Glitter en krijtstrepen Erven Dames Dijt vergoeden deel kosten van beuk teso Waardering voor kerstconcert Amici Cantus |\yat ik z< zeggen wou.. Volkskerstzang Agenda Fill oud Papier Waantij exposeert ff lik vanger Welke Kees Dros? Kerstmis in De Cocksdorp Sympathie voor stolpboerderij Bazaar SOS Band Kinderdagopvang 'Nieuwe' Ierse band in folkserie Z COURANT Colofon Wat ik zeggen wou... Drijfjacht (4) Dinsdag 17 december: De leden van de FNV Vrouwen bond vieren kerstavond in De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg). Met medewerking van Irene Maas, die vertelt over haar boek 'Langs Pagga's paadje'. Aanvang 18.30 uur. In De Witte Burcht (Molenstraat, Den Burg) wordt een open klaver- jasdrive gehouden. Het inschrijf geld, €3,50 per koppel, is bestemd voor goede doelen. Inschrijven, liefst met maat, tussen 19.30 en 20.00 uur in de zaal. In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 20.00 uur) en My big fat Greek wedding (20.30 uur). Woensdag 18 december: In De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg) begint om 14.00 uur een kerstbingo voor ouderen, georga niseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Deelname kost €5,-. De soos, ANBO en Zusterkringen van Den Hoorn vieren kerstfeest in dorpshuis De Waldhoorn. Ook 55- plussers uit het dorp of wijk H die met bij één van deze organisaties zijn aangesloten zijn welkom. Aan vang 15.30 uur. Opgave bij Irene de Wit (tel. 319542) en Nel Broersma (tel. 319385). In De Witte Burcht in de Molen straat komt om 20.00 uur het Ka tholiek Vrouwengilde bijeen voor de kerstviering. In Cinema Texel draaien Pietje Bell (aanvang 13.30 en 16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Harry Potter (14.30 uur), de ondertitelde versie van Harry Pot ter (18.30 uur). My big fat Greek wedding (20.30 uur) en Lord of the rings: the two towers (21.30 uur). Donderdag 19 december: In Cinema Texel draaien de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 18.30 uur), Snow Dogs (19.00 uur). My big fat Greek wedding (21,30 uur) en Lord of the rings: the two towers (21.45 uur). Vrijdag 20 december: Om 18.30 uur begint in dorpshuis De Hof in de Koog een kerstviering Hoogwater te Oudeschild Di. 17 6.10 en 18.50 u. Wo. 18 7.06 en 19.34 u. Do. 19 7.35 en 20.31 u. Vr. 20 8.30 en 21.16 u. Za. 21 9.15 en 21.45 u. Zo. 22 9.35 en 22.05 u. Ma. 23 10.10 en 22.35 u. Di. 24 10.40 en 23.25 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 17 december op om 08.43 uur en gaat onder om 16.27 uui; 19 december volle maan; 21 decem ber springtij. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier met gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beieren- straat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenma kerstraat, Witte Kruislaan. Onder de titel 'Territorium' exposeert kunstenaarsgroep Waantij van zater dag 21 december tot maandag 6 ja nuari in Tusse de Banke. Na het strandhuisjesproject Cabanes, dat eind augustus met medewerking van 17 kunstenaars meer dan 2000 be zoekers in één weekend trok, stap pen groepsleden Caroline Serton, Dimitri Gazan, Eric Hercules, Ineke Kuiper en Patrick Tanghe volgens ei gen zeggen 'weer een moment terug naar de afgebakende wereld van de individuele kunstenaar: het territo rium'. De titel verwijst daarbij niet al leen naar de grenzen van elke kunste naar, maar ook naar het openstellen van die grenzen voor de bezoeker en kijker. In Tusse de Banke zijn schilde rijen, tekeningen en 'installaties' te zien. De expositie wordt zaterdag om 16.00 uur geopend. Daarbij zal de glühwein 'rijkelijk stromen', beloven de kunstenaars. Het gebouw is na dien iedere zaterdag en zondag ge opend van 13.00 tot 16.00 uur, iedere maandag van 11.00 tot 14.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Het kerstconcert dat het Texelse koor Amici Cantus gaf, was er een van bijzonder kaliber. Door het re pertoire, dat varieerde van bewer kingen van zes eeuwen oude kerstliederen tot composities uit de twintigste eeuw. Maar ook door de combinatie van koormuziek en instrumentale optredens. Amici Cantus (Vrienden van het lied) is een koor van liefhebbers van met name oude muziek, dat werd opge richt in 1998. Gemiddeld geven ze een paar keer per jaar een concert, tussendoor worden op verzoek op tredens verzorgd Ditmaal dus in de hervormde kerk van Den Burg Dat die zondag tot de laatste stoel bezet was, geeft aan dat de waardering voor het koor groeiende is. Het pu bliek hoorde hoe werken uit onder meer de zestiende eeuw - al dan met bewerkt door arrangeurs uit de twin tigste eeuw - ten gehore werden ge bracht. Een uitdaging voor de sopra nen, alten, tenoren en bassen van het twaalf leden tellende koor, dat onder leiding staat van de zelf meezingende sopraan Lida Wels. In een meer- stemming koor luistert het nauw, muzikanten dienden dus goed naar elkaar te luisteren. Vanaf september was gerepeteerd op het omvangrijke, gevarieerde en niet even gemakke lijke repertoire. Kritische luisteraars hoorden wellicht dat de sopranen qua volume iets overheersend waren en dat de verschillende zangpartijen misschien niet altijd helemaal gelijk opgingen, maar overduidelijk was dat het grote publiek zeer ingenomen was met de prestatie en grote be wondering koesterde. Voor de gele genheid had het koor versterking gekregen van sopraan Manken Stoverinck, tevens docente aan Mu ziek- en Dansschool Texel. Ze is diri gent van verschillende koren en treedt de laatste tijd ook als zange res voor het voetlicht. Fraaie inter mezzo's werden verzorgd door violiste Anne van Eek - studente aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag - Floor Deinema - die speelde op viool/klavecimbel - en Menno van Woerkom op cello. Bijzonder was ook het optreden op klavecimbel door Jacques van der Staak uit Den Hoorn, die werken uit de 17e en 18e eeuw speelde. Hun muzikale presta tie mocht er zijn, al was het jammer dat ze met op een verhoogd podium speelden, waardoor ze voor het me rendeel van het publiek onzichtbaar waren. Amici Cantus tijdens het optreden in de hervormde kerk van Den Burg. Er zijn twee groepen feestgangers in de decembermaand en ze komen elkaar voortdurend tegen, de Sin- ter-klaasvierders en de Kerstvier- ders. Het zijn werkelijk hele verschil lende groepen. De Smterklaas- vierders lopen nog wat na te rijmelen, nog wat na te zwijmelen over de scherpzinnige vondsten die ze gedaan hebben. Of ze kauwen nog wat op de mogelijk milde, c.q. rake spotgedichten of liefdesverkla ringen die ze hebben ontvangen. Ze hebben vaak een rumoerige onzin- avond vol creatieve vondsten en grappen achter de rug. Ze hebben lekker op de bank gehangen, sok ken op tafel en niemand weet meer van de ander wat ze hadden aange trokken, omdat het er mets toe doet. Ze hebben zich gewoon lekker vol gegeten aan marsepein en specu laas en letters in allerlei soorten en maten, dat wat aangevuld met een mengeling aan hartige happen, zo dat een lichte misselijkheid er ge woon bij hoort en de warme bisschopswijn dat alleen maar be vestigt. Dit alles zonder glanzend bestek en tafelschikkingen. Ze heb ben al of met gezorgd voor een echte Sinterklaas, oom Ko bijvoor beeld, wiens schoenen natuurlijk toch werden herkend en juist dat was de grap. Ze verzamelen hun geschenken en zijn stiekem al be zig over diverse revanchemogelijk heden. En ze zien met op tegen de kerstdagen, want het leukste heb ben ze gewoon al binnen. Eigenlijk zijn de Sinterklaasvierders uitermate communicatieve mensen, zeer uit op het wel en wee van de ander, zeer betrokken op de gebeurtenis sen van het jaar dat voorbij is of op de toekomstplannen die liggen te lonken. Het zijn de levensgenieters, die pakjes verzamelende verwen beesten. Ze zijn zich nauwelijks bewust of iets in de tijd past, als het maar leuk en lekker is en ook weer altijd een beetje hetzelfde, ze zijn een mengeling van goedhartige welwillende optimisten en uitda gende versierders. Heel anders zijn de Kerstvierders Afgezien van het befaamde pro bleem waar zij mee torsen, over wie met wie om welke tafel gaat zitten, rijst vooral de vraag of het wel leuk zal worden. Hoe zij die eerste en tweede kerstdag verdelen en zelfs de derde kerstdag is met vrij van verplichting en aanpassing. Het zijn gewoon hondszware dagen en in feite komt er met zoveel licht aan te pas. Altijd weer de vraag of er geen familievemjn in de staart zit en dus vergt de tafelschikking veel overleg en wrevel. Daarna volgt de netelige kwestie of er nu wel gevulde kal koen moet staan en weer die plumpudding of dat nu alles anders en meer trendy aangepakt moet. Ri valiteit en geen betrekkingsniveau, dat zijn meer de Kerstversierders kernwoorden. In plaats van het discrete wit en zwart, met wat accenten in rood, moeten zij dit jaar in aubergine, paars of blauw tevoorschijn komen. Glinsterend en uitbundig in velours, lurex, satijn, in ieder geval voorzien zijn van ingeweven glanzende dessins. Alles barst van de strass steentjes, zeker de kerstcollecties ondermode van de dames, elas tisch kant, en fluweel rood gecom bineerd met zilver en metalic en al les glanst, parelt en sprankelt. Dus toen ik persoonlijk een uitda gend kerstmissetje vol strass- steentjesgehalte had aangeschaft, toog ik vol energie naar de heren mode in de gedachte: ik spranke lend, jij ook sprankelend. Die kerst maaltijd kwamen we wel door en daarna werd het pas echt leuk. Het gaat om het kerstverhaal, om het feest van het licht, piepte een stem metje heel ver weg, maar ik was vastbesloten. Diepe teleurstelling, er was geen glim en glans te bekennen. Orthodoxe onderbroeken staarden mij onbewogen aan, antraciet, licht grijs of blauw Ondanks de invals- woorden glamour en l'amour, keek de verkoper mij vorsend aan en legde met veel elan een krijtstreep ondersetje op de toonbank. 'Zeer zeer sjiek', zei hij behulpzaam. Maar ik had al 'jasses, die krijtstrepen zie ik de hele dag' uitgeroepen. 'Voor heren is er nu eenmaal geen glitter', zei de man bescheiden. 'Wat onge hoord saai', riep ik uit en sloeg de deur harder dicht dan nodig. In de winkel ernaast kocht in oorwarmers die werden verbonden met flikke rende rode lampjes. Dan dit maar op Je kop, tijdens het kerstdiner, hoorde ik mezelf zeggen. Ik wist het die mid dag zeker, ik ben een echte Sinterklaasvierder. Dana Rover Sneven vin lezen Binten vcruintoordelijUteid na ik redacts* Het ingezonden stuk van vrijdag, met daarin scherpe uitspraken over het college van b en w naar aanleiding van de bouwplannen voor de Hoge- berg, leverde Kees Dros, woonachtig in het huis van de Dames Dijt, een instemmende reactie op. maar ook afkeurende. 'Maar ik heb het hele maal niet geschreven.' En zo is het. Inzender was nameli|k Kees Dros uit de Waalderstraat, de bouwonder nemer dus. Onder de kerstboom in de Kikkert- straat in De Cocksdorp worden dins dag 24 december van 19.00 tot 20.00 uur kerstliedjes gezogen. De begelei ding wordt verzorgd door diverse muzikanten. Na!afloop is er warme chocolademelk en glühwein. Bij slecht weer wordt niet vóór, maar in de kerk gezongen. Op Texel bestaat veel sympathie voor de plannen van Sjef Brügemann en Marian Ran om hun bestaande pan den op de Hogeberg te slopen en te vervangen door een gloednieuwe maar traditioneel ogende stolp- boerdenj. Uit de peiling op de website van de Texelse Courant van afgelo pen week bleek dat 64 procent van iedereen die heeft gereageerd vindt dat ze hun gang kunnen gaan. De resterende 36 procent vindt het een minder goed idee. Het Christelijk koor The Singers of the Lord, dat onder leiding staat van dirigente Nelleke Schreur-Visser, ver zorgt vrijdag 20 december in de ka tholieke kerk van Den Burg de tradi tionele Volkskerstzangdienst. Het Texels Christelijk Mannenkoor (met dirigent Piet de Reuver) en muziek vereniging DEK (dirigent Mathieu Vulto) verlenen medewerking, even als Rachel Barnard (piano) en Nisheeta Barnard (slagwerk). Op het programma staan kerstliederen, die meegezongen kunnen worden door de bezoekers. De dienst begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. De opbrengst van de collecte is bestemd voor het Liliane Fonds. De SOS Band houdt zondag 29 de cember van 11.00 tot 16.00 uur een bazaar in dorpshuis De Hof in De Koog. Met een rommelmarkt, spelle tjes, een grabbelton en diverse an dere activiteiten hoeven de bezoe kers zich met te vervelen. Op het gezellige 'terras' kan men onder het genot van een kopje koffie met iets lekkers erbij een gokje wagen bij het rad van avontuur, laat de organisatie weten. De opbrengst komt ten goede van een nieuwe outfit. Ouders die hun kroost willen onder brengen bij kinderdagverblijf Het Zwin zullen flink zijn geschrokken van het tarief dat in het artikel van vri|dag werd genoemd (200 euro per dag). Dit moet zijn 200 euro per maand. Een foutje dat er, ondanks dat het artikel door Het Zwin was nagelezen, in was blijven zitten. (Foto Gerard Timmerman) Twee CD's, een schare wildenthou- siast fans, het respect en de be wondering van collega's en de po tentie uit te groeien tot een wereldband. Dat alles heeft de folkband Providence uit Dublin in minder dan drie jaar tijd verwor ven. De groep geeft zondagavond 22 december een concert in disco theek Question Plaza in Den Burg. Een voorproefje geeft Providence 's middags vanaf 16.00 uur tijdens de kerstmarkt op de Groeneplaats. De vijf leden van Providence betite len zichzelf als old fashioned traditionals. Ze hebben slechts één doel: de traditionele Ierse muziek zo oorspronkelijk mogelijk weergeven. Instrumenten die ze daarbij gebrui ken zijn vooral accordeon, viool en fluit. De groep bestaat uit: zangeres Joan McDermott, Michael O'Raghallaigh (accordeon en concertina), Troy Ban- non (fluit), Paul Doyle (gitaar) en Michelle O'Brien (viool). O'Raghal laigh geldt als 'virtuoos'. McDermott zit met alleen bij de band, maar werkt ook bij het Traditional Music Archive in Dublin, een instituut dat de Ierse traditionele muziek wil bewaren voor het nageslacht. Hierdoor is het voor Providence eenvoudig om aan goede traditionele muziek te komen. De vijf maken enthousiast gebruik van deze mogelijkheid, want hoewel ze grote bewondering hebben voor enkele vernieuwende folkgroepen, voelen ze zich het meeste thuis bij het eigen karakter van een melodie en de his torie die deze met zich meedraagt. Oude songs herontdekken, oppoet sen en opnieuw uitdragen, is hun hoogste goed en ze zijn vastbesloten de groep tot een groot succes te maken. Voorop staat echter het speelplezier, dat ervoor zorgt dat het enthousiasme er op het podium van af spat. Het concert van Providence in Question Plaza begint zondag om 20.30 uur. Providence met enkele gastmuzikanten tijdens een sessie in Noorwegen. DINSDAG 17 DECEMBER 2002 Kees en Alice Dros, eigenaars van het huis van de Dames Dijt in de Weverstraat in Den Burg, draaien niet alleen op voor de kosten die het kappen van de monumentale maar zieke beuk met zich meebracht. De erven van de zussen - dat zijn de doopsgezinde gemeente, Vereni ging Natuurmonumenten en Vogel bescherming - dragen elk €1000,- bij in de kosten. Zaterdag overhan digde penningmeester Herman Boekei van de doopsgezinde ge meente €3000,- aan Alice Dros. Het moeten verwijderen van de mo numentale beuk kwam voor de nieuwe eigenaars van het al even markante huis als een verrassing. 'Maar ze hadden geen keus', bena drukte Frans Visman, voorzitter van de kerkenraad van de doopsgezinde gemeente, zaterdag tijdens een spe ciale bijeenkomst. Dros: 'De wortels waren aangetast door witrot. We moesten de boom van de verzekering binnen het jaar kappen.' Nadat met zekerheid was vastgesteld dat de beuk inderdaad ziek was en niet meer te redden, werd aannemer Tatenhove ingeschakeld om het gevaarte om te zagen en te verwijderen. De stam heeft inmiddels een plek gevonden in de beeldentuin van Stan Boon. Al met al hing aan de operatie een kosten plaatje van een kleine €7000,-, een uitgave waarmee zowel het echtpaar Dros als de erven tevoren geen reke ning hadden gehouden. Het was makelaar Jan Duin, die ook bemid delde bij de verkoop, die de doops gezinde gemeente polste of er geen mogelijkheid was voor een vergoe ding. 'We hebben het in de kerken raad besproken en besloten 1000 euro beschikbaar te stellen', aldus Visman Daartoe besloten ook de twee andere erven. Penningmeester Boekei overhandigde het geld sym bolisch, in de vorm van een door hem gemaakte beukenboom, met daarop de namen of beeldmerken van de erven en het bedrag. 'Een hele leuke geste en een teken dat er met ons wordt meegevoeld'. bedankte Alice Dros. Of er op de plek van de beuk weer een nieuwe komt, is nog de vraag. Kees Dros: 'We kregen van een me vrouw uit Den Burg het aanbod om Penningmeester Herman Boekei van de doopsgezinde gemeente van Den Burg overhandigt Alice Dros symbolisch het bedrag. (Foto Gerard Timmerman) een grote rode beuk in haar tuin aan de Burgwal over te nemen. Maar een bomenmakelaar heeft ons verteld dat de overlevingskans vrij klein is. De boom heeft twee jaar nodig om te herstellen en dan is het nog maar de vraag of deze het haalt. Andere mo gelijkheid is om een beuk van de overkant te halen, maar dan wordt het echt onbetaalbaar.' Wat ook mee speelt is dat de Drossen al veel reac ties hebben gekregen van mensen die blij zijn dat het huis nu beter tot z'n recht komt. 'Jullie moeten er nog maar eens goed over nadenken alvo rens jullie weer een beuk terug plaatsen', adviseerde Visman. Hele maal leeg zal de vrijgekomen plek niet blijven, maar over de definitieve invulling is nog geen besluit geno men. Leuk vonden de Drossen het dat een anonieme afzender op de plaats van de oude boom een pot met daarin een jonge beuk had neer gezet. 'Die hebben we achter in de tuin een plaatsje gegeven Wat ove rigens maar weinigen is opgevallen, is dat met de storm onlangs een es achter in de tuin van de 'Dames' is omgewaaid. met medewerking van het Texelse Christelijk Mannenkoor. In het gebouw van Kotex aan het Paelwerck in De Mars begint om 20.00 uur de derde wedstrijd om het Texels kampioenschap klaver jassen. In de RK kerk van Den Burg wordt een volkskerstzang gehouden met medewerking van de Singers of the Lord, het Texels Christelijk Mannenkoor, fanfarekorps DEK uit Den Hoorn, Rachel Barnard (piano) en Nisheeta Barnard (slag werk). Aanvang 20.00 uur. De toe gang is gratis. Vanavond zijn er in winkels In Den Burg kerstoptredens van leerlin gen van de Muziek- en Dans school. De finale wordt gehouden in Question Plaza. In Cinema Texel draaien Loenatik de moevie (aanvang 13.00 uur), Pietje Bell (13.30 en 16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Harry Potter (15.00 uur), de ondertitelde versie van Harry Pot ter (aanvang 18.30 uur), Snow Dogs (19.00 uur). My big fat Greek wedding (21.30 uur) en Lord of the rings, the two towers (21.45 uur) Teso zet vrijdag 20 december en maandag 23 december van 9.35 tot 16.05 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een af vaart, zowel vanaf Texel als vanuit Den Helder Er worden geen wachttijden verwacht. De afvaar ten op 20 december van 10.05 uur vanuit Den Helder en van 13.35 uur vanaf Texel zijn uitsluitend be stemd voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen. Woensdag 25 en donderdag 26 december (eerste en tweede kerstdag) wordt er ge varen volgens de zondags- dienstregeling. De eerste boot ver trekt op die dagen om 8.05 uur vanaf Texel en 8.35 uur vanuit Den Helder. Nadere informatie kan worden verkregen via tel. 0222- 369600 of e-mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222- 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontraclon en aanbiedingen daar toe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertentie - wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam zoals gedeponeerd t*| de Kamer van Koophandel en Fa brieken to Amsterdam onder nummer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2002: Per half jaar 29,80 Per jaar 59.60 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Bneven --n kien Builen verirlwoorvklijkheid van Je rtdart Jagers hebben een bijzonder eigen schap: zij kunnen het verschil zier tussen mannetjes- en vrouwtjes hazen. Biologen kunnen dat niet. Vei der voelen jagers zich geroepen he seksuele wangedrag van hazen in tl perken. Merkwaardig genoeg hoorj- die verhalen alleen over hazen e' wilde eenden, die zo heerlijk smake-' met Kerst, terwijl er zoveel ander dieren zijn met vreemde, onfatsoen lijke seksuele gewoontes. Waaron laten ze die hazen niet lekker hu: gang gaan? 'Dan blijft er geen haa meer over.' En dat zou het doel va' de jacht moeten zijn: schade aar landbouw beperken. En niet, voor di lol, hazen schieten in weilanden waï geen bol of kool te zien is. Er zijn namelijk mensen die haze: gewoon leuke dieren vinden en dii hun genoegen afgenomen word door de jagers. Daar hebben wij geer begrip voor, al probeert de lager he 'uit te leggen'. Monica Maas Irene Maas Alkmaai

Texelsche Courant | 2002 | | pagina 2