Persiflage vol lesbische seks Dp stereotype kostschoolserie Rode lijst van j/ogels op Texel i fasther Bremer schrijft bijzonder meisjesboek ft Ergernis over verkeerd gebruik paadje De Waal 'Nieuwe begraafplaats De Koog niet zinvol' In 2003 brede discussie over verkeer in Dennen .TEXELSE y COURANT' ontbekplevier vogel van het jaar College: OZB 6 procent hoger JYaar gebeurd De Schans 'OZB mag niet extra stijgen' Maatregelen tegen legionella voor eigen rekening Vervallen stolp moet worden afgeschermd VRIJDAG 8 NOVEMBER 2002 it begon zo ongezocht, als een gewoon praatje via de chatbox in de website www.gaysite.nl. Artemis - haar 'nick' (schuil- iam) om veilig en anoniem te kunnen chatten - ontmoet daar tty en denkt: Pitty? Waarom Pitty? Geen naam anno 2002. in de bekende Pitty-boeken van Enid Blyton misschien? Yes! n zo raakten we aan de praat over de meisjeslectuur van vroe- ir: pretentieloos, seksloos en enorm rolbevestigend. Volgens ij kent iedereen ze, in elk geval de dertigers van nu. We zaten reet op dezelfde lijn, het klikte.' De Texelse Esther Bremer (36), sinds jaar en dag inwoner van Amsterdam, en de Arnhemse v,Jija de Crom besloten min of meer voor de grap een vervolg schrijven, maar dan iets spannender. Met lesboseks. Het sultaat - het boek Pitty naar college - wordt donderdag 14 ipresenteerd bij boekhandel Savannah Bay in Utrecht, met ji nachtfeestje in kostschoolstijl. ther Bremer steekt vlot van wal en jat in een uurtje zo een paar hoofd- ikjes vol. Op dezelfde manier als larop het boek tot stand is geko- Toen we eenmaal ons hart ge- enlht hadden over het pretentieloze, ksloze en rolbevestigende van de ty-boeken, kwamen we op het linj >e om een vervolg te schrijven i la ier een wat oudere Pitty, ze gaat nu :el ar college, en dan wat spannender. natuurlijk seks erin, gayseks, want 'acjen maar dat zo'n school met al- m maar meiden een broeinest is allerlei spannende gedachten en >ec(igetjes. We probeerden wat korte 'Ikf istjes om te kijken of we op één lijn do ten en dat klikte geweldig. Toen >est het er maar van komen, een een ontmoeting in real life. In één ddag hebben we het hele boek op zet, bijna op scenemveau. Anja - zij tekstschrijver en journaliste - had wat voorwerk gedaan en een Pitty- g< hema gemaakt in de vastgestelde hoofdstukken en een bepaalde stil annmgslijn uitgestippeld.' >r ns uitgangspunt was: we schrijven tell tonline en proberen eerst eens tien xk ofdstukken. Kijken of het allemaal Via chatcontact op de gaysite dden wij al geroepen: wij schrijven ro n boek! Lees mee en geef jullie £ij« inmg. Er was al snel een vaste nrijjep van zo'n 125 geïnteres- Dns avi erden, die ook commentaar gaf: ■arom laten jullie die en die dat iac|en of waarom ziet ze er zó uit? We lai 33 rden ook wel eens geattendeerd iets wat niet echt logisch was of i met lekker liep. De oorspronke lijke boeken staan vol stereotypen, zoals dikke meisjes zijn lui en frisse Engelse meisjes dragen hun haar in vlechten en deprivateschool is alleen voor de gegoede burgerij. Ze zijn ook allemaal lief en onschuldig en doen niet aan seks. Terwijl een kostschool met allemaal meiden op een kluitje ons nou juist een goede achtergrond leek voor lesbische ontwikkelingen. En daar wilden we over schrijven. Zonder hoge idealen, gewoon pro bleemloos zonder heftige en moei lijke coming-out processen. We wil den een Utopia scheppen voor les bische dames, een verhaal schrijven waarin lesbische seksualiteit gewoon is.' Coming-out Bremer praat open over haar eigen seksuele voorkeur. 'De coming-out is bij mij vrij probleemloos verlopen. Pas op mijn vijfentwintigste wist ik zeker dat ik op vrouwen viel. Daarvoor was het een mógelijkheid. Ik was me wel bewust van een vage interesse, maar ik had vriendjes en dat vond ik leuk. Pas toen ik mijn eerste vriendin kreeg, wist ik: dit vind ik écht leuk. Ik dacht: wanneer zal ik het mijn ouders vertel len. Ach, ik doe het wel als er een vaste vriendin komt. Maar dat vond ik ook weer onzin, want je kunt dan nooit eens spontaan vertellen over een leuke avond in de kroeg. Ik wilde met steeds op eieren lopen. Toen kwamen ze een keer bij me logeren Mijn vader (Airs Bremer, huisschilder en toneelschrijver) had een toneel stuk voor kinderen geschreven en hij tekenen. Ze besefte toen dat dit het met was en stapte over op de leraren opleiding in de vakken Nederlands en geschiedenis, een studie die zij met succes afrondde. De oud-Texelse werkte zes jaar bij een marktonder zoekbureau en is nu al weer tien jaar werkzaam bij de Weekbladpers Tijd schriften, eveneens als markt onderzoeker. Bij de Weekbladpers verschijnen onder anderen Vrij Ne derland, Opzij, Psychologie, Voetbal International en Sport International. Schrijven heeft altijd haar interesse gehad Opstellen, dagboeken en zelfs een echt boek. 'Dat heb ik ge schreven toen ik twintig was, zuiver om te kijken of ik zoiets af kon ma ken. Honderdtien getypte A4-tjes op regelafstand één. Het ligt nog steeds in een la. Pitty is in feite mijn tweede boek Kind De bezoekers van de site stelden de persiflage zeer op prijs gesteld en al snel werd duidelijk dat Bremer en Crom een gat in de markt hadden aangeboord. 'Er is weinig lesbische pulp op de markt. Toen we bij hoofd stuk twintig waren, was er al een uit gever bereid ons boek uit te geven. Schitterend natuurlijk. We hebben precies negen maanden aan ons boek gewerkt. Net zo lang als een zwangerschap duurt. Het is een beetje ons kind.' 'leder hoofdstuk telt zes scènes, net als bij de originele P/ffy-boeken. We verdeelden de scènes en schreven steeds samen aan hetzelfde hoofd stuk. Er was een soort chemie op schrijfgebied tussen ons Zoiets als Nicci French (pseudoniem van de sa menwerkende journalisten Nicci Gerrard en Sean French, red.), ja. Al leen hebben wij ervoor gekozen alle bei onze namen eronder te zetten, al is er wel even sprake van geweest voor anonimiteit te kiezen door onder pseudoniem te publiceren. Maar het heeft toch ook wel wat, je naam op een boek te zien staan.' Intussen zijn de schrijfsters begon nen aan een vervolg: Artemis en het geheim van juffrouw Peters. Een overstap naar 'het betere boek' zit voorlopig niet in de planning. 'We gaan nog lekker even door zo,' be sluit Bremer. en mijn moeder waren naar de eerste voorstelling ergens in Brabant wezen kijken.' Moeder Lenie: 'Wij waren vol van onze eigen indrukken en wilden vertellen, maar we merkten wel dat Esther niet met de gebruikelijke rust zat te luisteren. Ze zat op het puntje van haar stoel.' Esther: 'Ik had al lang van tevoren bedacht wat mijn eerste zin zou zijn. Dus ik zei: ik heb voor mezelf uitgemaakt dat ik op vrouwen valLenie en Aris: 'Voor ons vielen er toen een boel stukjes op hun plek. Haar bezoeken aan vrouwencafés, de boeken die ze leende uit de bieb En we zeiden: als het jou tot een com pleter mens maakt, als je op deze manier in harmonie bent met jezelf, dan zijn we blij voor je Lerarenopleiding Bremer, volgde pa de MAVO en de HAVO gedurende anderhalf jaar een opleiding in reclame- en illustratief Pitty naar college verschijnt donder dag 14 november en ligt daarna in de boekwinkels Uitgever is Greber Publications in Amsterdam. ISBN 90 5592 601 9. Meer informa tie over het boek en de schrijvers is te vinden op de website www.pitty.nl. Corrie Timmer idanks alle bescherming die in jm twild levende vogels op papier pp ijgen, gaat het met veel soorten oc et goed. Het aantal bedreigde h i lorten neemt eerder toe dan af, e i instateert de Vogelwerkgroep sai xel. De groep maakt zich ook elo irgen over de stand van bepaalde enl lorten op het eiland zelf. Reden dei ior het uitgeven van een rode lijst ss in vogels op Texel. De lijst ver- 0 eldt bedreigde, kwetsbare en ge- ielige broedvogels van Texel aaraan bijzondere aandacht eb: oet worden besteed. Gisteren a a lerhandigde voorzitter Andri de insbergen het boekje aan wet- iei Juder Nel Eelman. ei en s Texelse rode lijst is een aanvulling ggi )de lijst die het ministerie van LNV 1984 heeft ingesteld en in 1994 left herzien. Op de lijst staan met troeiing bedreigde of speciaal ge- ;nl lar lopende soorten, zoals de lepel- ir. Voor de instandhouding moeten ml) leciale beschermingsmaatregelen orden getroffen, zoals de aanwij- ng van beschermingszones (vogel- richtlijngebieden). Omdat Texel bin nen een bijzondere positie inneemt heeft de twintigiarige Vogel werkgroep gemeend een eigen rode lijst te moeten samenstellen. Daarbij hebben de makers dezelfde criteria gevolgd als voor de landelijke versie. Voor zover dat mogelijk is, wordt bij elke soort aangegeven welke knel punten zich voordoen en welke maat regelen nodig zijn. Dat beschermingsmaatregelen effect kunnen hebben, leidt de Vogel werkgroep af uit de stand van de ooievaars in Nederland. Toen in 1970 in Nederland een herintroductie project van start ging, was deze soort nagenoeg verdwenen. Nu broeden er weer enkele honderden paren. 'Ook de kerkuil is in Nederland dankzij het werk van veel vrijwilligers uit de ge varenzone.' Maar met andere vogels gaat het met goed, zoals met de blauwe reiger. Bij de 10.000 broed- paren in Nederland steken de 17 paartjes die in 2000 op het eiland broedden wel erg mager af. Vorig jaar waren dat er nog maar drie. Volgens de Vogelwerkgroep is een gebrek aan Binsbergen, voorzitter van de Vogelwerkgroep, tijdens de presentatie van de Rode 'ld van Vogels op Texel. (Foto Gerard Timmerman voedsel er waarschijnlijk de belang rijkste oorzaak van dat de soms grote aantallen reigers ('s zomers 60 tot 80 en 's winters 30 tot 40) die op het ei land verblijven niet in broedconditie komen. De slechte kwaliteit van het oppervlaktewater noemt de Vogel werkgroep als waarschijnlijke oor zaak van de voedselschaarste Maar omdat er geen zekerheid bestaat omtrent de oorzaak moet er volgens de Vogelwerkgroep onderzoek wor den gedaan. Andere vogels die op de rode lijst voorkomen zijn de dodaars, geoorde fuut, roerdomp, lepelaar, winter- en zomertaling, blauwe en grauwe kiekendief, grutto, wulp, veld leeuwerik en oeverzwaluw. In totaal staan er 44 namen op de lijst. Vogel van het jaar Voor het eerst heeft de Vogel werkgroep ook een 'soort van het jaar' aangewezen, waarvoor een spe ciaal actieplan wordt ontwikkeld. Voor 2003 is dat de bontbekplevier. Hiervan broeden op Texel 30 tot 45 paren, voornamelijk langs de oost kust. Omdat het 10 procent van de landelijke populatie betreft, geeft dat Texel een bijzondere verantwoorde lijkheid, stelt de Vogelwerkgroep. Verstoring en gebrek aan schelpen- stranden in de nabijheid van voedsel- gebieden worden als oorzaak ge noemd. Voortdurende zorg voor geschikte broedplaatsen langs de Noordzeekust, in de vorm van hogere strandjes met schelpen, zijn nodig. Bovendien moeten die met hekken en touwen worden afgezet, net zoals bij de dwergsterns. Wethouder Nel Eelman kreeg de rode lijst overhandigd in haar hoedanig heid als voorzitter van de commissie Natuur. Landbouw en Recreatie, die is ingesteld door de Gebieds- commissie TexelZe gaf aan dat juist deze commissie betrokkenheid heeft bij het wel en wee van de vogelstand op het eiland B en w willen de Onroerend Zaak Belasting (OZB) met 6 procent ver hogen. Dat is dus 2,5 procent méér dan de aanvankelijk beoogde trendmatige verhoging. De extra verhoging vloeit voort uit de zojuist geproduceerde najaarsnota, waarin de financiële mee- en tegen vallers tegenover elkaar worden afge wogen en waaruit blijkt dat men voor 2003 met een structureel nadeel zit van €284.924 terwijl over dit jaar nog sprake was van een structureel voor- Zoals bekend is fort de Schans weer in zijn oorspronkelijke staat terugge bracht, Bij de heropening was de poort met zijn mooie booggewelven echter nog niet helemaal gereed, want in de nok moest nog een sluit steen worden .aangebracht met daarop de initialen van de aannemer. Daarom werd als voorlopige oplos sing een andere steen geplaatst. Deze werd met wat slappe cement in het gat geplaatst en door een lange stutpaal op zijn plaats gehouden. Het fort is weer voor het publiek toegan kelijk en er komen regelmatig groe pen bezoekers onder leiding van een gids die dan vertelt over de historie van de vesting Hij vertelt daarbij dat op en om het fort nooit echte strijd is geleverd en dat er ook nooit doden zijn gevallen. Toen een groep Texelaars onder de poort naar de gids stond te luisteren, gaf een blijkbaar minder geïnteresseerde kwajongen een paar stevige trappen tegen de stutpaal. waardoor de sluitsteen naar beneden viel, precies op het hoofd van een tachtigjarige Texelse vrouw. Die streek met een bloedende hoofd wond ter aarde en was een moment van de kaart. Toen ze weer bij haar positieven kwam, vroeg ze verwon derd wat er gebeurd was. Nadat haar de oorzaak was verteld, reageerde ze met: 'Gottegottegot, daar was ik zo wat de eerste dooie op de Schans geweest.' Jan van Tunen De gemeente mag dë Onroerend Zaak Belasting met met 5 procent extra verhogen om het begrotingsgat te dichten. Dat vindt 63 procent van de bezoekers van de website van de Texelse Courant die afgelopen week op de stelling reageerden. De ande ren, 37 procent, vinden een extra stij ging wel een goede manier om het financiële probleem op te lossen. deel van €74.138,-. Wat betreft inci dentele (eenmalige) inkomsten en uit gaven kijkt men dit jaar tegen een nadeel van €180.168,- aan. De meeste van de afwijkende inkomsten en uitgaven zijn voldongen feiten of met beïnvloedbaar. Op de andere posten zou beknibbeld kunnen wor den, waardoor de belasting minder omhoog hoeft, maar het college vindt dat het om nuttige zaken gaat die niet geschrapt moeten worden Bewoners van De Waal storen zich eraan dat fietsers, paarden en ge motoriseerd verkeer gebruik ma ken van het 'mosselpaadje' van het Waalenburgerdijkje naar de Staart. Na enig aandringen, beloofde bur gemeester Joke Geldorp dat er maatregelen worden genomen. De burgemeester zag aanvankelijk weinig in het verzoek van de dorps commissie om bij het bruggetje een gebodsbord neer te zetten. Daarop zou aangegeven moeten worden dat er alleen mag worden gewandeld op het paadje. Geldorp vroeg zich af of dat het probleem zou oplossen. Vol gens inwoners van het dorp wordt het pad langs de Mosselsloot al langere tijd door bromfietsers, paardrijders en fietsers gebruikt, terwijl het daar met voor bedoeld is. Wethouder Nel Eelman vond dat de mensen elkaar zouden moeten aanspreken op onei genlijk gebruik van het paadje Voor zitter Hans de Winter van de dorps commissie geloofde er met zo in dat uit kwaadwillendheid gebeurt. Vol gens hem komt het meer door onwe tendheid met de situatie. Tilly Leenders van de dorpscommissie vulde hem aan met de opmerking dat nu nergens staat aangegeven dat het alleen een wandelpad is. Vanuit de zaal werd opgemerkt dat het paadje inmiddels ontdaan is van zo'n beetje alle schelpen die er ooit lagen. Ook rees de vraag wie eigenlijk verant woordelijk is voor het onderhoud. De Agrarische Natuurveremgmg liet het pad destijds aanleggen Geldorp zei dat dat nog eens nagekeken zou worden. Wethouder Nel Eelman refe reerde aan het wandelpadenplan dat er is voor Texel. Ze wees erop dat iedereen zorgvuldig gebruik moet maken van de paden, omdat die deels over privé-terreinen van parti culieren lopen. 'We moeten ons dat realiseren en er verstandig mee om gaan.' Geldorp ging uiteindelijk in op het verzoek van de dorpscommissie om een gebodsbord te plaatsen. De dorpscommissie pleitte er ook voor om aan te geven dat wandelaars hon den aan de lijn moeten houden, om dat die anders door de gewassen op het land kunnen gaan rennen. Burge meester Geldorp zei dat er bij de ge meente nog eens gekeken zou wor den of er misschien nog ergens 'een kruiwagen met schelpen stond'. Bert Keijser, samen met de gebroeders Van Heerwaarden eigenaar van een deel van het land waarlangs het mosselpaadje loopt, zei na afloop van de bijeenkomst dat hij die dan wel over het pad zou willen verspreiden. Diverse verenigingen en instellingen op Texel hebben hun gebouwen nog met laten testen op legionellagevaar Het college zou graag zien dat dit als nog gebeurt, maar wijst erop dat de kosten voor rekening komen van de aanvragers. Wel bestaat voor vereni gingen de mogelijkheid om een investeringssubsidie te krijgen van hoogstens 25% van de kosten met een maximum van €8509,-. Het daarvoor bestemde gemeentelijke budget is voor dit jaar uitgeput. Bij nieuwe verzoeken wordt gebruik ge maakt van het budget voor volgend jaar. De verenigingen moeten hun aanvraag vóór maart 2003 indienen. De gemeente zelf heeft in al haar ge bouwen al de nodige maatregelen getroffen wat betreft legionella- preventie. Diverse verenigingen, zo als de voetbalverenigingen en tennis club Deuce, maakten van de gelegenheid gebruik om mee te doen. Dat was voor eigen kosten maar ze profiteerden van de kwantumkorting die de gezamenlijke aanpak opleverde. Een onderzoek kostte vorig jaar €545,- De eigenaars van de vervallen stolpboerderij langs de Nieuw- landerweg moeten ervoor zorgen dat er niet langer mensen in de bouwval kunnen komen. Zij krijgen van de gemeente een aanschrij ving waarin hen verzocht wordt de bouwval af te schermen. Dat zei burgemeester Joke Geldorp tijdens het bezoek van het college aan de dorpscommissie van De Waal. Inwoners van het dorp hadden erover geklaagd dat er regelmatig mensen rondstruinen in en bij de boerderij die al tientallen jaren leeg staat. De erf genamen kunnen het niet met elkaar eens worden over de boedel verdeling. Afgelopen jaar ging de boerderij verder achteruit. Een deel van de rieten dakbedekking stortte naar beneden en een houten deur aan de voorkant dreigde naar buiten te worden gedrukt. Een schuin ge plaatste houten lat moet voorkomen dat de deur daadwerkelijk omvalt. Geldorp liet weten dat alle erven worden aangeschreven. Als zij geen actie ondernemen, zorgt de ge meente er volgens haar voor dat er afscherming komt. 'Maar dan op hun kosten.' Het college vindt een nieuwe alge mene begraafplaats in De Koog niet nodig. In het dinsdagavond ge houden openbare overleg van het college met de dorpscommissie zei burgemeester Joke Geldorp dat de behoefte onvoldoende groot is. Ze rekende voor dat van de 1200 inwoners van De Koog en omgeving er jaarlijks gemiddeld zes overlijden. De helft daarvan wordt gecremeerd, zodat op niet meer dan drie 'Koger' begrafenis sen kan worden gerekend. Als De Koog toch een eigen begraafplaats wil, zal dat een bijzondere begraaf plaats moeten worden, dus onder verantwoordelijkheid van een of meer kerkgenootschappen. Aan de wettelijke plicht om een alge mene begraafplaats te bieden, vol doet de gemeente al ruimschoots, want er zijn er twee, in Den Burg en Oosterend. Er zijn veel meer bijzon dere begraafplaatsen die in eigen dom en exploitatie zijn bij een kerk of gezamenlijke kerken. Bij monde van voorzitter Frits Agter reageerde de dorpscommissie teleur gesteld Agter vond drie begrafenis sen per jaar helemaal niet zo weinig 'Dat houdt in dat er na één generatie tachtig mensen begraven liggen. U moet ook rekening houden met im port, dus met mensen van elders die in De Koog begraven willen worden. Het is belangrijk dat vooral mensen die hier zijn geboren en getogen, hier ook hun laatste rustplaats kunnen vinden'. De burgemeester zei dat emotionele argument best te willen onderschrijven en raadde de com missie aan om met de kerkgenoot schappen te gaan praten. Initiatieven van die kant zal de gemeente zeker met tegenwerken. De dorpscommissie had al ge droomd van een speciaal kerkhof, een 'natuurbegraafplaats'. ingepast in natuurterrein en natuurvriendelijk ingericht, met inheemse heesters en planten. Dat hoeft dus niet van de baan te zijn als de kerken met een dergelijk plan zouden komen. Blijven automobilisten welkom in grote delen van de Dennen, of wordt het gemotoriseerde verkeer drastisch teruggedrongen? Die vraag staat centraal bij een brede discussie over de verkeers veiligheid en de bereikbaarheid in nationaal park Duinen van Texel. Basis van de discussie vormen twee verkeersmodellen, een auto- en een fietsvriendelijke versie. Er is in ruime mate aandacht voor knelpuntsituaties. Het gebruik van de auto in het NP is omstreden. Al eerder gaf Staatsbos beheer te kennen bijvoorbeeld de Randweg te willen afsluiten voor autoverkeer, wat op verzet vanuit de bevolking leidde. Op initiatief van de adviescommissie Beheer en Inrich ting van het NP wordt nu gewerkt aan een Verkeers- en Bereikbaarheids plan. Het leidde tot twee modellen, waarover de Texelse bevolking in 2003 z'n zegje kan doen. De opstellers constateren dat er in het NP twee verkeersstromen zijn te onderscheiden, die van bestem- mings- en recreatief verkeer Het merendeel van de leden van de ad viescommissie geeft er de voorkeur aan dat gemotoriseerd verkeer en fietsers beide mogelijk blijven in het NP, maar dat auto's met harder dan 30 kilometer per uur mogen. De ver wachting is dat veel automobilisten het bos hierdoor zullen mijden, waar door het recreatiegenot voor fietsers toeneemt. Wielrijders zullen nog meer aan hun trekken komen als auto's met meer zijn toegestaan op de Rand- en Nattevlakweg. In het geïntegreerde ('autovrien- delijke') model worden, naast de snelheidsverlagmg, nog tal van an dere verkeersmaatregelen genomen. Langs de Rozendijk verdwijnt het fietspad tussen Jan Ayeslag en de Westerweg, met uitzondering van het stukje vanaf hoeve Heidehof, dat door het bos loopt. De weg wordt vanaf de Jan Ayeweg volledig een richtingverkeer Langs de Randweg verdwijnt het fietspad vanaf de drie sprong bij de Ploegelanderweg tot het begin van het schelpenfietspad naar het Westerslag. Het wandelpad langs de binnenduinrand wordt ver lengd tot het fietspad. Overigens zijn alleen de Werkgroep Landschaps- zorg Texel en Staatsbosbeheer hier voorstander van. Het fietspad langs de Ruyslaan tussen de Ploegelander weg en de Pelikaanweg wordt ver breed. Het oude fietspad door bos en duinen, dat parallel loopt aan het nieuwe fietspad, wordt (met uitzon dering van de oost-westverbinding tussen de Zonnewijzer en camping Kogerstrand) voetpad. Overigens wil de gemeente dit fietspad behouden. Het fietspad langs de Ruigendijk, tus sen het pad naar de Zanddijk en De Koog, wordt verbreed. Tussen de Oorsprongweg en de golfbaan komt door een nog aan te leggen natuur gebied een nieuw fietspad. De barbecueplaats verhuist naar de omgeving van 't Turfveld en speelveld Het Lange Stuk (bij Jan Wolkers) wordt opgeheven en gedeeltelijk ver plaatst naar de omgeving van de Fonteinsnol Dit wordt gecombineerd met een aan te leggen speelbos. Langs de Grensweg. waar ook niet harder dan 30 km/uur mag worden gereden, wordt een fietspad aange legd En ten slotte wordt het verkeersknooppunt bij hotel Bos en Duin overzichtelijker gemaakt Verder is er behoefte aan het ophogen van te natte paden in het bos die deel uitmaken van een wandelroute. Fietsvriendelijk model Stimuleren van het fietsen ten koste van gemotoriseerd verkeer is uit gangspunt van het zogeheten Fiets vriendelijke model. Op wegen waar auto's nog wel mogen komen, wor den aan weerszijden fietsstroken aangebracht Meest ingrijpende on derdelen uit dit plan zijn de afsluiting van de Randweg en de Natte Vlak weg voor auto's, met uitzondering van die van mindervaliden. Langs de Jan Ayeweg. tussen de Rozendijk en de Nattevlakweg. komt een fietspad. Op andere punten zijn er tussen beide modellen veel overeenkom sten. De toegangswegen naar de strandslagen blijven voor auto's open, over de maximumsnelheid wordt in dit plan niet gerept. De makers benadrukken met een bepaald model aan Texel te willen opleggen, maar dat de modellen een handvat vormen voor de discussie over het verkeer en de bereik baarheid in het NP In het uiteindelijk plan kunnen zelfs onderdelen uit beide modellen of heel nieuwe ideeën worden opgenomen.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7