'otale kosten miljoen Plan riolering krijgt 1 definitieve vorm Stevenaak bijna veertig uur aan grond bij De Cocksdorp College houdt caravanpark seizoenwerkers in beraad 'Veel pijn, maar vel een belevenis' m ten wTU wer JT HflCUTELU/ee in anYoom coa^Q zooz \\'at ik zeggen wou... .TEXELSE COURANT Sjoelen ANBO vergadert Waarheen leidt hun weg? Vallende takken bedreigen publiek Marathonlopers volbrengen 'New York' VRIJDAG 8 NOVEMBER 2002 arbeiders werd acuut toen de ge meente in het kader van het verscherpte handhavingsbeleid ging optreden tegen de vaak onverant woorde wijze waarop mensen in schuren en caravans in schuren wer den ondergebracht. Eerst viel de keus op een terrein in Oudeschild. Toen het dorp daar tegen protes teerde. werd besloten mogelijkheden te openen aan het Mienterglop in De Koog. Die gang van zaken op zich zelf had al irritatie gegeven in de bad plaats. 'Waarom moeten wij accep teren wat men in Oudeschild niet wil?' Dorpscommissievoorzitter Frits Agter zei ervan overtuigd te zijn dat het beoogde caravanpark een bron van onrust wordt, vooral in de nacht, als de bewoners per auto, brommer of te voet van hun werk komen. 'Men sen zijn in het donker vaak bang en reageren dat af door luidruchtig te zijn. Ze gillen als varkens'. Agter had ook een tip voor een betere locatie: de Rozendijk. Bij een bedrijf aldaar staan al caravans waarin werknemers zitten en die door de gemeente wor den gedoogd. Als dat park wordt uit gebreid kunnen de seizoenarbeiders daar terecht en dan zitten ze ook nog meer centraal op het eiland. Er is ook nog sprake van geweest dat de noodcamping naar De Koog zou worden verplaatst in combinatie met een camping voor seizoen werkkrachten, maar wat dat betreft was wethouder Eelman stellig: 'Geen sprake van. De noodcamping gaat niet naar De Koog Het is strijdig met het beleid' Ook in de rondvraag van de bijeen komst was nog veel gesputter te ho ren tegen het 'onzalige plan' om aan het Mienterglop een camping voor seizoenwerkers te stichten en nog wel voor tien jaar. Een van de tegen standers was de in die buurt wo nende Han Fischer. 'Ik heb mijn me dewerkers vroeger altijd zelf moeten onderbrengen. Waar bemoeien jullie je eigenlijk mee?' Eelman legde uit dat het een gevolg is van het ge meentelijk optreden tegen de onver antwoorde wijze waarop veel seizoenwerkers waren onderge bracht Het ligt dan in de reden dat dezelfde gemeente meewerkt aan een betere opvang, al blijft het zeker wat de financiën betreft een verant woordelijkheid van de werkgevers. Een andere vragensteller meende dat het op één terrein samenbrengen van seizoenwerkers een 'getto' zou ver oorzaken. Hij vond dat de werkers verdeeld zouden moeten worden over bestaande recreatiebedrijven op heel Texel, ze zouden dan ook dicht bij hun werk kunnen zitten. Tijdens de discussie kwam aan de orde dat gebrek aan woonruimte voor seizoenwerkers nauw samenhangt met de woningnood op Texel in het algemeen. Talloze mensen wonen in schuurtjes en caravans, omdat er geen gewone huizen beschikbaar zijn. Nel Eelman verwees naar het provinciale contingentenbeleid als belangrijkste oorzaak. Het aantal woningen dat Texel mag bouwen is beperkt. Koger Rien Mast had een nieuw argument waarmee verruiming van de contingenten bepleit zou kun nen worden: in de loop der jaren zijn tal van woningen verbouwd tot win kels. Het zou logisch zijn dat wordt toegestaan dat de aldus verdwenen woonruimte terugkomt als nieuw bouw, vooral in de vorm van kleine woningen. Op de website www.texelsecou- rant.nl kunnen bezoekers reageren op de stelling dat seizoenarbeiders verspreid moeten worden gehuisvest over bestaande recereatieterreinen. Op donderdag 24 oktober werden in De Buureton in Den Burg sjoelwedstrijden gehouden voor het Texels kampioenschap voor senio ren. Als trouw vakantieganger en abonnee van de Texelse courant voel ik mij verbonden met het eiland en als ik er verblijf, ben ik een trouw sjoeler. Toen ik dan ook de aankondiging in de krant las. ben ik op 24 oktober naar Texel gegaan. Ik had een wedstnjdbeker bij me om als pnjs aan te bieden. Tot mijn verbazing kreeg ik bij binnenkomst te horen dat ik met mee mocht doen, want het was al leen voor eilandbewoners. Uit de advertentie in de krant was dit met op te maken. De wedstrijd was voor alle senioren en met alleen voor de leden van de sjoelclub Onvernchterzake kon ik weer naar de vaste wal gaan. Ik was vreselijk teleurgesteld en der tig euro lichter door mensen met wie ik in de vakanties al acht of negen jaar sjoel. Omdat in de krant met duide lijk was aangegeven dat ik met wel kom was, vind ik het niet meer dan billijk dat de commissie van ont vangst mij schadeloos stelt en mij deze dertig euro terugbetaalt. Mijn teleurstelling kunt u niet wegnemen. L. Noot. Groningen. De leden van de afdeling Den Burg van de ANBO komen woensdag 13 november bijeen voor de najaars- vergadenng. Locatie is diensten centrum De Buureton (Molenstraat 2). aanvang 14.00 uur. Na de pauze ver telt Dick van der Wel. hoofd bureau Sociale Zaken van de gemeente, over de Wet Voorzieningen Gehandicap ten (WVG) en de Bijzondere Bijstand. 'We hebben ons vierhonderd me ter vergist', constateert navigator Marc Jongedijk van stevenaak Labohème uit Enkhuizen. Door het verkeerd inschatten van de eigen positie op de kaart lag het 28 me ter lange en 5 meter brede schip vanaf maandagavond bijna veertig uur vast op het wad ten oosten van De Cocksdorp. Aan boord waren negentien mensen. Woensdag ochtend wist de KNRM het schip vlot te trekken. De Labohème is de tweede deelne mer van de zogeheten zeilrace Slag in de Rondte die vastliep bij Texel. Af gelopen weekeind zat de Poseidon uit Harlmgen (een 36 meter lange, en 6,30 meter brede tjalk) bijna 24 uur aan de grond bij De Bollen nabij Oudeschild. Bij de zeilrace moeten de deelnemers in een week tijd vanuit Harlingen alle Waddeneilanden aandoen. Ze mo gen daarbij geen GPS gebruiken om hun locatie te bepalen en er mag niet op de motor worden gevaren Maandagavond rond 19.00 uur liep de Labohème aan de grond toen het onderweg was van Vlieland naar Texel. Dat gebeurde zo'n vier mijl ten oosten van De Cocksdorp op de Jack IJsrbank Volgens navigator Jongedijk gebeurde dat zo'n vijftig minuten, nadat het hoogwater was geweest. Doordat het water afgaand was, lukte het niet op eigen kracht ios te komen. Het schip had een diep gang van één meter. Pogingen om bij de volgende hoogtij weg te komen, mislukten eveneens, omdat de wind naar het oosten was gedraaid. Het water kwam daardoor minder hoog Jongedijk: 'Daarna hebben we via de Brandaris de KNRM gewaarschuwd.' Reddingboot Jacoba Elisabeth uit De Cocksdorp kwam poolshoogte ne men. Pogingen om het schip los te maken, werden niet ondernomen. De redders moesten er voor opletten dat het aandnjfsysteem door de ondiepte geen beschadigingen zou oplopen. De sfeer aan boord van de stevenaak was volgens Jongedijk ondertussen goed. Alle negentien opvarenden ble ven de hele tijd aan boord. De ploeg had voldoende proviand bij zich om het tot vrijdag uit te houden. Wel ver loor het schip de goede positie die het vóór het vastlopen nog had in de race, aldus Jongedijk. Woensdagochtend voeren de Jacoba Elisabeth en De Zalm uit De Koog om 8.00 uur uit voor een reddingpoging. Reddingboot Martijn Koenraad Hof van de Antillen (Sint Maarten) die tijdelijk bij de gebroe ders Betsema in Oudeschild voor groot onderhoud ligt. werd eveneens ingezet. Dat gebeurde ook al bij het vlottrekken van de Poseidon. De Martijn Koenraad Hof moet vaaruren maken, voordat hij teruggaat naar Sint Maarten. Om 8.15 uur waren de reddingboten ter plaatse. Met De Zalm werden trossen overgevaren en het anker van de Labohème gebor gen. De Jacoba Elisabeth en de Martijn Koenraad Hof begonnen daarna, vastgehaakt aan het schip, met hun waterjets zand onder de bodem weg te spoelen. Om 9.45 uur lukte het de redders om het 28 me ter lange schip los te krijgen. Het schip zette daarna koers richting Enkhuizen. De deelname aan de zeil race werd gestaakt. Jongedijk: 'D<_ motor is aangeweest en dan mag je niet meer meedoen.' De plannen om aan het Mien terglop bij De Koog een park van 60 stacaravans te stichten voor het onderbrengen van seizoenkrach ten staat even in de ijskast, maar is niet van de baan zolang het col lege in overleg met betrokken or ganisaties zoals WLTO, Horeca Nederland en TVL geen andere mogelijkheid heeft gevonden. 'We moeten toch érgens een plek vin den', aldus wethouder Nel Eelman dinsdagavond in dorpshuis De Hof in De Koog, waar de dorps commissie en inwoners heftig fulmineerden tegen de locatie Mienterglop. Eelman legde er de nadruk op dat het op fatsoenlijke en veilige wijze onderbrengen van medewerkers in de eerste plaats een verantwoordelijkheid is voor de betrokken werkgevers. De noodzaak om woonmogelijk- heden te scheppen voor seizoen- tempoverhogmg heb ik later moeten bezuren. Het laatste stuk liep ik met enorme pijn in mijn benen.' Cees Goslinga had nog even de hoop bin nen de vier uur te eindigen, maar na weer een brug zakte zijn tempo terug naar 7,5 km per uur. Maar met een tijd van 4.17.01 heeft hij geen reden tot klagen Rose eindigde in 4.33.32, waarmee ze 700ste van de 10.000 deelnemende vrouwen werd. 'Het was een prachtige ervaring. Je kijkt je ogen uit. En veel verklede lopers Spiderman, de kerstman, één groot feest.' Cees: 'En het enthousiasme van het publiek. De hele wedstrijd lang. Ik heb nog nooit een Elfsteden tocht gereden, maar ik denk dat ik de sfeer nu wel een beetje ken.' Toen de Texelaars tijdens de terug tocht op het vliegveld een hapje gin gen eten, deed zich een incident voor. Rose Goslinga: 'Ik hoorde twee vrou wen toevallig vragen of zij een Kooger van Texel kende. "Ik wel", zei ik toen. Bleek Pieter Jan zijn tas te zijn kwijt geraakt. Zij hadden hem gevonden. Maar omdat de tas was achtergela ten, dachten ze dat er een bom in zat. Ze nemen de veiligheidsmaatregelen daar erg serieus, het was een hele toer om de tas terug te krijgen.' Staatsbosbeheer (SBB) heeft een wandelpad langs de Tureluur in de Dennen afgesloten. Reden is dat langs het pad nogal wat bomen met dode takken staan die eruit zouden kunnen vallen en daarmee een ge vaar vormen voor wandelaars. SBB wil deze bomen omzagen, maar moet daarmee wachten tot machines het nu erg natte pad kunnen gebruiken zonder het te vermelen. Dit is ook mogelijk wanneer de bodem bevro ren is. De dode takken zitten vooral in esdoorns, die met goed bestand zijn tegen de hoge grondwaterstand, die is gestegen na de uitvoering van het project Tureluur Wegens de afzetting wordt de route van het natuurpad De Mient tijdelijk aangepast. SBB pakt het pad vol gend jaar grondig aan, door delen te verhogen en andere te verleggen. aanleg van riolering in het buitengebied van Texel kost 500.000,- Een derde van dit bedrag zal worden omge- gen over de percelen die worden aangesloten en de rest irdt via het rioolrecht betaald door de reeds aangeslo- Texelaars in de dorpen. Voor de aansluiting van een wone woning in het buitengebied moet straks €3.000,- irden betaald. Als het om een boerderij of ander bedrijf jat, is het dubbele verschuldigd. De gemeente heft deze (dragen in de vorm van een baatbelasting die over tien ir wordt uitgesmeerd. Deze belasting in één keer afko elt kan ook. Naast de baatbelasting zijn éénmalig aansluit- isten verschuldigd, die afhankelijk zijn van de afstand sen het gebouw en de persleiding langs de weg. Bij een itand tussen 10 en 40 meter bedragen ze €1.845.- een zojuist uitgekomen notitie is gemeentelijk beleid ten aanzien de riolering van het buitengebied ivel definitief vastgelegd Er is gdung overleg met allerlei mstan- aan vooraf gegaan en er zijn keu- gemaakt wat betreft de techni- e en financiële mogelijkheden. Jraad was te kiezen voor de meest ilmatige oplossingen, met het igste rendement en de laagste atschappelijk kosten, rekening idend met het Masterplan Water je omstandigheden die per geval schillen. De samenstellers van de X itie spreken van 'maatwerk'. 800 percelen n 800 huizen in het buitengebied momenteel niet aangesloten op rooi. Het afvalwater wordt via een irput of septische tank geloosd op sloot of geïnfiltreerd in de bodem, aand 2005 is dat verboden en eten de percelen zijn aangesloten de riolering of beschikken over eigen zuivering. Nu al staat vast de aanleg van de riolering op iel een paar jaar langer gaat duren, ar er kan van worden uitgegaan dit geen probleem zal zijn en dat bzingsverbod pas wordt gehand- ild als alles klaar is. i binnen een afstand van 40 me- van het riool zit, is verplicht aan te iten. IB A's ten grotere afstand mag men zijn alwater ook behandelen met een teterde septic tank (VST) van min us 6 kubieke meter of een meer r/anceerde installatie (IBA) die een I beter zuiveringsresultaat geeft, mede afhankelijk is van de bio- sche kwetsbaarheid van de om- ing. Wat kwetsbaarheid betreft it Texel drie gebieden. Het minst etsbaar is praktisch de hele irlandse polder, de Prins Hendrik polder en een stuk land ten zuidwes ten van Den Burg. Hier hoeft geen persleiding te worden aangelegd en kan het lozen op de sloot gewoon doorgaan, maar wel via een verbe terde septische tank. Het hier ge loosde water hoeft met meer dan voor 65% gezuiverd te zijn. Als kwetsbaar geldt grofweg het groot ste deel van het oude Texel en de oude polders (zuiveringseis 80%). Zeer kwetsbaar zijn de duinen, het Hogeberggebied en de diverse na tuurgebieden met directe omgeving, waar het geloosde water voor 90 tot 99% gezuiverd moet zijn. 339 aansluitingen Wat de financiën betreft, is aanslui ten op het riool aantrekkelijk tot een afstand van 230 meter tussen pers leiding en gebouw. Bij een grotere afstand valt een vorm van individuele afvalwaterbehandeling voordeliger uit. Op dit moment gaat de gemeente ervan uit dat van de 800 ongerio- leerde percelen er 339 op het riool zullen aansluiten. In 434 gevallen kan in beginsel worden gewerkt met een verbeterde septische tank en in 36 gevallen is een IBA nodig. Op deze aanname is de totale kostenpost van €5,5 miljoen gebaseerd Doel van de riolering en de indivi duele zuiveringen is uiteraard het te rugdringen van de vervuiling (emissie) van het bodem- en oppervlaktewater. De mate waarin dat nodig is, verschilt per deelgebied. Voor elk deelgebied geldt een bepaalde norm. Het komt goed uit dat in de kwetsbare gebie den van Texel diverse bungalowpar ken liggen die al lang geleden werden gerioleerd en dus totaal geen emissie geven. De in hetzelfde deelgebied staande woningen behoeven wat hun emissie betreft met aan de hoogste normen te voldoen, omdat de gemid delde vermindering (reductie) van de emissie evengoed voldoende is. Omdat de Texelaars die in aanmer king komen voor rioolaansluiting graag willen weten wat zij straks aan baatbelasting moeten betalen, geeft de ambtelijke notitie voorbeelden. Voor een woning is het tarief dus €3.000,-. Voor een vakantiewoning idem. Dus betaalt iemand die op zijn erf een zomerhuisje heeft €6.000,-. Een boerderij, dus een bedrijf, betaalt €6.000,- Staat op het erf een zomer huisje dan is het tarief €9.000,-. Voor een boerderij met een inpandig ap partement geldt echter niet meer dan het bedrijfstarief, dus €6.000,-. Voor een woonhuis met meerdere vakantiehuisjes gaat het in de papie ren lopen want, dan is voor de wo ning €3000,- verschuldigd plus het zelfde bedrag voor elk vakantiehuisje. Dezelfde systematiek geldt voor een boerderij met meerdere vrijstaande huisjes, dus €6.000 - plus €3.000,- voor elk huisje Voor een mini- camping bij een boerderij wordt €3.000,- in rekening gebracht, zodat het totale tarief voor de kampeerboer €9.000,- wordt. Mocht er twijfel zijn of het gaat om een woning of een bedrijf, dan geeft het bestemmings plan uitsluitsel. Minder zuiveringen De plannen voorzien met alleen in de aanleg van riolering en individuele zuiveringen, maar vermelden ook andere maatregelen om de kwaliteit van het oppervlaktewater te verbete ren, zoals het opheffen van enkele riooloverstorten. Het is de bedoeling de kleine rioolzuiveringsinstallaties van 't Horntje en Oudeschild op te heffen. De resterende zuiveringen - met name die van Everstekoog - heb ben capaciteit genoeg om het afval water te verwerken, ook als daar straks het afvalwater uit het gerioleerde buitengebied bijkomt. De aanleg van het persriool in het buitengebied is feitelijk al begonnen. De eerste stukken zijn gelegd langs de Westerweg, in de Ploegelanden en bij De Ruyterplaats. De verdere volg orde van werken hangt af van urgen tie en efficiency. Omdat in Het Noor den problemen zijn met de afvalwaterverwerking, komt dat ge bied als eerste aan bod. Verwacht wordt dat het hele project rond 2008 kan worden opgeleverd. De rioleringsplannen worden dinsdag 19 november besproken in de raads commissie Grondgebied. De ge meenteraad beslist op dinsdag 10 december. rNthonloopster Rose Goslings op de Varrazano Narrows brug, tussen Staten Island en Brooklyn, met op de achtergrond (niet zicht- f") Manhattan. ifoio eens Goumgai Witte liepen, net als tijdens de voorbereiding,gelijk op. Totdat Witte op eén van de vier bruggen aanzette en zijn loopmaat hem moest laten gaan. Vermoedelijk is deze krachts inspanning Witte aan het eind opge broken. 'Ik ben de man met de hamer tegengekomen. Pieter Jan had ge zegd dat hij na een paar kilometer wel weer zou verdwijnen, maar ging niet meer weg. Het laatste stuk was lood zwaar.' Uiteindelijk passeerde Witte de finish in de toch nog respectabele tijd van 3.43.00 uur, Krugers, die naar verluidt geen grote problemen had, eindigde in 3.50.56. Gauke van Lingen, die in de dagen naar de aan loop van de marathon een blessure opliep, deed het eerste stuk op ad vies van zijn fysiotherapeut rustiger aan, met als resultaat dat zijn angst voortijdig te stranden niet be- waardheid werd. Hij finishte in 3.45.39. Pieter Jan Kooger liep de voor hem snelle tijd van 4.16.09. Rose Goslinga moest haar man tij dens een plaspauze laten lopen. 'Ik dacht hem daarna wel even in te ha len, maar dat kon ik schudden. Die naar bed en werden door het tijd verschil héél vroeg wakker. Geen ide ale voorbereiding. Maar het was ge weldig', aldus Rose Goslinga. Cees: 'Vooraf liepen we met German Silva een trainmgsrondje door Central Park. Daar liet hij zien waar hoe hij tijdens de marathon in 1994 de ver keerde kant op liep, maar hem toch nog wist te winnen. "Hier moet je niet in", zei hij nadrukkelijk.' Toen het startschot zondag viel, stond Rose Goslinga nog in de rij voor het toilet. 'Maak je niet druk', zei haar man, 'want jouw tijd gaat pas lopen als je de startlijn passeert.' Een kwartier later dan de officiële start ging het tweetal op weg, terwijl de andere Texelaars hun eigen strijd streden. Paul Krugers en Martien sje foto's kunt maken, dan kun ook nog wel een sprintje trek- n.' Het was één van de aanmoe- lingen die Cees Goslinga zon- naar zijn hoofd kreeg op het :te stuk van de marathon van York. Net als de vijf andere lelaars bracht hij de lange indsloop tot een goed einde, it deed zeer, maar het was wel belevenis', vertelt echtgenote Goslinga's, Pieter Jan Kooger, :ien Witte, Gauke van Lingen en lui Krugers hadden zich voorgeno- m in New York het leven van een eet te leiden. Elke dag vroeg naar den geen alcohol. Maar het liep ders. 'We dronken bier, gingen laat

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5