Week begint met vallen en opstaan NJHC zet vaart achter bouw jeugdherberg (jrocn '^imrLr Jéxe/s het harL, weêxo TX68 uit de vaart na brand machinekamer 'Strooiwagens reden gewoon op tijd' HEMA Chauffeurs met slipcursus Rijbewijs ingenomen Beuk Dames Dijt m Typhoons Inbraak golfbaan tijdens Oude Sund Drankrijder breekt belofte Commotie door vergeten auto op Teso-boot Eureka blijft dicht op last van politie Vuilnis bleef staan TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER 'HI11U» 'I Woheh+Slape»! OP OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11738 1 DINSDAG 17 DECEMBER 2002 T E X E LS E^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De TX68 Vertrouwen van Pieter Aris van der Vis is vrijdagmiddag getroffen door brand in de machi nekamer. De kotter ligt bij scheepswerf Visser in Den Helder voor reparatie. Van der Vis ver wacht dat hij zo'n twee weken niet kan uitvaren. De brand ontstond toen de TX68 van de visafslag terugvoer naar Oude- schild. Door een lekkende brandstof leiding van de hoofdmotor werd brandstof verneveld over een warm gedeelte van de motor, waardoor er brand ontstond. 'We werden gewaar schuwd door het brandalarm', zegt Pieter Aris van der Vis. 'Toen we be neden kwamen, kwam de rook door de deur zetten.' De ruimte werd afge zet en met een handblusser werd het vuur geblust. 'Het heeft hooguit vijf minuten gebrand.' Door de brand ontstond onder meer rook- en brandschade en schade aan de hoofdmotor en de visliermotor. Door het vuur smeulde de elektrische bekabeling. De motor zelf bleef wer ken, waardoor de TX68 op eigen kracht de haven van Oudeschild kon binnenvaren. Zaterdagochtend ver trok het schip naar Den Helder voor een schoonmaakbeurt. 'We zijn de hele dag aan het soppen en reinigen geweest', aldus Van der Vis. De be manning hielp daarbij ook mee. Hoe groot de schade is, durft Van der Vis op voorhand met te zeggen. Hij verwacht dat het een groot bedrag wordt, omdat de kotter zo'n twee weken aan de kant moet blijven voor reparatie. De bekabeling moet wor den vervangen en de visliermotor moet uit het schip worden gehaald. De brand komt voor Van der Vis op een ongelukkig moment, omdat hij daardoor hoogstwaarschijnlijk het restant van zijn vangstquota voor dit jaar met meer 'vol' kan vissen. 'Dat is een flinke schadepost, want de vis wordt momenteel goed betaald. En het is te kort dag om de quota nu nog te verhuren aan een ander.' De chauffeurs van de gemeente kwa men gisteren beslagen ten ijs. De af gelopen tijd hebben medewerkers op het circuit van Zandvoort een spe ciale slipcursus gevolgd, waarbij zelfs in het donker is geoefend. Doel was goed met het voertuig te kunnen omgaan ais de nood aan de man is. Medewerkers die het minst lang in dienst bij de gemeente zijn, waren zaterdag nog in Zandvoort. Het be trof overigens niet de strooiploeg voor de gladheidbestrijding. Die was volgens woordvoerder Piet Bolier gewoon paraat. De politie heeft in de nacht van Ouwe Sunderklaas tijdens een alcohol controle rond 5.00 uur een 50-jarige automobiliste uit Den Hoorn van de Pontweg gehaald. Bij de blaastest was haar 'score' 590 ug/l, waarmee ze de toegestane hoeveelheid ruim tweeëneenhalf maal overschreed. Haar rijbewijs werd ingenomen. Bo vendien kan ze een dagvaarding te gemoet zien. Een dikke laag ijs op wegen, fietspa den en trottoirs legde gistermorgen het openbare leven op Texel groten deels plat. Door de gladheid konden mensen niet of slechts met de groot ste moeite hun werk bereiken, kon den kinderen niet naar school en reed het openbaar vervoer niet. Zij die te voet de deur uit gingen hadden de grootste moeite overeind te blijven, wie per auto ging liep het risico in de slip te belanden. Materiële schade was het gevolg. Een enkeling ging per fiets, maar velen moesten dit beko pen met een valpartij. Veel moeite ondervonden ook de strooiwagens van de gemeente, die op sommige plaatsen van de weg raakten. Bij een glijpartij in De Koog raakte er eentje beschadigd. Door de dikte van de ijs laag en doordat er weinig verkeer op de weg was, werkte de pekel maar langzaam in op de ijzel en bleef het lang glad. Marktkooplui die in alle vroegte van de overkant waren geko men, ondervonden tot hun verrassing dat de gemeente de markt had afge last. Kranten werden niet bezorgd, winkels niet of met moeite bevoor raad. Op de foto begeven mensen uit woonwijk De Mars zich 's morgens schuifelend naar hun werk. Meer over de gladheid en de gevolgen daarvan elders in deze krant. (Foto Gerard Timmërman) Losse nummers 0,85 Kees en Alice Dros. eigenaars van het huis van de Dames Dijt in de Wever straat in Den Burg, draaien niet alleen op voor de kosten die het kappen van de monumentale maar zieke beuk met zich meebracht. Pagina 2 De Typhoons bestaan nog. Niet meer als de muziekgroep die ooit een be grip was op Texel, maar als duo dat uitzonderlijk bedreven is in het her kennen van vliegtuigen. Pagina 5 Onbekenden hebben tijdens Ouwe Sunderklaas ingebroken in het pavil joen van golfbaan de Texelse nabij De Cocksdorp. Er werden twee kassa's met elk €180,- ontvreemd Andere goederen werden met meegenomen, aldus een woordvoerder van De Krim. De politie stelt een onderzoek in. Een 40-jarige automobilist uit Den Oever is zaterdag rond 3.00 uur in de Heemskerckstraat in Oudeschild be trapt op het rijden onder invloed. De man was tien minuten daarvoor door agenten slapend in zijn auto aange troffen bij de haven. Omdat er een sterke dranklucht uit het voertuig kwam, hadden ze hem gewaar schuwd vooral niet te gaan rijden. Dat beloofde hij. maar hij kwam zijn be lofte dus niet na. Hij werd meegeno men naar het politiebureau, waar hij 390 ug/l blies, terwijl 220 nog net is toegestaan. Hij kreeg een proces verbaal. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC) wil nog dit jaar de vergunning voor de nieuwe her berg opTexel indienen bij de ge meente. Het is de bedoeling dat de bouwwerkzaamheden op het voor malige B-veld van Texel'94 na de zomervakantie van start gaan, zo dat het voor de zomer van 2004 kan worden geopend. Het ontwerp van het 240 bedden tellende hostel wordt gemaakt door architecten bureau Ronno Honingh uit De Koog. Vrijdag presenteerde de NJHC de plannen. Op donderdag 23 januari 2003 is er een informa tieavond in Panorama. Een 54-jarige man uit Den Burg heeft onbedoeld voor een hoop consternatie gezorgd, nadat hij zondag met de laatste boot naar Texel was gereisd. Hij nam de bus naar huis, zonder erbij stil te staan dat hij de oversteek met de auto had ge maakt. Zijn auto bleef onbemand op het bovendek van de boot staan en dat leidde tot commotie bij het personeel van Teso. De kapitein waarschuwde de politie, die aan vankelijk bang was voor zelf moord of een ongeluk. Het ken teken werd opgevraagd en bleek op naam te staan'van iemand in Emmen. Daar werd door de po litie niemand aangetroffen, even min als bij iemand met dezelfde naam op een adres in Den Hel der. Uiteindelijk kon na midder nacht, via een kennis in een res taurant op het eiland, de eigenaar van de auto worden bereikt. Hij haalde zijn auto maandag in de loop van de dag van de boot. Ondanks de schrik kon de politiewoordvoerder nog wel om de kwestie lachen, want hij con stateert in zijn persbericht dat de man zijn ruiten niet hoefde te krabben. Geen grote slaapzalen meer, maar twee-, vier- en zespersoonskamers. Directeur Karina Schilte: 'De wensen van de gast zijn veranderd. Mensen willen meer privacy, het sanitair dich ter bij de kamer, een bepaalde uitstra ling van restaurant, bar of brasserie, een sfeer die er in de oude gebouwen niet meer was. Iets nieuws bouwen in een oud pand valt niet mee, zeker niet als je aan alle hedendaagse eisen op het gebied van brandveiligheid en andere wettelijke eisen moet vol doen. We willen ook bouwen op een manier die bij ons past. Niet luxe, maar wel goed en kwalitatief goede materialen, milieuvriendelijk.' De nieuwe jeugdherberg richt zich als vanouds op groepen, maar nadruk kelijk ook op gezinnen en zeker niet alleen op jongeren. De overgang naar kamers wekt de indruk dat de NJHC de herberg als een gewoon hotel gaat exploiteren. Schilte: 'Dat is zeker met het geval. Bij een hotel neem je een kamer, bij ons neem je in principe een bed af. In theorie kun je dus met vier of vijf totaal vreemden op een kamer ko men te liggen. Verder houden we de stapelbedden nog steeds, die heb je in een normaal hotel niet. Daardoor heb je voor de kamers minder vier kante meters nodig. Achttieneneen- halve vierkante meter voor een vierpersoons bijvoorbeeld, inclusief sanitair. Bij een luxe hotel is een twee persoonskamer al gauw vijftig vier kante meter. Minder oppervlakte scheelt weer in de prijs. Verder zijn toilet, wasbak en douche in veel ho tels in één badkamer, wij hebben dat bewust gescheiden gehouden, om dat het kan voorkomen dat je met een vreemde op een kamer komt. Dan worden de gasten niet gestoord tij dens hun bezigheden. Maar we hou den de kamers wel sober. Alles wat nodig is zit er in, zoals een bedlamp, tafel, stoel, kast en goed sanitair. Maar nadrukkelijk geen franje, zoals telefoon, televisie, espressoapparaat en ga zo maar door. Ons uitgangs punt is: kamers zijn om in te slapen, niet om te verblijven. Daarvoor kun nen de gasten terecht in de openbare ruimtes in de herberg. Daarom beste den we juist aan de gemeenschappe lijke verblijven heel veel aandacht. Die moeten gezellig zijn, zodat het een plek is waar mensen elkaar kunnen ontmoeten, ervaringen kunnen uit wisselen of samen activiteiten kun nen ondernemen. Alles bij elkaar moet het een belevenis zijn. Dat heb ben we als NJHC, met in totaal der tig hostels, hoog in het vaandel. Daarom wordt er gegeten aan een tafel en is er één dagmenu. Dat scheelt ook weer in de prijs.' Het feit dat de NJHC een stichting is, waar van het maken van winst met de doel stelling is, is volgens de directeur ook debet aan het vriendelijke prijsniveau. Jongeren De NJHC exploiteert Panorama tot vlak voor de opening van de nieuwe herberg. De Eijercoogh zal niet meer worden gebruikt. 'De Eijercoogh vol doet nu echt niet meer aan de minimumeisen die wij stellen.' Vol gens de directeur is het een misver stand dat de jeugdherberg nu ineens niet meer op jongeren mikt. 'Alleen in de zomermaanden richtte de Eijercoogh zich nog op jongeren. Die kwamen dan niet in Panorama. In de nieuwe herberg gaan we jongeren niet weigeren, maar we brengen wel een schifting aan. Want gezinnen en jongeren die elke avond gaan stap pen in De Koog. dat past niet onder één dak. In dat opzicht biedt het ont werp grote voordelen. Het gebouw omvat drie vleugels die allemaal twee lagen hebben. Zes compartimenten dus, voldoende mogelijkheden om groepen te scheiden. De buiten vleugel heeft als voordeel dat het een balkon heeft en dat het gelegen is aan de tuin. Kinderen kunnen daar dus lekker buiten spelen.' Architect Ronno Honing: 'Uitgangs punt Is: geen kamers, maar bedden, met het accent op het algemene deel van het gebouw. Verder moet het Lees verder pagina 5 Verwijten dat de strooiwagens niet tijdig op pad zouden zijn geweest, zijn onterecht, legt coördinator Piet Bolier van gemeentewerken uit. 'Ik ben maandagmorgen om kwart voor vier op pad gegaan en zag meteen dat er geen twijfel was. er lag een dikke laag ijzel, er moest worden ge strooid. Ik heb toen meteen de chauf feurs en hun bijrijders gewaar schuwd. waarna rond half vijf de eerste strooiwagen op pad ging. De andere volgden snel daarna.' Gelijk tijdig met de drie grote strooiwagens van de gemeente werd die van Rijks waterstaat gewaarschuwd. Later is ook de kleine wagen van de ge meente ingezet. Niet op fietspaden, want door de omstandigheden ging de strooidienst ervan uit dat fietsers 's morgens even met op pad zouden gaan. Het verwijt dat de Pontweg om 7.00 uur niet was gestrooid, is volgens Bolier niet juist. 'De Pontweg, de weg naar Oosterend en dan die naar De Cocksdorp, dat zijn de eerste die we pakken. Normaal gesproken hebben we die al voor de eerste boot gedaan. Doorgaans doen we twee uur over een route, maar doordat het zo enorm glad was, konden de strooi wagens geen snelheid maken en duurde het een stuk langer. Ander probleem was dat de inwerking van de pekel te wensen overliet. We had den te maken met een dikke ijslaag, waardoor het niet zo snel smolt als wij graag wilden. Bovendien reed er heel weinig verkeer over de weg, wat na tuurlijk heel verstandig was. Maar hierdoor werd het zout er nauwelijks ingereden en bleef het lang glad Daardoor dachten de chauffeurs van de overkant waarschijnlijk dat er nog niet was gestrooid, wat dus met het geval was.' Ook de strooiwagens ondervonden onderweg veel problemen. Op een hellend stuk bij Oost raakte er al vroeg eentje van de weg. De wagen bleef op het randje van de sloot ste ken. In Den Burg strandde een strooi wagen op de rotonde. Dat er niet pre ventief was gestrooid, zoals aan de overkant wél was gebeurd, heeft vol gens Bolier ook een reden. 'We heb ben er op Texel voor gekozen dat niet te doen. Het weer wijkt hier vaak af, wat zou betekenen dat je vaak voor mets zou strooien. Neem het afgelo pen weekend. Er werd voor vrijdag, zaterdag en zondag ijzel voorspeld. Maar op Texel bleef de ijzel op die dagen, afgezien zaterdag op een paar plekjes waar we wel hebben gestrooid, achterwege.' (Advertentie) Schetsontwerp van de nieuwe jeugdherberg, gemaakt door architectenbureau Ronno Honingh. Tuincentrum Eureka heeft afgelo pen zondag de deuren gesloten moeten houden. Eigenaar Kees de Ridder kreeg 's morgens rond tien uur van politieagenten te horen dat zij zijn winkel zouden sluiten als hij toch open zou gaan voor de kerst show. De Ridder baalt, omdat hij niet anders gewend was om op zondag na Ouwe Sunderklaas open te zijn. Met lede ogen zag hij de hele dag vanuit de huiskamer de ene na de andere auto voorbij rijden. Potentiële bezoekers van de kerstshow van het tuincentrum kwamen met verder dan de voordeur, waar op een brief stond vermeld dat de zaak gesloten moest blijven. 'Het was een topweekend geworden als we open waren ge weest. Er hadden misschien wel dui zend mensen gekomen, want je zag de auto's achter elkaar doorgaan.' Afgelopen zondag stond niet te boek als een koopzondag en daarom mocht De Ridder niet open zijn. Hij zegt dat hem dat met bekend was en dat hij daarvan ook met van tevoren op de hoogte was gebracht door gemeente of politie. 'Daar durf ik mijn hand voor in het vuur te steken. Ik heb geen telefoontjes of brieven ge had.' Ongeveer een uur voordat hij open zou gaan, kreeg hij zondag ochtend van de politie te horen dat hij in overtreding zou zijn als hij open zou gaan. De Ridder besloot daarop de zaak dicht te laten. 'Je kunt wel open gaan, maar dat heeft dan toch geen zin.' Frans en Lies Pieterse, die voor de muziek zouden zorgen, werden afgebeld. De Ridder vindt het jammer dat hij met op de hoogte is gebracht. 'We adverteren al de hele week, dus ze hadden even kunnen bellen.' Hij ver moedt dat de actie te maken heeft met de strengere handhaving op het eiland. Het tuincentrum is al jarenlang op zondagen na Ouwe Sunderklaas geopend voor kerstshows. In voor gaande jaren leverde dat geen pro blemen op, aldus De Ridder. Hij wil een gesprek aangaan met de ge meente over de kwestie. De verloren zondag hoopt hij de komende twee weekeinden in te halen. Zondag 22 en 29 december zijn wel koop zondagen Zaterdag aanstaande blijft hij tot 21.00 uur geopend. 'Maar je mist toch deze zondag. Dan werden ook altijd veel kerstbomen verkocht. Daarna zit je te toch te dicht tegen de kerst aan.' Door de gladheid was het volgens de gemeente niet verantwoord maan dag huisvuil op te halen 'De wegen waren nog wel redelijk begaanbaar, maar op de plaatsen waar de jongens van de wagen af moesten, was het te glad', vertelt Piet Bolier. Als het weer het toelaat zal de route die maandag achterwege is gebleven woensdag worden gedaan. (jrta Zvon jirtli U hel hjn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: VUURWERK ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE R/.Wk Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. --'O. Glibberend op weg naar school of werk. Iets anders zat er maandagmorgen niet op.

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 1