Üf Keukencentrum Texel 'Ze merkten niet dat mijn inderen aanwezig waren' Beurzende mannen even op kraam Hoger tarief en kostendeling lioet noodcamping behouden Moeder Mosk' stopt na zestig jaar met schoonmaken NOOT F amilieberichten aad stelt bezuinigingen begroting vast Jubileum 25 jaar Help de Sint 'n handje aaa giro 404040 J .nd'ii-fiufo rJexelaartjes w TEXELSE J C0URANT Terra Cornelia kinderen Theo Bakker gefeliciteerd met je jubileum!!! Collega's en familie Van der Vis de Jeugdhulpverlening. ir vaak geen geld is voor extraatjes. Kinderhulp helpt de Sint 'n hand|C Helpt u mee? Met slechts 15.- bezorgt u een kind al "n fCBFc heerlijk avond|«! Dovonter Brinkpoorutraat 32. 741 I HS Deventer Tel 0570 - 611 899 Internet www kinderhulp nl c-mail: info@klndcrhulp nl Normaliter staan ze tijdens de markt bi) elkaar op een hoekje van de Groeneplaats. Maar als er een kraam leeg blijft, zoals maandagochtend, dan zijn de beurzende mannen met te bescheiden om zo'n kraam tot zich te nemen. Verhalen in alle soorten en maten waren er, net als anders ove rigens, volop in de aanbieding. Maricoweg 6 - Den Burg - S 0222 31 24 47 llf Keukencentrum Texel INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €4.50 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1.50 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto 12,00,- excl. tekst, alleen voor particulie ren die iets te koop aanbie den. Voor bedrijven: 1M-TEXELAARTJE op aanvraag. Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb den loop geëindigd, ik heb het geloof behouden. 2 Timotheüs 4.7 Pieter Terpstra Geboren 13 mei 1922, Friesland Overleden 8 november 2002, nu met de Here De Here heeft gegeven, de Here heeft genomen. De naam des Heren zij geprezen. Lieve en geliefde echtgenoot van Toos (Leen), vader en opa van Toosje, Dirk t, Peter, Ingrid, Berna en gezinnen. PO Box 1038 Grovedale 3216 Australië Koninginnelaan 16 3762 DE Soest Toch nog onverwacht bereikte ons het bericht van het overlijden van onze zeer gewaardeerde oud-collega Joop Smit Wij wensen de familie veel sterkte toe met dit verlies. Namens het personeel van de Dienstkring Texel van Rijkswaterstaat Uw droomkeuken... vindt u In onze showroom. Mancowog 6 - Den Burg B 0222 31 24 47 gingen dan gewoon mee naar de schoonmaak. 'De familie Visser had gevraagd of ik bij hun in hotel het Witte Huis wilde komen. Ze wilden eerst niet dat ik de kinderen mee zou nemen, dus ik zei meteen "daag". Later was het alsnog goed. Kreeg ik later de opmerking dat ze niet eens wat hadden gemerkt van de kinde ren. Ze liepen gewoon om me heen, maar ik had ze wel duidelijk gezegd dat ze overal van af moesten blijven, omdat er allemaal spullen lagen die niet van ons waren.'Een paar jaar geleden overwoog ze serieus te stop pen met het schoonmaakwerk, om dat haar man Arie ernstig ziek was. Hij overleed, zeven jaar geleden, voordat ze helemaal was gestopt. Daarna besloot ze door te gaan met het werk. Haar blik valt op het nieuwe pand dat Cor van Zutphen Deelnemingen en Partners laat bouwen. Ze zegt het zonde te vinden dat de glas-in-lood- raampjes weg moesten uit de serre. 'Dat was net zo gezellig. Nu wordt het van die eenheidsworst.' Ze mist ook de auto's die tot een paar jaar gele den in de winter op het dorpsplein mochten staan. 'Dat bracht nog een beetje reuring. In de zomer is het hier gezellig, maar in de winter is bijna alles hier in de omgeving dicht. Vroe ger stonden ze in een kring op het plein. Vooral in februan is het hier echt stil, omdat de horeca dan zelf ook met vakantie is.' Ze snapt evenmin waarom de snackbar van Dennis Vonk (Vonkie) weg moet. De ge meente heeft zijn standplaats vergunning ingetrokken. 'Het is zonde, want hij brengt toch wat ge zelligheid hier.' Het begrip geluidsoverlast lijkt voor haar niet te bestaan. Elk seizoen trek ken uitgaanders en masse langs haar huis en ze woont midden tussen de VRIJDAG 15 NOVEMBER 2002 horecagelegenheden. Het hoort erbij, vindt ze. Zich eraan storen, doet ze niet. 'Laat de mensen toch zingend voorbij komen. Ze hebben vakantie. Sommige mensen hebben het liefst dat toensten op sokken voorbij lopen en met pleisters op de mond. Als je rust wil, moet je maar naar de Slufter gaan. Natuurlijk, je hoort wel eens wat, maar dat hoort erbij. Als ik in bed lig, hoor ik soms ook de muziek van de büren. Maar dan draai ik me om en slaap ik verder. Ik ga er met naar liggen luisteren, want dan doe je geen oog meer dicht. Hetzelfde geldt voor de braderie. Ik vind het met erg om een kraam voor mijn raam te hebben. Het is maar voor acht keer per jaar.' Aan één ding heeft ze wel een uitge sproken hekel: voetballen op het plein. 'Dat vind ik zo'n irritant geluid. Ik ben er ook een keer uitgegaan, toen een stel jongens voor mijn huis aan het voetballen was. Ik heb ze gevraagd of ze ergens anders heen wilden gaan. Dat deden ze.' Ze on derhoudt goede contacten met bur gemeester Joke Geldorp. Met zijn tweeën bezochten ze meerdere ma len het Koger uitgaansleven. 'Zij is echt een fijne meid.' Vandaag was haar laatste werkdag. Vanaf nu wil ze wat meer tijd bij haar echtgenoot in Den Bosch doorbren gen. Verhuizen naar Den Bosch is geen optie. 'Ik ben een echte Texelse en ik zou het eiland niet kunnen mis sen. Ik wil ook zo lang mogelijk nog in dit huis blijven wonen. En hetzelfde geldt voor mijn man. Die vindt het.fijn om hier te komen, maar het is een echte Boschenaar die ook niet meer uit zijn stad zou willen vertrekken.' Met het schoonmaken is het nog niet helemaal afgelopen 'Ik ga eerst thuis de boel eens goed op zijn kop zet ten.' noodcamping moet in stand »en door de tarieven te verho gen de kosten te verdelen over erdere partijen. Die opdracht de raad dinsdagavond aan het lege tijdens het vaststellen van 'ombuigingsprogramma' van gemeester en wethouders. De luiniging van €25.000,- gaat ge- a on door. aad draaide dat voorstel van b en laliet terug. Als voorwaarde stelden partijen wel dat het college in on- handeling gaat met onder meer ;ron, de VW en de Texelse Vere ng voor Logiesverstrekkers (TVL). betaalt alleen de gemeente de ai ;ten voor de noodcamping aan de sterweg. De Recron liet eerder len eventueel bereid te zijn ook i bijdrage te leveren. De partijen ilden allemaal dat het belangrijk is tde voorziening in stand blijft. Van iels Belang en GroenLinks mag or dat doel eventueel ook de instenbelasting worden verhoogd, ■céthouder Nel Eelman (Grondge- d) zegde toe in overleg te gaan met de betrokken partijen. Burge meester Joke Geldorp liet weten dat de gemeente vóór het vaststellen van de bezuinigingen al met de andere partijen had willen overleggen, maar dat dat er nog niet van gekomen was. Het eigen budget voor de dorps commissies, dat een paar jaar gele den werd ingesteld, blijft behouden. De raad vond dat daar niet aan mag worden getornd. Frans Visman (D66): 'Ze hebben nog niet eens de tijd ge had om het uit te geven. Dat moet je niet terugdraaien, sommige zijn er nog beleid op aan het ontwikkelen.' Het voorstel om de jaarlijkse bijdrage van €45.000 in het egalisatiefonds voor de torens te staken, werd ge schrapt en de voorgestelde halvering van het fonds sociale bijdragen (voor gemeentepersoneel) werd tijdens de vergadering teruggedraaid. Voor het overige werd het, vorige maand deels afgeslankte, ombuigingsprogramma volledig goedgekeurd door de raad. In totaal wordt daarmee voor volgend jaar €589.305,- bezuinigd. Voor 2006 moet het een besparing van €706.049,- opleveren (een aantal subsidies en bijdragen wordt ver spreid over drie jaar afgebouwd). De gemeente kampte met een gat van €750 000,- op de begroting. Het ove rige geld dat nodig is om de begro ting sluitend te krijgen moet, in op dracht van de raad, worden gehaald uit de meevaller uit de september circulaire en het geld dat voor de kanjerprojecten beschikbaar is. Zwemonderwijs Op het zwemonderwijs wordt vanaf volgend jaar €3000,- bezuinigd. Bur gemeester en wethouders hebben ervoor gekozen zwemonderwijs al leen nog in de groepen 4 en 5 aan te bieden. Nu krijgen alle leerlingen van de groepen 3 tot en met 8 nog zwem onderwijs in zwembad Molen-koog. De partijen drukten het college op het hart met het OTO (het gezamenlijk orgaan van de basisscholen) verder te overleggen. Gerard Weijers (CDA) keerde zich tegen de bezuiniging. Hennie Festen (GroenLinks) vond dat kinderen zwemdiploma's moeten kunnen blijven halen op zwemles. 'En dan met de nadruk op de "s" van di ploma's.' Eelman beloofde erover te overleggen met het OTO. Ze zei wel geschrokken te zijn van een nogal boze brief die het orgaan aan het college had gestuurd. 'Terwijl ze zelf met in staat zijn tot overeenstemming te komen over het zwemonderwijs. De meningen op de scholen zijn nogal divers.' Bij het OTO viel het verkeerd dat burgemeester en wet houders al met een bezuinigings voorstel kwamen terwijl ze nog met het OTO in gesprek waren. De positie van gemeentelijke expositieruimte Tusse de Banke lijkt voorlopig veilig. In het bezuinigings programma wordt er met meer op bespaard. Het college wilde aanvan kelijk 'de bijdrage aan de Historische Vereniging' afbouwen. In praktijk kwam dat erop nee; dat burgemees ter en wethouders zich wilden terug trekken uit het pand dat zij samen met de Historische Vereniging huren van de Rabobank. TB. CDA en WD opperden de mogelijkheid om kun stenaars een bijdrage te gaan vragen. TB wil kunstenaars 10 procent van de exploitatielasten laten betalen, CDA en WD stelden voor kunstenaars 10 procent van de verkochte werken te laten afdragen. Frans Visman (D66) was tegen dat voorstel. Eric Hercu les (PvdA) hield het wat cryptisch en zei dat het geen kerntaak is voor de gemeente om een expositieruimte te hebben, maar dat het wel een kern taak is om contacten met kunste naars te bevorderen. Wethouder Annie Hin (Cultuur) zag weinig in het voorstel van CDA en WD. Kunste naar per dag laten betalen voor het gebruik van Tusse de Banke is voor haar wel een optie. Over de verkoop van kunstwerken uit het gemeente huis werd niet gesproken. Het punt bleef wel als zogeheten pm-post in het goedgekeurde ombuigings programma staan. Een pm-post be tekent dat later alsnog een bedrag wordt ingevuld. Dat gold ook voor de verhoging van de huurprijzen voor binnen- en buitensporten. De coalitiepartijen pleitten ervoor dat daar concrete bedragen worden in gevuld, zodat er beslissingen kunnen worden genomen. Op de jeugdtandverzorging wordt komend jaar nog niet bezuinigd. Bur gemeester en wethouders willen pas in 2004 de jaarlijkse bijdrage van €6580.- staken. Aanvankelijk hadden ze daar volgend jaar al mee willen beginnen. In 2003 kunnen de partijen zich alsnog uitspreken over die bezui niging. Hennie Festen (GroenLinks) stelde zich meteen vierkant achter de jeugdtandverzorging op. 'Het is pret tig voor de kinderen, omdat zij tege lijk met andere kinderen in de bus te recht kunnen. Ze hoeven daardoor niet naar de tandartsenpraktijk.' Wet houder Hin wees erop dat de jeugd tandverzorging geen kerntaak van de gemeente is. 'Maar we horen het wel als u het anders wil.' De bestrijding van de iepziekte wordt mogelijk uitbesteed aan derden. Wet houder Corry Heijne beloofde daar naar te laten kijken. GroenLinks legde zich erbij neer dat het noodzakelijk is de ziekte te bestrijden. De partij stelde eerder voor daarop te bezui nigen. De reinigingsrechten voor een persoonshuishoudens werden voor volgend jaar vastgesteld op €142.18,-. Meerpersoonshuishou- dens gaan €229.09 betalen. Nog een nichtje' Na Imme (27-8) en Tessel (30-9) hebben nu Saar van der Kooi en Mare Rats ila^n bed lijkt bij wijze van spreken I aan haar besteed. Zeven da- hui i per week staat ze elke och- |s: id rond vijf uur op. Om zes uur at 'moeder Mosk' (Bep Mosk- uu gt) uit De Koog aan de slag om és in de Dorpsstraat schoon te ken. Vandaag deed ze dat voor laatst. De 73- jarige bewoon- f van het karakteristieke huis ist de hervormde kerk aan het psplein houdt het ujioonmaakwerk na bijna zestig rvoor gezien. deed het nog steeds met plezier, ille vroegte, wanneer het stil was -ld de uitgaansstraat, was zij in de er met stofzuiger en poetsdoek de boel aan de kant te maken, een café voor haar alleen, zo- ,ze het keurig op orde kon maken ir een nieuwe dag. Het was het rk achter de schermen dat over algemeen pas op zou vallen als met gedaan werd. heeft er geen moeite mee om eg op te staan. Met afwerend ge- N& ir, praat ze over haar bed alsof het onding is. Soms komt ze in alle tijlegte nog een uitbater tegen op ern jat Kan zij 'welterusten' zeggen, uw wijl hij of zij 'goedemorgen' zegt. t< i directe noodzaak om te stoppen, er niet. Diep in haar hart had ze schoonmaken misschien nog wel tijdje willen volhouden, maar haar kinderen drongen er op aan om het na al die jaren eens te laten voor wat het was. Ze moest maar eens wat meer gaan genieten. Zelf ziet ze daar nu ook wel de voordelen van in. Kan ze straks bijvoorbeeld een paar da gen achter elkaar bij haar nieuwe echtgenoot in Den Bosch blijven. 'Nu ga ik soms een dag op en neer. Maak ik eerst hier schoon en pak ik daarna de boot van negen uur. Maar dan moet ik om half zes in Den Bosch weer de trein terug hebben, zodat ik de volgende ochtend weer aan de slag kan.' Schoonmaak Ze is geboren en getogen in De Koog Haar vader en moeder, bollenkweker Johannes Spigt en Frouwtje Kok, woonden destijds aan de Vogelmient en later in het Kogerveld. Op haar veertiende begon ze met werken in de schoonmaak en de huishouding. 'Ik ben begonnen in het Badhotel bij mevrouw Van Twisk Zij was streng. Als je een laken had gladgestreken en er zat nog een vouw in, dan trok zij het zo van het bed en moest je het opnieuw doen. Je verdiende in die tijd een rijksdaalder per week.' Andere werkgevers waren in die tijd onder meer de snackbar van Swarthof, Bakkers Ijzerhandel in Den Burg en de familie Visser die destijds aan de Brink woonde op de plaats waar nu het postagentschap is. In 1949 trouwde ze met Arie Mosk. Woonplaats De Koog werd verruild voor Den Burg. Ze vond het een ramp om er te wonen Twee jaar later werd Den Burg verruild voor het Kogerveld. Sinds 26 september 1957 woont ze in het monumentale huis naast de hervormde kerk aan het dorpsplein. Vanuit haar woning zag ze de Dorps straat gaandeweg veranderen in de huidige uitgaansstraat. 'Vroeger, toen we hier net woonden, kon je naar het Mienterglop kijken', vertelt ze in de voorkamer. Het uitzicht reikt nu niet verder dan het nieuwe pand dat wordt gebouwd op de plaats waar vroeger het Witte Huis stond, de vis handel, het bowlingcentrum en de kapsalon. Buiten lopen toeristen langs de ra men. Sommigen werpen een vluch tige blik naar binnen. Mosk stoort zich er niet aan, ze is het gewend In het verleden stak ze mensen die nog op zoek waren naar een slaapplaats ook regelmatig de helpende hand toe Konden ze bij haar wel een bed krijgen voor de nacht. Ze toont een schilderij van het huis. Ooit gekregen van iemand. Het huis wordt ook re gelmatig op de foto gezet, vertelt ze. Als kind liep ze al langs toen ze naar de lagere school in de Dorpsstraat ging. De straat bestond toen uit zes boerderijen, vier woonhuizen, bakker Bregman en de twee kruideniers- Moeder Mosk' (Bep Mosk-Spigt) is deze week voor het laatst aan het werk. Sinds haar veertiende heeft ze diverse horecagelegenheden en hotels schoongehouden in De Koog, (Foto Jeroen van Hattum) zaken van Leen den Braven en Arie Maas. Greep Camping Dekkerskoog (25 jaar), ho tel De Zwaluw, voormalig café het Galjoen (23 jaar), voormalig hotel Hollandia voormalig hotel De Koogerhoop. Het is een greep uit de gelegenheden waar ze in de loop der jaren werkte Bij het Galjoen was ze even weg toen Frits Langeveld er de scepter zwaaide en ze keerde terug toen Gerard Schuiling er weer aan het roer stond Over veel andere bazen, met wie ze in de loop der jaren goede contacten opbouwde, laat ze zich lovend uit. De laatste jaren heeft ze het schoon maken erbij gedaan, vroeger was het een daktaak. Van opvang voor de kin deren was soms geen sprake, die op 12-11 -'02 een dochter Renée gekregen. Op de Noorderhoofdstraat 90, 1561 AW Krommenie Daar is ie dan! Wij zijn dolgelukkig met Tex Nicolas Fonds Geboren op zondag 10 november 2002 te Amsterdam. Zoon van Wilma Ligthart en Mark Fonds Rustenburgerstraat 396" 1072 HH Amsterdam e-mail: mark@fonz.ws Wat ooievaar?? Niks ooievaar.H gewoonje weet wei... Èn toer had ik. er op 12 november 2002 om 03.29 aar een zusje bjii zo heeP wijn zusjei Mama en wijn zusje sla pen 's widdags, dus ais Je wiiP Kowen, bei even s. v.p. groepjes Nicole. MarPin Jas en Bianca Mögiing NachPwachPiaan 191 105Ö £6j AwsPerdaw 020 - 7715969 Zat. 16 nov feestavond VV Texel '94, va. 20.00 uur. ledereen is van harte welkom. Helaas. We gaan stoppen. Cadeaubonnen inleveren tot 30 nov Het Groene Winkeltje, Kogerstraat 9. Mooie lederen portemon nees en tasjes, leuk als Sinterklaascadeau! Mant- je Schoenen. www.welder-shop.nl Ver koop van alle soorten an kers Poolankers rvs; ploegschaarankers ver zinkt; Fortress anker; Guardian aluminium an kers. Nu 15% korting. Iedere zondag 50% kor ting op autowassen. Texaco Postweg, open 10- 18.00 uur Sint en Piet bij u thuis? Bel 311203 of kijk op www. pepernotenpagina.cjb net Te koop 't Lant van Texsel van J A. v.d. Vlis. Brieven met bod onder nr 1867 aan bur. Tex. Crt, Spinbaan 6. Door een kaart, een handdruk, soms zonder woor den en uw warme aanwezig zijn gaf u mij troost in mijn verdriet na het overlijden van ANNE DUIZENDSTRA Als hartverwarmend heb ik uw medeleven ervaren. Daarvoor mijn oprechte dank. Ria Duizendstra-Terwijn Den Helder, november 2002 Bi| talloze kinderen in Nederland komt Sinterklaas nooit op bezoek. Dit zijn

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 3