'Joke, doe jij maar gewoon, dan doe je al gek genoeg' Jury komt punten tekort in Den Burg DANIËL Hoofdrol IEXELSE g couRANT De Koog: Huntezicht en kerkhof Oosterend: grote tarbot niet gesnapt hondje Mitsy in De Cocksdorp De 'grap' van Joke Geldorp over het alcoholverbod, de koffietest op het raadhuis, het voordrinken tot in de late uurtjes, het vrouwen college en de kostbare riolering van het buitengebied. Het waren maar enkele van de vele inspiratie bronnen tijdens Ouwe Sunderklaas in Den Burg. Waar bij de volwasse nen de spot troef was, klonken bij de jeugd vooral protestgeluiden over actuele Texelse kwesties. De kwaliteit van de voorstellingen was in doorsnee buitengewoon goed. Ik kom gewoon punten tekort', wist jurylid Cor van IJsseldijk zich geen raad. Dat over de 'grap' van de burge meester zou worden gespeuld. kon met uitblijven. Jook Nauta en Joke Geldorp gingen dan ook ruziënd over straat. 'Dat mens is zo gek als een deur. Je hebt je verstand in je kont zitten', schreeuwde de eerste. Een jennende Joke: 'Jook. je bent er lek ker ingetrapt.' 'Een joke van Joke' en 'Jook staat voor Joker', waren woordspelingen die werden rondge sjouwd. Bij de Ongehoorzaamheids bestrijdingsdienst van de burge meester hakte een slager er driftig op los. 'Ik heb zat te doen, want Joke geeft ze van katoen.' Ook de wethou ders werden op de korrel genomen. Met name Annie Hm moest het ont gelden. 'AnnieLisa', was de naam van een schilderij dat werd verkocht op een veiling om het tekort op de gemeentebegroting te dichten. Op de wijs van 'Er zit een gat in de emmer', bezongen twee prachtig uitgedoste schilders de lotgevallen van de wet houder. Origineel was een in dassen gehulde speuler. die kenbaar maakte dat het sinds de- komst van het vrouwencollege was gedaan met de stropdassencultuur. 'Wij zijn vrouwen met kloten', gingen bij een andere groep de rokken omhoog. Ook was er een viertal feestende bestuurders bij wie de fles Jutter in hoog tempo rond ging. Een collectant ging rond voor de vereniging van gedupeerde ambtenaren, die immers geen ge schenken meer in ontvangst mogen nemen. Voor Annie Hin leek het niet nodig. Ze droeg op haar rug een ver zameling steekpenningen. 'Koffie van Jaap (Vlaming, red.) is al tijd verkeerd', was éen van de vele voorstellingen over de smaaktest in het raadhuis. Een poppenkast over het (p)raadhuis en een speuler die met een juk rondliep. Aan de ene kant DE koffie en aan de andere kant Max Havelaar. Omstanders konden bij vele voorstellingen zelf proeven. Een onderzoeker van 'Ernst en Jong', had een advies: 'Joke, doe jij maar ge woon, dan doe je al gek genoeg Bijzonder orgineel was de uitbeelding van de Koffieleuter, waarbij echte Max Havelaarkoffie uit het geslachts deel van de speuler stroomde De vernieling van het kunstwerk van Jan Wolkers inspireerde een speuler om van een drankfles en borrelglazen een kunstwerk in de vijver van Den Burg te maken. Een Texelaar die een taakstraf moest ondergaan, bouwde tijdens een andere voorstelling een nieuw kunstwerk. De peperdure rio lering van het buitengebied was ko ren op de molen van meerdere speulers Een drietal ging rond met een mobiel schijthuis om hun Master- plan Kakzak te promoten, waarbij de boodschap luid kermend en geurend werd overgebracht. Andere speulers wilden wel een riool, maar met van goud. 'Heeft u er wel eens over na gedacht hoeveel het kost per keer dat u naar het toilet gaat?', gaven ze een opsomming van de kosten Zelfs wethouder Heijne beklaagde zich. De foto's en verslagen van Ouwe Sunderklaas werden gemaakt door: Dirk Kuiter en Corrie Tim mer (Oosterend), Tessa van Daalen (Oudeschild), March Heijnen en Gerard Timmerman (Den Burg), Harry de Graaf (De Koog en De Waal), Joop Rommets (Den Hoorn) en Jeroen van Hattum (De Cocksdorp). 'Dankzij mijn eigen beleid, ben ik drie keer mijn rioolgeld kwijt.' Twee dertigplussers hadden kenne lijk moeite met het late tijdstip waarop het uitgaansleven op gang komt. Gezeten op de bank voor de televi sie wachtten ze al bierdrinkend af tot het tijdstip was aangebroken om naar het café te gaan. Toen het eindelijk zover was. ontbrak de fut. 'Ik zuip me het lazerus, maar wel thuis.' Onder het kopje 'Geslaagd' uit de Texelse Courant sjouwde een groep met de hoofden van prominente Texelaars rond. Eddy Stiekema om dat hij er eindelijk in was gelaagd De Karseboom dicht te krijgen, Harry de Graaf als ereburger, Adrie Hutjes omdat hij er niet in was geslaagd de Witte Zeehond te behouden, Annie Hin omdat ze als wethouder met was geslaagd, etc. Bijzonder was ook de voorstelling 'Tesselse spiekers', een persiflage op het programma 'Kop spijkers', waarbij Harry de Graaf en Theun de Winter ('van de ezeltrofee') beurtelings spijkers in een stuk uit de beuk van de Dames Dijt moesten slaan. De vragen logen er met om. Over de geaardheid van een be paalde Texelaar en de geruchten stroom rond een noodlijdend winkel bedrijf in Den Burg dat zou worden verkocht aan Rab en over op handen zijnde ontslagen in dit bedrijf. En waar VRIJDAG 13 DECEMBER 2002 Heerwaarden had een groepje geïn spireerd tot het maken van een fraaie nabootsing, waarin je echt zou ver dwalen. Het uitdelen door Question Plaza van kleurenbandjes aan de jeugd, bleef met onbesproken. Voor elke leeftijdscategorie een kleur. 'Groen doen de oudjes om, die zijn niet slim, maar dom.' Andere jeugdi gen wilden bij de disco naar binnen om te dansen en te sjansen, met om bier te drinken. De sloop van het beeld van Wolkers was voor een groepje speulers aanleiding zich op te werpen als beschermers van het beeld in de vijver. Het niet-doorgaan van de uitbreiding van de Jozef school wegens te weinig leerlingen, werd met Ouwe Sunderklaas opge lost door twee extra leerlingen te la ten opdraven. Het kennelijk ontbre ken van informatie over het stagneren van de veerdienst, bleef ook met on besproken. Uitslagen Jeugd - Enkelingen: 1 .Sint Nicolaas/ Sinterklaas (nr. 2); 2.Sint Nicolaas: 3.Kleuterspeelzaal. Paren: 1.Texelse Bandjes Parade; 2.Het nieuwe vis sen; 3.Tandartsenverzorging. Groe pen: 1 .Met zijn tweeen in één zwem broek; 2.Duyfken; 3.Kamperen op het voetbalveld. Volwassenen - Enkelingen I.Joke Katoen/Handhaven; 2.De Stropdas; 3/4..Dries en Meer blauw op straat. Paren: 1 .Kunstverkoop uit de Kelder; 2.Koffie Zeiker; 3/4.Texels Eigen Pop penkast en M'n vriendin en ik. Groe pen: 1.Harry for President; 2.Veer- dienst Texel; 3.De Karseboom. Folklorebeker. De Karseboom. Een van de deelnemende groepen speelde een 'rijdende jury'. Deze groep had ook een beker beschik baar gesteld. Deze is uitgereikt aan voorstelling nummer 2 bij de enkelin gen van de volwassenen, genaamd Gouden Ezel. Met de aantekening van de echte jury dat het uitreiken van zo'n extra beker eenmalig was. Prijswinnaars die hun beker nog met in ontvangst hebben genomen kun nen vanaf komende week terecht bij de.klantenservice van de HEMA. (Gelieve hun deelnemersnummer mee te nemen) Voor de 'gedeelde' derde plaatsen worden bekers bij besteld. zouden kunnen worden gebruikt om het bedrijventerrein toch naar het noorden uit te breiden Gerrit Koorn sjouwde de hele avond van huis naar huis met een tafeltje Gezeten daarachter deed hij zich in de huiskamers voor als Remko Klein, die het er toch wel moeilijk mee had dat hij op het gebied van ingezonden brieven in de krant Does uit Ooster end nog niet had kunnen evenaren. Hij had wel wat pogingen onderno men, maar dé brief zat er nog met tussen. Hij deelde daarom maar blanco vellen uit, waarop mensen voor hem een brief zouden kunnen schrijven. 'Gooi hem maar bij mij door de bus en dan zet ik mijn handteke ning er wel onder Dan kunnen we het orakel uit Oosterend aftroeven door het orakel van boven de Ruigediek.' De Cocksdorp telde dit jaar bij de volwassen bijna vijftig speulers. Bij de kinderen waren 42 deelnemertjes. Er werd in iets minder huizen dan vorig jaar gespeuld. Den Burg: jonge speulers verdedigen het kunstwerk van Wolkers in de vijver. In Texels badplaats was het aantal deelnemers minder dan gewoon lijk, maar het waren er toch nog on geveer vijftig. De gemiddelde kwa liteit was echter hoog. De jeugd stelde de prijsverhoging van zwemparadijs Calluna aan de kaak met borden als 'Voor acht euro mag ik bij Calluna naar binnen. Maar dat is toch niet te betalen voor gewone gezinnen?' Twee an dere spelers lieten zien hoe je als seizoenarbeider in een kartonnen doos kunt overnachten. 'Werken was een onderwerp dat vooral bij de paren speelde, maar het werd alle maal nogal stilletjes gebracht De stinkende visbak bij het voetbalveld en de nieuwe schoonheidssalon op Nieuweschild waren goed voor ludiek spel, terwijl ook Ger de Jong, die een allergie opliep van het zeepsop dat gebruikt werd bij De Bellenbende, zichzelf vrolijk uitgebeeld zag. Strenderspiekers, een persiflage op het bekende Kopspijkers, kreeg een geheel eigen Oosterender uitvoering en toen Sinterklaas na afloop van het feest bij het inhalen van twee weken geleden plat ging achter de bar van wege een vermeende heftige drank- inname was het feest compleet. In Oosterend moet je tegen Ouwe Sunderklaas op je tellen passen. Uitslagen Jeugd - Enkelingen: 1. Openings tijden Speelgoedhuis; 2. Ouwe koek Ruud Timmer. Paren: 1 Fietscon- trole; 2. Sluiting dokterspraktijk; 3. Werk in uitvoering. Groepen. 1. Skatepark, 2. Openingstijden winkel bestand. Volwassenen - Enkelingen: 1. Jaap Windsingel; 2. Viscontainers, 3. Schminkenquête. Paren: 1. Riolering buitengebied; 2. De jeuk van Ger de Jong; 3. Overname Cafeetje. Groe pen: 1 Strenderspiekers;2 Poppen kast windsingel; 3. Beautycentrum Jaap Verhoeve vind ik oké, maar zonder slaap plaats zit ik liever in de WW'. Een groep van acht volwassenen stelde de wenselijkheid van een eigen Koger begraafplaats aan de orde. Kogers die elders waren begraven, keerden alsnog terug naar hun dorp. 'Ik wil een zerk bij de Koger kerk'. De veelbesproken koek en zoopie van 'Klok Kets BV' bij de gestrande Hunte was opnieuw tot leven ge bracht in een fraai verzorgde voor stelling: 'Huntezicht voor elk aanne melijk goed doel'. Een andere groep dreef de spot met de coupure die in de Ruigendijk is aangebracht. Leuk was ook de uitbeelding van de kroegenschoonmaakster Breg die er na zoveel jaren mee gaat stoppen. 'Via Badhotel, Kogerhoop en het Galjoen ga ik genieten van mijn pen sioen'. Ook was er een fraaie uitbeel ding van Jan en Paula, die er vijftig jaar evangelisatiewerk op het Koger strand op hebben zitten. Drie Koger makelaars lieten met borden en fol ders zien welke gebouwen in De Koog zijn of worden verkocht en het probleem van de hoge prijzen werd in beeld gebracht door twee mensen die als kannibalen waren zijn een toe- nst op te vreten. Een andere voorstel ling maakte duidelijk dat de ANBO- afdeling van de badplaats met bestuursproblemen kampt. Klaas en Ina treden af en er zijn geen opvol gers. Uitslagen Enkelingen: 1 .De dood van De Koog; 2.Berenpak te koop; 3 De pijp van/ aan Maarten. Paren: I.Breg de schoonmaakster; 2.Jan en Paula; 3.Kannibalen. Kleine groepen 1 .Café Coupurezicht, 2 Stermakelaars; 3 Klaasjury. Grote groepen: 1 .Te kort klandizie Koger begraafplaats. Folklorebeker: Koger begraafplaats. Den Burg: jeugdig protest tegen het aan banden leggen van het kamperen op sportvelden. was de opbrengst van café Huntezicht heengegaan? Naar het Tesselhuus of naar Henk Jan Klok en Arnold Kaercher? 'Naar de laatste dus', oordeelden de speulers Ten tonele verschenen ook Frans en Lies, waarbij het interieur van De Karseboom was nabebouwd, met het bekende kleedie op de tafel en portretten aan de muur. De overstap van Martin Trap, via het mediabedrijf van Maarten Koorn naar Texels Vast goed, werd meerdere keren uitge beeld. Onder andere door een groep touwtrekkende makelaars, waar Jan Duin aan het kortste eind trok. 'Help ik Trap aan zijn papieren, zit Texel Vastgoed hem te versieren.' Tractoren en grote wagens verliezen terrein Er reden er nog maar een paar rond. Eén voorstelling was gebaseerd op de problemen die Teso verwacht over de aanbesteding van de vergun ning en ook de vergoeding voor de aanlegsteigers inspireerde een groep. Aandelen werden te koop aangebo den. 'want straks is de veerdienst in handen van een malafide Griekse Cyprioot'. Over hetzelfde onderwerp een fraaie voorstelling van de veer boot, met een serverende Marius Witte en andere prominente Teso- kopstukken. 'Bloem, Wortel en Staal, in 2012 met meer het verhaal', aldus ene O.R Lichter die met een koffer met geld rondzwaaide. De tarieven logen er met om en de boot voer nog maar twee keer per dag. Maar gezien de grote rookontwikkeling was het zeer de vraag of de boot wel zou ver trekken. Een andere rijdende voor stelling was kritisch over de vernatting van Eierland, ten gunste van de vogels. Om de wateroverlast tegen te gaan, brachten de speulers zelfs een heuse coupure in stelling Jeugd Bij de jeugd viel het grote aantal protestgeluiden op. Vooral over de fikse prijsverhoging van zwem paradijs Calluna werd vaak gespeuld. Veel kinderen die wekenlang hun zak geld moesten sparen om een kaartje te kunnen kopen 'Je schrikt je de pleuro, want Calluna wordt straks 8,15 euro.' De protesten werden uit gesproken, gezongen, gerapt en heel creatief in beeld gebracht. 'Samen in een zwembroek, is dat geen idee?' De ruzie over de datum van de in tocht van Sinterklaas was koren op de molen van speulertjes. 'Wij kun nen onze aandacht wel verdelen', draaide een speulertje zich steeds om, beurtelings liedjes voor een an der feest zingend. Kinderen die een lied hadden ingestudeerd voor de komst van de Duyfken en dit pas mochten zingen toen prins en prinses al waren verdwenen, beklaagden zich. 'Als jullie volwassenen weer aan het bedenken slaan, ga er dan zelf maar staan.' De vondst van een mo bieltje in een kabeljauw, werd op de hak genomen. Speulers vingen ook een tongpiercing. Dat de gemeente is gestopt met de actie 'Lotje voor een rotje', viel niet in goede aarde. 'Een rotje minder of meer, een prijsje krijg je toch met meer', viel te lezen bij een voorstelling, waarbij de vingers en handen in het rond vlogen. Het plan voor een maïsdoolhof van Paul van Boon en Janneke van de Brink zich met teveel moeten aantrekken van kritiek op het festijn en hoopten dat er volgend jaar weer een nieuw feest is bij het 'haventje van Sil'. André van der Vliet trok als speuler rond met een camera, zodat hij van elke huiskamer een foto kon maken voor de dorps krant. Wim Westdorp en Henk Stevens pre senteerden zich als vertegenwoordi gers van de Lijst Voortuin (LVT). De boodschap kwam er kortgezegd op neer dat de coupures wel dicht kon den, dat Rijkswaterstaat de rest van Texel onderwater mocht zetten en dan ging Eierland wel op eigen kracht verder. Sil Boon zou dan de Seso opstarten als bootverbinding en de antennemast zou kunnen verdwijnen omdat iedereen zijn mobieltje door een kabeljauw zou laten opeten. Peter van der Gracht en Leo Assink (twee beurzende mannetjes) vonden dat bij de coupures wel een slag boom mocht komen, zodat er tol ge heven kan worden. De opbrengsten 'Ik moet het steeds uitleggen', al dus een Strender speuler die ver slagen op een muurtje zat. 'Nie mand snapt het. Ik schei ermee uit, ik sta gewoon voor lui.' Waar de één met Ouwe Sunderklaas suc ces oogstte, kwam bij de ander de voorstelling niet over. Maar aan di versiteit en originaliteit ontbrak het in Oosterend niet. In de straten van Oosterend heerste donderdagavond een ijzige koude. Er was op gerekend. Naast de gezellig brandende en flink vonken spattende vuurkorf onder de straatlantaarn in de Peperstraat stond een tafel vol met traktaties voor de jonge speulers: warme worstjes en hete chocolade melk. Hadden de speulertjes zo'n lokkertje nodig? Nee, maar leuk was het wel en de versnapering gingen er gretig in. Aan speulers weer geen gebrek, aan onderwerpen evenmin. Paren, groe pen en een enkele enkeling probeer den al speulend een goede indruk te maken op de jury. Jongste deelnemer was de driejarige Roel Witte, die de dit jaar aangestelde dorpsagent uit beeldde Twee andere agenten in iets groter uitvoering voerden een barse fietscontrole uit. De verschillende openingstijden van het winkel bestand was andere spelers een doorn in het oog en ook de sluitende dokterspraktijk was onderwerp voor de Ouwe Sunderklazen. Een jeugdige speler in tovenaarskostuum, geïnspi reerd op de Harry Potterfilm, pro beerde dit dreigende fenomeen met zijn toverstaf ongedaan te maken. Komt er een nieuwe weg om Ooster end om het industrieterrein te ontslui ten? Als het aan de jeugdige spelers ligt, is de oplossing nabij. Vanaf acht uur was de straat voor de volwasse nen. Om de enkeling met verloren te laten gaan in het geweld van de groe pen was het zo geregeld dat deze laatsten pas vanaf half negen moch ten spelen. Veel won Albert Schagen hier niet bij Zijn uitbeelding van een visserman die onlangs een enorme tarbot ving en daarom niet meer wel kom zou zijn bij zijn vrouw kwam met over bij het met-vissende publiek Onder kottervissers wordt gegrapt dat degene die een enorme tarbotvangst doet, dit te danken heeft aan een spelletje met zijn 'jongeheer'. Meer succes had de voorstelling van de eenzame takkenkmpper, die clan destien de windsingel rond de ijsbaan kortwiekte. Ook bij de groepen was dit een onderwerp, wat voor grote hilariteit zorgde. De grootste verras sing was de ludieke wijze waarop de huidige eigenaar van Het Cafeetje en de toekomstige eigenaar het nieuws van de overname speulend bekend maakten. Is het nu écht of is het een spel. was de gissing? Het is dus echt. De verdwijning van de dokterspraktijk Den Burg: getouwtrek rond makelaar Martin Trap. De hond Mitsy van Robbert en Mieke van der Bent krijgt kleintjes. De inwoners van De Cocksdorp die C dat gistermiddag nog niet wisten, c moesten gisteravond na het U speulen wel op de hoogte zijn. De a dekking van Mitsy was één van de f regelmatig opduikende onderwer- d pen. h Robert Lakeman, Erwin van der Linde n en Andreas Monen wijdden hun hele t spel aan Mitsy. Het drietal, verkleed als het echtpaar Van der Bent en h Henk Maas, deed uitgebreid voor hoe ,a de dekking moest zijn gegaan. Dat was in het echt nogal een operatie 2 geweest, omdat met elke reu zin had. ,s Ook hadden Mitsy en de reu van n Maas (die uiteindelijk dekte) niet he- is lemaal dezelfden lengte, waardoor de I huisarts en zijn vrouw zo'n beetje per- soonlijk een handje hadden moeten e helpen. c Het speulende drietal, voorzien van 0. een stel knuffelbeesten, wist echter >v wel raad. Zo werd één van de hon- p den die geen zin had een Penthouse y. voorgehouden. Om de dekking tot s: een goed einde te brengen, werd de e< namaak-Mitsy steeds verder door t haar poten naar de grond geduwd, d net zo lang tot eindelijk alles paste, i Johannes van Heerwaarden en Theo si van Maanen, die sommige Durpers m bedankten voor het leefbaar houden van De Cocksdorp, prezen Van der i Bent voor het op peil houden van de hondenstand in het dorp. Coby van re der Linde, José Walbeek, Joke v< Hooyschuur, Angelique Diepstraten Ic en Ingrid Wiggers, die de caissières van de Plus speulden, raakten hele- i' maal in vervoering toen zij achter hun kassa's het hondje van de dokter bespraken. Bij een stel nonnen 0 (Sjoerdtje en Marisja Lakeman, 1 Marloes van der Beek en Rina If Monen) was Van der Bent een geliefd onderwerp, omdat hij volgend jaar stopt met het begeleiden van beval lingen. De nonnen gaven aan dat zij dan wel zouden terugkeren naar het dorp om dat werk weer over te ne men. Het stranden van De Vriendschap op een zandbank, de jongeren die het interieur van het jeugdhonk bij het Eierlandsche Huis hadden verbouwd, het achterwege blijven van Feest achter Diek, het water van de Rogsloot, de nieuwe coupures bij de rotonde, de woelmuis op de golfbaan en het bedrijventerrein waren andere onderwerpen die voorbij kwamen. Ook het 'drooglegplan' van burge meester Geldorp kwam naar voren. Dat het een gemeentelijke grap was geweest, kwam met aan de orde. Bart Boon en Tjaart Hoeksema de den op een brommer twee jongeren na die niet meer in het jeugdhonk mochten komen en daar toch eigen lijk naar terug verlangen. 'Waaraan hebben we dit te danken, het waren toch maar oude banken', werd ge zongen als verwijzing naar de bank stellen die waren gesloopt. Een camerateam van 'Eigen Huis en Puin' had de jongeren uitgenodigd om links en rechts de boel even te komen 'ver bouwen'. Annemiek Boon en Céline de Graaf speulden Vincent de Boer, die het afgelopen half jaar een oude eend restaureerde, en Bart Boon die hem daarbij steunde. Ze hadden daarvoor een namaak-eend meege nomen die bestond uit twee houten zijkanten en wat doek. In de huizen werden telkens snel een paar balkjes tussen de zijkanten gezet, zodat er in een handomdraai een vrij grote besteleend tussen de meubels kon staan. Ria Tromp en Mabel Zuidema bezon gen op de wijs van de Zuiderzee- ballade het wegblijven van Feest ach ter Diek dit jaar. Zij vonden dat Sil De Cocksdorp: schipper Charles Douma redt schipper Sil Boon

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 9