt niet op een turfje, wie ruim in z'n land zit dus met op een metertje meer of minder. Met een oppervlakte van zo'n anderhalve hectare is het park ruim opgezet, de huisjes staan op flinke afstand van elkaar en hebben elk twee (fraai bestrate) terrassen. Binnen kan de huurder zich onder dompelen in luxe. Zelfs de meest verwende gast moet wel opkijken van de sfeer en het comfort. De Keijsers hebben kosten noch moeite ge spaard om het hun gasten naar de zin te maken. Een royale keuken, die van de modernste gemakken en appara tuur is voorzien. Vanuit de woonka mer kijkt de huurder uit over de lan derijen in De Mars, wat ook het geval is als men aan de eettafel zit. Op meubels is evenmin bespaard. Kas ten van degelijk geloogd eiken, een bankstel van echt leer en een mas sief houten eettafel. Luxe gordijnen en vitrage verhogen de sfeer Op de grond verwarmde plavuizen en aan de muur foto's van Texelse tafereel tjes. Boven de bank een vergroot exemplaar van een strandtafereel, dat op linnen is afgedrukt en daar door oogt als een schilderij. Als Keijser de deur van de kast opent, komt er een breedbeeld televisie te voorschijn, voorzien van DVD en an dere snufjes. Ook op de bovenverdieping is één en al het luxe wat de klok slaat. In de badkamer een groot ligbad met bubbelmachine, een stoomcabine, televisie en video in elke slaapkamer en een balkon met uitzicht. Het ziet er allemaal netjes afgewerkt uit. Als Cobie en Reijer Keijser in de zithoek van één van hun nieuwe vakantiewoningen. (Foto Gerard Timmerman) de huisbaas tijdens een inspectie ontdekt dan een rietje uit de kap uit steekt, schuift hij dat nog even op de goede plek. 'De inrichting is de verdienste van Cobie', complimenteert hij zijn echt genote. 'Alles moest passen bij el kaar, één geheel vormen', vertelt ze. In haar streven naar perfectie heeft ze geen detail overgeslagen. Op het eetservies prijken zelfs afbeeldingen van Texelse schapen. 'Onze gasten moeten, ook als ze binnen zijn, het gevoel hebben dat ze op Texel zijn. Vandaar die foto's en dat servies. Want, zeker als het weer wat minder is, gaan de mensen niet veel de deur uit. Ze genieten van de luxe en ver trekken hier met een voldaan gevoel. We krijgen veel complimentjes. Om eens te ervaren hoe het voelt, hebben we zelf ook een weekendje in zo'n huis doorgebracht. We vonden het jammer dat het weekend zo snel om was en we weer terug naar onze woonboerderij moesten. Want maan dag stonden de huurders weer op de stoep.' Hoewel ruim opgezet, had Keijser het liever nóg iets groter aan gepakt. 'Maar op grond van het bestemmingplan mochten we niet groter bouwen dan zeventig vierkante meter. Wel jammer, want vooral de slaapkamers op de bovenverdieping zijn door de schuine kappen eigen lijk iets kleiner dan ik had gewild. Ik denk dat de gemeente er in de toe komst met onderuit kan de omvang te verruimen.' Het vakantiepark is het resultaat van een strijd die de Keijsers jarenlang hebben gevoerd. Eerst touwtrekken met de gemeente, die er uiteindelijk in toestemde om inpandige apparte menten uit de boerderij in luxe vakantiewoningen om te zetten. Daarna volgde het ontwerp, waarbij Keijser een dikke vinger in de pap wilde houden, wat hem met altrjd in dank werd afgenomen. 'Maar het moest worden zoals wij het wilden.' Ruim een jaar geleden startte de bouw. die Keijser in eigen beheer uit voerde. Hij schakelde tal van bedrij ven m, tot en met Hongaarse riet dekkers aan toe. 'Het is een spannende tijd geweest, met best veel stress. We hebben heel wat meegemaakt, soms was het echt niet leuk meer. Maar niemand mocht me dwarsbomen, hield ik mezelf voor. We hebben er tot de laatste dag voor geknokt en er veel van geleerd. We zijn er sterker uit vandaan gekomen en trots op het resultaat. Ook de ge meente reageerde bij het afschouwen enthousiast De voltooiing van de vakantiehuizen is een fase in een totaalproject dat De Ruyterplaats tot een soort stoetenj moet maken. 'Zelf ben ik gek op paarden en als ik zie wat voor proble men sommige mensen met hun die ren hebben, dan denk ik: dat kan beter.' Keijser verwacht dat er onder overkantse paardenliefhebbers vraag zal zijn naar verblijfsaccommodatie, met daaraan gekoppeld stalruimte waar gasten hun paard kunnen on derbrengen. Ook heeft hij plannen voor de bouw van een overdekte hal met een paardenbak. Verder heeft hij toestemming voor de bouw van een verblijf waarin meerdere kleine groe pen kunnen worden ondergebracht. De Wereldwinkel is vandaag en mor gen in zwembad Molenkoog, zodat mensen er kerstpakketten kunnen samenstellen met producten uit de Derde Wereld. Vandaag (vrijdag) is dat mogelijk tot 22.00 uur. Morgen is de Wereldwinkel van 10.00 tot 13.00 uur aan de Slingerweg in Den Burg. De winkel hoopt met de activiteit een deel van het inkomen, dat wegviel nadat de gemeente overstapte van koffie met het Max Havelaarkeurmerk op Douwe Egberts, te compenseren. De uitbreiding van de Jozefschool met twee lokalen is niet alleen van de baan, maar betekent voor het schoolbestuur ook nog een finan ciële strop. De gemeente is niet bereid op te draaien voor de uitga ven die al zijn gedaan voor de ar chitect, de bouwleges, het grond onderzoek en andere voorberei dingen. Zoals bekend gaat de bouw niet door omdat bij de jaarlijkse telling op 1 ok tober is gebleken dat het aantal leer lingen met 23 is gedaald zodat de lo kalen niet nodig zijn Het college redeneert dat het schoolbestuur veel eerder moet hebben geweten van deze teruggang, maar desondanks plannen ging maken voor de uitbrei ding. Als opdrachtgever moet zij de kosten daarvan dan ook maar voor eigen rekening nemen. Het zou gaan om een bedrag van rond €20.000,- B en W wijken met deze beslissing af van het advies dat zij van hun amb tenaren hadden gekregen. Die von den het billijk dat de gemeente de kosten betaalt, omdat die anders toch ten laste van het beschikbare krediet waren gekomen. Schok Bij het schoolbestuur is de beslissing van het college hard aangekomen. Voorzitter Mare Meskers: 'Het is niet redelijk. Meer dan een jaar geleden zijn we begonnen met de bouwplan nen. Dat het leerlingenaantal zo sterk zou teruglopen wisten we toen niet. Dat week af van de prognoses die wij en de gemeente hanteren. De plan nen hebben herhaaldelijk ter discus sie gestaan, omdat ze op een gege ven moment ingrijpend zijn veranderd en omdat een artikel 19-procedure nodig was. De gemeente is er steeds bij betrokken geweest en heeft nooit laten blijken dat het geen zin meer had om ermee door te gaan. ledereen is gewoon te goeder trouw geweest en het is dan erg bitter om zo'n reke ning gepresenteerd te krijgen'. Meskers hoorde over het b en w-be- sluit van een journalist van deze krant en kon nog met overleggen met de rest van zijn bestuur. Hij gaat er ech ter van uit dat met het gemeentebe stuur gepraat zal worden. Overigens vindt hij dat de bouwplannen van de school niet definitief van de baan zijn. 'Ze staan in de ijskast. Het is heel goed mogelijk dat het aantal leerlin gen weer stijgt en dan komen ze op nieuw aan de orde'. Dat laatste is strijdig met de prognose van de ge meente, die erop neerkomt dat het aantal leerlingen zich ook op termijn met zal herstellen en zelfs nog verder kan dalen VRIJDAG 1 NOVEMBER 2002

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5