WioEnxn~ IK HIER BÜÖËtl] OP HET GOEDE Wop.' QORE4 IVOOf? DIE BROOD NODIGE IvT") BOROT VERGROTlMG m! Raad wil minder geld aan canjerprojecten besteden 'Herinnering aan molen zou op juiste plek kunnen komen' Meerderheid tegen verhoging OZB 'Gemeente moet zelf Habitatrichtlijn uitvoeren' s c3/irtk? ztódDGMELKVEE HüUDES'J naDpnf^^: ftHTOOHCOes Qlüül v Waddeneilanden boos op Tweede Kamer Principeverzoek Werking van principeverzoek Diabetes Fonds Reuvers Restauratie toren Oosterend gepland voor volgend jaar Financiering in de landbouw Ambassadeur Zuid-Korea bracht werkbezoek 1 hXhLbh J COURANT Een stap vooruit Parkeerkaart kost €51,25 Gelein Jansen mist onderzoek naar Volmolen meerderheid in de raad voelt zeel voor om minder te investe- in de kanjerprojecten. 'We eten de ambities bijstellen', ver- ordde Maria van der Spek D). 'De gemeente heeft wel de litie, maar niet de centen.' Bur- leester Joke Geldorp, die de ns niet verstandig vond, zegde aad toe een overzicht te geven, lat de raadsleden prioriteiten men stellen. raad sprak afgelopen dinsdag rde bezuinigingsvoorstellen die afel lagen om het gat in de begro te dichten. Het college had voor leid om, naast de besparingen in ombuigingsprogramma', de on- rend zaakbelasting (OZB) voor lend jaar met 9 procent te verho- Daarvan was 2,5 procent be id om nieuwe extra kosten uit de staande Najaarsnota op te van- 3,5 procent voor een trendmatig loging en 3 procent om de toren Oosterend vóór Oosterend Pre- te restaureren. Dat laatste kost 2.000, maakte het college tijdens ergadering bekend, coalitiepartijen stemden alleen in de trendmatige verhoging. Het nge geld moet van hen worden aald uit de kanjerprojecten en de •valler uit de septembercirculaire, die circulaire bleek recent dat de ïeente kan rekenen op een extra cturele bijdrage van €770.374,- iet landelijk gemeentefonds. Bur- nl mester en wethouders wilden het endeel van die meevaller juist in teren in de kanjerprojecten, moet een pas op de plaats wor- gemaakt met die projecten', de Gerard Weijers (CDA). Hij wees dat zijn partij bij de algemene n chouwingen al eerder om verso ng van het beleid had gevraagd. Standaart (Texels Belang) pleitte >or een deel van dat geld te ■len voor natuur en landschap. |ia van der Spek (WD) wilde daar leens een deel van de meevaller reserveren. een meer dan trendmatige verhoging van de OZB. Henme Festen (Groenünks) had er ook geen moeite mee als er wat minder geld voor de kanjerprojecten beschikbaar komt. GroenLinks en PvdA vonden wel dat de herhuisvesting van welzijnsin- stellingen (één van de kanjer projecten) prioriteit moet kriigen. GroenLinks stelde als voorwaarde dat daar eerst geld voor beschikbaar komt. En daarna zou er, volgens Arthur Oosterbaan, pas geld voor de toren van Oosterend en het landschapsbeleidsplan beschikbaar moeten worden gesteld. 'In die volg orde willen we het.' Een verhoging van de toeristenbelasting was voor hen ook geen probleem. Een voorstel van Frans Visman (D66) om de toeristenbelasting vanaf 2004 te ver hogen met 4 eurocent naar €0,72 per nacht vond niet direct een meerder heid. Dat plan komt later opnieuw in de raad. Burgemeester Joke Geldorp had moeite met de wens van de raads- meerderheid om te bezuinigen op de kanjerprojecten. Volgens haar wordt daarmee de economie aangetast. 'Een pas op de plaats voor de kanjer projecten betekent een pas op de plaats voor de eilander economie.' Wethouder Corry Heijne (Financien) vond dat de raadsleden teveel keken naar de huidige meevaller uit de septembercirculaire Zij wees erop dat in de toekomst weer tegenvallers zijn te verwachten uit het gemeente fonds. 'Ik heb de indruk dat er nu met een leesbril in de verte wordt geke ken.' Het bijstellen van de ambities vond ze te lichtvaardig. Volgens Heijne zijn er in de nabij toekomst bij de kanjerprojecten nog bijkomende kosten te verwachten. Volgens de huidige meerjarenraming is er tot 2006 €586.000,- extra beschikbaar voor de projecten, naast de al gere serveerde bedragen. Heijne waar schuwde de partijen dat de extra kosten al in de buurt van dat bedrag lijken te komen. De coalitiepartijen hielden vast aan hun uitgangspunt om de OZB met te verhogen en min der geld voor de kanjerprojecten te reserveren. Burgemeester Geldorp toonde zich er niet gelukkig mee 'U komt uzelf tegen bij de Najaarsnota.' Welzijn oppositie had geen moeite met De gemeentebesturen van de Waddeneilanden willen spoed overleg met de vaste kamercom missie van Landbouw, Natuurbe houd en Visserij over de wijze waarop de Habitat- en Vogel richtlijn moet worden toegepast. De gemeenten willen dat zijzelf deze vorm van controle uitvoeren, maar de Tweede Kamer wil het in handen geven van de provincie. De gemeenten verwachten hiervan veel papieren rompslomp, vertra ging en verzet bij de bevolking. De houding van de Tweede Kamer was een onaangename verrassing, omdat in de voorafgaande discussies VERVOLG VAN PAGINA 1 'l'< ing. Hij miste een nuancering bij nanier waarop de partij jaarlijks 5.000,- verwacht te incasseren, lens hem gaat Texels Belang 'een uit van het maximaal haal- De voorman van de kleinste Bsitiepartij in de raad deed een rep aan de coalitiepartijen om k met het collegevoorstel mee te f n. 'Er ligt een goed voorstel. Er it een verandering van de Wo- |wet aan, de centrale publieks- komt eraan, dus je krijgt straks heel ander beeld. Na een jaar men we dan een goede evaluatie ien Visman kreeg het compli- it van burgemeester Geldorp dat wijze woorden sprak. Arthur terbaan (GroenLinks) kon zich uel in het collegevoorstel als in het rstel van TB vinden. Hij be- 1 ouwde de legeskosten als een Istromende beek, waarin een »n moest worden gelegd. 'Het legt de steen zo en Texels ang legt hem anders. Het water anders lopen en GroenLinks ver alleen naar die steen. En als het er straks vervelend langs die an loopt, kunnen we er altijd nog terugkomen, als het maar kosten- tkend is.' Wethouder Heijne liet weten dat het college bleef vasthouden aan het ei gen voorstel. Zij haalde nog naar vo ren dat het voorstel van Texels Belang ook tot langere wachttijden kan lei den. 'Je weet niet of je bouw- aanvraag wordt goedgekeurd of ge weigerd. Bij een principeverzoek denkt de gemeente mee met de bur ger. Wordt een aanvraag straks ge weigerd, dan is de tweede stap dat je toch een principeverzoek indient en stap drie dat je weer een aanvraag doet. Daardoor duurt het langer en wordt het duurder.' De coalitiepartijen hielden vast aan het voorstel van TB. Bij de uiteindelijke vaststelling noemde Geldorp alle raadsleden stuk voor stuk bij naam. Eerst de voor standers van het voorstel van TB - CDA en WD - en daarna de leden van PvdA, Groenlinks en D66, die het college bleven steunen. Dat riep reactie op bij de coalitiepartijen, om dat zij van Oosterbaan de indruk had den gekregen dat hij ook voor het plan van TB was. Oosterbaan ant woordde dat hij voor allebei wat voelde, maar dat het voorstel van het college zijn voorkeur had. Wethouder Nel Eelman (Grondge bied) zei na afloop van de vergade ring dat zij zich zorgen maakt over het plan van TB. Volgens haar bestaat het risico dat er een extra drempel voor de burger is gelegd. 'Het wordt duur der en de procedure duurt straks lan ger. Daar maak ik me zorgen over, want de proceduretijd is al lang. 'oordat mensen een bouw- anvraag indienen, kunnen zij erst een principeverzoek bij de meente op tafel leggen. Dat is ian de orde als bijvoorbeeld een 'oorgenomen bouwplan strijdig is iet het geldige bestemmingsplan f als de wensen van de indiener erder reiken dan de mogelijkhe den in het bestemmingsplan. Aan 'ehand van het verzoek bekijkt de imeente wat er mogelijk is. )e gemeente kan het principe- 'erzoek behandelen als een 'ver- oek om vrijstelling' of 'verzoek m wijziging van het bestem mingsplan'. Enkele voorbeelden: mzetting van een agrarische be- itemmmg naar woonbeste mming, uitbreiding van recreatieve 'erblijfsaccommodatie met 25 irocent (de zogeheten kwaliteits- 'erbetering) of uitbreiding van be gaande bebouwing. Het verzoek an ook aan de orde zijn voor unctieverandering van een ge touw, om bepaalde werkzaamhe- ien te verrichten, om extra te bou ten op een perceel of om een weede dienstwoning te bouwen, een wijziging van het bestem mingsplan vastgesteld en onher roepelijk, dan kan iemand de bouwaanvraag indienen met de wetenschap dat hij of zij met snel meer stuk loopt op strijdigheid met het bestemmingsplan. Op Texel kan dit van belang zijn. omdat veel bestemmingsplannen verouderd zijn. De gemeente wil op termijn een stel plannen actualiseren. Het ene principeverzoek is niet het andere. Voor sommige hoeft de gemeente alleen de locatie en ge plande uitbreiding van het opper vlak en/of wijziging van functie te weten. Voor een principeverzoek voor bijvoorbeeld uit- breiding van een recreatieterrein komt meer kij ken. Is er sprake van kwaliteits verbetering. ligt het in kwetsbaar gebied - waardoor er getoetst moet worden aan de Vogel- en Habitatrichtlijnen -, het zijn vragen die dan aan de orde kunnen ko men. De principeverzoek worden nu nog gratis behandeld door de gemeente. Door het voorstel dat de gemeenteraad heeft aangeno men, moeten indieners straks het uurtarief betalen voor de tijd die besteed wordt aan verwerken er over de invoering van de Habitat- en Vogelrichtlijn op de Waddeneilanden is afgesproken dat de uitvoering 'dicht bij de burger' zou gebeuren. Die gedachte is uitgewerkt, er is met de bevolking van de eilanden over gepraat en de gemeenteraden heb ben ermee ingestemd. De toetsing ter plaatse kan in samenhang met an dere vergunningen, men kan de bur ger op lokaal niveau behulpzaam zijn en de inpassingmogelijkheden voor bestaand medegebruik kunnen goed worden benut. Als men daarvoor naar een 'loket' op de vaste wal moet, zal dat allemaal veel stroever gaan en kan niet worden gerekend op veel draagvlak onder de bevolking, zo wordt verwacht. De gemeentebestu ren vinden ook dat door het stand punt van de Tweede Kamer het ver trouwen in de overheid is geschokt. 'De geloofwaardigheid van rijk, pro vincies en daarmee de geloofwaar digheid van gemeentebesturen rich ting burger is hier in het geding'. Ook wordt erop gewezen dat in de lokale uitvoering van de richtlijn al veel geld en menskracht is gestoken. De Habitat- en Vogelrichtlijn is een vorm van Europese regelgeving, be doeld om te voorkomen dat de natuur onevenredige schade lijdt als gevolg van bouw- en bestemmingsplannen en andere ingrepen in de ruimte. In beginsel moet elk plan aan de richt lijn worden getoetst, wat wil zeggen dat wordt bekeken welke effecten de plannen hebben op de flora en fauna. De onlangs gehouden collecte voor het Diabetes Fonds heeft op Texel €2357,78 opgebracht. Verdeeld per dorp was dat Den Burg €788,01; Oosterend €412,96, Oudeschild €364,14; De Cocksdorp en Eierland €428,-; Den Hoorn €278,65 en De Waal €86,02. Giften kunnen worden overgemaakt op girorekening 5766, ten name van Diabetes Fonds in Amersfoort. VERVOLG VAN PAGINA 1 zijn advocaat mr. Maurice Frantzen bezwaar tegen dit besluit laten aan tekenen. Een medewerkster van de gemeente laat weten dat wat betreft de gemeente niet helemaal ('zwart op wit') vast staat dat het oogsten van riet geen agrarische activiteit is, 'Maar de informatie die Reuvers tot nu toe heeft verstrekt is niet vol doende om de vrijstelling te verlen gen.' Probleem is dat het oogsten van riet bij het Landbouwschap wel als agrarische activiteit staat geregis treerd, maar dat er geen Standaard- bedrijfseenheden (SBE's) voor be staan. Reuvers: 'Maar het is met mijn schuld dat er voor rietoogsten en agrarisch natuurbeheer geen kenge tallen bestaan. Ik produceer agrari sche producten: riet, hooi en gras. En bovendien teel ik nog sneeuwklokken ook.' Omdat Reuvers volgens de ge meente een loonwerker is, is de agra rische (A) bestemming van zijn bedrijf met in overeenstemming met het fei telijke gebruik en moet die worden gewijzigd in klasse H. Reuvers: 'Vreemd, want toen we een kleine tien jaar geleden naar een geschikte bedrijfslocatie zochten, kwam het bedrijventerrein in Oudeschild ter sprake. Maar in verband met de riet opslag vonden ze dat veel te gevaar lijk en moest ik op zoek naar een locatie in het buitengebied.' De restauratie van de toren van de hervormde kerk in Oosterend moet begin volgend jaar van start gaan. De gemeente wil het werk eind deze maand aanbesteden. Burge meester en wethouders maakten dinsdagavond bekend dat er €382.000,- nodig is voor het werk. Het college wilde dat geld aanvanke lijk verkrijgen door de onroerend zaakbelasting met 3 procent extra te verhogen, maar daar stemde een meerderheid van de raad met mee in. Besloten werd het zogeheten egalisatiefonds voor de torens, waar de gemeente jaarlijks €45.000,- in doneert, voor de komende jaren in stand te houden om de restauratie te betalen. Het fonds heeft momenteel een negatief saldo van €66 000,-. Het geld dat nu in het fonds wordt ge stort, zou anders aan de kanjer projecten worden besteed. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt onder meer het voegwerk rondom onder handen ge nomen en worden de ankers ver nieuwd Binnen wordt de constructie gerestaureerd en ook de klokkenstoel wordt aangepakt. De toren gaat voor de restauratie in de steigers. De ge meente streeft ernaar de werkzaam heden vóór Oosterend Present te hebben afgerond. DAT vijfjaarlijkse feest wordt eind juli gehouden. De raad ging een paar maanden geleden akkoord met een motie van D66 om vóór die tijd de toren weer 'spie en span' te hebben. Ing. Carel Gosselink, economisch en financieringsdeskundige bij Rabo bank Nederland, houdt maandag een lezing voor de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting. Hij spreekt over de te verwachten bedrijfsontwikkelingen en financieringsmogelijkheden in de landbouw op lange termijn. De bij eenkomst wordt gehouden in hotel De Pelikaan nabij De Koog en begint om 20 00 uur. Ambassadeur Yong-Kyoo Kim van Zuid-Korea bracht vorige week een werkbezoek aan Texel. Daar bij werd in het bijzonder aandacht gegeven aan de visserij. De ambassadeur, die was uitgeno digd door burgemeester Joke Gel dorp, maakte eerst kennis met de vis- afslag in Den Helder, waar hij en zijn vrouw werden ontvangen door de scheldende directeur Jaap Zwartveld en de nieuwe directeur Pim Visser. Op Texel nam hij een kijkje aan boord van de in de haven van Oudeschild lig gende TX 43 en kreeg hij uitleg van eigenaar Biem van der Vis en van Adrie Vonk van de TX 1Het diner werd gebruikt in restaurant-brasserie 't Swarte Schaep en er werd over nacht in hotel Opduin. Zaterdag ochtend sloot Kim zijn bezoek aan Texel af door met de burgemeester een balletje te slaan op golfbaan De Texelse. TRYPÏ QJT C VRIJDAG 15 NOVEMBER 2002 Ingaand volgend jaar is er een parkeerkaart voor Texelaars. Met de kaart mag men de auto neerzet ten op parkeerplaatsen waar an ders per keer moet worden be taald. De mensen hoeven dus niet meer naar de automaat te lopen om een kaartje te kopen en het probleem dat men niet altijd de juiste muntjes bij de hand heeft is dan ook uit de wereld.Voor de kaart, waarop het kenteken staat, zodat hij aan één bepaalde auto is gebonden, moet jaarlijks €51,25 worden betaald. Met de kaart mag met onbeperkt worden geparkeerd. De auto mag op het parkeerterrein even lang blijven staan als de auto's van mensen die geen parkeerkaart hebben en dus per keer betalen. Daarom is de kaart voorzien van een schijf waarmee de tijd moet worden ingesteld. Het col lege houdt er rekening mee dat de kaart vooral gekocht zal worden door mensen die vaak in het centrum par keren. Verwacht wordt dat de ge meente er financieel niet op achter uit gaat. Over een jaar zal de situatie worden bekeken en komt er moge lijk verandering in het systeem of het tarief. Naast de nieuwe parkeerkaart voor Texelaars die voor alle betaalde par keerterreinen geldig is, blijven de bewonerskaart voor burgers die wo nen binnen een bepaald parkeer- regiem (€14.02) en de bedrijven- parkeerkaart voor alle betaalde parkeerplaatsen (€145,83) gewoon bestaan. De gereserveerde parkeer plaatsen voor burgers of bednjven (€233,70 per jaar) zullen op den duur echter verdwijnen, omdat geen nieuwe gereserveerde parkeerplaat sen meer worden uitgegeven. Op de website www.texelsecou- rant.nl kunnen bezoekers reageren op de vraag: Gaat u een parkeerkaart kopen voor €51,25? Waar stond vroeger precies de Vol molen. Het is een vraag waarop Gelein Jansen graag het antwoord zou willen. Voorlopig moet hij het schuldig blijven. Bij de opgravin gen die het Archeologisch Dien sten-centrum (ADC) uit Bunscho ten afgelopen week uitvoerde nabij de Hallerweg werd alleen naar sporen uit de Ijzertijd gezocht. Begin dit jaar stuurde Jansen, kenner van de Texelse historie, een brief naar burgemeester en wethouders over de Volmolen die in de zeventiende eeuw op de plaats stond waar nieuwbouw wijk De Mars-4 is gepland. Omdat de nieuwe wijk straks officieel de naam Volmolen krijgt, leek het Jansen leuk als er een herinnering aan de molen (cq de naamgever van de wijk) komt. Hij hoopte dat met het toen aange kondigde archeologisch onderzoek de oude locatie zou worden gevon den. 'Dan zou een herinnering aan de molen op precies de juiste plek kun nen worden geplaatst.' Tot zijn verbazing werd bij de opgra vingen, die vorige week begonnen en inmiddels zijn beëindigd, geen reke ning gehouden met de molen Terwijl één van de twee gegraven sleuven volgens hem juist vlakbij de vermoe delijke locatie moet zijn geweest. Jansen bracht een bezoek aan de burgemeester, maar dat leidde er niet toe dat de opgravingen werden uit gebreid. De burgemeester bena drukte daarna wel bij één van de ambtenaren dat bij de inrichting van de wijk een soort herinnering moet komen. De brief van Jansen was aangeko men op het gemeentehuis. Uit proef boringen die archeologisch advies bureau Raap een tijdje geleden verrichtte, kwamen echter geen aan wijzingen voor de molen naar voren, aldus een woordvoerster van de ge meente. Dat gebeurde evenmin bij aanvullende proefboringen. Het ADC kreeg daarom geen opdracht van de gemeente om naar de locatie van de molen te zoeken. Het centrum kreeg wel opdracht te zoeken naar spullen uit de Ijzertijd. Afgelopen week wer den sporen gevonden die volgens archeologe Elma Schrijer van het ADC duiden op een boerenerf uit de die periode (800 voor Christus tot het jaar nul). Verhoogd Volgens Gelein Jansen is het moge lijk dat de volmolen de oudste molen van het eiland Texel is geweest. Hij vermoedt dat hij op een stukje land heeft gestaan dat grenst aan de sloot die achter langs huizen aan de Korfbaeck loopt (zie foto). Rechts van het hek langs het landje, ligt één van de sleuven die het Archeologisch Dienstencentrum liet graven. Jansen wijst erop dat de strook land wat ho ger ligt. 'De molen stond vroeger aan een water dat de Watercoogh heette. Vermoedelijk heeft de molen op het verhoogde stukje land gestaan.' De volmolen werd vroeger gebruikt door wol- en linnenwevers in Den Burg. Volgens de woordvoerster van de gemeente zouden burgemeester en wethouders ervoor kunnen kiezen nieuw onderzoek te laten verrichten. Dan zou er ook een nieuw budget beschikbaar moeten worden gesteld. Het onderzoek dat het ADC nu heeft verricht kostte €26.000,-. Het ADC brengt halverwege december een rapport uit over haar bevindingen. Naast de sporen van een oude boer derij en een opslag voor heide plaggen werden de afgelopen dagen nog sporen gevonden van vermoe delijk oude hooimijten of koren schoven, aldus archeologe Schrijer. 'We hebben in de tweede sleuf nog een paar nieuwe cirkels gevonden die daarop wijzen. Verder heeft het wei nig opgeleverd. We vermoeden dat we bij elkaar een boerenerf moet opslagplaatsen hebben gevonden.' In de tweede sleuf werden ook een paar stukjes leisteen gevonden. Schrijer 'Dat kan duiden op de aan wezigheid van een molenkap, maar het was te weinig om er verhaal van te maken.' Gelein Jansen en Henk Maas (voormalig bewoner van de tuinderij die de Volle Molen heette) bekijken met behulp van een plattegrond waar de volmolen moet hebben gestaan. Vermoedelijk was dat op de strook land tussen de sloot en het hek. (Foto Jrw van Haitum)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5