Boerderijenjaar 2003: liefhebbers opgelet Merkiezingen I de provincie Noord-Holland informeert Noord -mo/Zond Verkiezingen in aantocht: doe mee, ook met de prijsvraag Jachtwerf wint energie uit varkensmest Buitenwerk voelt van binnen goed lekker Hoe zit het nu met vuurwerkvergunningen? Leefbaar Noord-Holland en wonen Ouderenpartij Ouderenpartij NW/SP wonen De WD en wonen /r .eefbaarv4^r loord-hollanl NH/VSP MEER PROVINCIE NIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL November/ december 2002 PROVINCIE 29* editie j k Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt maandelijks (behalve in de zomer- en kerstvakantie) in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie: Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Eindredactie: Rienk van der Veen, tel. (023) 514 43 09, fax (023) 514 41 55, e-mail veenrj@noord-holland.nl In het kader van onze gebruikelijke prijsvraag vroegen wij in oktober wanneer de verkiezingen zullen plaatsvinden Het juiste antwoord is natuurlijk: 11 maart 2003. Weet u al op welke partij u gaat stemmen of bent u er nog niet helemaal uit? Misschien kan onze Provinciale Pagina dan een handje helpen. In de rechterkolom komen successievelijk alle belangrijke politieke thema's aan bod. Beurtelings geven alle verkiesbare partijen hun mening. Zodat de verschillen zichtbaar worden. Deze maand is het thema "wonen". In aansluiting hierop luidt onze vraag: Hoeveel woningen zijn er in 2001 in Noord-Holland gebouwd? Zijn dat er; a. 10.209, b. 11.153 of c. 12.721 Onder de inzenders van het juiste antwoord worden tien exemplaren verloot van de schitterende Boerderijenkalender 2003. De kalender geeft in 13 foto's (formaat 34x38 cm) een beeld van de uiteenlopende types Noord-Hollandse boerderijen. Uw antwoord kunt u weer sturen naar: redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem; fax (023) 514 41 55, e-mail veenrj@noord-holland.nl Fietsroutes langs monumentale boerderijen in Zeevang, Beemster en Graft-de Rijp, tentoonstellingen in het Westfries Museum in Hoorn en in het Haarlemse provincie huis, een prachtkalender met foto's van typisch Noord-Hollandse modellen als de dakpankapberg, de langhuisstolp of de skuurskotboerderij. De voorbereidingen zijn getroffen, het boerderijenjaar kan beginnen. Spelende kinderen in de tuin van een stolp in de Beemster. Deze boerderij is nog als boerenbedrijf in gebruik maar de meeste stolpen zijn inmiddels (luxe) woonhuis of hebben een geheel andere functie gekregen. (Foto: Ella Ttlgenkamp) Historische boerderijen raken steeds vaker hun oorspronkelijke bestemming kwijt. Van bijvoorbeeld duizend stolpboerderijen, verspreid over het gebied boven het Noordzee kanaal, waren er begin dit jaar nog slechts tweehonderdnegenentachtig door boeren bewoond, inpandig, zoals vroeger, was het bedrijf vrijwel nergens meer. Zeshonderd- twaalf dienden in hun geheel als woonhuis en de overige honderd hadden een bestem ming als kantoor, praktijk, winkel, galerie, zorginstelling, kerk of opslagruimte. Maar niet alleen de stolpen, ook andere types dreigen te verdwijnen of verminkt te worden. Om het tij te keren organiseert de Boerderijenstichting Noord-Holland, samen met vrijwilligers van ruim vijftig historische verenigingen, een inventarisatie van alle historische boerderij en (gebouwd vóór 1950) in heel Noord-Holland. In het boerderijenjaar 2003 wordt het resultaat op CD gepresenteerd. Dan weten we hoe oud de nog bestaande gebouwen zijn, hoe de buitenkant eruit ziet, waar ze staan, hoe ze worden gebruikt en in welke staat ze verkeren. Op grond van deze basisgegevens kan een verantwoord beleid worden uitgestippeld. Nuttige informatie - ook voor bewoners - geeft de cursus "De stolp stap voor stap" die in september 2003 van start gaat. Met een dikke 20.000 euro helpt de provincie mee om het jaar van de boerderij tot een succes te maken. Inlichtingen: Marion Kruisbrink, provincie Noord-Holland, tel (023) 514 35 09, e-mailkruisbrinkm@noord-holland.nl en: Boerderijenstichting Vrienden van de Stolp, Mart Groentjes, tel. (072) 581 68 88 e-mail: stolpen@xs4all.nl Jachtwerven verbruiken veel energie, met name warmte en elektriciteit. Ze belasten dus het milieu, terwijl hun product, het zeilschip, juist op de natuur is aangewezen. Jachtwerf Jongert uit Medemblik accepteert dit niet langer. Jongerts nieuwe bedrijf op bedrijventerrein Waterpark Wieringermeer krijgt een primeur. Vlakbij de haven van Oude Zeug, waar de jachtwerf haar uitbreiding realiseert, heeft de agrarische coöperatie CAV een opslag van varkensmest. Van deze opslag gaat Jongert, in goed overleg, een vergistingsinstallatie maken. In zo'n installatie zorgen bacteriën voor een natuurlijke afbraak van het in mest aanwezige organische materiaal. Dit proces heeft twee voordelen- het resterende product heeft een betere mestwaarde dan onvergiste mest, en er komt biogas vrij. Door extra (schoon) organisch materiaal als bermgras toe te voegen, kan bovendien de productie van dit bruikbare gas aanzienlijk worden verhoogd. Dit biogas wordt in een warmte-/krachtinstallatie verbrand, hetgeen zowel elektriciteit als warmte oplevert. Van beide producten zal het bedrijventerrein met zijn complexe technologie en zijn vele centraal te verwarmen kantoren de belangrijkste afnemer worden. Jongert zelf is het vooral om schone en duurzame energie te doen. Niet langer zullen de energieverslindende droog- en productieprocessen, waarmee de bouw van zeewaardige zeiljachten gepaard gaat, het milieu belasten. Helaas kan een biogasinstallatie geen continue en volledige beschikbaarheid van de benodigde warmte en elektriciteit garanderen. Jongert moet dus tevens een complete conventionele energievoorziening laten aanleggen. De provincie is bereid hem onder bepaalde voorwaarden een subsidie van 271.667 euro te verlenen, ter ondersteuning van deze opmerkelijke investering Energie uit varkensmest. Het blijkt te kunnen. Voor meer informatie: Philippine van der Kleij, provincie Noord-Hollandtel. (023) 514 39 86, e-mail: kleijp@noord-holland.nl De gedeputeerden Schipper (l)en Neef (r) appels plukkend op fruitteeltboerderij "Eerlijk en Heerlijk" in Zuidoostbeemster. De boerden) is aangesloten bij het project Landzijde. (Foto: Ella Tilgenkamp Zo brengt zorgboer Jaap Hoek Spaans, houder van zoogkoeien en schapen, het werk op zijn biologische bedrijf in Middelie op internet aan de man. En gelijk heeft hij. Het werk op een boerderij kan heilzaam zijn, ook als je toevallig geen boer bent van beroep. Een groeiend aantal agrarische bedrijven kiest nieuwe vormen van exploitatie: samenwerking met zorg- en begeleidingsdiensten bijvoorbeeld. Deze diensten zoeken arbeidsplekken voor mensen wier terugkeer in het arbeidsproces veel moeite kost. Voor langdurig werklozen, psychiatrische clienten, mensen met een handicap of burnout-verschijnselen kan een begeleidings- en gewenningsperiode op het platteland soms wonderen verrichten. Wat er zoal te doen valt? Piet Ebbelaar bijvoorbeeld, biologisch agrariër in de buurt van Broek in Waterland, laat zijn tijdelijke medewerkers assisteren bij het hooien, bij de geboorte van jongvee, bij het verzorgen van dieren en bij het plegen van onderhoud aan gebouwen, machines en hekwerk. Typisch een ontwikkeling waar alle partijen baat bij hebben. De Stichting Plattelandsvernieuwing Beemster te Purmerend heeft speciaal voor dit doel het project Landzijde in het leven geroepen. In dit project, dat opereert als een plaatsings bureau, participeren drie zorg- en begeleidingsdiensten, te weten Odion (gehandicaptenzorg), Ziekenhuis Duin en Bosch (psychiatrie) en Support Personeelsdiensten. De provincie Noord-Holland subsidieert met een bedrag van 110.000,-- De gemeente Amsterdam geeft een bijdrage van 20.000,- omdat ook nogal wat Amsterdammers er baat bij hebben. Voor meer informatieJacob Prins, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 33 41, e-mail: prinsj@noord-holland.nl ttBggSSBKSElsnsnaXKSifra Tot voor kort was een gemeentelijke vergunning voldoende om op grote schaal met vuur werk aan de gang te gaan. Dat is voorbij. De ramp in Enschede heeft menigeen de ogen geopend. De verantwoordelijkheid voor het grote werk is verschoven, van gemeentelijk naar provinciaal niveau. Omwille van een betere coördinatie en meer veiligheid. Sinds maart jl. is de provincie belast met de verantwoordelijkheid voor de opslag van grote hoeveelheden consumentenvuurwerk en de opslag van professioneel vuurwerk. Zij moet dus vergunningen afgeven en controleren, maar ook controle uitoefenen op zaken als classificatie, juistheid van etiketten en brandveiligheid. Ingnjpend is vooral dat opslag plaatsen van professioneel vuurwerk nu niet meer binnen een straal van 800 meter van woonhuizen mogen staan. Voor deze eis geldt thans nog een overgangsregeling. Maar kan een bedrijf zich echt niet aanpassen, dan zal het moeten verhuizen Voor de grote opslagplaatsen van consumentenvuurwerk geldt nu een afstandseis van 20 meter. Voor Noord-Holland beperkt de verantwoordelijkheid zich tot drie vuurwerkdepots; dat zijn de opslagplaatsen voor consumentenvuurwerk Hollandivani in Beverwijk en groothandel Mercurius in Lijnden en één opslagplaats professioneel vuurwerk, de Vierde Dimensie in Amsterdam. Een tweede provinciale verantwoordelijkheid geldt het afsteken van professioneel vuurwerk bij evenementen als kermissen en shows. Voor elke klus moet een nieuwe vergunning worden aangevraagd, compleet met schietlijst en beschrijving van de locatie. Ook in dit geval gelden harde eisen ten aanzien van de afstand tot het publiek. Kleinere opslagplaatsen van winkels blijven, net als vroeger, een zaak van gemeentelijke verantwoordelijkheid. Dat is wel logisch, als je bedenkt dat winkels alleen op 29, 30 en 31 december hun vuurwerk aan de man mogen brengen. Voor meer informatie: Martin van Braamprovincie Noord-Holland, tel. (023) 51446 88, e-mail: braamm@noord-holland.nl Goed wonen: dat is pas leefbaar Wonen is een primaire levensbehoefte van de mens. Als je fijn woont ben je blij; als er iets mis aan is, wordt je leven al snel bedorven Daarom moet wonen hoog op de provinciale agenda staan. Leefbaar Noord-Holland vindt dat de jongeren van onze provincie huizen moeten kunnen vinden in hun eigen dorp of buurt. Dus moeten daar veel sociale huurwoningen worden gebouwd. Bovendien moeten de sociale huur woningen niet massaal te koop worden aange boden, dan houden we geen woningen met een betaalbare huur meer over. In een goed huis wil je graag lang blijven wonen. Dus er moet levens- loopbestencüg en duurzaam worden gebouwd. Voorwaarde bij woningbouw is goed openbaar vervoer, goede toegangswegen, winkelvoorzie ningen. Prettig wonen betekent ook veilig wonen; in nieuwe woonwijken verdient dit punt extra aandacht. Een Leefbaar Noord-Holland betekent een provincie waar iedereen een woning kan vinden, ook de starters. John Smit, tel. (020) 416 02 44 of (0650) 41 37 11, e-mail: johnwhsmit@chello.nl Ouderenhuisvesting Zolang de Ouderenpartij NH/VSP al vertegen woordigd is in Provinciale Staten van N.-H, streeft zij naar een kwaliteitsprovmcie voor het woon-, werk-, en leefklimaat. Het verbeteren van de kwaliteit van een voldoend aantal betaalbare woningen in NH en de versterking van eigen dorps- en stadsidentiteiten heeft daarbij hoge prioriteit Goed openbaar vervoer voor het onderhouden van sociale contacten achten wij van levensbelang. Wij hechten grote waarde aan een evenwichtige spreiding van wonen, werken en recreëren en het openhouden van de ruimten tussen en in de bestaande woongebieden. Bij het ontwikkelen van streek- en bestemmingsplan nen maken we afspraken met de regio's over de volkshuisvesting speciaal voor de ouderen en de jeugd en dan wel in een veilige en sociale leef omgeving. De Ouderenpartij NH/VSP vindt dat juist door de bouw van ouderenwoningen met mogelijke zorgverlening de capaciteitstekorten en wachtlijsten in de verpleeg- en verzorgings tehuizen verminderd kunnen worden. Zij die zorg nodig hebben, hebben geen tijd om te wachten. Piet Brui/stens, Koningin Wilhelminalaan 46, 1777 AS Hippolytushoef, tel. (0227) 59 1722, e-mail. p.jbruystens@freeler.nl 9 Ruimte is schaars in onze provincie. Wonen, werken, recreatie en landbouw VTagen ieder hun deel. Niet elke wens is vervulbaar, dus moeten we zorgvuldige afwegingen maken. Mensen wil len steeds beter wonen. Ruimer vaak. Terwijl ouderen juist kleine, gerieflijke appartementen zoeken. Het zijn veranderingen, waar de bestaande woningvoorraad niet bij aansluit. Ook komen werken en wonen steeds verder uiteen te liggen, wat extra verkeer en filevorming veroor zaakt. Om deze nadelen te bestrijden wil de WD een betere afstemming van woningbouw, werkgelegenheid en bereikbaarheid. Voor nieuwbouw moet eerst binnen bestaande steden en dorpen ruimte worden gezocht. Levert dit te weinig op, dan moeten ook kleinere kernen voor woningbouw in aanmerking komen. Bovenal hecht de WD aan gevarieerd bouwen. In nieu we woonwijken wil zij ruimte voor werken, water en groen, en liefst ook nieuwe vormen van energiegebruik. In steden moeten alle rangen en standen een plek kunnen vinden. Veiliger en prettiger wonen? Stem VVD. Dré Kraak, VVD-statenlid, tel. (023) 526 50 30, e-mail: kraakalders@hetnet.nl

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 14