\lterra verhuisd naar onderkomen NIOZ 'Verhuizing mooi bewijs van saamhorigheidsgevoel' 'Het leven is meer dan werken alleen' 7 TEXELSE^COURANT Overkantse bloemenman verkoopt zaak aan Texelse 'EX ELSE COURANT fe: (j\eslaagd 3edrijvig/;e/<r/ BEZORGERS Aanpassing 'Fontein' kost €723.878,- Website ondernemers VRIJDAG 29 NOVEMBER 2002 Ierra is gehuisvest in een nieuwe etage die boven paviljoen E van het NIOZ is gebouwd. ifolo s Jetoen van Hallum) wordt voor een kleine honderddui zend euro per jaar gehuurd van het NIOZ. Nog lang niet alle dozen die in de gang staan, zijn afgelopen week al uitgepakt. De boekenplanken van de eigen bibliotheek zien er nog leeg uit. De meeste kamers zijn ingericht en in gebruik genomen. Tussen de dage lijkse werkzaamheden door gebeuren nog de nodige afwerkklusjes. Zeehondendeskundige Peter Reijnders moet op zijn nieuwe kamer aan een van de klusjesmannen even aangeven waar hij in de muur zijn nieuwe kapstok wil hebben Dijkema heeft de verhuizing aangegrepen om meteen eens flink te snoeien in de medewerkers van onderzoeks- ireau Alterra zijn verhuisd naar n nieuw onderkomen in de ge- luwen van het NIOZ. Na meer dan intig jaar is de voormalige osselverwaterplaats aan de iderhaaks verlaten. Dozen staan >g her en der door de gang en ook weg naar de kantine moet nog en worden gevonden. ees Dijkema, RIN, G Aquarium 101 ildt het naambordjé dat bioloog ies Dijkema van Alterra naast de ur van zijn nieuwe werkkamer heeft hangen. Een herinnering aan de en zeventig toen het Rijksinstituut Natuurbeheer, voorloper van lerra, in het Aquariumgebouw van |t NIOZ was gevestigd. Dijkema eft het sindsdien met zorg be- lard. lids twee weken is het zelfstandige iderzoeksinstituut terug in de ge- wwen van het NIOZ. In de jaren ventig was het instituut een paar tr gevestigd in het Hete Klooster en t Aquariumgebouw, voordat het in 79 verhuisde naar de voormalige jsselverwaterplaats aan de Zuider aks. Die locatie is sinds twee we- n ingewisseld voor een nieuwe ige boven paviljoen E. Het gebouw n de Zuiderhaaks was sterk verou- rd, waardoor het onderzoeks- reau voor de keuze stond: renove- meuw bouwen, verhuizen naar NIOZ of verhuizen naar igenmgen waar de hoofdvestiging n Alterra is. 'Dat laatste viel meteen zegt vestigingsleider Han Linde- om. 'Dat zou te ver van de zee ndaan zijn. Verhuizen naar het OZ bleek uiteindelijk het goed- opst te zijn.' De nieuwe etage Alterra beschikt in haar nieuwe on derkomen over 24 werkkamers, een eigen bibliotheek, reproruimte, verga derzaal, keukentje en een droog en nat laboratorium. De laboratoria, de repro en het keukentje bevinden zich in het midden Daaromheen liggen in een soort carrévorm de meeste werk kamers. In het drooglab bevinden zich onder meer vier tafels voor on derzoek aan vogels en bodemdieren. Boven de tafels hangen afzuigpijpen. Lindeboom: 'Dat is nodig als je be zig bent met formalinemonsters of anderszins stinkende dingen.' In het natlab moet onder meer ruimte worden geboden voor onderzoek aan zeehonden. De snijtafel die daarvoor nodig is, een lang en zwaar exem plaar, staat nog buiten bij de ingang. 'Ik had liever gezien dat ze die eerder in het natlab hadden neergezet', ver telt Lindeboom tijdens de rondlei ding. 'Ik ben benieuwd hoe ze hem nu hier krijgen.' Het onderzoeksinstituut heeft buiten een eigen ingang gekregen. Het bordje Alterra moet nog boven de deur worden geschroefd. Ook zijn er vijftien nieuwe parkeerplaatsen aan gelegd. De telefoon is nog niet om gezet, waardoor mensen tijdelijk met het NIOZ moeten bellen om mede werkers van Alterra te pakken te krij gen. Het nieuwe onderkomen is ver bonden met de NlOZ-gebouwen, zodat mensen binnendoor naar Alterra kunnen lopen en andersom. Volgens Lindeboom is het de bedoe- aan om hier te eten.' Reijnders: 'Dat is een kwestie van tijd. Maar het is wel belangrijk om in ieder geval de kof fiepauzes met elkaar te blijven hou den. Dat zijn de momenten dat je el kaar even informeel spreekt.' Bij de medewerkers van Alterra leverde de voorgenomen verhuizing aanvanke lijk veel scepsis op. Grote zorg was dat de eigen identiteit van het onderzoeksinstituut in de knel zou komen. Reijnders 'Het risico bestond dat de buitenwereld zou gaan denken dat je bij elkaar bent gevoegd, terwijl dat met zo is.' Beide instellingen staan los van elkaar en hebben ook ander broodheren. Het koninklijk NIOZ valt onder de Nederlands Orga nisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO) en Alterra op Texel (voor heen ook Instituut voor Bos- en Natuurbeheer) valt onder het gelijk namige kennisinstituut Alterra in Wagenmgen Alterra houdt zich be zig met toegepast onderzoek in op dracht van overheid, industrie of an deren. Die kunnen op basis van de aangeleverde feiten hun beleid uit stippelen. Het NIOZ houdt zich in principe bezig met fundamenteel wetenschappelijk onderzoek. Volgens Dijkema valt het met de weerstand inmiddels weer mee. De verhuizing zelf was volgens hem een mooi bewijs van het saamhorigheids gevoel. 'Die verhuizing hebben we deels zelf gedaan Zaten we 's avonds na afloop lekker met een pilsje op een krat in de gang.' Volgens grote stapels papier die hij de afge lopen twintig jaar om zich heen had verzameld op zijn bureau. 'Ik ben daar denk ik 2,5 week mee bezig geweest, maar ik heb nu wel alles gesorteerd en er is een hoop wegge gaan.' Zijn riante uitzicht over het NlOZ-poldertje heeft hij moeten in wisselen voor een uitzicht op een ander paviljoen van het NIOZ 'Maar je zit toch meestal naar het computer scherm te kijken. Bovendien had ik daar een raam aan de lange kant van de kamer, terwijl ik dat hier aan de korte kant heb. Daardoor kan ik de lange wand weer gebruiken voor meer kastruimte.' ling dat de verhuizing meer wissel werking gaat opleveren. 'Bijvoor beeld dat je eens vaker een colloqium (college, red) volgt bij het NIOZ en dat je gebruikt maakt van eikaars kennis Dat gebeurt nu overigens ook in de praktijk De omroepinstallaties zijn wel van elkaar gescheiden. Bij Alterra is het met te horen als mensen bij het NIOZ worden omgeroepen. De nieuwe NlOZ-kantine, die vlak bij de burelen van Alterra ligt, is volgens Lindeboom een mooie plaats gewor den voor het contact met NIOZ-col- legae. 'Het lukt alleen nog met zo goed om ze daarheen te krijgen. De meesten geven er nog de voorkeur Reijnders was wel duidelijk dat het vorige gebouw zijn beste tijd had gehad. Portefeuille De portefeuille met onderzoeksop drachten van Alterra is volgens Lindeboom voorlopig goed gevuld. Het instituut is onder meer betrokken bij onderzoeken naar een toekomstig windmolenpark in de Noordzee bij Egmond en een mogelijk vliegveld in zee tussen IJsselmuiden en Schevemngen. Voor het windmolen park richt Alterra zich op de mogelijke gevolgen voor vogels. Onder leiding van Mardik Leopold worden momen teel de nul-metingen gehouden voor het onderzoek. Voor het vliegveld in zee wordt bekeken wat de gevolgen voor stromingen, bodemdieren en algen kunnen zijn. Dat wordt onder meer berekend aan de hand van modellen en kaarten. Alterra telt momenteel 17,5 vaste ar beidsplaatsen, die begin 2003 wor den uitgebouwd naar 19,5 stuks. In totaal telt het instituut ongeveer der tig medewerkers, van wie een deel op projectbasis. Tot een paar jaar gele den werd Alterra grotendeels direct door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gefinan cierd. Sinds een paar jaar staat het meer op eigen benen. In de praktijk stroomt er volgens Lindeboom nog steeds veel geld van LNV naar het instituut. Komend jaar verwacht hij forse winst te kunnen draaien. Dit jaar wordt waarschijnlijk quitte gespeeld. Vorig jaar sloot het instituut ook af met een kleine winst. Voor 2004 ziet het er minder gunstig uit. 'Eind 2003 lopen veel onderzoeksopdrachten af Ik vrees dat het dan weer even moei lijker gaat worden.' Voor het lange- termijnonderzoek dat Alterra al jaren lang uitvoert naar zeehonden en kwelders komt volgens Lindeboom voor de komende vier jaar waar schijnlijk opnieuw geld binnen. 'Er zijn toezeggingen gedaan.' De financie- Het nieuwe drooglab van Alterra waar vogels en bodemdieren kunnen worden onderzocht. Met afzulgpijpen worden nare luchtjes en stoffen afgezogen. Het lab wordt nog verder ingericht. ring van de al jaren lopende vogel- tellingen in de Mokbaai ziet er vol gens hem op het moment met gunstig uit. Wat er met de oude locatie van Alterra gaat gebeuren, is nog met duidelijk. Het staat te koop. De Dienst Landbouwkundig Onderzoek (DLO) van het ministerie van LNV, eigenaar van het gebouw, is in onderhandeling met gegadigden. Alterra kan tot eind van het jaar gebruik blijven maken van de waterbassins aan de Zuider haaks. Daarna moeten die eventueel worden gehuurd van een nieuwe ei genaar. Bijzonder aan de bassins is dat er zeewater in mag worden ge pompt, omdat ze buiten de Deltadijk liggen. Binnendijks is dat verboden. Volgens Lindeboom bestaan met één van de gegadigden al goede contac ten. Alterra kan eventueel uitwijken naar de klimaatkamers in het ver nieuwde Aquariumgebouw van het NIOZ. Volgens Reijnders zou het mooi zijn als de waterbassins ook na volgend jaar gebruikt kunnen blijven worden. 'Zo'n prachtige opstelling vind je niet snel elders.' Op 4 april wordt zowel de nieuwbouw van het NIOZ als Alterra officieel heropend. Een dag later houden beide instellin gen een open dag De verhuizing betekende voor bioloog Kees Dijkema dat hij meteen een schifting aanbracht in alle paperassen die hij In zijn vorige werkkamer had verzameld. ins Geus is afgestudeerd aan de Universiteit Amsterdam in de ïhting Bedrijfskundige Economie, titel van zijn scriptie luidde: 'De loptie van Internetbankieren in Ne tland.Op dit moment is Geus op sek naar een geschikte baan i nile Keyser volbracht met succes jn studie aan de Vrije Universiteit nsterdam. Hij volgde de opleiding ternationale Financiële Economie. titel van zijn scriptie luidde: 'Low ast carriers: een analyse van markt- erspectieven en prijszettings- sdrag.' Keyser hoopt binnenkort bij KLM in dienst te treden als orporate Management Trainee. th de Brok (22) uit Den Burg is ge- agd voor de opleiding lerares ba- «school aan de Ipabo in Alkmaar. Ze nu werkzaam in groep 3 op basis- chool de Fontein in Den Burg. 'artine Sietzema (21) uit Den Burg geslaagd voor het diploma Assis- ftt-Drogist. Ze volgde haar oplei- ng bij de stichting Vakonderwijs togisten. Marline werkt bij drogiste- l-parfumerie Etos in Den Burg en ze ferkt als schoonheidsspecialiste in schoonheidscentrum van Etos. 'Veel mensen denken dat ik er geen zin meer in heb, maar het tegen deel is waar. Bloemist blijft een prachtig vak en ik zal het werk en de klanten missen. Ik weet veel over ze en zij over mij. Je hoeft op Texel niet buiten de pot te piesen. Maar aan al het goede komt een eind.' Jaap Kalisvaart, al vanaf 1983 exploitant van bloemisterij 't Groene Winkeltje in de Koger- straat, draagt komende dinsdag zijn zaak over aan Sabrina Veld man, die de naam Texel Flowers van haar bloemenzaak aan de Weverstraat meeneemt. Texel kwam in beeld voor de bloemist uit Schagen toen Goënga uit Den Hoorn hem benaderde of hij voor de supermarkt in Den Hoorn een bloemenstal wilde verzorgen. 'Ik le verde al aan veel supermarkten en die Texelaar bleef maar bellen, bijna bij het vervelende af. Dat moet in 1978 zijn geweest. Ik voelde er niets voor om voor éen zo'n stal naar Texel te gaan Toen Kalisvaart zich uiteinde lijk toch liet overhalen, kreeg hij er CT geen spijt van. 'Binnen de kortste keren leverde ik aan alle Texelse su permarkten. Ik reed drie keer op en neer naar Texel. Ik gaf een vermogen uit aan de boot Toen de Rabobank uit Anna Paulowna mij deze bloe menzaak uit Schagen aanbood, deed ik dat vooral omdat ik daardoor een bedrijf op Texel had en daardoor aan merking kwam voor het lage Texelse tarief. Helaas maakte Teso een paar jaar later een eind aan dat kunstje. Want doordat ik aan de overkant woonde, viel ik er alsnog buiten.' Kalisvaart, die zes dagen per week op en neer rijdt naar Texel, zegt zo'n 10.000,- per jaar aan bootkosten uit te geven. 'Ik ben al een tijdje op zoek naar een opvolger en die hoge kos ten zijn toch de reden dat een aantal overkantse kandidaten heeft afge haakt. Vandaar dat ik nu met Sabrina in zee ben gegaan.' De reden dat de overkantse ondernemer zijn bloe menzaak na bijna twintig jaar aan de kant doet heeft alles te maken met de intensiteit van het vak. 'Ik werk zo'n negentig uur per week. Elke dag met de boot van half zeven of half acht naar Texel en - als het lukt - met de boot van zes uur 's avonds terug. Dan rij ik nog twee keer per week op en neer naar de veiling in Bleiswijk om zelf bloemen te kopen en 's avonds dan nog het schrijfwerk en aanver wante zaken. De afgelopen zomer trok ik het met meer. Dat kwam niet zozeer door het werk, maar had ook privé-redenen Maar het heeft me wel aan het denken gezet. Ik ben gaan beseffen dat het leven meer heeft te bieden dan werken alleen, vandaar mijn besluit. Best moeilijk, want ik heb het altijd met plezier gedaan. Het contact met de klanten. Ik praat heel veel, mensen vertellen mij van alles, maar ik kan ook goed zwijgen.' Zijn opvolgster weet er alles van. 'Ik ken Jaap van haver tot gort. Voordat ik mijn eigen bloemenzaak begon, heb ik anderhalf jaar in 't Groene Win keltje gewerkt. Jaap kan goed met mensen overweg. Er komen hier veel mensen op leeftijd, maar hij heeft een bepaalde tact. Kijk die mevrouw maar. Die ging stralend de deur uit', wijst ze op een wat oudere klant die de ondernemer met 'Dag jongedame' begroette. Dit voorjaar opende de 19-jarige Texelse haar eigen bloemenzaak, in het pand op de hoek van de Wever- en Warmoesstraat Dankzij de hulp van haar ouders, haar zus en ande ren hoeft ze niet zoals Kalisvaart dub bele werkweken te draaien, maar redt ze het binnen de gangbare werktij den. 'Ik ben op zo'n leeftijd dat ik nog niet alle verantwoordelijkheden aan kan, vandaar dat ik blij met de hulp.' Cjrecn ^jvarL-Jéxel s in het harL. Over de overstap naar de winkel aan de Kogerstraat. 'Mijn eigen zaak liep best aardig, maar de Kogerstraat is toch een betere locatie. Bij Jaap zit de loop er goed in.' De populariteit van de winkel heeft wellicht ook te maken met de scherpe prijzen waar tegen Kalisvaart zijn bloemen ver koopt. 'Jaap heeft als voordeel dat hij rechtstreeks bij de veiling koopt. Ik betrek mijn bloemen via de groothan del en die hanteert een flinke marge Zo goedkoop als Jaap zal ik mijn bloemen niet kunnen aanbieden Maar ik denk zeker te kunnen concur reren, is het met op prijs, dan wel op kwaliteit De protestants-christelijke basis school De Fontein in Den Burg wordt komend voorjaar ingrijpend verbouwd en aangepast. Naam Peter van Heerwaarden John v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Madeion Hin Erik van Es Jacolien v.d. Meer Petra van Es John van Heerwaarden Ada Huisman A. van Tongelen R. Barhorst Joost Bakker T. Siersma Sacha van der Velden Marian Krotje Danny Plaatsman Maikel v.d. Gracht Nanda Boerhorst Johnny Hin C. Broekman Jorieke Meijer Bart Klaassen D.M. Boon-Dijker Stefan Bremer S. Koopman-Grit J.P. Buijsman Dat is onder meer noodzakelijk in ver band met de groepsverkleining waar door meer leerruimte nodig is. Oorspronkelijk was voor dit project €706.912,- beschikbaar gesteld. Het college heeft dit krediet aangepast aan het gestegen prijspeil waardoor T. Witte-de Vries er nog €16 966,- bij komt. J. Hillen Kees Winter Eveline Veeger De Schagense bloemenman Jaap Kalisvaart van 't Groene Winkeltje doet na bijna twintig jaar zijn winkel aan de kant. De zaak wordt onder de naam Texel Flowers voortgezet door Sabrina Veldman. (Foto Genm T,mm^man> De ondernemersfederatie Noord- Holland, die het regionale bedrijfsle ven vertegenwoordigt, heeft een website geopend waar de negen aangesloten industrie- en bedrijfsver enigingen zich presenteren. De website zal in de toekomst gebruikt worden voor het bevorderen van de regionale toelevenng en uitbesteding. De ondernemersfederatie treedt op als gesprekspartner bij het gewest Kop van Noord-Holland en is een van de resultaten van het economisch actieprogramma Kop en Munt. De website is te vinden op het adres www. ondernemersfederatie. nl. Danny Goënga Tobias van der Zee Duco v.d. Kuijl Jorina Hooyschuur Route Den Burg A Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F De Zes, Bg. HoutstrHoutwg Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog. Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw.. Akenbuurt, J Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45. Pontweg 72 - 95. Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw Driehuizen Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w Steng w., Limietw. Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw. Hollandsew Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oost Spangerw., Marsw., Kadijksw Hallerweg. Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg, Oostkaap. Zevfenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1 -68. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82... Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Califormëweg Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk Mienterglop vanaf 41 Bosrandw. v.a. 516 31 21 17 Kogerweg 31 53 65 De Kaai, Genteweg 1-6 even 31 89 15 Hoornderw Hemmerw., Emmaln. 33, De Grie 32 04 40 Slufterweg/Zanddijk 31 16 53 s 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 51 66 31 40 30 32 20 60 31 40 30 31 55 79 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 93 66 31 73 06 31 65 80 31 89 30 31 36 95 31 46 80 31 55 17 31 79 08 31 63 62 31 64 78 31 65 86 31 83 07 31 88 37 31 43 75 31 39 95 31 57 37 31 22 29 Den Burg A: Stichting Zorgcentrum Texel. Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Binnenburg. Burgwal. P v. Cuyckstraat Elemert. Gasthuisstraat 1-38. Gravenstraat. Groeneplaats. Hoger- straat. Ada van Hollandstraat. Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39; Molenstraat, Molen- dwarsstraat. Parkstraat. Schilderend 6 en 10. Stenenplaats, Vismarkt. Vogelenzang, Warmoes straat. Weststraat. Weverstraat. Pater Witteplein, Zwaanstraat Den Burg A1: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven Noordwester. Schoorwal. Vaargeul. Golfslag. Vloedlijn. Zeebries. Duinreep Den Burg B: Achterom Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brouwer straat. Drijverstraat Marelstraat. Starkenburgh Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelmina- laan 37-, oneven 50-120 even, Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60- even. W van Beierenstraat. Boogerd. Jan Dirkszoord Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven en 76- even. Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even Julianastraat, Burdetstraat. Mr Kraaistr. Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even. TjakkerstrLieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven. Maricoweg, Schoonoordsingel. Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg. Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even. Slingerweg 21-27.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 7