oningstichtingen bundelen krachten Justitie eist straffen tegen horecafamilie Kinderdagverblijf vermindert groepen fan Andel ook directeur in Den Helder Bijzondere prestatie Texelse kapsters PIET HEB^È MOC. EEN RóPliRmt r Vakantiehulpen zwart betaald Grap Geldorp Adventsviering TEXELSE J COURANT1 IK VOEL ME RL/Ó EEN MflWDN VfMDRRG IEBHOEPEN MORGEN OMTKENNEN Linke Politieke Fratsen Raadscommissie Dwangsom gaat niet door lestuurders en directie van de Algemene Woningbouwvereniging Nieuwediep uit Den Helder en de Stichting Wonen Texel onderteke- ■n op de Texelse boot het contract voor de samenwerking. foto stichting wonen Texeii Jfficier van justitie C. Zweers heeft londerdag voor de meervoudige raudekamer van de rechtbank in tlkmaar taakstraffen en voorwaar- lelijke celstraffen geëist tegen drie eden van een horecafamilie uit De (oog. De familie heeft volgens !weers een paar jaar lang perso- leel van hun restaurant zwart uit- letaald. Tegen de eigenaar van het restaurant liste de officier zes maanden voor- vaardelijke gevangenisstraf en de naximale werkstraf van 240 uur. Zijn ichtgenote en hun zoon hoorden een Kerkstraf van 120 uur en drie maan- len voorwaardelijk tegen zich eisen. 3e BV van de familie moet van de jfficier tot een geldboete van E32.500,- worden veroordeeld, hun JOF tot een boete van €12.500,-. 3e officier van justitie acht bewezen lat de familieleden van 1996 tot en net 2000 willens en wetens een groot aantal personeelsleden zwart heeft aten werken. In de zomermaanden jmg het vooral om de vakantie- trachten, maar in de winterperiode Kerkte ook een deel van het vaste uersoneel zwart. Vader en zoon ga ren de feiten met betrekking tot de rakantiekrachten toe. Het vaste per soneel is volgens hen, op een enkele uitzondering na, altijd wit uitbetaald. Ns het zwart uitbetalen van vast per soneel al voorkwam, gebeurde dit volgens de vader uit barmhartigheid. Er waren dames bij die gescheiden waren. Die wilden met op de loonlijst in verband met de alimentatie. Soms Kerkten meisjes ook maar veertien dagen bij ons, dan schoot het er wel eens bij in.' De zoon gaf voor de rechtbank toe geweten te hebben van de zwarte betalingen. 'In de loop van de tijd werd me duidelijk wat er gaande was. Ik heb op een bepaald moment ook gezegd dat het zo met verder kon', verklaarde hij. Hij gaf toe nooit echt iets te hebben ondernomen om de zwarte betalingen te stoppen. De vrouw bleef volhouden nooit te heb ben geweten van zwart werk. 'Ik had geen rol binnen het bedrijf. Ja, schoonmaken, wassen en striken, verder met. Als ik al iets deed, was dat in opdracht van mijn man. Ik wist mets van de administratie. Mijn rol was doen wat me werd opgedragen.' Advocaat C. Jonkers gaf aan dat er mogelijk een verkeerd beeld van haar was ontstaan, omdat zij door de ze nuwen anders overkwam dan zij in werkelijkheid is. Hij benadrukte dat zij inderdaad niet van de zwarte loon- betalingen heeft geweten Vele ex-werknemers legden tegen over onder meer het GAK andere verklaringen af over de rol van 'de vrouw van de werkgever'. Zij gaven aan dat ze met zijn drieën samen de leiding hadden over het bedrijf. Vol gens hen deelde zij soms de roosters in, betaalde loon uit en hield het fooienboek bij. Dat boek bleek een belangrijk bewijsstuk in de zaak Na het opmaken van de kas werden in komsten die overbleven in een por temonnee gedaan. Dit werd door de vrouw bijgehouden in het fooienboek. Hierin werd ook vermeld wie wanneer had gewerkt en op hoeveel fooi zij recht hadden Aan het einde van de maand werd dit uitbetaald, maar het personeel mocht het ook langer opsparen. Het GAK kon aan de hand van het fooienboek ontdekken dat veel werknemers hadden gewerkt op dagen die niet waren opgegeven. Binnen het restaurant was ook een geldkist aanwezig. Hierin werd de fooienportemonnee bewaard, maar ook het wisselgeld en de opbreng sten uit de verhuur van kamers. Vakantiekrachten werden betaald uit de geldkist door alle drie de familie leden. De zoon gaf aan het nooit vreemd te hebben gevonden dat de vakantiehulpjes contant werden be taald. 'Het ging tenslotte veelal om meisjes van 16 tot 18 jaar die soms maar een paar uurtjes op een dag werkten. Ook voor hen was het een soort vakantie en het geld konden ze goed gebruiken als ze 's avonds gin gen stappen.' De vrouw zei nooit stil gestaan te hebben bij het feit dat dit loon niet werd opgegeven aan de belastingen. 'Ik betaalde alleen loon uit als me dat werd opgedragen. Dan kreeg ik een enveloppe met een naam erop en die overhandigde ik aan de bewuste werknemer. Het geld zat er dan al in.' De drie familieleden werden in april 2000 met een inval door het GAK geconfronteerd. Ze werden opgepakt en brachten twee dagen in de cel door. 'Dat is ons niet in de koude kle ren gaan zitten', aldus de vader. 'Ik heb er nachten wakker van gelegen. Ook in het dorp valt het met mee voor ons, mensen kijken je toch anders aan. De huiszoekingen, de hechtenis en het onderzoek hebben een zware wissel op ons getrokken.' De familie heeft er inmiddels een ho tel bij. Daar wordt keurig volgens de regels met de loonadministratie om gegaan, aldus de familie. 'Het gaat nu goed met het bedrijf en we willen op een eerlijke wijze verder met de on derneming', legde de zoon uit. Of dat mogelijk is, is mede afhankelijk van de beslissing van het GAK. Er hangt het bedrijf nog een vordering van ruim €122.000,- boven het hoofd en ook de belastingdienst kan nog met een naheffing komen. De officier van jus titie gaf aan bij de formulering van haar eisen met dit feit rekening te hebben gehouden. Het kinderdagverblijf kent, sinds de verhuizing van de Burdetstraat naar het onderkomen aan de Slingerweg zo'n 64 zogeheten kindplaatsen. In de Burdetstraat had het verblijf er nog 30. Van de 64 plaatsen zijn er mo menteel 40 ingevuld. Omdat per groep maximaal vijftien kinderen kun nen worden opgenomen, is er sprake van onderbezetting. In overleg met de ouderraad is volgens Pijlman daarom besloten de vier groepen samen te voegen tot drie. Ouders kunnen aangeven in welke nieuwe groep zij hun kinderen graag willen hebben. Op 13 januari moeten de nieuwe groepen van start gaan. De uren van de leidsters zijn ook op nieuw ingedeeld. Volgens Pijlman zijn er geen ontslagen gevallen, maar heeft een aantal mensen wel beslo ten uren in te leveren. Ook worden vrijkomende uren gebruikt voor inval beurten. Het kinderdagverblijf telt 33 leidsters, van wie de meesten part time werken. Volgens Pijlman heeft de inkrimping wel als consequentie dat er voorlopig geen nieuwe leid sters meer worden aangenomen. Een vrouw die stage liep, moet die verder VERVOLG VAN PAGINA 1 Noord-Holland en Jook Nauta aan wezig waren, legde de burgemeester gisteren uit hoe men bij het organise ren van de grap te werk was gegaan. De journalisten toonden zich kritisch over het feit dat het college onjuiste en misschien wel schadelijke publi citeit over het eiland heeft uitgelokt, nog wel op landelijke schaal. 'Te ver doorgeschoten'. Nauta kon er ook moeilijk om lachen en vroeg zich af wat het verspreiden van een onjuist en opzienbarend verhaal te maken heeft met de Ouwe Sunderklaas- traditie. Toch was hij opgelucht over de afloop. Als de drooglegging wer kelijk een serieus plan was geweest, zou dat oorlog hebben betekend tus sen het gemeentebestuur en de horeca. Een van journalisten vreesde dat het verhaal over het alcohol verbod voor jongeren niet zomaar uit de wereld is. Tientallen bladen heb ben het opvallend gebracht en het is maar de vraag of dat ook gebeurt met het persbericht waarin de gemeente uitlegt dat het een verzinsel was. Evengoed werd de persconferentie besloten met het drinken van een Juttertje. 'Op de goede afloop'. In de dorpshuis De Wielewaal wordt woensdag 18 december de jaarlijkse adventsviering van De Waal gehou den. Normaliter gebeurde dat in de kerkenkamer, maar het is verplaatst naar de dorpskamer. Tijdens de vie ring worden kerstliederen gezongen door een voor de gelegenheid sa mengesteld groepje mannen. De vie ring begint om 16.00 uur. is dat met AWN het geval in Den Hel der. De woningstichting op Texel hecht grote waarde aan het onder houden van contacten met de poli tiek, de gemeente en belangen verenigingen, zoals de huurders vereniging. In dat opzicht verandert er niets.' Eigen identiteit In de samenwerkingsvorm behouden beide corporaties hun zelfstandig heid. De SWT blijft eigenaar van circa 1250 woningen op Texel en de AWN houdt 800 huizen in Den Helder, Be doeling is de twee werkorganisaties in 2003 samen te voegen tot één nieuwe beheersstichting, die op pa pier los staat van de bestaande twee organisaties, maar die alle werk zaamheden voor de corporaties gaat uitvoeren. Het personeel van de SWT en de AWN treedt in dienst van de nieuwe beheersstichting. Van Andel wordt directeur van deze nieuwe or ganisatie, en tevens directeur van de SWT en de AWN. Beide corporaties behouden hun kantoor Dat de AWN geen samenwerking heeft gezocht met de veel grotere Woningstichting Den Helder (die circa 11.000 wonin gen bezit), is volgens Van Andel ver klaarbaar. 'De AWN is destijds opge richt om woningzoekenden in Den Helder een alternatief te bieden, uit concurrentieoverwegingen dus. Dat uitgangspunt is nog hetzelfde. De vereniging heeft bestaansrecht en een eigen identiteit.' Specialisten De meerwaarde van de samenwer king is volgens Van Andel vooral dat de kwaliteit binnen beide organisaties afmaken bij een kinderdagverblijf aan de overkant. Het is niet duidelijk voor hoe lang er met drie groepen wordt gewerkt. Volgens Pijlman is het moei lijk in te schatten hoeveel kinderen er de komende tijd nieuw bij kunnen komen. Voor kinderdagverblijven is het een bijzondere situatie als er te weinig kinderen zijn. Elders in het land moe ten ouders hun kinderen vaak al tij dens de zwangerschap op een wachtlijst zetten om na de geboorte verzekerd te zijn van een plaatsie. Op Texel speelt onder meer mee dat ouders eerder geneigd hun kinderen onder te brengen bij opa's en oma's of de buren. De kosten liggen ook gevoelig op het eiland. Per kind kost de opvang gemiddeld €200.- per dag (de prijzen zijn wisselend, donderdag is bijvoorbeeld een dure dag, woens dagen en vrijdagen zijn goedkope dagen). Volgens Pijlman kunnen veel ouders het grootste deel van dat be drag echter terugkrijgen via werkge vers en de belasting. 'We zeggen zelf altijd dat die kosten voor eenderde voor het bedrijf, voor eenderde voor de belastingen en voor eenderde voor henzelf zijn.' In 2004 doen zich veranderingen voor in de wettelijke regelingen, waardoor mensen van wie de werkgever geen regelingen voor kinderopvang in de CAO heeft geregeld, ook in aanmerking komen voor dezelfde kortingen als mensen bij wie kinderopvang wel is geregeld. Volgens Pijlman staat tegenover de kosten ook tien uur lang volledige verzorging per dag. 'We zorgen ook voor luiers en voeding, het gebouw moet aan diverse eisen voldoen, we moeten diverse veilige meubels heb ben en we hebben vakkundig opgeleidde leidsters die zo nu en dan cursussen moeten volgen. We zeg gen hier wel eens dat we mede opvoeders van de kinderen zijn.' De prijzen van Catalpa, de organisatie die de kinderopvang op het eiland beheert, behoren volgens haar lande lijk tot de middenmoot van kosten voor kinderopvang. De gemeente verleent sinds dit jaar geen subsidie meer aan de kinderopvang. Lokaal Wat er met het leegkomende lokaal in Het Zwin gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. Mogelijk komt het in aan merking voor de opvang van kinde ren van mensen die in de horeca of het verpleeghuis werken. Pijlman: 'Die hebben te maken met andere werktijden. Maar daar zou eerst een behoefte-onderzoek naar gedaan moeten worden. Dat gebeurt in sa menspraak met Catalpa.' Het lokaal wordt hoogstwaarschijnlijk niet ge bruikt om peuterspeelzaal Spelemaer onder te brengen. De peuterspeelzaal vertrekt volgend jaar uit d'Ouwe Ulo. Waarschijnlijk gaan de peuters dan naar de ruimte van de Buiten schoolse Opvang (BSO) in Het Zwin. De BSO kent twee lokalen en heeft een eigen ingang. Naar de toekomst kijkend, is het vol gens Pijlman raadzaam bij perma nente nieuwbouw toch rekening te in Den Burg. werd beloond met een eerste prijs voor de manier waarop ze model Marieke Ellen van een speciaal kerstkapsel had voorzien. De tweede prijs in dezelfde categorie ging naar Ramona van der Vis van Kapsalon Corinne uit Oudeschild, die model Manska Betsema kapte. Ryanne van VRIJDAG 13 DECEMBER 2002 )e Stichting Wonen Texel (SWT) is en samenwerkingsverband aan- egaan met de Algemene Woning- ouwvereniging Nieuwediep AWN) in Den Helder. Beide partijen ieogen daarmee de kwaliteit van Ie dienstverlening aan huurders te erbeteren en de kwetsbaarheid an beide organisaties te vermin leren. Met ingang van 1 januari ekleedt SWT-directeur Jan van jidel ook de functie van directeur de AWN. Besturen van beide irganisaties ondertekenden de itentieovereenkomst dinsdag- niddag aan boord van veerboot Ichulpengat. Jirecte aanleiding tot de samenwer- mg vormt het vertrek van de huidige irecteur van de AWN in Den Helder, lede met het oog op toekomstige mtwikkelmgen, zoals toenemende chaalvergroting, vond het bestuur an de AWN het niet verstandig een iieuwe directeur aan te trekken, maar af het de voorkeur aan samenwer- ing met een andere corporatie. Dat jatste voornemen was ook opgeno- len in het ondernemersplan van de woningstichting op Texel. Van Andel: Het streven naar schaalvergroting is en landelijke ontwikkeling binnen de woningcorporaties, met het doel de iwaliteit van de organisaties te verbe- eren. Uit verkennende gesprekken ileek dat de besturen van beide cor- >oraties aardig op één lijn zitten en lat veel uitgangspunten hetzelfde ijn. Ze stellen beide de belangrijke oorwaarde dat de corporaties zelf- tandig blijven en hun identiteit be- ouden. Zoals de SWT is geworteld >p Texel en zich richt op het eiland, wordt verhoogd 'We maken een efficiencyslag. Nu besteed ik bijvoor beeld de helft van mijn tijd aan directiezaken. De andere helft ben ik bezig met financieel management, personeelsbeheer en andere uitvoe rende werkzaamheden. Deze techni sche werkzaamheden vereisen een steeds grotere kennis Doordat we straks één in plaats van twee direc teuren hebben, kunnen we specialis ten in dienst nemen, bijvoorbeeld een financieel-economisch manager. Dat kan alleen als we de kosten geza menlijk dragen. Het stelt mij in staat me alleen met directietaken bezig te houden, zoals het maken van beleid, overleg met de gemeente, project ontwikkelaars, aannemers, huurders en zorginstanties. Het werk vereist dat ik me grondig verdiep in bepaalde zaken waarvoor me in het verleden wel eens de tijd ontbrak.' Wachtlijst Volgens Van Andel hebben beide woningcorporaties veel raakvlakken, maar zijn er ook verschillen. 'De markt in Den Helder is wat meer in evenwicht dan op Texel, maar er is zeker geen sprake van leegstand. De vraag is daar zodanig dat alle wonin gen zijn verhuurd. Net als op Texel zijn er in Den Helder wachttijden.' Op Texel is de situatie wel nijpender. Het aantal mensen dat zich bij de SWT heeft ingeschreven voor een woning is opgelopen tot 550. De sterk geste gen prijzen van de woningen zijn er mede de oorzaak van dat ook men sen die twee keer modaal verdienen en een koophuis te duur vinden zich op de wachtlijst hebben laten zetten. RKTOON G.DÊS 2-OoZ Kinderdagverblijf Het Zwin in Den Burg brengt volgend jaar het aan tal groepen terug van vier naar drie. Er zijn momenteel te weinig kinderen om vier volwaardige groepen te laten draaien. 'Soms zijn er dagen dat er maar vier kin deren in een groep zitten', moti veert vestigingsmanager Nel Pijl man het besluit. houden met groei van het aantal kin deren. Het huidige onderkomen is semi-permanent (voor vijf jaar). 'Maar er is nog niet onderhandeld over een nieuw onderkomen. Bovendien zitten we hier goed. Het ligt gunstig voor de kinderen.' De vergadering van de raads commissie Werkwijze Raad van maandag 16 december komt te ver vallen. De agendapunten worden verschoven naar de volgende verga dering, die op dinsdag 21 januan wordt gehouden. Woensdag 22 ja nuari is er geen vergadering in ver band met de verkiezingen. Maandag 20 januan vergadert de commissie Grondgebied, donderdag 23 januan de commissies Welzijn (19.30 uur) en Middelen (21.30 uur). In verband met de rechtstreekse uitzending via Ra dio Texel beginnen de commissie vergaderingen in het nieuwe jaar om 20.00 uur. B en w hebben het besluit om met een dwangsom op te treden tegen de firma Van der Linde in De Cocksdorp ingetrokken. De maatregel was geno men omdat het benzinestation van de firma met aan de eisen voldeed. De zaak is op tijd in orde gemaakt, zo dat de dwangsom niet meer nodig is. De drie Texelse meiden die aan het Noorderhooft College in Den Helder voor kapster leren, leverden maan dag een opmerkelijke prestatie. Bij de jaarlijkse wedstrijden om de Kerst bokaal kapten ze zich allemaal naar een prijs. Eerstejaars Monique de Jong, werkzaam bij Kapsalon Henri Egmond, die voor de tweede en laat ste keer meedeed, won bij de twee dejaars de derde prijs met model Anousjka van Egmond. Zij werkt bij Cocky's Kapsalon in De Koog. De wedstrijd trok in totaal 25 deelnemers uit de hele Kop van Noord-Holland. foto CocMy Penha)

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 5