Visie Muziek- en Dansschool op toekomst 'Broedplaats voor kunst en cultuur' 2 Leerlingen neuzen dagje tussen de kinderboeken Vergrote Slufter als proefballon cv cl TEXELSE COURANT VW presenteert vakantiegidsen TEXELSE'^COURANT Burgemeester bij Horeca Texel KLV vergadert Wat ik zeggen wou.. Kalaidjans M oud Papier MeJ'sche zorg Radio Texel 1Q6.1 Kerkdiensten 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE Vergadering IVN met lezing VRIJDAG 15 NOVEMBER 2002 met het opzetten van grote kunst- en cultuurcentra. In de Structuurvisie 2020 wordt de MDT een centrale rol in alle kunstactiviteiten op het eiland toebedeeld. De school moet worden omgevormd tot een Centrum voor de Kunsten, inclusief beeldende kunsten en drama. Hierbij moet een samen werking ontstaan met scholen, welzijnsmstellingen en de bibliotheek. Het muziek- en dansonderwijs heeft het tij mee, maar ook tegen. De populariteit is gegroeid, maar de school kampt door de grotere animo met ruimteproblemen. Voor de korte termijn is er plek in d'Ouwe Ulo, maar uitbreiding gaat ten koste van de dorpshuisfunctie en die wil de Welzijnsstichting (WST) behouden. Tussen de Mu ziek en Dansschool (MDT) en de WST botert het steeds minder. Om te proberen uit de impasse te ko men hebben beiden om de tafel gezeten. Dinsdag geven ze uitsluit sel, waarna raadscommissie Wel zijn zich woensdag over een oplos sing voor de korte termijn voor de MDT buigt. Voor de langere termijn worden ook plannen gemaakt. De MDT. het ROC en OSG De Hogeberg zijn nog steeds in voor een gezamenlijk onderkomen. De Muziek- en Dansschool (MDT) ontvouwde gisteren plannen voor een Centrum voor Kunst en Cultuur op Texel. Kosten: circa €4,5 miljoen- Bestuur en directie van de MDT wei geren te berusten in de huidige be narde situatie. Ze putten hoop uit de 880 Texelaars die vorig jaar muziek-, dans- of dramaonderwijs volgden aan de MDT en concluderen dat ruim tien procent van de Texelse jeugd de muziekschool weet te vinden 'In geen andere gemeente in Nederland is de deelname zó hoog. Dit recht vaardigt de conclusie dat muziek en dans (en drama) leeft op Texel Groeiend is ook de animo voor work shops of korte cursussen, waarvan er alleen al in het eerste kwartaal 150 deelnemers zijn. En het vorig week end gehouden Vlaams weekend is een voorbeeld van een succesvolle commerciële activiteit, waaraan de MDT geld kan overhouden voor edu catieve projecten. 'De stelling dat er ruimte is voor een breder aanbod lijkt dan ook gerecht- - vaardigd'r-schrijft bureau LondHorst Bouwmanagement Consultancy uit Hoogeveen Dit bedrijf kreeg van de MDT opdracht tot het opstellen van een projectdossier (toekomstvisie) voor een Centrum voor Kunst Cul tuur Texel (CKCT). Directe aanleiding voor deze studie is de huidige slechte huisvesting, de ambitie die de ge meente heeft verwoord in de Structuurvisie 2020 en de ambitie van de MDT om uit te groeien tot een volwaardig Kunst- en Cultuur centrum. Wat betreft de huidige huisvestings situatie trekt het bureau een vernieti gende conclusie. Er is sprake van achterstallig onderhoud, door geza menlijk gebruik van lokalen moet veel met instrumenten worden gesleept, de lessen voldoen met aan de richt lijnen van de Inspectie Kunstzinnige Vorming en de school niet aan de Arbo-eisen en milieuwetgeving De bouwconstructie is te licht, waardoor geluidsoverlast voor de buurt ont staat Metingen door de gemeente hebben uitgewezen dat de milieu normen worden overschreden en als er niets gebeurt, dan moeten de les sen van 49 drumleerlingen met on middellijke ingang worden gestaakt. Dat geldt ook voor de danslessen, waarvan het lokaal niet voldoet, waar door 106 dansleerlingen worden ge dupeerd. En dan wordt nog niet eens gerept over de bedroevende samen werking met de Welzijnsstichting. de beheerder van het gebouw. 'Muziek school en dorpshuis gaan slecht sa men'. vertelde directeur Maaike Deckers. Beide instanties willen op dezelfde tijden beschikken over loka len en is er een probleem over het roken. Met het ontbinden van het convenant tussen beide instellingen, waardoor de betrokkenheid tussen van de WST bij de MDT afnam, na men de problemen volgens Deckers toe. Ze beklaagde zich over het ge brekkige schoonmaken van zalen, wat tot klachten leidde. 'De Welzijns stichting komt de meeste mondeling gemaakte afspraken met na en wei gert afspraken op schrift te stellen.' Verder verwijt ze de WST het naar buiten brengen van verkeerde infor matie, wat de toch al kwetsbare po sitie van de muziekschool nog verder zou schaden 'Leerlingen en ouders werden op het verkeerde been gezet, er ontstond onrust onder docenten en gebruikers van d'Ouwe Ulo wer den tegen elkaar uitgespeeld', liet ze haar kant van het verhaal horen. On danks het over en weer toenemen van de irritaties, heeft de gemeente een poging ondernomen beide par tijen tot elkaar te brengen en te kijken of op basis van nieuwe afspraken en een betere afstemming van het ge bruik een doorstart kan worden ge maakt. Als dat zo is, dan kunnen ur gente problemen in d'Ouwe Ulo, zoals het met sluiting bedreigde drum- en danslokaal, worden opge lost De zolder kan worden opge knapt. Extra ruimte ontstaat in ieder geval doordat de peuterspeelzaal wordt ondergebracht bij Het Zwin, op het voormalige terrein van SV Texel. De raadscommissie Welzijn, die gis teravond het verhaal van Dickers en waarnemend voorzitter Jan Beijert Het drumlokaal lekt aan alle kanten geluid, zelfs zoveel dat uit metingen van de gemeente is gebleken dat de milieunormen worden overschreden. Sluiting dreigt Nu het nog kan, slaan docent Peter Dijkstra en leerling Joost van Heerwaarden er lustig op los. (Folo Gerard Timmerman) Deze door de raad vastgestelde cul turele ambitie heeft de MDT laten uit werken tot een toekomstvisie. Con clusie is dat als Texel zich wil profileren als een broedplaats van kunst en cultuur met een aantrekke lijk aanbod voor Texelaars en toeris ten, met het accent op de jeugd Behalve muziek en dans, behoren ook beeldende vorming, drama, mode, schrijven en audiovisuele vormgeving tot het lespakket. Zo'n Centrum voor Kunsten ontvangt ook groepen en organiseert (pop)con- certen, musicals, dans- en theater voorstellingen, lezingen en werkt sa men met professionele kunstenaars. aanhoorden, lieten er geen twijfel over bestaan. Er moet iets gebeuren, dat is duidelijk, luidde de conclusie. Welke variant ook wordt gekozen, een investering van 60 000 tot 70.000 euro is er zeker mee gemoeid. Er zijn reserves bij de twee instellingen, maar ook de gemeente zal moeten bijspringen. Noodverband Een doorstart in d'Ouwe Ulo is een noodverband, want verbetering van het huidige semi-permanente ge bouw is geen optie voor de lange ter mijn, stelt Lidhorst Bouwmanaga- ment, een bedrijf dat ervaring heeft Eerder dan anders presenteert de VW dit jaar de promotionele druk werken voor het jaar 2003. Om ze als één pakket te kunnen verspreiden, zijn meerdere gidsen tegelijk ver schenen. De brochure Waddeneiland Texel (in Nederlands en Duits) wordt uitgegeven in samenwerking met de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers. Het boekje onder an dere een totaaloverzicht van de ac commodatie op het eiland en de recreatiemogelijkheden. Andere uit gave is de campingfolder, gericht op mensen die het eiland per tent, cara- Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertenlieconlfacien en aanbiedingen daartoe Zi|n van toepassing do Regelen voor het Advertontiewezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam zoals gedeponeerd b<| de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een exemplaar van de Regelen voor het Adverientievrozcn wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29.80 Per jaar 59,60 Bi| verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. «K'TIF REISGIDS S2QO van of camper willen bezoeken. Voor boekingen via de Reserverings centrale van de VW worden de Vakantiereisgids Texel (in Nederlands, Duits en Engels) en de Wadden- reisgids (Nederlands. Duits en En gels) uitgegeven. Laatstgenoemde verschijnt begin december. De Groepsaccommodatiegids ver scheen vroeg in het najaar, op het moment dat groepen hun plannen voor het volgend jaar gaan uitwerken. De afdeling Texel van Koninklijke Horeca Nederland houdt dinsdag 26 november de algemene leden vergadering In het eerste gedeelte staan onder meer bestuurs verkiezingen en het beleidsplan Horeca Texel 2002-2005 op de agenda. Na de pauze zet burgemees ter Joke Geldorp haar visie uiteen over uitgaan op Texel en het handha ven van de openbare orde. Ze gaat uitdagende stellingen daarbij met uit de weg, zodat een levendige discus sie mag worden verwacht. De bijeen komst vindt plaats in Hotel Den Burg en begint om 20 00 uur. Via een glijbaan mochten ze een drukkerij betreden en liggend op matrassen konden ze kinderboe ken bekijken die tegen een plafond waren geplakt. Veertig leerlingen van de groepen 6,7 en 8 van Durperhonk en de J.P. Strijbos- school uit De Cocksdorp en Mid- den-Eierland bezochten gisteren de tentoonstelling Wonderland over kinderboeken in de Kunsthal in Rotterdam. De veertig leerlingen moet inmiddels het nodige weten over het onder werp. De afgelopen weken waren ze op school al druk bezig om zelf een kinderboek samen te stellen Giste ren mochten ze die exemplaren mee nemen naar de drukkerij op de Rotterdamse tentoonstelling, zodat er echte boeken van konden worden gedrukt. 'Via een glijbaan kwamen we in de drukkerij', vertelt leraar Jan Hein Vet van de Strijbosschool. 'De leerlingen moesten daar eerst zelf nog illustraties maken en daarna mochten ze meehelpen bij het druk ken van de boeken. Eén exemplaar is er mee terug gegaan en één exem plaar is achtergebleven in de Kunst hal.' De kinderen liepen daar verder rond tussen diverse met kinderboeken in gerichte paviljoens. Vet: 'Er was bij voorbeeld een paviljoen ingericht als spookhuis met enge boeken, er was een paviljoen met oude boeken waar ook oude liedjes werden gedraaid en een paviljoen waar je op matrassen kon liggen en naar boeken tegen het plafond kon kijken. Leerlingen riepen daar meteen welke boeken ze ken den.' De tentoonstelling gaf een over zicht van het eerste handgeschreven kinderboek van rond het jaar 1000 tot Harry Potter en de kinderboeken van Carry Slee. De scholen hoefden met veel te be talen voor het dagje uit. Het bus vervoer werd betaald door het lande lijk VSB-fonds en de entree in de Kunsthal kostte één euro. Volgens Vet was het een happening voor de kin deren om met de bus naar Rotterdam te gaan. 'We zijn langs Schiphol ge gaan, ze zagen grote steden van dichtbij en er ging gejuich op als we in de file stonden.' De kinderen wer den begeleid door Vet, Jan Driehuis, directeur Kor Posthumus en een paar ouders. Twee weken geleden be zochten de groepen 5,6,7, en 8 van de Jacob Daalderschool uit Ooster end al de tentoonstelling. Die verzorgen cursussen en work shops en huren er atelierruimte. Tot de ambities behoort ook een uitleen van gemeentelijke kunst. Ook wil het kunstcentrum een ontmoetingsplaats zijn met een aantrekkelijke verblijfs- voorziening (open podium en cultu reel cafe) en onderdak bieden aan amateurclubs voor tekenen, video en schilderen. Om al deze activiteiten onder te bren gen is een flink gebouw nodig. In de meest ruime opzet wordt uitgegaan van een nuttige ruimtebehoefte van ruim 2000 vierkante meter, wat bruto neerkomt op bijna 3000 vierkante meter. Kosten €4,5 miljoen. Voor de huidige schaal van activiteiten van de muziek- en dansschool is een ge bouw van minder dan de helft aan omvang nodig. De kosten van deze variant zijn circa €2,5 miljoen. Als locatie is Den Burg favoriet. Er moet voldoende ruimte zijn om fietsen te stallen en auto's te parkeren en de omgeving moet veilig voelen. Een plek aan de rand van het centrum heeft de voorkeur, liefst dicht bij een bushalte. De aanwezigheid van een hotel, restaurant of jeugdherberg, in verband met arrangementen, wordt wenselijk geacht. Het nieuwe elan op het gebied van kunst en cultuur, stelt eisen aan de financiering, de organisatie en het personeel. 'Er moet veel meer markt gericht worden gedacht en gewerkt, met een grote alertheid voor nieuwe kansen en uitdagende mogelijkhe den', aldus de rapporteurs, die vin den dat de rekening met alleen aan de Texelse gemeenschap en de leer lingen mag worden gepresenteerd. Er moeten nieuwe geldstromen worden aangeboord en eerr creatieve uitwis seling tot stand komen. Maar er moet ook geld worden verdiend aan com merciële activiteiten en het verhuren van ruimtes. Èn verder moet het kunstcentrum actief op zoek naar sponsors en alternatieve financie ringsbronnen. De leden van de raadscommissie Welzijn toonden zich onder de indruk van de ambities van de MDT, maar vroegen zich gelijktijdig af of met name de beoogde commerciële ac tiviteiten, die zich vooral op toeristen richten, wel haalbaar zijn. Deckers heeft er alle vertrouwen in, wat voor de raadscommissie reden was de suggestie te doen dat toeristische organisaties wellicht een financieel steentje zouden kunnen bijdragen. Bij zo'n ambitieus plan vond de commis sie het wel nodig dat er een financiële onderbouwing komt, iets waaraan nog wordt gewerkt. De muziekschool streeft ernaar de nieuwbouw over vijf jaar in gebruik te kunnen nemen. De leden van de Vereniging Kleine Logies Verstrekkers komen woens dag 20 november om 20.00 uur in Hotel Den Burg bijeen voor hun jaar vergadering. Het gedeelte na de pauze is gereserveerd voor Nienke Bloksma, coordinator van de Stich ting Duurzaam Texel, die een toelich ting geeft op de projecten van de stichting. Na de vergadering is er gelegenheid om onder het genot van een hapje en een drankje met elkaar van gedachten te wisselen. n .crjnl •.cfJclijkAcd Hartverwarmend. Zestienhonderd handtekeningen - sommige met prachtige teksten - en de vele euro's maken dat we onder leiding van ad vocaat mr. A. van Driel kunnen verder werken aan 'een toekomst zonder angst voor de Kalaidjans' Wij houden u op de hoogte. Met heel veel dank. Stichting Erchan Texel. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestda gen en van maandag tot en met vrij dag van 17 00 tot 08.00 uur Cen trale Huisartsen Post, tel. 321143. Toeristen kunnen het hele jaar bel len naar: 327270. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het onge vallennummer vermeld 313086, 314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland, Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp Schoonoord singel 44, Den Burg, tel. 321461 - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9 00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoe ding en verzorging van jonge kinde ren. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische be valling: Parenta Zorg, tel. 0223- 540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand voor spoedeisend ambulancevervo bellen 1-1-2. Of bel de Meldkam Noordholland-noord: 072- 564444 Politie: Keesomlaan 4a. Den Bur< Het bureau is dagelijks open van 9.0 tot 17 00 u. Telefoon: 0900-8844. spoedeisende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de polity tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaa i 11Den Burg, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hui bij problemen met alcohol, drugsj andere verslavingen: bel tijdens kar tooruren 319413 (De Nieuwe Skuu Toeristenpastoraat: Bram Guiljan tel. 318581, 327970 Stichting Welzijn Ouderen Texe Warme maaltijdvoorzienin; alarmering, klusjesdienst, huishoud! r lijke dienst, versteldienst. Spreekuj van 9.00 tot 10.00u. en van 14.00li 'P 16.00 u.. De Buureton, Molenstraat; >c Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen v; schepen en zwemmers in nood ti 316270 Chemicaliën op het strand: Bel did* brandweer, 072- 5644444. Apotheek: Weverstraat 95. De Burg; tel 312112. Maandag t/m vr ,r dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 10.0! 13 00 en 15.00-17 00 u; zondi 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Buit< die tijden alleen voor spoedeisend gevallen. Huiselijk geweld: Crisisopvan huiselijk geweld, tel. 08-71901775 Jongeren Informatie Punt: vo e vragen en advies over wonen, we ir ken, studie, recht, relaties, seksua teit, verslavingen en vrije tiji Openingstijden dinsdag en woenéa; dag van 15.00 tot 17.00 uur; d'Ouv g Ulo, Wilhelminalaan 1Den Burg, te 315582. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aa jongeren bij problemen en vo opvoedingsondersteuning ouders. Spreekuur elke donderdag d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan 1, DA Burg. Voor aanmelding, informatie* i advies: 0900 2223330, elke dag tu sen 10.30 tot 12.30 uur. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat De papierwagen komt in de volgende straten: 2. Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Pater Witteplein, Molenstraat, Molendwarsstraat. Vrijdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u Shopping (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17 00 u Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag: Sinterklaas. Sinterklaas is een beet|e verkouden, maar dankzij de hulp van de burgemeester en de apotheker komt het allemaal dik in orde 18.00 u Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst vanuit SOW- gemeente Oosterend 11 00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u Natuurwijzer 13.00 u. Goud van Noud (Nederlands talig) 15 00 u Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18 00u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u. Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18 00u Symphomca (klassiek) 19 00u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland 21 00 u. Reggae on the move (muziek) 23 00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17 00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met(Texelaars in het nieuws). 20.00 u Radio Noordholland Zondag 17 november 200 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. de Braanker. De Waal: 10 00 u. ds. J. Vlasblon mmv De Dominootjes. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal SOW-GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. Kronemeyer uit Beetsterzwaa 19.00 u. ds. P.A den Braanker. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. Kronemeyer uit Beetsterzwaa dienst in "t Gebouwtje'. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds. D.C. Firi uit Alkmaar GEREFORMEERDE GEMEENT! in kerkgebouw Schoolstraa Oosterend: 10.00 u. ds. T.M. va Dijk, 18.00 u. leesdienst GEREFORMEERDE KERK (Vri gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te De Burg: tot nader order geen dieru op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. d M. van der Burgt, extra collecf voor Bijzondere Noden. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. uitz. w De Lichtboei; zon. 10.45 u. Gollards: zat. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Opei bare lezing, 10.30 u.; Wach' torenstudie, 11.20 u. Renske van der Tempel van schapen boerderij De Noordkroon houdt maandag een lezing voor IVN Texel Ze vertelt een persoonlijk verhaal over het runnen van een agrarisch bedrijf in een reservaatgebied. Zij doet dat na de pauze van de jaarlijkse ledenvergadering. Deze wordt ge houden in de Jozefschool in Den Burg en begint om 19.45 uur. Tijdens de pauze kunnen foto's worden be zichtigd die zijn gemaakt bij diverse activiteiten van het IVN. Meer infor matie is verkrijgbaar via tel. 313582. Met het loslaten van ballonnen hebben dr. ir. Frits J.J. Brouwer (di recteur Water van Rijkswaterstaat directie Noord-Holland) en Feitze Boersma (regiohoofd van Staats bosbeheer Noord-Holland) woens dag de afronding van de vergroting van de Slufter met 15 hectare sym bolisch afgerond. Eigenlijk zou Brouwer met het legen van een emmer zeewater in het gebied het project symbolische afronden, maar de zee was hem voor ge weest. Tijdens de storm van eind oktober werd het hele gebied over spoeld. Dat laatste was precies de bedoeling van het verwijderen van de dijkjes, waardoor zout water invloed krijgt tot de twee valleien die voorheen tot de Slufter behoorden. De Bunkervallei werd afgekoppeld omstreeks 1943 en de Groene Hoek in 1955. Beiden zijn nu weer voor de zee bereikbaar. Om een goede uitgangspositie te krij gen voor de ontwikkeling van een natuurgebied werd ook vijftien hec tare duinvallei afgeplagd. Staatsbos beheer heeft het plan om de andere drie valleien in de komende jaren bij de Slufter te trekken. Spreiding in de tijd heeft volgens SBB als voordeel dat pioniersituaties langduriger aan wezig zijn en kan worden geleerd van het proiect dat nu is uitgevoerd. De uitbreiding van de Slufter past in het rijksbeleid om meer ruimte te geven aan natuur op de overgangen van zoete naar zoute omstandighe den. Dit project is het eerste resultaat van het onderzoek naar de mogelijk heden hiervan op Texel, maar ook elders in het land. Daarmee is het project in zekere zin een proefba Als symbool van de samenwert tussen Rijkswaterstaat en Staatsb beheer bij het beheren van de n natuur werden twee ballonnen gelaten, een groene en een blair Ze staan symbool voor land en i ter namen een boodschap meeo het project. De vinder houdt aan ballon een vakantie-arrangemeri Texel over. (Folo Enk <ran <X

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2