Tarief peuterspeelzaal vijftien procent omhoog t Zilveren 'maitre' wordt verwend in Amstelhotel Nieuwe eigenaar in Loodsmanswelvaren 1 Ook fikse stijging verwacht voor 2004 en 2005 IEXELSE J COURANT' Derde crossloop Tarieven Atletiekbaan J^edrijvigheid Wat ik zeggen wou. Als je stront zoekt... fflaar gebeurd Patiëntenruil Wat ik zeggen wou... WaC ik zeggen wou... Licht Wat ik zeggen wou. Prijzen Stront aan de knikker VRIJDAG 29 NOVEMBER 2002 tarieven voor de peuter- eelzalen gaan volgend jaar met procent omhoog. Met bezuini- ngen op de eigen organisatie l6 ieft Catalpa, sinds dit jaar be- erder van de zes peuter- ieelzalen op Texel, de kosten- ijging voor 2003 nog weten te iperken. Voor 2004 en 2005 wor- m tariefstijgingen van 60 procent rwacht. Vestigingsmanager Nel jlman maakte dat deze week be nd op een informatie-avond voor iders. 10 i, it duurder worden is het gevolg van izuimgmgen die de gemeente de imende jaren doorvoert op het iuterspeelzaalwerk. Dit jaar draagt gemeente €140.917,- bi) voor de luterspeelzalen. Volgend jaar wordt it bedrag verlaagd naar €117.917,-. lor 2005, het jaar waarin de afbouw in de jaarlijkse bijdrage moet zijn iltooid, heeft de gemeente nog 0.917,- voor het peuterspeelzaal- erk in de begroting opgenomen. De tale kosten van de peuter- ieelzalen zijn beraamd op jaarlijks >09.224,- at betekent dat de ouders jaarlijks eer moeten gaan betalen. Volgens stigingsmanager Nel Pijlman hoeft atalpa geen winst te maken, maar elt de organisatie wel als voor aarde dat de inkomsten van de uterspeelzalen kostendekkend blij- in Door te snijden in eigen vlees zijn ilgens haar de tariefstijgingen voor i3 nog beperkt gebleven. Er is ider meer geschoven met het bud- tt voor vervanging van spel- laterialen. 'We hebben een inven- islijst gemaakt van wat we hadden. iaruit bleek dat er nog veel goede uilen waren, die nog niet voor ver- inging in aanmerking hoeven te imen. We kunnen daar dus wat nder geld voor opzij zetten.' Ook erd geld bespaard door de contac- met het extern admmistratie- 5 intoor (aan de overkant) op te zeg- sn. Administrateur Marcel Groe- sndaal handelt de administratie - jortaan af met het hoofdbureau van "ntalpa in Hengelo. italpa hanteert volgend jaar nog iar twee in plaats van vier tarieven. laagtarief voor een ochtend irdt €25,50 (voorheen B-tarief) en it hoogtarlef €36,50 (voorheen het ■tarief). Het A-tarief voor mensen iet een inkomen beneden het mini- lumloon vervalt volgend jaar. Zij laan eveneens het laagtarief betalen, lij de gemeente kunnen ze vervol- ms compensatie aanvragen. De lad stelde daar eerder €22.689,- |oor beschikbaar. Volgens Pijlman loet komend jaar nog maar blijken if dat voldoende is. Over een paar ar moet ook het C-tarief (€31,-) zijn verdwenen. Dat geldt blijft alleen nog geldig voor peuters die nu al op de peuterspeelzaal zitten. De scheidslijn tussen het nieuwe hoog- en laagtarief komt op een gezamenlijk inkomen van €30.000,- te liggen Voor Den Burg, waar peuterspeelzaal Spele- maer ook 's middags is geopend, geldt dat de middagtarieven even eens met vijftien procent stijgen en dat ze worden teruggebracht naar een hoog- en laagtarief verschillende tarieven (respectievelijk €24.30 en €17,-). Ouders hebben moeite met de prijs verhogingen. Volgens Pijlman be staat het risico dat ouders hun kinde ren nog maar één in plaats van twee dagen per week naar de peuter speelzaal brengen. 'Het kind wil wel, maar het wordt anders als dé porte monnee het niet meer wil. Het kan ook dat ze peuters elders gaan on derbrengen. Maar je moet je wel be denken dat je hier met een professio nele organisatie zit met opgeleidde mensen en voorzieningen. Boven dien is het nog niet zo duur. Gemid deld kost het onderbrengen van een kind bij tarief D gemiddeld €3,- per uur. Voor een oppas betaal je soms meer.' Toekomst Voor 2004 en 2005 ziet de toekomst er volgens Pijlman somberder uit Ze hield de ongeveer zestig bezoekers van de informatieavond voor dat dan tariefstijgingen van zestig procent zijn te verwachten. 'We hebben het nu kunnen beperken, maar voor 2004 kunnen we bijvoorbeeld niet nog een keer afstand doen van een administratiekantoor of sparen op andere kosten Ze wijst op het risico dat zalen kunnen worden gesloten. De peuterspeelzaal in Den Hoorn en Olleke Bolleke in De Koog bevinden zich in de gevarenzone. De laatste gaat mogelijk nog maar twee in plaats van vier ochtenden open bij gebrek aan kinderen. 'Catalpa heeft gesteld In de Dennen wordt zondag de derde crossloop van dit seizoen gehouden. Er kan worden ingeschreven vanaf 10.30 uur bij appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. De loop van de jeugd tot en met 12 jaar gaat over een parcours van 1300 meter en start om 11.00 uur. De oudere jeugd en senioren kunnen kie zen uit 2,9 km., 5,8 km. en 8,7 km. Het grootste gedeelte van het rondje gaat over onverhard paden, waarbij de lopers een enkele heuvel moeten nemen. dat zij er naar blijft streven om in elk dorp (met uitzondering van De Waal, red) een peuterspeelzaal te hebben. Maar ze kan het met garanderen. De raad heeft ooit in het verleden uitge sproken dat in elk dorp een peuter speelzaal moet zijn, dus dat betekent dat er iets aan moet worden gedaan of dat ze een ander standpunt moet innemen.' Volgens Pijlman zijn er nog andere omstandigheden die voor extra kosten kunnen zorgen. Lande lijk speelt al een paar jaar de discus sie of er éen of twee peuterleidsters voor een groep (maximaal twaalf peuters) moeten staan Momenteel is één voldoende als er moederhulp bij aanwezig is. Over het meubilair loopt landelijk ook een discussie Zowel leidsters als kleuters zitten nu op lage stoeltjes- Volgens Pijlman is de kans aanwezig dat peuterspeelzalen vol gens de ARBO-normen met nieuwe hoge stoelen moeten gaan werken. Ook is het volgens haar de vraag hoe de huurprijzen voor de peuter speelzalen in de toekomst stijgen. Op Texel worden jaarlijks gemiddeld 185 peuters naar de peuterspeelzaal ge bracht. De peuterspeelzalen kennen voor dit jaar nog vier tarieven. Ouders die beneden het mini mumloon leven betalen €17,40 voor één ochtend (het A-tarief). Ouders met een gezamenlijk brutoloon tot €27,226,- betalen €22,20 (het B-tarief). Bij een ge zamenlijk brutoloon van €27,226,- tot €40,840,- geldt het C-tarief (€27,-). En ouders met een gezamenlijk inkomen boven 40,840,- betalen €31,80 (D-ta- nef) voor een ochtend. Voor de middagen (alleen in Den Burg) wordt iets minder betaald. Voor een tweede kind wordt de helft van het tarief berekend. Vanaf 2003 verdwijnt het A-tarief. Ouders die beneden het mini mumloon leven moeten dan mi nimaal het B-tarief betalen. Zij kunnen echter compensatie aan vragen bij de gemeente dat daar voor een potje van €22.689,- in het leven heeft geroepen. Het C- tarief verdwijnt op termijn. Voor peuters die dit jaar op één van de peuterspeelzalen zitten, blijft het vooralsnog bestaan Voor peu ters die vanaf 2003 nieuw wor den aangemeld, kan alleen nog het B- of het D-tarief gelden. De scheidslijn tussen deze nieuwe hoog- en laagtarieven komt op €30.000,- te liggen. René rechtsen Jannie nemen de gelukwensen van directeur Den Ouden in ontvangst. Hotel-restaurant Loodsmanswel varen in Den Hoorn heeft een nieuwe exploitant. Claas Jan en Karin Vonck nemen het roer over van Wil van Hintum, die er meer dan twintig jaar de scepter heeft gezwaaid. Komende zondag, van 16.00 tot 20.00 uur wordt over dracht beklonken met een groot feest, waarbij iedereen welkom is. Horecaman Wil van Hintum is een begrip op Texel. Al een jaar of dertig zit hij in het vak. De overdracht bete kent niet dat hij van plan is er uit te stappen. 'Ik blijf er nog een paar jaar bij, maar ben hartstikke blij dat ik twee mensen heb gevonden die in staat zijn de zaak over te nemen.' Loodsmanswelvaren, de zaak die Van Hintum 22 |aar geleden overnam, is een bedrijf van respectabele om vang. Een flink restaurant, een ruime bar. die voor Hoornders en gasten deels de functie heeft van dorpscafé, en zestien hotelkamers. 'Het was aan die bar dat Van Hintum aan de praat raakte met het ondernemers echtpaar. Claas Jan Vonck exploi teerde in Hilversum 16 jaar een eigen discotheek, waarna hij met echtge note Karin een jaar of twee in Frank rijk in de horeca werkte. Voor veel Texelaars is Karin, dochter van Piet VERVOLG VAN PAGINA 1 racent van de aanlegkosten. De itletiekveremgmg huurt de baan van ie gemeente, volgens het principe lat ook voor de andere gebruikers an het sportpark wordt gehanteerd. )e huur bestaat uit 30 procent van de vploitatiekosten. De derde variant isrschilt in zoverre van de tweede dat !e atletiekvereniging opdracht geeft ot de aanleg en de baan na realisa- ie overdraagt aan de gemeente. De illetiekveremging kan kosteloos ge- iruik maken van de baan, maar be- aalt 50 procent van de onderhouds- rasten, waar de gemeente jedeeltelijk een subsidie tegenover telt. Bij de tweede en derde variant lomt een baan rond het B-veld het rieest in aanmerking. De ontwatering op dat veld laat volgens de atletiek vereniging echter te wensen over, waardoor de nodige kosten moeten worden gemaakt om dat te verbete- É'en. Daarvan profiteren ook de voet- lallers, zodat die kosten met alleen -Jan de atletiekbaan kunnen worden toegerekend. Afgesproken is ook dat de gemeente de kosten van het bouwrijp maken van de grond be taalt. De vierbaans atletiekbaan be staat uit een kunststof toplaag, die rust op een ondergrond van asfalt, lavapuin en zand. Een constructie die is goedgekeurd door de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU). Voor niets? De voorkeur van de atletiekvereniging gaat uit naar de tweede en derde optie, omdat de exploitatie van de baan een te grote wissel op de vere niging zou trekken, waardoor de con tinuïteit in het gedrang zou komen. AV Texel wil zich op haar basistaak rich ten, het bevorderen en organiseren van atletiek. Mocht de gemeente er in toestemmen dat zij die de baan gaat exploiteren, dan komt ATV in een soortgelijke positie als de overige gebruikers van het sportpark. Vol gens ATV kan er alleen sprake zijn van harmonie binnen het park als er een overkoepelend beheer plaats vindt door de gemeente. Dan zou er bijvoorbeeld een hek rond het park kunnen komen, waardoor vanda lisme wordt beperkt. Maar de raad heeft in 2000 aangegeven eenmalig geld in de baan te willen steken, wat inmiddels is gereserveerd. Dat besluit impliceert dat de gemeente er verder geen bemoeienis mee wil hebben. Want als de gemeente ook de exploi tatie op zich zou nemen, brengt dat ook jaarlijkse lasten met zich mee. Als het college afziet van exploitatie, komt er dus geen atletiekbaan. Want ook ATV geeft aan de exploitatie niet aan te kunnen. Dat zou betekenen dat alle inspanningen van de vereni ging voor niets zijn geweest. In dat geval komt aan het voortbestaan van de atletiekvereniging zo goed als ze ker een einde. Mogelijke uitweg is de optie waarbij de gemeente de exploitatie op zich neemt, de baan rond het B-veld wordt aangelegd en de vereniging huur van de baan in rekening brengt, wat betekent dat de gemeente voor de exploitatie opdraait. Het college heeft opdracht gegeven deze optie door te rekenen Omdat het waar schijnlijk extra geld kost, moet de raad hier in toestemmen. en Cobie Beuving, een bekend ge zicht. Claas Jan: 'We wilden graag iets op het eiland beginnen. We ko men al een jaar of zes regelmatig in Loodsmanswelvaren, om een hapje te eten. De zaak spreekt ons aan. Een leuk bedrijf, waar je lekker kunt eten, met een goede uitstraling.' Van Hintum had nog met intensief naar een koper voor zijn bedrijf in Den Hoorn gezocht, maar toen de kans zich voordeed ging hij het met uit de weg. 'Met Hemelvaart ben ik in De Koog restaurant De Koningin, in Ho tel Juliana, gestart. Die twee zaken tegelijk, dat gaat prima. Maar mijn grootste verhaal ligt hier in Den Hoorn. Het overdoen van zo'n bedrijf gaat met zomaar. Om de overgang te begeleiden blijf ik hier dus nog een jaartje rondlopen.' Voor de buitenwe reld verandert er, zeker de eerste tijd, niet veel. Of het moet de kaart zijn, die Vonck omschrijft als 'verfijnd, maar met een Bourgondische ac cent'. Van Hintum: 'Die kaart is we relds, Claas Jan snapt het helemaal.' Op het menu staan onder meer ge rechten zoals Reerugfilet met tapanade, gebakken wilde eenden borst op zuurkool met .spekjes, brochette Loodsmanswelvaren van de grill, maar ook diverse vis gerechten. 'Ruime porties, tegen een scherpe prijs,- want die gaat een stukje naar beneden.' In de keuken blijven chefkoks Michel Arends en Merlem Rump de scepter zwaaien. Een restaurant, in combinatie met een hotel en een bar die door de week tot ongeveer middernacht openbli|ft en in het weekend wellicht een paar uurtjes langer, betekent een intensieve bedrijfsvoering. Vonck: 'Dat beseffen we, maar we zien het helemaal zitten en gaan er voor' Een kwart eeuw heeft hij het zijn gasten in hotel Opduin naar de zin gemaakt, nu wordt hij zelf in de watten gelegd. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als me dewerker van Texels enige vier- sterrenhotel mag René Rijk (en zijn vrouw Jannie) de kerstdagen ge heel verzorgd doorbrengen in het prestigieuze Amstel-hotel in Am sterdam. De 53-jarige maitre d'hotel kreeg het arrangement dinsdag van Opduin-di- recteur Cees den Ouden tijdens een bijeenkomst van de medewerkers, waarbij de verdiensten van Rijk breed werden uitgemeten. Toen hij per 1 december 1977 in dienst trad van het hotel had hi|al horeca-ervaringopge-_ daan in Bos en Duin en het haven restaurant. Ook werkte hij enkele ja ren in bedrijven op het vasteland. In zijn Opduin-periode zag hij het des tijds 60 kamers tellende hotel in om vang verdubbelen, was nauw betrok ken bij het opvoeren van de kwaliteit en maakte zeven uitbreidingen en andere verbouwingen mee. 'Je hebt altijd zorgend voor anderen bijgedra gen aan de ontwikkeling van Opduin, maar Opduin heeft ook jou gevormd', zei Den Ouden, die er de nadruk op legde dat Rijk vooral voor de vaste gasten een vertrouwd herkennings punt was, met hen hartelijke betrek kingen onderhield en in de loop der jaren menig feestje organiseerde. Den Ouden verzuimde met om pla gend ook melding te maken van Rijks (Foto Harry tie Grêêf) minder sterke kanten. Zoals zijn niet optimale beheersing van de Franse taal en zijn twijfelachtige liefde voor de automatisering. Niet eerder had Opduin iemand 25 jaar achter elkaar in dienst. Collega Piet Witte kwam weliswaar al 36 jaar geleden bij het bedrijf, maar hij heeft halverwege die periode een jaar of acht ergens anders gewerkt en er daardoor twee koperen jubilea opzit ten Dat Rijk tijdens de kerst zal schit teren door afwezigheid had bij de organisatie van het werk wel proble men veroorzaakt, want in die periode heerst topdrukte in Opduin en kan er eigenlijk niemand worden gemist. Den Ouden kon de jubilans de verze kering geven dat het dank zij 'reke nen, overleg en inschikkelijkheid' toch kon worden geregeld en dat hij zich dus nergens zorgen over hoefde te maken. VI ui kzm Bv.im .rr«rH«\*»\Scli|U>e.8 »an de redactie Is het echt nodig dat in het buiten gebied een 5,5 miljoen euro kostend persriool wordt aangelegd? Velen denken dat dit wettelijke noodzaak is. Maar wat de wet alleen maar voor schrijft is dat er straks geen onge zuiverd water meer mag worden ge loosd op sloot of bodem. Elke andere manier om dit afvalwater af te voeren is dus geoorloofd. Je zou het - net als het huisvuil en de melk van de boe ren - ook met een tankwagen kunnen ophalen. De mensen lozen hun afval water dan in een ondergrondse tank of kelder die op vaste tijden - bij voor beeld eens_ per maand of kwartaal - of op afroep door de gemeente of een particulier bedrijf wordt geleegd. Om de hoeveelheid water beperkt te hou den moet alleen het water dat van de wc komt (ik noem dat strontwater) in de kelder worden opgespaard, zodat die bak niet eens zo groot hoeft te zijn. Mensen die dicht bij elkaar wo nen kunnen ook gezamenlijk een bak hebben. Het tarief voor het legen kan worden bepaald aan de hand van het totale dnnkwatergebruik. De hoeveel heid strontwater kan zonodig nog verder worden beperkt door toiletten van het soort dat maar weinig spoel water nodig heeft. Het hemelwater kan zo de sloot of de bodem in en zelfs het water dat van douche en gootsteen komt kan in de tuin of op grasland geen kwaad als het via een zinkput met zeep- en vetvanger wordt geloosd. Zo'n systeem zou wel eens een stuk goedkoper kunnen zijn dan wat men nu van plan is. Die kostbare leiding met honderden stroomvretende pompen voor minder dan 400 aan sluitingen is te gek voor woorden. Als het doorgaat moeten de aangeslo tenen enorme bedragen aan baat belasting neertellen en daarmee wordt slechts een derde van de kos ten gedekt. Voor de rest draait de rest van de Texelse gemeenschap op. Wat nog belangrijker is: het zuive- ringsresultaat van een ophaal- systeem is 100%! Die tankauto kan immers elk huis bereiken, terwijl de persleiding nog met de helft van de thans niet genoteerde huizen bereikt. Volgens de huidige plannen krijgen die allemaal septische tanks of IBA's. Je moet maar afwachten of die goed werken. Ze zijn in elk geval gevoelig, vragen onderhoud en zuiveren het water nooit voor 100%. Lokale bestuurders, bezint eer gij begint! Maak dus een eerlijke reken en kwaliteitsvergelijking tussen het nu gepresenteerde rioleringsplan en een ophaalsysteem. Jan Hennink De Koog. Kort geleden kreeg een van de zeven ambulancebemanningen van de post Alkmaar de opdracht een patiënt over te brengen van het MCA in Alkmaar naar het AMC in Amsterdam. Nadat de patiënt naar de plaats van be stemming was overgebracht, kregen de mannen daar het verzoek een an dere patiënt vanuit Amsterdam over te brengen naar Den Helder. De pa tiënt lag al klaar voor transport en werd op de brancard gelegd. Nadat ze al een heel eind op weg waren, keek de verpleegkundige tijdens het polsopnemen naar het armbandje dat de patiënt in het ziekenhuis had omgekregen en zei 'Mijnheer Hullemans, helemaal uit Warnsveld en nu gaat u naar een ziekenhuis in Den Helder.' Waarop de man ant woordde: 'Den Helder, ik moet hele maal niet naar Den Helder, ik moet naar Zutphen.' Het bleek dat ze in Amsterdam de verkeerde patiënt aan boord hadden gekregen. Daarop werd rap rechtsomkeert gemaakt, terug naar Amsterdam, waar de pa tiënt werd omgeruild. Jan van Tunen Boiire ttnmxtvnlrlijUinl »a óc Wethouder Annie Hm (Sport) luistert tijdens de presentatie van de rapportage over de atletiekbaan naar het verhaat van Cees Timmer (Foto Onan Koopman) (midden) en Erik van Zoonen van Atletiekvereniging Texel. Beste schoolgaande kinderen, Dinsdagochtend reed ik rond acht uur in de richting van de OSG. Ik stond lang stil voor onze uitrit naar de Beatrixlaan; het zicht was wat slecht in het schemerdonker en ik wilde er zeker van zijn dat de kust veilig was. Ik had al minstens vijf keer links en weer rechts gekeken en net toen ik dacht dat ik op kon trekken, schoot er een jongen op een totaal onver lichte fiets in donkere kleding voor bij... niet gezien. Wat een geluk dat ik toch nog even keek en met alvast optrok. Het had behoorlijk slecht kun nen aflopen. De jongen in kwestie heeft er weinig van gemerkt, hij fietste nietsvermoedend door, op weg naar zijn eerste les. Ruud vertelde dat er maandag op de OSG nog een grote controle was geweest aangaande fiets- en bromfietsverlichting. We ver volgden onze weg; zeer voorzichtig. Ik lette eens op hoeveel kinderen er onverlicht en met of nauwelijks zicht baar over straat fietsten en bromden. Natuurlijk kon ik ze zo snel met tellen, maar ik schat dat tachtig procent van de kinderen die ik ben tegen geko men geen licht aan had. Nu ga ik er van uit dat ik de cijfers in mijn nogal verontruste brem wat heb opge schroefd. dus laat het eens zestig procent zijn. 'Hoe kan dat nou?' vroeg ik mezelf af. Hoe kan het nou dat alle voorlichting die er gegeven wordt niet aanslaat bij de kinderen die 's morgens vroeg in het donker over straat moeten? Wat weerhoudt een kind ervan om zijn of haar dynamo op de band te zetten of het knopje van het licht aan te zetten? Wat doen we fout als opvoeder? Ik voelde me teleurgesteld en kwaad. 'Het lijkt wel mets te helpen', dacht ik en reed terug naar huis. Ik wilde er wat over zeggen in de krant. Maar hoe geef je kritiek zonder moraliserend te zijn? Hoe spreek je kinderen aan op hun verantwoordelijkheid zonder dat ze denken: 'O. daar heb je weer zo'n volwassene die me de les gaat lezen en nog wel een juf ook.' Allemaal vra gen die me bezighielden en waarmee ik zelfs naar mijn eigen ouders ging, want ik kwam er met uit. 'Spreek je verontwaardiging gewoon uit', zeiden mijn vader en moeder, en dat leek mij een goed idee. Daarom een oproep aan alle 'onverlichte kinderen van Texel' zorg dat de verlichting op je fiets in orde is en gebruik hem ook. Automobilis ten en andere weggebruikers zien je echt niet aankomen. Ook niet als je zelf denkt alles goed te kunnen zien. Doe verdorie gewoon je licht aan Het is zo'n simpele handeling maar hij kan een heleboel leed voorkomen. Een ongeluk kan ook jou gebeuren en het leed voor de betrokkenen is dan met te overzien. Licht aan op de fiets is met 'dom' of'zoet', maar gewoon een kwestie van gezond verstand. Laten we het leven koesteren, het kan zomaar over zijn... Marieke Mast, Den Burg. ro vCTxiw» owdeh jUkvI ik itdKtit Dat persriool dat de gemeente in het buitengebied wil aanleggen, lijkt me overbodig Het is schieten met een (kostbaar) kanon op een mug. Waarom niet alle percelen voorzien van een goede septische tank of - als de situatie ter plekke zeer kwetsbaar is - een IBA, eventueel in combinatie met een helofytenfilter? Dat levert enorme milieuwinst op waardoor de doelstelling royaal wordt bereikt en de kosten blijven binnen de perken. Het lijkt alsof de gemeente zich heeft vastgebeten in dat riool en geen afweging heeft gemaakt met andere systemen. De raadscommissie zit nu ook op die toer. Waarom heeft de gemeente niet eerst de eigenaars/ bewoners van die 800 percelen aan geschreven om met hen als meest belanghebbenden van gedachten te wisselen? Natuurlijk kost een goede septische tank of IBA ook geld. on geveer 3000 euro per stuk. maar daar blijft het dan ook bij. Want ik neem aan dat je dan geen aansluitkosten en geen rioolrecht betaalt. En natuurlijk ook geen verontreinigingsheffing aan Uitwaterende Sluizen want het zuive ren doe je immers zelf. Door het ge zamenlijk inkopen van die honderden IBA's of septische tanks moeten in teressante kortingen mogelijk zijn. Mogelijk kan er ook subsidie voor verkregen worden. In de vergadering van de raadscommissie heb ik daar naar geïnformeerd, maar heb nog Meerdere toeristen beklagen zich naar mijn mening terecht over de gestegen prijzen. Uit eigen ervaring weet ik dat dit in horecabednjven een probleem is. Zo betaalde ik in een strandpaviljoen €2,10 voor een glas herfstbokbier. In mijn ogen een met te verantwoorden woekerpijs. Ook om dat het bier zo slecht was getapt dat het glas - nadat het schuim verdwe nen was - nog maar voor ongeveer tweederde gevuld was. Nu ben ik niet gierig, maar ik hoef ook met met mijn gèld te smijten. Bijgevolg zal ik dit strandpaviljoen met meer bezoeken. Ik hoop dat veel mensen deze bedrij ven zullen mijden, want volgens mij kan alleen een grootschalige boycot effect sorteren. Ovengens vraag ik mij wel af waarom het uitsluitend toeristen zijn die in het openbaar hun beklag doen. Waarom horen we mets van de eiland bewoners zelf? Peter Knobbe, Niestetal (D). mets vernomen. Verder wil ik erop wijzen dat zo'n collectief persriool helemaal niet zo ideaal is. Elke gek kan er de meest schadelijke stoffen ingooien Wie een eigen zuivenng heeft laat dat wel achterwege. Die mensen leven dan ook veel milieu bewuster. Last but not least: bewo ners van het buitengebied hebben al veel kosten die anderen met kennen. Die groep mag je best een beetje ontzien, zeker als er ook andere mo gelijkheden zijn dan dat peperdure persriool. Willem Hart Zevenhuizen.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5